Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#18376 Re: Danasnji "feminizam"

Post by SaraFina »

Hakiz wrote: 28/11/2021 22:38
SaraFina wrote: 28/11/2021 22:15

Vjerovati u pravne tekovine Vučićeve Srbije je blago rečeno neozbiljno. Lečić je dovoljno blizak postojećem srbijanskom rezimu, te su se rupe oko dokazivanja krivnje pojavile iz tog vrlo jednostavnog razloga. Nema pravo nikakve veze s tim.
Taj isti rezim skrivao je dokazane ratne zločince. A da ne moze farsu napraviti oko silovanja i seksualnog uznemiravanja. I pokopati takav slucaj. Moze i jeste.

Poligraf kao alibi: Lečić progovorio Vučićevim jezikom
:roll:
Lečić je lider Demokrata Srbije. Mnogo važnija figura, no Daniela. Vučku je jako bitno da Srbija izgleda kao demokratski uredjena država. Zato je Lečića tužilaštvo amnestiralo. U budućnosti će se pokazati korisnim. Živi bili pa vidjeli. Ako se ne pokaže.. uvjek mu se mogu pronaći dokazi da ne samo da voli žene nego ih i zlostavlja.
Zar nije i Velja Nevolja tako završio? A stvorio ga srbijanski režim. Pa Lečić je mala maca za dotičnog.
Last edited by SaraFina on 28/11/2021 23:03, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18377 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Sterilizacija žene
Procedure sterilizacije kod žene se nazivaju tubarnom sterilizacijom. Različitim postupcima se zatvaraju jajovodi i na taj način se sprječava da jajašče, koje se oslobađa tijekom ovulacije, stigne do maternice i spermij da stigne u područje jajovoda u kojem se normalno dešava oplodnja.

Najčešće se rade presijecanje (resekcija) i podvezivanje (ligiranje) jajovoda stavljanjem prstenova ili klipsa. Od ostalih zahvata treba spomenuti elektro i termokoagulaciju jajovoda. Ovisno o postupku koristi se abdominalni put (laparoskopija, mini-laparotomija), vaginalni put (kolpoceliotomija) ili kroz maternicu (histeroskopija). Za razliku od vazektomije koja se izvodi u lokalnoj anesteziji, sterilizacija žene se izvodi u općoj anesteziji.


Sterilizacija muškaraca (vazektomija)
Vazektomija je podvezivanje sjemenovoda muškarca kojom se sprječava otpuštanje spermija iz testisa. Treba napomenuti da je za djelotvornost ove metode potrebno 1 do 3 mjeseca, koliko je potrebno da se sjemena tekućina u potpunosti očisti od spermija. Nakon vazektomije seksualna funkcija i želja se ne mijenjaju, te muškarac ima normalnu erekciju i ejakulaciju, no ejakulat sadrži samo sjemenu tekućinu bez spermija.

Najčešće se izvodi u lokalnoj anesteziji. Napravi se rez na mošnji kroz koju se polako izvlači dio sjemenovoda dok se ne formira petlja. Tada se isječe manji dio i preostala dva kraja čvrsto zavežu i spale. Ovaj postupak dovodi do stvaranja ožiljka koji blokira sjemenovode. Potom se sjemenovodi vraćaju u mošnju. U novije vrijeme se izvodi postupak kroz rupicu umjesto reza. Manje je bolan i vrijeme oporavka je kraće. Operacija je rutinska, a traje 10 do 15 minuta. Pacijent se brzo oporavlja.


Izaberimo kompliciraniju proceduru :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18378 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

¤ jelena ¤ wrote: 28/11/2021 19:29
Hakiz wrote: 28/11/2021 14:40 Ali, ovo sa Lečićem i pozorištima ne valja nikako.

Ako odlučimo da ćemo i pored sudskih odluka ići u lov na vještice jer "znamo istinu"...

Sutra ni jedna sudska odluka neće morati biti ispoštovana.

Feminizam u borbi protiv pravne sigurnosti.
Naravno da ne valja.

Ne valja, recimo, to što je glumac, višestruko optužen za silovanje, postavljen na počasno, privilegovano mjesto predsjednika stručnog žirija jedne kulturne manifestacije. I to za vrijeme trajanja seksualne afere koja se za njega vezuje.

