Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
no_sikiriki
Posts: 17152
Joined: 11/12/2012 13:21

#24101 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Cregan wrote: 23/05/2022 13:09 Polovina djevojaka nikada nije posjetila ginekologa.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/polozaj ... /220523056
Ništa iznenađujuće. Vjerujem da i više od pola ide ginekologu samo ako ima ginekoloških problema, ili ako je trudna.

A vezano za "stanje" mladih, prije par dana prolazim pored nekih "političkih aktivista" (predizborna kampanja), mislim da je bila Platforma za progres, i uhvatili oni nekog lika i vele, citiram "jedan od naših principa su mladi". :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50413
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#24102 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Cregan wrote: 23/05/2022 13:09 Polovina djevojaka nikada nije posjetila ginekologa.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/polozaj ... /220523056
TamaM htjedoh postaviti.

U škole se mora uvesti predmet Seksualno obrazovanje, ispirati mozak o važnosti odlaska ginekologu SVAKE GODINE, NGO da ispire mozak roditeljima i javnosti, da proganja babe i žene po selima...ispirati mozak graDŽankama koje ginekologa vide samo dok su trudne ili nakon poroda...da moraju i NAKON poroda NASTAVITI posjećivati ginekologa...
21. stoljeće.

2 1. s t o l j e ć e

Punoljetnim djevojkama u srednjoj i na fakultetu ponuditi organizovani grupni odlakaz ginekologu ako je neka sramota otići sama.




Meni se plače od ovog. Vrišti.
novi termin vaginalna nepismenost?
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#24103 Re: Danasnji "feminizam"

Post by broj dva »

no_sikiriki wrote: 16/05/2022 14:57 https://radiosarajevo.ba/vijesti/regija ... rR3p7FaoBg

Ginekolog iz Šibenika: Radio sam abortuse, a onda sreo Boga na koncertu Parnog valjka

Jah...as you do.
I taj bog se baš svuđe vuca mada znamo od prije da ima karina ukus za muziku
User avatar
piupiu
Posts: 16608
Joined: 05/01/2008 05:08

#24104 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Razija je podijelila sjećanje na dan kada su otac i brat došli po nju u internat. Morala je hitno kući. Sve joj je bilo jasno.

- Ja drhtim, pitam je li mama dobro? Brat tiho govori: „Babo je istukao mamu“…Taj osjećaj koji se pojavio u meni tada, ne mogu vam opisati. Sve se sastalo bijes, tuga, bol, nemoć, krivica, žaljenje. Počela sam nekontrolisano drhtati i plakati. Ne znam šta sam im tad rekla, znam da sam se okrenula otišla u kupatilo, umila se ali nisam se mogla smiriti.

Vratih se na čas, profesor kad me vidio, samo je rekao:

- Razo spakuj se, idi kući. Došla sam taj dan kući. A da bar nisam. Danas ne bih imala ovo bolno sjećanje i sliku mame kako leži na sećiji, crna, modra, natečena. Sve me vratilo godinama nazad, u djetinjstvo. Kada sam dugo, predugo gledala suze i krv majčinu… Ali bila sam sigurna da je prestalo. Prošlo je puno godina od zadnjih užas. Mislila sam to se više nikada neće desiti, sada sam velika cura, mamu niko više ne smije dirnuti! A ja sam baš tad bila u internatu. Ulazim u kuću, s vrata gledam majku kako leži, ječi od bolova. Gledam i oca, koji kao pokajnički plače. Sjedoh između njih. Ja dijete, između roditelja, duša mi vrišti od bola, srce mi se kida od tuge i nemoći… - jedna od potresnih ispovijesti i sjećanja na patnje majke koja je, kako je Razo kazala, preminula u 58. godini. Njeno srce više nije moglo izdržati.
https://avaz.ba/vijesti/bih/744209/ispo ... iti-kao-ja
User avatar
piupiu
Posts: 16608
Joined: 05/01/2008 05:08

#24105 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

MarlboroGold wrote: 23/05/2022 12:31 A da ih ukinemo? :mrgreen:
Kao vjerovanje ili kao instituciju? Religija kao institucija je politički atavizam iz starih vremena, ne znam kome trebaju te institucije. Niti shvatam zašto ljudi misle da im je za odnos s Bogom potreban neki posrednik.
User avatar
piupiu
Posts: 16608
Joined: 05/01/2008 05:08

