Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#18677 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Haris.ba »

-Chesterfield- wrote: 02/12/2021 23:25 http://www.klix.ba/clanak/211202133

Diskriminacija!
Pricali mi jarani koji su bili na Tajlandu da su im lokalci objasnili kako znati ko je trans ili nije da bi izbjegli zabune.

U diskoteci uglavnom najljepse zene su (bivsi) muskarci. :D
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#18678 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

Niemand wrote: 02/12/2021 18:25 Jos uvijek se pokusava shvatiti i objasniti the paradox of declining female happiness.
Objasnilo se ovo kao sudar socijalnog i biološkog. Žene dobiju pravo da rade i posjeduju imovinu. U poslu steknu obaveze i odgovornosti kojim se moraju aktivno posvetiti, ali i finansijski status manj-više ravan prosječnom liku.

Biološki imaju period od nekih 15, plafon 20 efektivnih godina da zasnuju porodicu, kao i instinktivnu tendenciju da biraju likove iznad sebe po dosta stvari.

Zbog obaveza i odgovornosti nemaju puno vremena i često tek steknu uslove da zasnuju porodicu u tridesetim, a zbog imovine i prava su na istom statusu ili čak iznad prosječnog lika tako da ih gore spomenuta tendencija ograničava na to da samo 10-15% likova smatraju dovoljno dobrim za sebe. Budući da nisu ni blizu sve organizovane da žongliraju tim stvarima sve ih više završava ili same sa mačkama u četrdesetim, ili udate za likove koje smatraju biološki nedostojnim sebe. Zato imaš epidemiju depresije i nihilizma kod žena i zato su domaćice statistički najsretnija grupa.

Ovo će ti malo koja priznati i generalno kada ovo kažeš počne iracionalno siktanje i ad hominemi. :D
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#18679 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

nemaju sta posebno priznavati, zenska hipergamija je zabelezena pojava. koliko god zensko da zaradjuje, makar bili milioni, uvek hoce nekog ko jos vise ima, nekog sa boljim statusom od njenog.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#18680 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

hadzinicasa wrote: 30/11/2021 13:42
piupiu wrote: 30/11/2021 02:14 @no_sikiriki E, bas je zanimljivo pitanje to oko prevoda za 'violate my body'. Kod nas je to skoro nemougce prevesti - da se radi prvenstveno o narusavanju tjelesnog integriteta osobe (fizicke povrede su posebna kategorija).

Ovo je sustina musko-zenskih odnosa, vise nego bilo sta drugo - da li muskarci danas, kad smo razvili odredjeni stepen civilizovanog ponasanja, smatraju da je imati moc nad nekim - da narusavas njegov tjelesni integritet, da ga fizicki ugrozavas ili povrjedjujes, da vrsis dominaciju nad njim - verbalno, finansijski, kontrolom ponasanja te osobe - je li to obrazac musko-zenskih odnosa koji muskarci zele pratiti? Jer to je sva sustina feminizma - zene to ne zele.

I druga stvar - kad se od muskarca ocekuje da bude dominantan u odnosu na svoju okolinu - kad mu se oduzima pravo da osjeca ili da se ponasa drugacije u odnosu na patrijarhalne norme ("ti nisi muskarac", "muskarci ne placu", "ti si papucar", itd) - da li vam ikad padne na pamet da je to oduzimanje prava muskarcu da bude u sirem smislu covjek - koji je integrisao sve aspekte covjecnosti? Sta znaci izraz 'ti nisi muskarac'?
Sve hocu da ti napisem, pa ne stignem. Odlicna opaska.
Pitanje je kako razmisljamo o sebi. Prije svega razmisljam o sebi kao o osobi. licnosti. pa onda o tome da sam zenskog spola.
i mislim da je integritet licnosti jednak kod svakoga. dakle tjelesni, prostorni, duhovni, intelektualni. podjimo od sebe. i kad bi muskarci polazili od sebe u tom smislu, a ne od toga da su/jesu muskarci dakle od muskaraca... i obratno mislim da bi postigli dovoljan nivo empatije i netolerancije na uzurpaciju integriteta bilo cijeg, da feminizam ne bi bio potreban.
A zanimljivo da se frajeri malo kace na ovaj dio rasprave - to, da li oni smatraju da je dominacija u civiliziranom drustvu ok i sta znaci 'biti muskarac' - kao pandan ili suprotnost cemu?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#18681 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

Haris.ba wrote: 02/12/2021 23:31
-Chesterfield- wrote: 02/12/2021 23:25 http://www.klix.ba/clanak/211202133

Diskriminacija!
Pricali mi jarani koji su bili na Tajlandu da su im lokalci objasnili kako znati ko je trans ili nije da bi izbjegli zabune.

U diskoteci uglavnom najljepse zene su (bivsi) muskarci. :D
Kad smo kod tih zabuna, uvijek se sjetim ove jedne prigodne...




