Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#3126 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

tintilinic wrote: 24/10/2021 20:53
daario naharis wrote: 14/10/2021 11:47 2000 KM po glavi to je to.
To je raskos,akonnemas kredit, naravno.
Kakva raskoš...
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#3127 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by YouAreMyDestiny »

2000 KM bez kredita po osobi.
daario naharis
Posts: 617
Joined: 17/06/2015 19:42

#3128 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by daario naharis »

tintilinic wrote: 24/10/2021 20:53
daario naharis wrote: 14/10/2021 11:47 2000 KM po glavi to je to.
To je raskos,akonnemas kredit, naravno.
2 ljudi - 4000 KM

Kredit za stan 900KM
Kredit za auto 300KM
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#3129 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Didier »

nortsask wrote: 12/10/2021 14:31 Postovanje ljudi, evo padobranac uletava cisto radi znatizelje i informacija.

Vidim da bi puno ljudi selilo van iz BiH, no ja imam jedno sasvim suprotno pitanje ideju. Sto je sa seljenjem u Bosnu, jel ima takvih?

Koliko bi recimo cetveroclanoj obitelji trebalo novca za neki pristojan zivot ukoliko ima vec kucu u okolici recimo Novog Travnika? Znaci treba placati samo hranu i rezije?

Kakva je situacija uopce sa poslom, jel uopce ima sta tamo ili je nezaposlenost ogormna?

Naime, ja zivim u Kanadi, i znam da cete svi izbeciti oci i pomisliti ovaj je lud sto bi isao iz Kanade u Bosnu hahaha, ali napisat cu vam sve sto vas zanima, ukoliko ikoga zanima, pa pitajte.
Razlog zasto uopce pomisljam na to je ova trenutna situacija sa plandemijom gdje smo polako stisnuti u kut, a troskovi zivota i opcenita nesigurnost zivota je sve veca i osobno mislim da je ovo drustvo blize kaosu nego tamo. Jedino sto ovdje imam super je posao i donekle ta placa, ali i ona je sve manja zbog sve vece inflacije. Zivot je jako jednostavan i uredan.
Najveci razlog sto me uopce privlaci ideja zivota u Bosni je ta sto bi mogao pokazati srednji prst kreditu za krov nad glavom, znaci to je tamo osigurano i ne bi morao nista posudjivati. Da li je i usprkos tome jako tesko imati nekakav normalan zivot ili ne? Tamo bih znaci imao pristojnu i relativno novu kucu sa jako puno zemlje i ne bi me imao tko zafrkavati oko icega. Ovdje jedva da mozemo kupiti kucu sa dvoristem velicine 2x2, a pomisljati kupiti nekakvo zemljiste i zivjeti van grada je protivno zdravom razumu za prosjecnu osobu, jer to je rezervirano samo za bogate. A najbolje od svega da nisam u Torontu ili Vankuveru nego u preriji, gdje je kao "jeftin" zivot.
Inace, zivio sam u Hrvatskoj prije odlaska i iskreno bih radije u Hrvatsku jer je donekle uredenija, to je cinjenica, ali i u Hrvatskoj je opcenito zesci raspasoj, a cijene svega su bolesne plus tamo nemam nikakvu nekretninu.

Zanima me koliko novca treba mjesecno u takvoj situaciji tek toliko da vidim da li bi mogao iz nekoga razloga sam to zaraditi ili bi ipak morao traziti posao. I kakav je situacija sa otvaranjem privatnog obrta, da li je to tesko i skupo ili su pojednostavili?
Inace, da je zena malo otvorenija okusao bi se bar na 6mj i godinu dana, pa ako ide ide, ako ne mozemo se vratiti.

Hvala i pozdrav
Vidi buraz, teško je o takvim stvarima pričati na forumu jer ćeš naići na svakakve odgovore. Takve odluke su isključivo individualne jer ono što meni smeta, tebi možda neće, tako da ti ja mogu hvaliti ili kuditi Bosnu, a to možda uopšte za tebe nije relevantno.

Koliko vidim, imaš dvoje djece, tako da se radi o četveročlanoj porodici. Da bi imao život na kakav si navikao, vjerujem da će ti oko 4.000 KM biti dovoljno, s tim da djeca idu u javne škole (koje su podijeljene u tvom kantonu, doduše ne sve). S tim novcem možeš imati sasvim pristojan život, i da napraviš uštedu za određene stvari. Vozićeš odlično auto, ići na vikende do mora, skijati na okolnim planinama, i nećeš štedjeti na hrani.