Nije potencijalno silovanje verbalni delikt pa da se može tek tako ignorisati, pripisati nekoj od zagarantovanih sloboda ili nešto manje i od verbalnog delikta pa gumicom izbrisati iz svijesti; niti je bilo koji glumac nezamjenljiv u svojoj stručnosti. More je stručnih ljudi iz oblasti pozorišta u regionu, a organizatori ove kulturne manifestacije izabrali baš Lečića na pomenutu funkciju, ponavljam, počasnu, privilegovanu i to za vrijeme afere...

Zašto? I kakvu poruku su time poslali?


Taj već uvriježen stav da se ovim masovnim bojkotima ignoriše odluka suda u slučaju Lečić - ne stoji.

Niko nije Lečića proglasio ili nazvao silovateljem, protivno odluci suda. Čak je sadržaj odluke i uzet u obzir i naveden u jednom od saopštenja od strane autora predstave koja je odbila učešće u ocjenjivanju i dodjeli nagrada. Dakle, ovdje se definitivno ne radi o ignorisanju riječi suda.
Ovaj slučaj samo potvrđuje nešto što je opštepoznato i čega smo svi svjedoci u stvarnosti, bili mi toga svjesni ili ne:
Sud kao institucija nije instanca koja će te osloboditi moralne odgovornosti, kao što ni pravni sistem nije nešto što obespravljenima, koji mu se obrate, garantuje i obezbjeđuje pravdu. Sud te može osloboditi kriminalne krivice, ali moralna odgovornost ostaje u domenu savjesti i optuženog i onih koji se s njim solidarišu.

Prema tome, u zavisnosti od toga kako se ponašaš nakon optužbe i nakon odluke suda, a tvoje ponašanje je odraz tvoje savjesti, tako ćeš i biti tretiran od drugih ljudi, a u ovom slučaju i od javnosti jer si javna ličnost.
Ovo nas vodi u rat i plemena, svi ćemo ignorisat odluke suda, vadit' sjekirice iz džepova i jedni drugima suditi po našoj procjeni.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18379 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Bloo wrote: 28/11/2021 23:02 Sterilizacija žene
Procedure sterilizacije kod žene se nazivaju tubarnom sterilizacijom. Različitim postupcima se zatvaraju jajovodi i na taj način se sprječava da jajašče, koje se oslobađa tijekom ovulacije, stigne do maternice i spermij da stigne u područje jajovoda u kojem se normalno dešava oplodnja.

Najčešće se rade presijecanje (resekcija) i podvezivanje (ligiranje) jajovoda stavljanjem prstenova ili klipsa. Od ostalih zahvata treba spomenuti elektro i termokoagulaciju jajovoda. Ovisno o postupku koristi se abdominalni put (laparoskopija, mini-laparotomija), vaginalni put (kolpoceliotomija) ili kroz maternicu (histeroskopija). Za razliku od vazektomije koja se izvodi u lokalnoj anesteziji, sterilizacija žene se izvodi u općoj anesteziji.


Sterilizacija muškaraca (vazektomija)
Vazektomija je podvezivanje sjemenovoda muškarca kojom se sprječava otpuštanje spermija iz testisa. Treba napomenuti da je za djelotvornost ove metode potrebno 1 do 3 mjeseca, koliko je potrebno da se sjemena tekućina u potpunosti očisti od spermija. Nakon vazektomije seksualna funkcija i želja se ne mijenjaju, te muškarac ima normalnu erekciju i ejakulaciju, no ejakulat sadrži samo sjemenu tekućinu bez spermija.

Najčešće se izvodi u lokalnoj anesteziji. Napravi se rez na mošnji kroz koju se polako izvlači dio sjemenovoda dok se ne formira petlja. Tada se isječe manji dio i preostala dva kraja čvrsto zavežu i spale. Ovaj postupak dovodi do stvaranja ožiljka koji blokira sjemenovode. Potom se sjemenovodi vraćaju u mošnju. U novije vrijeme se izvodi postupak kroz rupicu umjesto reza. Manje je bolan i vrijeme oporavka je kraće. Operacija je rutinska, a traje 10 do 15 minuta. Pacijent se brzo oporavlja.


Izaberimo kompliciraniju proceduru :D
Izabrana je efikasnija metoda, to što je komplikovanija je totalno druga stvar.

Mora se upratit' šira slika.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18380 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Ne znam bas da je efikasnija.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18381 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Bloo wrote: 28/11/2021 23:25 Ne znam bas da je efikasnija.
Zbog čega to misliš?

