Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#20526 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:04
Hakiz wrote: 14/01/2022 16:59

Brak je i potvrda vlasništva nad ljudima
. Moja žena i moj muž, drugi neće uživati u nijma.
....and he's back! :mrgreen:
Hakiz karikira, a oženjen čovjek. :lol:
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#20527 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Nowicki wrote: 14/01/2022 17:10
Hakiz wrote: 14/01/2022 16:59

Ne, brak je rekao da su taj muškarac i ta žena vladništvo te porodice. Da za tu, ne neku drugu, porodicu rade. I da njihovo potomstvo postsje vladništvo i radna dnaga te porodice.
Zato je bila tragedija imati žensko dijete, žena udjom odlazi u muževu porodicu, donosi svoj rad i rađa sljedećeg radnika. Njena porodica ostaje i brz njenog rada i bez rada njenog potomstva. Rad, interes, to je temelj stvaranja institucije braka. Ne briga o potomstvu zbog same radosti imanja djece, i potomstvo je gledano kroz rad, kao novi radnici, potomci koji ne rade su smetnja, trošak, ne radost. Do 20. vijeka potomci koji nisu bili sposobni za rad su smatrani kao smetnja, sramota. Živopisni su načini na koje su porodice, pogotovo bogate, sklanjale takve potomke. I danas onima koji nemaju djece kažu "Ko će ti prinijeti čašu vode kada ostariš i onemoćaš"? Interes.

Brak je i potvrda vlasništva nad ljudima. Moja žena i moj muž, drugi neće uživati u nijma.
Hakiz može jedno direktno pitanje? Jesi li ti marksista?
Ja nemam ideologiju. Samo interes.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#20528 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:11
Hakiz wrote: 14/01/2022 17:05

Never left :lol:
:lol: Neka te, s kim ću se raspravljati ako odeš. :mrgreen:

A covid...tu se slažemo.
Volim i ja tebe :kiss:
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#20529 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 14/01/2022 17:12
no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:04

....and he's back! :mrgreen:
Hakiz karikira, a oženjen čovjek. :lol:
Oženjen :shock: Silo nečista :wink:
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#20530 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 14/01/2022 17:13
no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:11

:lol: Neka te, s kim ću se raspravljati ako odeš. :mrgreen:

A covid...tu se slažemo.
Volim i ja tebe :kiss:
:kiss:
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#20531 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

KraljicaIzJajca wrote: 14/01/2022 17:12
no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:04

....and he's back! :mrgreen:
Hakiz karikira, a oženjen čovjek. :lol:
Naravno da karikira. A tamo trči ženi po cvijeće i čokoladu, i masira joj stopala svaku noć. :lol:
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#20532 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:15
KraljicaIzJajca wrote: 14/01/2022 17:12

Hakiz karikira, a oženjen čovjek. :lol:
Naravno da karikira. A tamo trči ženi po cvijeće i čokoladu, i masira joj stopala svaku noć. :lol:
Svakoj ženi. Iz interesa :lol:
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#20533 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 14/01/2022 17:16
no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:15

Naravno da karikira. A tamo trči ženi po cvijeće i čokoladu, i masira joj stopala svaku noć. :lol:
Svakoj ženi. Iz interesa :lol:
Ah da, ti si kao naš Šampion, "vodaš" četiri istovremeno. :lol: ah, taj šerijat...
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#20534 Re: Danasnji "feminizam"

Post by belfy »

Riddle wrote: 13/01/2022 22:16
belfy wrote: 13/01/2022 19:00 ajde da ja pokusam razrijesiti ove dileme oko jako lijepe sevdalinke...

ne trazi Fata kilu zlata, nego oku zlata, sto je nesto malo vise od kile, ali nebitno... ne trazi to zlato od bilo koga, nego od najljepseg bazerdzana (olitiga trgovca). i strogo gledano - da, ona hoce da se proda, ali ne kao bilo kakav oblik prostitucije. ona "diskretno" trazi miraz. gdje joj najljepsi bazerdzan Mustafa ponudi da sama odabere vrijednost istog (sto je i obicaj). nadalje kaze "prevari se i udje sama" (jer je za odredjivanje miraza potreban i svjedok), gdje je ona pomislila da je njena ponuda prihvacena i pozuri (zahebe se, pa odatle i "zalosna joj majka") da odredi sebi miraz, sto Mujo iskoristi...
Nisi otklonio dilemu, vidiš da ih i dalje ima sumnjičavih. :mrgreen:

Sam karakter sevdalinke bi svakog trebao odvratiti od takvih gadnih misli.

Možda za nekih 20 godina nikne neki muški pokret koji je ekvivalent feminizmu, pa bude popularno i profitabilno ovako izmišljati gluposti i budem morao ovdje braniti Fatu da nije kurva koja će svoju ženskost prodati za oku zlata nego žena koja traži i ide nekome koga voli. :mrgreen:
ja sam rekao da cu pokusati. naravno da kraj sevdalinke moze da zvuci dvosmisleno, ali se i on da pojasniti. mada, naravno da na slusaocu iste ostane da zakljuci, kao i na citaocu svake knjige koja kraj ostavlja nerijesenim ili barem zamagljenim... jer i svaka sevdalinka je samo jos jedna prica, samo sto je opjevana...
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#20535 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:17
Hakiz wrote: 14/01/2022 17:16

Svakoj ženi. Iz interesa :lol:
Ah da, ti si kao naš Šampion, "vodaš" četiri istovremeno. :lol: ah, taj šerijat...
A ne, ne 4 istovremeno.

Možda 2 kratko. Zahmetli drugačije. Pij malo, pij dobro.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#20536 Re: Danasnji "feminizam"

Post by belfy »

Nowicki wrote: 14/01/2022 16:25
hadzinicasa wrote: 13/01/2022 12:37

dosta ovoga sto si rekao stoji, iako je u izlaganju zloupotrijebljeno, jer govoris prvo o braku kao pozeljnom okviru za medjuljudske odnose, pa onda nisu ni medjuljudski odnosi nego reprodukcija, a sada seksualnost. ja ne sporim da su stvari sjelimicno i povezane, mozda samo nije dobro obrazlozeno - za sta nam tacno treba brak? cemu on sluzi? u mikro ali i u sirem kontekstu (medjuljudskih odnosa, reprodukcije, seksualnosti, drustvenog uslovljavanja, konzervatizma, liberalima, modernog vremena, nastavi niz...).
Brak je nekakav međuljudski odnos, ne može se biti u braku sa samim sobom, zar ne? Brak se uvijek primarno odnosio na porodicu, dakle reprodukciju. Iako se potomstvo može ostvariti i van braka, ljudi su upravo ulazili u njega radi roditeljstva. Brak je opet u vezi sa seksualnošču (mada je ona širok pojam), a ona opet u vezi sa reprodukcijom. Tako da da, isprepliće se to. A pitanje ti je preširoko postvljeno, puno bi se moglo govoriti o svemu što si upitala. Ali hajde da probam bar malo artikulirati o čemu sam govorio.
Za šta nam treba brak i čemu on služi? Pa nema se tu šta specijalno dodati nova osim onoga što je već poznato. A to je prije svega definisanje odnos između muškarca i žene kao usmjeren jendno na drugo, nešto što treba objediniti u zajednicu iz koje treba da nastane potomstvo kao plod te zajednice. Zajednički odgoj, brigu i skrb o potomstvu. Ljubav, potporu, seksualnu isključivost. To je kroz čitavu historiju, uglavnom, i bilo primarno shvatanje braka. I služi upravo za sve to, ili je bar služio. Kad me pitaš zašto je bitan, možda da probam odgovoriti na to ovako. Vratimo se na ovo o društvenom usmjeravanju. Kako sam već rekao društvo uvijek ima određene sisteme vrijednosti. I ono što smatra vrijednošču to i štiti (moralom, pravom), ali i društveno afirmiše na razne načine. Npr. u vidu odgoja kojim se stečene vrijednosti prenose na nove naraštaje, ili npr. u vidu raznih društvenih ceremonija. Nije li ulazak u brak upravo to? Ceremonija? Naravno da jeste, od samog rituala zaključenja braka, do vjenčanice mlade, svatova i svadbene torte. Upravo tom ceremonijalnošču mi oko određenih vrijednosti stvaramo nešto što bi mogli nazvati mistikom, idealizacijom određenog odnosa. Dakle bit se ogleda u stvaranju društvene svijesti o tome šta se smatra ispravnim. I na taj način govorimo o društvenom usmjeravanju. Društvo uvijek teži proizvesti pojedinca koji je usklađen sa etabliranim društvenim vrijednostima. I većina ljudi se po njima i ponaša, ne propituje ih nego se usklađije u odnosu na njih. Tako da možemo reći da naš svijet nije ništa drugo nego sistem etabliranih naracija.
Dalje. U samom braku je sadržana upravo jedna takva naracija ili bismo mogli reči da shvatanje braka proizilazi iz iste. A ona je kako sam gore napisao u odnosu između muškarca i žene. Gdje se oni posmatraju kao dva bića, međusobno različita, ali po prirodi stvari nužno usmjerena jedno na drugo. I čije objedinjavanje treba da rezultira potomstvom. I zato je kod pitaš za konzervativizam brak najveća vrijdnost, jer je on odraz njihove slike o životu. Tako da ne čudi zašto feminizam (doduše ne svi) ima zazor od braka, jer u takvoj postavci ženu determiniše sposobnost rađanja kao majku i odgajateljicu. Pa imaš autorice koje tvrde da je brak patrijarhana institucija u kojoj je žena eksploatisana i sl. zato feminizam danas zagovara radikalan razlaz sa tradicijom.
To možemo posmatrati i u kontekstu progresivnih trendova gdje se čovjekova sloboda postavlja kao neupitan imperativ. Takav stav ima za pretpostavku sposobnost svakoga pojedinca da razumije svijet onakvim kakav jeste, svoje mjesto u njemu, pa na osnovu toga donosi valjane odluke. Međutim, iskustvo i ne ukazuje na to, štaviše, ukazuje upravo na suprotno. Da je čovjek nije išta drugo nego rob svojih nagona. Umjesto teškog rada odabrat će trenutno zadovoljstvo. Pa je tako u liberalnim društvima, gdje je stega tradicionalnih normi popustla, pojedinac upravo konzumeristički profiliran. Okrenut prije svega samome sebi i svojim potrebama. A institucija braka i porodica prije predstavlja neželjenu obavezu nego vrijednost kojoj teba težiti. Pa da ne bi imali muškarca od četrdeset godina koji šuta igrica i neće da se ženi, mora postojati neka društvena prisila koja ljude disciplinira i vodi u željenom pravcu. Ako je sloboda pojedinca prenaglašena društvo će se uništiti, prenaglasiš li drušvo uništit će se pojedinac.

Eto neka promišljna. Ne znam jesam li bar malo približio o čemu govorim.
brak se nikada nije odnosio na reprodukciju, niti govori ista o tome... na samom sklapanju braka ti maticar(ka) u prvoj recenici kaze da je to uredjenje odnosa u daljem postupanju unutar onih koji sklapaju brak (u nasem slucaju muza i zene). isti je proizvod civilizacijskog dostignuca zastite prvobitno zene i ne definise se isto u svakoj drzavi. tek sekundarno nastaju obaveze prema potomstvu, ali nigdje pri sklapanju braka ne pise da moras imati isto. isto kao sto nigdje ne podrazumijeva nista o seksualnoj iskljucivosti (osim ako se ne uzme religiozna komponenta). dakle, pravno gledano, dogovreni ulazak u brak ne podrazumijeva niti ostvarivanje potomstva, kao ni zabranu seksa sa bilo kojom drugom osobom.

naravno da ce svako umjesto teskog rada izabrati bilo sta drugo, a pogotovo zadovoljstvo. jesi ti nekada pozelio tezi posao od onog koji radis? i, kako ce muskarca koji sa 40 godina suta igrica bilo sta prisliti da zasnuje porodicu? koja vrsta drustvene prisile? zakon? takav jos nije napravljen i ne smije biti zbog slobode pojedinca da odlucuje o svom zivotu. jedino sto drugo preostaje su prisilno stupanje u brak... kao sto je poznato, svi se zgrazavamo na takve pojave kada su zene u pitanju i tezi se ukidanju takve prakse, a ovdje ispada da bi trebalo nesto takvo da se prosiri i na muskarce?
User avatar
Nowicki
Posts: 266
Joined: 07/05/2020 15:20

#20537 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

@belfy

Ne idem u tome pravcu belfy. Ne govorim o državnom aparatu. Nego o kulturi. Na koji način kultura određene ponašanje pojedinca. Da u društvu postoji čitav niz smjernica, neovisnih o postojanju države, koje usmjeravaju kretanje pojedinca. Zašto su prije brakovi teže pucali, jer je postojala društvena stigma. Zašto istospolni brak je tek novija pojava i svuda u svijetu se počinje sa legalizacijom danas. Upravo iz pomjene načina mišljenja. U kultiri društva postoji duboko usađena svijest o onome kako se treba ponašati u bilo kojem odnosu da je riječ.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#20538 Re: Danasnji "feminizam"

Post by crveni_makovi »

@Nowicki
Ja stvarno nemam sposobnost izražavanja i imam hronične teškoće da završim započetu misao. Treba mi mir, tišina i puno vremena da se usredotočim i nspišem išta smisleno. Čitanje mi ide nešto bolje i s užitkom čitam ljude koji pišu lijepo, imaju znanje i znaju kako ga koristiti kad pišu. Tebe ništa ne razumijem. Kultura je zalutala u tvoje misli i vapi da je pustiš na slobodu.
User avatar
Nowicki
Posts: 266
Joined: 07/05/2020 15:20

#20539 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

crveni_makovi wrote: 14/01/2022 19:15 @Nowicki
Ja stvarno nemam sposobnost izražavanja i imam hronične teškoće da završim započetu misao. Treba mi mir, tišina i puno vremena da se usredotočim i nspišem išta smisleno. Čitanje mi ide nešto bolje i s užitkom čitam ljude koji pišu lijepo, imaju znanje i znaju kako ga koristiti kad pišu. Tebe ništa ne razumijem. Kultura je zalutala u tvoje misli i vapi da je pustiš na slobodu.
A šta da ti kažem na ovo? Možeš da ne čitaš,možeš da pitaš šta ti je nejasno, možeš da izneseš svoje viđenje stvari... ne zam, izaberi sama
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#20540 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:15
KraljicaIzJajca wrote: 14/01/2022 17:12

Hakiz karikira, a oženjen čovjek. :lol:
Naravno da karikira. A tamo trči ženi po cvijeće i čokoladu, i masira joj stopala svaku noć. :lol:
Hakiz folirant :lol:
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#20541 Re: Danasnji "feminizam"

Post by belfy »

Nowicki wrote: 14/01/2022 18:18 @belfy

Ne idem u tome pravcu belfy. Ne govorim o državnom aparatu. Nego o kulturi. Na koji način kultura određene ponašanje pojedinca. Da u društvu postoji čitav niz smjernica, neovisnih o postojanju države, koje usmjeravaju kretanje pojedinca. Zašto su prije brakovi teže pucali, jer je postojala društvena stigma. Zašto istospolni brak je tek novija pojava i svuda u svijetu se počinje sa legalizacijom klix Upravo iz pomjene načina mišljenja. U kultiri društva postoji duboko usađena svijest o onome kako se treba ponašati u bilo kojem odnosu da je riječ.
moje licno misljenje je da su brakovi prije teze pucali prvenstveno iz dva razloga. prvi je finansijska ovisnost zene o muzu, a drugi je stepen religioznosti, tj. posvecenosti vjeri i vjerskim propisima... upravo iz drugog potice i stigma koju pominjes.

a, sto se tice podvucenog mislim da je kod nas situacija malo sarenija. nase drustvo je dosta sarenoliko sa dosta razlicitim obicajima i tradicijama. sto je u jednu ruku dobro, jer smo navikli na raznolikost, koliko - toliko, pa se lakse prilagodjavamo i mijenjamo ta pravila, tako da ne bih bas rekao "duboko usadjena". kod nas se ne ponasaju isto pripadnici razlicitih religija, kao sto se, bas ti isti, ne ponasaju isto u ruralnim dijelovima i u urbanim... a onda imas one koji su i mimo svega toga...
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#20542 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

belfy wrote: 15/01/2022 14:29
Nowicki wrote: 14/01/2022 18:18 @belfy

Ne idem u tome pravcu belfy. Ne govorim o državnom aparatu. Nego o kulturi. Na koji način kultura određene ponašanje pojedinca. Da u društvu postoji čitav niz smjernica, neovisnih o postojanju države, koje usmjeravaju kretanje pojedinca. Zašto su prije brakovi teže pucali, jer je postojala društvena stigma. Zašto istospolni brak je tek novija pojava i svuda u svijetu se počinje sa legalizacijom klix Upravo iz pomjene načina mišljenja. U kultiri društva postoji duboko usađena svijest o onome kako se treba ponašati u bilo kojem odnosu da je riječ.
moje licno misljenje je da su brakovi prije teze pucali prvenstveno iz dva razloga. prvi je finansijska ovisnost zene o muzu, a drugi je stepen religioznosti, tj. posvecenosti vjeri i vjerskim propisima... upravo iz drugog potice i stigma koju pominjes.

a, sto se tice podvucenog mislim da je kod nas situacija malo sarenija. nase drustvo je dosta sarenoliko sa dosta razlicitim obicajima i tradicijama. sto je u jednu ruku dobro, jer smo navikli na raznolikost, koliko - toliko, pa se lakse prilagodjavamo i mijenjamo ta pravila, tako da ne bih bas rekao "duboko usadjena". kod nas se ne ponasaju isto pripadnici razlicitih religija, kao sto se, bas ti isti, ne ponasaju isto u ruralnim dijelovima i u urbanim... a onda imas one koji su i mimo svega toga...
:thumbup:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#20543 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Nema dugo @piupiu na temi, ali evo interesantnog članka iz Moskve

twib.news


The Moscow metro was built as a Communist showpiece. Photo Credit: Andrei Nikerichev / Moskva News Agency
Society Russia9. January 2021

Finally, This Famous Metro Hires Women Drivers

For the first time in its history, the famous Moscow metro now hires female drivers since the profession is no longer deemed harmful to women’s health.

According to the Moscow transport department, with the automation of mechanical processes, operating trains is no longer “associated with heavy physical exertion.” Consequently, “the first female electric train drivers in modern history started working for the Moscow metro.”

Among the professions women were not allowed to have according to the 2000 register, there was bus driver, sailor, parachutist, auto mechanic, but also mining and metalworking
. Russian authorities made changes to the legislation regarding professions exclusively reserved for men, reducing the number from 456 to around 100. Russian Railways will start hiring women to drive trains, meaning that in 2021, Russian women will be able to drive on rails underground and overground.

Source:Moscow TImes

Image
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#20544 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Nowicki wrote: 14/01/2022 16:25
hadzinicasa wrote: 13/01/2022 12:37

dosta ovoga sto si rekao stoji, iako je u izlaganju zloupotrijebljeno, jer govoris prvo o braku kao pozeljnom okviru za medjuljudske odnose, pa onda nisu ni medjuljudski odnosi nego reprodukcija, a sada seksualnost. ja ne sporim da su stvari sjelimicno i povezane, mozda samo nije dobro obrazlozeno - za sta nam tacno treba brak? cemu on sluzi? u mikro ali i u sirem kontekstu (medjuljudskih odnosa, reprodukcije, seksualnosti, drustvenog uslovljavanja, konzervatizma, liberalima, modernog vremena, nastavi niz...).
Brak je nekakav međuljudski odnos, ne može se biti u braku sa samim sobom, zar ne? Brak se uvijek primarno odnosio na porodicu, dakle reprodukciju. Iako se potomstvo može ostvariti i van braka, ljudi su upravo ulazili u njega radi roditeljstva. Brak je opet u vezi sa seksualnošču (mada je ona širok pojam), a ona opet u vezi sa reprodukcijom. Tako da da, isprepliće se to. A pitanje ti je preširoko postvljeno, puno bi se moglo govoriti o svemu što si upitala. Ali hajde da probam bar malo artikulirati o čemu sam govorio.
Za šta nam treba brak i čemu on služi? Pa nema se tu šta specijalno dodati nova osim onoga što je već poznato. A to je prije svega definisanje odnos između muškarca i žene kao usmjeren jendno na drugo, nešto što treba objediniti u zajednicu iz koje treba da nastane potomstvo kao plod te zajednice. Zajednički odgoj, brigu i skrb o potomstvu. Ljubav, potporu, seksualnu isključivost. To je kroz čitavu historiju, uglavnom, i bilo primarno shvatanje braka. I služi upravo za sve to, ili je bar služio. Kad me pitaš zašto je bitan, možda da probam odgovoriti na to ovako. Vratimo se na ovo o društvenom usmjeravanju. Kako sam već rekao društvo uvijek ima određene sisteme vrijednosti. I ono što smatra vrijednošču to i štiti (moralom, pravom), ali i društveno afirmiše na razne načine. Npr. u vidu odgoja kojim se stečene vrijednosti prenose na nove naraštaje, ili npr. u vidu raznih društvenih ceremonija. Nije li ulazak u brak upravo to? Ceremonija? Naravno da jeste, od samog rituala zaključenja braka, do vjenčanice mlade, svatova i svadbene torte. Upravo tom ceremonijalnošču mi oko određenih vrijednosti stvaramo nešto što bi mogli nazvati mistikom, idealizacijom određenog odnosa. Dakle bit se ogleda u stvaranju društvene svijesti o tome šta se smatra ispravnim. I na taj način govorimo o društvenom usmjeravanju. Društvo uvijek teži proizvesti pojedinca koji je usklađen sa etabliranim društvenim vrijednostima. I većina ljudi se po njima i ponaša, ne propituje ih nego se usklađije u odnosu na njih. Tako da možemo reći da naš svijet nije ništa drugo nego sistem etabliranih naracija.
Dalje. U samom braku je sadržana upravo jedna takva naracija ili bismo mogli reči da shvatanje braka proizilazi iz iste. A ona je kako sam gore napisao u odnosu između muškarca i žene. Gdje se oni posmatraju kao dva bića, međusobno različita, ali po prirodi stvari nužno usmjerena jedno na drugo. I čije objedinjavanje treba da rezultira potomstvom. I zato je kod pitaš za konzervativizam brak najveća vrijdnost, jer je on odraz njihove slike o životu. Tako da ne čudi zašto feminizam (doduše ne svi) ima zazor od braka, jer u takvoj postavci ženu determiniše sposobnost rađanja kao majku i odgajateljicu. Pa imaš autorice koje tvrde da je brak patrijarhana institucija u kojoj je žena eksploatisana i sl. zato feminizam danas zagovara radikalan razlaz sa tradicijom.
To možemo posmatrati i u kontekstu progresivnih trendova gdje se čovjekova sloboda postavlja kao neupitan imperativ. Takav stav ima za pretpostavku sposobnost svakoga pojedinca da razumije svijet onakvim kakav jeste, svoje mjesto u njemu, pa na osnovu toga donosi valjane odluke. Međutim, iskustvo i ne ukazuje na to, štaviše, ukazuje upravo na suprotno. Da je čovjek nije išta drugo nego rob svojih nagona. Umjesto teškog rada odabrat će trenutno zadovoljstvo. Pa je tako u liberalnim društvima, gdje je stega tradicionalnih normi popustla, pojedinac upravo konzumeristički profiliran. Okrenut prije svega samome sebi i svojim potrebama. A institucija braka i porodica prije predstavlja neželjenu obavezu nego vrijednost kojoj teba težiti. Pa da ne bi imali muškarca od četrdeset godina koji šuta igrica i neće da se ženi, mora postojati neka društvena prisila koja ljude disciplinira i vodi u željenom pravcu. Ako je sloboda pojedinca prenaglašena društvo će se uništiti, prenaglasiš li drušvo uništit će se pojedinac.

Eto neka promišljna. Ne znam jesam li bar malo približio o čemu govorim.
A evo procitaj ovaj clanak
https://www.livescience.com/37777-histo ... riage.html

13 Facts on the History of Marriage gdje na pocetku kaze:
"What marriage had in common was that it really was not about the relationship between the man and the woman,"

zanimljivo zar ne? evolucija bracne zajednice. ili ne.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#20545 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Hrvatsku javnost već nekoliko dana intrigira slučaj u kojem su 51–godišnji muškarac i 18-godišnja djevojka zajedno proglašeni krivima za remećenje javnog reda i mira putem bizarne presude Općinskog suda u Karlovcu. Djevojku je stariji muškarac, u travnju prošle godine, uhvatio za stražnjicu na njezinom radnom mjestu, a ona mu je nakon toga uzvratila šamarom. Sutkinja Prekršajnog odjela odlučila je da oboje moraju platiti 575,88 kn kazne te sudske troškove. Muškarac jer je na javnom mjestu omalovažavao i vrijeđao moralne osjećaje građana, a drugookrivljena djevojka jer je remetila javni red i mir.
Ova presuda još je jedna u nizu sramotnih dokaza koji pokazuju kako hrvatsko pravosuđe neprestano i bez ikakve grižnje savjesti ismijava i banalizira žrtve seksualnog nasilja. Od smanjenih kazni za silovanja zbog braniteljskog statusa, uvjetnih presuda seksualnim predatorima dobivenih na osnovu ugleda obitelji, dosuđenog dobrotvornog rada radi iskrenog pokajanja pa sve do novčanog kažnjavanja jedva punoljetne žrtve koja se pokušala obraniti.
Šokantan dio cijelog slučaja činjenica je da hvatanje za stražnjicu na radnom mjestu nije okarakterizirano kao čisti primjer seksualnog nasilja. Zbog manjkavosti zakonodavnog okvira to se u 2022. godini još uvijek definira kao remećenje javnog reda i mira. Moralna poruka društvu kroz ovu presudu bizarna je, a ona kaže kako bi žrtve seksualnog nasilja za vrijeme napada trebale biti mirne te ne reagirati jer bi u suprotnom mogle biti kažnjene.
Odbijamo živjeti u zemlji u kojoj žrtve redovno postaju krive, a nasilnici ne odgovaraju za svoja zlodjela. Odbijamo čitati presude u kojima smo ponižene i novčano kažnjene jer smo se branile. Zahtijevamo novi zakonodavni okvir koji će jasno i detaljno definirati femicide, ulična i seksualna uznemiravanja. Želimo dodatnu edukaciju svih pravosudnih djelatnika oko ove tematike. Poručujemo vam da odjebete s mlakim političkim parolama u kojima ponavljate da činite sve u vašoj moći da zaštite žrtve rodno uvjetovanog nasilja jer svi znamo da neprestano lažete. Borit ćemo se i vikati sve dok prava žrtve ne budu ispred prava nasilnika. Sve dok Hrvatska ne postane sigurna zemlja za svaku od nas.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#20546 Re: Danasnji "feminizam"

Post by zijancer »

Poručujem im da ušute pred Alisom Mutap.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#20547 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

Bloo wrote: 17/01/2022 19:38
Hrvatsku javnost već nekoliko dana intrigira slučaj u kojem su 51–godišnji muškarac i 18-godišnja djevojka zajedno proglašeni krivima za remećenje javnog reda i mira putem bizarne presude Općinskog suda u Karlovcu. Djevojku je stariji muškarac, u travnju prošle godine, uhvatio za stražnjicu na njezinom radnom mjestu, a ona mu je nakon toga uzvratila šamarom. Sutkinja Prekršajnog odjela odlučila je da oboje moraju platiti 575,88 kn kazne te sudske troškove. Muškarac jer je na javnom mjestu omalovažavao i vrijeđao moralne osjećaje građana, a drugookrivljena djevojka jer je remetila javni red i mir.
Ova presuda još je jedna u nizu sramotnih dokaza koji pokazuju kako hrvatsko pravosuđe neprestano i bez ikakve grižnje savjesti ismijava i banalizira žrtve seksualnog nasilja. Od smanjenih kazni za silovanja zbog braniteljskog statusa, uvjetnih presuda seksualnim predatorima dobivenih na osnovu ugleda obitelji, dosuđenog dobrotvornog rada radi iskrenog pokajanja pa sve do novčanog kažnjavanja jedva punoljetne žrtve koja se pokušala obraniti.
Šokantan dio cijelog slučaja činjenica je da hvatanje za stražnjicu na radnom mjestu nije okarakterizirano kao čisti primjer seksualnog nasilja. Zbog manjkavosti zakonodavnog okvira to se u 2022. godini još uvijek definira kao remećenje javnog reda i mira. Moralna poruka društvu kroz ovu presudu bizarna je, a ona kaže kako bi žrtve seksualnog nasilja za vrijeme napada trebale biti mirne te ne reagirati jer bi u suprotnom mogle biti kažnjene.
Odbijamo živjeti u zemlji u kojoj žrtve redovno postaju krive, a nasilnici ne odgovaraju za svoja zlodjela. Odbijamo čitati presude u kojima smo ponižene i novčano kažnjene jer smo se branile. Zahtijevamo novi zakonodavni okvir koji će jasno i detaljno definirati femicide, ulična i seksualna uznemiravanja. Želimo dodatnu edukaciju svih pravosudnih djelatnika oko ove tematike. Poručujemo vam da odjebete s mlakim političkim parolama u kojima ponavljate da činite sve u vašoj moći da zaštite žrtve rodno uvjetovanog nasilja jer svi znamo da neprestano lažete. Borit ćemo se i vikati sve dok prava žrtve ne budu ispred prava nasilnika. Sve dok Hrvatska ne postane sigurna zemlja za svaku od nas.
U tajnosti sasuti litar solne kiseline u lice pa nek samar mater svoju po supku. Litar je cca 1KM a korisnost ogromna.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#20548 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Bloo wrote: 17/01/2022 19:38 Hrvatsku javnost već nekoliko dana intrigira slučaj u kojem su 51–godišnji muškarac i 18-godišnja djevojka zajedno proglašeni krivima za remećenje javnog reda i mira putem bizarne presude Općinskog suda u Karlovcu. Djevojku je stariji muškarac, u travnju prošle godine, uhvatio za stražnjicu na njezinom radnom mjestu, a ona mu je nakon toga uzvratila šamarom. Sutkinja Prekršajnog odjela odlučila je da oboje moraju platiti 575,88 kn kazne te sudske troškove. Muškarac jer je na javnom mjestu omalovažavao i vrijeđao moralne osjećaje građana, a drugookrivljena djevojka jer je remetila javni red i mir.
Ona bi prošla bolje da mu je jače ustinula jaja. :)
User avatar
Riddle
Posts: 8178
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#20549 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Riddle »

Ma jašta, odgovori na bezobrazluk pokušajem ubistva, sigurno bi to dobro završilo. :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#20550 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

vjeshalica wrote: 18/01/2022 15:04
Bloo wrote: 17/01/2022 19:38
U tajnosti sasuti litar solne kiseline u lice pa nek samar mater svoju po supku. Litar je cca 1KM a korisnost ogromna.
Jesil ti svjesna uopste sta si napisala?
Post Reply