Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elk
Posts: 2791
Joined: 14/08/2006 12:03

#3051 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by elk »

Samo sto sam uzgojis ili neko tvoj blizak je domace.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#3052 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Mlad i Nevin »

Ja i zena sami, primanja oko 3000 KM, kirija i rezije oko 350-400 KM ( zivim u manjem gradu ) , dva auta koja zajedno vrijede 10 milja. Goriva mjesecno oko 200 KM. Zivimo solidno, ne luksuzno, ustedi se oko 500 KM mjesecno ali nekad se dese i vanredni troskovi. Ne oblacim original odjecu, nemam ajfon, ali na hrani ne stedim sekunde.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#3053 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Dr Kova »

Sydnor wrote: 10/09/2021 13:48 Štetnije je za zdravlje pročitat jedan tvoj post nego jest američke kekse iz Vijetnama i ispušit šteku Morave.
:lol: :lol: legendo
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#3054 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Digla_da_kreci »

MMM1977 wrote: 13/09/2021 02:09 https://fojnicamilk.ba/
Dostava na adresu, fiskalni račun, sanitarne kontrole i sve što treba za jedan ozbiljan biznis kada je u pitanju mlijeko i proizvodi od mlijeka.
Ja od seljaka više ništa ne kupujem, tu nikakve kontrole nema
Hvala ti puno, stranica je odlicna i imaju sve sto mi treba. :thumbup: :bih:
skafilic
Posts: 137
Joined: 10/08/2021 09:48

#3055 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by skafilic »

Digla_da_kreci wrote: 13/09/2021 12:19
MMM1977 wrote: 13/09/2021 02:09 https://fojnicamilk.ba/
Dostava na adresu, fiskalni račun, sanitarne kontrole i sve što treba za jedan ozbiljan biznis kada je u pitanju mlijeko i proizvodi od mlijeka.
Ja od seljaka više ništa ne kupujem, tu nikakve kontrole nema
Hvala ti puno, stranica je odlicna i imaju sve sto mi treba. :thumbup: :bih:
Ne znam bas koliko se ovi razlikuju od proizvodjaca koji rade masovnu proizvodnju tipa Meggle i slicnih?
Gledam sastav ovog sira npr. https://fojnicamilk.ba/product/vranicki-sir-1-4/ i medju sastojcima pise "kalcijev hlorid".
Posto ne znam sta je googlam i vidim - Kalcijev klorid (CaCl2, E 509), cim vidim ovo E znam da je aditiv koji inace ne koristis kada sebi pravis sir kuci?
Citam o tome i vidim da se koristi pri konzerviranju voca, proizvodnji cokolade, itd. tako da ne znam bas da spada u "domace/prirodno/...".
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3056 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by S4mpion »

Digla_da_kreci wrote: 10/09/2021 18:14 Ma da, i uradicu tako. :-D A imam i ja jednu tetu na pijaci Markale od koje kupujem povrce, zena mi donese sta god hocu. :-D Nedavno sam joj trazila i cajeva i gljiva. :D Ali nema kravu, ali sigurno imaju njene komsinice, pitacu je. :thumbup:
Kakvih gljiva ima teta? :per:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3057 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by S4mpion »

Prosječna četveročlana porodica u BiH može nakucat' potrošačku korpu samo ako rade i roditelji i djeca, zajedno sa dedom i nanom.

Za dobar život čeveročlane porodice treba minimalno 3000KM, ispod toga je životarenje koje mi još uvijek smatramo dobrim životom.

Ako su mobitel od 1500KM, Laptop od 2000KM, cvike od 400KM, ručni sat od 800KM, bicikl od 2000KM stvari koje ne možeš platit' odmah, nego moraš na rate ili ganjat' kredit, daleko si od dobrog života.
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3058 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Truba »

Sve na rate...i majica od 60 u tom tejloru :sax:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3059 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by S4mpion »

Idemedosumom wrote: 09/09/2021 18:47
moonca wrote: 09/09/2021 17:32 Da li djeci, treba priustiti, sve sto zele... :hm:
Nipošto moonći! Tako ih kvarimo, poznato mi je mnoštvo primjera irl. Usput, otkad to djeca znaju šta žele?
Od djece ne treba praviti snobove, ali treba im se obezbijediti dovoljno da ne moraju u djetinjstvu glavu razbijat' životnim zajebancijama, međutim, mnogi roditelji se zajebavaju, prave djecu samo "zato što je vrijeme", a nisu ni svjesni koliko ih zapravo ne žele, jer djeca, u ovakvom okruženju, zahtijevaju da se kvalitet mizernog života prepolovi i onda sranja trpe i roditelji i djeca i dede i nane...

