Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#28351 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 04/07/2022 23:05 @Niemand
Ok, hvala na pojašnjenju.
Sad se opet mogu vratiti na ono što sam ranije napisala - ti se baviš današnjim "feminizmom" (koji realno ima vrlo malo dodirnih tačaka sa našom zemljom), a ja se bavim old school feminizmom i relevantnim definicijama.
U jednoj BiH mislim da je sasvim jasno kakav bi (većinski) odgovor dobila na to da li samo žene rađaju ili imaju abortuse.
Za mene to ne spada pod seksizam, nekome u Americi možda spada, i možda bi neko tamo rekao da sam ja seksista ili transfobična, jer se slažem sa J.K.Rowling. Njihova stvar. Za mene je seksizam ono što sam nabrojala ranije - jedan odnos prema ženama u kojem se smatra da su manje vrijedne samim tim što su žene, itd., da se ne ponavljam.
Ako seksizam ima definiciju, a ima kao što vidimo, ne može "Za mene je seksizam..."

Izmisli svoj termin i pojavu pa će biti ono šta želiš. Nije lijepo "rušiti tuđe".
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#28352 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 04/07/2022 23:22
no_sikiriki wrote: 04/07/2022 23:05 @Niemand
Ok, hvala na pojašnjenju.
Sad se opet mogu vratiti na ono što sam ranije napisala - ti se baviš današnjim "feminizmom" (koji realno ima vrlo malo dodirnih tačaka sa našom zemljom), a ja se bavim old school feminizmom i relevantnim definicijama.
U jednoj BiH mislim da je sasvim jasno kakav bi (većinski) odgovor dobila na to da li samo žene rađaju ili imaju abortuse.
Za mene to ne spada pod seksizam, nekome u Americi možda spada, i možda bi neko tamo rekao da sam ja seksista ili transfobična, jer se slažem sa J.K.Rowling. Njihova stvar. Za mene je seksizam ono što sam nabrojala ranije - jedan odnos prema ženama u kojem se smatra da su manje vrijedne samim tim što su žene, itd., da se ne ponavljam.
Ako seksizam ima definiciju, a ima kao što vidimo, ne može "Za mene je seksizam..."

Izmisli svoj termin i pojavu pa će biti ono šta želiš. Nije lijepo "rušiti tuđe".
Izvolite. Nisam ja pisala. :)

sexism
/ˈsɛksɪz(ə)m/

noun
prejudice, stereotyping, or discrimination, typically against women, on the basis of sex.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#28353 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 04/07/2022 23:24
Hakiz wrote: 04/07/2022 23:22

Ako seksizam ima definiciju, a ima kao što vidimo, ne može "Za mene je seksizam..."

Izmisli svoj termin i pojavu pa će biti ono šta želiš. Nije lijepo "rušiti tuđe".
Izvolite. Nisam ja pisala. :)

sexism
/ˈsɛksɪz(ə)m/

noun
prejudice, stereotyping, or discrimination, typically against women, on the basis of sex.
Tipično o ženama, ali ne apsolutno. Stoga :-D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28354 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

https://www.washingtonpost.com/postever ... -feminism/

Dobar članak. Autorica se dotakla mizandrije među feminističkim pokretima.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#28355 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

MarlboroGold wrote: 04/07/2022 23:30 https://www.washingtonpost.com/postever ... -feminism/

Dobar članak. Autorica se dotakla mizandrije među feminističkim pokretima.
Znao je i WaPo dobre clanke objaviti. Vidi, vidi ko pravi neocekivan comeback, stara jaranica Klementusha 'Mrziteljica Muskaraca' Ford. :D
Perhaps mocking and berating men is not the way to show that the feminist revolution is about equality and that they have a stake in the new game. The message that feminism can help men, too — by placing equal value on their role as parents or by encouraging better mental health care and reducing male suicide — is undercut by gender warriors like Australian pundit Clementine Ford, whose “ironic misandry” often seems entirely non-ironic and who has angrily insisted that feminism stands only for women.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#28356 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Manosphere. :D
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#28357 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