#24106 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Bloo wrote: 23/05/2022 14:38 Meni se plače od ovog. Vrišti.
novi termin vaginalna nepismenost?
Generalno smo mi zdravstveno nepismeni.
no_sikiriki
Posts: 17152
Joined: 11/12/2012 13:21

#24107 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

piupiu wrote: 23/05/2022 16:52
Bloo wrote: 23/05/2022 14:38 Meni se plače od ovog. Vrišti.
novi termin vaginalna nepismenost?
Generalno smo mi zdravstveno nepismeni.
Ja (koja nemam veze sa medicinom) dan danas moram fakultetski obrazovanim ljudima da objašnjavam da analgetici neće "presijeći" gripu ili prehladu, da se za viruse ne uzimaju antibiotici, da neće umrijeti od propuha, da temperatura nije bolest sama za sebe i da ima svrhu, da prekomjerni šećer "ne daje energiju nego effing rak" itd. itd. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50413
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#24108 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 23/05/2022 17:06
piupiu wrote: 23/05/2022 16:52

Generalno smo mi zdravstveno nepismeni.
Ja (koja nemam veze sa medicinom) dan danas moram fakultetski obrazovanim ljudima da objašnjavam da analgetici neće "presijeći" gripu ili prehladu, da se za viruse ne uzimaju antibiotici, da neće umrijeti od propuha, da temperatura nije bolest sama za sebe i da ima svrhu, da prekomjerni šećer "ne daje energiju nego effing rak" itd. itd. :mrgreen:
Ovo su dvije vrste nepismenosti (moje misljenje).
Jedna svoj korijen ima u tabuu zenskih spolnih organa (jednako kao i tabuu mentalnog zdravlja).

Menstruacija je sramota (žene su tokom menstruacije nečiste - abrahamske religije ovo potenciraju), riječ menstruacija je zamjenjena drugim izrazuima, u školama se menstruaciji posveti jedna lekcija, razne lekcije o zdravlju ne pokrivaju teme ženskog zdravlja, u sve škole treba uvesti da NGO (ako već škola neže sama) drže info časove o menstruaciji, bolestima koje pogađaju samo žene, kako raditi samopreglede, i KAKO IZGLEDA ginekološki pregled i zašto je bitan.Ispirati mozak djeci da ginekologu moraš otići bez obzira što imaš 25 godina i čuvaš se za braka. Da iscjedak iz vagine je nekad normalan, nekad ne. Šta uraditi u slučaju terapije antibioticima i mass genocide vaignalne flore i faune itd.


Problem su roditelji koji su odgojeni kako su odgojeni i naš školski sistem. Ženski spolni organi i reproduktivni sistem nisu sramota.

Primitivne izjave tipa: štaš bona ići dok ne zatrudniš ili ne mođeš na pregled jer si nevina se možda nikada neće iskorijeniti alijedino i samo agresivna kampanja u svim školama (od medresa do sekularnih) može učiniti bar jedan stidljuivi korak.

Država to neće uraditi, mislim da je sve na plećima NGOovaca, ali prepreke su prevelike - otpor države, otpor škola, otpor roditelja...

Na žalost, mi smo jedna primitivna, zatucana sredina unatoč lažnom sjaju glavnog grada sa filmskim festivalima.


Smrt raku cerviksa, sloboda PAPA testovima!
no_sikiriki
Posts: 17152
Joined: 11/12/2012 13:21

#24109 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Bloo wrote: 23/05/2022 19:09
no_sikiriki wrote: 23/05/2022 17:06

Ja (koja nemam veze sa medicinom) dan danas moram fakultetski obrazovanim ljudima da objašnjavam da analgetici neće "presijeći" gripu ili prehladu, da se za viruse ne uzimaju antibiotici, da neće umrijeti od propuha, da temperatura nije bolest sama za sebe i da ima svrhu, da prekomjerni šećer "ne daje energiju nego effing rak" itd. itd. :mrgreen:
Ovo su dvije vrste nepismenosti (moje misljenje).
Jedna svoj korijen ima u tabuu zenskih spolnih organa (jednako kao i tabuu mentalnog zdravlja).

Menstruacija je sramota (žene su tokom menstruacije nečiste - abrahamske religije ovo potenciraju), riječ menstruacija je zamjenjena drugim izrazuima, u školama se menstruaciji posveti jedna lekcija, razne lekcije o zdravlju ne pokrivaju teme ženskog zdravlja, u sve škole treba uvesti da NGO (ako već škola neže sama) drže info časove o menstruaciji, bolestima koje pogađaju samo žene, kako raditi samopreglede, i KAKO IZGLEDA ginekološki pregled i zašto je bitan.Ispirati mozak djeci da ginekologu moraš otići bez obzira što imaš 25 godina i čuvaš se za braka. Da iscjedak iz vagine je nekad normalan, nekad ne. Šta uraditi u slučaju terapije antibioticima i mass genocide vaignalne flore i faune itd.