Slovaci su, očigledno, znali šta rade, a za njihov cilj, poprilično pametan potez i to nema veze sa nekom mržnjom prema ženama, jer sterilizacjiom muškaraca ne bi riješili ništa.
Hakiz
Posts: 40391
Joined: 30/07/2015 20:01

#18382 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Vazektomija je reverzibilna, tako da...
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#18383 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

S4mpion wrote: 28/11/2021 23:14
¤ jelena ¤ wrote: 28/11/2021 19:29

Naravno da ne valja.

Ne valja, recimo, to što je glumac, višestruko optužen za silovanje, postavljen na počasno, privilegovano mjesto predsjednika stručnog žirija jedne kulturne manifestacije. I to za vrijeme trajanja seksualne afere koja se za njega vezuje.

Nije potencijalno silovanje verbalni delikt pa da se može tek tako ignorisati, pripisati nekoj od zagarantovanih sloboda ili nešto manje i od verbalnog delikta pa gumicom izbrisati iz svijesti; niti je bilo koji glumac nezamjenljiv u svojoj stručnosti. More je stručnih ljudi iz oblasti pozorišta u regionu, a organizatori ove kulturne manifestacije izabrali baš Lečića na pomenutu funkciju, ponavljam, počasnu, privilegovanu i to za vrijeme afere...

Zašto? I kakvu poruku su time poslali?


Taj već uvriježen stav da se ovim masovnim bojkotima ignoriše odluka suda u slučaju Lečić - ne stoji.

Niko nije Lečića proglasio ili nazvao silovateljem, protivno odluci suda. Čak je sadržaj odluke i uzet u obzir i naveden u jednom od saopštenja od strane autora predstave koja je odbila učešće u ocjenjivanju i dodjeli nagrada. Dakle, ovdje se definitivno ne radi o ignorisanju riječi suda.

Ovaj slučaj samo potvrđuje nešto što je opštepoznato i čega smo svi svjedoci u stvarnosti, bili mi toga svjesni ili ne:
Sud kao institucija nije instanca koja će te osloboditi moralne odgovornosti, kao što ni pravni sistem nije nešto što obespravljenima, koji mu se obrate, garantuje i obezbjeđuje pravdu. Sud te može osloboditi kriminalne krivice, ali moralna odgovornost ostaje u domenu savjesti i optuženog i onih koji se s njim solidarišu.

Prema tome, u zavisnosti od toga kako se ponašaš nakon optužbe i nakon odluke suda, a tvoje ponašanje je odraz tvoje savjesti, tako ćeš i biti tretiran od drugih ljudi, a u ovom slučaju i od javnosti jer si javna ličnost.
Ovo nas vodi u rat i plemena, svi ćemo ignorisat odluke suda, vadit' sjekirice iz džepova i jedni drugima suditi po našoj procjeni.
Ne svi, daleko bilo.

Samo oni koji su skloni ignorisanju...
KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18384 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Sterilizacija imigrantkinja :shock:

More immigrant women say they were abused by Ice gynecologist

More than 40 women submitted testimony claiming abuse, alleging they underwent invasive and unnecessary procedures

She added: “For more than two years, both the government, and the private contractors who run this facility, have turned a blind eye to the enormous suffering and intentional harm–and intentional medical abuse – that has taken place here.”

“It’s unlike anything I ever expected to see in America,” Mukherjee said.

The women’s allegations emerged after a shocking whistleblower report. This report, which was submitted on behalf of a former nurse at the facility, Dawn Wooten, alleged that an alarmingly high number of hysterectomies were performed on Spanish-speaking women. Wooten and other nurses feared that these women did not understand the procedures they underwent.

https://www.theguardian.com/us-news/202 ... es-georgia
KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18385 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 29/11/2021 02:55 Vazektomija je reverzibilna, tako da...
It's estimated that the success rate of a vasectomy reversal is:

75% if you have your vasectomy reversed within 3 years
up to 55% after 3 to 8 years
between 40% and 45% after 9 to 14 years
30% after 15 to 19 years
less than 10% after 20 years

