Krah zdravstvenog sistema u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
bvcx
Posts: 628
Joined: 20/09/2014 01:56

#51 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by bvcx »

JohnnyS wrote:Treba doduše biti iskren pa reći da problemi ne čekaju samo nas već su objektivne šanse da će zdravstvo u cijelom zapadnom svijetu otići u 3 mile lijepe krasne... Naime ljudi sve duže žive, oboljevaju od kroničnih bolesti koje zahtijevaju dugogodišnje liječenje nerijetko skupim lijekovima. Moramo se svi navikavati na pomisao da nas čeka neizvjesna budućnost što se tiče ovako širokih socijalnih prava...

USA izdvaja preko 8000$ po glavi stanovnika ili oko 17% BDP na zdravstvo. A ono što je rezultat svake socijalne mjere u sferi zdravstva je taj da se cijena zdravstvene usluge nije smanjivala već povećavala. Tako će i ovaj Obamacare dodatno da poveća cijene usluga iako mu je cilj bio suprotan. Samo što je USA toliko velika ekonomija da najmanja državna regulacija može izazvati ogromne potrese. I ono što je bitno reći da je zdravstveno tršite jedno od najneslobodnijih grana u USA. Danas je lakše kupiti automatsko oružje u supermarketu nego lijek, upravo zbog tih silnih regulacija koje su ugušile slobodno tržište. Pojedini zdravstveni karteli i korporacije su se udružili sa državnim strukturama u cilju povećavanja profita, jer da je svakom dozvoljeno da proizvodi neki lijek, mislite da bi oni danas bili toliko skupi?

Image

https://mises.org/blog/how-government-r ... -expensive
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#52 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by promjenjivoblacno »

KENJAC wrote: Imam jednog prijatelja , prijatelja od mojih roditelja. Stariji covjek a ima i nekih finansijskih problema. Obidjem ga kad dodjem u Bosnu i , koliko mogu , pomognem covjeku. Ove sam godine ostao slagiran kad sam vidio koliko kosta lijek koji je on obavezan piti jedan na dan. Radi se o lijeku za razrjedjivanje krvi. Nikakvu subvenciju nema ! Kad sam mu donio te iste lijekove iz Italije suze su mu potekle. Covjek citav zivot radio i ima penziju koja mu moze taman pokrit troskove lijecenja ! Tako , druzeci se s njim stvorio sam sliku sta je i kako funkcionise zdravstveni sistem u BiH . Ljudima koji nemaju nikog da im pomogne ostaje samo nada da "traju " sto duze. Problem minimalnih isplata plata preko "papira" a ostalog na crno je uzeo takvog maha da nikom nije jasno kako uopste taj sistem opstaje. Nema doktora koji nema i privatnu ordinaciju , pa ako hoces kvalitetnu uslugu .... znas sta treba da radis. Zdravstvene ustanove i ono malo entuzijasta sto jos uvijek vjeruje u Hipokrita su oslonjeni samo na donacije (sad se sadaka tako zove) ! Uopste mi nije jasno gdje je izlaz iz svega toga. Ja ga ne vidim !
Ah da , zaboravio sam reci najvazniju stvar. Dobri moj cika Huso nije iste moje vjere! Te u svjetlu dogadjanja oko zastave i ostalih komedijasa koji brinu za odrzivosti svojih naroda razmisljam da vise ne idem kod cika Huse na kafu ljetos nego cu da nadjem nekog Ljubomira kome je sigurno potrebnije. Za Husu ce da brine Sejfudin ! :-)
Svaka ti cast, covjece (human) :thumbup: :kakoste:
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#53 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Margita81 »

KENJAC wrote:
VjecitiStudent wrote:Dok narod zabavljaju razni patriotski komedijaši, jedna po jedna bolnica, dom zdravlja, ostaju bez ljekara, uređaja, ... i ovo jada od sistema je na putu da definitivno krahira.

