Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
SSemir
Posts: 4577
Joined: 26/02/2009 08:42

#326 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by SSemir »

vješalice ti izgleda samo mastas ovdje. a nemas veze sa stvarnoscu, i uz to si arogantna...pa ti si tipicni forumas klixa! cestitamo :-)
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#327 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by vješalica »

channel10 wrote:
vješalica wrote:
karanana wrote:ne vadim se ja nikakvim insajderima niti imam ikakve insajderske informacije nego kazem da ih ti vjerovatno imas kada znas da je u EP po njihovom ugovoru o radu definisano da radnik dobija 1000 KM za svaku godinu radnog staza u EP-u.
ti stvarno pokušavaš se nešto napraviti pametan
pa ja kažem samo ako je provedo radni vijek 30 godina u EP pa nek mu je bila plata milja to je ta cifra
a i ne mora značiti
Covjek puno realnije razmislja od tebe. Slab/a si sa matematikom. Ako je plata bila milja, onda je valjda trecina 333KM puta 30 je 10 000KM. Kako ti dodje do 30 milja? O tome ti svo vrijeme i govorim. Platu od 1000KM ti imaju ljudi sa SSS spremom i u EP i u BHT. Skontaj kakva civija moras biti da bi dobio 30 000 otpremnine i koju platu moras imati u zadnja tri mjeseca.

haloo pašice zakonom je definisano da ne može ići ispod jedne trećine,ali ako ti piše u ugovoru jedna plata u čemu je problem???
šta ti nije jasno??

halo jednostavno nemaš pojma i ne možeš razliku da napraviš između onoga i zakonu i onoga što neko ima u ugovoru
gdje piše da mora biti 1/3 može biti i cijela jedna plata,može biti i 1/2

zakon je rekao granicu ispod koje se ne ide,ali teško je to forumskim pravnicima shvatiti
upravo zato je sve i propalo i svako tumači kako (ne)shvati
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#328 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by karanana »

radis u EP-u 30 godina i imas platu milju.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#329 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by vješalica »

još jednom za forumske znalce i velike stručnjake, 1/3 minimum ispod kojeg se ne može ići :wink:
Otpremnina iz stava 1. ovog clana utvrduje se kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu, s tim da se ne moze utvrditi u iznosu manjem od jedne trecine prosjecne mjesecne place isplacene zaposleniku u posljednja tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navrsenu godinu rada kod tog poslodavca.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#330 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by channel10 »

Ama sta tebi nije jasno? Covjek te pita imas li info, kazes nema i sad bubas ko maxim po diviziji. Ti si izbacila clan zakona koji kaze to sto kaze. Sasvim slucajno znam covjeka koji je bio monter ili sta vec u EP. Dobio par hiljada otpremnine. A ovdje se ipak prica o puno vecim ciframa.

Karanana ti je rekao nesto sa cime se mislim svi ovdje mozemo sloziti, a to je da odredjene menadzerske funkcije imaju puno jacu otpremninu od obicnog svijeta i da recimo oni mogu dobiti tolike (30 000) i vece otpremnine.

Covjek vam je gore rekao fino da je vecina naroda zaslijepljena ovom propagandom protiv EP. Primili se svi ko saucesce. Ja bih licno volio da ispostuju rudare i da podignu cijenu kwh, jer narod ih zali svo vrijeme, pa neka ih narod pogura kad im je tako lose. Ovo se sve smisljeno radi godinama, od pripajanja rudnika EP pa evo do ovih sad zahtjeva. A narod se prima ko saucesce i to narod koji nigdje ne radi, dok ovi koje zale ipak negdje rade i zaradjuju.

