Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#18651 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

ExNihilo wrote: 30/11/2021 21:30 Da ne govorimo o tome da su vanzemaljci uvijek prikazani kao neprijatelji. Stop propagandi i stigmatizaciji vanzemaljaca.

A tek antopomorfizam u prikazu istih? Stop zemljo-centrizmu i taksonomskoj hegemoniji.
Nnnnnnneeeeeeeeeeeeeeeeeeee!

Zar je E.T. zao?

:(
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18652 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

Hakiz wrote: 30/11/2021 21:52
ExNihilo wrote: 30/11/2021 21:30 Da ne govorimo o tome da su vanzemaljci uvijek prikazani kao neprijatelji. Stop propagandi i stigmatizaciji vanzemaljaca.

A tek antopomorfizam u prikazu istih? Stop zemljo-centrizmu i taksonomskoj hegemoniji.
Nnnnnnneeeeeeeeeeeeeeeeeeee!

Zar je E.T. zao?

:(
Podvodi malu djecu. :lol:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#18653 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

ExNihilo wrote: 30/11/2021 21:30 Da ne govorimo o tome da su vanzemaljci uvijek prikazani kao neprijatelji. Stop propagandi i stigmatizaciji vanzemaljaca.

A tek antopomorfizam u prikazu istih? Stop zemljo-centrizmu i taksonomskoj hegemoniji.
jeste antropocentrizam, ali iz ugla coveka lol. alieni su takvi kakvi jesu (recimo tipicni graysi kako se prikazuju) jer je to optimalni evolutivni dizajn u ovom delu galaksije. iz ugla graysa, dizajn je graycentric. :-D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18654 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

_BataZiv_0809 wrote: 30/11/2021 17:26
hadzinicasa wrote: 30/11/2021 16:26

da. u civilizovanim drustvima.

edit: ipak kako se ovdje diskutovalo, silovanje je veoma tesko dokazati. a sanse da te neko lazno optuzi statisticki ne izlaze iz okvira vjerovatnoce koja se pojavljuje kod bilo kojeg drugog krivicnog djela. zbog toga a i zbog korumpiranog pravosudnog sistema izrazavam sumnju u nalaze odnosno odluke tuzilastva i ostavljam prostor da - to sto nema dokaza za podizanje optuznice ne znaci da nema djela.
Da li bi toliko sumnjala da su uloge obrnute? Recimo neka ne bude silovanje nego optuzba za prevaru?
odgovoricu ti iako si raskrinkan :D pajz' vamo ide carsaf.

nisam i ne pisem na forumu da bih ubijedila nekoga da sam u pravu, nametnula svoje misljenje ili pobijedila u nekoj diskusiji, pa kujem strategiju i "hvatam" sugovornika(e). Ovdje iznesem svoj stav, obrazlozim ga i prihvacam da se neko ne slaze s istim ili ima drugacije misljenje. gotovo svaki odgovor koji mi je upucen uzmem u obzir. tako i ovo tvoje pitanje. pri tome odvazem dobro radi li se o jednoj ili vise "fallacies" namjernoj ili ne (a koje su nevjerovatno popularan sport generalno na forumu - pogotovo jedna znana pod "straw man fallacy").
odgovorila bih ti, ako sam ispravno shvatila pitanje s jednim neposrednim iskustvom, no mislim da nece kvalitetno doprinijeti diskusiji.

da se vratimo na diskusiju, koja je u ovom slucaju podijeljena na dvije "strane". uprosticu s dopustenjem da previdim neke argumente i zadrzim se na poenti:
- jedna strana smatra da nije potrebno preispitivati slucaj koji je imao svoj tok i epilog na sudu (sto podrazumijeva i cinjenicu da nije ni usao u sudski postupak, nego se zavrsio u tuzilastvu) nego da covjek treba prihvatiti taj epilog kao cinjenicu i stanje stvari.
- druga strana smatra da unatoc epilogu kakav jeste covjek moze iz ovih ili onih razloga izraziti sumnju ili neslaganje sa istim i u skladu s tim djelovati koristeci gradjanske tehnike izrazavanja svog stava - tipa bojkot.