Problem su roditelji koji su odgojeni kako su odgojeni i naš školski sistem. Ženski spolni organi i reproduktivni sistem nisu sramota.

Primitivne izjave tipa: štaš bona ići dok ne zatrudniš ili ne mođeš na pregled jer si nevina se možda nikada neće iskorijeniti alijedino i samo agresivna kampanja u svim školama (od medresa do sekularnih) može učiniti bar jedan stidljuivi korak.

Država to neće uraditi, mislim da je sve na plećima NGOovaca, ali prepreke su prevelike - otpor države, otpor škola, otpor roditelja...

Na žalost, mi smo jedna primitivna, zatucana sredina unatoč lažnom sjaju glavnog grada sa filmskim festivalima.


Smrt raku cerviksa, sloboda PAPA testovima!
Da, to su dvije vrste nepismenosti. Ja sam se osvrnula na opću zdravstvenu nepismenost, koju je spomenula piupiu, a ti na ovu vezanu za ženske spolne/reproduktivne organe.

I samo onako usputno, koliko god da se slažem da je važno redovno posjećivanje ginekologa - ima jedna stvar vezana za PAPA testove koja me nervira kod nas, a to je forsiranje toga da se rade svake godine. U drugim, razvijenim zemljama rade se jednom u 3-5 godina, za one koji imaju uredne testove. Lično kad je zdravlje/zdravstveni tokovi u pitanju, radije slijedim ono što se radi u razvijenijim zemljama.
Hakiz
Posts: 40402
Joined: 30/07/2015 20:01

#24110 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 23/05/2022 17:06
piupiu wrote: 23/05/2022 16:52

Generalno smo mi zdravstveno nepismeni.
Ja (koja nemam veze sa medicinom) dan danas moram fakultetski obrazovanim ljudima da objašnjavam da analgetici neće "presijeći" gripu ili prehladu, da se za viruse ne uzimaju antibiotici, da neće umrijeti od propuha, da temperatura nije bolest sama za sebe i da ima svrhu, da prekomjerni šećer "ne daje energiju nego effing rak" itd. itd. :mrgreen:
Al će hin uščaknut.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#24111 Re: Danasnji "feminizam"

Post by mariner »

Zna se sta je musko, zna se sta je zensko!
Po prirodi i biologiji.

Musko je nesto sto je razlicito od zenska ili zene po strukturi mozga, po psihickim funkcijama, po fizickom izgledu i po fizickoj snazi.
Socioloski gledano, postoje muski poslovi i postoje zenski poslovi i tu nema dileme.
1. Vozac autobusa ili kamiona je muski posao, baby siter i babica je zenski posao.
Moze poneka jaka zena( bilo muskaraca, ili neka sa fizickom snagom i sl.) da vozi gradski bus ali ipak je to jako mali procenat i njihova teznja da budu tu ravnopravne sa muskarcima je uzaludan trud. Babica ili dadilja u porodilstu moze biti muskarac ali ipak uzaludno je i tu se nametati i preuzimati zensku ulogu i posao. Ne ide!

2. Feminizam je jedan opasan dvosjekli mac koji nekad veliku stetu pravi a nekad je ok, zavisi koliki je napon i pravac djelanja.

Sad malo iz mog omiljenog domena da nesto opisem.

