Kako nastadosmo? Iz nicega, bog, vanzemaljci, ili...?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#3226 Re: RE: Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by sizifinho »

nemezis wrote:
Dozer wrote:Tako ste se zalijepili za rijeci poput nitrogen, jacina, snaka, kolicina, navoj, itd., a totalno zaobisli sustinu sve te price, a to je da je Tesla napravio uredjaj kojim je pojacavao (sto spada takodjer pod transformaciju) struju.
Ako kazes da je uređaj pojacavao struju, sustina i jeste u rijecima jačina, količina i snaga.

Kada kazes "pojačavao struju" je li mislis na napon, jacinu, snagu... ? Sta se tacno pojacavalo?

Je li ti tvrdis da je taj uređaj na izlazu davao vise energije nego sto je uloženo u njegov rad?
Pa ni on ne zna šta uređaj radi.
Prvo je rekao količinu struje pa se ispravio i rekao
Dozer wrote:Nije kolicina energije u pitanju, ali snaga/jacina jeste.
za njeg su snaga i jačina isto :-) Normalno da za osobu koja ne zna nešto, snaga, jačina, nitrogen i slični pojmovi nisu bitni.


Poziva se zadnjih pet stranica poziva na teslin navoj, uvjeren da on daje više struje nego što prima i još uz to konstantno forsira netačan podatak da taj aparat koristi nitrogen da bi dobio više struje.Kada mu sve predočiš crno na bijelo, on kaže da to nije bitno.

Ja mislim da neko ko se poziva na teslin navoj treba znati da on mijenja napon. Ne ide mi u glavu kako možeš pričati o nečem a ništa ne znati o toj temi.
Bravo. Jos nam samo objasni sta transformise? Iz cega, preko cega i pomocu cega - u sta?
Pokušavaš se praviti pametan, a samo sebe brukaš.

Pa šta rade transformatori? Je li oni stvaraju energiju? Može li transformator sam sebe napajati? De ba malo izuči Faradejeve zakone elektromagnetne indukcije pa će ti biti jasno šta je zapravo Teslin navoj i zašto je ideja koju ti provlačiš apsolutni apsurd.

Počni sa ovom literaturom:
http://www.tb3.com/tesla/tcoperation.pdf

Možeš i skratiti sebi muke pa pročitati posljednji pasus ovog linka gdje je objašnjeno zašto Teslin navoj ne može sam sebe napajati:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_coil#Output_voltage

Na pitanje kako rade transformatori:
http://www.explainthatstuff.com/transformers.html

I na kraju vrlo fino objašnjenje, u detalje:
http://www.realclearscience.com/article ... 08474.html

Sa ovim bi svako normalan završio raspravu o suludim idejama da je Tesla napravio perpetuum mobile, a da ga mi danas - iz nekog samo nama nepoznatog razloga - ne koristimo.

Također bismo trebali staviti tačku na nebulozu da se Teslini izumi danas ne koriste, s obzirom da svi u kući koristimo nekakve modifikacije famoznog teslinog navoja.
Dozer wrote:Black Knight vam je odlican primjer toga kako se uredno napravite budale na nesto sto nicim ne mozete osporiti. To hladno presutite, pa onda nakon nekog vremena se opet vratite s nekom desetom pricom.
Pretpostavljam da Black Knight nije nikakav dokaz bilo cega :D
Klasična tvoja taktika. Kad vidiš da ne ide na jednom frontu, počneš na drugom. Sad je tema bio Tesla i njegovi izumi. Nemam ja nikakvu obavezu referencirati se na "black knight". A ti ovo iznova radiš, pa ćeš 15 stranica kasnije opet spomenuti Teslin Navoj i reći da NIKO NIKAD TO NIJE DOTAKAO i da smo hladno zaobišli odgovoriti na to.