ja se slazem s ovim drugim.

pitao si me da li bih sumnjala u sistem da je u pitanju optuzba za prevaru? mislim da sam na to pitanje odgovorila u komentaru na koji si se osvrnuo - zlostavljanje zena, a pogotovo silovanje je - kako smo nekoliko puta rekli u diskusiji - veoma tesko dokazati, a sa sobom nosi stigmu za zene koja ne ide u prilog pokusaju manipulacije istim. tesko mi je povjerovati da bi neka zena na sebe "navukla" tu stigmu da naudi nekom muskarcu. znaci, tesko mi je vjerovati da bi zena iz ciste zlobe ili osvete ili ne znam ni ja kojeg motiva lazno optuzio i pokrenuo formalni pravni postupak protiv nekog muskarca. tu vjerovatno polazim od sebe i mozda sam naivna. s druge strane znam, nazalost koliko je pravosudni sistem na Balkanu (zemlje van nisu iskljucene, no mislim da je tamo daleko manja mjera korupcije) korumpiran. Kombinacija ova dva argumenta cini da je odgovor na tvoje pitanje - da.

razmisljala sam zasto je tako i moglo bi se reci da vjerujem u covjeka a ne vjerujem u sistem. pogotovo kad se radi o pitanjima zlostavljanja zena i nasilja nad zenama, djelimicno jer imam iskustva kako relativno licne prirode, tako i kroz poslove kojima sam se bavila.

(pri tome nisam naivna i znam da manipulacije i pokusaji manipulacija postoje, no mislim da je broj zanemariv. ne implikacije istih na ukljucene osobe - jer i jedna je jedna too much, vec broj kao argument u diskusiji)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65588
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#18655 Re: Danasnji "feminizam"

Post by _BataZiv_0809 »

@hadzinicasa :kiss:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#18656 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Chmoljo »

hadzinicasa wrote: 01/12/2021 09:23
_BataZiv_0809 wrote: 30/11/2021 17:26
Da li bi toliko sumnjala da su uloge obrnute? Recimo neka ne bude silovanje nego optuzba za prevaru?
odgovoricu ti iako si raskrinkan :D pajz' vamo ide carsaf.

nisam i ne pisem na forumu da bih ubijedila nekoga da sam u pravu, nametnula svoje misljenje ili pobijedila u nekoj diskusiji, pa kujem strategiju i "hvatam" sugovornika(e). Ovdje iznesem svoj stav, obrazlozim ga i prihvacam da se neko ne slaze s istim ili ima drugacije misljenje. gotovo svaki odgovor koji mi je upucen uzmem u obzir. tako i ovo tvoje pitanje. pri tome odvazem dobro radi li se o jednoj ili vise "fallacies" namjernoj ili ne (a koje su nevjerovatno popularan sport generalno na forumu - pogotovo jedna znana pod "straw man fallacy").
odgovorila bih ti, ako sam ispravno shvatila pitanje s jednim neposrednim iskustvom, no mislim da nece kvalitetno doprinijeti diskusiji.

da se vratimo na diskusiju, koja je u ovom slucaju podijeljena na dvije "strane". uprosticu s dopustenjem da previdim neke argumente i zadrzim se na poenti:
- jedna strana smatra da nije potrebno preispitivati slucaj koji je imao svoj tok i epilog na sudu (sto podrazumijeva i cinjenicu da nije ni usao u sudski postupak, nego se zavrsio u tuzilastvu) nego da covjek treba prihvatiti taj epilog kao cinjenicu i stanje stvari.
- druga strana smatra da unatoc epilogu kakav jeste covjek moze iz ovih ili onih razloga izraziti sumnju ili neslaganje sa istim i u skladu s tim djelovati koristeci gradjanske tehnike izrazavanja svog stava - tipa bojkot.