:)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18386 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Primjer kada su optuzeni OSLOBODJENI u sudskom postupku, a opet ne jer im se dokazala nevinost vec jer tuzilastvo nije uspjelo dokazati navode iz optuznice:
Sud Bosne i Hercegovine je danas u prvostepenom postupku oslobodio petoricu bivših policijskih rukovodilaca koji su optuženi za genocid u Srebrenici.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/petoric ... /211129053

U slucaju Lecica on nije OSLOBODJEN u postupku jer postupka nije ni bilo jer sud nije prihvatio/potvrdio optuznicu odnosno odbacio ju je.

evo i jedno misljenje jednog nezavisnog advokata
..... moram da priznam da me nije iznenadilo što je optužnca odbačena..... Istina je i uklapa se u događaj i ja moram da priznam da su svi moji klijenti koje sam branio kada je u pitanju silovanje oslobođeni optužbe. To je zato što je silovan je složeno krivično delo, po zakonu ono se sastoji iz dva dela: upotrebe sile i seksualnog odnosa. Ako nema jednog elementa onda nema ni silovanja - navodi.

- Da bi se silovanje utvrdilo žrtva silovanja mora odmah ili u roku od 24 sata da se obrati lekaru kako bi oni utvridili da je nad njom obavljen seksualni čin i to je dokaz kao vrata. Što se tiče Mike Aleksića, to je isti slučaj kao kod Branislava Lečića, u kvalitetu događaja isti su dokazi, samo što kod Mike Aleksića ima navodno više oštećenih.

- Ja sam sklon da verujem da se krivično delo silovanja prijavljeno posle više desetina godina ne može procesuirati, ne mogu se podići valjani dokazi - kaže Svetozar.

Ni u slučaju Aleksića i ni u slučaju Lečića mi nemamo dovoljno dokaza da podignemo optužnice, smatra advokat.
Da zakljucim - to sto se nesto ne moze dokazati iz ovih ili onih razloga ne znaci da nije bilo.
Uz svo postivanje sudskih odluka.

no - on the record:
ja mislim da su ova petorica iz gornjeg clanka ratni zlocinci i saucesnici u genocidu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18387 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

Pa da, optužnica se odbacuje kada uopće ne postoji osnov sumnje. Dakle, ne radi se o tome da je oslobođen u krivičnom postupku, nego nije pokazan razuman osnov sumnje da bi se postupak uopće vodio.
Last edited by ExNihilo on 29/11/2021 12:34, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40391
Joined: 30/07/2015 20:01

#18388 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

hadzinicasa wrote: 29/11/2021 11:32 Primjer kada su optuzeni OSLOBODJENI u sudskom postupku, a opet ne jer im se dokazala nevinost vec jer tuzilastvo nije uspjelo dokazati navode iz optuznice:
Sud Bosne i Hercegovine je danas u prvostepenom postupku oslobodio petoricu bivših policijskih rukovodilaca koji su optuženi za genocid u Srebrenici.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/petoric ... /211129053

U slucaju Lecica on nije OSLOBODJEN u postupku jer postupka nije ni bilo jer sud nije prihvatio/potvrdio optuznicu odnosno odbacio ju je.

evo i jedno misljenje jednog nezavisnog advokata
..... moram da priznam da me nije iznenadilo što je optužnca odbačena..... Istina je i uklapa se u događaj i ja moram da priznam da su svi moji klijenti koje sam branio kada je u pitanju silovanje oslobođeni optužbe. To je zato što je silovan je složeno krivično delo, po zakonu ono se sastoji iz dva dela: upotrebe sile i seksualnog odnosa. Ako nema jednog elementa onda nema ni silovanja - navodi.

- Da bi se silovanje utvrdilo žrtva silovanja mora odmah ili u roku od 24 sata da se obrati lekaru kako bi oni utvridili da je nad njom obavljen seksualni čin i to je dokaz kao vrata. Što se tiče Mike Aleksića, to je isti slučaj kao kod Branislava Lečića, u kvalitetu događaja isti su dokazi, samo što kod Mike Aleksića ima navodno više oštećenih.

- Ja sam sklon da verujem da se krivično delo silovanja prijavljeno posle više desetina godina ne može procesuirati, ne mogu se podići valjani dokazi - kaže Svetozar.

Ni u slučaju Aleksića i ni u slučaju Lečića mi nemamo dovoljno dokaza da podignemo optužnice, smatra advokat.
Da zakljucim - to sto se nesto ne moze dokazati iz ovih ili onih razloga ne znaci da nije bilo.
Uz svo postivanje sudskih odluka.

no - on the record:
ja mislim da su ova petorica iz gornjeg clanka ratni zlocinci i saucesnici u genocidu.
Kriv je samo onaj kojem je u sudskom postupku dokazana krivica.

