Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#14226 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

sherbett wrote: 08/01/2021 11:19
Kada govorim o lukavosti mislilabsam na snalazljivostnda onoga tkontebe zeli podcjeniti preduhitris

Da ja sam ovito imala srece al ne u smislu da sam rasla u drugacijem svijetu od vas, nego da sam dosta rano postala svijesna da biti zensko nije hendikep pa se nisam nikada tako ni ponasala.
Ako imas u glavi da je hendikep u icijim ocima, tako ces se i nesvjesno postavljati pa u svemu vidjeti prijetnju

I nisam ja rodjeba takva, ja sam to sama osvjestavala a djelom zahvaljujuci i mojoj mami i drugim zenama u familiji.

A sta je to tradicionalno zensko podrucje u obrazovanju?
kako preduhitris dostavljaca koji pozvoni na vrata tvog stana i pita jel gazda kod kuce?

naravno da nije hendikep biti zena, divno je biti zena, bez obzira na sve poteskoce s kojima se suocavamo. niti je tacno da u svemu vidis prijetnju ako si feministkinja. radi se o pluralizmu, sirini. tvoje iskustvo je tvoje iskustvo, ono nije ni po cemu vrijednije niti istinitije od iskustava drugih zena. ako si imala srecu da te mimoidje mizoginija, meni je jako drago zbog tebe, zelim da to postane pravilo i istina za sve. nazalost, jos smo jako daleko od toga.

imala si jake zenske uzore - i tu si privilegovana. jer vecina djevojcica na ovom podrucju odrasta u tradicionalnim, patrijarhalnim porodicama.

pa evo, forumasi ce ti bolje od mene znati objasniti gdje je to zeni mjesto. ja sam, iako podjednako uspjesna u svim granama nauke tokom osnovnog i srednjeg obrazovanja, cesto bila izlozena komentarima o izboru profesije, gdje se recimo prosvjeta dozivljavala pozeljnijim podrucjem djelovanja za jednu zenu, od nekakvih tehnickih nauka. na kraju sam i odabrala studij humanistickog usmjerenja, a medju prijateljicama imam onih koje djeluju u tradicionalno muskim profesijama i tvrde mi da su se tokom skolovanja i rada morale mnogostruko vise dokazivati od svojih muskih kolega.

sto se trenutnog stanja u obrazovanju tice, studije TIMSS i PISA pokazale su da djevojcice postizu prosjecno slabije rezultate u matematici od djecaka. medju faktorima koji najvise uticu na konacni rezultat testiranja i na postignuca ucenika i ucenica, osim kvalitete poduke, istice se porodicno okruzenje. ako ti od rodjenja poklanjaju lutkice, minijaturne pegle i sporete, a djecacima igracke koje zahtijevaju sklapanje i primjenu logike, sta mislis ima li to uticaja na postignuca u obrazovnom sistemu?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#14227 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

sherbett wrote: 08/01/2021 11:33
saint_mirad wrote: 08/01/2021 11:28
The 51st State wrote: 08/01/2021 11:24 feminizam nije nista drugo osim izopacen oblik orvelove farme i vrlog novog svijeta od hakslija, to ne kontaju aktivistice.
Ne bih generalizovao oko feminizma. Nije isti feminizam koji se u Saudijskoj Arabiji bori da zene mogu vozit auto ili da u Iranu ne moraju nositi maramu ako ne zele, i feminizam zemalja prvog sveta gde je najveci problem seksizam klima uredjaja i slicne trivijalnosti. :P

Treba biti realan i kazati da zene trebaju feminizam u onim delovima sveta gde imaju realne probleme.
Kakav seksizam klima uredjaja? :lol:
postoje studije koje pokazuju da je produktivnost zena veca ako je temperatura prostorije za nekih 2 stepena visa nego sto je to potrebno muskim kolegama. pogodi koja je defaultna postavka!
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#14228 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

sherbett wrote: 08/01/2021 11:33
saint_mirad wrote: 08/01/2021 11:28
The 51st State wrote: 08/01/2021 11:24 feminizam nije nista drugo osim izopacen oblik orvelove farme i vrlog novog svijeta od hakslija, to ne kontaju aktivistice.
Ne bih generalizovao oko feminizma. Nije isti feminizam koji se u Saudijskoj Arabiji bori da zene mogu vozit auto ili da u Iranu ne moraju nositi maramu ako ne zele, i feminizam zemalja prvog sveta gde je najveci problem seksizam klima uredjaja i slicne trivijalnosti. :P