Teslini duhovi i njegova "komunikacija" sa vanemaljcima je drugi par cipela.
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#3227 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by nemezis »

Ma ja nekako ne mogu vjerovati da on to ne moze razumjeti. Pa nije to bas nuklearna fizika.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3228 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by Dozer »

E, jel' iko gledao Tysona na NG u 4? Pricano bas o svemu ovome o cemu trenutno pricamo - gravitacija ,elektricitet, struja, magnetna polja, bezicni prenos energije, itd.
I spomenuti svi redom i njihov doprinos svemu tome - Newton, Einstein, Faraday, Maxwell.... Primijetite li ko nedostaje?
Teslu nisu spomenuli ni jednom jedinom rijecju...
Zar nije upravo Tesla bio taj koji je rekao da se energija moze prenositi bezicnim putem, pa mi danas na bazi toga imamo mobitele, wifi, satelite, radio, tv, itd....?
I kako to da njega Tyson uredno zaobidje u svoj tpj prici...? Nadam se da cete mi vi to pojasniti....
sizifinho wrote:Poziva se zadnjih pet stranica poziva na teslin navoj, uvjeren da on daje više struje nego što prima i još uz to konstantno forsira netačan podatak da taj aparat koristi nitrogen da bi dobio više struje.Kada mu sve predočiš crno na bijelo, on kaže da to nije bitno
Opet podmetanje... Do kad ba? :D
Gdje sam ja rekao da koristi nitrogen da bi dobio vise struje? To bi znacilo da uredjaj koristi nitrogen kao nekakvo gorivo da bi radio, sto je netacno.

Ja se pravim pametan? Zar nisi ti rekao da nikada nisi ni vidio ni procitao nista vezano za sliku i uredjaj koji sam postavio? A sad se postavljas kao ekspert upravo za tu sliku i taj uredjaj (kao i za sve ranije, uostalom) pri cemu uredno izbjegavas objasniti sta je tacno taj uredjaj radio....
A fino pise da je uredjaj, pomocu oscilatora koji su oslobodili 12 mil. V ( a Volt ili Volt-amper(VA) je, koliko je meni poznato, jedinica jacine struje (power) koja se koristi za ulaznu jacinu) uzrokovao sirenje nitrogena iz atmosfere i njegovo kombinovanje s oksigenom, takodjer iz atmosfere, sto je uzrokovalo njihovo sagorijevanje i stvaranje nove energije upravo od tih prirodnih, i besplatnih, elemenata.
I zato je Tesla i govorio da se neogranicena energija moze dobiti besplatno, tj. uz vrlo male ulazne troskove potrebne za mehanicki uredjaj i njegovo napajanje. Ali, vi tvrdite da nista od ovoga Tesla nije pricao, pa nema potrebe da dalje naglabamo o tome...

Usput, i Watt (W) je takodjer mjera za snagu/jacinu struje (power), ali se koristi za izlaznu jacinu. A sama snaga je kolicina jacine utrosena u jedinici vremena.
I to se, kada hocete nesto da objasnite, ovako objasni, a ne ovako kako vi radite - Hamo, vid' mu glOve... :roll:

Ali, svejedno - Bajram Barcula, ko slavi :)
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#3229 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by nemezis »

Pa je li tvrdiš da se dobije vise energije nego sto se uloži?
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#3230 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by belfy »

e hebiga sad. treba glumiti vidovitu Dzemilu, pa da na osnovu emisije koju nismo gledali (a sve i da jesmo svejedno je) pogadjati zato Tyson nije pomenuo Teslu. ako te interesuje posalji mu mail. kako ocekujes da bilo koji forumas zna sta neko misli?

ne znam sta ti znaci "sirenje nitrogena", no zadrzat cu se na ovom njegovom kombinovanju sa kisikom. azotni oksidi (NOx)su nusprodukt sagorijevanja (a kada imas 12 MV tu ce definitivno biti sagorijevanja) i zovemo ih zagadjenje zraka. jedno vrijeme su ih redovno mjerili kod nas u Zenici dok oprema nije zakerala i vise nikada nije popravljena (koliko znam). elem o NOx elementima mozes naci kompletnu hemiju na wiki i vidjeti da tu nema nikakvog sagorijevanja pri kombinaciji azota sa kisikom, nego se isti vezuju kao rezultat sagorijevanja. dakle - potrebna je energija da bi proizveo azotne okside, dok oni ne daju nikakvu energiju i koliko je meni poznato ne koriste se za proizvodnju iste.