Napuštanje tog principa je anarhija.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18389 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Nisam pravnik, ali stjecajem okolnosti sam radila godinama u sudskoj instituciji pa... evo jos jedan primjer odbacivanja optuznice.
https://www.slobodnaevropa.org/a/beogra ... 14345.html

to to je optuznica odbacena od strane suda... ne mora da znaci nista u odnosu na djelo. moze da znaci aljkavost tuzilastva. proceduralni propust i sta sve ne. znajuci to sve, covjek moze formirati vlastito misljenje i stav. kao recimo ja u slucaju one petorice iz prethodnog posta.
uglavnom ne bih dalje na ovu temu.

nego sterilizacija zena kao alat. jerbo naradjase brate svega i svacega... :D
Last edited by hadzinicasa on 29/11/2021 12:51, edited 2 times in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18390 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

Sud i tužilaštvo mogu pogriješiti, ali to nikome ne daje za pravo da pravdu uzima u svoje ruke. Stari pravni princip veli da je bolje 10 krivaca pustiti nego osuditi jednog nevinog.
Hakiz
Posts: 40391
Joined: 30/07/2015 20:01

#18391 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

ExNihilo wrote: 29/11/2021 12:46 Sud i tužilaštvo mogu pogriješiti, ali to nikome ne daje za pravo da pravdu uzima u svoje ruke. Stari pravni princip veli da je bolje 10 krivaca pustiti nego osuditi jednog nevinog.
Ovdje je problem nešto drugo. Sud je odbacio prijavu, ali su pozorišta, ljudi iz branše, rekli, zajebi sud, mi kažemo da je kriv.

I sve dok to misle u sebi, ni to nije problem. Problem je što su odlučili da djeluju u skladu sa ignorisanjem sudske odluke.

To je već možda i za prijavu protiv njih. Jer, mogu se ja intimno ne slagati sa nekom sudskom odlukom, za mišljenje se ne ide u zatvor. Ali za djelovanje protiv sudske odluke?

Kao što rekoh, ako to može, zašto je Dodik problem u smislu Inzkovog zakona? Imamo pravo raditi protiv odluka koje nam se ne sviđaju, to se na ovoj temi ponavlja već nekoliko puta.

Trebali bi krivičnu prijavu protiv Kamernog sada :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18392 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

Hakiz wrote: 29/11/2021 12:56
ExNihilo wrote: 29/11/2021 12:46 Sud i tužilaštvo mogu pogriješiti, ali to nikome ne daje za pravo da pravdu uzima u svoje ruke. Stari pravni princip veli da je bolje 10 krivaca pustiti nego osuditi jednog nevinog.
Ovdje je problem nešto drugo. Sod je odbacio prijavu, ali su pozorišta, ljudi iz vranše, rekli, zahebi sud, mi kažemo da je kriv.

I sve dok to misle u sebi, ni to nije problem. Problem je što su odlučili da djeluju u skladu sa ignorisanjem suddke odluke.

To je već možda i za prijavu protiv njih. Jer, mogu se ja intimno ne slagati sa nekom suddkom odlukom, za mišljenje se ne ide u zatvor. Ali za djelovanje protiv sudske odluke?

Kao što rekoh, ako to može, zašto je Dodik problem u smislu Inzkovog zakona? Imamo pravo raditi protiv odluka kije nam se ne sviđaju, to sr ba ovoj temi ponavlja već nekoliko puta.

Trebali bi krivičnu prijavu protiv Kamernog sada :mrgreen:
Ako odbacimo sud, šta ostaje? Krvna osveta? Kamenovanje? Anatema? Izopčavanje?

Za koji se tačno institut zalažemo onda kada sud više nije relevantan.
Hakiz
Posts: 40391
Joined: 30/07/2015 20:01

#18393 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

ExNihilo wrote: 29/11/2021 12:58
Hakiz wrote: 29/11/2021 12:56

Ovdje je problem nešto drugo. Sod je odbacio prijavu, ali su pozorišta, ljudi iz vranše, rekli, zahebi sud, mi kažemo da je kriv.

