Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#3001 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Dino79 »

u-pet-deka wrote: 09/09/2021 11:58
Dino79 wrote: 09/09/2021 07:10 Nije tema koliko je potrebno da se prezivi ili kako ustediti pare nego koliko je potrebno za dobar zivot.
E sad sta je sa ovim narodom kad su ga politicari ubijedili da je dobar zivot prezivljavanje sa samo najosnovnijjm potrebama to je vec pitanje za sociolog

Dobar život je ogroman pojam. Treba prvo pojasniti što sve čini dobar život. Suludo je tvrditi da dvije odrasle osobe s dvoje djece preživljavaju od prvog do prvog sa 1.800 Maraka ukupnog netto prihoda. Govorim o ljudima koji nisu podstanari.
Zasto je suludo ?
Hajde malo saberi i vidjeces da 1800 nije tako velika cifra i da je to mozda dovoljno samo za prezivljavanje.
tyrdh
Posts: 145
Joined: 21/01/2014 15:00

#3002 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by tyrdh »

moonca wrote: 09/09/2021 17:32 Da li djeci, treba priustiti, sve sto zele... :hm:
Treba. To je jedini nacin da djeca nam ostanu psihicki stabilna, jer imam mnogo prijatelja koji su imali tesko djetinjstvo, u neimastini i stednji i ostavi to traga. I ako mogu, neka uzivaju koliko mogu, jer zivot je sranje. Barem ovdje. Sto se toce zivota ovdje, i cijena, ne znam, koliko god manje kostalo zivjeti ovdje sa dobrom platom, nakveca cijena je bespotrebni stres kad vidis kako nista je funkcionise. Ja dok sam radio na brodu, moji (mama tetka dedo i nena) su zivjeli kao u loju sa 1400 maraka kojesam im slao mjesecno. Doduse, stan je nas, u Vogosci, i kvaliteta zivota je veca nego u Sarajevu.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3003 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Idemedosumom »

Dino79 wrote: 09/09/2021 18:03

To je stednja a tema je dobar zivot.

Mogu se jesti i ostaci i kupovati u second handu ali to nije dobar zivot.
Štednja i dobar život jedno drugo ne isključuju. Kao što ranije napisah, žderanje brze hrane dokazano ne doprinosi dobrom životu.

A bilo je govora o Waikiki butiku, ne second hand radnji. Odvadi malo ;)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3004 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Idemedosumom »

moonca wrote: 09/09/2021 17:32 Da li djeci, treba priustiti, sve sto zele... :hm:
Nipošto moonći! Tako ih kvarimo, poznato mi je mnoštvo primjera irl. Usput, otkad to djeca znaju šta žele?
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#3005 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hajvan »

entitled attitude
entitled consumers
entitled capitalism
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#3006 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mirsek »

Didier wrote: 09/09/2021 13:57
sabanss wrote: 09/09/2021 12:14 Ti si u Danskoj?

Život u Danskoj je generalno dosta jeftiniji nego u BiH i ima više izbora. Pa čak i za nekoga ko radi u Bingu i Danskom Bingu kako god se zvao.
Switzerland is officially the most expensive nation on earth to live in, according to a report from the CEOWORLD magazine. European countries were prominent on the most expensive list, of the top-twenty nations, nine were in Europe, five in Asia, one in North America, one in Africa, two in the Caribbean, and two in Oceania.

Norway ranks second in the list of the world’s most expensive countries to live, followed by Iceland, Japan, Denmark, Bahamas, Luxembourg, Israel, Singapore, and South Korea.
Je li se zajebavaš da je život u Danskoj jeftin?
Po PPP imaju odlican standard, treci u EU, sve skupo ali i dobre plate.
Pusti Zviza sto stalno kuka nesuvislo.
https://data.worldbank.org/indicator/NY ... _desc=true
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#3007 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by kox »

u-pet-deka wrote: 09/09/2021 11:58


Dobar život je ogroman pojam. Treba prvo pojasniti što sve čini dobar život. Suludo je tvrditi da dvije odrasle osobe s dvoje djece preživljavaju od prvog do prvog sa 1.800 Maraka ukupnog netto prihoda. Govorim o ljudima koji nisu podstanari.
Za četveročlanu porodicu sa dvoje maloljetne djece u Sarajevu to je sada knap za jedva prosječan a ne dobar život. Moralo bi se dobro pripaziti da ništa ne zafali, i u velikoj mjeri bi bio život od prvog do prvog.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#3008 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by u-pet-deka »