Da sam na tvom mjestu, ja bih pokušao, ali nipošto se ne bih zamjerio kanadskoj banci i poslao kredit u kurac jer nikad ne znaš na šta možeš naletjeti u Evropi i koliko ti Kanada može valjati. Vjerujem da imaš hrvatsko državljanstvo, tako da će ti u Evropi onda biti lakše, ali opet nije loša opcija doći na godinu dana i probati, a ako ti se ne svidi, uvijek se možeš vratiti.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#3130 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

Da je samo novac problem, bilo bi lako.
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#3131 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Didier »

Hakiz wrote: 01/11/2021 13:18 Da je samo novac problem, bilo bi lako.
To je čovjek pitao, a ostalo se možemo složiti ili ne složiti.

Jebiga, neko ne može gledati majmuna Dodika svaki dan na teveu, a neko i ne gleda teve, pa ostaje sretan.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3132 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by moonca »

Hakiz wrote: 01/11/2021 13:18 Da je samo novac problem, bilo bi lako.
E, da i ovo cujem od tebe... :oops:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#3133 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by stubrijez »

...bas je tema bezveze postavljena. Pa moze cetvoroclana porodica i sa iljadom kad nije zinuta guzica. Jos bitnije pitanje, sta je dobar zivot u BiH???
User avatar
Laertes
Posts: 4255
Joined: 08/01/2015 18:25

#3134 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Laertes »

stubrijez wrote: 01/11/2021 16:04 ...bas je tema bezveze postavljena. Pa moze cetvoroclana porodica i sa iljadom kad nije zinuta guzica. Jos bitnije pitanje, sta je dobar zivot u BiH???
Znači, sve preko hiljade je zinula guzica? :-)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3135 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by S4mpion »

Hiljada je dobra, ako se izgladnjujete na sve moguće načine, u suprotnom, sa miljom se danas može guzica obrisat'.
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#3136 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mistek »

Vala su meni preseravanje neke cifre koje se navode :D Na stranu što sam svašta iskusio pa znam da može i sa 1.000KM četveročlana porodica, ali evo sad recimo žena i ja imamo oko 4.000KM zajedno, malo manje zapravo, ali nevažno. Imamo kredit od 1.000KM za adaptaciju stana tj. kuće. Međutim, obzirom da smo na početku, gotovo uvijek su tu neka dodatna ulaganja, koja nisu mala, poput grijanja, izgradnje garaže, uređenja, uzeli auto i sl. Helem, sve to stignemo, svaki vikend smo negdje na izletu po BiH ili eventualno okolini, evo ove godine dva puta išli na sedmodnevno putovanje, guramo roditeljima i hranimo se i oblačimo najnormalnije moguće. I na sve ovo, ostane nam za neke zafrkancije i nikad nije frka.

Što se hrane tiče, nije da jedemo tartufe i kavijar, ali šta god poželimo, uzmemo. Doduše, ne pijemo kahvu, ne pušimo, ne pijemo alkohol i nema tako tih zezancija :D Odjeća isto, nije da ćemo uzeti jaknu od 500KM, ali obnavljamo ormar redovno :-D Eh doduše, nismo nešto od restorana i kafana, odemo mjesečno par puta, ali to je od nečeg najbanalnijeg do možda jednog ili dva jača ručka vani. Mada, mislim da ni tad ne potrošimo ni 30% koliko neko kad izlazi :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3137 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by S4mpion »

Sa 4 milje se već može pokrit' ono najosnovnije.
User avatar
Laertes
Posts: 4255
Joined: 08/01/2015 18:25

#3138 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Laertes »

mistek wrote: 01/11/2021 17:47 Vala su meni preseravanje neke cifre koje se navode :D Na stranu što sam svašta iskusio pa znam da može i sa 1.000KM četveročlana porodica, ali evo sad recimo žena i ja imamo oko 4.000KM zajedno, malo manje zapravo, ali nevažno. Imamo kredit od 1.000KM za adaptaciju stana tj. kuće. Međutim, obzirom da smo na početku, gotovo uvijek su tu neka dodatna ulaganja, koja nisu mala, poput grijanja, izgradnje garaže, uređenja, uzeli auto i sl. Helem, sve to stignemo, svaki vikend smo negdje na izletu po BiH ili eventualno okolini, evo ove godine dva puta išli na sedmodnevno putovanje, guramo roditeljima i hranimo se i oblačimo najnormalnije moguće. I na sve ovo, ostane nam za neke zafrkancije i nikad nije frka.

