Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

no_sikiriki
Posts: 17136
Joined: 11/12/2012 13:21

#28426 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Woman kept in police cell for 36 hours after stillbirth due to suspicions she had ‘illegal abortion’

https://au.yahoo.com/news/woman-kept-po ... 29202.html
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28427 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

no_sikiriki wrote: 05/07/2022 20:43
¤ jelena ¤ wrote: 05/07/2022 20:26 Znači, neki ljudi u nekoj državnoj ustanovi su odradili kategorizaciju tog djeteta, a onda su neki drugi ljudi u nekoj drugoj državnoj ustanovi, instituciji, to dijete dodijelili toj starateljki.

Izvršena procjena od strane nekih....stručnjaka....više njih... i učinjeno je što je učinjeno.

I tako....ko zna koliko je jos takvih slučajeva.

Treba odraditi rekategorizaciju. To se radi nakon nekoliko godina ili tako nekako.

Koje su šanse da to odrade neki drugi stručnjaci....

I kome sve to prijaviti? Na osnovu kojih dokaza? Ne može se, ipak, na osnovu priče i onoga što smo čuli.

I ko to zakonski može i ima pravo da uradi?

Nisam pametna.
Ma, ne znam ni ja stvarno, znam da se općenito radi o pozitivnoj osobi dobrih namjera, ali vjerujem i vremenom da će joj sve to postati preteško. Znam da je nikad ne bi "vratila" u sistem, jer je ona htjela i da usvoji (ali ne može, jer je neudata), tako da se samo nadam da neće više biti naivna i učiniti koliko može da zaštiti malu. Samo mislim da će kasnije biti sigurno još problema, ali o tom potom, valjda bude i ta rekategorizacija...
Biće problema, svakako, jer u ovoj državi ne postoji efikasan mehanizam zaštite osjetljivih kategorija, kao što je primjer tog djeteta napuštenog od bioloških roditelja, niti bilo kojeg koje je već uveliko žrtva nasilja ili živi u funkcionalnoj porodici, ali je intelektualno ometeno u razvoju.

Jezivih primjera ima...gorih i od tog koji si navela, ali ne vrijedi detalje iznositi na forum jer zaista svakakvih idiota...u publici.

Pitanja koja sam navela i dalje stoje....

Kome prijaviti problem? Ko može zakonski prijaviti problem nasilja, podvođenja, pedofilije, a da se neko zaista zauzme za dijete na duge staze i zaštiti od nasilnika i bolesnog okruženja u kojem je rođeno ili se našlo sticajem okolnosti?

Danas svaki kreten, provjereni patološki slučaj, ima "nekog u policiji", pogotovo u gradovima manjim od SA.
Kome god se obratiš, svima je ...."slučaj i problem poznat" jel....i samo zadovoljavaju formu da se može reći kako su nešto uradili, ali nikakvog pomaka nema i djeca ostaju prepuštena sebi.

A razorenih porodica i osjetljivih kategorija sve više....i nikad više, čini se.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21563
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28428 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Kad najviše treba i oni koji se kunu u nekakvu pravdu i ostalo grohnu na svim mogućim testovima po pitanju tih stvari u ovakvom društvu kakvo je naše.

U prevedenom značenju konstantnim pisanjem na forumu u vezi tih stvari ne vodi ka rješenju problema niti će ikome biti bolje od žrtava, jer kad treba djelovati onda ni vi niste ništa puno bolje od idiota u publici.

Čast izuzecima.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#28429 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

MarlboroGold wrote: 06/07/2022 09:05 Kad najviše treba i oni koji se kunu u nekakvu pravdu i ostalo grohnu na svim mogućim testovima po pitanju tih stvari u ovakvom društvu kakvo je naše.

U prevedenom značenju konstantnim pisanjem na forumu u vezi tih stvari ne vodi ka rješenju problema niti će ikome biti bolje od žrtava, jer kad treba djelovati onda ni vi niste ništa puno bolje od idiota u publici.