kox wrote: 09/09/2021 19:44
u-pet-deka wrote: 09/09/2021 11:58


Dobar život je ogroman pojam. Treba prvo pojasniti što sve čini dobar život. Suludo je tvrditi da dvije odrasle osobe s dvoje djece preživljavaju od prvog do prvog sa 1.800 Maraka ukupnog netto prihoda. Govorim o ljudima koji nisu podstanari.
Za četveročlanu porodicu sa dvoje maloljetne djece u Sarajevu to je sada knap za jedva prosječan a ne dobar život. Moralo bi se dobro pripaziti da ništa ne zafali, i u velikoj mjeri bi bio život od prvog do prvog.

Pa nije Sarajevo kompletna BiH. Mada mislim ko je u svom na svom da isto u SA je ukupnog 1.800 Maraka netto prihoda sasvim ok.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#3009 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by u-pet-deka »

mirsek wrote: 09/09/2021 19:27
Didier wrote: 09/09/2021 13:57


Je li se zajebavaš da je život u Danskoj jeftin?
Po PPP imaju odlican standard, treci u EU, sve skupo ali i dobre plate.
Pusti Zviza sto stalno kuka nesuvislo.
https://data.worldbank.org/indicator/NY ... _desc=true

Ljudi, nemam blage koju vam je priču prodavao taj famozni Zviz. Danske cijene (ili troškovi života) u odnosu na mogućnosti zarade sa prosječnim poslom su previsoke, posebice ako imate djecu. Znam dobro za Švicarsku. Tamo imam članove rodbine. U Lucernu te jednom manjem mjestu nekih 40 km od spomenutog. U Silkeborgu gdje sam moje podstanarstvo je daleko skuplje nego njihovo u Lucernu, a njihov stan je za 16m2 veći odnosno za kompletnu jednu sobu. Nas svaki mjesec vrtić za jedno djete, podstanarstvo bez struje, onda nato struja svaki mjesec, dva mobitel broja paušalno sa svim onim FREE itd. svaki mjesec, osiguranje auta te kablovska i internet svaki mjesec izađu 3.921 Marka. Gdje je tek sve drugo tj. drugo djete, prehrana, gorivo i tako dalje.


Hrana u Bosni je kako koji artikal ali od 40 do 80 % jeftinija.
User avatar
mk ultra
Posts: 19241
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3010 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mk ultra »

Ako je tako ja tu nikad ne bih zivio fuj fuj, prvi Kantic i u Bosnu
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3011 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by moonca »

.Tvog grad nema podatke.. ali, evo Rodovre (Rødovre) Denmark

Average Monthly Net Salary (After Tax) 1,214.05 KM Sarajevo -10,253.71 KM ...Rodovre.... +744.59 %
..
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#3012 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by sabanss »

moonca wrote: 10/09/2021 05:03 .Tvog grad nema podatke.. ali, evo Rodovre (Rødovre) Denmark

Average Monthly Net Salary (After Tax) 1,214.05 KM Sarajevo -10,253.71 KM ...Rodovre.... +744.59 %
..
Ili da prevedemo njemu za normalan život u Danskoj treba jedna prosječna plata.

Za isti takav život u BiH trebaju tri do četiri prosječnih plata.

Da ne govorimo o putovanjima gdje je ljudima iz Sarajevo sve skupo, a Dancima sve jeftino :D
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#3013 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by kox »

u-pet-deka wrote: 10/09/2021 03:29
kox wrote: 09/09/2021 19:44

Za četveročlanu porodicu sa dvoje maloljetne djece u Sarajevu to je sada knap za jedva prosječan a ne dobar život. Moralo bi se dobro pripaziti da ništa ne zafali, i u velikoj mjeri bi bio život od prvog do prvog.

Pa nije Sarajevo kompletna BiH. Mada mislim ko je u svom na svom da isto u SA je ukupnog 1.800 Maraka netto prihoda sasvim ok.
Jeste OK za ispodprosječan ili jedva prosječan život u Sa, i to mislim na naš prosjek. Sa dobrim životom u finansijskom smislu ta cifra danas nema veze.
Prije 5-6 godina bi bila dovoljna za prosječan život, za dobar ne.
Možda u nekim drugim dijelovima BiH, ne živim tamo pa ne znam.
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#3014 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by sale07 »

Hakiz wrote: 09/09/2021 17:06
sale07 wrote: 09/09/2021 17:00

Sve ovo sto sam nabrojao prodaje osoba iz moje porodice, pa tako da znam tacno po kojim cijenama ide.
Neko prodaje jeftinije neko skuplje al to je neka sredina.
Zavisi gdje. U Sarajevu većinu nabrojanog najmanje poduplaj. Barem na pijaci Otoka.
Sigurno ima oscilacija od mjesta do mjesta, ali gdje god da zivis treba izbjegavati kupovinu od svercera. Jer su oni ti koji nabijaju cijene.