Treba biti realan i kazati da zene trebaju feminizam u onim delovima sveta gde imaju realne probleme.
Kakav seksizam klima uredjaja? :lol:
Temperaturni. :lol: Navodno je temperatura na istima po kancelarijama podešena tako da više odgovara muškarcima.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#14229 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

saint_mirad wrote: 08/01/2021 11:22
wewa wrote: 08/01/2021 11:15
saint_mirad wrote: 08/01/2021 11:09 @wewa Ja sam gore i napisao da su žene underrepresented, samo je razlika što ja to ne objašnjavam (isključivo) patrijarhatom kao feministkinje.

Žene često same gravitiraju rodnim ulogama, a to se dobro vidi u situacijama kad treba da balansiraju majčinstvo i karijeru.
zene ne gravitiraju nuzno rodnim ulogama, koliko su na njih prisiljene. jer, neko se o djeci, starima, bolesnima mora brinuti, a pritisku tradicije mjerljive milenijima tesko se oduprijeti.
svejedno se postize napredak, jer su i muskarci evoluirali do stadija u kojem im je nezamislivo tretirati zene kao dio bijele tehnike. ne svi, ali svaki dan sve vise njih.
Svi smo mi prisiljeni na nesto u raznim zivotnim situacijama, haman niko nema uvek izbor da uradi ono sto zaista zeli. Mislis li da su svi muskarci koji rade u rudnicima, na bausteli ili neki drugi tezak fizicki posao odusevljeni time? Od muskarca se ocekuje da bude breadwinner i on mora uraditi sta god da obezbedi potrepstine jer "pritisku tradicije mjerljive milenijima tesko se oduprijeti." Nemaju isljucivo zene tradicijsko breme na svojim plecima.
niko ne spori da su patrijarhat i kapitalizam negativni i za muskarce. svima nam treba pravedniji sistem, gdje ce biti osigurana podjednaka dobrobit za sve.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14230 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Neće sigurno ako budemo pratili moderni feminizam.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14231 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Evo malo o seksizmu kod klima uređaja :oo

https://workplaceinsight.net/that-story ... -debunked/
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#14232 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MorningStar »

Nego zasto nase feministice nisu hrabre kao u rusiji pa ne protestuju topless :? Sloboda sisama :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#14233 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Bloo wrote: 07/01/2021 18:07
S4mpion wrote: 06/01/2021 17:40 Toliko ste od pomoći da vam žene u komšiluku trpe nasilje godinama i na kraju bivaju zatučene čekićem.
Ja, kao individua, mogu uraditi slijedece:
- ako prisustvujem tj ako cujem da je u toku porodicno nasilje - da zovnem policiju
- da svoj glas dam onim politickim predstavnicima koji ce aktivno raditi na implementaciji postojecih zakona koji se bave porodicnim nasiljem, te da iste usavrsavaju i dopunjuju
- podrzavanjem organizacija koje se bave obrazovanjem zena i mladih a o temama poput nasilja, seksualnog obrazovanja, itd...
- da odgajam djecu u tom duhu
- da budem od pomoci nekoj od zrtava nasilja ako je to clan porodice, prijateljica ili neka osoba koja ce me kontaktirati - da je saslusam i uputim prema sigurnim kucama, psiholozima itd...


Ti mozda zelis da budemo vigilante ? Osvetnici koji pod okriljem noci pronalaze i ubijaju zlostavljace, silovatelje itd? Sta?
Nije stvar u tome šta se može, jer se može puno toga, stvar je u tome da se ne radi ništa. Sve što si navela je strašno daleko od onoga što feministice stvarno "rade":
wewa wrote: 18/12/2020 19:53
sherbett wrote: 18/12/2020 16:07 Koje konkretne radnje predlazes?
Jer realno, te zene nemaju apsolutno nikakve koristi od konstantnog iznosenja ovih statistika po forumu

Kako ti konkretno djelujes?
Kako itko s ove besmislene teme djeluje na problem putem tipkovnice iz svoje sigurne i komforne zone?
Najkonkretnije, za obične građane i građanke predlažem ...

