Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#18326 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:23
¤ jelena ¤ wrote: 28/11/2021 12:20

Eeee da je samo njemu, nego...

neće ona više nikad....i osta tako do dana dašnjeg. :cry:

Ima tu nešto, ima, samo valja podsjetiti da je ovo objašnjenje pročitano u neuropsihijatrijskim člancima...


da im se ne učine prihvatljivim opravdanjem. :D
Pa to je to. Ako neces bit‘ moja, neces nikad vise nicija. Pardon - neces BITI. Uopce.
Il' Eros il' Tanatos.....

nema treće i nema ništa iznad.

Daleko bilo.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18327 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:40
no_sikiriki wrote: 28/11/2021 12:36

Hajd što su muškarci takvi, ali i žene...
Ja se porodila prije 4 godine i dosla mi patronazna sestra. Umjesto da mi pomogne u kupanju bebe i ostalom, tih pola sata je iskoristila da mi se požali na žene sa dva prezimena. (i.e. me)
Reko, kad bi samo znala da sam i to drugo dodala samo radi djeteta, da imamo isto prezime... :D
Hajd to, ali revolucionalna ideja kad vec govorimo o tome, je da svak zadrzi recimo svoje prezime u bracnoj zajednici. Ili da se djetetu da majcino prezime. Ili da se umjesto imena oca upisuje ime majke.
Jer nema argumenata za trenutnu vecinsku praksu. Nikakvih.
Može se to uraditi, ja sam imala muževo prezime u sredini, a moja kolegica je nakon razvoda, dodala svom sinubsvoje prezime. Mislim da se to može u hrakovima.
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#18328 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:40
no_sikiriki wrote: 28/11/2021 12:36

Hajd što su muškarci takvi, ali i žene...
Ja se porodila prije 4 godine i dosla mi patronazna sestra. Umjesto da mi pomogne u kupanju bebe i ostalom, tih pola sata je iskoristila da mi se požali na žene sa dva prezimena. (i.e. me)
Reko, kad bi samo znala da sam i to drugo dodala samo radi djeteta, da imamo isto prezime... :D
Hajd to, ali revolucionalna ideja kad vec govorimo o tome, je da svak zadrzi recimo svoje prezime u bracnoj zajednici. Ili da se djetetu da majcino prezime. Ili da se umjesto imena oca upisuje ime majke.
Jer nema argumenata za trenutnu vecinsku praksu. Nikakvih.
naravno, ali eto znajuci da ce zbog drustvenog uredjenja imati ocevo prezime, i zbog nezelje da peglaju malog o tome da li su mu roditelji "razvedeni" kad bi svako od nas imao svoje prezime, odlucih se na ovu varijantu.
jednom sam razgovarala sa jednom Spanjolkom i nije mi se mogla nacuditi, ona ima dva prezimena, ali jedno je od majke, a drugo od oca. I to se ne mijenja brakom, njoj je bas bilo cudno to mijenjanje prezimena uopće.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18329 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

¤ jelena ¤ wrote: 28/11/2021 12:42
hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:23

Pa to je to. Ako neces bit‘ moja, neces nikad vise nicija. Pardon - neces BITI. Uopce.
Il' Eros il' Tanatos.....

nema treće i nema ništa iznad.

Daleko bilo.
Slab je tu efekat Erosa.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18330 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

KraljicaIzJajca wrote: 28/11/2021 12:40
hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:37

Da sa sve deklarativnom ravnopravnoscu i stvarnim zivotnim situacijama.
Kako nisi provjerila dokumentaciju, nezgodno da ju je službenik tako upisao, a da nije vas oboje pitao!? :?
Pa covjek (povjerenik) otisao i prijavio bez da je ikog pitao ili provjerio dokumentaciju. Oni tamo pretpostavili da je kao povjerenik on to sve provjerio i upisali kao vlasnika stana ime koje im je dao. Isto je uradio za Vodovod i RAD.

I eto. Nisam ni znala dok nisu stigli racuni :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18331 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

no_sikiriki wrote: 28/11/2021 12:44
hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:40

Hajd to, ali revolucionalna ideja kad vec govorimo o tome, je da svak zadrzi recimo svoje prezime u bracnoj zajednici. Ili da se djetetu da majcino prezime. Ili da se umjesto imena oca upisuje ime majke.
Jer nema argumenata za trenutnu vecinsku praksu. Nikakvih.
naravno, ali eto znajuci da ce zbog drustvenog uredjenja imati ocevo prezime, i zbog nezelje da peglaju malog o tome da li su mu roditelji "razvedeni" kad bi svako od nas imao svoje prezime, odlucih se na ovu varijantu.
jednom sam razgovarala sa jednom Spanjolkom i nije mi se mogla nacuditi, ona ima dva prezimena, ali jedno je od majke, a drugo od oca. I to se ne mijenja brakom, njoj je bas bilo cudno to mijenjanje prezimena uopće.
Da li Španjolci, muškarci imaju dva prezimena?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18332 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

no_sikiriki wrote: 28/11/2021 12:44
hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:40

Hajd to, ali revolucionalna ideja kad vec govorimo o tome, je da svak zadrzi recimo svoje prezime u bracnoj zajednici. Ili da se djetetu da majcino prezime. Ili da se umjesto imena oca upisuje ime majke.
Jer nema argumenata za trenutnu vecinsku praksu. Nikakvih.
naravno, ali eto znajuci da ce zbog drustvenog uredjenja imati ocevo prezime, i zbog nezelje da peglaju malog o tome da li su mu roditelji "razvedeni" kad bi svako od nas imao svoje prezime, odlucih se na ovu varijantu.
jednom sam razgovarala sa jednom Spanjolkom i nije mi se mogla nacuditi, ona ima dva prezimena, ali jedno je od majke, a drugo od oca. I to se ne mijenja brakom, njoj je bas bilo cudno to mijenjanje prezimena uopće.
Znam to za Spaniju. Dva imena i dva prezimena.
@KraljicaIzJajca imaju.
Last edited by hadzinicasa on 28/11/2021 12:48, edited 1 time in total.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18333 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:46
KraljicaIzJajca wrote: 28/11/2021 12:40

Kako nisi provjerila dokumentaciju, nezgodno da ju je službenik tako upisao, a da nije vas oboje pitao!? :?
Pa covjek (povjerenik) otisao i prijavio bez da je ikog pitao ili provjerio dokumentaciju. Oni tamo pretpostavili da je kao povjerenik on to sve provjerio i upisali kao vlasnika stana ime koje im je dao. Isto je uradio za Vodovod i RAD.

I eto. Nisam ni znala dok nisu stigli racuni :lol:
Živote :shock: :cry:

Ja bih mu rekla da sve popravi. :evil:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#18334 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

KraljicaIzJajca wrote: 28/11/2021 12:45
¤ jelena ¤ wrote: 28/11/2021 12:42

Il' Eros il' Tanatos.....

nema treće i nema ništa iznad.

Daleko bilo.
Slab je tu efekat Erosa.
A s godinama sve slabiji.... :D pa eto i tog belaja. :cry:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18335 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

¤ jelena ¤ wrote: 28/11/2021 12:49
KraljicaIzJajca wrote: 28/11/2021 12:45

Slab je tu efekat Erosa.
A s godinama sve slabiji.... :D pa eto i tog belaja. :cry:
Frustracije su opasne, toćno.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18336 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:47
no_sikiriki wrote: 28/11/2021 12:44

naravno, ali eto znajuci da ce zbog drustvenog uredjenja imati ocevo prezime, i zbog nezelje da peglaju malog o tome da li su mu roditelji "razvedeni" kad bi svako od nas imao svoje prezime, odlucih se na ovu varijantu.
jednom sam razgovarala sa jednom Spanjolkom i nije mi se mogla nacuditi, ona ima dva prezimena, ali jedno je od majke, a drugo od oca. I to se ne mijenja brakom, njoj je bas bilo cudno to mijenjanje prezimena uopće.
Znam to za Spaniju. Dva imena i dva prezimena.
@KraljicaIzJajca imaju.
Hvala, a zato u Južnoj Americi imaju 10tak zapamčenih u nizu.
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#18337 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

¤ jelena ¤ wrote: 28/11/2021 12:42
hadzinicasa wrote: 28/11/2021 12:23

Pa to je to. Ako neces bit‘ moja, neces nikad vise nicija. Pardon - neces BITI. Uopce.
Il' Eros il' Tanatos.....

nema treće i nema ništa iznad.

Daleko bilo.
Da. MLogo gadne zivotinjice, ti erot'ćari. :oops: :D :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18338 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Pa otkako smo izasli iz pecina i eventualno pojave antropocentricnih (mozda cak i androcentricnih) ideologija/sistema, najveci grijeh za zenu je seks i trudnoca izvan zajednice.
Nemati oca (smrt istog ili pak nepostojanje zajednice) je ogroman teret i grijeh koje je drustvo bacalo na pleca djece. Ovdje iskljucujem rijetke slucajeve kopiladi iz kraljevskih porodica koji su kasnije postali vladari/vladarice.

Stupanjem u zajednicu muskarac i zena se obavezuju da preuzmu odredene uloge i odgovornosti, a jedno od tih je i briga o djetetu. Kada se desi trudnoca i rodi se dijete izvan bracne zajednice (prije nego smo imali alimentacije i druge vrste zajednica), muskarac je mogao da napusti zenu i dijete i ode. Ista, s obzirom da nije imala pravo da posjeduje imovinu niti radi, je bila osudena od strane drustva na siromastvo i izopcenje iz drustva.

Imati oca (makar upisanog u rodni list) ti je davalo legitimitet da si "normalan" clan drustva i da tvoja majka je bila dovoljno pametna da te zacMe u bracnoj zajednici. Ma kakva ista bila..nasilna, ponizavajuca...bitno je da si roden u istoj. Bracna postelja ima primat nad stalom :mrgreen: s obzirom da dosta rijeci koje znace bastard/kopile svoju etimologiju vuku iz mjesta koja nisu bracna postelja. :mrgreen:

Nemati oca, implicira da ti je majka lakog morala.

Interesantno bi bilo napraviti hipotezu o razvoju ove drustvene stigme da su postojala sredstva za kontracepciju (tablete, ne kondomi) od pocetka pojave zajednica. Da su zene mogle kontrolisati trudnoce i uzivati u seksualnim odnosima bez zajednice i posljedica odnosa kao i muskarci.
Seksualni odnosi su za zenu (nekad i smrtni) grijeh izvan bracne zajednice (ne toliko za muskarce) jer ona ostaje sa posljedicom uzivanja - djetetom. Prema religijskim ideologijama, svrha seksualnih odnosa je razmnozavanje, a ne uzivanje, a razmnozavanje je validno samo unutar zajednice.
Prezimena su nam bitna kao signal pripadanja odredenom rodu/plemenu. Isto tako, naglasak na imanje oca je blisko povezano (barem tako smatram) i sa cinjenicom da muskarci odreduju spol djeteta (sina sam napravio! kcerke mi samo radas!).

Takode, ako neko ugleda samo ime majke na dokumentima, upitat ce se da li ta osoba ima oca, a nikad se niko ne zapita da li ta osoba ima majku jer kao prirodno je da imas - neko te je morao nositi 9 mjeseci i roditi (odnosno odraditi sav posao :D).

Interesantan eksperiment bi bio slijedeci:
Otac ima prezime svog oca i majke. Majka ima prezime svoje majke i oca.
Dijete iz njihove zajednice bi nosilo koje prezime?



Btw i Madzari furaju majke u licnim dokumentima. :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18339 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote: 28/11/2021 13:15 Pa otkako smo izasli iz pecina i eventualno pojave antropocentricnih (mozda cak i androcentricnih) ideologija/sistema, najveci grijeh za zenu je seks i trudnoca izvan zajednice.
Nemati oca (smrt istog ili pak nepostojanje zajednice) je ogroman teret i grijeh koje je drustvo bacalo na pleca djece. Ovdje iskljucujem rijetke slucajeve kopiladi iz kraljevskih porodica koji su kasnije postali vladari/vladarice.

Stupanjem u zajednicu muskarac i zena se obavezuju da preuzmu odredene uloge i odgovornosti, a jedno od tih je i briga o djetetu. Kada se desi trudnoca i rodi se dijete izvan bracne zajednice (prije nego smo imali alimentacije i druge vrste zajednica), muskarac je mogao da napusti zenu i dijete i ode. Ista, s obzirom da nije imala pravo da posjeduje imovinu niti radi, je bila osudena od strane drustva na siromastvo i izopcenje iz drustva.

Imati oca (makar upisanog u rodni list) ti je davalo legitimitet da si "normalan" clan drustva i da tvoja majka je bila dovoljno pametna da te zacMe u bracnoj zajednici. Ma kakva ista bila..nasilna, ponizavajuca...bitno je da si roden u istoj. Bracna postelja ima primat nad stalom :mrgreen: s obzirom da dosta rijeci koje znace bastard/kopile svoju etimologiju vuku iz mjesta koja nisu bracna postelja. :mrgreen:

Nemati oca, implicira da ti je majka lakog morala.

Interesantno bi bilo napraviti hipotezu o razvoju ove drustvene stigme da su postojala sredstva za kontracepciju (tablete, ne kondomi) od pocetka pojave zajednica. Da su zene mogle kontrolisati trudnoce i uzivati u seksualnim odnosima bez zajednice i posljedica odnosa kao i muskarci.
Seksualni odnosi su za zenu (nekad i smrtni) grijeh izvan bracne zajednice (ne toliko za muskarce) jer ona ostaje sa posljedicom uzivanja - djetetom. Prema religijskim ideologijama, svrha seksualnih odnosa je razmnozavanje, a ne uzivanje, a razmnozavanje je validno samo unutar zajednice.
Prezimena su nam bitna kao signal pripadanja odredenom rodu/plemenu. Isto tako, naglasak na imanje oca je blisko povezano (barem tako smatram) i sa cinjenicom da muskarci odreduju spol djeteta (sina sam napravio! kcerke mi samo radas!).

Takode, ako neko ugleda samo ime majke na dokumentima, upitat ce se da li ta osoba ima oca, a nikad se niko ne zapita da li ta osoba ima majku jer kao prirodno je da imas - neko te je morao nositi 9 mjeseci i roditi (odnosno odraditi sav posao :D).

Interesantan eksperiment bi bio slijedeci:
Otac ima prezime svog oca i majke. Majka ima prezime svoje majke i oca.
Dijete iz njihove zajednice bi nosilo koje prezime?



Btw i Madzari furaju majke u licnim dokumentima. :mrgreen:
Mentalna gimnastika na lazy Sunday!?
Idi bre!
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18340 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Bloo wrote: 28/11/2021 13:15 Pa otkako smo izasli iz pecina i eventualno pojave antropocentricnih (mozda cak i androcentricnih) ideologija/sistema, najveci grijeh za zenu je seks i trudnoca izvan zajednice.
Nemati oca (smrt istog ili pak nepostojanje zajednice) je ogroman teret i grijeh koje je drustvo bacalo na pleca djece. Ovdje iskljucujem rijetke slucajeve kopiladi iz kraljevskih porodica koji su kasnije postali vladari/vladarice.

Stupanjem u zajednicu muskarac i zena se obavezuju da preuzmu odredene uloge i odgovornosti, a jedno od tih je i briga o djetetu. Kada se desi trudnoca i rodi se dijete izvan bracne zajednice (prije nego smo imali alimentacije i druge vrste zajednica), muskarac je mogao da napusti zenu i dijete i ode. Ista, s obzirom da nije imala pravo da posjeduje imovinu niti radi, je bila osudena od strane drustva na siromastvo i izopcenje iz drustva.

Imati oca (makar upisanog u rodni list) ti je davalo legitimitet da si "normalan" clan drustva i da tvoja majka je bila dovoljno pametna da te zacMe u bracnoj zajednici. Ma kakva ista bila..nasilna, ponizavajuca...bitno je da si roden u istoj. Bracna postelja ima primat nad stalom :mrgreen: s obzirom da dosta rijeci koje znace bastard/kopile svoju etimologiju vuku iz mjesta koja nisu bracna postelja. :mrgreen:

Nemati oca, implicira da ti je majka lakog morala.

Interesantno bi bilo napraviti hipotezu o razvoju ove drustvene stigme da su postojala sredstva za kontracepciju (tablete, ne kondomi) od pocetka pojave zajednica. Da su zene mogle kontrolisati trudnoce i uzivati u seksualnim odnosima bez zajednice i posljedica odnosa kao i muskarci.
Seksualni odnosi su za zenu (nekad i smrtni) grijeh izvan bracne zajednice (ne toliko za muskarce) jer ona ostaje sa posljedicom uzivanja - djetetom. Prema religijskim ideologijama, svrha seksualnih odnosa je razmnozavanje, a ne uzivanje, a razmnozavanje je validno samo unutar zajednice.
Prezimena su nam bitna kao signal pripadanja odredenom rodu/plemenu. Isto tako, naglasak na imanje oca je blisko povezano (barem tako smatram) i sa cinjenicom da muskarci odreduju spol djeteta (sina sam napravio! kcerke mi samo radas!).

Takode, ako neko ugleda samo ime majke na dokumentima, upitat ce se da li ta osoba ima oca, a nikad se niko ne zapita da li ta osoba ima majku jer kao prirodno je da imas - neko te je morao nositi 9 mjeseci i roditi (odnosno odraditi sav posao :D).

Interesantan eksperiment bi bio slijedeci:
Otac ima prezime svog oca i majke. Majka ima prezime svoje majke i oca.
Dijete iz njihove zajednice bi nosilo koje prezime?



Btw i Madzari furaju majke u licnim dokumentima. :mrgreen:
Potpis :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18341 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

hadzinicasa wrote: 28/11/2021 13:32 Mentalna gimnastika na lazy Sunday!?
Idi bre!
Pa kad dvoje stupi u zajednicu, bilo bi fun da uzmu oboje novo prezime :D jer formiraju novu zajednicu :D ali onda dolaze komplikacije. Stara begovska porodicaaaa, izumrijet ce nam ime! i ostali high fantasy momenti. :mrgreen:
Ok, ostavis evidenciju ko ti je familija da ne dode do incesta. :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18342 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote: 28/11/2021 13:46
hadzinicasa wrote: 28/11/2021 13:32 Mentalna gimnastika na lazy Sunday!?
Idi bre!
Pa kad dvoje stupi u zajednicu, bilo bi fun da uzmu oboje novo prezime :D jer formiraju novu zajednicu :D ali onda dolaze komplikacije. Stara begovska porodicaaaa, izumrijet ce nam ime! i ostali high fantasy momenti. :mrgreen:
Ok, ostavis evidenciju ko ti je familija da ne dode do incesta. :mrgreen:
Pa ja. Hajmo mi nesto ‚vamo svoje <3
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#18343 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

Bloo wrote: 28/11/2021 13:15 ....
Isto tako, naglasak na imanje oca je blisko povezano (barem tako smatram) i sa cinjenicom da muskarci odreduju spol djeteta (sina sam napravio! kcerke mi samo radas!).
....
Izvini što od svega što si napisala, izdvojih samo ovaj dio, ali mi je zasmetalo što se čini kao da i ti prihvataš ovu tvrdnju da muškarci određuju spol djeteta, kao istinitu.

To nije tačno.

Bilo bi tačno da muškarac u jednoj ejakulaciji izbacuje ili sve spermatozoide samo sa X spolnim hromozomima, ili sve spermatozoide samo sa Y spolnim hromozomima.

Kako znamo da to nije tako, odnosno u ejakulatu ima približno isti broj spermatozoida i sa X i sa Y spolnim hromozomima, onda je validno reći i da jajna ćelija žene "odlučuje" da li će osloboditi ulaz za spermatozoid sa X, ili za spermatozoid sa Y spolnim hromozomom.
demagog
Posts: 544
Joined: 26/11/2003 00:00

#18344 Re: Danasnji "feminizam"

Post by demagog »

Bloo wrote: 28/11/2021 13:15
Interesantan eksperiment bi bio slijedeci:
Otac ima prezime svog oca i majke. Majka ima prezime svoje majke i oca.
Dijete iz njihove zajednice bi nosilo koje prezime?
Latinoamerikanci i Spanci imaju tu situaciju. I otac i majka imaju po dva prezimena iako cesto navode samo prvo tj. ocevo. Npr. Fidel Castro je zvanicno bio Fidel Castro Ruz.

Dijete dobije dva prezimena, po djedovima sa obadvije strane. Roditelji navedenog Fidela Castra Ruza su bili Angel Castro Argiz i Lina Ruz Gonzalez.

Proguglao sam sada i vidim da u nekim od tih zemalja roditelji imaju opciju da izaberu i druge kombinacije prezimena ali da se ogromna vecina odlucuje za tradicionalnu varijantu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18345 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Seawolf wrote: 28/11/2021 14:08
Bloo wrote: 28/11/2021 13:15 ....
Isto tako, naglasak na imanje oca je blisko povezano (barem tako smatram) i sa cinjenicom da muskarci odreduju spol djeteta (sina sam napravio! kcerke mi samo radas!).
....
Izvini što od svega što si napisala, izdvojih samo ovaj dio, ali mi je zasmetalo što se čini kao da i ti prihvataš ovu tvrdnju da muškarci određuju spol djeteta, kao istinitu.

To nije tačno.

Bilo bi tačno da muškarac u jednoj ejakulaciji izbacuje ili sve spermatozoide samo sa X spolnim hromozomima, ili sve spermatozoide samo sa Y spolnim hromozomima.

Kako znamo da to nije tako, odnosno u ejakulatu ima približno isti broj spermatozoida i sa X i sa Y spolnim hromozomima, onda je validno reći i da jajna ćelija žene "odlučuje" da li će osloboditi ulaz za spermatozoid sa X, ili za spermatozoid sa Y spolnim hromozomom.
I onda Mendelovi zakoni prestaju da vaze u svim situacijama ili samo ponekad? :mrgreen: Mislim da nismo jos dobro istrazili taj dio.
Ovo sto sam ja napisala je bilo nevezano za genetiku, vec za ove izjave :D mozda sam bila nedorecena. Nije cinjenica, vec hmmm duboko uvrijezena predrasuda?
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18346 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Seawolf wrote: 28/11/2021 14:08
Bloo wrote: 28/11/2021 13:15 ....
Isto tako, naglasak na imanje oca je blisko povezano (barem tako smatram) i sa cinjenicom da muskarci odreduju spol djeteta (sina sam napravio! kcerke mi samo radas!).
....
Izvini što od svega što si napisala, izdvojih samo ovaj dio, ali mi je zasmetalo što se čini kao da i ti prihvataš ovu tvrdnju da muškarci određuju spol djeteta, kao istinitu.

To nije tačno.

Bilo bi tačno da muškarac u jednoj ejakulaciji izbacuje ili sve spermatozoide samo sa X spolnim hromozomima, ili sve spermatozoide samo sa Y spolnim hromozomima.

Kako znamo da to nije tako, odnosno u ejakulatu ima približno isti broj spermatozoida i sa X i sa Y spolnim hromozomima, onda je validno reći i da jajna ćelija žene "odlučuje" da li će osloboditi ulaz za spermatozoid sa X, ili za spermatozoid sa Y spolnim hromozomom.
Bloo je aludirala na način kako pojedinci rado kažu da su napravili sina, jer je muško, a ako je kčerka, ne kaže da ju je napravio, već mu žena rađa kčerke.

Dr. Asim Kurjak je odličan, moji susjedi poslije dvije kčerke su planirali dječaka. Posjetama i konsultacijama kod Kurjaka, to im je uspjelo. :thumbup:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#18347 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Kako žene rađaju, a preko djece koju su rodile prenose gene, obnavljaju grupu itd, to je svako dijete za koje se ne zna čije je opadnost za "čistoću" a to znači i interese te grupe. Zato je na ženama obaveza čuvanja čistoće i interesa te grupe, jer na svijet donosi nepoznato potomstvo. A to znači i seks kao način proizvodnje tog potomstva sa "uljezima" neprihvatljiv. Nema veze da li je grupa porodica, pleme, nacija...

I to instiktivno ponašanje preuzele religije, pretvorile u grijeh, i ostalo do dana današnjeg.

U Australiji, gdje su postojale veoma male grupe i gdje je nastao problem razmnožavanja između srodnika, moral je bio mnogo drugačiji. Pa je jedan od važnih radnji grupa ljudi bila ta da nađu drugu grupu i "obnove ustajalu krv". Tamo je čuvanje "čistote" bila opasnost, nepoželjno ponašanje.

Tako da mnogi stavovi o moralu, grijehu, položaju žene i muškarca itd nisu "pali s Marsa", nego su rezultat prirodne nužnosti i potrebe opstanka na nekom području.

Kao hrana, prirodna nužnost uzrokuje da pored mora u Makarskoj :) ne jedeš istu hranu kao kada živiš na 4.000 metara na Himalajima.

I to je sve evoluiralo do našijeh vremena.

A onda su žene odlučile da se suprotstave prirodi kroz feminizam...

Hejde, neće još dugo. Klimatske promjene, sve veća rezostentnost bakterija na antibiotike uz odbijanje farmaceutskih kompaniha da razvijaju nove i još neki faktori nas sve brže vode kraju vrste. A onda će nam sve ovo biti irelevantno.

A i ostatak živog svijeta će odahnuti :-D
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#18348 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

Bloo wrote: 28/11/2021 14:22 I onda Mendelovi zakoni prestaju da vaze u svim situacijama ili samo ponekad? :mrgreen: Mislim da nismo jos dobro istrazili taj dio.
Ovo sto sam ja napisala je bilo nevezano za genetiku, vec za ove izjave :D mozda sam bila nedorecena. Nije cinjenica, vec hmmm duboko uvrijezena predrasuda?
Dobro je taj dio istražen, itekako.

Mendelovi zakoni se odnose na prenos karakteristika koje su zapisane u preostalih 22 + 22 bespolna hromozoma, a ne u ovim 1 + 1 spolnim hromozomima.

Naravno da je predrasuda, u stvari više od toga, neistina je.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#18349 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 28/11/2021 14:28
Seawolf wrote: 28/11/2021 14:08
Izvini što od svega što si napisala, izdvojih samo ovaj dio, ali mi je zasmetalo što se čini kao da i ti prihvataš ovu tvrdnju da muškarci određuju spol djeteta, kao istinitu.

To nije tačno.

Bilo bi tačno da muškarac u jednoj ejakulaciji izbacuje ili sve spermatozoide samo sa X spolnim hromozomima, ili sve spermatozoide samo sa Y spolnim hromozomima.

Kako znamo da to nije tako, odnosno u ejakulatu ima približno isti broj spermatozoida i sa X i sa Y spolnim hromozomima, onda je validno reći i da jajna ćelija žene "odlučuje" da li će osloboditi ulaz za spermatozoid sa X, ili za spermatozoid sa Y spolnim hromozomom.
Bloo je aludirala na način kako pojedinci rado kažu da su napravili sina, jer je muško, a ako je kčerka, ne kaže da ju je napravio, već mu žena rađa kčerke.

Dr. Asim Kurjak je odličan, moji susjedi poslije dvije kčerke su planirali dječaka. Posjetama i konsultacijama kod Kurjaka, to im je uspjelo. :thumbup:
Gdje je to odlično, to je grozna distopija :shock:

Dobar dan, ja bih naručio dvije plavokose djevojčice i tri crnooka sina. Curice da budu visoke oko 170, a dečki oko 190 cm poslije 19. godine. Kada da dođem po robu i plaća li se avans?
Last edited by Hakiz on 28/11/2021 14:34, edited 1 time in total.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18350 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 28/11/2021 14:29 Kako žene rađaju, a preko djece koju su rodile prenose gene, obnavljaju grupu itd, to je svako dijete za koje se ne zna čije je opadnost za "čistoću" a to znači i interese te grupe. Zato je na ženama obaveza čuvanja čistoće i interesa te grupe, jer na svijet donosi nepoznato potomstvo. A to znači i seks kao način proizvodnje tog potomstva sa "uljezima" neprihvatljiv. Nema veze da li je grupa porodica, pleme, nacija...

I to instiktivno ponašanje preuzele religije, pretvorile u grijeh, i ostalo do dana današnjeg.

U Australiji, gdje su postojale veoma male grupe i gdje je nastao problem razmnožavanja između srodnika, moral je bio mnogo drugačiji. Pa je jedan od važnih radnji grupa ljudi bila ta da nađu drugu grupu i "obnove ustajalu krv". Tamo je čuvanje "čistote" bila opasnost, nepoželjno ponašanje.

Tako da mnogi stavovi o moralu, grijehu, položaju žene i muškarca itd nisu "pali s Marsa", nego su rezultat prirodne nužnosti i potrebe opstanka na nekom području.

Kao hrana, prirodna nužnost uzrokuje da pored mora u Makarskoj :) ne jedeš istu hranu kao kada živiš na 4.000 metara na Himalajima.

I to je sve evoluiralo do našijeh vremena.

A onda su žene odlučile da se suprotstave prirodi kroz feminizam...

Hejde, neće još dugo. Klimatske promjene, sve veća rezostentnost bakterija na antibiotike uz odbijanje farmaceutskih kompaniha da razvijaju nove i još neki faktori nas sve brže vode kraju vrste. A onda će nam sve ovo biti irelevantno.

A i ostatak živog svijeta će odahnuti :-D
Trolaš, danas si u lošoj formi. :evil:
Post Reply