Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

John Cleese
Posts: 37245
Joined: 25/05/2010 18:30

#28051 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Bloo wrote: 28/06/2022 21:39 Ne moze odjednom ogroman broj lijecnika u Hrvatskoj da iznenada dobije "savjest" i misli da je abortus ubistvo. Postali prosvjetljeni preko noci ili je pak u pitanju katotalibanska diktatura.
A mozda je i cudo - tajanstveni su putevi Gospodinovi :| :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28052 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

John Cleese wrote: 28/06/2022 21:47
Bloo wrote: 28/06/2022 21:39 Ne moze odjednom ogroman broj lijecnika u Hrvatskoj da iznenada dobije "savjest" i misli da je abortus ubistvo. Postali prosvjetljeni preko noci ili je pak u pitanju katotalibanska diktatura.
A mozda je i cudo - tajanstveni su putevi Gospodinovi :| :D
Ma obavezna vazektomija oko 13 godine i onda kad se ozenis i popricas sa svecenikom onda mozes postati otac. :D Problem solved.
John Cleese
Posts: 37245
Joined: 25/05/2010 18:30

#28053 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Bloo wrote: 28/06/2022 21:50
John Cleese wrote: 28/06/2022 21:47

A mozda je i cudo - tajanstveni su putevi Gospodinovi :| :D
Ma obavezna vazektomija oko 13 godine i onda kad se ozenis i popricas sa svecenikom onda mozes postati otac. :D Problem solved.
:shock: Apage Satanas! :shock: :D :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28054 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Chmoljo »

_BataZiv_0809 wrote: 28/06/2022 18:47
Chmoljo wrote: 28/06/2022 15:36

e da živimo u tehnokratiji to bi mašine sve same prevele :lol:
Ali to bi bila distopija
:lol:

Ako ikad Ines Mrenica objavi korektnu recenziju vjerovaću da je sve moguće :mrgreen:
no_sikiriki
Posts: 17228
Joined: 11/12/2012 13:21

#28055 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Bloo wrote: 28/06/2022 21:39 Znaci od doktora kao osoba koja su odbijale direkta naredenja da NE lijece neprijateljske vojnike jer njemu/njoj njegov/njen poziv nalaze da pomaze, dosli smo do toga da trudnica u visokom stadiju trudnoce kojoj je zivot ugrozen, mora da razmislja hoce li umrijeti jer je neko skontao da je medicinu upisao da zaraduje novce i zbog statusa u drustvu, a ne zbog pomaganja.

Ne moze odjednom ogroman broj lijecnika u Hrvatskoj da iznenada dobije "savjest" i misli da je abortus ubistvo. Postali prosvjetljeni preko noci ili je pak u pitanju katotalibanska diktatura.
Slažem se ja sa svim što si ti rekla, ali mislim da u ovom slučaju nije bio ugrožen njen život, nego se znalo da će beba/fetus imati malformacije. Pa ih je očito iz tog razloga "pekla savjest" da obave feticid.
Iskreno se nadam da nisu stvarno mogli to koristiti kao razlog za "odbijenicu", ako joj je život bio ugrožen.
Last edited by no_sikiriki on 28/06/2022 22:42, edited 1 time in total.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#28056 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

no_sikiriki wrote: 28/06/2022 21:58
Bloo wrote: 28/06/2022 21:39 Znaci od doktora kao osoba koja su odbijale direkta naredenja da NE lijece neprijateljske vojnike jer njemu/njoj njegov/njen poziv nalaze da pomaze, dosli smo do toga da trudnica u visokom stadiju trudnoce kojoj je zivot ugrozen, mora da razmislja hoce li umrijeti jer je neko skontao da je medicinu upisao da zaraduje novce i zbog statusa u drustvu, a ne zbog pomaganja.