Sad pojedinačno. Žrtvama nasilja ja ne mogu pomoći, ...

Nasuprot tome, svakodnevno i godinama svjedočim ...

...reagujem i na forumu....

One predlažu, one ne mogu pomoći, one samo svjedoče - ukratko, specijalne ni po čemu, zbog čega i ne čudi činjenica da im komšinica strada u porodičnom nasilju dok se one "bave" ženama u Indiji.

Evo, i u ovom trenutku, dok se feministice "bore" na forumu, minimalno 5 žena u njihovom komšiluku trpi nasilje, koje feministice apsolutno ne zanima, jer je borba na forumu puno lakša. :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#14234 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

wewa wrote: 08/01/2021 10:28
Bloo wrote: 08/01/2021 10:22
MarlboroGold wrote: 08/01/2021 09:45 Čitanjem, učenjem, obrazovanjem, praksom i usavršavanjem žena će se najbolje izboriti za sebe. To je primarno i ka tome bi svaka trebala težiti.
Da li je literatura, književnost, medicina, pravo, ekonomija, elektrotehnika ili zanatski rad ili kombinacija... nije bitno. Za šta god se opredjeljuju i to vole i hoće raditi. Žene koje su sposobne i koje rade... meni lično su takve najprivlačnije. Žene koje samo sjede kod kuće i ovise od čovjeka za mene su poprilično odbojne i dosadne iako mogu biti vrijedne domaćice i super mame - mada poštujem njihov izbor.

Dakle, prve i neke od kasnijih borbi žena su ono gore u prvoj rečenici omogućile ženama u razvijenim zemljama, pa i u onim malo manje razvijenim. Tu je borba poprilično završena ili dovedena do samog kraja. Nema potrebe izmišljati gluposti poput mansplaining, manspreading i slično i boriti se protiv istih samo kako bi feminizam i dalje bio relevantan u takvim zemljama u kojima je već odavno ispunio sve ciljeve, a to je da žena ravnopravno učestvuje u svemu. Sve dalje od toga je farsa, kao i želja za supremacijom i veliki rast averzije i mržnje prema muškarcima i njihovoj muškosti koju bi oblikovale kako njima odgovara. Zato je toksična muškost uvijek na udaru. Feminizam danas u takvim zemljama silom pokušava žene integrirati na pozicije samo da bi se ispunile kvote dok je sposobnost manje bitna.

Kad je u pitanju nasilje u porodici i bilo gdje drugo i žene desničarke i žene ljevičarke su složne po tom pitanju (vjerovatno postoje ekstremi kad se ne slažu).
stvarno te pogodio manspreading...a?
Postoji on oduvijek, samo je sad dobio ime :D
Obrati paznju malo na njega, pa ces vidjeti problem. Mada vi nemate tramvaje, ali imate busice...
Sjedeljke, cekaonice...

Javi zakljucke
Pa nije njemu problem, kad je on taj koji vjerovatno praktikuje manspreading. Jednako kako praktikuje mansplaining satiruci se da zenama sa stvarnim zivotnim iskustvom objasni da su nasa iskustva izmisljena i da je nasa borba prevazidjena. Ko rek'o? MarlboroGold rek'o. Haug.
Jesi li provjerila kako ti komšinica ovog trenutka podnosi batine, dok ti na forumu pričaš o manspreadingu?
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#14235 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

wewa wrote: 08/01/2021 11:37
saint_mirad wrote: 08/01/2021 11:22
wewa wrote: 08/01/2021 11:15

zene ne gravitiraju nuzno rodnim ulogama, koliko su na njih prisiljene. jer, neko se o djeci, starima, bolesnima mora brinuti, a pritisku tradicije mjerljive milenijima tesko se oduprijeti.
svejedno se postize napredak, jer su i muskarci evoluirali do stadija u kojem im je nezamislivo tretirati zene kao dio bijele tehnike. ne svi, ali svaki dan sve vise njih.
Svi smo mi prisiljeni na nesto u raznim zivotnim situacijama, haman niko nema uvek izbor da uradi ono sto zaista zeli. Mislis li da su svi muskarci koji rade u rudnicima, na bausteli ili neki drugi tezak fizicki posao odusevljeni time? Od muskarca se ocekuje da bude breadwinner i on mora uraditi sta god da obezbedi potrepstine jer "pritisku tradicije mjerljive milenijima tesko se oduprijeti." Nemaju isljucivo zene tradicijsko breme na svojim plecima.
niko ne spori da su patrijarhat i kapitalizam negativni i za muskarce. svima nam treba pravedniji sistem, gdje ce biti osigurana podjednaka dobrobit za sve.
Bravo. Idem predati molbu za posao asistenta mušterijama u Victoria secret ili barem Women's secret.