Dijete hoće bicikl, hoće u park, hoće posvećene roditelje(da si s njim, a ne da ga čuva dedo i nana dok ti odrađuješ 12 sati kod privatnika), hoće laptop, mobitel, more, ekskurziju i da ne nabrajam masu drugih stvari, a prosječni roditelji ovdje moraju sebi kičmu slomit' da bi obezbijedili makar polovinu dječijih potreba, a svoje zaboravit' ili skresat' ispod svakog minimuma.

Primjeri iz komšiluka:

Kona uvijek pričala kako joj je obrazovanje djece u prvom planu, a momak uokolo kosio ljudima livade, obrađivao zemlju, cijepao drva da zaradi džeparac i ona od njega hoće dobrog studenta na tehničkom fakultetu - dobiće malo morgen, momak napustio faks na prvoj godini i otiš'o radit', jer je za učenje već pregorio, a možda ga je i mogao završit' da su postojale prave investicije u pravo vrijeme.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#3060 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by belfy »

S4mpion wrote: 13/09/2021 14:38
Idemedosumom wrote: 09/09/2021 18:47

Nipošto moonći! Tako ih kvarimo, poznato mi je mnoštvo primjera irl. Usput, otkad to djeca znaju šta žele?
Od djece ne treba praviti snobove, ali treba im se obezbijediti dovoljno da ne moraju u djetinjstvu glavu razbijat' životnim zajebancijama, međutim, mnogi roditelji se zajebavaju, prave djecu samo "zato što je vrijeme", a nisu ni svjesni koliko ih zapravo ne žele, jer djeca, u ovakvom okruženju, zahtijevaju da se kvalitet mizernog života prepolovi i onda sranja trpe i roditelji i djeca i dede i nane...

Dijete hoće bicikl, hoće u park, hoće posvećene roditelje(da si s njim, a ne da ga čuva dedo i nana dok ti odrađuješ 12 sati kod privatnika), hoće laptop, mobitel, more, ekskurziju i da ne nabrajam masu drugih stvari, a prosječni roditelji ovdje moraju sebi kičmu slomit' da bi obezbijedili makar polovinu dječijih potreba, a svoje zaboravit' ili skresat' ispod svakog minimuma.

Primjeri iz komšiluka:

Kona uvijek pričala kako joj je obrazovanje djece u prvom planu, a momak uokolo kosio ljudima livade, obrađivao zemlju, cijepao drva da zaradi džeparac i ona od njega hoće dobrog studenta na tehničkom fakultetu - dobiće malo morgen, momak napustio faks na prvoj godini i otiš'o radit', jer je za učenje već pregorio, a možda ga je i mogao završit' da su postojale prave investicije u pravo vrijeme.
pricas gluposti. ocigledno je da nemas licnog iskustva sa ovim sto komentarises. doduse, to i nije cudno, jer to radis kontinuirano na forumu. tipicna prica: "nisam hebo, al' sam gled'o. a jest merak...", "pricao mi jaran...", a sada je, evo, i kona u fokusu... lijepo napredujes unazad. :thumbup:
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#3061 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Mlad i Nevin »

Inače u ovoj temi kakvih sam gluposti vidio i nekih cifri, pola ljudi i na zapadu ne moze priuštiti takav zivot a kamoli kod nas.