Med kupujem od covjeka koji ga proizvodi, po cijeni od 15KM, isti taj med se prodaje na pijaci po 20KM.
Janjetinu kupujem od covjeka koji ima stado ovaca, uzmem citavo janje covjek sve zavrsi cak mi isjece kako mu kazem odem po meso i to me izadje oko 30% jeftinije nego u mesnici a znam sta sam kupio.
Ovciji sir uzimam kod istog covjeka i jeftiniji je nego u trznici a znam 100% da stavlja omjer 90% ovcije mlijeko 10% kravlje.
Teletinu kupujem kad izleti da neko kolje, po cijeni nizoj nego u mesnici.
Fasirano meso napravim sebi od 1/3 kurbana, i bude mi skoro pola godine.
Luk, krompir isto negdje sa sela, cak ljudi nemaju problem da kod njih stoji, pa ja navratim i uzmem kad mi nestane.

Kupim i ja nekad na pijaci/trznici/marketu al uglavnom gledam da se opskrbim provjerenim namirnicama i uz to me jos izadje jeftinije.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#3015 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by nikeze »

Zavisi šta ko jede.
Nafaka je rođenjem data kao konstanta.
Ko brzo jede nafaku, brzo je i pojede i umre.
Znam stotine slučajeva, uglavnom gladnih bogataša, onih koje je gladan q...c pravio.
Ko troši kao pijani bogataš, neće dugo izdržati da duže staze.
Prosječna starost voznog parka u Njemačkoj je 10,5 godina, a 60 % Nijemaca nema stan.
Nose se skromno, štede, kupuju na ebay kleineinzeigen i outlet.
Hakiz
Posts: 39931
Joined: 30/07/2015 20:01

#3016 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

sale07 wrote: 10/09/2021 09:45
Hakiz wrote: 09/09/2021 17:06

Zavisi gdje. U Sarajevu većinu nabrojanog najmanje poduplaj. Barem na pijaci Otoka.
Sigurno ima oscilacija od mjesta do mjesta, ali gdje god da zivis treba izbjegavati kupovinu od svercera. Jer su oni ti koji nabijaju cijene.

Med kupujem od covjeka koji ga proizvodi, po cijeni od 15KM, isti taj med se prodaje na pijaci po 20KM.
Janjetinu kupujem od covjeka koji ima stado ovaca, uzmem citavo janje covjek sve zavrsi cak mi isjece kako mu kazem odem po meso i to me izadje oko 30% jeftinije nego u mesnici a znam sta sam kupio.
Ovciji sir uzimam kod istog covjeka i jeftiniji je nego u trznici a znam 100% da stavlja omjer 90% ovcije mlijeko 10% kravlje.
Teletinu kupujem kad izleti da neko kolje, po cijeni nizoj nego u mesnici.
Fasirano meso napravim sebi od 1/3 kurbana, i bude mi skoro pola godine.
Luk, krompir isto negdje sa sela, cak ljudi nemaju problem da kod njih stoji, pa ja navratim i uzmem kad mi nestane.

Kupim i ja nekad na pijaci/trznici/marketu al uglavnom gledam da se opskrbim provjerenim namirnicama i uz to me jos izadje jeftinije.
Da, i? Ti si izuzetak, a izuzeci nisu statistički bitni.
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#3017 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by sabanss »

nikeze wrote: 10/09/2021 09:57 Zavisi šta ko jede.
Nafaka je rođenjem data kao konstanta.
Ko brzo jede nafaku, brzo je i pojede i umre.
Znam stotine slučajeva, uglavnom gladnih bogataša, onih koje je gladan q...c pravio.
Ko troši kao pijani bogataš, neće dugo izdržati da duže staze.
Prosječna starost voznog parka u Njemačkoj je 10,5 godina, a 60 % Nijemaca nema stan.
Nose se skromno, štede, kupuju na ebay kleineinzeigen i outlet.
Daj neki račun da im malo pomognemo. Treba im uvesti i vizne olakšice da dođu malo da zarade.