I sve dok to misle u sebi, ni to nije problem. Problem je što su odlučili da djeluju u skladu sa ignorisanjem suddke odluke.

To je već možda i za prijavu protiv njih. Jer, mogu se ja intimno ne slagati sa nekom suddkom odlukom, za mišljenje se ne ide u zatvor. Ali za djelovanje protiv sudske odluke?

Kao što rekoh, ako to može, zašto je Dodik problem u smislu Inzkovog zakona? Imamo pravo raditi protiv odluka kije nam se ne sviđaju, to sr ba ovoj temi ponavlja već nekoliko puta.

Trebali bi krivičnu prijavu protiv Kamernog sada :mrgreen:
Ako odbacimo sud, šta ostaje? Krvna osveta? Kamenovanje? Anatema? Izopčavanje?

Za koji se tačno institut zalažemo onda kada sud više nije relevantan.
Upravo to.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18394 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

¤ jelena ¤ wrote: 29/11/2021 03:44
S4mpion wrote: 28/11/2021 23:14

Ovo nas vodi u rat i plemena, svi ćemo ignorisat odluke suda, vadit' sjekirice iz džepova i jedni drugima suditi po našoj procjeni.
Ne svi, daleko bilo.

Samo oni koji su skloni ignorisanju...
Otprilike, 99% stanovništva je sklono ignorisanju odluka suda i svi sude nabrzinu i vješali bi po banderama ljude za koje oni misle da su krivi, iako ih sud nije osudio, to je činjenica.

Muškarac koji je optužen za silovanje se više nikada ne može oprati, u očima ovih 99% je on zauvijek kriv i eto nas onda kod sjekirica.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18395 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

https://javniservis.net/komentar/biljan ... cZfKVqJZWI
Do pre samo nedelju dana šira javnost u Srbiji nije ni znala za postojanje jednog važnog pozorišno-kazališnog festivala u Brčkom i to je prava šteta. Iako se čelnici Susreta (zapravo samo dva muškarca u godinama za penziju, koji su bukvalno autori, direktori, selektori i učesnici svih programa i svega) upinju da pokažu da ih je briga šta se u susednim zemljama o njima govori, šta umetnici i publika izvan Distrikta o poslednjim dogadjajima uopšte misle, gubitak ugleda je nepovratan.

Piše: Biljana Srbljanović

Pobunu protiv Lečića kao člana žirija ne bih više ni komentarisala. Svi umetnici svih predstava istupili su i složno rekli da ne žele da ih ovaj kolega ocenjuje i to je njihovo pravo. Bez obzira što se ona dva čelnika festivala upljuvaše da dokažu suprotno, nema te sile koja može da promeni stvarnost. Ovo više nije pitanje samo umetnosti i samo festivala. Ovo je pitanje velike promene za koju se žene javno, glasno i hrabro bore i koja ne sme biti zaustavljena. To čemu prisustvujemo evo već punih nedelju dana, upravo je pokazna vežba svega protiv čega su se žene i sve više muškaraca, pobunili.

Da rasčlanim: umetnici su se pobunili protiv kolege, zbog njegovog kontinuiranog javnog verbalnog nasilja nad koleginicom koja ga je optužila za silovanje. To što optužnica nije podignuta (neki kažu da je tačnije reći – stopirana je) mnogobrojne umetnike nije nateralo da mu poveruju. Lečićevi nedopustivi javni napadi koji su usledili, optužbe i difamacije da su mu žene i jevrejski lobi, a regrutovani i plaćeni, smestili aferu, dodatno su zagadili i ponizili festival. Ipak, suočeni sa javnom pobunom i to, ponavljam, umetnika iz svih predstava, dva vodeća čoveka festivala (direktor i njegov najvažniji saradnik), a u ime uprave festivala, poveli su rat koji je nemoguće dobiti. Nedelju dana slušamo i čitamo stravično vredjanje usmereno na svakog ko se usudio da ih kritikuje, bombardovani smo agresivnim, arogantnim, ratobornim istupima isključivo jednih te istih ljudi – ta tri muškarca – upravitelja, urednika i člana žirija, oni kao da su oteli festival i pretvorili ga u polje lične i privatne borbe u odbranu neodbranjivog. Oni, već nedelju dana, javno i bezobzirno, ponižavaju žene, vredjaju umetnike, vredjaju i inteligenciju publike, vrše jezivo verbalno nasilje, vulgarno minimiziraju užase silovanja, seksualni napad nazivaju “ko je koga i ko kome”, prostački ismevaju, a bogami i lažu, i sve to da odbrane šta?

