Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28251 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

U konačnici mi nemamo drugog izbora nego težiti ka EU bez obzira što su poprilično licemjerni prema nama. Kad je Hrvatska ušla u EU tad su i počeli ogromni pritisci na Sanadera i slične kriminalce (a i prije koliko se sjećam), a do tad je on bio Bog i batina. Tako bi i mnogi naši pali uz podršku međunarodne zajednice i EU. Jednostavno moramo ići tim putem, jer u suprotnom idemo u propast.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#28252 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

MarlboroGold wrote: 02/07/2022 23:40
dale cooper wrote: 02/07/2022 23:32

Onda si veći optimista nego ja. Ja mislim da ovdje više nema kritične mase za bilo kakve promjene, demokratske ili drugim metodama.
Veći problem od nacionalizma su korupcija i kriminal. Svi ovi na vrhu su spremni okrenuti narode protiv ostalih i po cijenu rata samo da ne odgovaraju za naprijed navedeno. Problem je što je to dvoje ušlo u sve pore ovog društva do te mjere da mnogi doktori danas očekuju neki dar da bi te uopšte primili, a kamo li gledali kao malo vode na dlanu. Hiljade je takvih primjera.
Pa te stvari su povezane...naravno. Nacionalizam je paravan za te druge stvari. I opet kažem nisam optimista da se bilo kakve ozbiljnje promjene
mogu desiti. Nažalost, mislim da će ovi sljedeći izbori to i potvrditi.
Last edited by dale cooper on 02/07/2022 23:53, edited 1 time in total.
snijeg_led
Posts: 6679
Joined: 08/12/2019 21:35

#28253 Re: Danasnji "feminizam"

Post by snijeg_led »

👍 to je jedini put za nase bolje sutra
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#28254 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

¤ jelena ¤ wrote: 02/07/2022 22:06 Ali patrjarhat je muškarca obavezivao i na jedno i na drugo.

Pater familias odlučuje o svemu, nema dogovora sa ravnopravnim supružnikom u procesu odlučivanja i nema ispoljavanja pozitivnih emocija i nježnosti javno...ni prema ženi ni prema djeci...
Zajednica, mahala, tradicija, običaji - to su autoriteti koji diktiraju način života i mjerilo su uspjeha, a ne slobodna volja i izbora pojedinca, njegov subjektivni osjećaj sreće, zadovoljstva.

E, meni nije jasno kako neko ko je sposoban oduprijeti se ispoljavanju nježnosti prema rođenom djetetu... ispoljavanju ljubavi prema najbližima ili tuge prilikom gubitka najbližih... ko je sposoban rođeno dijete posmatrati godinama pa i decenijama kako se pati i muči jer se moralo na uštrb svoje sreće potčiniti volji patrijarhalne sredine...kako se takav neko ne može oduprijeti:

otvorenom ispoljavanju iracionalnog i autodestruktivnog osjećanja mržnje ili averzije prema pripadniku drugog naroda?

ili idiotskoj ideologiji nacionalizma koja je provjereno rušilačka, služi vladajućoj eliti za potrebe huškanja i potčinjavanje mase nezadovoljnog i fiktivnim neprijateljem isprepadanog naroda?
Razumijem šta želiš reći, ne znam, možda se lakše oduprijeti pozitivnim emocijama nego negativnim. Ili takva osoba iracionalni osjećaj mržnje i averzije prema pripadniku drugog naroda ne percipira kao mržnju prema drugom nego zaštitničku ljubav prema sebi. Umjesto pripadnika drugog naroda može pisati bilo kakva drugačijost. Mada mi se nekad čini da svim ljudima na svijetu treba ispušni ventil, ako nije u formi nacionalizma pitam se kuda i na šta su onda usmjerene negativne emocije..
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28255 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Na boksersku vreću :mrgreen:
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#28256 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Legit. :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28257 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

MarlboroGold wrote: 02/07/2022 23:28 Pa te nacionalističke vođe je birao sam narod odnosno većina. Uglavnom dolaze iz istog tog naroda. Nama ovdje treba jedan fabrički reset na najnižim nivoima, pa će i na višim biti bolje. Ako neće onda, naravno, narod ima moć da svrgne koga hoće ako dođe do toga.

Uostalom nisu ni svi nacionalizmi na ovim prostorima isti. Neki su više reakcija na ostale nacionalizme, ali to ne umanjuje njihovu štetnost.

Ja se nadam da će ove sadašnje generacije djece biti dosta drugačije i da će krenuti jednim ispravnim putem, a onaj dio naroda koji je operisan od nacionalizma da ih podrži u tome.
Većina koja izađe na izbore ih izabere, a to nije većina svih građana, nije većina naroda koji naseljava teritoriju neke zemlje.