Frojd je iz kastracionog kompleksa( zavist od penisa) zene izvukao sav njen bijes i histeriju, seksualne tjeskobe i teznju da se ravnja sa muskarcem, da ga nadmasi, da ga obezvrjedi ili naposljetku da ga kastrira bilo simbolicno ili konkretno.
Kastriranje muskarca podrazumjeva teznju da ga se oslabi, da mu se skine perije sa glave kao poglavice, da mu se obezvrjedi ponos i titula, da ga se detronizira, da ga se osakati, da ga se svrgdne iz dominantnog polozaja, da ga se ponizi ili konstantno ponizava..itd.. Cika Frojd je ovo izvuko iz bioloskih prirodnih razlika i genezu zenskog sadizma iz ranog djetinjstva i edipalne faze razvoja koja tutnji cijeli zivot kao determinanta to ponasanja oklopljena u karakter formaciju- histericna sadisticka licnost- kastracioni kompleks i zavist za penisom.
Mehanizmi odbrane idu i drugacije, cika Frojd i sljedbenici su objasnili i identifikaciju sa objektom mrznje ukolio ga se ne uspije kastrirati pa imamo zene koje se privezu za moc, mocnu figuru, jakog covjeka i pomocu njega druge kastrira a njemu rastu cesto rogovi i magarecije usi. Podmukla majstorija iskoristavanja drugih za detronizacijske zelje.
Adler spominje vaznost inferiornosti i muski protest i izvlaci ga ne kao Frojd iz bioloskih hendikepa( seksualni konflikt) nego iz drustvenih odnosa u kojem se zene zguravaju u podredjen polozaj iz kojeg nastoje izaci, one svojim muskim protestom pokusavaju raznoraznih m majstorijama uklonuti neugodni inferiorni polozaj i izboriti osjecaj vaznosti i moci.
Adler ovo izvlaci iz dubogog osjecaja manje vrijednosti i seksualni kastracioni kompleks moze samo posluziti kao izgovor ili sredstvo borbe za prevlast.
Zene mogu biti psiholoski muskarci zbog muskog protesta i djelati jako nametljivo i agresivno sa teznjom po svaku cijenu da nadmase muskarca i izbore se za moc .
Ovdje moze biti oretjerivanja a i ne mora.
Prirodna potreba za oslobadjanje iz podredjenog polozaja moze dati sliku socijalno prihvatljivog ponasanja a i tesko neprihvatljivog ili asocijalnog ponasanja, zavisi od aranzmana majstorije.

Treba razlikovati homoseksualni feminizam od socijalnog fenimizma patrijarhata.
Modernisticki feminizam sam ne zna sta ce od objesi pa pojavljuje se u raznoraznim karikaturalnim oblicima.

Zenstvena feminina zena hoce ravnopravnost zato sto u nioj muski dio to hoce, muski dio u zeni hoce feminizam.
Muski ie aktivni dio, zenski je pasivni, ukoliko je zena aktivna to je u njoj aktivan muski dio.
Muskarac sa femininom strukturom moze biti bioloskog uzroka a moze biti razvojno psiholoskog, moze i protestnog( iz inata i bunta se identifikuje za zenom i prkosi nekom: ocu, materi, drustvu..itd) ovaj ce izabirati zenske poslove, frizer, krojac, modni dizajner..itd..
Posto se mogu preplitati i uzroci i razlozi deformacije karakterne strukture tu se ne moze davati sablonski odgovori i objasnjenja.

Postoje ogranicenja oko feministickih teznji, neke teznje su prihvatljive i sasvim normalne a neke ne orihvatljive i nenormalne..
Ravnopravnost u ovom modernistickom obliku ce nas odvesti u propast poput ovog homoseksualnog queera koji kao lisaj paratizira na normalnosti. Sad ce me oni drvljem i kamenjem, kako ja to mislim parazitiraju na normalnosti ??
Odgovor je jednostavan i ovakav: musko i zensko ie potrebno za zivot i reprodukciju i oni iz te normalne reprodukcije pokusavaju regrutovati novo rodjenu jedinku, deformisati je i prisvojiti namecuju te njihove reklame i pricu kako ie ta navodno homoseksualna osoba urodjeno stanje!, i tako nadalje koliko god moglo jos da se neko prisvoji.
Ovo je klasicno parazitiranje i zivotna antilogika koja je demagogijom potkrepljena, sve je u perverziji i narcizmu, tu je stos, egzhibicionizam, narcizam, sebeljublje, perverzija, inverzija i dosada.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#24112 Re: Danasnji "feminizam"

Post by crveni_makovi »

no_sikiriki wrote: 23/05/2022 19:38 I samo onako usputno, koliko god da se slažem da je važno redovno posjećivanje ginekologa - ima jedna stvar vezana za PAPA testove koja me nervira kod nas, a to je forsiranje toga da se rade svake godine. U drugim, razvijenim zemljama rade se jednom u 3-5 godina, za one koji imaju uredne testove. Lično kad je zdravlje/zdravstveni tokovi u pitanju, radije slijedim ono što se radi u razvijenijim zemljama.
Iako sam bila neko ko ih je radio svake godine, i meni to subjektivno djeluje sasvim nepotrebno da se radi svake godine kad nema nikakvih indikacija zasto bi se radilo. Sad u ovim godinama, izuzetnog poznavanja svog tijela tacno znam kad sam zdrava i kad nema nikakve potrebe da se ide na analize i preglede.