Danas kazu usaglasena agenda u kojoj pise da EP i BHT idu u privatizaciju. Uz to danas vlada FBIH razvlaci pricu o novom zakonu o radu koji usput nije usaglasen niti sa jednim sindikatom. Znaci veselo ce nam svima biti, radili ne radili.
Last edited by channel10 on 23/07/2015 12:19, edited 1 time in total.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#331 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Ci-Nick »

Ovdje se brkaju pojmovi.
Postoji otpremnina kod odlaska u penziju, mirovinu kad čovjek ispuni uslove za to, ta otpremnina je po zakonu minimalno 3 plate a naravno može biti i više.
Postoji i stimulativna otpremnina kod sporazumnog prekid augovora o radu i ona može biti mnogo veća a minimalno 1/3 plaće po godini rada.
http://www.pufbih.ba/en/links/item/177- ... aju-otkaza
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#332 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by bull21 »

vješalica wrote:
bull21 wrote:Evo vam jedan insajderski info, serete k'o foke. Ovo vam govorim iz prve ruke jer znam čovjeka koji je gore proveo radni staž. Pali ste na propagandu vlasti i medija (klix included). Hf.
hvala,pusa,ključajte temu da ne bi dobivali šizofreniju ko koliku platu ima i jel dosta tamo nekom dispečeru 400KM mjeečno sa bonovima za kuhinju :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:
Nije mi jasan komentar, zašto bi me zanimala bilo čija plata osim moje? Nemam ni budućnosti a kamoli plate, ali bi trebalo da razmišljam koliko ima onaj u Telekomu, EP-u, ViK-u?
Hoćemo li se brinuti što nam djeca nemaju budućnosti? Što nam 60% ljudi u državi ne radi (a brojka je sigurno i veća). Što nam je kriminal u porastu, i to vječitom. Hoćemo li? Što nam ugroženi i povrijeđeni, tj. oni na socijali, rastu sa godinom u godinu?
Hoćemo li malo brinuti o tome? Šta misliš, šta će se desiti sa ovom državom ako se nastavi negativan prirodni priraštaj? Ako mladi budu odlazili? Ako postanemo top destinacija dijasporaca i vikendaša?
Ali, hej, važnija je plaća tamo nekog anonimusa u jebenoj firmi za koju znaš da nikada nećeš dobiti posao. To je mnogo važnije, a to što si izmaksirao/la sve kartice, što duguješ i Bogu i narodu - to je apsolutno irelevantno. To što te privatnik tlači kako hoće, što nemaš nikakvih prava pod ovim jebenim Suncem - apsolutno nebitno. Važno je biti kivan na tetu na šalteru u Pošti jer ti je ona kriva što nemaš para da poplaćaš sve režije.
Pitati ću te ja o svemu ovome kad nam se desi Grčka. Kad odemo u pičku mile materine pa kada ni za hljeba ne budeš imao/la sa tih svojih popišanih 400 maraka. Onda ćeš malo više razmišljati o tome što nisi razmišljao/la o sebi i brinuo/la o sebi a ne o drugima.
Lp. Hf.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#333 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by channel10 »

Ci-Nick wrote:Ovdje se brkaju pojmovi.
Postoji otpremnina kod odlaska u penziju, mirovinu kad čovjek ispuni uslove za to, ta otpremnina je po zakonu minimalno 3 plate a naravno može biti i više.
Postoji i stimulativna otpremnina kod sporazumnog prekid augovora o radu i ona može biti mnogo veća a minimalno 1/3 plaće po godini rada.
http://www.pufbih.ba/en/links/item/177- ... aju-otkaza
Tacno sve, ali da bi dobio toliku otpremninu ipak moras biti neka civija u nekom od ta dva preduzeca.
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#334 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by kolegione »

vješalica wrote:
bull21 wrote:Evo vam jedan insajderski info, serete k'o foke. Ovo vam govorim iz prve ruke jer znam čovjeka koji je gore proveo radni staž. Pali ste na propagandu vlasti i medija (klix included). Hf.
hvala,pusa,ključajte temu da ne bi dobivali šizofreniju ko koliku platu ima i jel dosta tamo nekom dispečeru 400KM mjeečno sa bonovima za kuhinju :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:
Mislim da mu je dosta 800km jet je to neki prosjek tržišne cijene rada, pa ako je to 400KM neka je, ako je 150 KM boli me q... moj hljeb jede to je moja struja sve je moje :-D :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#335 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by vješalica »

