Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

NataliDizdar

#976 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by NataliDizdar » 01/08/2015 14:39

Jesi li uopste svjestan koliko u Austriji ima nasih? Ne mislim sada samo na Bosance, nego i na Srbijance i Hrvate? I to su nase najvece krkane primili, nema seljackije dijaspore nego u Austriji...tako da ja ne bih uopste pricala o tome kako su zli Austrijanci nacionalisti. Da jesu, otjerali bi nasu bagru odavno.

Sreca nasa pa ima tamo mnogo Turaka i da smo mi, ma kakvi god seljaci bili, zlatni u poredjenju sa njima :D

prog321

#977 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by prog321 » 01/08/2015 14:47

Problem je kada ti krkani dolaze ovdje i dijele nam lekcije.
A zadnji je u Austriji i zadnji bi bio u BiH da je ostao. :-D

fortaleza

#978 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by fortaleza » 01/08/2015 14:54

prog321 wrote:Pricam ja o drugim stvarima a ne o pravima radnika. Onaj osjecaj kad si svoj na svome.
Ali dobro, ne lazem da bih i ja krenuo ako bih morao.
Neka svako svoju srecu trazi tamo gdje je bolje. Sto se mene tice, sretan put.
Svoj si na svome ondje gdje ti je dobro.

Ako radiš za 700-1000 KM neosiguran, na crno ili bez ugovora na neodređeno, nemaš životnog prostora za skućit se, budućnost neizvjesna, žena ako zatrudni otkaz bez ikakvih posljedica, usluge katastrofa, okolina nedovoljno dobra, standard katastrofalan, posao nema napretka, bez životnih izazova, a nepravda na svakom koraku znaš što ti je činiti.

Taj "osjećaj" svoga na svome nije nikad bio slabiji i precjenjeniji. Pa ljudi stoljećima emigriraju s ovih prostora, nije to tek tako odjednom.

Trenutno završavam neke certifikate, planiram se još obrazovati i s najboljim mogućim kvalifikacijama se ispaliti vani ako se u idućih par godina stanje znatno ne popravi, odnosno taj očekivani napredak, a i trenutno ne bih bio obični gastrabajter koji bi radio za minimalac.

razonoda

#979 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by razonoda » 01/08/2015 15:23

fortaleza wrote:
prog321 wrote:Pricam ja o drugim stvarima a ne o pravima radnika. Onaj osjecaj kad si svoj na svome.
Ali dobro, ne lazem da bih i ja krenuo ako bih morao.
Neka svako svoju srecu trazi tamo gdje je bolje. Sto se mene tice, sretan put.
Svoj si na svome ondje gdje ti je dobro.

Ako radiš za 700-1000 KM neosiguran, na crno ili bez ugovora na neodređeno, nemaš životnog prostora za skućit se, budućnost neizvjesna, žena ako zatrudni otkaz bez ikakvih posljedica, usluge katastrofa, okolina nedovoljno dobra, standard katastrofalan, posao nema napretka, bez životnih izazova, a nepravda na svakom koraku znaš što ti je činiti.

Taj "osjećaj" svoga na svome nije nikad bio slabiji i precjenjeniji. Pa ljudi stoljećima emigriraju s ovih prostora, nije to tek tako odjednom.

Trenutno završavam neke certifikate, planiram se još obrazovati i s najboljim mogućim kvalifikacijama se ispaliti vani ako se u idućih par godina stanje znatno ne popravi, odnosno taj očekivani napredak, a i trenutno ne bih bio obični gastrabajter koji bi radio za minimalac.
ne znam gdje planiras ici -----ja bih ti savjetovala da koliko sutra trazis nacina da odes. ne gubi vrijeme, ako si mlad ,obrazuj se u novoj sredini. U bih nazalost , nece ici na bolje ni za tih ''par godina''

tandmand

#980 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by tandmand » 01/08/2015 18:35

prog321 wrote: Ja se slazem da trebas ici vani. Ako nista oslobodit ces radno mjesto nekome drugom.
Ali bi trebao prvo isplatiti dio novca visokom skolstvu i nastavnicima koji su te obrazovali. Ipak ti ides konkurisati Nijemcima cije skolstvo (hrana, knjige, i stan) kosta puno vise od tvoga.
Ljudi koji u BiH završe školovanje, nemaju nikakvih dugova ni prema kome. Niti moralnih, niti novčanih. Dok su se školovali, nastavni kadar njihovog fakulteta nije radio volonterski, već je radio za novac i tu ta trgovina zvršava. Po tržišnim uslovima u BiH +(hrana, knjige, i stan) je izvršena primopredaja znanja i tu je kraj. Da napomenem da je hrana u Njemačkoj jeftinija nego u BiH a masa literature ima besplatno u knjižnicama, tako da i ta uporedba ne stoji. Država je "uspjela" da obezbijedi školovanje ali ne i adekvatna radna mjesta i poslovni ambijent.