Ne radi se ovde samo o Lečiću, ne bi se ovolika njihova mašinerija podigla samo zbog jednog čoveka, radi se o odbrani dosadašnjeg sistema u kome žena mora da ćuti i trpi i nemo pristaje na sve, inače će biti razapeta u javnosti, profesionalno marginalizovana, ponižena i odbačena, jer se usudila da se suprotstavi. Od ova tri muškarca, tri moćnika, čak DVOJICA su imala optužbe za seksualno nasilje, a treći ih pravda argumentom da on ima ” dve ćerke i krasan brak”, te kaže “svakom ko bi ih dirnuo, oko bih izvadio”. Da bi do vadjenja očiju došlo, moj direktore, potrebno bi bilo prvo da im poveruješ ako bi se, ne daj bože, nekad i požalile.

I to je suština svega. Moju ćerku ne dam (u teoriji, makar), tudjim ćerkama ne verujem i tačka.

A najtužnije od svega je to što u ovom koprcanju ta tri muškarca, medju njima egzistira i jedna žena. Umetnička direktorica festivala Rubina Sarajlić, inače veoma cenjena u profesionalnim krugovima, nemo posmatra devastaciju festivala i nema kako da kaže jednu reč. Zapravo se ove godine oglasila samo pre početka festivala, da kaže da je organizacioni odbor odlučio da ne objavi sastav žirija do pred sam početak (sic!) i to je sve. Nju više niko ništa nije pitao, ali je nisu ni ostavili na miru. Ta žena sa zvaničnim položajem lišenim suštine, dovedena je u poziciju rekvizite, ona je, deluje, primorana da bez reči sedi na press konferencijama moćnika festivala. Tako je poražavajuće i suštinski tragično gledati je kako, sa maskom na licu, ćutke pred mikrofonima gleda u pod, predstavljajući dekor u nedoličnim istupima i odlukama ta tri muškarca, bez svog glasa, bez mišljenja, bez otpora, jer je sasvim jasno da u potpunosti zavisi od njih. Činjenica da nju, jedinu ženu i to mladu medju pomenutim histeričnim prezrelim muškarcima, kao rukovoditeljku festivala novinari čak ništa ni ne pitaju, podrazumevajući da ona mora da ćuti, jasno znači: oni su gazde, oni su vlasnici i njene profesionalne sudbine, od njih zavisi da li će ova mlada žena biti oterana ili ne i zato i mora da ćuti. I to je suština čitave naše borbe, ona je pre svega borba za glas i te žene.
demagog
Posts: 544
Joined: 26/11/2003 00:00

#18396 Re: Danasnji "feminizam"

Post by demagog »

Bojkotovanje neke manifestacije zbog toga sto u ziriju sjedi ovaj ili onaj, ili odbijanje nagrade nije ignorisanje suda, anarhija, uzimanje pravde u svoje ruke ili sta se sve ovdje navodi.

Krivicna odgovornost je akt drzavnih vlasti a bojkot je iskazivanje vlastitog stava ( od strane pojedinca ili organizacije) o nekome ili necemu.

Moze se bojkotovati i neko za koga se uopste i ne misli da je krivicno odgovoran za bilo sta. Na primjer neko moze bojkotovati neku manifestaciju zato sto u ziriju sjedi Emir Kusturica ili Peter Handke, iako niko ne misli da su pocinili krivicno djelo. Kad razmislim, onaj ko bi to uradio dozivio bi ovacije u Sarajevu i na ovom forumu.

Naravno da bojkot moze biti opravdan i neopravdan, zasluzen i nezasluzen, ali to je stvar savjesti i shvatanja onoga ko bojkotuje.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18397 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

demagog wrote: 29/11/2021 13:55 Bojkotovanje neke manifestacije zbog toga sto u ziriju sjedi ovaj ili onaj, ili odbijanje nagrade nije ignorisanje suda, anarhija, uzimanje pravde u svoje ruke ili sta se sve ovdje navodi.

Krivicna odgovornost je akt drzavnih vlasti a bojkot je iskazivanje vlastitog stava ( od strane pojedinca ili organizacije) o nekome ili necemu.