Akcija - reakcija... intenzitet djelavanja im je isti, a to je sasvim dovoljno za zabrinuti se, bez obzira na razlike.

No, nas ipak handri inercija.


Sadašnje generacije djece jesu drugačije - dok su djeca. Čim krene proces upisivanja fakulteta i zapošljavanja, započinje politička i stranačka furka...u većini slučajeva...i štancanje nove generacije stranačkih pulena.

Čast rijetkim, gotovo neprimjetnim, a masovno odlazećim izuzecima.

I svaka čast optimistima - skidam kapu. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#28258 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

dale cooper wrote: 02/07/2022 23:32
MarlboroGold wrote: 02/07/2022 23:28 Pa te nacionalističke vođe je birao sam narod odnosno većina. Uglavnom dolaze iz istog tog naroda. Nama ovdje treba jedan fabrički reset na najnižim nivoima, pa će i na višim biti bolje. Ako neće onda, naravno, narod ima moć da svrgne koga hoće ako dođe do toga.

Uostalom nisu ni svi nacionalizmi na ovim prostorima isti. Neki su više reakcija na ostale nacionalizme, ali to ne umanjuje njihovu štetnost.

Ja se nadam da će ove sadašnje generacije djece biti dosta drugačije i da će krenuti jednim ispravnim putem, a onaj dio naroda koji je operisan od nacionalizma da ih podrži u tome.
Onda si veći optimista nego ja. Ja mislim da ovdje više nema kritične mase za bilo kakve promjene, demokratske ili drugim metodama.
Sve dok ovi iz EU samo stavljaju 'tick' na demokratski proces i nije ih briga ko su ovi likovi (ili se čak njima okorištavaju), ništa od toga. Kod nas se izbornim procesom manipuliše kroz stranačku mrežu, oni to znaju i nije ih briga, nego odu i pregovaraju o Mostaru s Čovićem i Izetbegovićem kao da im je Mostar babina i ćaćina prćija. Mah. :twisted:
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#28259 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

¤ jelena ¤ wrote: 03/07/2022 00:15
MarlboroGold wrote: 02/07/2022 23:28 Pa te nacionalističke vođe je birao sam narod odnosno većina. Uglavnom dolaze iz istog tog naroda. Nama ovdje treba jedan fabrički reset na najnižim nivoima, pa će i na višim biti bolje. Ako neće onda, naravno, narod ima moć da svrgne koga hoće ako dođe do toga.

Uostalom nisu ni svi nacionalizmi na ovim prostorima isti. Neki su više reakcija na ostale nacionalizme, ali to ne umanjuje njihovu štetnost.

Ja se nadam da će ove sadašnje generacije djece biti dosta drugačije i da će krenuti jednim ispravnim putem, a onaj dio naroda koji je operisan od nacionalizma da ih podrži u tome.
Većina koja izađe na izbore ih izabere, a to nije većina svih građana, nije većina naroda koji naseljava teritoriju neke zemlje.

Akcija - reakcija... intenzitet djelavanja im je isti, a to je sasvim dovoljno za zabrinuti se, bez obzira na razlike.

No, nas ipak handri inercija.


Sadašnje generacije djece jesu drugačije - dok su djeca. Čim krene proces upisivanja fakulteta i zapošljavanja, započinje politička i stranačka furka...u većini slučajeva...i štancanje nove generacije stranačkih pulena.

Čast rijetkim, gotovo neprimjetnim, a masovno odlazećim izuzecima.

I svaka čast optimistima - skidam kapu. :D
Mislim da nas handri i činjenica da imamo oko 3.3 miliona registrovanih glasača, ako se dobro sjećam (možda griješim, ali prilično sam sigurna da sam tako nešto pročitala oko prethodnih izbora), a u Bosni brat bratu na terenu nema više od 2.5 miliona ljudi, ja bih rekla da nema ni 2. Od toga, ko je umrežen u stranke, glasa za njih. Koga nema, za njega se glasa. I tako to.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#28260 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Da probamo malo s tim ženama :mrgreen:

Čović otkrio zašto se nije kandidovao, smatra da će Borjana Krišto poboljšati odnose u BiH


"Svi članovi Predsjedništva HDZ-a BiH su bili potencijalni kandidati za člana Predsjedništva BiH. Nakon mog obrazloženja svi su podržali prijedlog da to bude kolegica Krišto, kao žena, osoba s golemim političkim iskustvom, osoba koja ima sve ljudske, moralne, vrijednosne preduvjete za tu poziciju. Ona je svakako osvježenje u odnosu na mene i može biti poticaj jednom velikom dijelu biračkog tijela u BiH kojeg čine žene." -Čović

