Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#16326 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

saint_mirad wrote: 20/02/2021 00:03
Ali kada, recimo, jedna direktorica škole dobije donaciju kojom može a) finansirati užinu učenicima, b) finansirati uloške, ili c) renovirati toalete, brzo nauči kako su u stvarnom svijetu odluke vrlo isključive. Oni koji donese te odluke moraju prioritizirati, pa su diskusije poput tih šta je važnije, hrana ili ulošci, ne samo relevantna, nego presudna.
Propustas siru poentu, a to je da je ukupni novac i za uzinu i za uloske bio dostupan, samo sto je njime placeno letovanje u Grckoj random guzonji iz opstine.
Što tiče ispravke, ne bi mi smetalo da sam čovjeku ispravio gramatiku, ali nisam. Preporučujem da potražiš pojam gramatike. I nije "gramatički nacij" nego, valjda, gramatički nacista. Ono kad ti gramatiku ispravlja čovjek koji ne zna deklinirati riječ nacista.
Rec je naci, i nije bila napisana u nominativu pa ne znam odakle ti ovo nacij.
I da, za kraj, normirana su oba oblika: trade-off i tradeoff. Izvor.
Lagano si ignorisao moj link gde stoji samo trade-off. Ne moram valjda pojasnjavati kakav kredibilitet ima Merriam-Webster. :-D
Šta, a Cambridge dictionary nema? Nisam izignorisao, nego sam rekao da su oba normirana. Što znači da ne osporavam tvrdnju kako je trade-off normiran oblik, ali osporavam tvrdnju da jedini normiran oblik.

OK, nisi rekao nacij nego naci. Još uvijek riječ koja ne postoji u našim jezicima. Kaže se nacista.

A što se guzonje tiče, najbogatije države ove planete još uvijek moraju praviti tradeoffe. Resursa nikada nema za sve.
Last edited by ExNihilo on 20/02/2021 00:31, edited 1 time in total.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#16327 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

ExNihilo wrote: 20/02/2021 00:14 ta, a Cambridge dictionary nema? Nisam izignorisao, nego sam rekao da su oba normirana. Što znači da ne osporavam tvrdnju kako je trade-off normiran oblik, ali osporavam tvrdnju da jedini normiran oblik.

OK, nisi rekao nacij nego naci. Još uvijek riječ koja nepostoji u našim jezicima. Kaže se nacista.

A što se guzonje tiče, najbogatije države ove planete još uvijek moraju praviti tradeoffe. Resursa nikada nema za sve.
Naravno da nema resursa za bas sve, a nisu ni bogate drzave imune na pohlepne sluzbenike. To sada nije izgovor za neracionalno trosenje novca. Stvar je prioriteta i koliko ce se npr potrositi na plate parlamentaraca a koliko na higijenu, sta je tu prioritet i koji je interes onih koji pune budzet.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#16328 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Znas sta kuperu, ja sam tebi bolan kad smo pricali o trans djeci u uk i onom doktoru evansu satima ovdje haman crtala a ne objasnjavala recenicu po recenicu, i da ti evo sad ponovo objasnjavam do jutra, ti ces opet reci al ja samo spomeno a ti samo iscitala i dosla do zakljucka i meni nije jasno kako.

Hocu reci, dzaba pricam.

Al ako se eto cak podrazumijeva da se i ti slazes da djeca ne trebaju propustati skolu, cemu sva ova prica il bolje o cemu uopste?

Obicno nadmudrivanje glupostima. I ozbiljna sam, ubuduce me zaobidji sa budalastinama. Ako budes htio normalno razgovarati, slobodno, naravno.

Eto, odoh.

:kakoste:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#16329 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Ok, same to you. :kakoste:
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#16330 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Niemand wrote: 19/02/2021 16:19
piupiu wrote: 19/02/2021 16:16
Niemand wrote: 19/02/2021 16:07 Kako li je ona dumasova dama sa kamelijama hodala okolo sa crvenim kamelijama a nije bilo ovih modernih potrepstina.