Moze se bojkotovati i neko za koga se uopste i ne misli da je krivicno odgovoran za bilo sta. Na primjer neko moze bojkotovati neku manifestaciju zato sto u ziriju sjedi Emir Kusturica ili Peter Handke, iako niko ne misli da su pocinili krivicno djelo. Kad razmislim, onaj ko bi to uradio dozivio bi ovacije u Sarajevu i na ovom forumu.

Naravno da bojkot moze biti opravdan i neopravdan, zasluzen i nezasluzen, ali to je stvar savjesti i shvatanja onoga ko bojkotuje.
apsolutno. kao sto bih ja odbila da budem u istoj prostoriji s onom petoricom iz prvog linka. da diesm isti zrak, a kamo li da ulazim u bilo kakve "relacije" bilo koje vrste ili da ucestvujem ili prisustvujem icemu u sta su oni umijesani.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18398 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

KraljicaIzJajca wrote: 29/11/2021 08:25
Hakiz wrote: 29/11/2021 02:55 Vazektomija je reverzibilna, tako da...
It's estimated that the success rate of a vasectomy reversal is:

75% if you have your vasectomy reversed within 3 years
up to 55% after 3 to 8 years
between 40% and 45% after 9 to 14 years
30% after 15 to 19 years
less than 10% after 20 years

:)
Ma nebitna je vazektomija u ovoj raspravi, jer sterilizacija muškaraca nije nikakvo rješenje, dok sterilizacija žena jeste, jer postiže željeni cilj-smanjenje romske populacije.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18399 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

demagog wrote: 29/11/2021 13:55 Bojkotovanje neke manifestacije zbog toga sto u ziriju sjedi ovaj ili onaj, ili odbijanje nagrade nije ignorisanje suda, anarhija, uzimanje pravde u svoje ruke ili sta se sve ovdje navodi.

Krivicna odgovornost je akt drzavnih vlasti a bojkot je iskazivanje vlastitog stava ( od strane pojedinca ili organizacije) o nekome ili necemu.

Moze se bojkotovati i neko za koga se uopste i ne misli da je krivicno odgovoran za bilo sta. Na primjer neko moze bojkotovati neku manifestaciju zato sto u ziriju sjedi Emir Kusturica ili Peter Handke, iako niko ne misli da su pocinili krivicno djelo. Kad razmislim, onaj ko bi to uradio dozivio bi ovacije u Sarajevu i na ovom forumu.

Naravno da bojkot moze biti opravdan i neopravdan, zasluzen i nezasluzen, ali to je stvar savjesti i shvatanja onoga ko bojkotuje.
Kleveta je također lični stav, ali je ipak protivzakonita.

Nisu oni bojktovali festival zato što im se ne sviđa Lečićev umjetnički rad ili politički angažman, nego zato što istog smatraju krivim za djelo o kojem se sud već oglasio i rekao da nema dokaza kako je ovaj isto počinio.

Stoga, hajde da ne budemo poput njih, nego da sačekamo šta će sud reći nakon što ih Lečić tuži. :D
Last edited by ExNihilo on 29/11/2021 14:13, edited 1 time in total.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18400 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

demagog wrote: 29/11/2021 13:55 Bojkotovanje neke manifestacije zbog toga sto u ziriju sjedi ovaj ili onaj, ili odbijanje nagrade nije ignorisanje suda, anarhija, uzimanje pravde u svoje ruke ili sta se sve ovdje navodi.

Krivicna odgovornost je akt drzavnih vlasti a bojkot je iskazivanje vlastitog stava ( od strane pojedinca ili organizacije) o nekome ili necemu.

Moze se bojkotovati i neko za koga se uopste i ne misli da je krivicno odgovoran za bilo sta. Na primjer neko moze bojkotovati neku manifestaciju zato sto u ziriju sjedi Emir Kusturica ili Peter Handke, iako niko ne misli da su pocinili krivicno djelo. Kad razmislim, onaj ko bi to uradio dozivio bi ovacije u Sarajevu i na ovom forumu.

Naravno da bojkot moze biti opravdan i neopravdan, zasluzen i nezasluzen, ali to je stvar savjesti i shvatanja onoga ko bojkotuje.
Lečićev slučaj je neuporediv sa ovom dvojicom. Peter Handke je negator genocida, to je krivično djelo druškane.

Nepoštivanje odluka suda, zato i jesmo rupčaga svijeta.
Post Reply