Ne moze odjednom ogroman broj lijecnika u Hrvatskoj da iznenada dobije "savjest" i misli da je abortus ubistvo. Postali prosvjetljeni preko noci ili je pak u pitanju katotalibanska diktatura.
Slažem se ja sa svim što si ti rekla, ali mislim da u ovom slučaju nije bio ugrožen njen život, nego se znalo da će beba/fetus imati malformacije. Pa ih je očito iz tog razloga "pekla savjest" da obave feticid.
Iskreno sam nadam da nisu stvarno mogli to koristiti kao razlog za "odbijenicu", ako joj je život bio ugrožen.
Mislim da si u pravu, ali mozda se poziva na neki drugi slucaj.
Mada i u slucaju kada je ugrozen zivot, koliko ja znam, procedura se vise ne smatra abortusom i operacija je potrebna.
Last edited by konoplja on 28/06/2022 22:07, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28057 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 28/06/2022 21:58
Bloo wrote: 28/06/2022 21:39 Znaci od doktora kao osoba koja su odbijale direkta naredenja da NE lijece neprijateljske vojnike jer njemu/njoj njegov/njen poziv nalaze da pomaze, dosli smo do toga da trudnica u visokom stadiju trudnoce kojoj je zivot ugrozen, mora da razmislja hoce li umrijeti jer je neko skontao da je medicinu upisao da zaraduje novce i zbog statusa u drustvu, a ne zbog pomaganja.

Ne moze odjednom ogroman broj lijecnika u Hrvatskoj da iznenada dobije "savjest" i misli da je abortus ubistvo. Postali prosvjetljeni preko noci ili je pak u pitanju katotalibanska diktatura.
Slažem se ja sa svim što si ti rekla, ali mislim da u ovom slučaju nije bio ugrožen njen život, nego se znalo da će beba/fetus imati malformacije. Pa ih je očito iz tog razloga "pekla savjest" da obave feticid.
Iskreno sam nadam da nisu stvarno mogli to koristiti kao razlog za "odbijenicu", ako joj je život bio ugrožen.
Ja znam samo ono što sam pročitala na više mjesta.
Mirelinoj bebi otkriven zloćudni tumor na mozgu, Mirela je sa svojom pričom izašla u javnost. Najnoviji nalaz pokazao je da tumor na mozgu fetusa naglo raste i pritišće važne dijelove mozga, a najvjerojatnije se radi o teratomu koji je opasan za fetus, ali i trudnicu.
, iako hrvatski liječnici odbijaju napraviti zakonom zajamčen zahvat, odbijaju to i izrijekom napisati. Bolnice su, doznajemo, HZZO-u poslale dopise da je Čavajdi struka ponudila potrebni zahvat, a to je - inducirani porod.
Podsjetimo, drugostupanjska komisija odobrila je Čavajdi prekid trudnoće, ali kako čelni ljudi u zagrebačkim bolnicama ustraju u tome da nema bolnice koja u Hrvatskoj radi feticid, Klinika za ženske bolesti i porode "ponudila" je Čavajdi nešto što ona uopće nije tražila: inducirani porod. "Gospođi je ponuđeno sve što joj struka u Hrvatskoj u ovom trenutku može ponuditi. To je inducirani porod tijekom kojeg bi dijete zbog svog stanja vjerojatno preminulo", objašnjavao je Beroš.

Humano veoma.

Ne može abortus, ali može inducirani POROD.
Znači zbog prigovorsa savjesti odbijaš da izvšiš abortus/feticid, ali je ok natjerati ženu da rodi dijete, bukvalno je natjerati da prođe kroz porođaj (ne carski, već inducirani porođaj) i onda još da možda gleda kako joj dijete umire.

Humano, kršćanski... to je ok.

Iz tog razloga, prigovor "savjesti" nema šta da radi u medicini.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28058 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Opcija abortusa u ovom slučaju kada život majke nije DIREKTNO ugrožen, takode ne smije biti zabranjen.
Bez obzira da li je Mirelin žibot bio ugrožen ili ne, natjerati ženu da prođe kroz porođaj i da rodi dijete koje će umrijeti - kako to nazvati? Kakva je to savjest?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28059 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Ono što se desilo Kliničkoj bolnici Sveti Duh je da će osim što će morati platiti kaznu (proceduralne greške my ass), morat će zaposliti i dva ginekologa koji nemaju savjest, tj. neće se pozivati na priziv savjesti.