:hm:
U njegovo vrijeme su još nosile duge suknje i podsuknje :wink:
Samo to? Nako pitam.

Nije bolan svijet juce nasto i sa nama, zvijeli su ljudi i prije nas.
Najozbiljnije. Moguće je da, zbog toga što su muškarci pisali historiju, nemamo potpune podatke, ali gaćice i to, to ti je stvar iz modernog doba. Ne šalim se ni za ono oko slijevanja krvi niz noge, to je bukvalno po selima bilo tako još 40.-ih godina prošlog vijeka.
For much of the past, we just don't know. Perhaps, if their families could afford it, women just didn't leave the house, but that was hardly an option for all women. Sara Read has looked at this for early modern Europe and concluded that most just bled on their clothes. In later historical periods we know that rags were put between the legs (hence “on the rag”) and washed and dried for reuse.

There was one really weird suggestion from the great 19th century German ancient historian Theodore Mommsen, that the word rhakoi—rags—in the lists of clothing women in ancient Athens dedicated to the goddess Artemis, meant “menstrual rags.” He was very disturbed by this possibility, not least in terms of just where they were kept after dedication!

Most people, though, think this word is just a comment on the condition of the clothing previously dedicated—it has become “ragged.” In a medieval medical text, “On Treatments for Women” part of what Monica Green has called the “Trotula ensemble” of medieval texts on the female body, women with “bloody flux at the same time as the menses” are told to sit on wild rocket [arugula] cooked in wine, with a linen cloth put between them and the rocket. This is not a normal period, it's a treatment, but it perhaps suggests that this linen cloth was part of normal menstrual practice too. I discussed this more on my blog.

https://helloclue.com/articles/culture/ ... ient-greec
Sećam jedne priče iz osamdesetih godina prošlog veka. Kao mladoj mami, na darivanje bebe, došla mi je baka iz jednog podavalskog sela. Malo se opustila pa je počela da priča o svojoj prvoj bebi pa je prešla na svoju udaju. Mene, kao rođenu Beograđanku, njena priča je potpuno zapanjila, dok su moje bake slušale mirno.

A pričala je kako se, suprotno svim očekivanjama, udala ne kako su provodadžike i porodica hteli, nego iz ljubavi, za momka koji nije bio dostojan njene familije i porekla. Pošto su bili iz istog sela, mislila sam da je u pitanju imovinsko stanje. Ne, bila je odsečna, u pitanju su bile gaće. U mojoj porodici ženska čeljad je nosila gaće a to je mnogo značilo, u njegovoj nije- rekla je. Tako i je ona, zbog ljubavi, ostala i bez porodice, koja je se odrekla, i bez gaća, koje joj je svekrva oduzela.

Nisam smela da je pitam da li je počela da nosi gaće u svojim poznim godinama. Moje bake su mi kasnije objasnile da je to bila uobičajena situcija u našim selima do II svetskog rata.
Slične opise sam našla i kod tradicionalnih opisa nemačkih, ženskih nošnji.
Ženske gaće su savremen odevni predmet. A ako se neko zapita u vreme reklamnih terora svih vrsta uložaka, kako su žene rešavale taj problem, da kažemo tehničke prirode, u onim davnim danima, odgovor je – uglavnom nikako. Tu su stari spisi, da ne kažem sveti, koji ženi zabranjuju kontakt sa muškim rodom u toku tih dana.

https://amarilisonline.com/gace-poreklo-reci/
U srednjem veku smatralo se da je za žene neprilično da nose donji veš u bilo kakvom obliku nogavica. Do 18. veka to je bilo nepristojno, osim u slučajevima prehlade, bolesti i u starosti. Jedini deo ženskog veša bila je košulja koja je pokrivala gornji deo tela ispod haljina i tunika. Kasnije su počele da se nose i sasvim jednostavne podsuknje.