ja se slazem s ovim drugim.

pitao si me da li bih sumnjala u sistem da je u pitanju optuzba za prevaru? mislim da sam na to pitanje odgovorila u komentaru na koji si se osvrnuo - zlostavljanje zena, a pogotovo silovanje je - kako smo nekoliko puta rekli u diskusiji - veoma tesko dokazati, a sa sobom nosi stigmu za zene koja ne ide u prilog pokusaju manipulacije istim. tesko mi je povjerovati da bi neka zena na sebe "navukla" tu stigmu da naudi nekom muskarcu. znaci, tesko mi je vjerovati da bi zena iz ciste zlobe ili osvete ili ne znam ni ja kojeg motiva lazno optuzio i pokrenuo formalni pravni postupak protiv nekog muskarca. tu vjerovatno polazim od sebe i mozda sam naivna. s druge strane znam, nazalost koliko je pravosudni sistem na Balkanu (zemlje van nisu iskljucene, no mislim da je tamo daleko manja mjera korupcije) korumpiran. Kombinacija ova dva argumenta cini da je odgovor na tvoje pitanje - da.

razmisljala sam zasto je tako i moglo bi se reci da vjerujem u covjeka a ne vjerujem u sistem. pogotovo kad se radi o pitanjima zlostavljanja zena i nasilja nad zenama, djelimicno jer imam iskustva kako relativno licne prirode, tako i kroz poslove kojima sam se bavila.

(pri tome nisam naivna i znam da manipulacije i pokusaji manipulacija postoje, no mislim da je broj zanemariv. ne implikacije istih na ukljucene osobe - jer i jedna je jedna too much, vec broj kao argument u diskusiji)
Naravno da si naivna i naravno da ima ljudi soremnih izigravati zrtve, pa i silovanja zbog raznih razloga. Osvete, ucjene, paznje u medijima, pa naplacivanja te pozicije na neki nacin. Al samo da budem jasan, ne tvrdim da je to slucaj ovdje konkretno, samo kazem da itekako toga ima.

Pa molim te eto, pogledaj samo kratko one srpske rijalitije, ono cisti kao socioloski eksperiment. Pogledaj i bice ti jasno kakvi ljudi obitavaju u nasem okruzenju. Koliko im je nebitan moralni kompas, koliko je pitanje da li uopste nesto takvo imaju, koliko je jeftin obraz, koliko jednostavno nema pravila.

To sto ti zivis po nekim, to je sve super i fino, ali dobar broj pravila nema osim pojest, popit i poklopit. I nije to toliko problem jer je takvih ljudi bilo. Problem je sto je sad promovisano kao nesto ok i kao nesto cega se ne treba stidjeti nego cak i isticati i sto je primjer dobrog zivota.

Sto bi nas narod rekao meni jednu od najodvratnijih: snas'o se.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18657 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Chmoljo wrote: 01/12/2021 10:49

Naravno da si naivna i naravno da ima ljudi soremnih izigravati zrtve, pa i silovanja zbog raznih razloga. Osvete, ucjene, paznje u medijima, pa naplacivanja te pozicije na neki nacin. Al samo da budem jasan, ne tvrdim da je to slucaj ovdje konkretno, samo kazem da itekako toga ima.

Pa molim te eto, pogledaj samo kratko one srpske rijalitije, ono cisti kao socioloski eksperiment. Pogledaj i bice ti jasno kakvi ljudi obitavaju u nasem okruzenju. Koliko im je nebitan moralni kompas, koliko je pitanje da li uopste nesto takvo imaju, koliko je jeftin obraz, koliko jednostavno nema pravila.