Solomonsko rješenje.

Ne možeš imati abortus kao opciju u zakonu i zapravo ga onemogućiti zapošljavanjem "savjesnih" ginekologa na svim državnim pozicijama.
no_sikiriki
Posts: 17228
Joined: 11/12/2012 13:21

#28060 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Naravno, kao što rekoh slažem se da nema mjesta za prigovor savjesti u svakom slučaju. Samo se nadam da bar u slučaju ugroženosti života ipak reaguju odmah, bez šuplje o ovome ili onome, kako bi spasili život majke.
Hakiz
Posts: 40505
Joined: 30/07/2015 20:01

#28061 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Bloo wrote: 28/06/2022 22:07
no_sikiriki wrote: 28/06/2022 21:58

Slažem se ja sa svim što si ti rekla, ali mislim da u ovom slučaju nije bio ugrožen njen život, nego se znalo da će beba/fetus imati malformacije. Pa ih je očito iz tog razloga "pekla savjest" da obave feticid.
Iskreno sam nadam da nisu stvarno mogli to koristiti kao razlog za "odbijenicu", ako joj je život bio ugrožen.
Ja znam samo ono što sam pročitala na više mjesta.
Mirelinoj bebi otkriven zloćudni tumor na mozgu, Mirela je sa svojom pričom izašla u javnost. Najnoviji nalaz pokazao je da tumor na mozgu fetusa naglo raste i pritišće važne dijelove mozga, a najvjerojatnije se radi o teratomu koji je opasan za fetus, ali i trudnicu.
, iako hrvatski liječnici odbijaju napraviti zakonom zajamčen zahvat, odbijaju to i izrijekom napisati. Bolnice su, doznajemo, HZZO-u poslale dopise da je Čavajdi struka ponudila potrebni zahvat, a to je - inducirani porod.
Podsjetimo, drugostupanjska komisija odobrila je Čavajdi prekid trudnoće, ali kako čelni ljudi u zagrebačkim bolnicama ustraju u tome da nema bolnice koja u Hrvatskoj radi feticid, Klinika za ženske bolesti i porode "ponudila" je Čavajdi nešto što ona uopće nije tražila: inducirani porod. "Gospođi je ponuđeno sve što joj struka u Hrvatskoj u ovom trenutku može ponuditi. To je inducirani porod tijekom kojeg bi dijete zbog svog stanja vjerojatno preminulo", objašnjavao je Beroš.

Humano veoma.

Ne može abortus, ali može inducirani POROD.
Znači zbog prigovorsa savjesti odbijaš da izvšiš abortus/feticid, ali je ok natjerati ženu da rodi dijete, bukvalno je natjerati da prođe kroz porođaj (ne carski, već inducirani porođaj) i onda još da možda gleda kako joj dijete umire.

Humano, kršćanski... to je ok.

Iz tog razloga, prigovor "savjesti" nema šta da radi u medicini.
Sa druge strane, ako prigovor savjesti ima šta da traži u ratu...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28062 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 28/06/2022 22:14 Naravno, kao što rekoh slažem se da nema mjesta za prigovor savjesti u svakom slučaju. Samo se nadam da bar u slučaju ugroženosti života ipak reaguju odmah, bez šuplje o ovome ili onome, kako bi spasili život majke.
Nije majka bitna, bitan je plod. Šta poslije, who cares.
umjesto da se razmišlja pragmatično, inkubator zvani žena želi abortus, obaviš, inkubator nastavi sa životom i kasnije kada bude prilike rađa još.

Katotalibani na vlasti svejedno žene posmatraju samo kao hodajuće maternice. :mrgreen:

Image
Hakiz
Posts: 40505
Joined: 30/07/2015 20:01

#28063 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Bloo wrote: 28/06/2022 22:18
no_sikiriki wrote: 28/06/2022 22:14 Naravno, kao što rekoh slažem se da nema mjesta za prigovor savjesti u svakom slučaju. Samo se nadam da bar u slučaju ugroženosti života ipak reaguju odmah, bez šuplje o ovome ili onome, kako bi spasili život majke.
Nije majka bitna, bitan je plod. Šta poslije, who cares.
umjesto da se razmišlja pragmatično, inkubator zvani žena želi abortus, obaviš, inkubator nastavi sa životom i kasnije kada bude prilike rađa još.