Naime, ravnopravnost...
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#14236 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

wewa wrote: 08/01/2021 11:35
sherbett wrote: 08/01/2021 11:33
saint_mirad wrote: 08/01/2021 11:28

Ne bih generalizovao oko feminizma. Nije isti feminizam koji se u Saudijskoj Arabiji bori da zene mogu vozit auto ili da u Iranu ne moraju nositi maramu ako ne zele, i feminizam zemalja prvog sveta gde je najveci problem seksizam klima uredjaja i slicne trivijalnosti. :P

Treba biti realan i kazati da zene trebaju feminizam u onim delovima sveta gde imaju realne probleme.
Kakav seksizam klima uredjaja? :lol:
postoje studije koje pokazuju da je produktivnost zena veca ako je temperatura prostorije za nekih 2 stepena visa nego sto je to potrebno muskim kolegama. pogodi koja je defaultna postavka!
Jesi li provjerila kako ti svaka druga komšinica podnosi batine, dok te u kancelariji maltretiraju temperaturom klime?

Niko vas nije tjerao da pričate kako svaka druga žena u BiH trpi nasilje, puno posla je pred vama, šta ste uradile da biste se mogle nazvati feministicama(osim što brukate i ponižavate ženski rod)? :mrgreen:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#14237 Re: Danasnji "feminizam"

Post by The 51st State »

ja mislim da bi danci trebal napraviti isti ovakav crtani sa dzinovskom vaginom da ne bude ikakve diskriminacije, sramota sta rade zenama.

https://www.independent.co.uk/news/worl ... 83364.html
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#14238 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Jesi li provjerila kako ti svaka druga komšinica podnosi batine, dok te u kancelariji maltretiraju temperaturom klime?
Komšinica koja dobija batine dok društvo ne preduzima ništa je na sramotu tog društva, a ne samo feministkinja.

Tu svi dele odgovornost, mogu i muškarci reagovati. Ako ništa, onda zbog džentlmenske časti.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#14239 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Hakiz wrote: 08/01/2021 13:21
wewa wrote: 08/01/2021 11:37
saint_mirad wrote: 08/01/2021 11:22

Svi smo mi prisiljeni na nesto u raznim zivotnim situacijama, haman niko nema uvek izbor da uradi ono sto zaista zeli. Mislis li da su svi muskarci koji rade u rudnicima, na bausteli ili neki drugi tezak fizicki posao odusevljeni time? Od muskarca se ocekuje da bude breadwinner i on mora uraditi sta god da obezbedi potrepstine jer "pritisku tradicije mjerljive milenijima tesko se oduprijeti." Nemaju isljucivo zene tradicijsko breme na svojim plecima.
niko ne spori da su patrijarhat i kapitalizam negativni i za muskarce. svima nam treba pravedniji sistem, gdje ce biti osigurana podjednaka dobrobit za sve.
Bravo. Idem predati molbu za posao asistenta mušterijama u Victoria secret ili barem Women's secret.

Naime, ravnopravnost...
velike su sanse da ces dobiti posao ako si kvalifikovan.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#14240 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

saint_mirad wrote: 08/01/2021 13:52
Jesi li provjerila kako ti svaka druga komšinica podnosi batine, dok te u kancelariji maltretiraju temperaturom klime?
Komšinica koja dobija batine dok društvo ne preduzima ništa je na sramotu tog društva, a ne samo feministkinja.

Tu svi dele odgovornost, mogu i muškarci reagovati. Ako ništa, onda zbog džentlmenske časti.
To je tačno, ali na ovoj temi učimo da su feministice viša rasa, puno bolji borci od ostalih ljudi, pa se prirodno nameće pitanje gdje je ta njihova borba i koga su zaštitile?

wewi strada komšinica, hadzinici strada komšinica i to dok su se bavile ženama u Indiji, šta su uradile, kakvi tu to borci i za šta? Puna BiH takvih boraca. :bih:
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#14241 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

@wewa

Po čemu smatraš da je feminizam prvenstveno klasna borba?

Bojim se da mizigonija teži da dobaci. Odnosno feministice teže da njome dobace do raznih svera društvenosti. Upravo je ovaj tekst na koji sam se referirao potvrda tog. Mlada žena koja mizigoniju vidi u svemu, pa čak i matematici(?). Što u suštini potvrđuje tezu da feminizam danas zagovara radikalno ideološko prekrajanje društva.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#14242 Re: Danasnji "feminizam"

Post by The 51st State »

Nowicki wrote: 08/01/2021 23:36 @wewa

Po čemu smatraš da je feminizam prvenstveno klasna borba?

Bojim se da mizigonija teži da dobaci. Odnosno feministice teže da njome dobace do raznih svera društvenosti. Upravo je ovaj tekst na koji sam se referirao potvrda tog. Mlada žena koja mizigoniju vidi u svemu, pa čak i matematici(?). Što u suštini potvrđuje tezu da feminizam danas zagovara radikalno ideološko prekrajanje društva.
ne zabiravimo da su prvi teroristi bile sufrazetknjinje inta tradicija se na neki nacin zadrzala do femen pokreta danas
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#14243 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

The 51st State wrote: 09/01/2021 09:07
Nowicki wrote: 08/01/2021 23:36 @wewa

Po čemu smatraš da je feminizam prvenstveno klasna borba?

Bojim se da mizigonija teži da dobaci. Odnosno feministice teže da njome dobace do raznih svera društvenosti. Upravo je ovaj tekst na koji sam se referirao potvrda tog. Mlada žena koja mizigoniju vidi u svemu, pa čak i matematici(?). Što u suštini potvrđuje tezu da feminizam danas zagovara radikalno ideološko prekrajanje društva.
ne zabiravimo da su prvi teroristi bile sufrazetknjinje inta tradicija se na neki nacin zadrzala do femen pokreta danas
Svakako se jesu služile terorom. Danas feminizam ima subverzivni karakter, dakle koristi se demokratskim metodama kao npr. društveni akrtivizam, ali je u suštini subverzivan prema dominantnoj kulturi, tradiciji, teži je radikalno promjeniti.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#14244 Re: Danasnji "feminizam"

Post by The 51st State »

Nowicki wrote: 09/01/2021 11:13
The 51st State wrote: 09/01/2021 09:07
Nowicki wrote: 08/01/2021 23:36 @wewa

Po čemu smatraš da je feminizam prvenstveno klasna borba?

Bojim se da mizigonija teži da dobaci. Odnosno feministice teže da njome dobace do raznih svera društvenosti. Upravo je ovaj tekst na koji sam se referirao potvrda tog. Mlada žena koja mizigoniju vidi u svemu, pa čak i matematici(?). Što u suštini potvrđuje tezu da feminizam danas zagovara radikalno ideološko prekrajanje društva.
ne zabiravimo da su prvi teroristi bile sufrazetknjinje inta tradicija se na neki nacin zadrzala do femen pokreta danas
Svakako se jesu služile terorom. Danas feminizam ima subverzivni karakter, dakle koristi se demokratskim metodama kao npr. društveni akrtivizam, ali je u suštini subverzivan prema dominantnoj kulturi, tradiciji, teži je radikalno promjeniti.
koji je cilj unistavanja osnovne celije drustva i sa kojom svrhom meni je nedokucivo, u ime humanizma i prosperiteta sigurno nije.
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#14245 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

The 51st State wrote: 09/01/2021 11:26
Nowicki wrote: 09/01/2021 11:13
The 51st State wrote: 09/01/2021 09:07

ne zabiravimo da su prvi teroristi bile sufrazetknjinje inta tradicija se na neki nacin zadrzala do femen pokreta danas
Svakako se jesu služile terorom. Danas feminizam ima subverzivni karakter, dakle koristi se demokratskim metodama kao npr. društveni akrtivizam, ali je u suštini subverzivan prema dominantnoj kulturi, tradiciji, teži je radikalno promjeniti.
koji je cilj unistavanja osnovne celije drustva i sa kojom svrhom meni je nedokucivo, u ime humanizma i prosperiteta sigurno nije.
Naravno to se vidi iz njihovih jezičkih formulacija tipa "nuklearna patrijrhalna porodica". To se dalje tumači nekom opresivnom institucijom moći itd. Tu vidiš da nešto nije kako treba.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#14246 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