Ajfon od 1500 KM, cvike od 200, auto od 20+milja nisu nivo srednje klase. Moj poslodavac vozi BMW, ima ajfon, to je njegov nivo i to nije samo "dobar" zivot vec zivot na visokoj nozi, ja vozim Passat, imam kineski telefon, ne nosim originale ali ne oskudjevam u hrani ili u izlascima nisam dužan i ustedim neciju platu svaki mjesec, to je moj standard kao radnika sa jako visokim primanjima za BiH uslove i ja opet smatram da imam dobar zivot u okviru mog staleža.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#3062 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mirsek »

Mlad i Nevin wrote: 13/09/2021 09:55 Ja i zena sami, primanja oko 3000 KM, kirija i rezije oko 350-400 KM ( zivim u manjem gradu ) , dva auta koja zajedno vrijede 10 milja. Goriva mjesecno oko 200 KM. Zivimo solidno, ne luksuzno, ustedi se oko 500 KM mjesecno ali nekad se dese i vanredni troskovi. Ne oblacim original odjecu, nemam ajfon, ali na hrani ne stedim sekunde.
Mozes li detaljnije, to oko nestednje na hrani ?
Koliko je to na hranu mjesecno ? Meni npr. mjesecno ide oko 400-600 KM za nas dvoje a nije da u bilo cemu oskudijevam, haman jedem sta mi se jede, pocesto i ne gledam cijenu.
Nemas ajfon jer je za 1500 KM fakat preskup prosjecnom covjeku u BIH pa i onim imucnijim , ali koliko ti kosta taj kinez jer ima i kineza preko 1000 KM ?
Last edited by mirsek on 13/09/2021 22:38, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#3063 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mirsek »

Mlad i Nevin wrote: 13/09/2021 21:01 Inače u ovoj temi kakvih sam gluposti vidio i nekih cifri, pola ljudi i na zapadu ne moze priuštiti takav zivot a kamoli kod nas.

Ajfon od 1500 KM, cvike od 200, auto od 20+milja nisu nivo srednje klase. Moj poslodavac vozi BMW, ima ajfon, to je njegov nivo i to nije samo "dobar" zivot vec zivot na visokoj nozi, ja vozim Passat, imam kineski telefon, ne nosim originale ali ne oskudjevam u hrani ili u izlascima nisam dužan i ustedim neciju platu svaki mjesec, to je moj standard kao radnika sa jako visokim primanjima za BiH uslove i ja opet smatram da imam dobar zivot u okviru mog staleža.
Dobro, ja ipak mislim da na zapadu to jeste srednja klasa, jer sa 2 prosjecne njemacke neto plate oko 2200- 2300 eura, sve se te gore nabrojane stvari mogu relativno lako priustiti.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3064 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by S4mpion »

belfy wrote: 13/09/2021 19:56
S4mpion wrote: 13/09/2021 14:38

Od djece ne treba praviti snobove, ali treba im se obezbijediti dovoljno da ne moraju u djetinjstvu glavu razbijat' životnim zajebancijama, međutim, mnogi roditelji se zajebavaju, prave djecu samo "zato što je vrijeme", a nisu ni svjesni koliko ih zapravo ne žele, jer djeca, u ovakvom okruženju, zahtijevaju da se kvalitet mizernog života prepolovi i onda sranja trpe i roditelji i djeca i dede i nane...

Dijete hoće bicikl, hoće u park, hoće posvećene roditelje(da si s njim, a ne da ga čuva dedo i nana dok ti odrađuješ 12 sati kod privatnika), hoće laptop, mobitel, more, ekskurziju i da ne nabrajam masu drugih stvari, a prosječni roditelji ovdje moraju sebi kičmu slomit' da bi obezbijedili makar polovinu dječijih potreba, a svoje zaboravit' ili skresat' ispod svakog minimuma.

Primjeri iz komšiluka:

Kona uvijek pričala kako joj je obrazovanje djece u prvom planu, a momak uokolo kosio ljudima livade, obrađivao zemlju, cijepao drva da zaradi džeparac i ona od njega hoće dobrog studenta na tehničkom fakultetu - dobiće malo morgen, momak napustio faks na prvoj godini i otiš'o radit', jer je za učenje već pregorio, a možda ga je i mogao završit' da su postojale prave investicije u pravo vrijeme.
pricas gluposti. ocigledno je da nemas licnog iskustva sa ovim sto komentarises. doduse, to i nije cudno, jer to radis kontinuirano na forumu. tipicna prica: "nisam hebo, al' sam gled'o. a jest merak...", "pricao mi jaran...", a sada je, evo, i kona u fokusu... lijepo napredujes unazad. :thumbup:
Samo se smiri, ljubi te buržuj. :kiss:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3065 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by kiligonzales »

mirsek wrote: 13/09/2021 22:35
Mlad i Nevin wrote: 13/09/2021 21:01 Inače u ovoj temi kakvih sam gluposti vidio i nekih cifri, pola ljudi i na zapadu ne moze priuštiti takav zivot a kamoli kod nas.