Da odem i u krajnost - uopste ne smatram da mlade djevojke koje nisu seksualno aktivne, osjecaju se sasvim zdravo, nemaju istoriju karcinoma u porodici, nemaju bas nikakve indikacije za oboljenja - trebaju ici uopste ili svake godine kod ginekologa. Mozda jedanput u nekoliko godina kao dio nekog opsteg sistematskog pregleda. Edukacija o svim aspektima zdravlja svog tijela i briga o svim aspektima zdravlja svog tijela (zdrav nacin zivota, samopregledi grudi) apsolutno da!

Sasvim druga prica je zdravlje mladih zena koje su seksualno aktivne, koje imaju bilo kakve makar i najblaze simptome da nesto nije ok. O mladim djevojkama rizicnog ponasanja, seksualnih odnosa s vise partnera bez adekvatne zastite, ili upitnih higijenskih navika da i ne govorim.

Odlazak ginekologu kod nas je vec dugo vremena jako komercijalna aktivnost nakon koje najcesce nisi siguran da li si stvarno dobro pregledan i da li je neko stvarno ispravno pregledao tvoj papa test. Nedavni primjeri nekoliko mojh poznanica kojima je propusten rak grlica materice na redovnim godisnjim pregledima govore u prilog tome.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50413
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#24113 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

crveni_makovi wrote: 24/05/2022 10:35 Da odem i u krajnost - uopste ne smatram da mlade djevojke koje nisu seksualno aktivne, osjecaju se sasvim zdravo, nemaju istoriju karcinoma u porodici, nemaju bas nikakve indikacije za oboljenja - trebaju ici uopste ili svake godine kod ginekologa.
I kad bi onda trebale otici ginekologu?
Hakiz
Posts: 40402
Joined: 30/07/2015 20:01

#24114 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Bloo wrote: 24/05/2022 11:21
crveni_makovi wrote: 24/05/2022 10:35 Da odem i u krajnost - uopste ne smatram da mlade djevojke koje nisu seksualno aktivne, osjecaju se sasvim zdravo, nemaju istoriju karcinoma u porodici, nemaju bas nikakve indikacije za oboljenja - trebaju ici uopste ili svake godine kod ginekologa.
I kad bi onda trebale otici ginekologu?
Kada hoće.

Živimo u slobodi. Ili?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#24115 Re: Danasnji "feminizam"

Post by crveni_makovi »

Bloo wrote: 24/05/2022 11:21
crveni_makovi wrote: 24/05/2022 10:35 Da odem i u krajnost - uopste ne smatram da mlade djevojke koje nisu seksualno aktivne, osjecaju se sasvim zdravo, nemaju istoriju karcinoma u porodici, nemaju bas nikakve indikacije za oboljenja - trebaju ici uopste ili svake godine kod ginekologa.
I kad bi onda trebale otici ginekologu?
Pa napisala sam onaj dio o mozda jedanput svakih nekoliko godina u okviru sistematskog pregleda ako im se ukaze da postoji ikakva indikacija za taj pregled. Shvatam ja potrebu edukacije i shvatam da postoji milion problema iz domena primitivizma, stida, stigmatizacije ali ne smatram da se sve mlade zene trebaju svake godine upucivati na ginekoloske preglede. Kcerke moje prijateljice koje su vec na fakultetu a razvijaju se dosta polako nekim svojim tempom, nisu seksualno aktivne, razgovaraju slobodno o svemu s roditeljima i s prijateljima, pucaju od zdravlja, nemaju nikakve tegobe - ja njih ne bih slala na obavezne godisnje ginekoloske preglede nista vise nego na opsti sistematski pregled.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50413
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#24116 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

crveni_makovi wrote: 24/05/2022 11:45
Bloo wrote: 24/05/2022 11:21

I kad bi onda trebale otici ginekologu?
Pa napisala sam onaj dio o mozda jedanput svakih nekoliko godina u okviru sistematskog pregleda ako im se ukaze da postoji ikakva indikacija za taj pregled. Shvatam ja potrebu edukacije i shvatam da postoji milion problema iz domena primitivizma, stida, stigmatizacije ali ne smatram da se sve mlade zene trebaju svake godine upucivati na ginekoloske preglede. Kcerke moje prijateljice koje su vec na fakultetu a razvijaju se dosta polako nekim svojim tempom, nisu seksualno aktivne, razgovaraju slobodno o svemu s roditeljima i s prijateljima, pucaju od zdravlja, nemaju nikakve tegobe - ja njih ne bih slala na obavezne godisnje ginekoloske preglede nista vise nego na opsti sistematski pregled.
A indikacija koja bi se ukazala da je potreban pregled bi na primjer bila?
Pucaju od zdravlja? Znaci nemaju bolne menstruacije, odljeve i slicno?
no_sikiriki
Posts: 17152
Joined: 11/12/2012 13:21

