Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#17326 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

madner wrote: 31/03/2021 14:28
dale cooper wrote: 31/03/2021 14:16
madner wrote: 31/03/2021 14:08 To jeste biti blize onom sto toliko generacija ima prolaz? :D

To je kao da kazes Mercedesu ne bi trebali praviti ove limuzine, mala auta su prava stvar.
Stvar kondicioniranja i navike? I možda znak da smo zaglavili i već odavno došli do evolucijskog ćorsokaka.
Pojasni to, kako mislis da napredujemo ako pocnemo svaku generaciju od nule? :D

Evolucijski napredujemo prebrzo.
Jesam li ja rekao da napredujemo ili da počinjemo svaku generaciju od nule?

Kako napredujemo prebrzo?
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7511
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#17327 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

https://7news.com.au/news/education/out ... -c-2436295

https://news.sky.com/story/schoolboys-m ... t-12260783

Schoolboys made to apologise for 'stuff we didn't do' during assembly about sexual assault

Brauer College in Warrnambool makes boys apologise on behalf of their gender to female peers at school assembly

:-)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#17328 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Pa pogledaj gdje smo bili prije 100 000 godina ili 10000 a gdje smo sada. To je za evoluciju izuzetno kratak period.

Ili pocinjes od nule ili imas ideale proslih generacija da znas sta valja sta ne.
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#17329 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

Zanimljive stvari piše ovaj Vučić u svojoj knjižici. Malo iz poglavlja koje se bavi temom rodnog nadziraja i heteronormalnosti:

"Heteronormativnost Evropski institut za rodnu ravnopravnost (engl. European Institute for Gender Equality)
određuje kao izraz za uvjerenje i praksu kojom se heteroseksualnost smatra suvislom, prirodnom i privilegiranom
normom. Heteronormativnost uključuje pretpostavku da
su svi “prirodno” heteroseksualni i da je heteroseksualnost ideal, superioran homoseksualnosti ili biseksualnosti:
“heteronormativnost također uključuje privilegiranje normativnog izražavanja roda – ono što je nužno ili nametnuto pojedincima/kama kako bi ih percipirali ili prihvatili
kao ‘pravog muškarca’ ili ‘pravu ženu’, tj. u okviru jedinih dostupnih kategorija” (Spahić i Gavrić, 2012: 266).
Queer teoretičari i teoretičarke kritički proučavaju heteronormativnost, ali se ne bave samo temama iz domena
homoseksualnih identiteta, već svime što nije unutar okvira društveno prihvatljivog i poželjnog (Halperin, 2007;
Willchens, 2014). Na tragu zaključka Zilke Spahić Šiljak,
queer teorija se odnosi na kritiku ustaljenih kategorija
identiteta i kulturoloških pogleda na ono što je prihvatljivo i ono što nije. Ova teorija u suvremenom kontekstu
dovodi u pitanje sve ono što se u nekoj kulturi definira
kao normalno ili odbacuje kao nenormalno. Spahić Šiljak smatra da “naše identitete oblikuju različiti društveni faktori, i etiketirati i limitirati nekoga samo na temelju jednog
faktora je neprihvatljivo (...) jer postoje različiti načini bivanja muškarcem, ženom, homoseksualcem, lezbejkom,
transrodnom osobom i drugo. Nadalje, queer teoretičari
identitete doživljavaju kao fluidne i promjenjive, ovisno
o kontekstu i situaciji u kojoj se osoba nalazi. Fluidnost,
pak, ne znači samo tranziciju od jednog spola do drugog,
već odbijanje bilo kojeg stabilnog identiteta” (2019: 40)." Nikola, Nikola :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#17330 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

dale cooper wrote: 31/03/2021 14:01
MarlboroGold wrote: 31/03/2021 13:55
dale cooper wrote: 31/03/2021 13:52

Što je najveća glupost i dio problema. "Nisi dovoljno muško". I obično će te stvari iskoristiti ti koji imaju i druge osobine toksične muškosti
i potrebu da dokazuju drugima da su muškarci time što će druge poniziti i stvoriti im osjećaj da su manje muškarci od njih. Začaran i okrutan
krug.
Koji te ujedno tjera da budeš bolja verzija sebe, da radiš na sebi ili da se jednostavno pomiriš sa time i da slijediš one koji jesu iznad tebe. Svako ima izbor i po pitanju toga. Takav je život inače.