no_sikiriki wrote: 04/07/2022 23:05 @Niemand
Ok, hvala na pojašnjenju.
Sad se opet mogu vratiti na ono što sam ranije napisala - ti se baviš današnjim "feminizmom" (koji realno ima vrlo malo dodirnih tačaka sa našom zemljom), a ja se bavim old school feminizmom i relevantnim definicijama.
U jednoj BiH mislim da je sasvim jasno kakav bi (većinski) odgovor dobila na to da li samo žene rađaju ili imaju abortuse.
Za mene to ne spada pod seksizam, nekome u Americi možda spada, i možda bi neko tamo rekao da sam ja seksista ili transfobična, jer se slažem sa J.K.Rowling. Njihova stvar. Za mene je seksizam ono što sam nabrojala ranije - jedan odnos prema ženama u kojem se smatra da su manje vrijedne samim tim što su žene, itd., da se ne ponavljam.
I u nasoj zemlji su se stvari svele na hestagove #metoo, #nisisama, #nisamtrazila, bas kao i u americi, u brckom smo imali cancel culture na pozorisnom festivalu, bas kao po svijetu, a imamo i tog supljeg empowermenta kolko hos, od dm-a do zena sda. Imamo i feministice iz bosne koje lijepo tvrde da ne mozes biti feminista ako nisi transinkluzivan (asja bakic).

Mislim, razumijem ja sta ti govoris, samo mislim da je naivno misliti kako je to sve eto nedje tamo.

Na kraju krajeva, i ngo ipak mora nekako zaraditi tu platu, a ngo nam takodjer ne fali. Otud i sva ta suplja i kod nas, vec odavno.
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#28358 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Niemand wrote: 04/07/2022 22:53
no_sikiriki wrote: 04/07/2022 21:46

E super, kad već imam tvoje dopuštenje da ovdje pišem ovo ili ono, valjda smijem i da te pitam - koja je relacija između citata o feminizmu koji mi se dopao u kontekstu toga da dijelim ljude na ovom svijetu na seksiste i normalne ljude (radije nego feministe ili feministkinje), i tvog citata o tome da vele da "nisu samo žene te koje traže abortus ili rađaju"?
Već smo ustanovili da mene interesuje samo trash news i sl., pa shodno mojim "intelektualnim" sposobnostima, nadam se da ti neće biti mrsko objasniti, samo zamisli da pričaš sa djetetom. :mrgreen:
Fajn, pokusacu.

Dakle:

“I feel like we should stop calling feminists 'feminists' and just start calling people who aren't feminist 'sexist' – and then everyone else is just human.”
Sta je seksizam?
sexism, prejudice or discrimination based on sex or gender, especially against women and klix. Although its origin is unclear, the term sexism emerged from the “second-wave” feminism of the 1960s through ’80s and was most likely modeled on the civil rights movement’s term racism (prejudice or discrimination based on race). Sexism can be a belief that one sex is superior to or more valuable than another sex. It imposes limits on what men and boys can and should do and what women and klix can and should do. The concept of sexism was originally formulated to raise consciousness about the oppression of klix and women, although by the early 21st century it had sometimes been expanded to include the oppression of any sex, including men and boys, intersex people, and transgender people.

Sexism in a society is most commonly applied against women and klix. It functions to maintain patriarchy, or male domination, through ideological and material practices of individuals, collectives, and institutions that oppress women and klix on the basis of sex or gender. Such oppression usually takes the forms of economic exploitation and social domination. Sexist behaviours, conditions, and attitudes perpetuate stereotypes of social (gender) roles based on one’s biological sex.

...

https://www.britannica.com/topic/sexism
Pitam te jel ozbiljno i velim da dzaba kukaju te zene po americi:
It’s the truth: Not only women give birth, not only women seek abortion.”
Reci da radjaju ili abortiraju samo zene, jer jel, rod i spol nisu isto pa sad i muskarci radjaju ili abortiraju, jeste seksizam:
It imposes limits on what men and boys can and should do and what women and klix can and should do.

...

Sexist behaviours, conditions, and attitudes perpetuate stereotypes of social (gender) roles based on one’s biological sex.
Otud i to:

It’s the truth: Not only women give birth, not only women seek abortion.”

Ako vec dijelis ljude na ovom svijetu na seksiste i normalne ljude (radije nego feministe ili feministkinje), vidi i djesi ti tu tacno. Ja sam ocito seksista.