Šta nas čeka?
Imam jednog prijatelja , prijatelja od mojih roditelja. Stariji covjek a ima i nekih finansijskih problema. Obidjem ga kad dodjem u Bosnu i , koliko mogu , pomognem covjeku. Ove sam godine ostao slagiran kad sam vidio koliko kosta lijek koji je on obavezan piti jedan na dan. Radi se o lijeku za razrjedjivanje krvi. Nikakvu subvenciju nema ! Kad sam mu donio te iste lijekove iz Italije suze su mu potekle. Covjek citav zivot radio i ima penziju koja mu moze taman pokrit troskove lijecenja ! Tako , druzeci se s njim stvorio sam sliku sta je i kako funkcionise zdravstveni sistem u BiH . Ljudima koji nemaju nikog da im pomogne ostaje samo nada da "traju " sto duze. Problem minimalnih isplata plata preko "papira" a ostalog na crno je uzeo takvog maha da nikom nije jasno kako uopste taj sistem opstaje. Nema doktora koji nema i privatnu ordinaciju , pa ako hoces kvalitetnu uslugu .... znas sta treba da radis. Zdravstvene ustanove i ono malo entuzijasta sto jos uvijek vjeruje u Hipokrita su oslonjeni samo na donacije (sad se sadaka tako zove) ! Uopste mi nije jasno gdje je izlaz iz svega toga. Ja ga ne vidim !
Ah da , zaboravio sam reci najvazniju stvar. Dobri moj cika Huso nije iste moje vjere! Te u svjetlu dogadjanja oko zastave i ostalih komedijasa koji brinu za odrzivosti svojih naroda razmisljam da vise ne idem kod cika Huse na kafu ljetos nego cu da nadjem nekog Ljubomira kome je sigurno potrebnije. Za Husu ce da brine Sejfudin ! :-)
Golemo :)
Dobri covjece :thumbup:
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#54 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Edin H. »

promjenjivoblacno wrote:
KENJAC wrote: Imam jednog prijatelja , prijatelja od mojih roditelja. Stariji covjek a ima i nekih finansijskih problema. Obidjem ga kad dodjem u Bosnu i , koliko mogu , pomognem covjeku. Ove sam godine ostao slagiran kad sam vidio koliko kosta lijek koji je on obavezan piti jedan na dan. Radi se o lijeku za razrjedjivanje krvi. Nikakvu subvenciju nema ! Kad sam mu donio te iste lijekove iz Italije suze su mu potekle. Covjek citav zivot radio i ima penziju koja mu moze taman pokrit troskove lijecenja ! Tako , druzeci se s njim stvorio sam sliku sta je i kako funkcionise zdravstveni sistem u BiH . Ljudima koji nemaju nikog da im pomogne ostaje samo nada da "traju " sto duze. Problem minimalnih isplata plata preko "papira" a ostalog na crno je uzeo takvog maha da nikom nije jasno kako uopste taj sistem opstaje. Nema doktora koji nema i privatnu ordinaciju , pa ako hoces kvalitetnu uslugu .... znas sta treba da radis. Zdravstvene ustanove i ono malo entuzijasta sto jos uvijek vjeruje u Hipokrita su oslonjeni samo na donacije (sad se sadaka tako zove) ! Uopste mi nije jasno gdje je izlaz iz svega toga. Ja ga ne vidim !
Ah da , zaboravio sam reci najvazniju stvar. Dobri moj cika Huso nije iste moje vjere! Te u svjetlu dogadjanja oko zastave i ostalih komedijasa koji brinu za odrzivosti svojih naroda razmisljam da vise ne idem kod cika Huse na kafu ljetos nego cu da nadjem nekog Ljubomira kome je sigurno potrebnije. Za Husu ce da brine Sejfudin ! :-)
Svaka ti cast, covjece (human) :thumbup: :kakoste:
:thumbup:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#55 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by KENJAC »

Hvala , hvala al nije rijec o meni nego o zdravstvenom sistemu , tj sistemu koji treba da lijeci ljude . Narocito one koji zive od svojih jadnih ali posteno zaradjenih penzija !
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#56 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Gojeni H »

KENJAC wrote: Nema doktora koji nema i privatnu ordinaciju , pa ako hoces kvalitetnu uslugu .... znas sta treba da radis.
Upravo zbog ovoga se mora desiti privatizacija, ili kakogod ga nazvali, sistema. Firme i pojedinci trebaju da uplacuju privatnim osiguranjima, a da zdravstvene ustanove svoja potrazivanja vrse preko istih.
Ovo dosta ljudi trubi od poslije 2000. god. kad je i coravom insanu postalo jasno da je nekadasnji sistem neodrziv.