(prije par dana reče da je Borjana "najljepše i najpametnije biće) :mrgreen:
Seawolf
Posts: 7543
Joined: 14/06/2012 22:59

#28261 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

no_sikiriki wrote: 03/07/2022 10:11 Da probamo malo s tim ženama :mrgreen:
....
Zadnja žena koja je izabrana u Predsjedništvo ove države, izgradila je karijeru osuđenog ratnog zločinca.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#28262 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Seawolf wrote: 03/07/2022 10:40
no_sikiriki wrote: 03/07/2022 10:11 Da probamo malo s tim ženama :mrgreen:
....
Zadnja žena koja je izabrana u Predsjedništvo ove države, izgradila je karijeru osuđenog ratnog zločinca.
Nije Borjana Biljana, ona je najljepša i najpametnija. I najmoralnija.

Edit: i sa svim tim osobinama je osvjezenje u odnosu na Covica, sam covjek rekao. :mrgreen:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28263 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

¤ jelena ¤ wrote: 03/07/2022 00:15
MarlboroGold wrote: 02/07/2022 23:28 Pa te nacionalističke vođe je birao sam narod odnosno većina. Uglavnom dolaze iz istog tog naroda. Nama ovdje treba jedan fabrički reset na najnižim nivoima, pa će i na višim biti bolje. Ako neće onda, naravno, narod ima moć da svrgne koga hoće ako dođe do toga.

Uostalom nisu ni svi nacionalizmi na ovim prostorima isti. Neki su više reakcija na ostale nacionalizme, ali to ne umanjuje njihovu štetnost.

Ja se nadam da će ove sadašnje generacije djece biti dosta drugačije i da će krenuti jednim ispravnim putem, a onaj dio naroda koji je operisan od nacionalizma da ih podrži u tome.
Većina koja izađe na izbore ih izabere, a to nije većina svih građana, nije većina naroda koji naseljava teritoriju neke zemlje.

Akcija - reakcija... intenzitet djelavanja im je isti, a to je sasvim dovoljno za zabrinuti se, bez obzira na razlike.

No, nas ipak handri inercija.


Sadašnje generacije djece jesu drugačije - dok su djeca. Čim krene proces upisivanja fakulteta i zapošljavanja, započinje politička i stranačka furka...u većini slučajeva...i štancanje nove generacije stranačkih pulena.

Čast rijetkim, gotovo neprimjetnim, a masovno odlazećim izuzecima.

I svaka čast optimistima - skidam kapu. :D
Pod većinom sam i mislio na one koji izađu na izbore. Ovi koji ne izlaze su druga priča... čim neko počne kukati, a nije ni digao guzicu da izađe na izbore i da glasa taj za mene jednostavno nema pravo glasa koliko god da su ove kriminalne hobotnice HDZ, SDA i SNSD ubile volju u građanima. Jednostavno nema opravdanja za one koji ne glasaju izuzev ako su iz nekog opravdanog razloga bili spriječeni. Doduše i korona je faktor u posljednje vrijeme, pa je to dodatno uticalo i kako stvari stoje čeka nas opet burna jesen i zima.
User avatar
n+1
Posts: 6920
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#28264 Re: Danasnji "feminizam"

Post by n+1 »

MarlboroGold wrote: 02/07/2022 22:42
dale cooper wrote: 02/07/2022 22:41

A i kultura se promjenila. Peterson, pa i Žižek meni nisu kalibar Foucaulta i Chomskog. Peterson je počeo više ličiti na nekog self help gurua
nego li na ozbiljnog intelektualca i filozofa.
Ma ne mogu u istu rečenicu sa ovom dvojicom, već sam samo uporedio kvalitet kad je publika u pitanju. Chomsky i ne voli Žižeka iz više razloga i ne smatra ga nekim intelektualcem, ali to je njegovo mišljenje naravno :mrgreen:
Foucault i Chomski su intelektualci starog kova, njihov diskurs je daleko više akademski, što će reći i daleko više hermetičan široj publici. Peterson i Žižek svoje ideje artikuliraju mnogo jasnije i prijemčivije, što ih ne čini nužno manje intelektualcima, samo su svjesni da je akademski diskurs izgubio ulogu koju je nekada imao, onu osnovnog medij prenosa velikih ideja. Moglo bi se raspravljati zašto je to slučaj, ali promjena je vidljiva neovisno od ove dvojice, kao šire kulturno pitanje.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#28265 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

No worries.

Bosna ce bas ovakva kakva jest, sa svom tom korupcijom, podijeljenoscu, mrznjom, losim standardom, glupim politicarima, ovim i onim, prije ili kasnije biti drzava ko i vecina zapadnih drzava.