#24117 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

crveni_makovi wrote: 24/05/2022 10:35
Odlazak ginekologu kod nas je vec dugo vremena jako komercijalna aktivnost nakon koje najcesce nisi siguran da li si stvarno dobro pregledan i da li je neko stvarno ispravno pregledao tvoj papa test. Nedavni primjeri nekoliko mojh poznanica kojima je propusten rak grlica materice na redovnim godisnjim pregledima govore u prilog tome.
Nažalost isti dojam imam, i imam prijateljica koje su dobivale različite rezultate kod različitih doktora. Na kraju si prepušten sam sebi. Kad odem nekom doktoru (ne samo ginekologu) najčešće se osjećam kao na pijaci, gdje ja nudim rješenja, a oni govore "pa eto, ne znam, može, probaj to." :-)
Općenito u našoj zemlji vlada jedna velika površnost u svemu, pa tako i u zdravstvu.
Hakiz
Posts: 40402
Joined: 30/07/2015 20:01

#24118 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 24/05/2022 11:50
crveni_makovi wrote: 24/05/2022 10:35
Odlazak ginekologu kod nas je vec dugo vremena jako komercijalna aktivnost nakon koje najcesce nisi siguran da li si stvarno dobro pregledan i da li je neko stvarno ispravno pregledao tvoj papa test. Nedavni primjeri nekoliko mojh poznanica kojima je propusten rak grlica materice na redovnim godisnjim pregledima govore u prilog tome.
Nažalost isti dojam imam, i imam prijateljica koje su dobivale različite rezultate kod različitih doktora. Na kraju si prepušten sam sebi. Kad odem nekom doktoru (ne samo ginekologu) najčešće se osjećam kao na pijaci, gdje ja nudim rješenja, a oni govore "pa eto, ne znam, može, probaj to." :-)
Općenito u našoj zemlji vlada jedna velika površnost u svemu, pa tako i u zdravstvu.
Nije površnost. Ne znaju.

U zdravstvu imamo ogroman problem. A niko, ni vlast ni opozicija, ne pokreće ozbiljno tu priču. Jer je strašna.

Da nam je preživjeti ovu godinu. A onda smo najebali.
Cregan
Posts: 435
Joined: 15/05/2016 13:51

#24119 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Cregan »

crveni_makovi wrote: 24/05/2022 10:35
no_sikiriki wrote: 23/05/2022 19:38 I samo onako usputno, koliko god da se slažem da je važno redovno posjećivanje ginekologa - ima jedna stvar vezana za PAPA testove koja me nervira kod nas, a to je forsiranje toga da se rade svake godine. U drugim, razvijenim zemljama rade se jednom u 3-5 godina, za one koji imaju uredne testove. Lično kad je zdravlje/zdravstveni tokovi u pitanju, radije slijedim ono što se radi u razvijenijim zemljama.
Iako sam bila neko ko ih je radio svake godine, i meni to subjektivno djeluje sasvim nepotrebno da se radi svake godine kad nema nikakvih indikacija zasto bi se radilo. Sad u ovim godinama, izuzetnog poznavanja svog tijela tacno znam kad sam zdrava i kad nema nikakve potrebe da se ide na analize i preglede.

Da odem i u krajnost - uopste ne smatram da mlade djevojke koje nisu seksualno aktivne, osjecaju se sasvim zdravo, nemaju istoriju karcinoma u porodici, nemaju bas nikakve indikacije za oboljenja - trebaju ici uopste ili svake godine kod ginekologa. Mozda jedanput u nekoliko godina kao dio nekog opsteg sistematskog pregleda. Edukacija o svim aspektima zdravlja svog tijela i briga o svim aspektima zdravlja svog tijela (zdrav nacin zivota, samopregledi grudi) apsolutno da!

Sasvim druga prica je zdravlje mladih zena koje su seksualno aktivne, koje imaju bilo kakve makar i najblaze simptome da nesto nije ok. O mladim djevojkama rizicnog ponasanja, seksualnih odnosa s vise partnera bez adekvatne zastite, ili upitnih higijenskih navika da i ne govorim.