Da nikad nije bilo takvog takmičenja čovječanstvo nikad ne bi dostiglo ovakvu evoluciju.
Ne, to te samo tjera da budeš još jedan muškarac u nizu, modeliran na isti način kao i milioni prije tebe nečijom drugom vizijom onoga
što bi muškarac trebao da predstavlja i kako da se ponaša.

Kada smo već kod evolucije i nismo nešto pretjerano evolvirali. Ne suštinski.
Neke core values su imune i na vrijeme i kao takve će postojati sve dok je ljudi na planeti, a ti se tome možeš opirati koliko hoćeš. Takvo opiranje je po mnogim kriterijima nazadno za čovječanstvo.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#17331 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

madner wrote: 31/03/2021 14:49 Pa pogledaj gdje smo bili prije 100 000 godina ili 10000 a gdje smo sada. To je za evoluciju izuzetno kratak period.

Ili pocinjes od nule ili imas ideale proslih generacija da znas sta valja sta ne.
Ne smatram da smo nešto bitno evoluirali po pitanju ljudske naravi, svijesti, nagona i međusobnih odnosa od prapredaka. Jesmo razvili
različite socijalne konstrukte kao prepreke i uzde za određene stvari, ali nismo ih prevazišli.
User avatar
Capajebo
Posts: 20755
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#17332 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Capajebo »

Eh, još da se pođe koristiti izraz "mansplaning" - ili kako bi to već bilo prevedeno na naš, i show može početi.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#17333 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

dale cooper wrote: 31/03/2021 14:58
madner wrote: 31/03/2021 14:49 Pa pogledaj gdje smo bili prije 100 000 godina ili 10000 a gdje smo sada. To je za evoluciju izuzetno kratak period.

Ili pocinjes od nule ili imas ideale proslih generacija da znas sta valja sta ne.
Ne smatram da smo nešto bitno evoluirali po pitanju ljudske naravi, svijesti, nagona i međusobnih odnosa od prapredaka. Jesmo razvili
različite socijalne konstrukte kao prepreke i uzde za određene stvari, ali nismo ih prevazišli.
Hoces reci da smo jos uvijek dio iste vrste?

Frapiran sam. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#17334 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

madner wrote: 31/03/2021 13:54 Zivot je okrutan, ljudi su u takmicenju jedni sa drugima.
Madneru, stari darvinisto! :D
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#17335 Re: Danasnji "feminizam"

Post by belfy »

saint_mirad wrote: 31/03/2021 10:48
MarlboroGold wrote: 31/03/2021 09:37 btw moram reći da mi je interesantno kako se feministice, a kad gube tlo pod nogama što se tiče argumenata i kad budu satjerane u ćošak, skoro pa po defaultu kao "last resort" pozivaju na biologiju muškaraca i vrlo često budu komentari tipa "budi (pravi) muškarac", "gdje nestadoše pravi muškarci", "nemoj dramiti primi udarac muški" i slično. Još gore komentari tipa "ti si sam i sigurno nemaš nikog kraj sebe" i slično u smislu ukazivanja da se radi o djevici koja navodno nema pojma o ženama, a takvi komentari su recimo bili upućivani nebrojeno puta (Almiru i još nekim).

Zašto se, a kad više ne preostane ništa drugo, pozivaju samo na našu muškost i našu seksualnost? Da li je to zato što su i same svjesne da u muškom svijetu vrijede onoliko zavisno od vlastite seksualnosti? Ovo ujedno znači da žene uveliko kraj sebe žele i dalje tradicionalnog muškarca, ali koji mora prihvatiti sadašnje žene i feministički svjetonazor. To dvoje je uglavnom u direktnoj koliziji.

Nemojte šta zamjeriti... pokušavam shvatiti logiku koja stoji iza ovog, jer mi je ovo naprijed navedeno baš kontradiktorno.
Ja to zovem argumentum ad feminae. :lol:

Kad nema šta drugo optuži te da si incel, krkan, nepoznavatelj ženske anatomije u praksi itd

Al zamisli suprotnu situaciju, ti ničim izazvan na ženske argumente samo odgovoris da je ružna i/ili kurva.
pitao si me nedavno za licemjerje, pa da ti ovdje ukazem na isto. recimo, nisi se bunio da mene neko prije samo par strana proziva simpom ili mahalcem... a vidi cemu sada prigovaras...
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#17336 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

belfy wrote: 31/03/2021 21:01
saint_mirad wrote: 31/03/2021 10:48
MarlboroGold wrote: 31/03/2021 09:37 btw moram reći da mi je interesantno kako se feministice, a kad gube tlo pod nogama što se tiče argumenata i kad budu satjerane u ćošak, skoro pa po defaultu kao "last resort" pozivaju na biologiju muškaraca i vrlo često budu komentari tipa "budi (pravi) muškarac", "gdje nestadoše pravi muškarci", "nemoj dramiti primi udarac muški" i slično. Još gore komentari tipa "ti si sam i sigurno nemaš nikog kraj sebe" i slično u smislu ukazivanja da se radi o djevici koja navodno nema pojma o ženama, a takvi komentari su recimo bili upućivani nebrojeno puta (Almiru i još nekim).

Zašto se, a kad više ne preostane ništa drugo, pozivaju samo na našu muškost i našu seksualnost? Da li je to zato što su i same svjesne da u muškom svijetu vrijede onoliko zavisno od vlastite seksualnosti? Ovo ujedno znači da žene uveliko kraj sebe žele i dalje tradicionalnog muškarca, ali koji mora prihvatiti sadašnje žene i feministički svjetonazor. To dvoje je uglavnom u direktnoj koliziji.

Nemojte šta zamjeriti... pokušavam shvatiti logiku koja stoji iza ovog, jer mi je ovo naprijed navedeno baš kontradiktorno.
Ja to zovem argumentum ad feminae. :lol:

Kad nema šta drugo optuži te da si incel, krkan, nepoznavatelj ženske anatomije u praksi itd

Al zamisli suprotnu situaciju, ti ničim izazvan na ženske argumente samo odgovoris da je ružna i/ili kurva.
pitao si me nedavno za licemjerje, pa da ti ovdje ukazem na isto. recimo, nisi se bunio da mene neko prije samo par strana proziva simpom ili mahalcem... a vidi cemu sada prigovaras...
Nisam video taj komentar, ali evo ako ti nešto znači, bunim se sad što te tako zovu. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#17337 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

MarlboroGold wrote: 31/03/2021 13:45 Nema muškarca koji ne ispoljava emocije na ovaj ili onaj način (osim nekih poremećaja). Neće ispoljavati u društvu drugih muškaraca jer će to ostali iskoristiti i vidjeti kao slabost - zavisi opet od situacije. Tako funkcioniše muški svijet od kad postojimo, a feminizam bi ispravljao nešto što je duboko usađeno i u samu biologiju.
Još jedared, 'toxic masculinity' su smislili muškarci, jer je mačoizam 'toxic' prvenstveno njima, a od ostlaih ko se složi... :D
Emocije se ispoljavaju kad stvarno postoji potreba za time.
Čuj 'kad postoji potreba', što si toksičan? :D :lol: :kiss:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#17338 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

meni je zanimljivo ono gdje su nestali muskarci i sl
zelim muskarca kao prije 50 godina koji je ustajao djevojci donosio ruze itd
a zelis li muskarca koji te osamari kao onaj prije 50 godina?
kojem si prala noge itd
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#17339 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

¤ jelena ¤ wrote: 31/03/2021 09:01 Oo, Zlatni, šta ima? :srce:

Eo, tmuran dan u Distriktu pa svratila malo do foruma....nisam dugo. :stidljiv:
E neka si, vala! Da malo otračamo ove 'toksične'... :D

:nokti:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#17340 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

foxlife wrote: 31/03/2021 23:47 meni je zanimljivo ono gdje su nestali muskarci i sl
zelim muskarca kao prije 50 godina koji je ustajao djevojci donosio ruze itd
a zelis li muskarca koji te osamari kao onaj prije 50 godina?
kojem si prala noge itd
To možeš prevesti i kao 'gdje su nestali maniri'...