Image

Ovoj ženi je na jućerašnji dan bio rođendan...
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#14247 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

sherbett wrote: 08/01/2021 11:33
saint_mirad wrote: 08/01/2021 11:28
The 51st State wrote: 08/01/2021 11:24 feminizam nije nista drugo osim izopacen oblik orvelove farme i vrlog novog svijeta od hakslija, to ne kontaju aktivistice.
Ne bih generalizovao oko feminizma. Nije isti feminizam koji se u Saudijskoj Arabiji bori da zene mogu vozit auto ili da u Iranu ne moraju nositi maramu ako ne zele, i feminizam zemalja prvog sveta gde je najveci problem seksizam klima uredjaja i slicne trivijalnosti. :P

Treba biti realan i kazati da zene trebaju feminizam u onim delovima sveta gde imaju realne probleme.
Kakav seksizam klima uredjaja? :lol:
Ja znam jednog koji je u kancelariji ljeti uključivao pojako klimu pa kad uđu studentice onako oznojene, pa još i bez grudnjaka, da im se ukrute bradavice.

Ali ne misli se na to, nego da je klima u prostorijama obično namještena tako da više odgovara generalno muškarcima nego generalno ženama. Ali, taj mit je razbijen.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#14248 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Nowicki wrote: 08/01/2021 23:36 @wewa

Po čemu smatraš da je feminizam prvenstveno klasna borba?

Bojim se da mizigonija teži da dobaci. Odnosno feministice teže da njome dobace do raznih svera društvenosti. Upravo je ovaj tekst na koji sam se referirao potvrda tog. Mlada žena koja mizigoniju vidi u svemu, pa čak i matematici(?). Što u suštini potvrđuje tezu da feminizam danas zagovara radikalno ideološko prekrajanje društva.
da krenemo odozada:

matematika i rodna ravnopravnost - ne radi se o tome da je matematika inherentno zenomrzacka, nego da se u postignucima u oblasti matematike vidi koliko je neka zemlja postigla na rodnoj ravnopravnosti u obrazovanju.
evo izvrsnog clanka:
https://www.pnas.org/content/106/22/8801
This review was organized around 3 questions: Do gender differences in mathematics performance exist in the general population? Do gender differences exist among the highly mathematically talented? Do females exist who possess profound mathematical talent? The answer to the first question is that U.S. klix now perform as well as boys on standardized mathematics tests at all grade levels. Among the mathematically gifted, there may be as many as 2- to 4-fold more boys than klix depending on precisely where the cutoff is set. However, this gender gap, too, has been closing over time at all levels, including even in the IMO. Thus, there is every reason to believe that it will continue to narrow in the future. Moreover, the gender ratio favoring boys above the 99th percentile is not ubiquitous and correlates well with measures of a country's gender equity, strongly indicating that the gap is due, in large part, to sociocultural and other environmental factors, not biology or gender per se.

One serious policy concern that arose from the Hyde et al. study (13) is that the tests developed by states in the U.S. to comply with the mandates of NCLB include almost no questions requiring complex problem solving. NCLB puts pressure on teachers to try to get all their students to pass, thus leading them increasingly to teach to the test (32). With complex problem solving not covered, mathematics teachers will be tempted to neglect teaching it in favor of teaching computation and other lower-level mathematics skills. Yet problem solving and high-level mathematical reasoning are essential skills for success in life and STEM careers. This neglect of problem-solving skills could place U.S. students at a disadvantage compared with their peers in countries where teaching and tests emphasize more challenging content (33). Therefore, it is crucial to address this issue.