P.S. ja nisam napisao da si nepismen, ali to sam vec rekao u postu odmah iznad tvog, ali ko jos cita temu redom... i kad vec tjeras mak na konac ne kaze se Bajram Barcula, nego castan Hizaslav. :D
User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#3231 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by Zaitsev »

belfy wrote:
jos da dodam samo za neogranicenu slobodnu energiju oko nas... pa evo, uzmimo samo fosilna goriva za primjer. ona mozda nisu neogranicena, ali krenimo od toga. da bi ih pretvorili u energiju koju mozemo korisiti efektivno potrebna je druga velika kolicina energije. isto vazi i za solarnu i hidro i vjetro energiju. njihov omjer nikada nece biti 1:1, a pogotovo u korist izlazne energije. ili jednostavno receno - ne postoji perpetuum mobile, a kamoli varijanta koja daje vise nego sto prima. da li ce nekada postojati? to je pitanje na koje moze samo Milan Tarot dati odgovor, ali samo nakon 3-4 solje onog njegovog napitka...
Ja dajem više nego što primam. Jesam li ja perpetuum mobile? :? :? :?
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#3232 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by sizifinho »

haha, Dozeru Dozeru, ko te ne zna skupo bi te platio.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#3233 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by KB9 »

Dozer wrote: kada hocete nesto da objasnite, ovako objasni, a ne ovako kako vi radite - Hamo, vid' mu glOve
kako te nije stid i sramota ovako napisat ljudima koji ti odgovaraju u kilometarskim postovima i jasno daju do znanja da pravis konstantna fulanja epskih proporcija?

covjek ti odgovori, postavi linkove, fino ukaze na sve sto si fulo i pogresno napiso a ti izjavis kako je odgovorio u tom nekom navedenom duhu?

brkas osnovne stvari u fizici, brko si ih onda sto se tice logike, kad pobrkas nesto u startu svaki iduci zakljucak moze bit najispravniji na svijetu on je pogresan kad je uradjen na pogresnim temeljima i to je ono sto konstatno tebe koci al ti ego ne da priznat da si fulo
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#3234 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by sizifinho »

KB9 wrote:
Dozer wrote: kada hocete nesto da objasnite, ovako objasni, a ne ovako kako vi radite - Hamo, vid' mu glOve
kako te nije stid i sramota ovako napisat ljudima koji ti odgovaraju u kilometarskim postovima i jasno daju do znanja da pravis konstantna fulanja epskih proporcija?

covjek ti odgovori, postavi linkove, fino ukaze na sve sto si fulo i pogresno napiso a ti izjavis kako je odgovorio u tom nekom navedenom duhu?

brkas osnovne stvari u fizici, brko si ih onda sto se tice logike, kad pobrkas nesto u startu svaki iduci zakljucak moze bit najispravniji na svijetu on je pogresan kad je uradjen na pogresnim temeljima i to je ono sto konstatno tebe koci al ti ego ne da priznat da si fulo
ma nije vrijedno ovo raspravljanje moga vremena. Ali eto...
User avatar
stari_rastafari
Posts: 1005
Joined: 11/03/2011 13:06

#3235 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by stari_rastafari »

Tesla je smatrao da je energija svuda oko nas, pa i u zraku sto disemo. Bio je u stanju izvlaciti energiju iz ionosfere i putem nje je slati bilo gdje na planetu (slanje energije bezicnim putem) (slicnim sistemom funkcionise HAARP). To je ustvari i dokazao experimentisuci u svojoj laboratoriji i tornju koji je izgradio u Colorado Springs-u (koji su kasnije "neobjasnjivo" bili zapaljeni). Cinjenice kazu da kada je objavio ideju o slobodnoj energiji svome tadasnjem meceni JP Morganu (vazno je istraziti ko je ovaj lik i za koga je ustvari radio, pominjao sam ga vec u prijasnjim postovima) ovaj mu je momentalno zahvalio na saradnji i vrlo vjerovatno bio inicijator spaljivanja Teslinih laboratorija i radova u nekoliko navrata. Siguran sam da bi taj isti znao dati valjan odgovor na pitanje zasto danas covjecanstvo nema slobodnu/besplatnu elektricnu energiju. Moje pitanje je gdje bi svijet danas bio da je Tesla ostvario svoj san - ko zna, mozda bismo vec dosegli neke daleke planete - ili opet, mozda "smo" vec dosegli daleke planete a da sira javnost o tome veze nema...

