Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
demagog
Posts: 544
Joined: 26/11/2003 00:00

#18426 Re: Danasnji "feminizam"

Post by demagog »

ExNihilo wrote: 29/11/2021 16:34
ZAKON O ZAŠTITI OD KLEVETE FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
Član 6.

(1) Svako lice koje prouzrokuje štetu ugledu fizičkog ili pravnog lica iznošenjem ili pronošenjem izražavanja neistinite činjenice, identificirajući to pravno odnosno fizičko lice trećem licu, odgovorno je za klevetu
Tu priča završava.
Kako odbijanje ucestvovanja na manifestaciji gdje je Lecic clan zirija predstavlja iznosenje ili pronosenje neistinitih cinjenica o Lecicu?
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#18427 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

sherbett wrote: 29/11/2021 16:39
no_sikiriki wrote: 29/11/2021 16:29

ok, thanks na odgovoru.
Ja bih, iskreno, radije da me udari nego to napravi
također, ali sa pravnog aspekta mi djeluje kao fer kazna.
samo sto, realno, nikad to niko nece prijaviti, niti ce ta osoba ikada biti kaznjena.
čitam članak o reporterki koju je tokom javljanja uzivo lik pucnuo po zadnjici, pa debata da li ga prijaviti ili ne, ispod standardno jadni komentari u balkanskom stilu.
ja sam kao tinejdzer jednom hodala ulicom s mamom i desilo se tako da ju je iz cista mira neki lik uhvatio za onu stvar, mama ga opalila i on jos njoj odbrusio nesto u stilu "sta se udaras bona". jadno, da je to to.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18428 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

demagog wrote: 29/11/2021 16:40
ExNihilo wrote: 29/11/2021 16:34
ZAKON O ZAŠTITI OD KLEVETE FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE



Tu priča završava.
Kako odbijanje ucestvovanja na manifestaciji gdje je Lecic clan zirija predstavlja iznosenje ili pronosenje neistinitih cinjenica o Lecicu?
Tako što mu šteti ugledu plasirajući u javnost neistine. Recimo, Mladenović u objašnjenju povlačenja predstave kaže kako ne može Lečić biti član žirija s obzirom da je protagonist u njegovoj predstavi žrtva silovanja koja susreće svog dželata. Zašto ne bi mogao, ako je oslobođen krivnje?

Pa zato što, za njega, za Mladenovića, Lečić je još uvijek kriv, iako sud nije našao nikakvu krivnju, pa u javnost treba povlačenjem predstave poslati poruku da je kriv, a onda je podcrtati ovakvim izjavama.

Kleveta k'o kuća. Na tri sprata.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#18429 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 29/11/2021 16:48
sherbett wrote: 29/11/2021 16:39

Ja bih, iskreno, radije da me udari nego to napravi
također, ali sa pravnog aspekta mi djeluje kao fer kazna.
samo sto, realno, nikad to niko nece prijaviti, niti ce ta osoba ikada biti kaznjena.
čitam članak o reporterki koju je tokom javljanja uzivo lik pucnuo po zadnjici, pa debata da li ga prijaviti ili ne, ispod standardno jadni komentari u balkanskom stilu.
ja sam kao tinejdzer jednom hodala ulicom s mamom i desilo se tako da ju je iz cista mira neki lik uhvatio za onu stvar, mama ga opalila i on jos njoj odbrusio nesto u stilu "sta se udaras bona". jadno, da je to to.
Imam ličnu i personalnu teoriju, koju ne znam da li ću najbolje artikulisati, ali kada bi žene, ili društva u kojima je seks pitanje ponosa, časti, važnije od života, uspjeli silovanje u sebi "svesti" na "obično" fizičko nasilje, možda bi ga bilo manje. Jer, silovanje se radi ne samo zbog napaljenosti (možda i ponajmanje zbog toga), i ne samo zbog nasilja, nego i zbog ponižavanja i dominacije. Kada bi neko ko planira silovati zbog razloga koji nisu vezani za napaljenost znao da time žrtvu neće poniziti, možda bi ili odustao ili umjesto silovanja koristio "obično" fizičko nasilje.

Ne znam da li bi to išta pomoglo. Možda ne u količini nasilja, ali ako bi pomoglo u smanjenju količine silovanja, što da ne.