To sto ti zivis po nekim, to je sve super i fino, ali dobar broj pravila nema osim pojest, popit i poklopit. I nije to toliko problem jer je takvih ljudi bilo. Problem je sto je sad promovisano kao nesto ok i kao nesto cega se ne treba stidjeti nego cak i isticati i sto je primjer dobrog zivota.

Sto bi nas narod rekao meni jednu od najodvratnijih: snas'o se.
ja sam jednako kao i ti sablaznjena dubinama na koje se drustvo srozava. i sta je sve skroz ok. sindrom kuhane zabe. ali ne zelim da moje postupke i djela odredjuje ono sto drugi rade. ne uspijeva mi uvijek, ali makar se trudim. sto se eksponiranja u bilo kojem obliku tice, e tu sam jos najtanja.

meni je najodvratnija demonstracija entitlementa. uzmes nesto ili uzurpiras (tudje) samo jer si ti pozelio. bez ikakvog obzira.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#18658 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

hadzinicasa wrote: 01/12/2021 13:38
meni je najodvratnija demonstracija entitlementa. uzmes nesto ili uzurpiras (tudje) samo jer si ti pozelio. bez ikakvog obzira.
Jugonostalgija.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18659 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Niemand wrote: 01/12/2021 13:42
hadzinicasa wrote: 01/12/2021 13:38
meni je najodvratnija demonstracija entitlementa. uzmes nesto ili uzurpiras (tudje) samo jer si ti pozelio. bez ikakvog obzira.
Jugonostalgija.
ha?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#18660 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

hadzinicasa wrote: 01/12/2021 13:44
Niemand wrote: 01/12/2021 13:42

Jugonostalgija.
ha?
:|
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18661 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

hadzinicasa wrote: 01/12/2021 09:23
da se vratimo na diskusiju, koja je u ovom slucaju podijeljena na dvije "strane". uprosticu s dopustenjem da previdim neke argumente i zadrzim se na poenti:
- jedna strana smatra da nije potrebno preispitivati slucaj koji je imao svoj tok i epilog na sudu (sto podrazumijeva i cinjenicu da nije ni usao u sudski postupak, nego se zavrsio u tuzilastvu) nego da covjek treba prihvatiti taj epilog kao cinjenicu i stanje stvari.
- druga strana smatra da unatoc epilogu kakav jeste covjek moze iz ovih ili onih razloga izraziti sumnju ili neslaganje sa istim i u skladu s tim djelovati koristeci gradjanske tehnike izrazavanja svog stava - tipa bojkot.
Treća strana smatra da je žena jednostavno lažljivica, ali, hajmo bit' uzorne feministice i branit' lažljiivcu, jer pripadamo istom spolu. :mrgreen:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18662 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

https://radiosarajevo.ba/multimedia/vid ... ici/438529

Puc puc :oops:

@piupiu @no_sikiriki nisu odavno po stražnjici. :-) :skoljka:
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#18663 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

KraljicaIzJajca wrote: 01/12/2021 17:15 https://radiosarajevo.ba/multimedia/vid ... ici/438529

Puc puc :oops:

@piupiu @no_sikiriki nisu odavno po stražnjici. :-) :skoljka:
ovo je upravo članak koji me inspirisao za ono pitanje :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#18664 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Chmoljo »

hadzinicasa wrote: 01/12/2021 13:38
Chmoljo wrote: 01/12/2021 10:49

Naravno da si naivna i naravno da ima ljudi soremnih izigravati zrtve, pa i silovanja zbog raznih razloga. Osvete, ucjene, paznje u medijima, pa naplacivanja te pozicije na neki nacin. Al samo da budem jasan, ne tvrdim da je to slucaj ovdje konkretno, samo kazem da itekako toga ima.

Pa molim te eto, pogledaj samo kratko one srpske rijalitije, ono cisti kao socioloski eksperiment. Pogledaj i bice ti jasno kakvi ljudi obitavaju u nasem okruzenju. Koliko im je nebitan moralni kompas, koliko je pitanje da li uopste nesto takvo imaju, koliko je jeftin obraz, koliko jednostavno nema pravila.