Što se hrane tiče, nije da jedemo tartufe i kavijar, ali šta god poželimo, uzmemo. Doduše, ne pijemo kahvu, ne pušimo, ne pijemo alkohol i nema tako tih zezancija :D Odjeća isto, nije da ćemo uzeti jaknu od 500KM, ali obnavljamo ormar redovno :-D Eh doduše, nismo nešto od restorana i kafana, odemo mjesečno par puta, ali to je od nečeg najbanalnijeg do možda jednog ili dva jača ručka vani. Mada, mislim da ni tad ne potrošimo ni 30% koliko neko kad izlazi :D
Nemate djece?
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#3139 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Kiki_Musampa »

Maloprije iz Binga i sa benzinske pumpe,uglavnom treba vise nego prosli mjesec :thumbup:
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 402
Joined: 14/10/2020 22:44

#3140 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Ajs_Nigrutin »

Kad bi se manje jelo vani a više spremalo kući, balans bi nam svima bio mnogo ljepši…
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#3141 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mistek »

Laertes wrote: 01/11/2021 18:41
mistek wrote: 01/11/2021 17:47 Vala su meni preseravanje neke cifre koje se navode :D Na stranu što sam svašta iskusio pa znam da može i sa 1.000KM četveročlana porodica, ali evo sad recimo žena i ja imamo oko 4.000KM zajedno, malo manje zapravo, ali nevažno. Imamo kredit od 1.000KM za adaptaciju stana tj. kuće. Međutim, obzirom da smo na početku, gotovo uvijek su tu neka dodatna ulaganja, koja nisu mala, poput grijanja, izgradnje garaže, uređenja, uzeli auto i sl. Helem, sve to stignemo, svaki vikend smo negdje na izletu po BiH ili eventualno okolini, evo ove godine dva puta išli na sedmodnevno putovanje, guramo roditeljima i hranimo se i oblačimo najnormalnije moguće. I na sve ovo, ostane nam za neke zafrkancije i nikad nije frka.

Što se hrane tiče, nije da jedemo tartufe i kavijar, ali šta god poželimo, uzmemo. Doduše, ne pijemo kahvu, ne pušimo, ne pijemo alkohol i nema tako tih zezancija :D Odjeća isto, nije da ćemo uzeti jaknu od 500KM, ali obnavljamo ormar redovno :-D Eh doduše, nismo nešto od restorana i kafana, odemo mjesečno par puta, ali to je od nečeg najbanalnijeg do možda jednog ili dva jača ručka vani. Mada, mislim da ni tad ne potrošimo ni 30% koliko neko kad izlazi :D
Nemate djece?
Nemamo, znam da se priča onda komplikuje :D No svejedno, ovdje čitam o nekim aman ciframa za dvoje i fakat ne shvatam gdje je onda kriterij za "dobar život". Kad smo se tek uzeli, vodili smo malo evidenciju o troškovima i ja bih rekao da se "normalan život", ali bez sekunde naprezanja, za dvoje, kad se odbije kredit i ostala sranja može voditi sa 1.600-1.700KM. Sve preko toga je samo bolje. Ali, i sa ovim, nećeš puno birkati šta jedeš, oblačit ćeš se normalno, izlaziti normalno, otići na godišnji, izletovati i sl. S druge strane, da imamo 10.000KM, dignu se kriteriji, potroši se i moglo bi još. Ali, treba biti realan, ne treba čisti luksuz svrstavati u "normalan život". Ne može u "normalan život" ili "dobar život" spadati da odeš i uzmeš bundu od 600KM, cipele od 300KM, jedeš 10 puta mjesečno u restoranu i pride kad je riba, dimljeni je losos, ne dolazi pastrmka ili orada u obzir :D To nije "dobar život", ko vodi takav, to je debelo iznad toga. Meni je dobar da ne moram da analiziram svaku cijenu u prodavnici, uzmem generalno što želim, kupujem odjeću/obuću u nekim standardnim radnjama, bez luksuza, a da je dovoljno kvalitetno, odem recimo na neko solidno putovanje ili dva, za vikend mi nije problem skoknuti negdje po BiH ili regiji eventualno, odem gledati fudbal/u pozorište/kino na sedmičnom nivou i sl.
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#3142 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by preselio na ahiret »