Iako su pojedini iz vlasti govorili o tome kako ce se vrsiti "postepeni" prelazak iz nekadasnjeg sistema u novi jos prije 15-ak godina, desilo se jedno veliko NISTA, osim sto su pojedini doktori jos uvijek na drzavnoj sisi, a puni k'o brod.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#57 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Nekako s proljeća »

:thumbup:
Nema nam druge, nego u treću.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#58 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Ali_G »

A kad bi se preslo na taj neki novi sistem, kako bi se lijecili ljudi koji ne rade ili penzioneri?
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#59 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Edin H. »

Ali_G wrote:A kad bi se preslo na taj neki novi sistem, kako bi se lijecili ljudi koji ne rade ili penzioneri?
Nikako :skoljka:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#60 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by JThomas »

pa nije ni sad puno bolje...
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#61 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by O'zone »

Ma šuplja. Kakav raspad zdravstvenog sistema ba? Čuj da se raspadne zdravstveni sistem?! :lol:

A gdje mislite onda uhljebiti one silne uhljebljene po DZ, ambulantama i KC, ZZO-ima, Ministrastvima zdravlja kantona, federacije i države???

Zdravstveni sistem će postojati dok ga sami pacijenti ne ukinu prestankom plaćanja doprinosa za ZO. To se desit neće nikada.

Evo primjer bolnice u Zenici. Ona se ustanova trebala reorganizovati davnih dana ondje je bilo mjesta za sve sigurnosne agencije, inspekcije i tužilaštva u državi pa ništa.

KCUS. Glavni medicinski centar u državi nema funkcionalni CT a trebao bi imati minimum dva za hitne pacijente. O ostaloj opremi da ne govorimo.

Porodična medicina- najveća ubleha od nastanka Zdravstva na ovim prostorima (barem u ovom stanju akko je provedena kod nas) pa projekt odabira porodičnog ljekara i sotmatologa koji je propao a milioni skršeni u njega.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#62 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Gojeni H »

Ali_G wrote:A kad bi se preslo na taj neki novi sistem, kako bi se lijecili ljudi koji ne rade ili penzioneri?
Razumijem da smo po defaultu naucili na sadaku i socijalu. :(

Taj problem se rjesava solidarnoscu jedne zajednice. Svako ima pravo na osnovnu zdravstvenu njegu. Parenje guzova po banjama ce ciniti oni koji mogu, odnosno cije osiguranje ce to prihvatiti.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#63 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by nosara »

Zdravlje je precijenjeno... Nema toga u kapitalizmu za sviju tek tako... Nije tvoje da budes zdrav, tvoje je da pedja, zelja, zlaja, bake, dodo i ta raja budu zdravi... :D
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#64 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by radostan dan »

nosara wrote:Zdravlje je precijenjeno... Nema toga u kapitalizmu za sviju tek tako... Nije tvoje da budes zdrav...

:lol: :lol:
to šahu, deri -bolonjce-... :thumbup: :thumbup:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#65 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by StupskaBitanga »

Jos da te liječi doktor Iz Foče
Pa da su mi i sve molitve sa bogoslovije prebacili ja mu se ne bi dao na sto
Isto tako farmacija iz Travnika
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#66 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Ali_G »

Osjetljiva su to pitanja da bi se lomila preko koljena. Medjutim, ono sto se moze prelomiti je paralelni rad, pregledanje pacijenata privatno pa upucivanje u drzavnu dijagnostiku, skracivanje ogromne liste lijekova u KS. Jbt 16 varijacija loprila je na listi, isto toliko amosicilina.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#67 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by radostan dan »

pregledanje pacijenata privatno pa upucivanje u drzavnu dijagnostiku
da nije obrnuto? dođe u državnu, a čiko u bijelom mu kaže - nema ovdje ništa, dođi kod mene privatno poslije podne...ili - dođi kod kolege privatno, tamo ja radim poslijepodne. :wink:

država dopustila, društvo prihvatilo...i sve po pe es-u.

:izet:
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#68 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by zambaklija »

čuj zar postoji zdravstveni sistem? :ginisovac:
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#69 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Megiddo »

Edin H. wrote:
Ali_G wrote:A kad bi se preslo na taj neki novi sistem, kako bi se lijecili ljudi koji ne rade ili penzioneri?
Nikako :skoljka:
Isto kao i do sada? :-?