Image

Ja mislim da je Tesla bio vanzemaljac. :D Isto ko i David Bowie :D
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3236 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by Dozer »

'ta ce Tesla...
A vjerovatno je jedan od najboljlih primjera kako vlast i mocnici zataskaju sve sta im se ne svidja.
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#3237 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by nemezis »

Vama ne pada na pamet da je Tesla mogao i pogrijesiti u necemu, kao sto su grijesili svi veliki naucnici?
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#3238 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by Horcrux »

stari_rastafari wrote:Tesla je smatrao da je energija svuda oko nas, pa i u zraku sto disemo. Bio je u stanju izvlaciti energiju iz ionosfere i putem nje je slati bilo gdje na planetu (slanje energije bezicnim putem) (slicnim sistemom funkcionise HAARP). To je ustvari i dokazao experimentisuci u svojoj laboratoriji i tornju koji je izgradio u Colorado Springs-u (koji su kasnije "neobjasnjivo" bili zapaljeni). Cinjenice kazu da kada je objavio ideju o slobodnoj energiji svome tadasnjem meceni JP Morganu (vazno je istraziti ko je ovaj lik i za koga je ustvari radio, pominjao sam ga vec u prijasnjim postovima) ovaj mu je momentalno zahvalio na saradnji i vrlo vjerovatno bio inicijator spaljivanja Teslinih laboratorija i radova u nekoliko navrata. Siguran sam da bi taj isti znao dati valjan odgovor na pitanje zasto danas covjecanstvo nema slobodnu/besplatnu elektricnu energiju. Moje pitanje je gdje bi svijet danas bio da je Tesla ostvario svoj san - ko zna, mozda bismo vec dosegli neke daleke planete - ili opet, mozda "smo" vec dosegli daleke planete a da sira javnost o tome veze nema...

Ja mislim da je Tesla bio vanzemaljac. :D Isto ko i David Bowie :D
In 1900, the inventor Nikola Tesla convinced Morgan he could build a trans-Atlantic wireless communication system (eventually sited at Wardenclyffe) that would outperform the short range radio wave based wireless telegraph system then being demonstrated by Guglielmo Marconi. Morgan agreed to give Tesla $150,000 (equivalent to $4.3 million in 2015) to build the system in return for a 51% control of the patents. Almost as soon as the contract was signed Tesla decided to scale up the facility to include his ideas of terrestrial wireless power transmission to make what he thought was a more competitive system.[27] Morgan considered Tesla's changes, and requests for the additional amounts of money to build it, a breach of contract and refused to fund the changes. With no additional investment capital available the project at Wardenclyffe was abandoned in 1906, never to become operational.[27][28]
Ne znam stvarno odakle tolika opsjednutnost Teslom.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#3239 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by sizifinho »

To je globalni fenomen. Zadnjih godina se Tesla idolizira, ljudi pisu kojekakve gluposti tipa da je tesla bezicno prenosio energiju, ali to obicno pise jedan te isti profil teoreticara zavjere posebice onih koji nemaju nikakvo formalno naucno obrazovanje

Tesla je bio genije, to bez daljnjeg ali sad mu se pripisuju deificirana svojstva, pa pricao sa vanzemaljcima, pa ovo pa ono...

Tesla je bio um na granici. Cesto je odbijao se rukovati sa ljudima da im ne bi njegova energija presla, razvio je ocd jos u mladim danima a do kraja zivota je umisljao da prica sa golubom i haman pa imao internu psiho-aferu sa njim