channel10 wrote:Ama sta tebi nije jasno? Covjek te pita imas li info, kazes nema i sad bubas ko maxim po diviziji. Ti si izbacila clan zakona koji kaze to sto kaze. Sasvim slucajno znam covjeka koji je bio monter ili sta vec u EP. Dobio par hiljada otpremnine. A ovdje se ipak prica o puno vecim ciframa.

Karanana ti je rekao nesto sa cime se mislim svi ovdje mozemo sloziti, a to je da odredjene menadzerske funkcije imaju puno jacu otpremninu od obicnog svijeta i da recimo oni mogu dobiti tolike (30 000) i vece otpremnine.

Covjek vam je gore rekao fino da je vecina naroda zaslijepljena ovom propagandom protiv EP. Primili se svi ko saucesce. Ja bih licno volio da ispostuju rudare i da podignu cijenu kwh, jer narod ih zali svo vrijeme, pa neka ih narod pogura kad im je tako lose. Ovo se sve smisljeno radi godinama, od pripajanja rudnika EP pa evo do ovih sad zahtjeva. A narod se prima ko saucesce i to narod koji nigdje ne radi, dok ovi koje zale ipak negdje rade i zaradjuju.

Danas kazu usaglasena agenda u kojoj pise da EP i BHT idu u privatizaciju. Uz to danas vlada FBIH razvlaci pricu o novom zakonu o radu koji usput nije usaglasen niti sa jednim sindikatom. Znaci veselo ce nam svima biti, radili ne radili.
ma ne bubam ko maxim po diviziji kod tebe je problem što teško shvataš granicu otpremnine koja je postavljena da ne može ići ispod 1/3,i vi dok to shvatite da je to samo donja granica ispod koje se ne ide,i dok shvatite da može biti puno veća,onda uzmete se sapirati šta ste rekli
suština je u tome šta čovjeku piše u ugovoru i kako mu je regulisan status kad bude teh.višeak,penzija i sl.

i ne vidim razloga zbog čega bi se podizala cijena kWh za rudare,kad krene lančano da sve poskupljuje neće mi EP dijeliti pare na šalteru za hljeb
prema tome neka se rudari nose u pičku materinu sa svojim zahtjevima,ako šta imaju neka se regulišu sa Ep i putem Suda nek traže svoje ako im nije ispoštovano :wink:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#336 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by vješalica »

bull21 wrote:
vješalica wrote:
bull21 wrote:Evo vam jedan insajderski info, serete k'o foke. Ovo vam govorim iz prve ruke jer znam čovjeka koji je gore proveo radni staž. Pali ste na propagandu vlasti i medija (klix included). Hf.
hvala,pusa,ključajte temu da ne bi dobivali šizofreniju ko koliku platu ima i jel dosta tamo nekom dispečeru 400KM mjeečno sa bonovima za kuhinju :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:
Nije mi jasan komentar, zašto bi me zanimala bilo čija plata osim moje? Nemam ni budućnosti a kamoli plate, ali bi trebalo da razmišljam koliko ima onaj u Telekomu, EP-u, ViK-u?
Hoćemo li se brinuti što nam djeca nemaju budućnosti? Što nam 60% ljudi u državi ne radi (a brojka je sigurno i veća). Što nam je kriminal u porastu, i to vječitom. Hoćemo li? Što nam ugroženi i povrijeđeni, tj. oni na socijali, rastu sa godinom u godinu?
Hoćemo li malo brinuti o tome? Šta misliš, šta će se desiti sa ovom državom ako se nastavi negativan prirodni priraštaj? Ako mladi budu odlazili? Ako postanemo top destinacija dijasporaca i vikendaša?
Ali, hej, važnija je plaća tamo nekog anonimusa u jebenoj firmi za koju znaš da nikada nećeš dobiti posao. To je mnogo važnije, a to što si izmaksirao/la sve kartice, što duguješ i Bogu i narodu - to je apsolutno irelevantno. To što te privatnik tlači kako hoće, što nemaš nikakvih prava pod ovim jebenim Suncem - apsolutno nebitno. Važno je biti kivan na tetu na šalteru u Pošti jer ti je ona kriva što nemaš para da poplaćaš sve režije.
Pitati ću te ja o svemu ovome kad nam se desi Grčka. Kad odemo u pičku mile materine pa kada ni za hljeba ne budeš imao/la sa tih svojih popišanih 400 maraka. Onda ćeš malo više razmišljati o tome što nisi razmišljao/la o sebi i brinuo/la o sebi a ne o drugima.
Lp. Hf.