Moj otac je uvijek kupovao cvijeće, ustajao svakoj ženi koja pridje stolu za kojim on sjedi u kafani, pridržavao kapute, uvijek imao besprijekorne manire. I nikada mu niko nije prao noge, niti je koga šamarao. Ne znam kako se i zašto uopšte povezuju te dvije stvari? Kao tradicionalni muškarac nosi cvijeće i dijeli šamare?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#17341 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

piupiu wrote: 31/03/2021 23:57
foxlife wrote: 31/03/2021 23:47 meni je zanimljivo ono gdje su nestali muskarci i sl
zelim muskarca kao prije 50 godina koji je ustajao djevojci donosio ruze itd
a zelis li muskarca koji te osamari kao onaj prije 50 godina?
kojem si prala noge itd
To možeš prevesti i kao 'gdje su nestali maniri'...

Moj otac je uvijek kupovao cvijeće, ustajao svakoj ženi koja pridje stolu za kojim on sjedi u kafani, pridržavao kapute, uvijek imao besprijekorne manire. I nikada mu niko nije prao noge, niti je koga šamarao. Ne znam kako se i zašto uopšte povezuju te dvije stvari? Kao tradicionalni muškarac nosi cvijeće i dijeli šamare?
kao sto i vi povezujete dosta stvari koje nisu uopste u stvarnosti sa muskarcima
svi znamo kako je bilo ranije iz prica i iz statistika tako da je tvoj otac izuzetak koji potvrdjuje pravilo vjerovatno
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#17342 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

piupiu wrote: 31/03/2021 23:49
¤ jelena ¤ wrote: 31/03/2021 09:01 Oo, Zlatni, šta ima? :srce:

Eo, tmuran dan u Distriktu pa svratila malo do foruma....nisam dugo. :stidljiv:
E neka si, vala! Da malo otračamo ove 'toksične'... :D

:nokti:


Zato sam i došla! :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#17343 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

MarlboroGold wrote: 31/03/2021 12:33
¤ jelena ¤ wrote: 31/03/2021 11:10 Što se tiče udara ili pozivanja na seksualnost i muškost u nedostatku nečeg drugog,...hm...vjerovatno "samo" vraćaju istom mjerom jer mnogi muškarci (ne svi!) čak i onda kada imaju masu materijala za kritiku i negativan komentar koji bi mogli uputiti ženi kao ličnosti, sagovorniku, saradniku, profesionalcu....redovno se zakače za biologiju, ženstvenost, izgled, omalovažavanje njenog izbora, načina života i time potpuno bespotrebno sami sebe degradiraju pa ne mogu ni dobiti ništa više od tog nivoa komunikacije...
Stvar je u tome što se feministkinje protiv toga bore kad su u pitanju muškarci, a koriste se identičnim sredstvima. Nije li licemjerno bez obzira što nekad zna biti opravdano?
Donekle jeste, ali je isto toliko i zasluženo.

Nisam pobornik reciprociteta, ali ne mogu poreći da je u nekim situacijama i prema nekim ljudima djelotvoran, a takvih je priličan broj.

Akcija :arrow: reakcija.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#17344 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

foxlife wrote: 01/04/2021 00:01
piupiu wrote: 31/03/2021 23:57
foxlife wrote: 31/03/2021 23:47 meni je zanimljivo ono gdje su nestali muskarci i sl
zelim muskarca kao prije 50 godina koji je ustajao djevojci donosio ruze itd
a zelis li muskarca koji te osamari kao onaj prije 50 godina?
kojem si prala noge itd
To možeš prevesti i kao 'gdje su nestali maniri'...

Moj otac je uvijek kupovao cvijeće, ustajao svakoj ženi koja pridje stolu za kojim on sjedi u kafani, pridržavao kapute, uvijek imao besprijekorne manire. I nikada mu niko nije prao noge, niti je koga šamarao. Ne znam kako se i zašto uopšte povezuju te dvije stvari? Kao tradicionalni muškarac nosi cvijeće i dijeli šamare?
kao sto i vi povezujete dosta stvari koje nisu uopste u stvarnosti sa muskarcima
Ko "mi"? Generalizacija je majka svih nesavladivih konverzacija. :wink:
svi znamo kako je bilo ranije iz prica i iz statistika tako da je tvoj otac izuzetak koji potvrdjuje pravilo vjerovatno
Ne znam. Ovo s cvijećem mislim da ima više veze sa vremenom u kojem živimo i (u protivnom) odsustvom manira i potrebe za finim ponašanjem, želje da nekoga obraduješ, da nekome uljepšaš dan. Ova kultura samoživih samopromotera je poprilično bezze.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#17345 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