Tanka je linija izmedju ludosti i genijalnosti, Tesla je cesto balansirao na njoj a nekad bi prevagnuo na jednu ili drugu stranu.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#3240 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by belfy »

stari_rastafari wrote:Tesla je smatrao da je energija svuda oko nas, pa i u zraku sto disemo. Bio je u stanju izvlaciti energiju iz ionosfere i putem nje je slati bilo gdje na planetu (slanje energije bezicnim putem) (slicnim sistemom funkcionise HAARP). To je ustvari i dokazao experimentisuci u svojoj laboratoriji i tornju koji je izgradio u Colorado Springs-u (koji su kasnije "neobjasnjivo" bili zapaljeni). Cinjenice kazu da kada je objavio ideju o slobodnoj energiji svome tadasnjem meceni JP Morganu (vazno je istraziti ko je ovaj lik i za koga je ustvari radio, pominjao sam ga vec u prijasnjim postovima) ovaj mu je momentalno zahvalio na saradnji i vrlo vjerovatno bio inicijator spaljivanja Teslinih laboratorija i radova u nekoliko navrata. Siguran sam da bi taj isti znao dati valjan odgovor na pitanje zasto danas covjecanstvo nema slobodnu/besplatnu elektricnu energiju. Moje pitanje je gdje bi svijet danas bio da je Tesla ostvario svoj san - ko zna, mozda bismo vec dosegli neke daleke planete - ili opet, mozda "smo" vec dosegli daleke planete a da sira javnost o tome veze nema...

Image

Ja mislim da je Tesla bio vanzemaljac. :D Isto ko i David Bowie :D
Tesla je bio u pravu kada je tvrdio da je energija svuda oko nas. taj dio uopste nije sporan. nije izvlacio energiju iz jonosfere, nego je pokusao koristiti jonosferu za prenos energije. danas se tim putem radio-talasi odbijaju, tako da se mogu prostirati uprkos zakrivljenost Zemlje odbijajuci se od jonosferu. HAARP ne funkscionise na slican nacin. toranj u Colorado Springsu je bio nefunkcionalan. Tesla je do kraja zivota tvrdio da mu uvijek treba vise para da bi radio nadogranje koje ce toranj napraviti funcionalnim. nakon prvih par izvlacenja novca poslije mu vise niko nije vjerovao niti htio dati novac.

sto se slika tice: Death Ray nikada nije postojao, osim Teslinih tvrdnji da isti moze napraviti. X-zrake (a i dosta drugih) nemaju veze sa Teslom.

P.S. on topic, nismo nastali zahvaljujuci Tesli.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#3241 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by MyTao »

Teoreticari zavjere kojima je nauka strani pojam a vole da guraju svoj nos u istu ne razumiju na cemu je Tesla radio... Energija se moze prenositi bezicno, i to se danas radi... kako mislite da funkcionise mobitel?? Ali NEMOGUCE je prenositi struju u tolikoj mjeri da upali TV ili nesto slicno... Ta njegova experimentisanja sa death rays, i slicnim glupostima su se dogodila pred kraj njegovog zivota kada je vec izgubio pamet...

Naravno da je energija svuda oko nas, pa sunce grije zar ne??? :roll:

Tesla je bio genije, koji je bio decenijama i decenijama ispred svog vremena... ali isto tako zahvaljuci njemu i drugim naucnicima danas smo mi stoljecima ispred njegovog vremena.

Stvarno vam teorije zavjere postaju sve smjesnije i smjesnije... ovo za HAARP ne treba ni komentarisati :-)
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#3242 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by KB9 »

sta tesla na godisnjem nivou pokupi zasluga ni kriv ni duzan :lol:
saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#3244 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by saimidin »

KB9 wrote:

:izet:

:-)

glupih nikad nece faliti
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#3245 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by KB9 »

pa teoreticar iz klipa da dodje na ovu temu bi nama govorio da smo budale koje vjeruju sto nam se servira
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#3246 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by KB9 »



piramide u visokom imaju mogucnost da se preko njih salju informacije u druge sisteme poput naseg suncevog :bih:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3247 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by Dozer »

:-D
Mozda je u njima nasao StarGate :D
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#3248 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by KB9 »

taj prvi dio je jos dobar i mila majka spram onog sto govori u drugom :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3249 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by Dozer »

Mada...mozda tu i ima nesto... 8-)
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#3250 Re: Kako nastadosmo? Ni iz cega, bog, vanzemaljci, ili...?

Post by KB9 »

Dozer wrote:Mada...mozda tu i ima nesto... 8-)
haman ispod piramide u visokom ima pet nivoa tunela i u tom zadnjem zive neka gigantska bica za koja jos nismo spremni i cija su znanja nemoguca nama za shvatit, tako nekako rece sef :mrgreen:
Post Reply