Ali bi ostvarilo jedan cilj feministkinja, ravnopravnost u nasilju :mrgreen:
Last edited by Hakiz on 29/11/2021 17:12, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#18430 Re: Danasnji "feminizam"

Post by detroit-mercy »

A koliko bi vas na kafu sa Fikom Malinarom :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#18431 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Kakva ba kleveta. :lol: Ove ljude što su ga bojkotovali Lečić može povući za kurac. :mrgreen: Zna se šta je definicija klevete, zna to i Lečić
pa je rekao nedavno "Ne samo od danas, ili unazad par dana, od prvog dana – 22. marta 2021, svako ko je iznosio ili pronosio što god iz mog
ličnog života, a što škodi mojoj časti i ugledu, i dovodi do teških posledica, biće krivično procesuiran zbog postojanja osnovane sumnje da je
izvršio krivično delo iz člana 172 Krivičnog zakonika (Iznošenje ličnih i porodičnih prilika)."

Član 172

(1) Ko iznosi ili pronosi štogod iz ličnog ili porodičnog života nekog lica što može škoditi njegovoj časti ili ugledu,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.

(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno putem štampe, radija, televizije ili sličnih sredstava ili na javnom skupu,
učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

(3) Ako je ono što se iznosi ili pronosi dovelo ili moglo dovesti do teških posledica za oštećenog,
učinilac će se kazniti zatvorom do tri godine.

(4) Za iznošenje ili pronošenje ličnih ili porodičnih prilika koje je učinjeno u vršenju službene dužnosti, novinarskog poziva, odbrani nekog prava ili pri zaštiti opravdanih interesa, učinilac se neće kazniti, ako dokaže istinitost svog tvrđenja ili ako dokaže da je imao osnovanog razloga da poveruje u istinitost onog što je iznosio ili pronosio.

(5) Istinitost ili neistinitost onog što se iznosi ili pronosi iz ličnog ili porodičnog života nekog lica ne može se dokazivati, osim u slučajevima iz stava 4. ovog člana.
Da mi je vidjeti advokata koji će bojkot i odbijanje nekoga da radi sa dotičnim dokazati kao klevetu.

Jedine posljedice koje ovi što su bojkotovali predstave gdje je Lečić bio predsjednik žirija su eventualno finansijske prirode u zavisnosti
od onoga što piše u ugovoru koji je sklopljen sa stranama potpisnicama kada se dogovarao posao.
demagog
Posts: 544
Joined: 26/11/2003 00:00

#18432 Re: Danasnji "feminizam"

Post by demagog »

ExNihilo wrote: 29/11/2021 16:52
demagog wrote: 29/11/2021 16:40

Kako odbijanje ucestvovanja na manifestaciji gdje je Lecic clan zirija predstavlja iznosenje ili pronosenje neistinitih cinjenica o Lecicu?
Tako što mu šteti ugledu plasirajući u javnost neistine. Recimo, Mladenović u objašnjenju povlačenja predstave kaže kako ne može Lečić biti član žirija s obzirom da je protagonist u njegovoj predstavi žrtva silovanja koja susreće svog dželata. Zašto ne bi mogao, ako je oslobođen krivnje?

Pa zato što, za njega, za Mladenovića, Lečić je još uvijek kriv, iako sud nije našao nikakvu krivnju, pa u javnost treba povlačenjem predstave poslati poruku da je kriv, a onda je podcrtati ovakvim izjavama.

Kleveta k'o kuća. Na tri sprata.
Nisam pravnik ali bih se iznenadio da ovo prodje kao kleveta. Previse je indirektno i zahtjeva lanac rezonovanja da bi se doslo do zakljucka…otprilike “ rekao si “a” a to u stvari znaci “b” iz cega se moze izvuci zakljucak “c”.

Medjutim, nije uopste relevantno za ono sto govorim. Pokusavam da kazem da oni imaju svako pravo da bojkotuju festival zbog njegovog prisustva. Ako bi ovo gore cak i predstavljalo klevetu, kleveta bi bila u obrazlozenju a ne u cinu bojkota.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#18433 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

demagog wrote: 29/11/2021 17:21
ExNihilo wrote: 29/11/2021 16:52

Tako što mu šteti ugledu plasirajući u javnost neistine. Recimo, Mladenović u objašnjenju povlačenja predstave kaže kako ne može Lečić biti član žirija s obzirom da je protagonist u njegovoj predstavi žrtva silovanja koja susreće svog dželata. Zašto ne bi mogao, ako je oslobođen krivnje?

Pa zato što, za njega, za Mladenovića, Lečić je još uvijek kriv, iako sud nije našao nikakvu krivnju, pa u javnost treba povlačenjem predstave poslati poruku da je kriv, a onda je podcrtati ovakvim izjavama.

Kleveta k'o kuća. Na tri sprata.
Nisam pravnik ali bih se iznenadio da ovo prodje kao kleveta. Previse je indirektno i zahtjeva lanac rezonovanja da bi se doslo do zakljucka…otprilike “ rekao si “a” a to u stvari znaci “b” iz cega se moze izvuci zakljucak “c”.

Medjutim, nije uopste relevantno za ono sto govorim. Pokusavam da kazem da oni imaju svako pravo da bojkotuju festival zbog njegovog prisustva. Ako bi ovo gore cak i predstavljalo klevetu, kleveta bi bila u obrazlozenju a ne u cinu bojkota.
ČAk i ako bojkotuju Lečića, nemaju pravo bojkotovati festival. Jer, koji bi bio pravni osnov festivalu da kaže Lečiću, nakon što je sud odbacio optužbe, "Odlučuli smo da te maknemo sa pozicije koju smo ti dali prije ove afere"? Tada bi festival bio u situaciji da bude krivično gonjen.

A kolege glumci i režiseri u tom slučaju svoju "moralnost" pokazuju preko leđa festivala. Bojkotuju festival, ne Lečića.

Iliti, lako je tuđom kitom gloginje mlatiti.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18434 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Malo je apsurdna priča o pravima.

Ljudi imaju pravo da negiraju genocid, a da ne spominjemo odluke suda o drugim slučajevima.

Kako ti imaš pravo bojkotovat' nekog koga sud nije osudio i smatrat' ga krivim, tako i komšija koristi to isto pravo da negira genocid i smatra ga izmišljenim.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18435 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

S4mpion wrote: 29/11/2021 16:28
KraljicaIzJajca wrote: 29/11/2021 16:02

Potpuno pogrešno razmišljanje. Kasapljenje ženskog tijela vađenjem maternice je tebi prihvatljivije od vazektomije, kojom zdravlje muškarca nije ugroženo. :cry:
Nije to razmišljanje, to je objašnjenje cjelokupne situacije, objašnjenje koje nije pogrešno.

Čekaj malo, je li pričamo o tome šta je prihvatljivo meni ili vladi Slovačke?

Ja sve vrijeme mislio pričamo o Slovacima, kad ono ispade pričamo o meni. Ispast će na kraju da sam ja učestvovao u sterilizaciji žena po Slovačkoj. :mrgreen:
Tvoje obrazloženje je odvratno!
demagog
Posts: 544
Joined: 26/11/2003 00:00

#18436 Re: Danasnji "feminizam"

Post by demagog »

Hakiz wrote: 29/11/2021 17:28
ČAk i ako bojkotuju Lečića, nemaju pravo bojkotovati festival. Jer, koji bi bio pravni osnov festivalu da kaže Lečiću, nakon što je sud odbacio optužbe, "Odlučuli smo da te maknemo sa pozicije koju smo ti dali prije ove afere"? Tada bi festival bio u situaciji da bude krivično gonjen.

A kolege glumci i režiseri u tom slučaju svoju "moralnost" pokazuju preko leđa festivala. Bojkotuju festival, ne Lečića.

Iliti, lako je tuđom kitom gloginje mlatiti.
Oni mogu da bojkotuju festival zato sto je postavio Lecica na tu poziciju ( sto doticni umjetnici smatraju neprilicnim) a ne zanimaju ih pravni problemi festivala. Iz njihove perspektive gledano, kaznjavaju festival za gresku koju je ( po njihovim shvatanjima) napravio. Moguce da im je drago sto se festival nasao u nebranom grozdju pa ne moze maknuti Lecica a ne moze ni dobiti ucesnike.

Btw ovo je moja konstrukcija, ne znam kako oni stvarno rezonuju.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18437 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

KraljicaIzJajca wrote: 29/11/2021 17:39
S4mpion wrote: 29/11/2021 16:28

Nije to razmišljanje, to je objašnjenje cjelokupne situacije, objašnjenje koje nije pogrešno.

Čekaj malo, je li pričamo o tome šta je prihvatljivo meni ili vladi Slovačke?

Ja sve vrijeme mislio pričamo o Slovacima, kad ono ispade pričamo o meni. Ispast će na kraju da sam ja učestvovao u sterilizaciji žena po Slovačkoj. :mrgreen:
Tvoje obrazloženje je odvratno!
Slažem se, ne može ni biti lijepo.

Ali tako je kako je.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18438 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

seln wrote: 29/11/2021 16:07
KraljicaIzJajca wrote: 29/11/2021 16:04 Kastriranje muškaraca u povijesti je rezultat..... razmislite, zašto i kome!
Koga briga? Cemu uopste to sranje?
Jebite se i budite plodni!
Pa mućni glavom, tkome je bila potrebno kastriranje muškaraca. :)
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18439 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

S4mpion wrote: 29/11/2021 17:40
KraljicaIzJajca wrote: 29/11/2021 17:39

Tvoje obrazloženje je odvratno!
Slažem se, ne može ni biti lijepo.

Ali tako je kako je.
Razumjela sam, ti podržavaš svojom logikom sterilizaciju žena, ali ne i muškaraca!
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#18440 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 29/11/2021 17:41
seln wrote: 29/11/2021 16:07

Koga briga? Cemu uopste to sranje?
Jebite se i budite plodni!
Pa mućni glavom, tkome je bila potrebno kastriranje muškaraca. :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Castrato

Samo, da se zna, kastracija nije nužno impotencija. Hoće reći, može mu se dići, samo ne može ejakulirati. Jedan od najsalvnijih italijanski karstrata je primjer.

Tako da kastracija kao oblik kazne nije nužno efikasna. Može spriječiti trudnoću žrtve, ali je ne spasava od penetracije. Doduše, efikasna je ako se želi spriječiti razmnožavanje neke grupe, u konkretnom slučaju Roma u Slovačkoj.

Zato su kastrati bili popularni kod žena, mogli su jebati, a žene se nisu morale plašiti trudnoće.

Ako se želi spriječiti penetracija u sljedeću žrtvu, kastracija sama nije dovoljna, treba amputirati penis. Ili spriječiti dotok krvi u njega tako da se ne može ukrutiti.
Last edited by Hakiz on 29/11/2021 17:50, edited 2 times in total.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#18441 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

KraljicaIzJajca wrote: 29/11/2021 17:42
S4mpion wrote: 29/11/2021 17:40

Slažem se, ne može ni biti lijepo.

Ali tako je kako je.
Razumjela sam, ti podržavaš svojom logikom sterilizaciju žena, ali ne i muškaraca!
Ama, kako ne shvataš. :lol:

Nemam ništa sa sterilizacijom romskih žena po Slovačkoj, to je radila slovačka vlada.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#18442 Re: Danasnji "feminizam"

Post by _BataZiv_0809 »

Sve u svemu Lecic se ocigledno nece osloboditi krivnje ni uz pomoc suda, a Stajnfeldovoj ociglerno ne treba sud da dokaze optuzbe.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#18443 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

_BataZiv_0809 wrote: 29/11/2021 17:48 Sve u svemu Lecic se ocigledno nece osloboditi krivnje ni uz pomoc suda, a Stajnfeldovoj ociglerno ne treba sud da dokaze optuzbe.
Sutra neka sud osudi nekoga za silovanje, da mu ne vjerujemo?
demagog
Posts: 544
Joined: 26/11/2003 00:00

#18444 Re: Danasnji "feminizam"

Post by demagog »

_BataZiv_0809 wrote: 29/11/2021 17:48 Sve u svemu Lecic se ocigledno nece osloboditi krivnje ni uz pomoc suda, a Stajnfeldovoj ociglerno ne treba sud da dokaze optuzbe.
Otprilike tako uz napomenu da te sud moze osloboditi zakonske krivnje a ne moze odrediti sta ce drugi misliti o tebi.
:skoljka:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#18445 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

demagog wrote: 29/11/2021 17:52
_BataZiv_0809 wrote: 29/11/2021 17:48 Sve u svemu Lecic se ocigledno nece osloboditi krivnje ni uz pomoc suda, a Stajnfeldovoj ociglerno ne treba sud da dokaze optuzbe.
Otprilike tako uz napomenu da te sud moze osloboditi zakonske krivnje a ne moze odrediti sta ce drugi misliti o tebi.
:skoljka:
To šta će neko misliti je nebitno. Ne ide se u zatvor zbog toga šta neko misli o nekome. Nego zbog toga šta mu radi. Zato je mišljenje da je Lečić silovatelj dopušteno, ali bojkot festivala zbog njega kada ga je sud već "pustio sa udice" nije. Niti javno iskazivanje tog mišljenja u tom slučaju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#18446 Re: Danasnji "feminizam"

Post by _BataZiv_0809 »

Hakiz wrote: 29/11/2021 17:51
_BataZiv_0809 wrote: 29/11/2021 17:48 Sve u svemu Lecic se ocigledno nece osloboditi krivnje ni uz pomoc suda, a Stajnfeldovoj ociglerno ne treba sud da dokaze optuzbe.
Sutra neka sud osudi nekoga za silovanje, da mu ne vjerujemo?
Zavisi. Jesmo li smradovi koji selektivno postuju pravnu drzavu ili smo osobe sa integritetom.

Ali ne nasjedajmo na jos jednu podvalu koja se ovdje suptilno provlaci ispod zita:

Lecic nije oslobodjen.

Nego

Protiv Lecica NIJE NI VOĐEN POSTUPAK

Jer

NEMA DOKAZA!
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#18447 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

_BataZiv_0809 wrote: 29/11/2021 17:56
Hakiz wrote: 29/11/2021 17:51

Sutra neka sud osudi nekoga za silovanje, da mu ne vjerujemo?
Zavisi. Jesmo li smradovi koji selektivno postuju pravnu drzavu ili smo osobe sa integritetom.

Ali ne nasjedajmo na jos jednu podvalu koja se ovdje suptilno provlaci ispod zita:

Lecic nije oslobodjen.

Nego

Protiv Lecica NIJE NI VOĐEN POSTUPAK

Jer

NEMA DOKAZA!
Kome još trebaju dokazi, kada "svi znaju"?

A i žena je rekla, to je potreban i dovoljan dokaz, zar ne?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#18448 Re: Danasnji "feminizam"

Post by _BataZiv_0809 »

Hakiz wrote: 29/11/2021 17:57 A i žena je rekla, to je potreban i dovoljan dokaz, zar ne?
Logy
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18449 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 29/11/2021 17:56
Hakiz wrote: 29/11/2021 17:51

Sutra neka sud osudi nekoga za silovanje, da mu ne vjerujemo?
Zavisi. Jesmo li smradovi koji selektivno postuju pravnu drzavu ili smo osobe sa integritetom.

Ali ne nasjedajmo na jos jednu podvalu koja se ovdje suptilno provlaci ispod zita:

Lecic nije oslobodjen.

Nego

Protiv Lecica NIJE NI VOĐEN POSTUPAK

Jer

NEMA DOKAZA!
Ja bih još samo dodao da je jedini priložen dokaz od strane tužilaštva (audio snimak) utvrđen kao montiran.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#18450 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 29/11/2021 17:43
KraljicaIzJajca wrote: 29/11/2021 17:41

Pa mućni glavom, tkome je bila potrebno kastriranje muškaraca. :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Castrato

Samo, da se zna, kastracija nije nužno impotencija. Hoće reći, može mu se dići, samo ne može ejakulirati. Jedan od najsalvnijih italijanski karstrata je primjer.

Tako da kastracija kao oblik kazne nije nužno efikasna. Može spriječiti trudnoću žrtve, ali je ne spasava od penetracije. Doduše, efikasna je ako se želi spriječiti razmnožavanje neke grupe, u konkretnom slučaju Roma u Slovačkoj.

Zato su kastrati bili popularni kod žena, mogli su jebati, a žene se nisu morale plašiti trudnoće.

Ako se želi spriječiti penetracija u sljedeću žrtvu, kastracija sama nije dovoljna, treba amputirati penis. Ili spriječiti dotok krvi u njega tako da se ne može ukrutiti.
Kako nije efikasna ako mu se diže? :roll: :lol:

Teško češ se izvući sa ovakvim svojim obrazloženjem o neefikasnosti kastracije. :?
Post Reply