nisi skontao ironiju na platu od 400KM hajde luftaj se malo
nije suština u dispečerovih 1500KM ili koliko već ima,nego u nečijih 400KM na koje je pristao kod likova poslodavaca poput npr. Safudina Čengića i ostale mafije sa svojim malounom zakonom o radu tj.prijedlogom
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#337 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by bull21 »

Možda nisam bio sasvim jasan pa da razjasnimo odmah i sada.
Nebitan/na si.
Kraj priče.
Lp.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#338 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by vješalica »

bull21 wrote:Možda nisam bio sasvim jasan pa da razjasnimo odmah i sada.
Nebitan/na si.
Kraj priče.
Lp.
ma i ti,ko zna za tebe na ovoj kugli zemaljskoj?niko
SSemir
Posts: 4577
Joined: 26/02/2009 08:42

#340 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by SSemir »

vješalica wrote:još jednom za forumske znalce i velike stručnjake, 1/3 minimum ispod kojeg se ne može ići :wink:
Otpremnina iz stava 1. ovog clana utvrduje se kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu, s tim da se ne moze utvrditi u iznosu manjem od jedne trecine prosjecne mjesecne place isplacene zaposleniku u posljednja tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navrsenu godinu rada kod tog poslodavca.
pa daj citiraj stav jedan tog clana i na sta se on odnosi. pa nam reci kakve veze ima taj clan koji ti citiras sa otpremninom za odlazak u penziju.
kopiraj nam stav 1. člana 100. zakona o radu Fbih.

ili ces da ja?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#341 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by channel10 »

vješalica wrote:
channel10 wrote:Ama sta tebi nije jasno? Covjek te pita imas li info, kazes nema i sad bubas ko maxim po diviziji. Ti si izbacila clan zakona koji kaze to sto kaze. Sasvim slucajno znam covjeka koji je bio monter ili sta vec u EP. Dobio par hiljada otpremnine. A ovdje se ipak prica o puno vecim ciframa.

Karanana ti je rekao nesto sa cime se mislim svi ovdje mozemo sloziti, a to je da odredjene menadzerske funkcije imaju puno jacu otpremninu od obicnog svijeta i da recimo oni mogu dobiti tolike (30 000) i vece otpremnine.

Covjek vam je gore rekao fino da je vecina naroda zaslijepljena ovom propagandom protiv EP. Primili se svi ko saucesce. Ja bih licno volio da ispostuju rudare i da podignu cijenu kwh, jer narod ih zali svo vrijeme, pa neka ih narod pogura kad im je tako lose. Ovo se sve smisljeno radi godinama, od pripajanja rudnika EP pa evo do ovih sad zahtjeva. A narod se prima ko saucesce i to narod koji nigdje ne radi, dok ovi koje zale ipak negdje rade i zaradjuju.