Hakiz wrote: 01/11/2021 13:18 Da je samo novac problem, bilo bi lako.
čabe tebi i pare jelde :lol:

znao sam
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#3143 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by ultima_palabra »

mistek wrote: 01/11/2021 23:53
Laertes wrote: 01/11/2021 18:41

Nemate djece?
Nemamo, znam da se priča onda komplikuje :D No svejedno, ovdje čitam o nekim aman ciframa za dvoje i fakat ne shvatam gdje je onda kriterij za "dobar život". Kad smo se tek uzeli, vodili smo malo evidenciju o troškovima i ja bih rekao da se "normalan život", ali bez sekunde naprezanja, za dvoje, kad se odbije kredit i ostala sranja može voditi sa 1.600-1.700KM. Sve preko toga je samo bolje. Ali, i sa ovim, nećeš puno birkati šta jedeš, oblačit ćeš se normalno, izlaziti normalno, otići na godišnji, izletovati i sl. S druge strane, da imamo 10.000KM, dignu se kriteriji, potroši se i moglo bi još. Ali, treba biti realan, ne treba čisti luksuz svrstavati u "normalan život". Ne može u "normalan život" ili "dobar život" spadati da odeš i uzmeš bundu od 600KM, cipele od 300KM, jedeš 10 puta mjesečno u restoranu i pride kad je riba, dimljeni je losos, ne dolazi pastrmka ili orada u obzir :D To nije "dobar život", ko vodi takav, to je debelo iznad toga. Meni je dobar da ne moram da analiziram svaku cijenu u prodavnici, uzmem generalno što želim, kupujem odjeću/obuću u nekim standardnim radnjama, bez luksuza, a da je dovoljno kvalitetno, odem recimo na neko solidno putovanje ili dva, za vikend mi nije problem skoknuti negdje po BiH ili regiji eventualno, odem gledati fudbal/u pozorište/kino na sedmičnom nivou i sl.
Djeca mijenjaju stvari iz temelja, ne toliko finansijski nego iz drugih razloga. Dok nemas djece boli te q za kvalitetom zdravstva i skolstva, a onda ti odjednom to postane primarno. Pa skontas da onda neke igrackice i skalamerije za djecu kostaju 2-3 puta vise nego na zapadu, ako ih mozes naci uopste. Onda skontas da imas manje slobodnog vremena nego prije, pa ti birokratske zajebancije pocnu smetati.

Generalno, za samca ili par bez djece koji solidno zaradjuju, Bosna je odlicna zemlja... sa familijom je zajebano.
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#3144 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Didier »

ultima_palabra wrote: 02/11/2021 02:03
Djeca mijenjaju stvari iz temelja, ne toliko finansijski nego iz drugih razloga. Dok nemas djece boli te q za kvalitetom zdravstva i skolstva, a onda ti odjednom to postane primarno. Pa skontas da onda neke igrackice i skalamerije za djecu kostaju 2-3 puta vise nego na zapadu, ako ih mozes naci uopste. Onda skontas da imas manje slobodnog vremena nego prije, pa ti birokratske zajebancije pocnu smetati.

Generalno, za samca ili par bez djece koji solidno zaradjuju, Bosna je odlicna zemlja... sa familijom je zajebano.
A šta tačno ne valja u školstvu, da je to isto bolje na Zapadu? Evo recimo iz naše, sarajevske perspektive?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3145 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Ozimician »

Didier wrote: 02/11/2021 09:30
ultima_palabra wrote: 02/11/2021 02:03
Djeca mijenjaju stvari iz temelja, ne toliko finansijski nego iz drugih razloga. Dok nemas djece boli te q za kvalitetom zdravstva i skolstva, a onda ti odjednom to postane primarno. Pa skontas da onda neke igrackice i skalamerije za djecu kostaju 2-3 puta vise nego na zapadu, ako ih mozes naci uopste. Onda skontas da imas manje slobodnog vremena nego prije, pa ti birokratske zajebancije pocnu smetati.

Generalno, za samca ili par bez djece koji solidno zaradjuju, Bosna je odlicna zemlja... sa familijom je zajebano.
A šta tačno ne valja u školstvu, da je to isto bolje na Zapadu? Evo recimo iz naše, sarajevske perspektive?
Budimo realni, iz sarajevske perspektive u poređenju sa Zapadom - osnovno školstvo i gimnazije su u rangu zapadnih. Stručne škole i univerzitet - kaskaju. Ali svakako na Univerzitet se dijete lahko može i vani poslati, ako je to od ključnog značaja.

Zdravstvo svakako lošije, debelo potkapacitirana i vještački ograničena primarna zdravstvena zaštita. Nedostatak mogućnosti za naprednije usluge na tercijernom nivou.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#3146 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

Ozimician wrote: 03/11/2021 00:37
Didier wrote: 02/11/2021 09:30

A šta tačno ne valja u školstvu, da je to isto bolje na Zapadu? Evo recimo iz naše, sarajevske perspektive?
Budimo realni, iz sarajevske perspektive u poređenju sa Zapadom - osnovno školstvo i gimnazije su u rangu zapadnih. Stručne škole i univerzitet - kaskaju. Ali svakako na Univerzitet se dijete lahko može i vani poslati, ako je to od ključnog značaja.