:music2:
Cipiripi2
Posts: 457
Joined: 19/10/2021 14:55

#18682 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Cipiripi2 »

Obožavam feministkinje iz Bosne i Hercegovine kada dignu glas protiv onih koji nazivaju zene kujama,krmačama,ubicama,fokama,kranovima itd.I još ih hoce striljejati.Naša je sreca što se njihov glas čuje i toga više pa skoro nema
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#18683 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

Treba čuti i glasove primitivaca.

Nisu ništa manje vrijedni od glasova njihovih kulturnih i...emancipovanih istomišljenika.

Treba ljude pustiti, dati im priliku da se slobodno izraze i pažljivo saslušati šta imaju da nam kažu...
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#18684 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Tajland je tek posebna prica. Zamislite scenu, meni 15 godina, hodam ulicom s roditeljima, i lik mrtav hladan prilazi mom ocu (koji hoda uz mene) i otvara mu katalog golih "ljepotica", pa da probere...
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#18685 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 03/12/2021 08:38 Tajland je tek posebna prica. Zamislite scenu, meni 15 godina, hodam ulicom s roditeljima, i lik mrtav hladan prilazi mom ocu (koji hoda uz mene) i otvara mu katalog golih "ljepotica", pa da probere...
Pa, valjda se zbog toga i ide na Tajland. I uvijek išlo.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#18686 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

Haris.ba wrote: 02/12/2021 23:31
-Chesterfield- wrote: 02/12/2021 23:25 http://www.klix.ba/clanak/211202133

Diskriminacija!
Pricali mi jarani koji su bili na Tajlandu da su im lokalci objasnili kako znati ko je trans ili nije da bi izbjegli zabune.

U diskoteci uglavnom najljepse zene su (bivsi) muskarci. :D
Sumnjiva mi je ta priča tvojih jarana. :-D Transvestiti su uživo preočigledne karikature i smiješne imitacije žena, često toliko ogrezle u toj kompenzaciji da su prenapirlitani šminkom i šljaštećom odjećom. Moraš baš da budeš pijan da ono pomiješaš sa ženom, čak i kada je u pitanju tajlandski momčić od 40 kila sa perikom. :D
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#18687 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 03/12/2021 11:01
no_sikiriki wrote: 03/12/2021 08:38 Tajland je tek posebna prica. Zamislite scenu, meni 15 godina, hodam ulicom s roditeljima, i lik mrtav hladan prilazi mom ocu (koji hoda uz mene) i otvara mu katalog golih "ljepotica", pa da probere...
Pa, valjda se zbog toga i ide na Tajland. I uvijek išlo.
Pa da. Ali eto, meni nekako bilo nekulturno sto su samo tatu ponudili, a mama i ja ostadosmo uskraćene :?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#18688 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 03/12/2021 11:18
Hakiz wrote: 03/12/2021 11:01

Pa, valjda se zbog toga i ide na Tajland. I uvijek išlo.
Pa da. Ali eto, meni nekako bilo nekulturno sto su samo tatu ponudili, a mama i ja ostadosmo uskraćene :?
Možda je htio prvo tatu da riješi, pa bi se okrenuo vama.

Hajde, Tajland je to. Imala si sreću, mogla si ti postati ponuda :cry:

Doduše, nisu više 1970-e i 80-e, malo se smirilo, ali većina Evropljana je tada tamo išla zbog seks turizma i perverznjačkog raja, često ilegalnog u Evropi i ostatku svijeta, kakav je Tajlad do prije koju deceniju bio. Pa ostali "običaji"...
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#18689 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 03/12/2021 11:27
no_sikiriki wrote: 03/12/2021 11:18

Pa da. Ali eto, meni nekako bilo nekulturno sto su samo tatu ponudili, a mama i ja ostadosmo uskraćene :?
Da si pogledala lijevo ili desno, nhegov kolega bi imao ponudu i za tebe.

Hajde, Tajland je to. Imala si sreću, mogla si ti postati ponuda :cry:

Doduše, nisu više 1970-e i 80-e, malo se smirilo, ali većina Evropljana je tada tamo išla zbog seks turizma i perverznjačkog raja, često ilegalnog u Evropi i ostatku svijeta, kakav je Tajlad do prije koju deceniju bio. Pa ostali "običaji"...
Da, nažalost. To je bilo 2000., i na plaži pored nas je često bio "par" - on Englez od 60-tak godina, ona Tajlanđanka, tako kao ja, otprilike 15-17 godina, pa bismo malo čavrljale. Više nego sick.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#18690 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 03/12/2021 11:32
Hakiz wrote: 03/12/2021 11:27

Da si pogledala lijevo ili desno, nhegov kolega bi imao ponudu i za tebe.