Danas kazu usaglasena agenda u kojoj pise da EP i BHT idu u privatizaciju. Uz to danas vlada FBIH razvlaci pricu o novom zakonu o radu koji usput nije usaglasen niti sa jednim sindikatom. Znaci veselo ce nam svima biti, radili ne radili.
ma ne bubam ko maxim po diviziji kod tebe je problem što teško shvataš granicu otpremnine koja je postavljena da ne može ići ispod 1/3,i vi dok to shvatite da je to samo donja granica ispod koje se ne ide,i dok shvatite da može biti puno veća,onda uzmete se sapirati šta ste rekli
suština je u tome šta čovjeku piše u ugovoru i kako mu je regulisan status kad bude teh.višeak,penzija i sl.

i ne vidim razloga zbog čega bi se podizala cijena kWh za rudare,kad krene lančano da sve poskupljuje neće mi EP dijeliti pare na šalteru za hljeb
prema tome neka se rudari nose u pičku materinu sa svojim zahtjevima,ako šta imaju neka se regulišu sa Ep i putem Suda nek traže svoje ako im nije ispoštovano :wink:
Pa rudari traze samo jedan fening da ih se izbavi iz gabule?! A onda nakon par dana i reakcija na njihov zahtjev pricaju kako nikad nisu zatrazili taj 1 pf. Valjda su sve pokrali i nemaju vise sta ukrasti pa onda hajmo malo neka narod i EP placaju danak njihovog nerada i nerada vlade FBIH.

Niko se nigdje ne sapire. I dalje tvrdim da nema nikakve sanse da prosjecan radnik nekog javnog preduzeca dobije toliku otpremninu.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#342 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by vješalica »

fening po fening znaju kako će nakupiti,nek se dogovore sa EP kako će ulagati u njih,svakako imaju obaveze za to,ali ne preko leđa građana 8-)
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#343 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by vješalica »

channel10 wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-fb ... /150723053

Eh evo, pa sad pucajte.
nije usvojen nego je utvrđen prijedlog zor :wink:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#344 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by channel10 »

vješalica wrote:
channel10 wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-fb ... /150723053

Eh evo, pa sad pucajte.
nije usvojen nego je utvrđen prijedlog zor :wink:
Naravno da nije, ali sve ide u tom pravcu. Tesko svima nama pored ovakvih strucnjaka.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#345 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by vješalica »

channel10 wrote:
vješalica wrote:
channel10 wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-fb ... /150723053

Eh evo, pa sad pucajte.
nije usvojen nego je utvrđen prijedlog zor :wink:
Naravno da nije, ali sve ide u tom pravcu. Tesko svima nama pored ovakvih strucnjaka.
ma novinari ovi ko da su pravo završavali kod fahrudina serončića
i da slažem se,teško nam pored stručnjaka i pored sindikata i izmeta bajramovica
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#346 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by channel10 »

Boga mi je Fahrudin protiv ovakvog zakona o radu :thumbup: , a nisam imao dobro misljenje o njemu. Popravlja se, ali dokle, to cemo vidjeti.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#347 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by mali_milojica »

channel10 wrote:Boga mi je Fahrudin protiv ovakvog zakona o radu :thumbup: , a nisam imao dobro misljenje o njemu. Popravlja se, ali dokle, to cemo vidjeti.
Ublehas kao i Tsipras. Kad bi dobio izbore i nesto se pitao,naguzio bi se MMF kao i ova vlada i donio isti zakon,odnosno,novi ugovor o radu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#348 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by mk ultra »

User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#349 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by mirsek »

channel10 wrote:Kakve crne otpremnine od 30 000 KM :-) ? Mozda da dobiju 10-15 000, ali 30 000 :skoljka:
Mislim da moze to biti tolika cifra ako je ta osoba imala platu 5000 KM i onda mu poslodavac isplati maksimalno dozvoljenih 6 njegovih prosjecnih plata iz zadnjeg polugodista pa da to ispadne na kraju 30 000 KM.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5002
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#350 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by oldtajmer »

covjek kojeg odlicno poznajem je dobio sa odlaskom u penziju 28 000 otpremnine
Post Reply