Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Riddle
Posts: 8178
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#20501 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Riddle »

Ali je Bajtal pokidao ovim tekstom, baš mi je drago što sam ga pročitao. :thumbup:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#20502 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Riddle wrote: 14/01/2022 12:23 Ali je Bajtal pokidao ovim tekstom, baš mi je drago što sam ga pročitao. :thumbup:
:-D
User avatar
Riddle
Posts: 8178
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#20503 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Riddle »

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /220114043

:lol: !

Ovo je mislim željeni cilj današnjeg feminizma. :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#20504 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

Nowicki wrote: 14/01/2022 12:20
vjeshalica wrote: 13/01/2022 17:48

Slabo citas, reprodukcija je bioloski proces. Odnosno ne znas znacenje i poentu termina,ako ti nije jasno potrazi makar na internetu da ne lupas.Nije kulturalno vec razumno,bar bi trebalo.Razum je razlika izmedju covjeka i zivotinje a ne kultura.
Uvidjas li koliko se pokusavas razmetati izrazima o kojima ne znas ni znacnje ni kontekst.Seksualna reprodukcija je biloski proces,a ne bracni kako ti kazes.
Uh, priroda je jedno, društvenost sasvim nešto drugo, ali kad se komunikacija spusti ispod nivoa dobrog ukusa to i onako nije više bitno. Pa ću lijepo zamoliti da više ne ulazimo u nju. Tnx
Ocekivala sam nakon duzeg vremena takav odgovor. Logicno sto bi se reklo. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#20505 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 14/01/2022 09:27
no_sikiriki wrote: 14/01/2022 08:41

Općenito to nije nešto u što vjerujem, ali ova konkretna sevdalinka mi je uvijek bila nejasna/"sumnjiva" zbog određenih stihova.
Ali nisam bila ni 100% uvjerena da je silovanje u pitanju, zbog naglašavanja Mujine ljepote.
Bizarno je vjerovati ili sumnjati u silovanje, i pjevati o tome u sevdalinkama.

https://www.klix.ba/magazin/muzika/sadr ... ook+status
Kao što sam kaže u tekstu, ne mora biti u pravu.

On se suprotstavlja napadu, tekst je u toj službi. Treba to uraditi, naravno
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#20506 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 14/01/2022 15:00
KraljicaIzJajca wrote: 14/01/2022 09:27

Bizarno je vjerovati ili sumnjati u silovanje, i pjevati o tome u sevdalinkama.

https://www.klix.ba/magazin/muzika/sadr ... ook+status
Kao što sam kaže u tekstu, ne mora biti u pravu.

On se suprotstavlja napadu, tekst je u toj službi. Treba to uraditi, naravno
Kakvom napadu? Biljanino mišljenje nije napad, već njezina interpretacija. Meni je preludo pomisliti da je opjevano silovanje ili bilo koji oblik prisilnog seksa.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#20507 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

vjeshalica wrote: 13/01/2022 17:43
hadzinicasa wrote: 13/01/2022 12:39

ama znam, no velim, nema svako ni kapacitete, ni sredstva, ni odlucnost, ni karakter, ni pomoci .... a ljudi su i konformisti, pa ih ima koji zive u nadi i samozavaravanju... ali slazem se ja s tobom.
Mi smo se razumjeli, samo kazem svako moze imati peh,makar i ne bio u bracnoj zajednici,moze imati momka/curu da dugo hodaju i na kraju u toj vezi vidis sva sranja. Treba imati karaktera i razici se cim se desi prvi samar...ali....vidim da je drugacije uglavnom,ljudi su donekle sami krivi sto se stavljaju u ucjenjenu poziciju.
Ovo „donekle“ si u pravu. I ja smatram da svak snosi posljedice svojih odluka i izbora. Cak i kad se prevari
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#20508 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

hadzinicasa wrote: 14/01/2022 15:33 Ovo „donekle“ si u pravu. I ja smatram da svak snosi posljedice svojih odluka i izbora. Cak i kad se prevari
Snose ljudi na razne nacine. Uzmimo za primjer nekoga ko zasniva brak na interesu,dakle ciljano igra na kartu da ga supruznik izdrzava.Da sad zanemarimo tesku situaciju u pronalasku posla,ali ima takvih koji misle da je neko duzan.Kad se iskomplikuju stvari onda nemas gdje,kuci ga nece,posla nema,jedino na ulicu ko kerina.Normalno da je sam sebi kriv.Jbg treba se truditi da se ne stavljas u ucjenjenu poziciju u bilo kojem segmentu zivota.Znam da je tesko ali treba i pokusati raditi na sebi.Siroka je to tema.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#20509 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 14/01/2022 15:00
KraljicaIzJajca wrote: 14/01/2022 09:27

Bizarno je vjerovati ili sumnjati u silovanje, i pjevati o tome u sevdalinkama.

https://www.klix.ba/magazin/muzika/sadr ... ook+status
Kao što sam kaže u tekstu, ne mora biti u pravu.