To sto ti zivis po nekim, to je sve super i fino, ali dobar broj pravila nema osim pojest, popit i poklopit. I nije to toliko problem jer je takvih ljudi bilo. Problem je sto je sad promovisano kao nesto ok i kao nesto cega se ne treba stidjeti nego cak i isticati i sto je primjer dobrog zivota.

Sto bi nas narod rekao meni jednu od najodvratnijih: snas'o se.
ja sam jednako kao i ti sablaznjena dubinama na koje se drustvo srozava. i sta je sve skroz ok. sindrom kuhane zabe. ali ne zelim da moje postupke i djela odredjuje ono sto drugi rade. ne uspijeva mi uvijek, ali makar se trudim. sto se eksponiranja u bilo kojem obliku tice, e tu sam jos najtanja.

meni je najodvratnija demonstracija entitlementa. uzmes nesto ili uzurpiras (tudje) samo jer si ti pozelio. bez ikakvog obzira.
Ma naravno. U stvari, sve suprotno od toga je vjerovatno dobro.

Samo govorim da toga ima, da je to tu i da je jako prisutno. I da me, u konkretnom slucaju sa Lecicem ne bi iznenadilo i da je ovo njena igranka. Opet kazem, ne kazem da jeste, samo da me ne bi iznenadilo. I da u igri mogu biti najprizemniji motivi i da ih nikada ne treba iskljucivati.
dorkcic
Posts: 752
Joined: 19/12/2008 20:26

#18665 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dorkcic »

no_sikiriki wrote: 01/12/2021 18:35
KraljicaIzJajca wrote: 01/12/2021 17:15 https://radiosarajevo.ba/multimedia/vid ... ici/438529

Puc puc :oops:

@piupiu @no_sikiriki nisu odavno po stražnjici. :-) :skoljka:
ovo je upravo članak koji me inspirisao za ono pitanje :)
Komentari ispod ove vijesti na Facebooku i Klixu vrlo jasno pokazuju zašto nam je feminizam i dalje veoma potreban.
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#18666 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

dorkcic wrote: 01/12/2021 21:31
no_sikiriki wrote: 01/12/2021 18:35

ovo je upravo članak koji me inspirisao za ono pitanje :)
Komentari ispod ove vijesti na Facebooku i Klixu vrlo jasno pokazuju zašto nam je feminizam i dalje veoma potreban.
slazem se, upravo sam spomenula "standardno balkanske" (tragicne) komentare ispod.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18667 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

dorkcic wrote: 01/12/2021 21:31
no_sikiriki wrote: 01/12/2021 18:35

ovo je upravo članak koji me inspirisao za ono pitanje :)
Komentari ispod ove vijesti na Facebooku i Klixu vrlo jasno pokazuju zašto nam je feminizam i dalje veoma potreban.
Hajd' mogu razumjet' da modernom društvu smetaju ovakve pojave, ali kakve to veze ima sa feminizmom?

Šta? Feminizam(tipkanje na tastaturi) će popraviti stvari? :mrgreen:

Neko napravio neko sranje, prva ideja "hajmo se grupisat' u tor", stvarno? :mrgreen:

Kad bismo pravili torove za svaku glupost, porokali bismo se već do jutra, ne bi hromosom ost'o. :mrgreen:

Feminizam nije potreban nikome, taj pokret nema nikakvu svrhu osim da donese slavu nekolicini pametnih koji znaju iskoristit' ljudsku zaluđenost pogrešnim idejama.
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#18668 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

S4mpion wrote: 02/12/2021 01:06
dorkcic wrote: 01/12/2021 21:31

Komentari ispod ove vijesti na Facebooku i Klixu vrlo jasno pokazuju zašto nam je feminizam i dalje veoma potreban.
Hajd' mogu razumjet' da modernom društvu smetaju ovakve pojave, ali kakve to veze ima sa feminizmom?