Čast izuzecima.
Htjedoh i ja slično napisati. Sa jedne strane idiot(i) u publici, sa druge strane zabrinuta feministička javnost iza ekrana.

A dijete ostalo samo.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#28430 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Niemand wrote: 05/07/2022 18:52
wewa wrote: 05/07/2022 13:23
zanimljivo kako je identican sentiment prisutan i kod nas - feminizam nam, naime, vise ne treba, emancipovane smo.
pa bile su i amerikanke, slabe im koristi sad.
Pa djesi wewo :D

Helem, jel to mozda sad feminizam ipak samo ta vasa verzija feminizma ili postoje i svi oni razliciti feminizmi kako inace kazemo?

Ako postoje, jel to mozda svaki feminizam za abortus?

https://www.wikipedia.org/wiki/Anti-abortion_feminism

Treba mozda vise zena u politici?
...

Neither the first woman Vice President nor the first woman Speaker of the House has the power to change the makeup of the Supreme Court or save the constitutional right to an abortion. Of the record 147 women in Congress, 41 are Republicans, many of them anti-abortion. All the major national anti-abortion organizations are run by women. For the first time in history, four women serve on the Supreme Court at the same time—and Justice Amy Coney Barrett was key to sealing the demise of Roe. More white women voted for Trump than for Hillary Clinton in the 2016 election. This too was representation. This too mattered.

...
Il mozda sad treba ipak samo vise zena u politici sa kojima se slazemo?
...

Ms Fitch - who declined to be interviewed - had argued that overturning Roe v Wade would be "game-changing", "uplifting" women by eliminating what she described as a false choice between family and career.

"Fifty years ago, for professional women, they wanted you to make a choice. Now you don't have to," she said on Pro-Life Weekly. "You have the option in life to really achieve your dreams, your goals, and you can have those beautiful children as well."

If she wins the case, and Roe v Wade falls, some 40 million women may lose access to abortion, pro-choice advocates warn. It could also make Ms Fitch, a single working parent of three, a Republican superstar and poster-child for her own argument: modern women don't need abortion to have it all.

Abortion was not always an animating theme of Ms Fitch's political career. When she first took public office, as Mississippi state treasurer in 2011, she pushed for legislation that would guarantee men and women were paid equally.

...

At times, Ms Fitch has said her state is merely making an argument for the rule of law: asking the Supreme Court to turn over abortion policymaking to the states. But more often, she says the case is about women's empowerment. :mrgreen:

Roe v Wade, she has said, made women believe they had to pick: family or career, not both.

"The court in Roe pitted women against our children, and woman against woman," she wrote in a Washington Post op-ed.

The choice is misleading and paternalistic, argued Ms Fitch. It's a position seemingly drawn from her own life: a single mother who has ascended to the highest levels of state office, while remaining devoted to her children and grandchildren.

"Being a single mom has sort of dominated her thought process, and her life experience," Mr Dent said. "I think that's one of the reasons she feels so strongly about this".

In a world without Roe v Wade, Ms Fitch said during a television interview last year, "babies will be saved" and mothers "get a chance to really redirect their lives. They have all these new and different opportunities that they didn't have 50 years ago".

Pro-choice activists have accused Ms Fitch of using feminist language to cover over an inherently anti-feminist policy.

...

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-61789443

Zene u politici sa kojima se ne slazemo? Nek se vrate lijepo u kuhinju.

Sam abortus svakako nije vise nekakvo zensko pitanje jer i muskarci, 2spiriti, kunto i panto sad mogu biti trudni. Prema rodnoj ideologiji.

A sto se tice bosne, zar je bas feminizam ovdje zenama omogucio abortus?

Ali borba nije gotova, naravno, pa u ime feminizma, treba se boriti da se maknu ti muskarci sa pozicija moci i podrzati cvijanovic i kristo da udju u predsjednistvo.