Zdravstvo svakako lošije, debelo potkapacitirana i vještački ograničena primarna zdravstvena zaštita. Nedostatak mogućnosti za naprednije usluge na tercijernom nivou.
:shock:

Ma jeste, šta je 50.000 za semestar, to od kafe sebi oduzmeš.
The BEN10
Posts: 7569
Joined: 19/09/2011 09:03

#3147 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by The BEN10 »

ultima_palabra wrote: 02/11/2021 02:03
mistek wrote: 01/11/2021 23:53 Nemamo, znam da se priča onda komplikuje :D No svejedno, ovdje čitam o nekim aman ciframa za dvoje i fakat ne shvatam gdje je onda kriterij za "dobar život". Kad smo se tek uzeli, vodili smo malo evidenciju o troškovima i ja bih rekao da se "normalan život", ali bez sekunde naprezanja, za dvoje, kad se odbije kredit i ostala sranja može voditi sa 1.600-1.700KM. Sve preko toga je samo bolje. Ali, i sa ovim, nećeš puno birkati šta jedeš, oblačit ćeš se normalno, izlaziti normalno, otići na godišnji, izletovati i sl. S druge strane, da imamo 10.000KM, dignu se kriteriji, potroši se i moglo bi još. Ali, treba biti realan, ne treba čisti luksuz svrstavati u "normalan život". Ne može u "normalan život" ili "dobar život" spadati da odeš i uzmeš bundu od 600KM, cipele od 300KM, jedeš 10 puta mjesečno u restoranu i pride kad je riba, dimljeni je losos, ne dolazi pastrmka ili orada u obzir :D To nije "dobar život", ko vodi takav, to je debelo iznad toga. Meni je dobar da ne moram da analiziram svaku cijenu u prodavnici, uzmem generalno što želim, kupujem odjeću/obuću u nekim standardnim radnjama, bez luksuza, a da je dovoljno kvalitetno, odem recimo na neko solidno putovanje ili dva, za vikend mi nije problem skoknuti negdje po BiH ili regiji eventualno, odem gledati fudbal/u pozorište/kino na sedmičnom nivou i sl.
Djeca mijenjaju stvari iz temelja, ne toliko finansijski nego iz drugih razloga. Dok nemas djece boli te q za kvalitetom zdravstva i skolstva, a onda ti odjednom to postane primarno. Pa skontas da onda neke igrackice i skalamerije za djecu kostaju 2-3 puta vise nego na zapadu, ako ih mozes naci uopste. Onda skontas da imas manje slobodnog vremena nego prije, pa ti birokratske zajebancije pocnu smetati.

Generalno, za samca ili par bez djece koji solidno zaradjuju, Bosna je odlicna zemlja... sa familijom je zajebano.
Za obojicu jedno veliko bravo!
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#3148 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by programerAnel »

Ne razumijem ove što kažu za 4 članu porodicu treba 4 000 KM . Očigledno starost djece igra jako veliki udio ovdje.

Kada sam dobio dijete imao sam platu 1300 KM žena nezaposlena. Qq lele kako me narod gledao, "''ta će on?, kako će dijete ?, pempasi, ad kapi , pregledi, žena ne radi nemaju rezervno auto on na poslu svaki dan. "

Vjerujte da smo živjeli više nego normalno, uštedili za more CG , išli dva puta na zimovanje bez ikakvih problema.
Radi se o životu na selu bez kredita.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13648
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3149 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by JohnnyS »

Didier wrote: 02/11/2021 09:30
ultima_palabra wrote: 02/11/2021 02:03
Djeca mijenjaju stvari iz temelja, ne toliko finansijski nego iz drugih razloga. Dok nemas djece boli te q za kvalitetom zdravstva i skolstva, a onda ti odjednom to postane primarno. Pa skontas da onda neke igrackice i skalamerije za djecu kostaju 2-3 puta vise nego na zapadu, ako ih mozes naci uopste. Onda skontas da imas manje slobodnog vremena nego prije, pa ti birokratske zajebancije pocnu smetati.

Generalno, za samca ili par bez djece koji solidno zaradjuju, Bosna je odlicna zemlja... sa familijom je zajebano.
A šta tačno ne valja u školstvu, da je to isto bolje na Zapadu? Evo recimo iz naše, sarajevske perspektive?
PISA testovi ti to zorno pokazuju. Naša zemlja i naše obrazovanje je predviđeno za zaglupljivanje i uništavanje djece. Sve je @ultima_palabra odlično ovdje napisao.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#3150 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by stubrijez »

S4mpion wrote: 01/11/2021 18:07 Sa 4 milje se već može pokrit' ono najosnovnije.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply