Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#23976 Re: Danasnji "feminizam"

Post by medvjed23 »

Stoga, širimo svjetlo nerazuma!
George Bernard Shaw wrote: The reasonable man adapts himself to the world: the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#23977 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

murga225883 wrote: 11/05/2022 12:13
piupiu wrote: 11/05/2022 02:42

Brak je nastao od ugovora koje su sklapali porodice da bi kreirale saveze koji su ih štitili u fizičkom i ekonomskom smislu. Poslije je bio ugovor koji su sklapale plemićke i zemljoposjedničke familije, koji se takodje bazirao na ekonomskim razlozima. U stara vremena čak su postojali i brakovi izmedju muškaraca, upravo iz ovog razloga.
DAkle hoces da kazes da patrijarhat nema veze sa brakom?

Feministkinje tvrde da je nastao iz patrijarhata i religija koje ga promovišu, inače bi sex van braka bio pozitivan.
Slažem se ja da je brak patrijarhalna institucija, ali nije nastao iz patrijarhata, nego iz ekonomske i političke koristi. Što ne znači da se ne može opet transformisati (a i transformiše se) u nešto treće. Mislim, nema ni 50 godina da je silovati sopstvenu ženu bilo legalno... ali vremena su se promijenila.

Brak je nastao kao ekonomska i politička zajednica. Seks van braka nije nešto bio ni zabranjen, ni negativan za muškarca, njegova vanbračna djeca nisu mogla naslijediti porodičnu imovinu. Za ženu je bio negativan prvenstveno zato što se tako kontrolisalo potomstvo, rekla bih. Feministkinje analiziraju stanje kakvo ono jeste i vezuju svoje teme za period u kojem je i nastao feminizam. Nema smisla pričati o 2000 godina unazad kad se boriš za svoja prava sada.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#23978 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

medvjed23 wrote: 11/05/2022 14:19 Stoga, širimo svjetlo nerazuma!
George Bernard Shaw wrote: The reasonable man adapts himself to the world: the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man.
Samo još da skontamo ko je u ovoj priči nerazuman. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#23979 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 11/05/2022 14:08 društvo ne može napredovati ako je svaka jedinka takva da se uvijek odluči za komformizam. samo oni koji iskaču prave obrasce društvenog ponašanja koji će biti za bolje sutra veće grupe. iz kojih god to motiva radili: ličnih, altruističnih, mesijanskih, egoističnih...
Tačno. Neko mora povesti kolo.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#23980 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

murga225883 wrote: 11/05/2022 12:26
Hakiz wrote: 11/05/2022 12:19

Zar nije?
Pa nije u religijama. Ako su i one " patriarhalno djelo".
Ako ima Boga (ne bih znala, ja sam ateista), sto posto sam sigurna da on nije izmislio patrijarhat, ni pravila koja u to spadaju. Sve su to androcentrične maštarije iz starih vremena. Crkva je, na kraju balade, bila jedina 'državna' institucija stoljećima i stoljećima, a državne institucije, kao što znamo, su leglo korupcije i zloupotrebe moći. Uvijek bile.
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#23981 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Tačno ima materijala u ovom slučaju Čavajda da se složi tužba protiv Beroša i ostalih katolibana pred evropskim sudom pravde.
Ovako pranje ruku i izbjegavanje odgovornosti je kriminal.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#23982 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

no_sikiriki wrote: 11/05/2022 08:19 Evo da ne ideš nepripremljena. :lol:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=UhQZXdeQavA[youtube]
:lol: :lol: :lol:

Toooo, oboriiii!

Uljepšali su mi dan. Smjehotres. :D
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#23983 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

piupiu wrote: 11/05/2022 14:43
no_sikiriki wrote: 11/05/2022 08:19 Evo da ne ideš nepripremljena. :lol:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=UhQZXdeQavA[youtube]
:lol: :lol: :lol:

Toooo, oboriiii!

Uljepšali su mi dan. Smjehotres. :D
I meni. :mrgreen:

Više me smori ona Čavajda, toliko je neobzirna prema nama i našim želucima. Bar su tu Refkini Ahbabi da odvrate pažnju...
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#23984 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

no_sikiriki wrote: 11/05/2022 15:02
piupiu wrote: 11/05/2022 14:43

:lol: :lol: :lol:

Toooo, oboriiii!

Uljepšali su mi dan. Smjehotres. :D
I meni. :mrgreen:

Više me smori ona Čavajda, toliko je neobzirna prema nama i našim želucima. Bar su tu Refkini Ahbabi da odvrate pažnju...
Još Džaferović u UN-u...
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#23985 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

hadzinicasa wrote: 11/05/2022 14:04
Hakiz wrote: 11/05/2022 13:58

Izgleda da i nema veliki problem čim ima snage, vremena, volje itd da ispravlja krivu Drinu.
sram te bilo.
to isto ono nije ona silovana, vid' je kako prica a i nasminkala se.
+1
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#23986 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Humljanin »

Sada sam malo pročitao o tom slučaju gospođe Čavajde i moram reći da sam dobio još veće suosjećanje prema njenoj situaciji jer je izgleda žena prepadnuta ružnim prognozama u visokom stupnju trudnoće. Sad je ako sam razumio u 7 mjesecu trudnoće..

Problem nije baš tako crno-bijel kao što neki vole prikazivati niti je očigledno da doktori krše zakone maltretirajući Čavajdu.
Koliko sam uspio upratiti u RH do 10 tjedna žena ima pravo prekinuti trudnoću bez ikakvih komplikacija. Preko toga treba ići pred komisiju. A s obzirom da je ona preko 20 tjedna trudnoće to se zakonski (i medicnski valjda?) ne smatra više abortusom nego porodom, pa bi svaki zahvat kojim bi se ugasio život ploda bio smatram feticidom.
A obzirom da je zakon o abortusu u RH još iz vremrna Jugoslavije, a kažu da je ostao nedorečen, skoro da ne postoji liječnik koji se usudi takvo nešto raditi zbog straha od mogućeg kaznenog progona.
Ipak se u RH uradi godišnje pozamašan broj abrotusa, tako da ne stoji slika o RH kao nekoj zatucanoj vukojebini u kojoj žene ne mogu dobiti abortus ni u kakvom slučaju.
Također sasvim sigurno postoji dovoljan broj liječnika koji su i dosad radili abortuse pa ne vidim razloga zašto sada ne bi radili, tako da razlog nije sigurno osobni animozitet ili naglo probuđena savjest.
Kako stvari stoje, razlog čitave mučne peripetije je taj stari loše napisan zakon u kojem ovakve kasne trudnoće nisu predviđene i obuhvaćene te bi svaki liječnik koji bi se olako upustio u to mogao kazneno odgovarati.
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#23987 Re: Danasnji "feminizam"

Post by murga225883 »

Bloo wrote: 11/05/2022 09:38 :Ali isto tako ne osudivati zene koje ne zele da prozivljavaju takvu situaciju jer je neka druga zena.odlucila da rodi i brine se o djetetu sa odredenim potrebama.
MA generalno biti samac u BIH nije pozeljno cak ni kad si muskarac.

Odmah pitanja kad ces se ozeniti, u sta ce ti zivot proci, bit ces star otac itd.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#23988 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 11/05/2022 12:42
vjeshalica wrote: 11/05/2022 12:30

Ona ce rijesiti svoj problem sa HR ili bez nje. Ali je poenta u drugim stvarima, za ubuduce. JEr je jos bilo zena u njenoj situaciji ili ce da bude. Neke nece imati soluciju da idu u SLO, ili na primjer SLO u neka doba iz nekih razloga (pretpostavka) takav zahtjev ce poskupiti ili ukinuti za strane drzavljane moe se desiti bilo sta). Potrebno je i HR nauciti pameti, kad su je vec oni odlucili da je uce na tezi nacin i primitivan. Ne vidim razloga zasto ne bi nastavila pravnu borbu sa drzavom i poslije zahvata?
Zasto bi ja bila uskracena za neki zahvat zbog debilne procjene i pogresnog tumacenja u svojoj zemlji ako imam pravo na to i cak mi je to zakon omogucio?
Naime, prvo su rekli da nema pravo, pa da ima, pa da nemaju uslova i osposobljenosti,pa na kraju priziv savjesti i javni linč.
Problem je u drzavi nije u njoj.
Njoj je udaren samar u jedan obraz, trebala bi podmetnuti i drugi da ga osamare? Smijesno.
To da, ali to je poslije zahvata. Poslije neka nastavi borbu.

Problem jeste u državi, ali ona ima valjda prioritetniju stvar za uraditi nego naduravati se sa državom?

Isto kao da želi postati mučenica. Ili barem se tako predstaviti. Njeno čekanje je neshvatljivo poslije opisivanja situacije kao ozbiljne, hitne, frka...
Vješalica ti fino objašnjava, a ti postaješ naporan daljnjim komentiranjem.

Rok je 8 dana, od prošl9g petka!
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#23989 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Humljanin wrote: 11/05/2022 15:43 Sada sam malo pročitao o tom slučaju gospođe Čavajde i moram reći da sam dobio još veće suosjećanje prema njenoj situaciji jer je izgleda žena prepadnuta ružnim prognozama u visokom stupnju trudnoće. Sad je ako sam razumio u 7 mjesecu trudnoće..

Problem nije baš tako crno-bijel kao što neki vole prikazivati niti je očigledno da doktori krše zakone maltretirajući Čavajdu.
Koliko sam uspio upratiti u RH do 10 tjedna žena ima pravo prekinuti trudnoću bez ikakvih komplikacija. Preko toga treba ići pred komisiju. A s obzirom da je ona preko 20 tjedna trudnoće to se zakonski (i medicnski valjda?) ne smatra više abortusom nego porodom, pa bi svaki zahvat kojim bi se ugasio život ploda bio smatram feticidom.
A obzirom da je zakon o abortusu u RH još iz vremrna Jugoslavije, a kažu da je ostao nedorečen, skoro da ne postoji liječnik koji se usudi takvo nešto raditi zbog straha od mogućeg kaznenog progona.
Ipak se u RH uradi godišnje pozamašan broj abrotusa, tako da ne stoji slika o RH kao nekoj zatucanoj vukojebini u kojoj žene ne mogu dobiti abortus ni u kakvom slučaju.
Također sasvim sigurno postoji dovoljan broj liječnika koji su i dosad radili abortuse pa ne vidim razloga zašto sada ne bi radili, tako da razlog nije sigurno osobni animozitet ili naglo probuđena savjest.
Kako stvari stoje, razlog čitave mučne peripetije je taj stari loše napisan zakon u kojem ovakve kasne trudnoće nisu predviđene i obuhvaćene te bi svaki liječnik koji bi se olako upustio u to mogao kazneno odgovarati.
U Jugi su rađeni i ovakvi abortusi u kasnoj trudnoći, nije to novitet kod abortusa u medicini.

U Britaniji je abortus u kasnoj trudnoći odobren.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#23990 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Humljanin »

KraljicaIzJajca wrote: 11/05/2022 16:37
Humljanin wrote: 11/05/2022 15:43 Sada sam malo pročitao o tom slučaju gospođe Čavajde i moram reći da sam dobio još veće suosjećanje prema njenoj situaciji jer je izgleda žena prepadnuta ružnim prognozama u visokom stupnju trudnoće. Sad je ako sam razumio u 7 mjesecu trudnoće..

Problem nije baš tako crno-bijel kao što neki vole prikazivati niti je očigledno da doktori krše zakone maltretirajući Čavajdu.
Koliko sam uspio upratiti u RH do 10 tjedna žena ima pravo prekinuti trudnoću bez ikakvih komplikacija. Preko toga treba ići pred komisiju. A s obzirom da je ona preko 20 tjedna trudnoće to se zakonski (i medicnski valjda?) ne smatra više abortusom nego porodom, pa bi svaki zahvat kojim bi se ugasio život ploda bio smatram feticidom.
A obzirom da je zakon o abortusu u RH još iz vremrna Jugoslavije, a kažu da je ostao nedorečen, skoro da ne postoji liječnik koji se usudi takvo nešto raditi zbog straha od mogućeg kaznenog progona.
Ipak se u RH uradi godišnje pozamašan broj abrotusa, tako da ne stoji slika o RH kao nekoj zatucanoj vukojebini u kojoj žene ne mogu dobiti abortus ni u kakvom slučaju.
Također sasvim sigurno postoji dovoljan broj liječnika koji su i dosad radili abortuse pa ne vidim razloga zašto sada ne bi radili, tako da razlog nije sigurno osobni animozitet ili naglo probuđena savjest.
Kako stvari stoje, razlog čitave mučne peripetije je taj stari loše napisan zakon u kojem ovakve kasne trudnoće nisu predviđene i obuhvaćene te bi svaki liječnik koji bi se olako upustio u to mogao kazneno odgovarati.
U Jugi su rađeni i ovakvi abortusi u kasnoj trudnoći, nije to novitet kod abortusa u medicini.

U Britaniji je abortus u kasnoj trudnoći odobren.
Neznam, eno piše da u Hrvatskoj ovakav slučaj još nisu imali. To im je kao presedan nekakav jer nije jasno definirano.

Kakva je u nas situacija? Do kojeg tjedna trudnoće se može izvršiti abortus?
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#23991 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 11/05/2022 16:34
Hakiz wrote: 11/05/2022 12:42

To da, ali to je poslije zahvata. Poslije neka nastavi borbu.

Problem jeste u državi, ali ona ima valjda prioritetniju stvar za uraditi nego naduravati se sa državom?

Isto kao da želi postati mučenica. Ili barem se tako predstaviti. Njeno čekanje je neshvatljivo poslije opisivanja situacije kao ozbiljne, hitne, frka...
Vješalica ti fino objašnjava, a ti postaješ naporan daljnjim komentiranjem.

Rok je 8 dana, od prošl9g petka!
Pa, neka čeka kada može.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#23992 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Humljanin wrote: 11/05/2022 16:46
KraljicaIzJajca wrote: 11/05/2022 16:37

U Jugi su rađeni i ovakvi abortusi u kasnoj trudnoći, nije to novitet kod abortusa u medicini.

U Britaniji je abortus u kasnoj trudnoći odobren.
Neznam, eno piše da u Hrvatskoj ovakav slučaj još nisu imali. To im je kao presedan nekakav jer nije jasno definirano.

Kakva je u nas situacija? Do kojeg tjedna trudnoće se može izvršiti abortus?
Hrvati lažu, jer su takvi slućajevi odlazili u Sloveniju, a u doba Juge se to radilo u Hr, BiH, Sloveniji.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#23993 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Humljanin »

KraljicaIzJajca wrote: 11/05/2022 18:06
Humljanin wrote: 11/05/2022 16:46

Neznam, eno piše da u Hrvatskoj ovakav slučaj još nisu imali. To im je kao presedan nekakav jer nije jasno definirano.

Kakva je u nas situacija? Do kojeg tjedna trudnoće se može izvršiti abortus?
Hrvati lažu, jer su takvi slućajevi odlazili u Sloveniju, a u doba Juge se to radilo u Hr, BiH, Sloveniji.
Šta lažu? Da zakonski nije regulirano?
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#23994 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Humljanin wrote: 11/05/2022 18:13
KraljicaIzJajca wrote: 11/05/2022 18:06

Hrvati lažu, jer su takvi slućajevi odlazili u Sloveniju, a u doba Juge se to radilo u Hr, BiH, Sloveniji.
Šta lažu? Da zakonski nije regulirano?
Ama, važi zakon iz SFRJ, kao u svim bivšim republikama sada državama, ako nije država donijela novi zakon, nastavlja važiti onaj iz SFRJ.

Da hoće, našli bi u zakonu da mogu, pošto neće, pronađu u zakonu da ne mogu. Tako je sa svime.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#23995 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Humljanin wrote: 11/05/2022 18:13
KraljicaIzJajca wrote: 11/05/2022 18:06

Hrvati lažu, jer su takvi slućajevi odlazili u Sloveniju, a u doba Juge se to radilo u Hr, BiH, Sloveniji.
Šta lažu? Da zakonski nije regulirano?
Da.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#23996 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Sara03 »

no_sikiriki wrote: 11/05/2022 15:06
hadzinicasa wrote: 11/05/2022 14:04 sram te bilo.
to isto ono nije ona silovana, vid' je kako prica a i nasminkala se.
+1
Žene, to je samo Hakiz. :D
medvjed23 wrote: 11/05/2022 14:19 Stoga, širimo svjetlo nerazuma!
George Bernard Shaw wrote: The reasonable man adapts himself to the world: the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man.
Dobar citat, sačuvan. :)
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#23997 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Man and superman.

Ne woman and wonderwoman :-D
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#23998 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Sara03 wrote: 11/05/2022 18:54
no_sikiriki wrote: 11/05/2022 15:06
+1
Žene, to je samo Hakiz. :D
medvjed23 wrote: 11/05/2022 14:19 Stoga, širimo svjetlo nerazuma!
Dobar citat, sačuvan. :)
Ma znam, ali taj nivo nastiness-a sam mislila da je i njemu stran. Čovjek uči dok je živ.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#24000 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Sada se možemo posvetiti ozbiljnim temama:

https://www.klix.ba/lifestyle/vezeiseks ... /220509086
Candice, koja je napustila visoko obrazovanje radi karijere na stranici za odrasle OnlyFans kaže: "Privlačno je ako netko brzo shvati stvari, kao i emocionalna inteligencija i brza duhovitost."
Post Reply