:kakoste:
ti mene bas pozeljela :D
neka, lijepo! <3

feminizama ima more, svaki ima svoj smisao i svrhu.
zena nam treba svugdje, barem onoliko koliko ima i muskaraca, pod uslovom da sposobnim zenama ne uzimaju mjesta manje sposobni muskarci, tad nas moze biti i vise od muskaraca. inace, jednaka prava i mogucnosti za sve!

zene u predsjednistvu? ako ih biraci izaberu, odlicno. ne vidim kako mogu biti losija opcija od muskaraca koji su dosad obnasali tu izuzetno vaznu funkciju, pa makar jedna od njih bila i Sebija Izetbegovic. mada bi mnogo radije vidjela Sabinu Cudic, naravno.

abortus je pitanje ljudskih prava, pravo na izbor, pravo na medicinsku uslugu i kao takav vrijedan cilj za borbu i muskarcima i zenama kojima su ljudska prava i slobode bitne.

da ne detaljisem, eto ponovih svoja inace odlicno poznata stajalista :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21563
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28431 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

pa gdje si wewo :mrgreen:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#28432 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

¤ jelena ¤ wrote: 05/07/2022 18:42 @no_sikiriki

Nevjerovatno je koliko ima ovakvih i sličnih primjera djevojčica koje odrastaju u rasturenim, nefunkcionalnim porodicama i sa starateljima (čak i biološkim roditeljima) koji nisu u stanju da prate i kontrolišu njihovo ponašanje u stvarnosti i na internetu. Ili su ustanju čak i rođenu djecu....da seksualno zloupotrijebe...

Djevojčice, 14-15 godina, prepuštene same sebi...većina roditelja, pogotovo ona koja ima djecu tog uzrasta, bi se prestravila kada bi zavirila u njihove mobilne telefone i vidjela s kakvim sve bolesnicima...a na papiru odraslim muškarcima....se možda mimoilaze svakodnevno na ulicama svog grada.

Ovo je zaista važno pitanje...u rangu otvorene Pandorine kutije....

i sva priča oko nekakvih socijalnih službi, ustanova i instirucija, kao odgovora i efikasnog rješenja i adekvatne pomoći... u ovom šupku svijeta...je prazna priča.
evo svjedocim i ja iz pozicije roditelja da je zanemarene djece oko nas jako puno. kad su mi velika djeca bila pri kraju osnovne, bilo je slucajeva djece koja su uveliko stupala u spolne odnose. neke djevojcice su za partnere imale odrasle muskarce, neke su bile meta online zlostavljanja vrsnjaka, neke su se samopovredjivale.

kako feminizam moze pomoci u zastiti maloljetnika, a onda i djece s poteskocama u razvoju? tako sto ce doprinijeti rusenju tabua, prvenstveno stida od edukacije o spolnosti. kad normaliziramo spolni odgoj kao dio opceg obrazovanja, automatski ce se podici svijest kod djece o vlastitim granicama i na taj nacin ce se nadomjestiti informacije i odgoj, pa i zastita koju veliki broj njih ne dobijaju kod kuce, od roditelja.

ne postoji feministicka javna sluzba koja rjesava socijalne slucajeve, sto ne znaci da feminizam nema svoju svrhu i svoje ciljeve.

inace, preporucujem svima koji u svom okruzenju imaju mladje pubertetlije da im ovu publikaciju ucine dostupnim:
https://www.skolegijum.ba/static/files/ ... inizam.pdf

mi je imamo u kucnoj biblioteci i trenutno ceka drugu citateljicu da prispije.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#28433 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

MarlboroGold wrote: 06/07/2022 10:10 pa gdje si wewo :mrgreen:
evo me, Zlacani, dje si ti? :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21563
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28434 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Hakiz wrote: 06/07/2022 10:01
MarlboroGold wrote: 06/07/2022 09:05 Kad najviše treba i oni koji se kunu u nekakvu pravdu i ostalo grohnu na svim mogućim testovima po pitanju tih stvari u ovakvom društvu kakvo je naše.

U prevedenom značenju konstantnim pisanjem na forumu u vezi tih stvari ne vodi ka rješenju problema niti će ikome biti bolje od žrtava, jer kad treba djelovati onda ni vi niste ništa puno bolje od idiota u publici.

Čast izuzecima.
Htjedoh i ja slično napisati. Sa jedne strane idiot(i) u publici, sa druge strane zabrinuta feministička javnost iza ekrana.

A dijete ostalo samo.
Ma nisam ni ja ništa bolji... čisto da napomenem da neko ne pomisli da sebe nešto izdvajam. Slab sam na djecu poprilično.
Međutim, kad te život i obaveze pritisnu onda budem sit i vlastitih problema i zajebancija. To što doniramo odjeću, kupujemo pakete i slično svake godine i odvozimo u Dom za nezbrinutu djecu također nije puno, ali eto bar nešto. Nekad sam više bio aktivan po pitanju toga. Tamo ima baš svega i svakakve djece.

Mogu i ja sam mnogo više, ali jbg. Ovo što sam napisao je naša realnost. Mi smo poprilično inertno društvo u gotovo svim segmentima. Nismo kad se treba dići protiv pedera... tad može. Jebli im pederi mater.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21563
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28435 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

wewa wrote: 06/07/2022 10:13
MarlboroGold wrote: 06/07/2022 10:10 pa gdje si wewo :mrgreen:
evo me, Zlacani, dje si ti? :D
ev čekam godišnji

još 2 dana 8)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#28436 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

MarlboroGold wrote: 06/07/2022 10:16
wewa wrote: 06/07/2022 10:13

evo me, Zlacani, dje si ti? :D
ev čekam godišnji

još 2 dana 8)
ja jos 1 dan :pipi:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21563
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28437 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

wewa wrote: 06/07/2022 10:17
MarlboroGold wrote: 06/07/2022 10:16
ev čekam godišnji

još 2 dana 8)
ja jos 1 dan :pipi:
:thumbup:
kao da smo se dogovorili :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28438 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Chmoljo »

posuđujem post.

crnjak al...
darius_maximus wrote: 06/07/2022 00:31 Image
:D
User avatar
piupiu
Posts: 16605
Joined: 05/01/2008 05:08

#28439 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Bloo wrote: 05/07/2022 20:09 Career goalsImage
:lol:
no_sikiriki
Posts: 17136
Joined: 11/12/2012 13:21

#28440 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Chmoljo wrote: 06/07/2022 11:53 posuđujem post.

crnjak al...
darius_maximus wrote: 06/07/2022 00:31 Image
:D
Čisto znatiželje radi, da je na slici pod "me" slika Amber Heard, a pod steering wheel Johnny Depp, da li bi i dalje reakcija bila " :mrgreen: "?
User avatar
piupiu
Posts: 16605
Joined: 05/01/2008 05:08

#28441 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 05/07/2022 20:51 I šta je pogrešno u tome što sam rekao da kada bi žene drugačije gledale na silovanje, to možda umanjilo broj silovanja zato pto bi silovatelji izgubili neke razloge da siluju.
Pa jes'. Treba pitati one hiljade žena što su silovane u ratu... što malo drugačije ne gledaju na to, ono, baš je "dobro za podastrijet", te hiljade silovanih žena, odlično za našu nacionalnu stvar! "Moralni kapital", ko ono reče, usta mu se osušila dabogda.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#28442 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 06/07/2022 12:34
Hakiz wrote: 05/07/2022 20:51 I šta je pogrešno u tome što sam rekao da kada bi žene drugačije gledale na silovanje, to možda umanjilo broj silovanja zato pto bi silovatelji izgubili neke razloge da siluju.
Pa jes'. Treba pitati one hiljade žena što su silovane u ratu... što malo drugačije ne gledaju na to, ono, baš je "dobro za podastrijet", te hiljade silovanih žena, odlično za našu nacionalnu stvar! "Moralni kapital", ko ono reče, usta mu se osušila dabogda.
Ako bi jedna žena time što će eventualnom silovatelju pokazati da on neće imati moć nad njom, da je neće slomiti činom silovanja, a silovanje je pitanje moći a ne seksa zar ne, pa to tom silovatelju učini njegov čin bespotrebnim i pogotovo uz mogućnost da će biti uhvaćen i procesuiran, odustane, to je jedno silovanje, jedna žrtva manje. Jedno manje, ali vrijedno.

Zar to nije bolje nego da se desi još i to silovanje?

Ili da čekamo neko masovno rješenje, a pojedinačni slučajevi, koji su možda mogli biti spriječeni, ali nisu jer, zaboga, bili bi spriječeni načinom koji nam se ne sviđa, neka se događaju dok to masovno rješenje čekamo?

OK, kolateralna šteta.

Baš feministički.

Jer, ako nismo svi isti, ako postoje osobe, žene u ovom slučaju, koje drugačije reaguju, koje nemaju isti emotivni odgovor kao "normalne", i ta nenormalnost ih spasi, zar nije bolje da je iskoriste. Umjesto da kao "prave" žene podnesu žrtvu da ne bi kvarile opštu sliku kakva treba biti "normalna" žrtva. Kvare koncepciju normalnosti, a forum to ne podnosi, mislim različitost od normalnog forumaša.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28443 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Chmoljo »

no_sikiriki wrote: 06/07/2022 12:27
Chmoljo wrote: 06/07/2022 11:53 posuđujem post.

crnjak al...



:D
Čisto znatiželje radi, da je na slici pod "me" slika Amber Heard, a pod steering wheel Johnny Depp, da li bi i dalje reakcija bila " :mrgreen: "?
priznajem da sam bio u iskušenju da zatrolam i počnem glumiti licemjerje, jer se kod svake zajebancije mora proći prijeki sud pristrasnosti. smijanje pod suspenzivnim uvjetom... džizs olmajti.


da. kao što se i prepričavaju vicevi o najvećim crnjacima, holokaustu ili našem ratu, ne vidim zašto bi Džoni Dep trebao biti pahuljica i zaštićen ko međed od zajebancije...
no_sikiriki
Posts: 17136
Joined: 11/12/2012 13:21

#28444 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Chmoljo wrote: 06/07/2022 13:47
no_sikiriki wrote: 06/07/2022 12:27

Čisto znatiželje radi, da je na slici pod "me" slika Amber Heard, a pod steering wheel Johnny Depp, da li bi i dalje reakcija bila " :mrgreen: "?
priznajem da sam bio u iskušenju da zatrolam i počnem glumiti licemjerje, jer se kod svake zajebancije mora proći prijeki sud pristrasnosti. smijanje pod suspenzivnim uvjetom... džizs olmajti.


da. kao što se i prepričavaju vicevi o najvećim crnjacima, holokaustu ili našem ratu, ne vidim zašto bi Džoni Dep trebao biti pahuljica i zaštićen ko međed od zajebancije...
Ok, fair enough.
Kod vecine ljudi u nasem regionu ima to da nista nije off-limits kad su sale u pitanju.
Meni neke stvari nisu za vica, ali priznajem da to jeste subjektivno, s obzirom da i nesto sto je meni smijesno, nekome drugome bi isto bilo neprihvatljivo.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28445 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

Možda, među muškarcima ima onih koji su u tom pokazivanju da ga silovanje nije slomilo..... uspjeli, samo ih treba ohrabriti da o tome otvoreno govore i podijele taj svoj uspjeh sa javnošću, za opšte dobro svih.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#28446 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

¤ jelena ¤ wrote: 06/07/2022 14:56 Možda, među muškarcima ima onih koji su u tom pokazivanju da ga silovanje nije slomilo..... uspjeli, samo ih treba ohrabriti da o tome otvoreno govore i podijele taj svoj uspjeh sa javnošću, za opšte dobro svih.
Možda.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28447 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

wewa wrote: 06/07/2022 10:13
¤ jelena ¤ wrote: 05/07/2022 18:42 @no_sikiriki

Nevjerovatno je koliko ima ovakvih i sličnih primjera djevojčica koje odrastaju u rasturenim, nefunkcionalnim porodicama i sa starateljima (čak i biološkim roditeljima) koji nisu u stanju da prate i kontrolišu njihovo ponašanje u stvarnosti i na internetu. Ili su ustanju čak i rođenu djecu....da seksualno zloupotrijebe...

Djevojčice, 14-15 godina, prepuštene same sebi...većina roditelja, pogotovo ona koja ima djecu tog uzrasta, bi se prestravila kada bi zavirila u njihove mobilne telefone i vidjela s kakvim sve bolesnicima...a na papiru odraslim muškarcima....se možda mimoilaze svakodnevno na ulicama svog grada.

Ovo je zaista važno pitanje...u rangu otvorene Pandorine kutije....

i sva priča oko nekakvih socijalnih službi, ustanova i instirucija, kao odgovora i efikasnog rješenja i adekvatne pomoći... u ovom šupku svijeta...je prazna priča.
evo svjedocim i ja iz pozicije roditelja da je zanemarene djece oko nas jako puno. kad su mi velika djeca bila pri kraju osnovne, bilo je slucajeva djece koja su uveliko stupala u spolne odnose. neke djevojcice su za partnere imale odrasle muskarce, neke su bile meta online zlostavljanja vrsnjaka, neke su se samopovredjivale.

kako feminizam moze pomoci u zastiti maloljetnika, a onda i djece s poteskocama u razvoju? tako sto ce doprinijeti rusenju tabua, prvenstveno stida od edukacije o spolnosti. kad normaliziramo spolni odgoj kao dio opceg obrazovanja, automatski ce se podici svijest kod djece o vlastitim granicama i na taj nacin ce se nadomjestiti informacije i odgoj, pa i zastita koju veliki broj njih ne dobijaju kod kuce, od roditelja.

ne postoji feministicka javna sluzba koja rjesava socijalne slucajeve, sto ne znaci da feminizam nema svoju svrhu i svoje ciljeve.

inace, preporucujem svima koji u svom okruzenju imaju mladje pubertetlije da im ovu publikaciju ucine dostupnim:
https://www.skolegijum.ba/static/files/ ... inizam.pdf

mi je imamo u kucnoj biblioteci i trenutno ceka drugu citateljicu da prispije.
Nemam šta dodati.... :thumbup:

sem.... :D

pridružiti se preporuci.

Nekad se u mom gradu na trafici mogao kupiti aktuelni broj Školegijuma, zajedno sa knjigom. Mislim da je ova bila posljednja ili pretposljednja koju sam uspjela na taj način kupiti.

Inače, Školegijum bi trebalo da bude obavezna "lektira" za sve roditelje osnovaca i prosvjetne radnike u ovoj zemlji - da je sreće i pameti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28448 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

¤ jelena ¤ wrote: 06/07/2022 15:06 Inače, Školegijum bi trebalo da bude obavezna "lektira" za sve roditelje osnovaca i prosvjetne radnike u ovoj zemlji - da je sreće i pameti.
Ja ih vjerno pratim na FB i web stranici. <3
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#28449 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

@wewa

pa ako su protiv abortusa i neki feminizmi i feministice, ako su roe wade preokrenule i zene, dje tu tacno problem? Izborio se i pobijedio tudji feminizam a ne vas ili sta vec?

Sposobne zene se lijepo organizovale, krenule u tu borbu za empowerment zena i pobijedile.

Te feministice sto su protiv abortusa sebe smatraju nasljednicama sufrazetkinja.

Inace, nisu ni svi borci za ljudska prava za abortus, bas kao ni sve feministkinje:
‘The Pro-Life Generation’: Young Women Fight Against Abortion Rights

Many American women mourned the Supreme Court decision to overturn Roe, but for others it is a moment of triumph and a matter of human rights.

July 3, 2022


DALLAS — The rollback of abortion rights has been received by many American women with a sense of shock and fear, and warnings about an ominous decline in women’s status as full citizens.

But for some women, the decision meant something different: a triumph of human rights, not an impediment to women’s rights.

“I just reject the idea that as a woman I need abortion to be successful or to be as thriving as a man in my career,” said Phoebe Purvey, a 26-year-old Texan. “I don’t think I need to sacrifice a life in order to do that.”

The Supreme Court decision overturning Roe v. Wade was a political victory, accomplished by lobbyists, strategists and campaign professionals over the course of decades. But it was also a cultural battle, fought by activists across the country including those in the exact demographic that abortion-rights advocates warn have the most to lose in the new American landscape: young women.

Often pointed to by anti-abortion leaders as the face of the movement, a new generation of activists say they are poised to continue the fight in a post-Roe nation.

Many, but not all of them, are Christian conservatives, the demographic that has long formed the core of the anti-abortion movement. Others are secular and view their efforts against abortion as part of a progressive quest for human rights. All have grown up with once unthinkable access to images from inside the womb, which has helped convince them that a fetus is a full human being long before it is viable.

Many believe the procedure should be banned at conception — that even the earliest abortion is effectively murder. But they embrace the mainstream anti-abortion view that women are victims of the abortion “industry” and should not be prosecuted, putting them at odds with the rising “abolitionist” wing of the movement calling for women to be held legally responsible for their abortions.

And overwhelmingly, these young women reject the notion that access to abortion is necessary to their own — or any woman’s — success.

Ms. Purvey said she supported a legal ban on abortion from conception. But she is increasingly uncomfortable with using the term “pro-life” to describe herself, because it evokes an emphasis on preventing abortions at any cost, rather than on helping women. She prefers “life-affirming,” and she works at a pregnancy-resource clinic in Dallas that uses the same term to describe the free and low-cost prenatal care, postpartum doula services, lactation consulting and other services offered to its primarily Black, low-income clientele.

Ms. Purvey was born in a Mexican community in South Texas. Her mother was poor and in an unstable marriage, she said, and received prenatal care from Planned Parenthood. The family later received financial and emotional support from their church, which inspired Ms. Purvey to provide help to women like her mother.“At this point in my life, I hold the rights of pre-born children and women equally, but I consider myself a little more women-forward and women-centered,” she said. “That’s where a lot of the change happens.”

A clear majority of Americans say abortion should be legal with few or no exceptions, according to a Pew survey taken in March. Women ages 18 to 29 are significantly likelier than older women to say abortion should be generally legal, and that it is morally acceptable. Just 21 percent of young women say that abortion should be broadly illegal, Pew found.

The movement’s minority status is part of its appeal, said the historian Daniel K. Williams, who has written about the history of anti-abortion advocacy.

“The pro-life movement up until now has had the best of both worlds in terms of attracting young people,” Mr. Williams said. It positions itself as a countercultural alternative to mainstream conventional wisdom but also champions broadly popular beliefs about the importance of justice and equality for the vulnerable. Historical touchstones — commonplace within the movement and much-disputed outside it — include the Civil Rights movement and 19th and early 20th century suffragists.

For the majority of American women who support abortion rights, other women’s enthusiasm for stripping away their own constitutional rights can be baffling and enraging, a profound betrayal. But overwhelmingly, young anti-abortion women view themselves as human rights activists — happy warriors on the right side of history.