Katotalibani na vlasti svejedno žene posmatraju samo kao hodajuće maternice. :mrgreen:

Image
Jezivo.
no_sikiriki
Posts: 17228
Joined: 11/12/2012 13:21

#28064 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Bljuc.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28065 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Kako se dođe do ovih podataka? Prate ti menstrualnu aplikaciju? Ankete? Pretpostavka?
John Cleese
Posts: 37245
Joined: 25/05/2010 18:30

#28066 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Bloo wrote: 28/06/2022 22:26 Kako se dođe do ovih podataka? Prate ti menstrualnu aplikaciju? Ankete? Pretpostavka?
Gruba procjena, vjerojatno - po starosnoj dobi.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28067 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote: 28/06/2022 20:43
MarlboroGold wrote: 28/06/2022 20:08 Zašto ne i muškaraca?
Jer ponekad žena koja je trudna odluči da pobaci ako finansijske prilike nisu povoljne za imanje djeteta, nekada tu odluku donesu i parovi zajedno. I opet, žena je ta koja mora odlučiti o pobacaju i proći kroz tu proceduru.
Samohrani otac ne može ostati trudan opet. :-D Mislim da je moj post poprilično jasan.
Nije nekada, već uglavnom donose zajedno i tako i treba biti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28068 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote: 28/06/2022 22:52
Bloo wrote: 28/06/2022 20:43

Jer ponekad žena koja je trudna odluči da pobaci ako finansijske prilike nisu povoljne za imanje djeteta, nekada tu odluku donesu i parovi zajedno. I opet, žena je ta koja mora odlučiti o pobacaju i proći kroz tu proceduru.
Samohrani otac ne može ostati trudan opet. :-D Mislim da je moj post poprilično jasan.
Nije nekada, već uglavnom donose zajedno i tako i treba biti.
Imamo sumove u komunikaciji. :mrgreen:
Nekada donesu I parovi, nekada žena koja je trudna, a partner nije tu prisutan kao potencijalni otac.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28069 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Šta ti znači prva rečenca "žena koja je trudna odluči da pobaci ako finansijske prilike nisu povoljne za imanje djeteta". Na kakve žene misliš? Koje je partner napustio i slično? Onda ok.

Ovako kako si napisala ispada da se to odnosi i na one u vezi sa partnerom, pa same o tome odlučuju. Tad nije nekad jedno nekad drugo, već je uglavnom ovo drugo.

Nisu šumovi već tačno čitam šta pišeš.

To što žena prolazi kroz tu proceduru dalje je jednostavno tako i to treba prihvatiti. Isto kao da nas to nikako ne pogađa psihički.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#28070 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

:-?

Ne znam bgm, sad razmisljam i kad doktor uopste moze reci- ne.
Hakiz
Posts: 40505
Joined: 30/07/2015 20:01

#28071 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Niemand wrote: 28/06/2022 23:15 :-?

Ne znam bgm, sad razmisljam i kad doktor uopste moze reci- ne.
U suštini ne bi trebao nikada reći ne. Kao i policajac ili vojnik koji mora uraditi nešta šta mu zakon nalaže iako se lično sa tim ne slaže, tako i doktor. Ako zakon ne sprečava abortus, mora ga obaviti. Ako ima neki problem, religijski, vrijednosni itd, neka se ne bavi granom medicine u kojoj može doći u situaciju da izvrši abortus ili medicinom uopšte.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#28072 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Ali npr plasticni hirurzi redovno odbijaju da tretiraju pacijente, x puta sam procitala kako je neko sebe upropastio u kucnoj radinosti ubrizgavajuci ulje ili silikon ili sta vec jer je doktor odbio da uradi neki tretman.