S vidika korisnika tj. naroda se ne bi ništa promijenilo. Mijenjalo bi se s vidika kvaliteta usluge - postojala bi veća konkurencija na strani ponude. Veća konkurencija na strani ponude - kvalitetnija usluga za gradjane. Iz perspektive gradjana se ne mora ništa mijenjati.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#70 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by radostan dan »

Mijenjalo bi se s vidika kvaliteta usluge - postojala bi veća konkurencija na strani ponude. Veća konkurencija na strani ponude - kvalitetnija usluga za gradjane. Iz perspektive gradjana se ne mora ništa mijenjati.
kako ovo poznato zvuči...jednopartijski sistem, ili demokratija?

:mrgreen:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#71 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by jao_situacije »

treba početi od prevencije pa onda paralelno sa tim reorganizaciju zdravstvenog sistema i djelimičnu privatizaciju

dobar je primjer londona gdje porodična medicina funkcionira na principu novac po broju izliječenih pacijenata
svaki doktor ima neku normu koliko pacijenata mora izliječiti, a pored toga što ih više izliječi veća mu je plata, a ako ne izliječi smanjuje se plata

pored toga moramo paziti šta jedemo i kako živimo pola države alkoholičari 3/4 pušači hektolitri kahve se popiju niko se ne bavi fizičkim aktivnostima jede se smeće fast food čipsevi itd itd
živimo pored termoelektrana željezara vozimo auta stara 30 godina ko ide biciklom na posao postaje predmet zajebancije u široj okolini.. sve su to faktori koji utiču na zdravstveni sistem...

korupciju ne znam kako iskorijeniti, jer je to u genima kod nas...
Vezirbh
Posts: 223
Joined: 17/07/2013 20:58

#72 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Vezirbh »

Ovdje se velika većina učesnika uhvatila da je razlog kraha nedovoljno dobar medicinski kadar, međutim ovdje je problem mentaliteta "zajebi državu", neplaćanjem doprinosa, neizdavanja računa, ne plaćanja raznih obaveza državi itd. Ljudi konačno moraju shvatiti da nema ništa besplatno, svu tu opremu, medicinski kadar, materijal neko mora platiti. A s obzirom na opće stanje u državi, normalno da ne možemo očekivati kvalitetno zdravstvo. Industrije u odnosu na pred rat, pogotovo u velikim industrijskim gradovima skoro da nema, nit su sjena ranije industrijske moći. Industrija donosi novac, uplaćuje doprinose. Spominju se štele, a po nekim evropskim normama, na 100 hiljada stanovnika fali nam 150 ljekara. Plate niske, ljekari odlaze. Oprema dotrajala, a nema interesa ni novca da se nova nabavi. Što se tiče privatluka, privatnik se puno bolje snalazi, prilagođava potrebama, modernizira, fleksibilan je i drži se profitabilnog, koriste mane ovog trenutnog sistema i zakonodavstva ali to je problem što se država brzo ne prilagođava. Kao primjer mogu se navesti i telekomi (npr. o 4G mreži možemo sanjati). Moj prijedlog? Za početak tražiti račune za svaku uslugu, to je nešto što svako može uraditi, jer to nam plaća sve, od zdravstva, policije, političara :skoljka:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#73 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by JanuaryJones »

Pratim.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#74 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by Ali_G »

Postoje i slucajevi da se pregled vrsi u privatnoj ordinaciji, a nalazi se rade u drzavnoj sluzbi. To iz ugla korisnika je ok, al opterecuje sistem. Losa usluga je def povezana sa kolicinom novca koji drzava ulaze. Subspecijalisti odlaze jer ne mogu vise da rade k'o crnci, da ih jebe partijski sef i to sve za milju i po, da iz svog dzepa placaju edukacije.
Al to je neka druga tema
Kako funkcionise sistem u Skandinaviji i Islandu zna li neko?
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#75 Re: Krah zdravstvenog sistema u BiH

Post by U-zap »

Nemate pojma koji su gubitci novca na godisnjem nivou samo zato sto je jos uvijek paper based system. Dok se to ne ukine nece ni biti bolje.
Post Reply