Ajfon od 1500 KM, cvike od 200, auto od 20+milja nisu nivo srednje klase. Moj poslodavac vozi BMW, ima ajfon, to je njegov nivo i to nije samo "dobar" zivot vec zivot na visokoj nozi, ja vozim Passat, imam kineski telefon, ne nosim originale ali ne oskudjevam u hrani ili u izlascima nisam dužan i ustedim neciju platu svaki mjesec, to je moj standard kao radnika sa jako visokim primanjima za BiH uslove i ja opet smatram da imam dobar zivot u okviru mog staleža.
Dobro, ja ipak mislim da na zapadu to jeste srednja klasa, jer sa 2 prosjecne njemacke neto plate oko 2200- 2300 eura, sve se te gore nabrojane stvari mogu relativno lako priustiti.
Mislim da nije ok se porediti sa Njemackom, ipak se u Lidlu mozes nekada jeftinije namiriti nego u Bingu kada se uzme omjer utrosenog novca od jedne plate u hranu. :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3066 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by S4mpion »

Mlad i Nevin wrote: 13/09/2021 21:01 Inače u ovoj temi kakvih sam gluposti vidio i nekih cifri, pola ljudi i na zapadu ne moze priuštiti takav zivot a kamoli kod nas.

Ajfon od 1500 KM, cvike od 200, auto od 20+milja nisu nivo srednje klase. Moj poslodavac vozi BMW, ima ajfon, to je njegov nivo i to nije samo "dobar" zivot vec zivot na visokoj nozi, ja vozim Passat, imam kineski telefon, ne nosim originale ali ne oskudjevam u hrani ili u izlascima nisam dužan i ustedim neciju platu svaki mjesec, to je moj standard kao radnika sa jako visokim primanjima za BiH uslove i ja opet smatram da imam dobar zivot u okviru mog staleža.
Ma gdje nisu nivo srednje klase, to je sića za zapad.

Naravno da taj standard veze nema sa BiH srednjim staležom, koji je nesvjestan svog siromaštva, zato ih uopšte ne treba poredit'. Jako visoka primanja za BiH standard je sve preko 1300KM.
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#3067 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

Mlad i Nevin wrote: 13/09/2021 21:01 Inače u ovoj temi kakvih sam gluposti vidio i nekih cifri, pola ljudi i na zapadu ne moze priuštiti takav zivot a kamoli kod nas.

Ajfon od 1500 KM, cvike od 200, auto od 20+milja nisu nivo srednje klase. Moj poslodavac vozi BMW, ima ajfon, to je njegov nivo i to nije samo "dobar" zivot vec zivot na visokoj nozi, ja vozim Passat, imam kineski telefon, ne nosim originale ali ne oskudjevam u hrani ili u izlascima nisam dužan i ustedim neciju platu svaki mjesec, to je moj standard kao radnika sa jako visokim primanjima za BiH uslove i ja opet smatram da imam dobar zivot u okviru mog staleža.
Meni bi bilo normalno da neko ko je srednja klasa ima platu kojom sebi može priuštiti auto između 25 i 50.000. Radnička klasa auto do 25.000, ili možda 35.000. Viša od 45 do nekih recimo 65.000. Zatim visoka od oko 55.000 do oko 100.000. Ostalo je za bogate.

Veliki su rasponi zbog toga što ima ljudi recimo srednje klase koji su na dnu platne ljestvice srednje klase i ljudi koji imaju sticajem okolnosti puno veće plate od onih koje su uobičajene za njihovu klasu. Imaju primanja više, izuzeci možda i visoke klase, ali status, obrazovni i hijerrhijski, im je ipak srednja klasa. To je moguće u svim klasama. Zato neko radničke klase može priuštiti samo Daciu osnovni model, a neko Golfa sa srednjim ili boljim paketom opreme.