Jer zapadni svijet iz dana u dan postaje bosna.
Hakiz
Posts: 39936
Joined: 30/07/2015 20:01

#28266 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

MarlboroGold wrote: 02/07/2022 23:40
Veći problem od nacionalizma su korupcija i kriminal. Svi ovi na vrhu su spremni okrenuti narode protiv ostalih i po cijenu rata samo da ne odgovaraju za naprijed navedeno. Problem je što je to dvoje ušlo u sve pore ovog društva do te mjere da mnogi doktori danas očekuju neki dar da bi te uopšte primili, a kamo li gledali kao malo vode na dlanu. Hiljade je takvih primjera.
Ako nisam nacionalista, lopov iz mog naroda bi pokušao da svoj kriminal sakrije tako što će me ubjeđivati da je kriv onaj iz dugog naroda, ali ja ću mu odgovoriti da ne sere i da odgovara za kriminal.

Ako jesam nacionalista, to će mu uspjeti.

A to znači da nacionalizam ako nije veći, nije niša manji problem od korupcije. Treba ga paralelno rješavati, ne poslije.

Možeš ti bacati sjeme nacionalzma, mora tlo na koje ga bacaš biti plodno da nikne.

Ratovi početkom 1990-ih kod nas su se dogodili u zajednici u kojoj nisu bile prevelike ekonomske razlike da bi priča da ti neko uzima posao mogao biti razlog. Počeli su na priču da će "naš" narod biti prvo oslobođen od jarma koji nam je stavio drugi narod(i), a zatim akobogda postati glavni. A to je ne samo nacionalizam nego i šovinizam.

Kako znamo, uspjelo je, ratovi su se desili pod tim "izgovorom"

Ne potcjenjujte nacionalizam našeg čovjeka, živ je u njemu, zdrav i pojak.
User avatar
konoplja
Posts: 2411
Joined: 12/09/2018 19:31

#28267 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

piupiu wrote: 02/07/2022 23:01 Ti ovdje na forumu vidiš kod ove mladje raje da oni ne gaje kritičko mišljenje, nego navijački traže potvrdu svojih mišljenja i udaraju te nekim 'autoritetom' po glavi - vidi, vidi, to je rekao autoritet! Ko si ti da to sporiš!?

Znači, autoritarno mišljenje - moj autoritet uber alles!
Stara, jel me to prozivas? :D
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#28268 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

konoplja wrote: 03/07/2022 13:04
piupiu wrote: 02/07/2022 23:01 Ti ovdje na forumu vidiš kod ove mladje raje da oni ne gaje kritičko mišljenje, nego navijački traže potvrdu svojih mišljenja i udaraju te nekim 'autoritetom' po glavi - vidi, vidi, to je rekao autoritet! Ko si ti da to sporiš!?

Znači, autoritarno mišljenje - moj autoritet uber alles!
Stara, jel me to prozivas? :D
Ja se ne bih odazvala na ovakvu prozivku ni u kojim godinama, posebno ne na ovaj poseljdnji dio :D
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#28269 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 03/07/2022 12:37 Ne potcjenjujte nacionalizam našeg čovjeka, živ je u njemu, zdrav i pojak.
Ne precjenjuj ni ti njegovu pamet.
User avatar
konoplja
Posts: 2411
Joined: 12/09/2018 19:31

#28270 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

piupiu wrote: 03/07/2022 13:17
konoplja wrote: 03/07/2022 13:04

Stara, jel me to prozivas? :D
Ja se ne bih odazvala na ovakvu prozivku ni u kojim godinama, posebno ne na ovaj poseljdnji dio :D
To je taj generacijski jaz. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#28271 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

konoplja wrote: 03/07/2022 13:35
piupiu wrote: 03/07/2022 13:17

Ja se ne bih odazvala na ovakvu prozivku ni u kojim godinama, posebno ne na ovaj poseljdnji dio :D
To je taj generacijski jaz. :D
Kanjon, kanabisu, kanjon :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45222
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28272 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Chmoljo »

Image

:mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28273 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28274 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Chmoljo wrote: 03/07/2022 13:48
:mrgreen:
Pratim.
dižem za

Image
Hakiz
Posts: 39936
Joined: 30/07/2015 20:01

#28275 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 03/07/2022 13:18
Hakiz wrote: 03/07/2022 12:37 Ne potcjenjujte nacionalizam našeg čovjeka, živ je u njemu, zdrav i pojak.
Ne precjenjuj ni ti njegovu pamet.
Još gore. Manja pamet+nacionalizam. Strašno.
Post Reply