Žive duže desetak godina i aktivnije što je još važnije. Žive sadržajnije i jedu kvalitetnije. Da su htjeli praviti Tibre i raditi na državnoj sisi do penzije vjeruj mi da ne bi postojao niti jedan nijemac bez vlastite nekretnine. Vozni park neću ni komentarisati, imate web kamere po njemačkim gradovima i zahvaljujući BH Telecomu i po našim lako je vidjeti ko šta i koliko staro vozi.

Ovo oko nafake je priča kakvu može imati obje crkve i islamska zajednica ovdje. Zato i većina ne zna šta je dobar život već misli da je to nositi Waikiki odjeću i jesti "domaću" hranu živeći u najgorem gradu za život odavde do Indije.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#3018 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by ProgramskiJezik »

nije problem u Bosni cijene stvari, problem je sto se zaradjuje malo i sto plata ne prati povecanje cijena robe.
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#3019 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by sale07 »

Hakiz wrote: 10/09/2021 10:28
sale07 wrote: 10/09/2021 09:45
Sigurno ima oscilacija od mjesta do mjesta, ali gdje god da zivis treba izbjegavati kupovinu od svercera. Jer su oni ti koji nabijaju cijene.

Med kupujem od covjeka koji ga proizvodi, po cijeni od 15KM, isti taj med se prodaje na pijaci po 20KM.
Janjetinu kupujem od covjeka koji ima stado ovaca, uzmem citavo janje covjek sve zavrsi cak mi isjece kako mu kazem odem po meso i to me izadje oko 30% jeftinije nego u mesnici a znam sta sam kupio.
Ovciji sir uzimam kod istog covjeka i jeftiniji je nego u trznici a znam 100% da stavlja omjer 90% ovcije mlijeko 10% kravlje.
Teletinu kupujem kad izleti da neko kolje, po cijeni nizoj nego u mesnici.
Fasirano meso napravim sebi od 1/3 kurbana, i bude mi skoro pola godine.
Luk, krompir isto negdje sa sela, cak ljudi nemaju problem da kod njih stoji, pa ja navratim i uzmem kad mi nestane.

Kupim i ja nekad na pijaci/trznici/marketu al uglavnom gledam da se opskrbim provjerenim namirnicama i uz to me jos izadje jeftinije.
Da, i? Ti si izuzetak, a izuzeci nisu statistički bitni.
Pa ko brani tebi ili nekom drugom da bude izuzetak?
Cilj mog posta je bio da kazem da se u BiH jos uvijek moze kvalitetno hraniti za puno manje para nego sto to mozes na zapadu.
Hakiz
Posts: 39931
Joined: 30/07/2015 20:01

#3020 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

sale07 wrote: 10/09/2021 10:51
Hakiz wrote: 10/09/2021 10:28

Da, i? Ti si izuzetak, a izuzeci nisu statistički bitni.
Pa ko brani tebi ili nekom drugom da bude izuzetak?
Cilj mog posta je bio da kazem da se u BiH jos uvijek moze kvalitetno hraniti za puno manje para nego sto to mozes na zapadu.
Ko govori o zapadu? Tema je koliko je ovdje potrebno, ne poređenje sa zapadom.

Drugo, kada bi svi mogli biti izuzetak, ne bi postojali izuzeci.

Ja sam za jedan materijal, iako kupujem kao fizičko lice, imao od distributera koji je ujedno i maloprodaja na svom području cijenu po kojoj oni prodaju maloprodaji. Ne mogu sebe uzeti kao primjer i reći da svi to mogu, jer ne mogu. Ljudi koji se bave istim hobijem su vidjeli kako sam ja takvu ponudu dobio, probali, i njih su odbili.

Izuzetke treba upravo to, izuzeti od gledanja opšte slike i stvaranja zaključaka.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#3021 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by nikeze »

Potrošačka korpa je trenutno 2100 km za četveročlanu porodicu.
NIje loša računica, ali situacija na terenu je puno lošija.
Naravno ima ih puno koji rade za puno manje novaca, a ima i onih koji rade za milione mjesečno i opet nisu zadovoljni.
Sve je stvar poimanja sreće i zadovoljstva.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3022 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Idemedosumom »

Hakiz wrote: 10/09/2021 11:03 Drugo, kada bi svi mogli biti izuzetak, ne bi postojali izuzeci.