Hajde, Tajland je to. Imala si sreću, mogla si ti postati ponuda :cry:

Doduše, nisu više 1970-e i 80-e, malo se smirilo, ali većina Evropljana je tada tamo išla zbog seks turizma i perverznjačkog raja, često ilegalnog u Evropi i ostatku svijeta, kakav je Tajlad do prije koju deceniju bio. Pa ostali "običaji"...
Da, nažalost. To je bilo 2000., i na plaži pored nas je često bio "par" - on Englez od 60-tak godina, ona Tajlanđanka, tako kao ja, otprilike 15-17 godina, pa bismo malo čavrljale. Više nego sick.
Da su 1970-e, ona bi bila i mlađa :(

Pokušavaju se osloboditi te slike posljednjih 20-ak godina, donijeli su i prilično stroge zakone, i Evropljani su se pridružili u toj borbi, ali teško je to. Kao i sa drogama, to je bio drugi veliki razlog odlaska Zapadnjaka na Tajland. Još od "Hippy trail" kulture. Predugo je ta slika bila prisutna, trebaće puno rada. Slika Sylvie Kristel kao Emmanuelle je suviše jaka :lol: A kreatori tih filmova su još bili i "pristojni". :sad:
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#18691 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

FunkyzeitGames wrote: 03/12/2021 11:15
Haris.ba wrote: 02/12/2021 23:31

Pricali mi jarani koji su bili na Tajlandu da su im lokalci objasnili kako znati ko je trans ili nije da bi izbjegli zabune.

U diskoteci uglavnom najljepse zene su (bivsi) muskarci. :D
Sumnjiva mi je ta priča tvojih jarana. :-D Transvestiti su uživo preočigledne karikature i smiješne imitacije žena, često toliko ogrezle u toj kompenzaciji da su prenapirlitani šminkom i šljaštećom odjećom. Moraš baš da budeš pijan da ono pomiješaš sa ženom, čak i kada je u pitanju tajlandski momčić od 40 kila sa perikom. :D
Ooo, neee, ne na Tajlandu :D
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#18692 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 03/12/2021 11:39
no_sikiriki wrote: 03/12/2021 11:32

Da, nažalost. To je bilo 2000., i na plaži pored nas je često bio "par" - on Englez od 60-tak godina, ona Tajlanđanka, tako kao ja, otprilike 15-17 godina, pa bismo malo čavrljale. Više nego sick.
Da su 1970-e, ona bi bila i mlađa :(

Pokušavaju se osloboditi te slike posljednjih 20-ak godina, donijeli su i prilično stroge zakone, i Evropljani su se pridružili u toj borbi, ali teško je to. Kao i sa drogama, to je bio drugi veliki razlog odlaska Zapadnjaka na Tajland. Još od "Hippy trail" kulture. Predugo je ta slika bila prisutna, trebaće puno rada.
Da, sad su čini mi se više poznati po (jeftinijom) estetskom hirurgijom, i operacijama promjene spola za transgender populaciju.
Ali je stvarno odvratno bilo vidjeti taj white privilege, tom covjeku nije bilo ni najmanje neugodno biti sa djevojcicom na plazi. Mislim da osim mojih roditelja niko nije ni trepnuo, mi nismo bili bas svjesni da je to tamo "normala"...
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#18693 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Mariella »

FunkyzeitGames wrote: 03/12/2021 11:15
Haris.ba wrote: 02/12/2021 23:31

Pricali mi jarani koji su bili na Tajlandu da su im lokalci objasnili kako znati ko je trans ili nije da bi izbjegli zabune.

U diskoteci uglavnom najljepse zene su (bivsi) muskarci. :D
Sumnjiva mi je ta priča tvojih jarana. :-D Transvestiti su uživo preočigledne karikature i smiješne imitacije žena, često toliko ogrezle u toj kompenzaciji da su prenapirlitani šminkom i šljaštećom odjećom. Moraš baš da budeš pijan da ono pomiješaš sa ženom, čak i kada je u pitanju tajlandski momčić od 40 kila sa perikom. :D
Da li misli na tranvestite ili trans osobe? Velika razlika, jer ovi drugi apsolutno ne izgledaju kao "karikature zena"
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#18694 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 03/12/2021 11:46
Hakiz wrote: 03/12/2021 11:39

Da su 1970-e, ona bi bila i mlađa :(

Pokušavaju se osloboditi te slike posljednjih 20-ak godina, donijeli su i prilično stroge zakone, i Evropljani su se pridružili u toj borbi, ali teško je to. Kao i sa drogama, to je bio drugi veliki razlog odlaska Zapadnjaka na Tajland. Još od "Hippy trail" kulture. Predugo je ta slika bila prisutna, trebaće puno rada.
Da, sad su čini mi se više poznati po (jeftinijom) estetskom hirurgijom, i operacijama promjene spola za transgender populaciju.
Ali je stvarno odvratno bilo vidjeti taj white privilege, tom covjeku nije bilo ni najmanje neugodno biti sa djevojcicom na plazi. Mislim da osim mojih roditelja niko nije ni trepnuo, mi nismo bili bas svjesni da je to tamo "normala"...
Evropljani će uvijek biti kolonijalisti. Možda drugačijim metodama, ali...