Ko god može da nađe bolju budućnost vani, neka ide, da ne bi u Bosni hranio političke trolove. Kapitalizam vlada u svijetu i svako ide za boljom ponudom.
Kada se u Bosnu "vrati budućnost", vratiti će se i dijaspora.
Jbg. Dijaspora će se udati za švabu jer je bosančeros bio bahat i mislio da joj je suđen. :D

Dobrinja80

#981 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Dobrinja80 » 01/08/2015 23:11

Zna li se u brojkama dali BiH ima deficit stanovništa, jer pored očiglednog trenda iseljavanja, postoji i trenda doseljavanja, Sandžaklija, Sijencara, raznih vrsta Arapa......

Tabhana

#982 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Tabhana » 02/08/2015 01:42

Zaboravio si dodati Srbe :evil:

Saian

#983 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Saian » 02/08/2015 04:19

Šveđanin wrote:Ovaj forumas prog321 me podsjeca na jednog ne tako davno banovanog iamiu. A ipak mislim da ne grijesim.

A kad mu pogledam postove to je to. Hejt prema dijaspori, omalovazavanje zena, egoizam...
kad bi Cartman bio Bosanac i stariji jel, mnijem da bi ga crtali po progovom liku :D nekad kontam da Cartman pise, samo na nasem :D

fortaleza

#984 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by fortaleza » 02/08/2015 08:36

Jucer cujem za jos jedan slucaj, lik u Svicarskoj jos od prije rata i roditelji mu, a neki dan se ozenio i povuci ce suprugu vani, takodjer. Doslovno svake hefte cujem za planiranje ili realni odlazak.

Tabhana

#985 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Tabhana » 02/08/2015 13:26

Prvo treba pobjeći iz Hercegovine u Bosnu radi ovih vrućina, dalje ćemo lakše :mrgreen:

Sanjarko

#986 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Sanjarko » 02/08/2015 21:06

Ma najgore je sto ovdje podcijenjuju i ismijavaju ljude
koji imaju ideja kako napraviti neke stvari i kako
ih poboljsati.
Ja imam preko 1.000 ideja i ismijavali ih,
misle da se ne mogu ostvariti, da ih ne bi mogao ostvariti itd.
Sada se mnoge ideje ostvarile i ostvaruju se,
sto sam ih smislio prije nesto godina.
Ostvaruju se sve a mene ismijavali, govorili ne mogu ih
ostvariti itd.
Sada se predao vise Me ne zanima da realizujem te ideje.
Htjeo se i Ja ispaliti prije 7-8 godina gresku zivota
mozda napravio sto nisam.

Lajavikrelac

#987 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Lajavikrelac » 03/08/2015 10:24

Što veli moj drug, trebali smo pobjeći vani sa 19 godina, sad smo ga jebali..... :sad:

U-zap

#988 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by U-zap » 03/08/2015 11:00

Lajavikrelac wrote:Što veli moj drug, trebali smo pobjeći vani sa 19 godina, sad smo ga jebali..... :sad:

:lol: :thumbup: tako sam ja sa drugovima se dogovarao da se ispalimo kad smo imali 19 god.ali nije nam poslo za rukom. Ja sam se malo kasnije ispalio i sad gledam kako da ih izvucem iz bosne

NataliDizdar

#989 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by NataliDizdar » 03/08/2015 11:09

fortaleza wrote:Jucer cujem za jos jedan slucaj, lik u Svicarskoj jos od prije rata i roditelji mu, a neki dan se ozenio i povuci ce suprugu vani, takodjer. Doslovno svake hefte cujem za planiranje ili realni odlazak.
Iz jedne Hrvatske se svakodnevno stotine ljudi iseljavaju, a jos vise njih ima zelju. A tamo je standard barem tri puta veci nego kod nas. Ne treba uopste da nas cude ova iseljavanja iz BiH. To nije bosanski fenomen nego balkanski.

Mr.Penguin

#990 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Mr.Penguin » 05/08/2015 23:07

Ima jedan program preko kojeg osoba od 18 do 29 godina može otići u skoro bilo koju zemlju Evrope. Zove se EVS, može pomoći ako želite da naucite jezik ili da budete tamo dok tražite posao, zauzvrat volontirate u određenoj organizaciji u toj odabranoj zemlji, finansiran je od EU. Maksimalno se može biti jedna godina i besplatno je.