Ja sam za jedan materijal, iako kupujem kao fizičko lice, imao od distributera koji je ujedno i maloprodaja na svom području cijenu po kojoj oni prodaju maloprodaji. Ne mogu sebe uzeti kao primjer i reći da svi to mogu, jer ne mogu. Ljudi koji se bave istim hobijem su vidjeli kako sam ja takvu ponudu dobio, probali, i njih su odbili.

Izuzetke treba upravo to, izuzeti od gledanja opšte slike i stvaranja zaključaka.
Jah, ovo sto si ti napisao je tu negdje s kupovinom hrane po nizim cijenama od komsija uzgajivaca ili ljudi koji se oglasavaju po FB (a ima ih mnogo). :D
Hakiz
Posts: 39931
Joined: 30/07/2015 20:01

#3023 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

Idemedosumom wrote: 10/09/2021 11:56
Hakiz wrote: 10/09/2021 11:03 Drugo, kada bi svi mogli biti izuzetak, ne bi postojali izuzeci.

Ja sam za jedan materijal, iako kupujem kao fizičko lice, imao od distributera koji je ujedno i maloprodaja na svom području cijenu po kojoj oni prodaju maloprodaji. Ne mogu sebe uzeti kao primjer i reći da svi to mogu, jer ne mogu. Ljudi koji se bave istim hobijem su vidjeli kako sam ja takvu ponudu dobio, probali, i njih su odbili.

Izuzetke treba upravo to, izuzeti od gledanja opšte slike i stvaranja zaključaka.
Jah, ovo sto si ti napisao je tu negdje s kupovinom hrane po nizim cijenama od komsija uzgajivaca ili ljudi koji se oglasavaju po FB (a ima ih mnogo). :D
Jah...
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#3024 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by milejovic1971 »

sale07 wrote: 10/09/2021 09:45
Hakiz wrote: 09/09/2021 17:06

Zavisi gdje. U Sarajevu većinu nabrojanog najmanje poduplaj. Barem na pijaci Otoka.
Sigurno ima oscilacija od mjesta do mjesta, ali gdje god da zivis treba izbjegavati kupovinu od svercera. Jer su oni ti koji nabijaju cijene.

Med kupujem od covjeka koji ga proizvodi, po cijeni od 15KM, isti taj med se prodaje na pijaci po 20KM.
Janjetinu kupujem od covjeka koji ima stado ovaca, uzmem citavo janje covjek sve zavrsi cak mi isjece kako mu kazem odem po meso i to me izadje oko 30% jeftinije nego u mesnici a znam sta sam kupio.
Ovciji sir uzimam kod istog covjeka i jeftiniji je nego u trznici a znam 100% da stavlja omjer 90% ovcije mlijeko 10% kravlje.
Teletinu kupujem kad izleti da neko kolje, po cijeni nizoj nego u mesnici.
Fasirano meso napravim sebi od 1/3 kurbana, i bude mi skoro pola godine.
Luk, krompir isto negdje sa sela, cak ljudi nemaju problem da kod njih stoji, pa ja navratim i uzmem kad mi nestane.

Kupim i ja nekad na pijaci/trznici/marketu al uglavnom gledam da se opskrbim provjerenim namirnicama i uz to me jos izadje jeftinije.
svaka cast na svemu...odlicno...samo se ne slazem za mljeveno meso, kazes pola godine si opskrbljen ???? to meso se ne zaledjuje, a i ako to uradis nikako jesti nakon 20 dana npr...nikakvu vrijednost nema, bolje ga baci...za med svaka cast, sir, kajmak, toppp, slicno nabavljam, pijace ubijaju cijenama
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#3025 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by soha96 »

nikeze wrote: 10/09/2021 11:14 Potrošačka korpa je trenutno 2100 km za četveročlanu porodicu.
NIje loša računica, ali situacija na terenu je puno lošija.
Naravno ima ih puno koji rade za puno manje novaca, a ima i onih koji rade za milione mjesečno i opet nisu zadovoljni.
Sve je stvar poimanja sreće i zadovoljstva.
Nije tema o spiritualnoj ili zivotnoj sreci. Tema je finansijski dobar zivot. Takav je zakljucak iz naslova i prvog posta gdje se iskljucivo navodi finansijski aspekat za dobar zivot. Mogu ja imati milione i biti nesretan ali to nije tema.
Post Reply