Krajem 18. i početkom 19. veka veš sa nogavicama postaje modni detalj ženske garderobe. Dve nogavice, najpre odvojene, a kasnije delom spojene, koje se vezuju u struku i dosežu do ispod kolena ili iznad zglobova. Ukrašavane su čipkom, i dobijale fine nabore, širom prihvaćene u prvoj polovini 19. veka, naročito u doba Bidermajera. Krajem 19. veka pojavio se kombinezon od žerseja, sa dugačkim rukavima i nogavicama. Najpre je bio jednodelni, da bi se kasnije podelio na dva dela, gornji i donji, kakve ih sada prepoznajemo.

https://wannabemagazine.com/gace-i-gacice-kroz-vekove/
Samo sumnjam da su balkanske kmetice, težakinje i seljanke sebi mogle priuštiti bilo šta od navedenog. Kad malo bolje razmislim, vjerovatno pojava dimija ima neke veze s ovim - to bi bilo zanimljivo istražiti.
NE DAJ JOJ DA SECKA MESO: Zapravo, sve do početka XX veka ogromna većina žena tokom menstruacije nije koristila ništa. Ima svedočanstava da su u Nemačkoj i Engleskoj žene iz viših slojeva koristile uloške od krpa, napravljene u kućnim uslovima, ali ogromna većina nije upotrebljavala ni to. Zablude i neznanje o menstrualnom krvarenju bili su vrlo živi i zdravi, pa je recimo 1878. "Britanski medicinski žurnal" objavio studiju koja je tvrdila da žene "u one dane" nisu sposobne da uspešno pripremaju jela od mesa. Otprilike u isto vreme, žene koje su radile u francuskim fabrikama za preradu hrane, pre svega šećera, bile su oslobođene radne obaveze, zbog uverenja da će, nekako, upropastiti hranu...

Što nas vraća na pitanje sa početka teksta: šta su radile partizanke i druge žene koje su učestvovale u ratu? Na osnovu malobrojnih svedočanstava možemo da zaključimo jedno: u uslovima pojačanog stresa, neredovne ishrane i velikih fizičkih napora, žene koje su učestvovale u ratu privremeno su gubile menstruaciju. Ova hipoteza dobija na uverljivosti ako znamo da su slično iskustvo imale i žene koje su prošle pakao koncentracionih logora, a da se isto događa i aktivnim sportistkinjama kada intenzivno treniraju.

https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1159810
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16331 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

saint_mirad wrote: 19/02/2021 23:24
MarlboroGold wrote: 19/02/2021 23:07
saint_mirad wrote: 19/02/2021 22:34 Ok je priča o ulošcima u neku ruku. Feministkinje se bave razinom problema ovisno o realnom položaju žena
u državi gde deluju, pa tako u Iranu niko ne priča o ulošcima jer je preče obezbediti ženama pravo da izađu na ulicu otkrivene, dok u Kanadi niko ne priča o obaveznom hidžabu pa se posvećuju manspreadingu i sličnim stvarima. Balkan je između na toj skali problematike, iako nam NGOs delom uvaljuju i 'probleme' žena zemalja prvog sveta.
U suštini, bar za mene, je to skroz ok za ovu konkretnu situaciju. Sve što ima veze sa higijenom bila muška ili ženska, a pogotovo kad su u pitanju djeca i bebe. I ja bih volio da su brijači za nas dosta jeftiniji.
Slazem se, problematika ima neko uporiste u realnosti na ovim meridijanima i nije deplasirana. Deplasirana je argumentacija ' a sta je sa gladnim, siromasnim itd' jer aktivizam na resavanju manjih problema ne iskljucuje aktivizam na resavanju temeljnih problema poput siromastva.
Zasto je deplasirana?
Posebno u bih recimo
Hocemo li rjesavati da djevocica dobije ulozak a ne dobije uzinu?
Hoce li od uloska prezivjeti kao sa uzinom?
Porediti uloske i hranu za mene nije normalno
Da poredia uloske i torbe za skolu pa ajde
Umjesto torbe moze kesa a ulosci su jeftiniji pa ajde al hranu......
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#16332 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

foxlife wrote: 20/02/2021 08:00
saint_mirad wrote: 19/02/2021 23:24
MarlboroGold wrote: 19/02/2021 23:07
U suštini, bar za mene, je to skroz ok za ovu konkretnu situaciju. Sve što ima veze sa higijenom bila muška ili ženska, a pogotovo kad su u pitanju djeca i bebe. I ja bih volio da su brijači za nas dosta jeftiniji.
Slazem se, problematika ima neko uporiste u realnosti na ovim meridijanima i nije deplasirana. Deplasirana je argumentacija ' a sta je sa gladnim, siromasnim itd' jer aktivizam na resavanju manjih problema ne iskljucuje aktivizam na resavanju temeljnih problema poput siromastva.
Zasto je deplasirana?
Posebno u bih recimo
Hocemo li rjesavati da djevocica dobije ulozak a ne dobije uzinu?
Hoce li od uloska prezivjeti kao sa uzinom?
Porediti uloske i hranu za mene nije normalno
Da poredia uloske i torbe za skolu pa ajde
Umjesto torbe moze kesa a ulosci su jeftiniji pa ajde al hranu......
Može devojčica dobiti užinu i uloške, samo ako se dobro rasporedi novac krenuvši od vrha državne piramide. Da para zaista nema bilo bi razumljivo da se mora birati.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16333 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

saint_mirad wrote: 20/02/2021 09:39
foxlife wrote: 20/02/2021 08:00
saint_mirad wrote: 19/02/2021 23:24

Slazem se, problematika ima neko uporiste u realnosti na ovim meridijanima i nije deplasirana. Deplasirana je argumentacija ' a sta je sa gladnim, siromasnim itd' jer aktivizam na resavanju manjih problema ne iskljucuje aktivizam na resavanju temeljnih problema poput siromastva.
Zasto je deplasirana?
Posebno u bih recimo
Hocemo li rjesavati da djevocica dobije ulozak a ne dobije uzinu?
Hoce li od uloska prezivjeti kao sa uzinom?
Porediti uloske i hranu za mene nije normalno
Da poredia uloske i torbe za skolu pa ajde
Umjesto torbe moze kesa a ulosci su jeftiniji pa ajde al hranu......
Može devojčica dobiti užinu i uloške, samo ako se dobro rasporedi novac krenuvši od vrha državne piramide. Da para zaista nema bilo bi razumljivo da se mora birati.
Za takvo nesto se mora promijeniti svjest ljudi globalno
Ako gledamo citav svijet i djevojcice u africi i u bosni i ne znam gdje
Ako gledamo lokalno kao sto goviris otkud znas da neka privatna skola to vec ne dijeli?
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#16334 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Za takvo nesto se mora promijeniti svjest ljudi globalno
Ako gledamo citav svijet i djevojcice u africi i u bosni i ne znam gdje
Ako gledamo lokalno kao sto goviris otkud znas da neka privatna skola to vec ne dijeli?
Slažem se, mora da se menja svest, a kad se svest promeni postave se i drugačiji prioriteti. Ako ima neka privatna škola da tako radi, svaka čast. Pokazuju u praksi da može oboje.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16335 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

saint_mirad wrote: 20/02/2021 10:21
Za takvo nesto se mora promijeniti svjest ljudi globalno
Ako gledamo citav svijet i djevojcice u africi i u bosni i ne znam gdje
Ako gledamo lokalno kao sto goviris otkud znas da neka privatna skola to vec ne dijeli?
Slažem se, mora da se menja svest, a kad se svest promeni postave se i drugačiji prioriteti. Ako ima neka privatna škola da tako radi, svaka čast. Pokazuju u praksi da može oboje.
Al pokazuju zato sto nisu siromasni ni oni ni roditelji djece koji finansiraju tu skolu
Jbg ovdje na fakultetu ako dodjes sa strane moras u domove dole otici da stanujes gdje su uslovi nikakvi i sta ja znam uslovi na faxu su vjerovatno nemaju materijal s kojim rade itd dok kod nekog elitnog dobijes stan materijala u skoli ima na bacanje besplatni obroci besplatni sokovi na hodnicima skola i sl
Toga znaci vec ima al posto svijet nije jednak uvijek ces imati onih kojima trebaju ulosci nekima zlatne brave na vratima skole a nekima hrana i voda
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21563
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#16336 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

https://jezebel.com/who-forgot-to-invit ... 1846300631

Image

Bivši, a i sadašnji gameri će shvatiti :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#16337 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

MarlboroGold wrote: 20/02/2021 11:42 https://jezebel.com/who-forgot-to-invit ... 1846300631

Image

Bivši, a i sadašnji gameri će shvatiti :mrgreen:
Dobro, a kakve ove veze ima sa feminizmom? :zoka: Mislim, nema ovdje kritike što fali ženskih likova u Mortal Kombatu, nego
je ova dobrano pomiješala franšize. :D
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#16338 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

piupiu wrote: 20/02/2021 01:22
Niemand wrote: 19/02/2021 16:19
piupiu wrote: 19/02/2021 16:16

U njegovo vrijeme su još nosile duge suknje i podsuknje :wink:
Samo to? Nako pitam.

Nije bolan svijet juce nasto i sa nama, zvijeli su ljudi i prije nas.
Najozbiljnije.

...
Balkanske kmetice, tezakinje, seljanke, partizanke i babe na stranu, govorile smo o dumasovoj dami sa kamelijama. Pa kako onda samo suknje i podsuknje u njegovo vrijeme, kad si sama evo citirala i ovo:
Krajem 18. i početkom 19. veka veš sa nogavicama postaje modni detalj ženske garderobe. Dve nogavice, najpre odvojene, a kasnije delom spojene, koje se vezuju u struku i dosežu do ispod kolena ili iznad zglobova. Ukrašavane su čipkom, i dobijale fine nabore, širom prihvaćene u prvoj polovini 19. veka, naročito u doba Bidermajera.
Dumasova dama sa kamelijama je objavljena 1848, a njegova prava dama sa kamelijama je umrla godinu ranije, sa 23 godine.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21563
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#16339 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

dale cooper wrote: 20/02/2021 13:33
MarlboroGold wrote: 20/02/2021 11:42 https://jezebel.com/who-forgot-to-invit ... 1846300631

Image

Bivši, a i sadašnji gameri će shvatiti :mrgreen:
Dobro, a kakve ove veze ima sa feminizmom? :zoka: Mislim, nema ovdje kritike što fali ženskih likova u Mortal Kombatu, nego
je ova dobrano pomiješala franšize. :D
Zato što je feministički sajt i to piše skroz gore na kraju i zato što se sturiše tražeći razloge da se žale u vezi nečeg (konkretno zašto nema tog ženskog lika), a onda self-own takve magnitude bar za gejmere. Pa kad već hoćeš tražiti razloge da se žališ u vezi nečeg bar dobro ispitaj materiju o kojoj govoriš jbt :mrgreen:

Ali donekle se i slažem... mogao sam postaviti i na temi o igrama :mrgreen:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#16340 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

Čuj bivši gejmeri :cry: kako je to melanholično...i nestvarno zazvučalo... :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16341 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

dokle ste?
jeste ikad bili u singapuru?
mene je iznenadilo tamo da muskarci zenama nose kese torbice i sve ostalo kao da su hamali a ustvari su im momci muzevi i sl
je li to cilj feministickog pokreta ili nesto drugo?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#16342 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

Jest, to.

O, Singapure, zemljo snova! :-)
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#16343 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

¤ jelena ¤ wrote: 21/02/2021 00:07 Jest, to.

O, Singapure, zemljo snova! :-)
:lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#16344 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Niemand wrote: 20/02/2021 17:29
piupiu wrote: 20/02/2021 01:22
Niemand wrote: 19/02/2021 16:19

Samo to? Nako pitam.

Nije bolan svijet juce nasto i sa nama, zvijeli su ljudi i prije nas.
Najozbiljnije.

...
Balkanske kmetice, tezakinje, seljanke, partizanke i babe na stranu, govorile smo o dumasovoj dami sa kamelijama. Pa kako onda samo suknje i podsuknje u njegovo vrijeme, kad si sama evo citirala i ovo:
Krajem 18. i početkom 19. veka veš sa nogavicama postaje modni detalj ženske garderobe. Dve nogavice, najpre odvojene, a kasnije delom spojene, koje se vezuju u struku i dosežu do ispod kolena ili iznad zglobova. Ukrašavane su čipkom, i dobijale fine nabore, širom prihvaćene u prvoj polovini 19. veka, naročito u doba Bidermajera.
Dumasova dama sa kamelijama je objavljena 1848, a njegova prava dama sa kamelijama je umrla godinu ranije, sa 23 godine.

Citirala sam 3-4 izvora, medju njima i socio-antropološka istraživanja, jer ne smatram jednu parisku kurtezanu zabilježenu u svjetskoj literaturi modelom onoga šta su nosile sve žene svijeta u Dimino vrijeme. Šta se nosilo u Parizu krajem 19. vijeka, sigurno se nije nosilo u Stocu krajem 19. vijeka. Šta je nosila kurtezana velikodostojnicima, umjetnicima i bogatašima sigurno nije isto ono što su nosile njihove pralje.
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#16345 Re: Danasnji "feminizam"

Post by 88Sioux »

Romantična priča o srpskom kralju Stefanu Urošu I koji je zbog ljubavi prema francuskoj princezi Jeleni Anžujskoj zasadio ibarsku dolinu prelepim i mirišljavim jorgovanima i danas je živo u našoj kulturi. Inspirisano ovom legendom jorgovani i danas zauzimaju značajno mesto u dvorištu svake kuće, jer je teško odoleti lepoti njegovih ljubičastih cvetova.

Međutim, manje je poznato da je Jelena Anžujska bila opčinjena lepotom Ibarskog Kolašina, gde je u selu Brnjaci sagradila dvorac i letnjikovac, kao i prvu školu za žene na prostoru Balkana. Iako je stolovala srpskim kraljevstvom od Kotora i Trebinja do Rasa i Novog Brda, i živela monaškim životom u manastiru u Skadru, Jelena se odlučila da svoje poslednje dane provede upravo na svom dvoru u Brnjacima, gde se upokojila 8. februara 1314. godine.
...
Putovanje Ibarskom dolinom kraljicu Jelenu dovodi do Ibarskog Kolašina, tačnije do sela Brnjak. Upravo ovde je imala svoj dvorac i značajan deo života je provela u njemu.

“Jelena je svoje trenutke odmora provodila u Ibarskom Kolašinu, što nam govori koliko je Kolašinom bila oduševljena”, kaže Andrijana Živanović.

“U okviru svog dvorskog kompleksa kraljica Jelena je otvorila školu za vaspitavanje mladih devojaka. Pokrenula je prepisivačku školu, a prepisane knjige kasnije poklanjala”, objašnjava istoričar Aleksić.

Korice za knjige su, kaže Aleksić, izrađivane kod kotorskih zlatara a biblikoteka je zauzimala značajan deo na dvoru Jelene Anžujske.

U školi u Brnjaku mlade devojke su bile učene da pišu, obavljaju kućne poslove, vezu, tkaju. Iako iz današnje perspektive ne deluje tako, istoričati tvrde da je ovakva ustanova bila ispred svog vremena i imala značajan doprinos edukaciji žena u tom periodu.

“Postojanje takve škole je bilo izuzetno nekonvencionalno, s obzirom da znamo kakav su položaj imale žene u srednjem veku”, kaže Aleksić.

Živanović kaže da je Jelena mlade devojke, nakon svršene škole, preporučivala za udaju u bogate vlastelinske porodice dok Aleksić navodi da je Jelena Anžujska, po mnogo čemu, bila ispred svog vremena:

“Dopisivala se s mnogim stranim državnicima, uključujući i one sa ogromnim uticajem poput rimskog pape. Takođe je govorila nekoliko stranih jezika. Jednom rečju, Jelena Anžujska je bila jako obrazovana i inteligentna žena.”

On tvrdi da je njenu vladavinu obeležio veliki privredni, kulturni, društveni i politički uspon srpske kraljevine.

Poslednje godine svog života posvetila se monaškom životu. “Zamonašila se oko 1280. godine u crkvi Svetog Nikole u Skadru, koju je pretvorila u pravoslavni manastir. Tom prilikom je dobila monaško ime Jelisaveta”, kaže Aleksić.

No monaški život je nije sprečavao da učestvuje u društveno političkim procesima.

“Poslednjih šest godina života provela je u svojoj zadužbini, manastiru Gradac i na dvorcu u Brnjaku. Osećajući da joj se bliži kraj, tokom 1313. godine sazvala je veliki crkveno-narodni sabor, na kome se oprostila od svojih podanika”, kaže Aleksić

Nakon toga se povukla u Ibarski Kolašin. Umrla je 8. februara 1314. godine na svom dvoru u Brnjaku.
Istorija je pamti kao veliku dobrotvorku i ktitorku. Iako katolkinja, pripisuje joj se da je 1260. godine podigla manastir za pravoslavne monahe i to u Stonu, na mestu porušene Bogorodičine crkve. Darivala je franjevački katolički red, a u Baru, gde je imala dvor, 1288. je sagradila franjevački manastir sa crkvom. Za njeno ime se vezuju i hram i manastir Svete Marije u Skadru, kao i franjevački manastir u Ulcinju, ali njena najznačajnija zadužbina je svakako Gradac. Nikao je oko 1270. godine na obodu Golije, a arhiepiskop Danilo navodi da je osnovan kao veliki i bogat manastir, u ime presvete Bogorodice. Jelena Anžujska je sve vreme nadgledala njegovu gradnju, izabrala je monahe koji će tu boraviti, utvrdila ustav, poklonila mu imanje.
Takođe, Jelenin kip krasi bedem trebinjskog Starog grada. Pred kip bi, po rečima starih Trebinjaca, dolazili zaljubljeni parovi sa nekim cvetom i željom da sveta kraljica blagoslovi njihovu ljubav.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16346 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

¤ jelena ¤ wrote: 21/02/2021 00:07 Jest, to.

O, Singapure, zemljo snova! :-)
Oj jeleno anzujska sta ima na ibarskoj magistrali 😂
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#16347 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

piupiu wrote: 21/02/2021 01:57
Citirala sam 3-4 izvora, medju njima i socio-antropološka istraživanja, jer ne smatram jednu parisku kurtezanu zabilježenu u svjetskoj literaturi modelom onoga šta su nosile sve žene svijeta u Dimino vrijeme. Šta se nosilo u Parizu krajem 19. vijeka, sigurno se nije nosilo u Stocu krajem 19. vijeka. Šta je nosila kurtezana velikodostojnicima, umjetnicima i bogatašima sigurno nije isto ono što su nosile njihove pralje.

Samo sto ja nisam uopste niti govorila o tom dal se isto nosilo u parizu i stocu u 19. stoljecu niti jel isto ono sto je nosila kurtizana velikodostojnika, umjetnika i bogatasa i ono sto su nosile njihove pralje, bas kao ni o balkanskim kmeticama, tezakinjama, seljankama, partizankama ili babama.

Cak nisam govorila ni o nekoj tamo kurtizani, vec o dumasovoj dami sa kamelijama:
Kako li je ona dumasova dama sa kamelijama hodala okolo sa crvenim kamelijama a nije bilo ovih modernih potrepstina.
Pa mi ti rece kako su u njegovo vrijeme se nosile suknje i podsuknje, na sta te upitah samo to? Aludirajuci na ovo:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pantalettes

Znas ono, can-can, moulin rouge i fazoni?