Šta? Feminizam(tipkanje na tastaturi) će popraviti stvari? :mrgreen:

Neko napravio neko sranje, prva ideja "hajmo se grupisat' u tor", stvarno? :mrgreen:

Kad bismo pravili torove za svaku glupost, porokali bismo se već do jutra, ne bi hromosom ost'o. :mrgreen:

Feminizam nije potreban nikome, taj pokret nema nikakvu svrhu osim da donese slavu nekolicini pametnih koji znaju iskoristit' ljudsku zaluđenost pogrešnim idejama.
previše trolaš, moraš bit' malo suptilniji ;-)
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#18669 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Moze l' jedna za raju iz coska? :D :lol:



Sto mora sve ozbiljno :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18670 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

no_sikiriki wrote: 02/12/2021 08:04
S4mpion wrote: 02/12/2021 01:06

Hajd' mogu razumjet' da modernom društvu smetaju ovakve pojave, ali kakve to veze ima sa feminizmom?

Šta? Feminizam(tipkanje na tastaturi) će popraviti stvari? :mrgreen:

Neko napravio neko sranje, prva ideja "hajmo se grupisat' u tor", stvarno? :mrgreen:

Kad bismo pravili torove za svaku glupost, porokali bismo se već do jutra, ne bi hromosom ost'o. :mrgreen:

Feminizam nije potreban nikome, taj pokret nema nikakvu svrhu osim da donese slavu nekolicini pametnih koji znaju iskoristit' ljudsku zaluđenost pogrešnim idejama.
previše trolaš, moraš bit' malo suptilniji ;-)
Nije previše, ovo je taman. :mrgreen:

Dakle, feminizam je sačuvao nekoga? :mrgreen:
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#18671 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

S4mpion wrote: 02/12/2021 14:44
no_sikiriki wrote: 02/12/2021 08:04

previše trolaš, moraš bit' malo suptilniji ;-)
Nije previše, ovo je taman. :mrgreen:

Dakle, feminizam je sačuvao nekoga? :mrgreen:
fali ti još koji :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18672 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Šta sve ženama u SAD-u nije bilo dozvoljeno 60-ih godina prošlog stoljeća

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /211130150
One u šezdesetim godinama prošlog stoljeća nisu smjele:

Otvoriti račun u banci bez pismene dozvole oca ili muža.

Biti članice porote jer su morale stalno biti u kući kako bi pomagale porodici.

Uzimati kontracepcijske pilule ukoliko muž to nije dozvolio. Morale su biti u braku i dogovoriti se sa supružnikom da će odgoditi rađanje djece.

Upisati Ivy ligu univerziteta sve do 1970-ih godina. Ovdje spadaju sljedeći univerziteti: Harvard, Princeton, Yale, Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth i Pennsylvania.

Imati jednak status kao muškarci u poslovnom okruženju. Predsjedničko povjerenstvo za status žena (PCSW) je 1963. utvrdilo da su žene zarađivale 59 centi za svaki dolar koji su zaradili muškarci.

Ostati na poslu ukoliko zatrudne. One su prema Zakonu o diskriminaciji u trudnoći (PDA) dobijale otkaze.

Odbiti seksualne odnose s mužem. Prisilni seks je 1993. napokon postao ilegalan u svih 50 država.

Tražiti legalan abortus. Slučaj "Roe protiv. Wade" iz 1973. pomogao je u legalizaciji abortusa.

Podnijeti krivičnu prijavu seksualnog zlostavljanja na poslu. Ovo pravo dodijeljeno im je tek 1977.

Prijaviti se za poslove kojima su se uglavnom bavili muškarci. Vrhovni sud je 1973. donio odluku kojom su se mogle početi prijavljivati za poslove koji su donosili više novca.