On se suprotstavlja napadu, tekst je u toj službi. Treba to uraditi, naravno
Upravo. Stihovi su, kao i u u mnogim drugim stvarima, otvoreni za svačiju interpretaciju.
User avatar
Nowicki
Posts: 266
Joined: 07/05/2020 15:20

#20510 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

hadzinicasa wrote: 13/01/2022 12:37
Nowicki wrote: 12/01/2022 15:25

Ne idem u tom pravcu. Nego želim reći da je seksualnost uvijek bila u damenu društvenih konvencija. Postojali su čitav sistemi uvierenja šta se je smatralo dozvoljenim, a šta ne. Kao što postoji i klix S kime su seksualni odnosi dozvoljeni, u kojoj životnoj dobi itd. To ukazuje da su oni bili društveno uslovljeni, a ne proizvoljni. A seks je divna zabava, istina :D
dosta ovoga sto si rekao stoji, iako je u izlaganju zloupotrijebljeno, jer govoris prvo o braku kao pozeljnom okviru za medjuljudske odnose, pa onda nisu ni medjuljudski odnosi nego reprodukcija, a sada seksualnost. ja ne sporim da su stvari sjelimicno i povezane, mozda samo nije dobro obrazlozeno - za sta nam tacno treba brak? cemu on sluzi? u mikro ali i u sirem kontekstu (medjuljudskih odnosa, reprodukcije, seksualnosti, drustvenog uslovljavanja, konzervatizma, liberalima, modernog vremena, nastavi niz...).
Brak je nekakav međuljudski odnos, ne može se biti u braku sa samim sobom, zar ne? Brak se uvijek primarno odnosio na porodicu, dakle reprodukciju. Iako se potomstvo može ostvariti i van braka, ljudi su upravo ulazili u njega radi roditeljstva. Brak je opet u vezi sa seksualnošču (mada je ona širok pojam), a ona opet u vezi sa reprodukcijom. Tako da da, isprepliće se to. A pitanje ti je preširoko postvljeno, puno bi se moglo govoriti o svemu što si upitala. Ali hajde da probam bar malo artikulirati o čemu sam govorio.
Za šta nam treba brak i čemu on služi? Pa nema se tu šta specijalno dodati nova osim onoga što je već poznato. A to je prije svega definisanje odnos između muškarca i žene kao usmjeren jendno na drugo, nešto što treba objediniti u zajednicu iz koje treba da nastane potomstvo kao plod te zajednice. Zajednički odgoj, brigu i skrb o potomstvu. Ljubav, potporu, seksualnu isključivost. To je kroz čitavu historiju, uglavnom, i bilo primarno shvatanje braka. I služi upravo za sve to, ili je bar služio. Kad me pitaš zašto je bitan, možda da probam odgovoriti na to ovako. Vratimo se na ovo o društvenom usmjeravanju. Kako sam već rekao društvo uvijek ima određene sisteme vrijednosti. I ono što smatra vrijednošču to i štiti (moralom, pravom), ali i društveno afirmiše na razne načine. Npr. u vidu odgoja kojim se stečene vrijednosti prenose na nove naraštaje, ili npr. u vidu raznih društvenih ceremonija. Nije li ulazak u brak upravo to? Ceremonija? Naravno da jeste, od samog rituala zaključenja braka, do vjenčanice mlade, svatova i svadbene torte. Upravo tom ceremonijalnošču mi oko određenih vrijednosti stvaramo nešto što bi mogli nazvati mistikom, idealizacijom određenog odnosa. Dakle bit se ogleda u stvaranju društvene svijesti o tome šta se smatra ispravnim. I na taj način govorimo o društvenom usmjeravanju. Društvo uvijek teži proizvesti pojedinca koji je usklađen sa etabliranim društvenim vrijednostima. I većina ljudi se po njima i ponaša, ne propituje ih nego se usklađije u odnosu na njih. Tako da možemo reći da naš svijet nije ništa drugo nego sistem etabliranih naracija.
Dalje. U samom braku je sadržana upravo jedna takva naracija ili bismo mogli reči da shvatanje braka proizilazi iz iste. A ona je kako sam gore napisao u odnosu između muškarca i žene. Gdje se oni posmatraju kao dva bića, međusobno različita, ali po prirodi stvari nužno usmjerena jedno na drugo. I čije objedinjavanje treba da rezultira potomstvom. I zato je kod pitaš za konzervativizam brak najveća vrijdnost, jer je on odraz njihove slike o životu. Tako da ne čudi zašto feminizam (doduše ne svi) ima zazor od braka, jer u takvoj postavci ženu determiniše sposobnost rađanja kao majku i odgajateljicu. Pa imaš autorice koje tvrde da je brak patrijarhana institucija u kojoj je žena eksploatisana i sl. zato feminizam danas zagovara radikalan razlaz sa tradicijom.
To možemo posmatrati i u kontekstu progresivnih trendova gdje se čovjekova sloboda postavlja kao neupitan imperativ. Takav stav ima za pretpostavku sposobnost svakoga pojedinca da razumije svijet onakvim kakav jeste, svoje mjesto u njemu, pa na osnovu toga donosi valjane odluke. Međutim, iskustvo i ne ukazuje na to, štaviše, ukazuje upravo na suprotno. Da je čovjek nije išta drugo nego rob svojih nagona. Umjesto teškog rada odabrat će trenutno zadovoljstvo. Pa je tako u liberalnim društvima, gdje je stega tradicionalnih normi popustla, pojedinac upravo konzumeristički profiliran. Okrenut prije svega samome sebi i svojim potrebama. A institucija braka i porodica prije predstavlja neželjenu obavezu nego vrijednost kojoj teba težiti. Pa da ne bi imali muškarca od četrdeset godina koji šuta igrica i neće da se ženi, mora postojati neka društvena prisila koja ljude disciplinira i vodi u željenom pravcu. Ako je sloboda pojedinca prenaglašena društvo će se uništiti, prenaglasiš li drušvo uništit će se pojedinac.