:kakoste:
Browser mi izbacuje - Quote mining alert :|
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#28359 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

John Cleese wrote: 05/07/2022 00:05
Browser mi izbacuje - Quote mining alert :|
Nista, naredaj kakvih jutub linkova i nesto smajlija i bice to sve.

:kakoste:
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#28360 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Znači i u BiH postoje samo hashtagovi i šuplji empowerment? Ne postoji nasilje nad ženama, razne diskriminacije kao npr
diskirminiranje trudnih žena kao manje poželjnjih zaposlenika, pa onda mizerne naknade za te iste trudnice? Hoćemo da imamo zdrav priraštaj
stanovništva, dame i gospodo, neko se mora baviti i time da se da pozitivan poticaj za to. I gomila je još drugih stvari i problema kod nas
koje jesu stvar feminizma, ali i društva u cjelini i njegovog odnosa prema ženama. Nisu to samo "budalaštine" što bi neki rekli.
Last edited by dale cooper on 05/07/2022 03:25, edited 1 time in total.
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#28361 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Niemand wrote: 05/07/2022 00:14
John Cleese wrote: 05/07/2022 00:05
Browser mi izbacuje - Quote mining alert :|
Nista, naredaj kakvih jutub linkova i nesto smajlija i bice to sve.

:kakoste:
Uh dobro je - pomislio sam da nesto nije kako treba u tvom postu.

Da znas da bi mi bilo zao, vidim da si se potrudila :|
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#28362 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Bloo wrote: 04/07/2022 20:12 Da, dok se zivjelo opusteno i u zabludi da je to nesto fiksno za sto se izborilo, pa da se sad moze krenuti dalje, dodose konzervativci i religiozni ziloti sa leda i suknuse.
Now it’s up to the feminist movement to regroup and recalibrate. Inspirational narratives are great, so long as they inspire people toward building real political power. Abortion rights can still be saved, but only if feminists focus their energy on electing allies at the state and local level. In a post-Roe America, that’s the kind of representation that matters most.
Ne samo feministkinje i feministi, svi. :) Svi, normalni, I mean. :D
zanimljivo kako je identican sentiment prisutan i kod nas - feminizam nam, naime, vise ne treba, emancipovane smo.
pa bile su i amerikanke, slabe im koristi sad.
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#28363 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Kako zaštititi desetogodišnju djevojčicu s intelektualnim poteškoćama od seksualnih predatora?
Trenutno ima starateljku, do prije godinu dana, bila je u Domu.
U međuvremenu je spolno sazrela, ranije nego očekivano, izmedju 9-10 godine, nažalost.

Meni je bilo mučno saznanje da ako izađe sama na biciklu i sl., sreće muškarce koji bi da se malo "druže" s njom, da joj pokažu auto...komšija je zove "na doručak"....i vjerovali ili ne, otac neke kolegice iz razreda je ZOVE na mobitel da vidi da li treba negdje da je odbaci i sl.

Meni se povraća od svega toga, od saznanja da su tako "obični" muškarci među nama spremni da iskoriste desetogodišnju djevojčicu.
Starateljka je nažalost vrlo naivna i pomalo nesvjesna intelektualnog stanja djevojčice, misli da je može puštati vani samu, a da joj neće ništa biti.
Mislim da je samo pitanje vemena dok ne dođe do neželjene trudnoće. :(
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#28364 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Niemand wrote: 04/07/2022 23:46
no_sikiriki wrote: 04/07/2022 23:05 @Niemand
Ok, hvala na pojašnjenju.
Sad se opet mogu vratiti na ono što sam ranije napisala - ti se baviš današnjim "feminizmom" (koji realno ima vrlo malo dodirnih tačaka sa našom zemljom), a ja se bavim old school feminizmom i relevantnim definicijama.
U jednoj BiH mislim da je sasvim jasno kakav bi (većinski) odgovor dobila na to da li samo žene rađaju ili imaju abortuse.
Za mene to ne spada pod seksizam, nekome u Americi možda spada, i možda bi neko tamo rekao da sam ja seksista ili transfobična, jer se slažem sa J.K.Rowling. Njihova stvar. Za mene je seksizam ono što sam nabrojala ranije - jedan odnos prema ženama u kojem se smatra da su manje vrijedne samim tim što su žene, itd., da se ne ponavljam.
I u nasoj zemlji su se stvari svele na hestagove #metoo, #nisisama, #nisamtrazila, bas kao i u americi, u brckom smo imali cancel culture na pozorisnom festivalu, bas kao po svijetu, a imamo i tog supljeg empowermenta kolko hos, od dm-a do zena sda. Imamo i feministice iz bosne koje lijepo tvrde da ne mozes biti feminista ako nisi transinkluzivan (asja bakic).