I usput, u tom dumasovom vremenu se oformila i jedna od onih vjerskih zajednica kojoj je donji ves i stvar vjere, pa tako znamo da su pored kurtizana, gace nosile i zene mormona:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Temple_garment

Gace su ocito nosile i kurve i djevice.

Ili ako cemo jos dalje u historiju, jos jedna vjerska skupina kojoj je donji ves stvar vjere:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kacchera

Kurtizane, zene mormona ili sikha nisu model onog sto su nosile sve zene svijeta, jer ono, tesko da su ikad sve zene svijeta nosile isto (narodna nosnja zena u bosni mescini nije ista), sto ja nisam svakako niti tvrdila. Samim tim, ono sto jedne nisu nosile, ne znaci da i druge nisu.

Eto, znam i ja skakutati sa teme na temu i udrobiti svega pomalo. Malo mormona, malo sikha, malo moulin rouga, ovog i onog, dok govorimo o dami sa kamelijama.

Ali posto je bas zabavno, vako bez nekog pretjeranog reda i smisla, da nastavim. Bas kao sto znamo da su sikhi ili mormoni nosili gace jer su im stvar vjere, pa imamo eto sto se kaze zivi primjer, tako mozemo pogledati i one koji ni nisu imali priliku mijenjati stvari poput nas. Recimo, sta koriste zene umjesto ulozaka u raznim siromasnim zemljama, jedna od tih zena kaze da je tako naucila od bake:

Nowana, 45, pictured in front of her house in Zambia's Mongu district in August 2018, uses powdered cow patties in a pouch during her period. "I would prefer pads to cow patties if I had a choice. They are easy and already made, they are disposable and don’t require a lengthy process like the one I go through when using cow patties."

"Our parents taught us about the use of cow patties a long time ago before we even heard about pads. I was shown this method by my grandmother and I have been using it since that time," says Nowana. "Money is scarce and I cannot afford to buy pads, they are expensive and that’s why I use this method."

https://www.refinery29.com/period-pover ... ound-world


Al sve je to bez gaca i niz noge jer eto, babe i partizanke i izumi modernog doba, a i svakako muskarci pisali historiju.

Kao sto sam rekla, svijet nit je nasto juce nit sa nama. Bas kao sto je i ovaj nas danasnji svijet itekako sarolik, tako je i kroz historiju bio sarolik. Koliko sarolik ni ne mozemo znati, jer se o diskretnim stvarima (dok je jos postojalo ista diskretno, jel) poput menstruacije malo i govorilo i pisalo, a njihovi eventualni proizvodi u te svrhe bojim se da nisu bili od plastike pa da nas docekaju dokazi kako se eto zivjelo. Tako smo mislili i da je grudnjak izum modernog doba, dok se nije pronaslo par sacuvanih komada u austrijskom dvorcu:

https://www.boredpanda.com/world-oldest ... ria-castle


I tako, dama sa kamelijama. Nadam se da ti ovako udrobljeno svega i svacega nije problem citati.

Eto. Lijep pozdrav.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#16348 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Onaj zbog ljubavi prema ženi napravi Tadž Mahal.

Imal kaka žena da je uzvratila barem brvnarom? Šatorom?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#16349 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Hakiz wrote: 21/02/2021 16:12 Onaj zbog ljubavi prema ženi napravi Tadž Mahal.

Imal kaka žena da je uzvratila barem brvnarom? Šatorom?
Svako u skladu sa.svojim mogucnostima....

More li sendvic?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16350 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

Bloo wrote: 21/02/2021 16:51
Hakiz wrote: 21/02/2021 16:12 Onaj zbog ljubavi prema ženi napravi Tadž Mahal.

Imal kaka žena da je uzvratila barem brvnarom? Šatorom?
Svako u skladu sa.svojim mogucnostima....

More li sendvic?
pa nismo sda botovi
Post Reply