Eto neka promišljna. Ne znam jesam li bar malo približio o čemu govorim.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#20511 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

no_sikiriki wrote: 14/01/2022 16:10
Hakiz wrote: 14/01/2022 15:00

Kao što sam kaže u tekstu, ne mora biti u pravu.

On se suprotstavlja napadu, tekst je u toj službi. Treba to uraditi, naravno
Upravo. Stihovi su, kao i u u mnogim drugim stvarima, otvoreni za svačiju interpretaciju.
S ovim mišljenjem se ne slažem, nismo eksperti za sevdalinke niti taj povijesni period. Stručno mišljenje jedino prihvaćam.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#20512 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 14/01/2022 15:18
Hakiz wrote: 14/01/2022 15:00

Kao što sam kaže u tekstu, ne mora biti u pravu.

On se suprotstavlja napadu, tekst je u toj službi. Treba to uraditi, naravno
Kakvom napadu? Biljanino mišljenje nije napad, već njezina interpretacija. Meni je preludo pomisliti da je opjevano silovanje ili bilo koji oblik prisilnog seksa.
On kaže da je to napad na našu kulturu, a time i državu.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#20513 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Nowicki wrote: 14/01/2022 16:25

Brak je nekakav međuljudski odnos, ne može se biti u braku sa samim sobom, zar ne? Brak se uvijek primarno odnosio na porodicu, dakle reprodukciju. Iako se potomstvo može ostvariti i van braka, ljudi su upravo ulazili u njega radi roditeljstva.
Brak je nastao kao, i dugo je primarno bio, ekonomska, interesna, institucija. Porodica je takođe bila zasnovana na interesu (više članova porodice, više radnika na njivi, ili potomak kao nasljednik krune ili bogatstva, potomak kao politički i ekonomski interes, ne emotivna želja za potomstvom). U vrijeme kada su se ti pojmovi definisali, mi smo zavisili od brojnosti, više lovaca u grupi (maloj kao što je porodica ili velikoj kao što je pleme) je značilo više hrane. U svakom slučaju brak je nastao kao interesna zajednica.

Nakon toga dolaze religija i moral, očuvanje društvene strukture i snage nekog društva kroz definisanje braka kao božije zajednice.

Ljubav kao komponenta braka je posljednja po važnosti ušla u brak, to je novotarija.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#20514 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Nowicki wrote: 14/01/2022 16:25
Pa da ne bi imali muškarca od četrdeset godina koji šuta igrica i neće da se ženi, mora postojati neka društvena prisila koja ljude disciplinira i vodi u željenom pravcu. Ako je sloboda pojedinca prenaglašena društvo će se uništiti, prenaglasiš li drušvo uništit će se pojedinac.