Nekvalifikovani radnici, dakle 0 ili 1. stepen obrazovanja su sirotinja. To su ljudi koji ili nisu završili školu ili su završili samo osnovnu.

Polukvalifikovani radnici koji su završili 1. ili 2. razred srednje škole su niža klasa.

Radnička klasa, kvalifikovani radnici je završena srednja škola (3. i 4. stepen)

VKV (viskokokvalifikovani) radnici, 5. stepen, su u limbu, nisu ni radnici ni srednja klasa. Recimo da su viša radnička ili niža srednja.

Srednja klasa je 6. stepen i osnovni 7. stepen, dakle ono šta se nekada zvala viša škola i fakultet pune 4 godine bez posebnih specijalizacija.

Viša klasa je magisterij i specijalizacije, to jeste puni 7. stepen.

Visoka klasa su doktori nauka, 8. stepen obrazovanja.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#3068 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by soha96 »

Obrazovanje nema nikakve veze sa klasom.
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#3069 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Olivander »

Cijene u BiH su drasticno porasle. Recimo bio sam preko ljeta u BiH, i poredio cijene osnovnih namirnica u BiH i u Njemackoj gdje trenutno zivim, i mogu vam reci da dosta stvari u Njemackoj je jeftinije, pocevsi od ulja, koje u Njemackoj kosta 1,3 EUR, na akciji se moze naci i po 99 centi, a u BiH 3 KM. Jaja, mlijeko i ostale namirnice su takodjer slicne cijene, na akcijama cak i jeftinije. Sto se tice odjece, takodjer moze se dosta kvalitetnijih stvari kupiti za mnogo manje para nego u BiH. Recimo patike koje kostaju u BiH 100 KM, u Njemackoj mozes kupiti za mozda 30 EUR. Za mene je to totalni apsurd s obzirom na plate koje ljudi zarade u inostranstvu i u BiH. Valjda je i velika prednost sto u BiH vecina ljudi zivi u kucama ili stanovima koji su njihovi pa ne moraju placati velike stanarine i slicno.
sabanss
Posts: 4572
Joined: 13/08/2006 11:20

#3070 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by sabanss »

soha96 wrote: 14/09/2021 08:30 Obrazovanje nema nikakve veze sa klasom.
O itekako ima... Otvara vidike i generalno poboljšava materijalno stanje. Naravno, snobizam je druga krajnost.
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#3071 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

soha96 wrote: 14/09/2021 08:30 Obrazovanje nema nikakve veze sa klasom.
Ima. Veliki broj poslova, koji ti omogućavaju primanja koja te smještaju u neku klasu, kao uslov da bi ih uopšte mogao raditi imaju određen stepen obrazovanja.

Uz to je tačno ono šta je sabanass napisao.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3072 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by S4mpion »

Hakiz wrote: 14/09/2021 13:05
soha96 wrote: 14/09/2021 08:30 Obrazovanje nema nikakve veze sa klasom.
Ima. Veliki broj poslova, koji ti omogućavaju primanja koja te smještaju u neku klasu, kao uslov da bi ih uopšte mogao raditi imaju određen stepen obrazovanja.

Uz to je tačno ono šta je sabanass napisao.
Ovo je dosta klimavo, uzmemo li u obzir BH privatnike, ne znam da li ih ima 10 sa završenim fakultetom, a za njih rade visokoobrazovani ljudi za 1000-2500KM.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3073 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by moonca »

Biche ..nije ko je 'pametan'..no, ko je hrabar.. :zoka:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#3074 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by deogest »

Prosli mjesec kapnulo 4900 KM, nije to to jednostavno. Dobrog zivota nema ovdje.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#3075 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by foxlife »

Obrazovanje pomaze da budes veca klasa ali nema direktne veze
Ako gledamo globalno jel ono ni gates ni onaj bezos ne zavrsise fakultete a najbogatiji ljudi
Za gatesa sam siguran za bezosa nisam
Onda bruku ovih vlasnika hedz fondova i sl posebno sada ovih startup kompanija vezano za kompijutere
Post Reply