Baviti se sportom na koledžu. Naslov IX koji je bio dio obrazovnih izmjena 1972. je zabranio spolnu diskriminaciju u obrazovnim ustanovama tako da su napokon mogle uživati u sportskim aktivnostima.
od finansija i raspolaganja novcem, do zaposljavanja, vlastitog zdravlja, reprodukcije, zlostavljanja pa do sporta....
pa ka'e nema to veze sto je zena do preferencija je, genetike i to :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18673 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

Malo sam fact-checkirao ovo. Većina ovih stvari se razlikovala od jedne savezne države do druge. Godine koje se ovdje spominju su godine kada je pravo zagarantovano na federalnom nivou i samim tim obuhvatilo sve žene. Neke tvrdnje su i posve netačne.
The post presents claims that include a lot of truth but also some inaccuracies. Women could not get a credit card in their own name and serve on the front lines in 1971. They could get fired for getting pregnant, they could not take legal action against workplace sexual harassment, they paid more in health insurance and they were unable to take their husbands to court for rape. But the post is not accurate on women and juries, an Ivy League education or contraception.
https://www.usatoday.com/story/news/fac ... 677101001/
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#18674 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Jos uvijek se pokusava shvatiti i objasniti the paradox of declining female happiness.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#18675 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

hadzinicasa wrote: 02/12/2021 15:23 Šta sve ženama u SAD-u nije bilo dozvoljeno 60-ih godina prošlog stoljeća

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /211130150
One u šezdesetim godinama prošlog stoljeća nisu smjele:

Otvoriti račun u banci bez pismene dozvole oca ili muža.

Biti članice porote jer su morale stalno biti u kući kako bi pomagale porodici.

Uzimati kontracepcijske pilule ukoliko muž to nije dozvolio. Morale su biti u braku i dogovoriti se sa supružnikom da će odgoditi rađanje djece.

Upisati Ivy ligu univerziteta sve do 1970-ih godina. Ovdje spadaju sljedeći univerziteti: Harvard, Princeton, Yale, Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth i Pennsylvania.

Imati jednak status kao muškarci u poslovnom okruženju. Predsjedničko povjerenstvo za status žena (PCSW) je 1963. utvrdilo da su žene zarađivale 59 centi za svaki dolar koji su zaradili muškarci.

Ostati na poslu ukoliko zatrudne. One su prema Zakonu o diskriminaciji u trudnoći (PDA) dobijale otkaze.

Odbiti seksualne odnose s mužem. Prisilni seks je 1993. napokon postao ilegalan u svih 50 država.

Tražiti legalan abortus. Slučaj "Roe protiv. Wade" iz 1973. pomogao je u legalizaciji abortusa.

Podnijeti krivičnu prijavu seksualnog zlostavljanja na poslu. Ovo pravo dodijeljeno im je tek 1977.

Prijaviti se za poslove kojima su se uglavnom bavili muškarci. Vrhovni sud je 1973. donio odluku kojom su se mogle početi prijavljivati za poslove koji su donosili više novca.

Baviti se sportom na koledžu. Naslov IX koji je bio dio obrazovnih izmjena 1972. je zabranio spolnu diskriminaciju u obrazovnim ustanovama tako da su napokon mogle uživati u sportskim aktivnostima.
od finansija i raspolaganja novcem, do zaposljavanja, vlastitog zdravlja, reprodukcije, zlostavljanja pa do sporta....
pa ka'e nema to veze sto je zena do preferencija je, genetike i to :lol:
Niko ne spori da je prvi val imao razumne zahtjeve u vidu korekcija tih nabrojanih stvari. Tema je koliko vidim današnji, tj. četvrti val feminizma u kojem imate sva ta prava (pa i privilegije tipa kvota zapošljavanja koje mi nikada nećemo smjeti spomenuti ako se nađemo u većinski ženskim kolektivima i profesijama) i opet tražite načine da budete žrtve.
Post Reply