Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#18501 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Bude i nama zlo kad se vi opirete pećinskom načinu života :| :mrgreen:

Poseban pozdrav za Jelenu :kiss:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#18502 Re: Danasnji "feminizam"

Post by seln »

piupiu wrote: 30/11/2021 11:32
seln wrote: 30/11/2021 09:02

Image
Pa rekoh :D

Mada, ne znam, evo sad malo ozbiljnije - mislim da je kod nas ta vrsta navalentnosti sklonjena s ulice, ali da nije odsutna, dapace. Treba popricati malo sa ljudima koji rade sa zenama, zrtvama nasilja. Svasta se moze nauciti, ali nije popularan narativ, pa se ne cuje puno.
De ba, piupiu... naravno da kod nas postoji ta macho kultura i naravno da ima budala koje razmisljaju "ko je ona, pa de MENE odbije"... ali porediti sa arapskim kulturnim krugom, nidje veze.
Bar kod nas u ovo vrijeme ima mindje ko salate i ko nije totalni smokljan, taj ce vec negdje dobiti svoju porciju.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18503 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

¤ jelena ¤ wrote: 30/11/2021 09:27 Dakle, da rezimiram:

Odluka suda jasno je navedena, a ne ignorisana, u obrazloženju bojkota odluke organizatora festivala.

Niko od glumaca i ekipa pozorišta koja su istupila nije Lečića proizvoljno proglasio krivim, protivno odluci suda i ugrozio njegov ugled - dodatno.

Glumci i uprave pozorišta iz regiona bojkotuju odluku organizatora da njihov rad vrednuje i potencijalno nagrađuje neko ko je glavni akter seksualne afere aktuelne mjesecima.

Taj neko se, nakon odluke suda u svoju korist, nastavlja ponašati bahato, vrijeđati i javno, putem medija i društvenih mreža, obračunavati sa ženom koja ga je optužila. Dakle, i nakon te oslobađajuće odluke suda, glavni akter nastavlja ispoljavati nasilničko ponašanje putem medija i društvenih mreža i afera ne jenjava - naprotiv.

Glumci i uprave pozorišta u regionu, učesnici festivala, bojkotom brane svoj moralni i profesionalni integritet od odjeka te afere sa kojom oni nemaju nikakvu obavezu da budu povezani, a poveznica im se nameće odlukom da glavni akter svega gore navedenog bude počašćen privilegovanom pozicijom predsjednika žirija te kulturne manifestacije.

Vrijeđaš po medijima i nakon odluke suda u svoju korist, a onda prijetiš tužbama i očekuješ da te ljudi poštuju?

Čovjeku vrijednom poštovanja to ne treba.
Ovo je apsurd, zašto ga ne bi poštovali?

On ima puno pravo na tužbu za klevetu i u interesu svih nas je da takvih tužbi bude što više.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#18504 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Ne treba zaboraviti ni da su se nakon Štajnfeldove javile druge žene (mahom bivše Lečićeve studentkinje) koje su opisale svoja
neugodna iskustva sa Lečićem i koja ukazuju na uzorak kontinuiranog i dugotrajnog nepriličnog ponašanja.
Last edited by dale cooper on 30/11/2021 13:41, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#18505 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 30/11/2021 08:41 Nabasah na jednu svoju sliku od prije par godina, slika Bingovog kataloga. Tuga. Tako to i krene, "od malena za sva vremena".

Image
Zašto ne odeš do OBI-ja ili prodavnica igračaka za djecu. U PBI-ju pravi, a u prodavnicama igračke, alati ašićare za žene/djevojke/djevojčice. Čekići, pile, šarsfcigeri, ključevi u ružičastim nijansama i ostalim ženskastim indignijama.

Pa, kada završiš sa kuhanjem i presvučeš djecu, usissš i opeglaš, prihvati se cirkulara i napravi nam stol. Onda me zovi, u kafani sam, došla nova, seksi, konobarica :wink:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18506 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote: 30/11/2021 02:14 @no_sikiriki E, bas je zanimljivo pitanje to oko prevoda za 'violate my body'. Kod nas je to skoro nemougce prevesti - da se radi prvenstveno o narusavanju tjelesnog integriteta osobe (fizicke povrede su posebna kategorija).