piupiu wrote: 31/03/2021 23:38
MarlboroGold wrote: 31/03/2021 13:45 Nema muškarca koji ne ispoljava emocije na ovaj ili onaj način (osim nekih poremećaja). Neće ispoljavati u društvu drugih muškaraca jer će to ostali iskoristiti i vidjeti kao slabost - zavisi opet od situacije. Tako funkcioniše muški svijet od kad postojimo, a feminizam bi ispravljao nešto što je duboko usađeno i u samu biologiju.
Još jedared, 'toxic masculinity' su smislili muškarci, jer je mačoizam 'toxic' prvenstveno njima, a od ostlaih ko se složi... :D
Emocije se ispoljavaju kad stvarno postoji potreba za time.
Čuj 'kad postoji potreba', što si toksičan? :D :lol: :kiss:
Jah :D :kiss:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#17346 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

piupiu wrote: 31/03/2021 23:57 To možeš prevesti i kao 'gdje su nestali maniri'...

Moj otac je uvijek kupovao cvijeće, ustajao svakoj ženi koja pridje stolu za kojim on sjedi u kafani, pridržavao kapute, uvijek imao besprijekorne manire. I nikada mu niko nije prao noge, niti je koga šamarao. Ne znam kako se i zašto uopšte povezuju te dvije stvari? Kao tradicionalni muškarac nosi cvijeće i dijeli šamare?
Tad je bilo vise dama koje su to cijenile. Danas izumire zajedno sa damama :razz:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#17347 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

piupiu wrote: 31/03/2021 17:06
madner wrote: 31/03/2021 13:54 Zivot je okrutan, ljudi su u takmicenju jedni sa drugima.
Madneru, stari darvinisto! :D
Nakon toga ce ljudi biti frapirani cinjenicom da bi se takmicili moramo imati kriterije.

I onda oni sto znaju da ne ispunjavaju iste pokusavaju cijelu igru pokvariti svima. Mada zapravo samo pokusavaju doci do kriterija gdje nisu zadnji. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#17348 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

MarlboroGold wrote: 01/04/2021 07:29
piupiu wrote: 31/03/2021 23:57 To možeš prevesti i kao 'gdje su nestali maniri'...

Moj otac je uvijek kupovao cvijeće, ustajao svakoj ženi koja pridje stolu za kojim on sjedi u kafani, pridržavao kapute, uvijek imao besprijekorne manire. I nikada mu niko nije prao noge, niti je koga šamarao. Ne znam kako se i zašto uopšte povezuju te dvije stvari? Kao tradicionalni muškarac nosi cvijeće i dijeli šamare?
Tad je bilo vise dama koje su to cijenile. Danas izumire zajedno sa damama :razz:
Maniri se uče kod kuće, u školi, u društvu, primjerom, ne radja se s njima ;-)
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#17349 Re: Danasnji "feminizam"

Post by 88Sioux »

Moderni maniri su prilagođeni damama lakog morala. :caj:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#17350 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

piupiu wrote: 01/04/2021 09:34
MarlboroGold wrote: 01/04/2021 07:29
piupiu wrote: 31/03/2021 23:57 To možeš prevesti i kao 'gdje su nestali maniri'...

Moj otac je uvijek kupovao cvijeće, ustajao svakoj ženi koja pridje stolu za kojim on sjedi u kafani, pridržavao kapute, uvijek imao besprijekorne manire. I nikada mu niko nije prao noge, niti je koga šamarao. Ne znam kako se i zašto uopšte povezuju te dvije stvari? Kao tradicionalni muškarac nosi cvijeće i dijeli šamare?
Tad je bilo vise dama koje su to cijenile. Danas izumire zajedno sa damama :razz:
Maniri se uče kod kuće, u školi, u društvu, primjerom, ne radja se s njima ;-)
Jasno samo što i damski maniri i ponašanje trebaju to podržavati iz razloga što su komplementarni - ako govorimo o m/ž odnosima. Jedno bez drugog baš i ne ide.
Post Reply