“It’s always been a movement of youth,” said Kristan Hawkins, who became the president of Students for Life of America in 2006, when she was 21. She recalled a line she heard from the conservative activist Alveda King, a niece of Martin Luther King Jr. who is a frequent presence at anti-abortion events: “When young people join your movement, you know victory is on its way.”

Ms. Hawkins’s organization — which supports a near-total ban on abortion starting at conception and opposes oral contraceptives — now claims 1,250 groups on campuses across the country, from middle schools to graduate schools. Its signs reading “I Am the Pro-Life Generation” are ubiquitous at anti-abortion demonstrations.

Ms. Hawkins says the contemporary anti-abortion movement offers a more empowering vision to young women than abortion-rights feminism does.

“This is 2022, not 1962,” she said, observing that women’s legal rights to do things like secure loans have advanced dramatically since the pre-Roe era.

If feminism tells young women they need to be able to end their pregnancies in order to achieve their educational and career goals, she said, the anti-abortion movement tells them they can have it all.

Young people have been part of the anti-abortion movement since the 1970s. The annual March for Life in Washington, held around the anniversary of the Roe v. Wade decision, now draws buses of students from around the country to what has transformed over the years into a festive youth-driven rally.

...

As a teenager active online, Lauren Marlowe had a hazy understanding that supporting abortion rights was what “nice” people did. But she was drawn to think differently in part because of advancements in ultrasound images. “Back then, when they looked at ultrasounds and thought it was a clump of cells, that was all they could see,” she said, referring to a phrase used by the philosopher Judith Jarvis Thomson in a famous 1971 defense of abortion.

...

Ms. Cornett received what she experienced as a life calling from God while attending a Christian youth convention as a teenager: to “love on” young women facing unplanned pregnancies. She volunteered at a pregnancy resource center in Arizona in high school, and pursued a degree in nonprofit management with the goal of leading one.

Reading the progressive Christian writer Sarah Bessey’s book “Jesus Feminist” showed her that her faith and her care for women did not have to be in tension. “Oh my gosh, I can be both,” she recalled. “It turns out I was a feminist the whole time, but I had this wrong definition of it.” :mrgreen:

...

Young women whose activism is not connected to religious belief are relative newcomers to the movement, where they make up a small but boisterous niche.

Kristin Turner started a chapter of a youth climate group in her hometown, Redding, Calif. Her Instagram bio includes her pronouns (she/they) and support for Black Lives Matter. She describes herself as a feminist, an atheist and a leftist.

At 20, she is also the communications director for Progressive Anti-Abortion Uprising, whose goals include educating the public about “the exploitative influence of the Abortion Industrial Complex through an anti-capitalist lens.”

Recently, she started a punk band called the EmbryHoez with a friend in San Francisco. One of their songs is called “The Hotties Will Dismantle Roe”:

They say it’s empowerment / They say it’s women’s rights / But all I see’s oppression / And might makes right.

...

https://www.nytimes.com/2022/07/03/us/p ... n.amp.html
A zene u politici i to kako tim sposobnim zenama mjesto ne bi trebali uzimati nesposobni muskarci, patrijarhat eno upro da sposobnoj zeni poput kristo mjesto otme nesposobni muskarac poput komsica. Hocel nas na kraju glava vise boljeti od njene sposobnosti ili od njegove nesposobnosti, pa, vidjecemo. Nedavno su se na temi pitali kad ce bosna imati zenu u predsjednistvu. Well, eto, dvije sposobne zene. Taman.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#28450 Re: Danasnji "feminizam"

Post by n+1 »

Kad možemo očekivati ostatak edicije

Furam socijalizam

Furam anarhizam

Furam nacionalizam

Furam fašizam

Šteta bi bilo djeci ispirati mozak samo jednom političkom ideologijom.
Post Reply