Ovo je sustina musko-zenskih odnosa, vise nego bilo sta drugo - da li muskarci danas, kad smo razvili odredjeni stepen civilizovanog ponasanja, smatraju da je imati moc nad nekim - da narusavas njegov tjelesni integritet, da ga fizicki ugrozavas ili povrjedjujes, da vrsis dominaciju nad njim - verbalno, finansijski, kontrolom ponasanja te osobe - je li to obrazac musko-zenskih odnosa koji muskarci zele pratiti? Jer to je sva sustina feminizma - zene to ne zele.

I druga stvar - kad se od muskarca ocekuje da bude dominantan u odnosu na svoju okolinu - kad mu se oduzima pravo da osjeca ili da se ponasa drugacije u odnosu na patrijarhalne norme ("ti nisi muskarac", "muskarci ne placu", "ti si papucar", itd) - da li vam ikad padne na pamet da je to oduzimanje prava muskarcu da bude u sirem smislu covjek - koji je integrisao sve aspekte covjecnosti? Sta znaci izraz 'ti nisi muskarac'?
Sve hocu da ti napisem, pa ne stignem. Odlicna opaska.
Pitanje je kako razmisljamo o sebi. Prije svega razmisljam o sebi kao o osobi. licnosti. pa onda o tome da sam zenskog spola.
i mislim da je integritet licnosti jednak kod svakoga. dakle tjelesni, prostorni, duhovni, intelektualni. podjimo od sebe. i kad bi muskarci polazili od sebe u tom smislu, a ne od toga da su/jesu muskarci dakle od muskaraca... i obratno mislim da bi postigli dovoljan nivo empatije i netolerancije na uzurpaciju integriteta bilo cijeg, da feminizam ne bi bio potreban.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18507 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

ExNihilo wrote: 30/11/2021 12:20 Meni samo nije jasno kako ljudi koji Lečića kleveću uprkos odluci suda ne vide da time slabe društvenu ulogu istih onih institucija od kojih će sutra tražiti zaštitu kada se dogodi silovanje ili drugi oblik zlostavljanja.

Dakle, onih institucija na kojima počiva zaštita svih ona prava za koja su se feministkinje borile i bore.
Takav smo narod od glave do pete, ali mnogi su ubijeđeni da su Englezi, zalutali među nas.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18508 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

hadzinicasa wrote: 30/11/2021 13:20 zlo je zlo i ne treba ga zbog "korektnosti" drugacije zvati ili tolerisati kako bi pokazali sa smo za inclusion i toleranciju.
mislite da nema osnova za takvo misljenje o Lecicu? Imate puno povjerenje u sudske institucije, razloge odbacivanja optuznice (sic!)?
Ok.
Dajte mu svoju kcerku/sestru/rodicu.
Walk the talk.
Identično, daj svog sina gospođici koja sudu šalje montirane dokaze i izmišlja silovanje, ha?

Vidiš kako je glupo feminističko razmišljanje? :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#18509 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

ExNihilo wrote: 30/11/2021 12:20 Meni samo nije jasno kako ljudi koji Lečića kleveću uprkos odluci suda ne vide da time slabe društvenu ulogu istih onih institucija od kojih će sutra tražiti zaštitu kada se dogodi silovanje ili drugi oblik zlostavljanja.

Dakle, onih institucija na kojima počiva zaštita svih ona prava za koja su se feministkinje borile i bore.
To je poseban oblik patologije.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18510 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote: 28/11/2021 15:21
hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:37

Da sa sve deklarativnom ravnopravnoscu i stvarnim zivotnim situacijama.
A sad bez zezanja - to bi vec moglo imati veze i sa rotacijom stanovnistva, razlika u uspjehu jugoslovenskog emancipatornog pokreta u gradovima i manjim sredinama je ipak postojala, misilm da je u nekim slucajevima bila i prilicno znacajna. Na pr, da se odricu nasljedstva i imovine u bratovu korist 'jer to tako treba'. Tako i administrativna praksa - sta dodje i upise muskarac, tako ti je. :D Mada ko zna, nemam validan uzorak.
ovo ostadoh duzna jos - nisam sigurna da ima veze s rotacijom stanovnistva iako se slazem da ima razlika u svjetonazorima i shvatanjima onih koji su rasli u gradovima (generacijama) i u manjim sredinama. ta potreba za "brisanjem" zenska ili kroz udaju (brisanjem prezimena) ili kroz djecu (upisivanjem imena oca) ili razbastinjenjem (stvarnim ili prisilnim, tradicijskim), upisivanjem imovine (kad bracni par kupi zajednicki sta, najcesce se stan vodi na muskarcu) .... mi je fascinantna.
Last edited by hadzinicasa on 30/11/2021 13:52, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#18511 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Niemand wrote: 30/11/2021 13:09 Citam ovo o lecicevom bahatom i nasilnickom ponasanju, obracunavanju sa tom zenom koja ga je optuzila, pa lose hendla situaciju, i sve to, i bas razmisljam, na stranu sad lecic, kako bi se vi ponijeli u slicnoj situaciji? Neko vas lazno optuzi za nesto, a vi niste krivi, ali ljudi oko vas smatraju da ipak ima tu nesto, kako se normalan covjek treba ponasati? Do kraja zivota se pravdati za nesto sto niste uradili? Do kraja zivota vagati vlastite rijeci da vas ko ne shvati pogresno?