[/quote]

Društvena prisila? Mislim da ćeš baš nekoga ubijediti u vrijednost braka ako ga tako nazoveš. :mrgreen:
Društvo će se uništiti bez braka? Ne bih se složila, ali ok, tvoje mišljenje.
User avatar
Nowicki
Posts: 266
Joined: 07/05/2020 15:20

#20515 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

Hakiz wrote: 14/01/2022 16:34
Nowicki wrote: 14/01/2022 16:25

Brak je nekakav međuljudski odnos, ne može se biti u braku sa samim sobom, zar ne? Brak se uvijek primarno odnosio na porodicu, dakle reprodukciju. Iako se potomstvo može ostvariti i van braka, ljudi su upravo ulazili u njega radi roditeljstva.
Brak je nastao kao, i dugo je primarno bio, ekonomska, interesna, institucija. Porodica je takođe bila zasnovana na interesu (više članova porodice, više radnika na njivi, ili potomak kao nasljednik krune ili bogatstva, potomak kao politički i ekonomski interes, ne emotivna želja za potomstvom). U vrijeme kada su se ti pojmovi definisali, mi smo zavisili od brojnosti, više lovaca u grupi (maloj kao što je porodica ili velikoj kao što je pleme) je značilo više hrane. U svakom slučaju brak je nastao kao interesna zajednica.

Nakon toga dolaze religija i moral, očuvanje društvene strukture i snage nekog društva kroz definisanje braka kao božije zajednice.

Ljubav kao komponenta braka je posljednja po važnosti ušla u brak, to je novotarija.
Uslovi proizvodnje su bili odrednica braka, tako da to nije upitno, štaviše određivali su negov razvoj, pa taku upravo sa industrijalizacijom dolazimo do romantičnog poimanja braka iljubavi kao onoga što veže muškarca i ženu. No to ne isključuje da je brak bio vezan za potomstvo.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#20516 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 14/01/2022 16:44
Društvo će se uništiti bez braka? Ne bih se složila, ali ok, tvoje mišljenje.
Današnji zakoni i nepisana društvena pravila pokazuju da, ipak, društvo misli da će se uništiti ako ne bude institucije braka.

Čemu potreba za zakonski odobrenim i potvrđenim brakom, pa i vjerskim, ako te opasnosti nema?
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#20517 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 14/01/2022 16:47
no_sikiriki wrote: 14/01/2022 16:44
Društvo će se uništiti bez braka? Ne bih se složila, ali ok, tvoje mišljenje.
Današnji zakoni i nepisana društvena pravila pokazuju da, ipak, društvo misli da će se uništiti ako ne bude institucije braka.

Čemu potreba za zakonski odobrenim i potvrđenim brakom, pa i vjerskim, ako te opasnosti nema?
Ne znam stvarno, nisam filozof ni historičar, pa pričam samo o svom mišljenju. Živjela sam u zemlji gdje brak nije više toliko "in" i ljudi su sasvim normalno živjeli u vanbračnim zajednicama, a daleko od toga da im se društvo raspada. Izgleda da će im se prije raspasti ako puste Đokovića da igra nakon svega. :mrgreen:

Čemu potreba? Ne znam, to je neki status quo, pa tako i radi većina ljudi. Lično većinu stvari koje radim u životu radim jer meni tako odgovara. Da radim kako društvo nalaže, sve bi bilo drugačije. Po meni je sloboda da biraš kakav život hoćeš najvažnija, i mislim da će se prije raspasti društvo bez slobode nego sa nekim nametanjim da se neko od 40 godina mora da ženi umjesto da igra igrice ako tako želi.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#20518 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Nowicki wrote: 14/01/2022 16:47 No to ne isključuje da je brak bio vezan za potomstvo.
Ne, brak je rekao da su taj muškarac i ta žena vladništvo te porodice. Da za tu, ne neku drugu, porodicu rade. I da njihovo potomstvo postsje vladništvo i radna dnaga te porodice.
Zato je bila tragedija imati žensko dijete, žena udjom odlazi u muževu porodicu, donosi svoj rad i rađa sljedećeg radnika. Njena porodica ostaje i brz njenog rada i bez rada njenog potomstva. Rad, interes, to je temelj stvaranja institucije braka. Ne briga o potomstvu zbog same radosti imanja djece, i potomstvo je gledano kroz rad, kao novi radnici, potomci koji ne rade su smetnja, trošak, ne radost. Do 20. vijeka potomci koji nisu bili sposobni za rad su smatrani kao smetnja, sramota. Živopisni su načini na koje su porodice, pogotovo bogate, sklanjale takve potomke. I danas onima koji nemaju djece kažu "Ko će ti prinijeti čašu vode kada ostariš i onemoćaš"? Interes.