:-?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28073 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote: 28/06/2022 23:10 Šta ti znači prva rečenca "žena koja je trudna odluči da pobaci ako finansijske prilike nisu povoljne za imanje djeteta". Na kakve žene misliš? Koje je partner napustio i slično? Onda ok.

Ovako kako si napisala ispada da se to odnosi i na one u vezi sa partnerom, pa same o tome odlučuju. Tad nije nekad jedno nekad drugo, već je uglavnom ovo drugo.

Nisu šumovi već tačno čitam šta pišeš.

To što žena prolazi kroz tu proceduru dalje je jednostavno tako i to treba prihvatiti. Isto kao da nas to nikako ne pogađa psihički.
Iskreno nisam na to aludirala, vec na single zene koje ostanu trudne.
To sto zelis nesto da procitas i ucitavas, nije moj problem.

Da sam htjela napisati to sto si ti zamislio, to bih i napisala. Nismo dva idiota.

Dodatak: u vezama se ne mora uvijek zajednicki odlucivati kada se radi o slucajevim gdje muski partner kontrolise finansije i pristup kontracepciji (slucaj iz real.life), nasilnog partnera, silovanja u braku, opasnosti po zenu od iznosenja trudnoce do termina ako je partner ipak prisiljava iz nekih razloga (religija, ideoloska ubjedenja itd).
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28074 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Niemand wrote: 28/06/2022 23:35 Ali npr plasticni hirurzi redovno odbijaju da tretiraju pacijente, x puta sam procitala kako je neko sebe upropastio u kucnoj radinosti ubrizgavajuci ulje ili silikon ili sta vec jer je doktor odbio da uradi neki tretman.

:-?
To ne soada u prigovor savjesti vec je njegovo profesionalno misljenje.
Npr. Slucajevi gdje neko zeli silikone 8 na sitniju konstrukciju odmah, a ne.postupno (velicina 5).
Slucajevi gdje psiholog nije dao zeleno svjetlo ili slicno jer ta osoba je ili ovisna o operacijama.ili ima.iskrivljenu sliku o sebi.

Plasticna hirurgija je estetska hirurgija.
Problem bi bio da plasticni hirurg odbije da operise ekstremno klempavo dijete koje ima psiholoskib rpoblema zbog klempavosti jer hirurg (plasticar!) Ima.uvjerenje da nas je Bog sve stvorio lijepe i kako treba.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28075 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote: 28/06/2022 23:38
MarlboroGold wrote: 28/06/2022 23:10 Šta ti znači prva rečenca "žena koja je trudna odluči da pobaci ako finansijske prilike nisu povoljne za imanje djeteta". Na kakve žene misliš? Koje je partner napustio i slično? Onda ok.

Ovako kako si napisala ispada da se to odnosi i na one u vezi sa partnerom, pa same o tome odlučuju. Tad nije nekad jedno nekad drugo, već je uglavnom ovo drugo.

Nisu šumovi već tačno čitam šta pišeš.

To što žena prolazi kroz tu proceduru dalje je jednostavno tako i to treba prihvatiti. Isto kao da nas to nikako ne pogađa psihički.
Iskreno nisam na to aludirala, vec na single zene koje ostanu trudne.
To sto zelis nesto da procitas i ucitavas, nije moj problem.

Da sam htjela napisati to sto si ti zamislio, to bih i napisala. Nismo dva idiota.

Dodatak: u vezama se ne mora uvijek zajednicki odlucivati kada se radi o slucajevim gdje muski partner kontrolise finansije i pristup kontracepciji (slucaj iz real.life), nasilnog partnera, silovanja u braku, opasnosti po zenu od iznosenja trudnoce do termina ako je partner ipak prisiljava iz nekih razloga (religija, ideoloska ubjedenja itd).
Nisu šumovi samo zbog mene.

Ne mora, ali uglavnom jeste zajednička odluka. Iskreno žalim one veze/brakove kad je to samo i isključivo jednostrana odluka (bilo njena ili njegova bez da se pita druga strana), ali je to ipak njihova stvar.
Post Reply