Ne pitam ovo nuzno zbog samog lecica (nisam bas detaljno upucena u desavanja), vec jer su ocito vremena takva da svako od nas jedan dan moze osvanuti u kafkinom procesu.
Upravo.
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#18512 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

FunkyzeitGames wrote: 30/11/2021 12:13
piupiu wrote: 30/11/2021 11:53

I to je, naravno, dobra stvar. I sad se postavlja pitanje da li je gorenabrojana grupa ljudi (koja se, doduse, ne bavi filmskom produkcijom), toliko naivna da sama sebi sijece granu na kojoj sjedi? Ili govoris o tome da Lecicu sijeku granu?
Lečiću je neće moći odsjeći jer javnost u sve većem broju shvata da čovjek nije kriv za ono za šta ga se tereti. Da, vidi se da je možda komični pokušaj zavodnika u porukama, ali nije silovatelj kog se treba medijski provlačiti kroz blato. Oni će je sebi odsjeći na duže staze, jer kada se definitivno dokaže da lujka laže (a već se dokazalo dobrim dijelom kroz njene fabrikovane "dokaze" i odbijanjem suda da uopšte troši vrijeme na tako patetično lažan pokušaj krivične prijave) tada će ljudi jednostavno odbiti da podrže nekoga ko bi im djelima tako nametao trač-reputaciju sinu, mužu i ocu i uskratio im pravo da rade. Ostat će im budžetski projekti pranja novca i NVO moljakanje za grantove.

A filmska industrija nije jedina koja radi sa njima. Ja sam recimo lično ubacivao glas Zane Marjanović u cut-scenu video igre koju je jedan domaći studio pravio. Da se neko plaćen za takav posao pokaže kao osoba spremna da odbije da dostavi traženo jer npr. Lečić daje glas drugom liku u igri, taj neko više nikada ne bi bio razmatran kao pouzdana opcija za saradnju.
Ah, pa mislim kad je lova u pitanju da je eticki bunt u drugom planu i bilo bi zanimljivo pratiti koliko se ljudi odrekne love u svrhu odbrane etickog stajalista. Generalno, mislim da su kod nas i ljudi u kulturi (kao i uopste u drustvu) jako histericni i da je to nominalno pracenje jednog upitnog zapadnog trenda mozda povezano s cinjenicom da je 'optuznica' zapravo mnogo sira i ukljucuje kompletnu industriju.

S druge strane, sam slucaj Lecic uopste nisam pratila.

Ali imam jednu generalnu opservaciju - silovanje je oduvijek i svuda tesko dokazati. 99% prijavljenih slucajeva nikada ne zavrsi na sudu. I ovo nije refleksija na Lecica, nego na tvoj komentar o tome da zenska laze i izmislja... svi mi mozemo samo pretpostavljati.
Last edited by piupiu on 30/11/2021 13:49, edited 1 time in total.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18513 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Jeste li primjetili kako se na ovoj temi, o feminizmu, krivica, ni u najmanjoj mjeri, ne pripisuje gospođici koja je lažirala dokaze u svojoj lažnoj optužbi za silovanje i time postala dio nemalog broja žena koje su,svojim lažima, u borbi za karijeru, spremne degradirati stvarne žrtve silovanja?

Upravo o tome je moderni feminizam, gdje se žene bore sa zamišljenim muškim neprijateljima, a da bi pokazale ko ima veći.