Odlazak ginekologu kod nas je vec dugo vremena jako komercijalna aktivnost nakon koje najcesce nisi siguran da li si stvarno dobro pregledan i da li je neko stvarno ispravno pregledao tvoj papa test. Nedavni primjeri nekoliko mojh poznanica kojima je propusten rak grlica materice na redovnim godisnjim pregledima govore u prilog tome.
Ja znam mnogo ljudi koji su pucali od zdravlja, onda samo čuješ kako su se naglo razbolili i umrli. Moj otac je isto tako pucao od zdravlja, nikad ga ništa nije zabolilo, nije kod doktora nikad otišao, onda ga je zabolio želudac, to je trajalo 10-tak dana, dok nije kolabirao i tad je saznao da ima rak želudca i da je rak metastazirao, poslije pet dana je preminuo.
Ne možemo sami znati da nešto nije uredu s nam u ranijim fazama bolesti. Kod ozbiljnih problema, kad se pojave simptomi, već je kasno. Osnova efikasnog zdravstvenog sistema je prevencija i rana dijagnostika.
Sve kampanje o podizanju svijesti o raznim vrstama raka su besmislene, ako se oboljenje na vrijeme ne dijagnosticira.
Nevjerovatna je naša averzija prema odlasku doktoru.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50413
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#24120 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

crveni_makovi wrote: 24/05/2022 10:35 Sad u ovim godinama, izuzetnog poznavanja svog tijela tacno znam kad sam zdrava i kad nema nikakve potrebe da se ide na analize i preglede.
Blago tebi, na žalost većina nas nije obdarena tim darom, te moramo na analize i preglede.
A "zdrava" je relativan pojam. :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#24121 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Cregan wrote: 24/05/2022 12:12
….
Zao mi je zbog tvog oca…
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45467
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#24122 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Chmoljo »

Cregan wrote: 24/05/2022 12:12
crveni_makovi wrote: 24/05/2022 10:35
Iako sam bila neko ko ih je radio svake godine, i meni to subjektivno djeluje sasvim nepotrebno da se radi svake godine kad nema nikakvih indikacija zasto bi se radilo. Sad u ovim godinama, izuzetnog poznavanja svog tijela tacno znam kad sam zdrava i kad nema nikakve potrebe da se ide na analize i preglede.

Da odem i u krajnost - uopste ne smatram da mlade djevojke koje nisu seksualno aktivne, osjecaju se sasvim zdravo, nemaju istoriju karcinoma u porodici, nemaju bas nikakve indikacije za oboljenja - trebaju ici uopste ili svake godine kod ginekologa. Mozda jedanput u nekoliko godina kao dio nekog opsteg sistematskog pregleda. Edukacija o svim aspektima zdravlja svog tijela i briga o svim aspektima zdravlja svog tijela (zdrav nacin zivota, samopregledi grudi) apsolutno da!

Sasvim druga prica je zdravlje mladih zena koje su seksualno aktivne, koje imaju bilo kakve makar i najblaze simptome da nesto nije ok. O mladim djevojkama rizicnog ponasanja, seksualnih odnosa s vise partnera bez adekvatne zastite, ili upitnih higijenskih navika da i ne govorim.

Odlazak ginekologu kod nas je vec dugo vremena jako komercijalna aktivnost nakon koje najcesce nisi siguran da li si stvarno dobro pregledan i da li je neko stvarno ispravno pregledao tvoj papa test. Nedavni primjeri nekoliko mojh poznanica kojima je propusten rak grlica materice na redovnim godisnjim pregledima govore u prilog tome.
Ja znam mnogo ljudi koji su pucali od zdravlja, onda samo čuješ kako su se naglo razbolili i umrli. Moj otac je isto tako pucao od zdravlja, nikad ga ništa nije zabolilo, nije kod doktora nikad otišao, onda ga je zabolio želudac, to je trajalo 10-tak dana, dok nije kolabirao i tad je saznao da ima rak želudca i da je rak metastazirao, poslije pet dana je preminuo.
Ne možemo sami znati da nešto nije uredu s nam u ranijim fazama bolesti. Kod ozbiljnih problema, kad se pojave simptomi, već je kasno. Osnova efikasnog zdravstvenog sistema je prevencija i rana dijagnostika.
Sve kampanje o podizanju svijesti o raznim vrstama raka su besmislene, ako se oboljenje na vrijeme ne dijagnosticira.
Nevjerovatna je naša averzija prema odlasku doktoru.
žao mi je zbog oca i u pravu si.

u mnogo slučajeva to zlo kada stvarno zaboli bude već prekasno. to se dešava i kod melanoma, koji je i najlakši za pratiti, a kamoli kod onih koji se javljaju unutar tijela.

imamo veliku smrtnost upravo iz tog razloga nepostojanja kulture redovnih pregleda, uz sve ostalo: katastrofalna prehrana, vođenje zdravijeg načina života, fizička aktivnost i sl...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#24123 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Pa kaže nisam nikad stupala u seksualne odnose niti to planiram raditi u budućnosti, a ne koristim ni igračke. Aseksualna sam. Zato nemam potrebu da idem ginekologu.

:mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45467
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#24124 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Chmoljo »

MarlboroGold wrote: 24/05/2022 12:22 Pa kaže nisam nikad stupala u seksualne odnose niti to planiram raditi u budućnosti, a ne koristim ni igračke. Aseksualna sam. Zato nemam potrebu da idem ginekologu.

:mrgreen:
kao da kažeš da nijedan policajac ne može umrijeti od tumora na mozgu.
no_sikiriki
Posts: 17152
Joined: 11/12/2012 13:21

#24125 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Cregan wrote: 24/05/2022 12:12
crveni_makovi wrote: 24/05/2022 10:35
Iako sam bila neko ko ih je radio svake godine, i meni to subjektivno djeluje sasvim nepotrebno da se radi svake godine kad nema nikakvih indikacija zasto bi se radilo. Sad u ovim godinama, izuzetnog poznavanja svog tijela tacno znam kad sam zdrava i kad nema nikakve potrebe da se ide na analize i preglede.

Da odem i u krajnost - uopste ne smatram da mlade djevojke koje nisu seksualno aktivne, osjecaju se sasvim zdravo, nemaju istoriju karcinoma u porodici, nemaju bas nikakve indikacije za oboljenja - trebaju ici uopste ili svake godine kod ginekologa. Mozda jedanput u nekoliko godina kao dio nekog opsteg sistematskog pregleda. Edukacija o svim aspektima zdravlja svog tijela i briga o svim aspektima zdravlja svog tijela (zdrav nacin zivota, samopregledi grudi) apsolutno da!

Sasvim druga prica je zdravlje mladih zena koje su seksualno aktivne, koje imaju bilo kakve makar i najblaze simptome da nesto nije ok. O mladim djevojkama rizicnog ponasanja, seksualnih odnosa s vise partnera bez adekvatne zastite, ili upitnih higijenskih navika da i ne govorim.

Odlazak ginekologu kod nas je vec dugo vremena jako komercijalna aktivnost nakon koje najcesce nisi siguran da li si stvarno dobro pregledan i da li je neko stvarno ispravno pregledao tvoj papa test. Nedavni primjeri nekoliko mojh poznanica kojima je propusten rak grlica materice na redovnim godisnjim pregledima govore u prilog tome.
Ja znam mnogo ljudi koji su pucali od zdravlja, onda samo čuješ kako su se naglo razbolili i umrli. Moj otac je isto tako pucao od zdravlja, nikad ga ništa nije zabolilo, nije kod doktora nikad otišao, onda ga je zabolio želudac, to je trajalo 10-tak dana, dok nije kolabirao i tad je saznao da ima rak želudca i da je rak metastazirao, poslije pet dana je preminuo.
Ne možemo sami znati da nešto nije uredu s nam u ranijim fazama bolesti. Kod ozbiljnih problema, kad se pojave simptomi, već je kasno. Osnova efikasnog zdravstvenog sistema je prevencija i rana dijagnostika.
Sve kampanje o podizanju svijesti o raznim vrstama raka su besmislene, ako se oboljenje na vrijeme ne dijagnosticira.
Nevjerovatna je naša averzija prema odlasku doktoru.
Žao mi je zbog tvog oca.
Slažem se s tobom. Samo što mislim da mi nemamo efikasan zdravstven sistem, pa stoga i averzija prema odlasku doktoru.
Prije sam bila tip osobe koja je uvijek trčala doktoru čim se pojavi neki simptom, jer sam mislila da ću tako riješiti neki problem. Međutim, imam i više nego traumatična iskustva u zadnjih 5-6 godina sa raznoraznim doktorima, koji kad nešto ne znaju, hoće da te ubijede da je s tobom sve OK i da si samo "pod stresom."
Sad mi bude muka od same pomisli na odlazak kod bilo kakvog doktora, tako da razumijem ljude koji to izbjegavaju.
Post Reply