Njemu sigurno nije bilo neugodno. Uostalom, zato je tamo i otišao, da može bez reakcija koje bi imao u Engleskoj "biti svoj"...
Last edited by Hakiz on 03/12/2021 11:52, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#18695 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Haris.ba »

Mariella wrote: 03/12/2021 11:46 Da li misli na tranvestite ili trans osobe? Velika razlika, jer ovi drugi apsolutno ne izgledaju kao "karikature zena"
Ja sam napisao trans. I pokazivali su mi slike. Mozda su i mene zafrkavali, ali meni ono izgledaju kao manekenke sa piste.
Upravo ko slucaj sa diskvalifikacijom sa takmicenja ljepote koji sam komentarisao.
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#18696 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Haris.ba wrote: 03/12/2021 11:49
Mariella wrote: 03/12/2021 11:46 Da li misli na tranvestite ili trans osobe? Velika razlika, jer ovi drugi apsolutno ne izgledaju kao "karikature zena"
Ja sam napisao trans. I pokazivali su mi slike. Mozda su i mene zafrkavali, ali meni ono izgledaju kao manekenke sa piste.
Upravo ko slucaj sa diskvalifikacijom sa takmicenja ljepote koji sam komentarisao.
Kao sto Mariella reče, transgender osobe apsolutno mogu izgledati u ovom kontekstu kao prelijepe/zgodne zene. Transvestiti su druga prica.
Neću nikad zaboraviti scenu, gay jaran nas odveo u gay bar za njegov rodjendan, ja odlazim u WC i pred ogledalom prelijepa zena popravlja sminku, nesto u pricu sa mnom i veli meni "Us European klix have to take care of our skin". Samo što to reče dubokim muškim glasom :lol: :lol:
Last edited by no_sikiriki on 03/12/2021 12:09, edited 1 time in total.
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#18697 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Mariella »

Haris.ba wrote: 03/12/2021 11:49
Mariella wrote: 03/12/2021 11:46 Da li misli na tranvestite ili trans osobe? Velika razlika, jer ovi drugi apsolutno ne izgledaju kao "karikature zena"
Ja sam napisao trans. I pokazivali su mi slike. Mozda su i mene zafrkavali, ali meni ono izgledaju kao manekenke sa piste.
Upravo ko slucaj sa diskvalifikacijom sa takmicenja ljepote koji sam komentarisao.
Pa da, u vecini slucajeva se ne moze ni reci da je trans na osnovu izgleda. Jos ako su operisani/e, mozda nikad ni ne saznas :D
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#18698 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Samo nam je ljubav potrebna.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#18699 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

¤ jelena ¤ wrote: 03/12/2021 03:47 Treba čuti i glasove primitivaca.

Nisu ništa manje vrijedni od glasova njihovih kulturnih i...emancipovanih istomišljenika.

Treba ljude pustiti, dati im priliku da se slobodno izraze i pažljivo saslušati šta imaju da nam kažu...
Kad vec pazljivo slusate i nas sto nismo emancipovani:

The time is out of joint—o cursed spite, that ever I was born to set it right!

Nay, come, let's go together.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#18700 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

Mariella wrote: 03/12/2021 11:46
FunkyzeitGames wrote: 03/12/2021 11:15

Sumnjiva mi je ta priča tvojih jarana. :-D Transvestiti su uživo preočigledne karikature i smiješne imitacije žena, često toliko ogrezle u toj kompenzaciji da su prenapirlitani šminkom i šljaštećom odjećom. Moraš baš da budeš pijan da ono pomiješaš sa ženom, čak i kada je u pitanju tajlandski momčić od 40 kila sa perikom. :D
Da li misli na tranvestite ili trans osobe? Velika razlika, jer ovi drugi apsolutno ne izgledaju kao "karikature zena"
Trans osobe ne izgledaju kao karikature žena samo na pažljivo izrežiranim profilnim slikama po internetu. Uživo doslovno možeš da namirišeš testosteron sa takve osobe, da slušaš glas unakažen hormonima, da vidiš pokušaj vitkog tijela i dalje jasno definisam širim ramenima, muškim kukovima i adamovom jabučicom, da kod rukovanja dodirom osjetiš mušku strukturu šake. Internet mit o trans likovima koji "prolaze" ili osvajaju izbore za miss se možda može primjeniti na manje od 1% njih, a i ovo je velikodušno.
Last edited by FunkyzeitGames on 03/12/2021 12:16, edited 1 time in total.
Post Reply