Ako nekog zanima više informacije o EVS-u na pp. I link - https://europa.eu/youth/evs_database

Mr.Penguin

#991 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Mr.Penguin » 05/08/2015 23:12

.
Last edited by Mr.Penguin on 05/08/2015 23:17, edited 1 time in total.

arman1

#993 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by arman1 » 05/08/2015 23:22

Oduvijek mi je bio stav ako ko može da ode nek ide. Nakon današnjeg incidenta sa službenicima UIO(detalje ne bih za sad iznosio) da mi se večeras ukaže prilika da odem sutra ujutro bih bio siguran da više nikad nogom ne bih kročio u ovu kaljužu.

Kikibombona

#994 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Kikibombona » 06/08/2015 02:03

fortaleza wrote:Jucer cujem za jos jedan slucaj, lik u Svicarskoj jos od prije rata i roditelji mu, a neki dan se ozenio i povuci ce suprugu vani, takodjer. Doslovno svake hefte cujem za planiranje ili realni odlazak.
Fakat mi nije jasno sta se desava...!?

Do sada je svake 2 godine odlazio po jedan poznanik/porodica... Dakle, ljudi idu konstantno, ali ne u tako velikom broju....

Sta.se ovo desava u zadnjih par mjeseci?

Vec sam pisao da se 5-6 poznanika/porodica sprema za odlazak iz BiH. Danas mi jos jedan komsija kaze da ovaj mjesec ode sa porodicom u Norvesku. :?

Otkud odjednom navala?
Jel se slucajno potrefilo ili i vi primjecujete da ljudi u posljednjih par mjeseci sve vise idu ili planiraju uskoro otici?

Da nije ova zajebancija sa Srbijom i Madjarskom, emigrantima koji prolaze kroz ove dvije drzave, navela ljude u Bosni da razmisljaju o odlasku?

bhnapoleon1

#995 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by bhnapoleon1 » 06/08/2015 02:24

Kad brod tone misevi prvi bjeze :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , APSOLUTNO SE ŠALIM za ovo.

Ko vidi priliku da ide i da ovdje nema perspektive, posla neka ide. Ako nista neka proba kako ce mu biti. Zavrsis fakultet tri godine bez posla sta ti preostaje nego probati nesto u inostranstvu.

drmadzija

#996 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by drmadzija » 06/08/2015 07:29

NataliDizdar wrote:I to su nase najvece krkane primili, nema seljackije dijaspore nego u Austriji...
USA istocna obala, a i dalje. Hrkljus malo tezi.

Bodkin

#997 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Bodkin » 06/08/2015 07:44

U-zap wrote:
prog321 wrote:Austrija je jedna od nacionalističkih sredina. Jedino se Svica i Bajern i nekim dijelom Danska mogu porediti sa njima. Nije dzaba Hićo bio rođen tu. :-D
Gradjanin si drugog reda ako se preživaš na ić.
Balkanac. Jugović.
:roll:
Ako te muci ime uzmes obrazac za promjenu imena i prezimena i budes john wayne ako hoces
U pravu ie. Nema vecih nacionalista i ksenofoba. Mislim tesko mi pada sto se moram sloziti sa njim al eto

detroit-mercy

#998 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by detroit-mercy » 06/08/2015 16:02

Kikibombona wrote:
Fakat mi nije jasno sta se desava...!?

Do sada je svake 2 godine odlazio po jedan poznanik/porodica... Dakle, ljudi idu konstantno, ali ne u tako velikom broju....

Sta.se ovo desava u zadnjih par mjeseci?

Vec sam pisao da se 5-6 poznanika/porodica sprema za odlazak iz BiH. Danas mi jos jedan komsija kaze da ovaj mjesec ode sa porodicom u Norvesku. :?

Otkud odjednom navala?
Jel se slucajno potrefilo ili i vi primjecujete da ljudi u posljednjih par mjeseci sve vise idu ili planiraju uskoro otici?

Da nije ova zajebancija sa Srbijom i Madjarskom, emigrantima koji prolaze kroz ove dvije drzave, navela ljude u Bosni da razmisljaju o odlasku?
Realno, kako ti gledas na situaciju u BiH.
Bolje je nego prosle godine?
Gore je nego prosle godine?
Lose je ali ce biti bolje?
Lose je ali tesko da ce biti bolje u dogledno vrijeme?
Vecina raje koja se odlucuje na odlazak vjerovatno polazi od ovakvih pitanja.
Recimo, ja licno kada sam se ispalio razmisljao sam veoma kratkorocno, skontao sam da ovdje nece biti napretka u seljedecih 5 gedina i eto od tada prodje skoro 20 godina.

detroit-mercy

#999 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by detroit-mercy » 06/08/2015 16:02

Lajavikrelac wrote:Što veli moj drug, trebali smo pobjeći vani sa 19 godina, sad smo ga jebali..... :sad:
Koliko ti je godina?

Lajavikrelac

#1000 Re: Moda i/ili potreba: Masovna iseljavanja iz BiH

Post by Lajavikrelac » 06/08/2015 16:04

Prešao 30tu

Post Reply