Naravno, nema šanse da je lažljivica kriva, nju moramo branit', jer su nam muškarci rođeni neprijatelji. :maca:
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#18514 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

seln wrote: 30/11/2021 13:37
piupiu wrote: 30/11/2021 11:32

Pa rekoh :D

Mada, ne znam, evo sad malo ozbiljnije - mislim da je kod nas ta vrsta navalentnosti sklonjena s ulice, ali da nije odsutna, dapace. Treba popricati malo sa ljudima koji rade sa zenama, zrtvama nasilja. Svasta se moze nauciti, ali nije popularan narativ, pa se ne cuje puno.
De ba, piupiu... naravno da kod nas postoji ta macho kultura i naravno da ima budala koje razmisljaju "ko je ona, pa de MENE odbije"... ali porediti sa arapskim kulturnim krugom, nidje veze.
Bar kod nas u ovo vrijeme ima mindje ko salate i ko nije totalni smokljan, taj ce vec negdje dobiti svoju porciju.
Ne samo kod nas. Generalno, jedan dio javnih ličnosti, posebice onih bogatih i slavnih, su uvijek sebe smatrali kao da su iznad ostalih, iznad
zakona i da im je gotovo sve dozvoljeno. U tom smislu je jednim dijelom opravdana woke i cancel kultura, da takve kretene sreže na mjeru.
Iako snaga woke i cancel kulture nije ni približno onakva kakvom je pojedinci smatraju.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18515 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

dale cooper wrote: 30/11/2021 13:40 Ne treba zaboraviti ni da su se nakon Štajnfeldove javile druge žene (mahom bivše Lečićeve studentkinje) koje su opisale svoja
neugodna iskustva sa Lečićem i koja ukazuju na uzorak kontinuiranog i dugotrajnog nepriličnog ponašanja.
Da, morale su malo sačekat' sa prijavom, dok vide hoće li uspjet' izgradit' karijeru. :mrgreen:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#18516 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

bogati i slavni smatraju da ih žene ne odbijaju jer je to njihovo iskustvo. trump nije reko 'zgrabi ih za pičku, puste te ako si poznat' tek onako, zna čovek da te stvari prolaze kad imaš novac i status.

debeo bogat čovek je medo, a siromašan samo debeo.
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#18517 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 30/11/2021 13:47
Ali imam jednu generalnu opservaciju - silovanje je oduvijek i svuda tesko dokazati. 99% prijavljenih slucajeva nikada ne zavrsi na sudu. I ovo nije refleksija na Lecica, nego na tvoj komentar o tome da zenska laze i izmislja... svi mi mozemo samo pretpostavljati.
Ovo je uzrok problema. Opravdanje za to da smo se doveli do situacije u kojoj kada ženska kaže da je silovana, ne mora dokazivati, samim izgovaranjem to je istina.

Kao religija. Dokaz da je moja sveta knjiga u pravu je taj da to piše u mojoj svetoj knjizi.

Dokaz da je ženska u pravu je taj da je rekla.

Sreća pa postoje ateisti, ne samo religijski :lol:
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#18518 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

saint_mirad wrote: 30/11/2021 13:54 bogati i slavni smatraju da ih žene ne odbijaju jer je to njihovo iskustvo. trump nije reko 'zgrabi ih za pičku, puste te ako si poznat' tek onako, zna čovek da te stvari prolaze kad imaš novac i status.

debeo bogat čovek je medo, a siromašan samo debeo.
Dobro, Trump može učiniti da zgrabljena nestane. Doslovno. Strah je odličan motivator. I za nedjelovanje.

Lud siromah je ludak. Lud bogataš je ekscentrik.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#18519 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Hakiz wrote: 30/11/2021 13:56
saint_mirad wrote: 30/11/2021 13:54 bogati i slavni smatraju da ih žene ne odbijaju jer je to njihovo iskustvo. trump nije reko 'zgrabi ih za pičku, puste te ako si poznat' tek onako, zna čovek da te stvari prolaze kad imaš novac i status.

debeo bogat čovek je medo, a siromašan samo debeo.
Dobro, Trump može učiniti da zgrabljena nestane. Doslovno. Strah je odličan motivator. I za nedjelovanje.
ne mislim samo na trumpa, već za ljude tog statusa. oni očekuju da ih žene ne odbijaju jer ih inače ne odbijaju.
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#18520 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

saint_mirad wrote: 30/11/2021 13:58
Hakiz wrote: 30/11/2021 13:56

Dobro, Trump može učiniti da zgrabljena nestane. Doslovno. Strah je odličan motivator. I za nedjelovanje.
ne mislim samo na trumpa, već za ljude tog statusa. oni očekuju da ih žene ne odbijaju jer ih inače ne odbijaju.
Ni ja ne mislim samo na Trumpa.