Brak je i potvrda vlasništva nad ljudima. Moja žena i moj muž, drugi neće uživati u nijma.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#20519 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 14/01/2022 16:57
Hakiz wrote: 14/01/2022 16:47

Današnji zakoni i nepisana društvena pravila pokazuju da, ipak, društvo misli da će se uništiti ako ne bude institucije braka.

Čemu potreba za zakonski odobrenim i potvrđenim brakom, pa i vjerskim, ako te opasnosti nema?
Ne znam stvarno, nisam filozof ni historičar, pa pričam samo o svom mišljenju. Živjela sam u zemlji gdje brak nije više toliko "in" i ljudi su sasvim normalno živjeli u vanbračnim zajednicama, a daleko od toga da im se društvo raspada. Izgleda da će im se prije raspasti ako puste Đokovića da igra nakon svega. :mrgreen:

Čemu potreba? Ne znam, to je neki status quo, pa tako i radi većina ljudi. Lično većinu stvari koje radim u životu radim jer meni tako odgovara. Da radim kako društvo nalaže, sve bi bilo drugačije. Po meni je sloboda da biraš kakav život hoćeš najvažnija, i mislim da će se prije raspasti društvo bez slobode nego sa nekim nametanjim da se neko od 40 godina mora da ženi umjesto da igra igrice ako tako želi.
A u svim tim državama vanbračna zajednica se zakonski reguliše kao i brak. Pa kod nas vanbračna zajednica duža od 3 godine je zakonski izjednačena sa brakom.

Nisam ni ja filozof. Ni istoričar.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#20520 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 14/01/2022 16:59

Brak je i potvrda vlasništva nad ljudima
. Moja žena i moj muž, drugi neće uživati u nijma.
....and he's back! :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#20521 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:04
Hakiz wrote: 14/01/2022 16:59

Brak je i potvrda vlasništva nad ljudima
. Moja žena i moj muž, drugi neće uživati u nijma.
....and he's back! :mrgreen:
Never left :lol:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#20522 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 14/01/2022 16:57 Po meni je sloboda da biraš kakav život hoćeš najvažnija, i mislim da će se prije raspasti društvo bez slobode nego sa nekim nametanjim da se neko od 40 godina mora da ženi umjesto da igra igrice ako tako želi.
Covid, sloboda, sigurnost. Sad se lomi stvar :mrgreen:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#20523 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 14/01/2022 16:28
KraljicaIzJajca wrote: 14/01/2022 15:18

Kakvom napadu? Biljanino mišljenje nije napad, već njezina interpretacija. Meni je preludo pomisliti da je opjevano silovanje ili bilo koji oblik prisilnog seksa.
On kaže da je to napad na našu kulturu, a time i državu.
To je bespotrebno verbalno pretjerivanje sa agresivnim izrazima, čak i ako su njene namjenjene bile maliciozne, njegov kredibilitet i adekvatan odgovor su dovoljni.
User avatar
Nowicki
Posts: 266
Joined: 07/05/2020 15:20

#20524 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

Hakiz wrote: 14/01/2022 16:59
Nowicki wrote: 14/01/2022 16:47 No to ne isključuje da je brak bio vezan za potomstvo.
Ne, brak je rekao da su taj muškarac i ta žena vladništvo te porodice. Da za tu, ne neku drugu, porodicu rade. I da njihovo potomstvo postsje vladništvo i radna dnaga te porodice.
Zato je bila tragedija imati žensko dijete, žena udjom odlazi u muževu porodicu, donosi svoj rad i rađa sljedećeg radnika. Njena porodica ostaje i brz njenog rada i bez rada njenog potomstva. Rad, interes, to je temelj stvaranja institucije braka. Ne briga o potomstvu zbog same radosti imanja djece, i potomstvo je gledano kroz rad, kao novi radnici, potomci koji ne rade su smetnja, trošak, ne radost. Do 20. vijeka potomci koji nisu bili sposobni za rad su smatrani kao smetnja, sramota. Živopisni su načini na koje su porodice, pogotovo bogate, sklanjale takve potomke. I danas onima koji nemaju djece kažu "Ko će ti prinijeti čašu vode kada ostariš i onemoćaš"? Interes.

Brak je i potvrda vlasništva nad ljudima. Moja žena i moj muž, drugi neće uživati u nijma.
Hakiz može jedno direktno pitanje? Jesi li ti marksista?
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#20525 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 14/01/2022 17:05
no_sikiriki wrote: 14/01/2022 17:04

....and he's back! :mrgreen:
Never left :lol:
:lol: Neka te, s kim ću se raspravljati ako odeš. :mrgreen:

A covid...tu se slažemo.
Post Reply