Mislim, razumijem ja sta ti govoris, samo mislim da je naivno misliti kako je to sve eto nedje tamo.

Na kraju krajeva, i ngo ipak mora nekako zaraditi tu platu, a ngo nam takodjer ne fali. Otud i sva ta suplja i kod nas, vec odavno.
Upravo.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#28365 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 05/07/2022 14:29 Kako zaštititi desetogodišnju djevojčicu s intelektualnim poteškoćama od seksualnih predatora?
Trenutno ima starateljku, do prije godinu dana, bila je u Domu.
U međuvremenu je spolno sazrela, ranije nego očekivano, izmedju 9-10 godine, nažalost.

Meni je bilo mučno saznanje da ako izađe sama na biciklu i sl., sreće muškarce koji bi da se malo "druže" s njom, da joj pokažu auto...komšija je zove "na doručak"....i vjerovali ili ne, otac neke kolegice iz razreda je ZOVE na mobitel da vidi da li treba negdje da je odbaci i sl.

Meni se povraća od svega toga, od saznanja da su tako "obični" muškarci među nama spremni da iskoriste desetogodišnju djevojčicu.
Starateljka je nažalost vrlo naivna i pomalo nesvjesna intelektualnog stanja djevojčice, misli da je može puštati vani samu, a da joj neće ništa biti.
Mislim da je samo pitanje vemena dok ne dođe do neželjene trudnoće. :(
Kako će feminizam pomoći?
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#28366 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 05/07/2022 14:34 Kako će feminizam pomoći?
Neće feminizam, ti ćeš. Ja znam da ćeš ti ovo da riješiš. Napiši šta činiti. Kako spriječiti pedofile da naprave to što su naumili?
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#28367 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 05/07/2022 14:39
Hakiz wrote: 05/07/2022 14:34 Kako će feminizam pomoći?
Neće feminizam, ti ćeš. Ja znam da ćeš ti ovo da riješiš. Napiši šta činiti. Kako spriječiti pedofile da naprave to što su naumili?
Pedofile rješavaju psihijatri ako uspiju prije i krivični proces poslije.

Ja ozbiljno pitam, kako misliš da feminizam može pomoći u toj situciji?
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#28368 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 05/07/2022 14:42
no_sikiriki wrote: 05/07/2022 14:39

Neće feminizam, ti ćeš. Ja znam da ćeš ti ovo da riješiš. Napiši šta činiti. Kako spriječiti pedofile da naprave to što su naumili?
Pedofile rješavaju psihijatri ako uspiju prije i krivični proces poslije.

Ja ozbiljno pitam, kako misliš da feminizam može pomoći u toj situciji?
Ne može pomoći feminizam. Ali na ovoj temi smo pričali dosta o silovanju, seksualnim predatorima, gdje je odgovornost, itd. Tako da je relevantno, i poenta je skrenuti pažnju na to kakvim smo "ljudima" okruženi. Da znaju i drugi ljudi sa djecom.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#28369 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 05/07/2022 14:54
Hakiz wrote: 05/07/2022 14:42

Pedofile rješavaju psihijatri ako uspiju prije i krivični proces poslije.

Ja ozbiljno pitam, kako misliš da feminizam može pomoći u toj situciji?
Ne može pomoći feminizam. Ali na ovoj temi smo pričali dosta o silovanju, seksualnim predatorima, gdje je odgovornost, itd. Tako da je relevantno, i poenta je skrenuti pažnju na to kakvim smo "ljudima" okruženi. Da znaju i drugi ljudi sa djecom.
To da.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28370 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

Kako će pomoći feminizam?

Je li moguće da čovjek, misaono biće, pročita kratak komentar o seksualnom zlostavljanju djevojčice (+ ometene u razvoju) i da mu jedina reakcija bude...ta će taj feminizam?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28371 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

@no_sikiriki

Nevjerovatno je koliko ima ovakvih i sličnih primjera djevojčica koje odrastaju u rasturenim, nefunkcionalnim porodicama i sa starateljima (čak i biološkim roditeljima) koji nisu u stanju da prate i kontrolišu njihovo ponašanje u stvarnosti i na internetu. Ili su ustanju čak i rođenu djecu....da seksualno zloupotrijebe...