A poseban problem su one što izračunaju da im se isplati da se ne bune, uživaju rezultate (karijere, uloge, materijalno...) prihvatanja grabljenja, pa godinama ili decenijama poslije "dođu tobe".

Valjda kada izračunaju da tuženje postane profitabilnije od šutnje. Ako ne materijalno profitabilnije, onda statusom "hrabre, snažne žene koja se usudila da progovori".
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#18521 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

seln wrote: 30/11/2021 13:37
piupiu wrote: 30/11/2021 11:32

Pa rekoh :D

Mada, ne znam, evo sad malo ozbiljnije - mislim da je kod nas ta vrsta navalentnosti sklonjena s ulice, ali da nije odsutna, dapace. Treba popricati malo sa ljudima koji rade sa zenama, zrtvama nasilja. Svasta se moze nauciti, ali nije popularan narativ, pa se ne cuje puno.
De ba, piupiu... naravno da kod nas postoji ta macho kultura i naravno da ima budala koje razmisljaju "ko je ona, pa de MENE odbije"... ali porediti sa arapskim kulturnim krugom, nidje veze.
Bar kod nas u ovo vrijeme ima mindje ko salate i ko nije totalni smokljan, taj ce vec negdje dobiti svoju porciju.
Sad se ne sjecam sta je tacno bio pocetni post... nesto o napadanju zena na ulici? Kao sto rekoh - nema toga po ulici, ali ima jako puno nasilja nad zenama, a to ti sve ide jedno s drugim. Bezveze mi trpas nesto sto nisam rekla - fino sam stavila :D na Marocco, jos i rekla da se zezam, naravno da nije ni priblizno. S druge strane, kod nas je nasilje nad zenama u porastu, pa sad...
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#18522 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 30/11/2021 13:55
piupiu wrote: 30/11/2021 13:47
Ali imam jednu generalnu opservaciju - silovanje je oduvijek i svuda tesko dokazati. 99% prijavljenih slucajeva nikada ne zavrsi na sudu. I ovo nije refleksija na Lecica, nego na tvoj komentar o tome da zenska laze i izmislja... svi mi mozemo samo pretpostavljati.
Ovo je uzrok problema. Opravdanje za to da smo se doveli do situacije u kojoj kada ženska kaže da je silovana, ne mora dokazivati, samim izgovaranjem to je istina.

Kao religija. Dokaz da je moja sveta knjiga u pravu je taj da to piše u mojoj svetoj knjizi.

Dokaz da je ženska u pravu je taj da je rekla.

Sreća pa postoje ateisti, ne samo religijski :lol:
Nije tacno da je to dokaz za bilo sta. Statistike vele da je broj laznih prijava za silovanja na istom nivou kao i broj laznih prijava za ostala krivicna djela. Znaci ne odstupa. U tom smislu su 'zenska laze i izmislja' i 'kriv je' bez sudjenja lice i nalicje jednog te istog fenomena.
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#18523 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

MarlboroGold wrote: 30/11/2021 13:36 Bude i nama zlo kad se vi opirete pećinskom načinu života :| :mrgreen:
:lol: :lol: :lol:

Jedino sto grijesis - dok smo bili u pecinama nije bilo patrijarhata. On je nastao kad smo poceli praviti kuce i sijati zito. :D :lol: :kiss:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18524 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

"Sina mi neka beštija optužila za silovanje, znam da to nije uradio, a moja kćerka tužila nekog manijaka za seksualno zlostavljanje, znam da je to uradio."

Životna logika prosječne Klix-ove feministice 21. vijeka.
Hakiz
Posts: 39928
Joined: 30/07/2015 20:01

#18525 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 30/11/2021 14:16 Jedino sto grijesis - dok smo bili u pecinama nije bilo patrijarhata. On je nastao kad smo poceli praviti kuce i sijati zito.
Istina. Problemi žena počinju sa civilizacijom.

Da samo Lucy nije sišla sa drveta...
Post Reply