Djevojčice, 14-15 godina, prepuštene same sebi...većina roditelja, pogotovo ona koja ima djecu tog uzrasta, bi se prestravila kada bi zavirila u njihove mobilne telefone i vidjela s kakvim sve bolesnicima...a na papiru odraslim muškarcima....se možda mimoilaze svakodnevno na ulicama svog grada.

Ovo je zaista važno pitanje...u rangu otvorene Pandorine kutije....

i sva priča oko nekakvih socijalnih službi, ustanova i instirucija, kao odgovora i efikasnog rješenja i adekvatne pomoći... u ovom šupku svijeta...je prazna priča.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#28372 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

wewa wrote: 05/07/2022 13:23
Bloo wrote: 04/07/2022 20:12 Da, dok se zivjelo opusteno i u zabludi da je to nesto fiksno za sto se izborilo, pa da se sad moze krenuti dalje, dodose konzervativci i religiozni ziloti sa leda i suknuse.



Ne samo feministkinje i feministi, svi. :) Svi, normalni, I mean. :D
zanimljivo kako je identican sentiment prisutan i kod nas - feminizam nam, naime, vise ne treba, emancipovane smo.
pa bile su i amerikanke, slabe im koristi sad.
Pa djesi wewo :D

Helem, jel to mozda sad feminizam ipak samo ta vasa verzija feminizma ili postoje i svi oni razliciti feminizmi kako inace kazemo?

Ako postoje, jel to mozda svaki feminizam za abortus?

https://www.wikipedia.org/wiki/Anti-abortion_feminism

Treba mozda vise zena u politici?
...

Neither the first woman Vice President nor the first woman Speaker of the House has the power to change the makeup of the Supreme Court or save the constitutional right to an abortion. Of the record 147 women in Congress, 41 are Republicans, many of them anti-abortion. All the major national anti-abortion organizations are run by women. For the first time in history, four women serve on the Supreme Court at the same time—and Justice Amy Coney Barrett was key to sealing the demise of Roe. More white women voted for Trump than for Hillary Clinton in the 2016 election. This too was representation. This too mattered.

...
Il mozda sad treba ipak samo vise zena u politici sa kojima se slazemo?
...

Ms Fitch - who declined to be interviewed - had argued that overturning Roe v Wade would be "game-changing", "uplifting" women by eliminating what she described as a false choice between family and career.

"Fifty years ago, for professional women, they wanted you to make a choice. Now you don't have to," she said on Pro-Life Weekly. "You have the option in life to really achieve your dreams, your goals, and you can have those beautiful children as well."

If she wins the case, and Roe v Wade falls, some 40 million women may lose access to abortion, pro-choice advocates warn. It could also make Ms Fitch, a single working parent of three, a Republican superstar and poster-child for her own argument: modern women don't need abortion to have it all.

Abortion was not always an animating theme of Ms Fitch's political career. When she first took public office, as Mississippi state treasurer in 2011, she pushed for legislation that would guarantee men and women were paid equally.

...

At times, Ms Fitch has said her state is merely making an argument for the rule of law: asking the Supreme Court to turn over abortion policymaking to the states. But more often, she says the case is about women's empowerment. :mrgreen:

Roe v Wade, she has said, made women believe they had to pick: family or career, not both.

"The court in Roe pitted women against our children, and woman against woman," she wrote in a Washington Post op-ed.

The choice is misleading and paternalistic, argued Ms Fitch. It's a position seemingly drawn from her own life: a single mother who has ascended to the highest levels of state office, while remaining devoted to her children and grandchildren.

"Being a single mom has sort of dominated her thought process, and her life experience," Mr Dent said. "I think that's one of the reasons she feels so strongly about this".

In a world without Roe v Wade, Ms Fitch said during a television interview last year, "babies will be saved" and mothers "get a chance to really redirect their lives. They have all these new and different opportunities that they didn't have 50 years ago".

Pro-choice activists have accused Ms Fitch of using feminist language to cover over an inherently anti-feminist policy.

...

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-61789443

Zene u politici sa kojima se ne slazemo? Nek se vrate lijepo u kuhinju.

Sam abortus svakako nije vise nekakvo zensko pitanje jer i muskarci, 2spiriti, kunto i panto sad mogu biti trudni. Prema rodnoj ideologiji.

A sto se tice bosne, zar je bas feminizam ovdje zenama omogucio abortus?

Ali borba nije gotova, naravno, pa u ime feminizma, treba se boriti da se maknu ti muskarci sa pozicija moci i podrzati cvijanovic i kristo da udju u predsjednistvo.

:kakoste:
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#28373 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

¤ jelena ¤ wrote: 05/07/2022 18:42 @no_sikiriki

Nevjerovatno je koliko ima ovakvih i sličnih primjera djevojčica koje odrastaju u rasturenim, nefunkcionalnim porodicama i sa starateljima (čak i biološkim roditeljima) koji nisu u stanju da prate i kontrolišu njihovo ponašanje u stvarnosti i na internetu. Ili su ustanju čak i rođenu djecu....da seksualno zloupotrijebe...

Djevojčice, 14-15 godina, prepuštene same sebi...većina roditelja, pogotovo ona koja ima djecu tog uzrasta, bi se prestravila kada bi zavirila u njihove mobilne telefone i vidjela s kakvim sve bolesnicima...a na papiru odraslim muškarcima....se možda mimoilaze svakodnevno na ulicama svog grada.

Ovo je zaista važno pitanje...u rangu otvorene Pandorine kutije....

i sva priča oko nekakvih socijalnih službi, ustanova i instirucija, kao odgovora i efikasnog rješenja i adekvatne pomoći... u ovom šupku svijeta...je prazna priča.
Da, ovaj čitav slučaj mi je dosta otvorio oči u kontekstu Doma itd...u Zavodu su djevojčicu lažno predstavili kao psihički i fizički zdravu, i starateljka ju je preuzela sa svim dobrim namjerama da pruži djetetu dom. Ali nisam sigurna da je ona u stanju brinuti se o djetetu koje ima smetnje u razvoju, jer tu ipak ima puno vise rada i ne možeš takvo dijete tretira na isti način kao psihički zdravo dijete. Meni je odmah bilo čudno da je pušta vani samu. I onda čujem ovu priču o muškarcima koji su očito dijete već prokužili i gledaju je sa "interesom", ako se i nije već desilo nešto više.
Ako je ovako sa 10 godina, šta li će tek biti za par godina, i više...

A da, čitala sam inače užasan članak prije par dana, gdje je majka prodavala seksualne usluge vlastite kćerke od 11-13 godine nekom čovjeku koji ih je izdržavao.... :(
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#28374 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

¤ jelena ¤ wrote: 05/07/2022 18:41 Kako će pomoći feminizam?

Je li moguće da čovjek, misaono biće, pročita kratak komentar o seksualnom zlostavljanju djevojčice (+ ometene u razvoju) i da mu jedina reakcija bude...ta će taj feminizam?
Nažalost, neki imaju "empatiju" samo prema muškarcima koji su lažno optuženi za silovanje. Za žene ili djevojčice, u kontekstu fizičkog nasilja ili seksualnog zlostavljanja, slabo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#28375 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

no_sikiriki wrote: 05/07/2022 19:18
Nažalost, neki imaju "empatiju" samo prema muškarcima koji su lažno optuženi za silovanje. Za žene ili djevojčice, u kontekstu fizičkog nasilja ili seksualnog zlostavljanja, slabo.
Ljudi imaju empatiju prema tome da je ucinjena nepravda prema nekome i to na nacin da se tesko moze saprati. Lakse bi se sapro da ga je neko optuzio da je ukrao ili ubio nego da je silovao.

A sto se tice zena,nije ti tacno. Ljudi se zgrozavaju ali im je pristup pogresan,nije u pitanju empatija nego zaljenje i iskazivanje jadanja na tu osobu. Smatraju je jadnicom. Imaju specifican osjecaj dodatnog srozavanja zrtve. Kao osudjuju cin silovanja ali prezivjelu dodatno jadaju.

Iako, u oba slucaja ljudi nisu zasluzili da budu dodatno tretirani lose pored te lose stvari koja im se desila.
Post Reply