Importantly, the U.S. also needs to do a better job of identifying and nurturing its mathematically talented youth, regardless of their gender, race, or national origin. Doing so is vital to the future of the U.S. economy as documented in Thomas Friedman's The World Is Flat: A Brief History of the Twenty-First Century (34). Beyond Bias and Barriers: Fulfilling the Potential of Women in Academic Science and Engineering (35), Rising Above the Gathering Storm: Energizing and Employing America for a Brighter Economic Future (36), Foundations For Success: The Final Report of the National Mathematics Advisory Panel (37), and Identifying and Cultivating Extraordinary Mathematical Talent (38) outline numerous steps the U.S. can and should take to ensure we have the well-educated labor force needed to fill the STEM jobs of the future.
drugim rijecima, da bi i ucenici i ucenice postizali uspjehe koji su ogledalo njihovih stvarnih mogucnosti, potrebno je osigurati jednake uslove skolovanja za sve, ali i postici da drustvo bude istinski ravnopravno. napredak se postize, napredovace se i dalje, ali je za nas neophodno da identifikujemo prvo kakav nam je sistem, koliko nasa djeca znaju, a onda da vidimo kako im mozemo pomoci.

zasto je feminizam klasna borba? zato sto kvalitet zivota direktno proporcionalan vlastitom imetku (namjerno ne kazem prihodu), tamo gdje je zaboravljena socijalna komponenta drzave, kao sto je slucaj kod nas, u SAD, u zemljama u razvoju...
evo jedna ilustracija, radi se o ucestalosti carskog reza kao nacina dovrsenja poroda u prvoj trudnoci u SAD. rad je izrazito obiman, ali iz zakljucka cu izdvojiti ono najvaznije, a svakako vrijedi procitati cijelu studiju:

https://pqcnc-documents.s3.amazonaws.co ... 121028.pdf
Thus, in general, higher education, which is associated with access to health care, more continuity of care, better physician - patient communication, and more effective health advocacy, offers a protective effect against primary c-sections with weak medical indications, especially for white women. The fact that SES influences racial-ethnic groups differently also highlights how c-sections with weak clinical indications represent a negative health outcome that is more common among Latina, black, and Native American mothers, for whom higher SES provides a less protective effect (Hummer 1996; LaVeist 2005; Williams 1999; Williams and Jackson 2005). Women with cumulative advantages (white women with a college education) have the lowest odds of having a cesarean delivery, all else being equal.
These results have implications for debates about quality in maternity care as well as questions of maternal choice. In this case, overuse of this method of delivery is more common in populations with fewer resources, which is the opposite of what one would expect if cesarean deliveries represented higher quality care (Brownlee 2007; Wagner 2006). This conforms to medical evidence that high cesarean rates have negative implications for maternity care quality: evidence-based “best practices” for optimal management of birth include low rates of medical intervention, doula support, freedom of movement, physiologic positions, and a midwifery model of care (Goer 1995).11

It appears that women with racial and socioeconomic advantages use them to avoid medically unnecessary cesarean deliveries rather than to request them. These women, in fact, are more likely to receive quality health care and to be able to advocate for their own interests and preferences within the health care system, and they appear to be doing so in the direction of vaginal birth. In contrast, lower-SES and racial-ethnic minority women are more likely to receive the type of standard obstetrical care that encourages cesarean deliveries without a strong clinical rationale, which may serve
institutional profit and scheduling needs but which poorly serves these women and their families
.
This analysis demonstrates that cesarean deliveries are more common, after accounting for medical necessity, in the non-Hispanic black, Latina, and low-SES populations that also suffer from rising maternal mortality and morbidity rates (Amnesty International 2010; California Department of Public Health 2011). These deliveries may contribute to long-term and cumulative health disparities in which privileged populations receive better quality and more individualized care, while racial-ethnic minorities and low SES populations receive lower quality care (Dressler et al. 2005; LaVeist 2000; LaVeist et al. 2003; LaVeist et al.1995; Lutfey and Freese 2005; Macinko et al. 2003; Malat 2006; Shi 200).
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#14249 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

@wewa
Ovdje vidimo samo statističko mjerenje podataka za dvije skupine i u tome nema ništa sporno. Statistike su same po sebi neki pokazatelji stanja. Međuti problem je u daljnoj interpretaciji tih podatak. Ti ih iščitavaš kao rodnu neravnopravnost, a ja ne vidim u čem se tačno očituje rodna neravnopravnost. Ovo liči na ilustraciju koju je neko postavio koju stranicu ranije gdje para osoba pokušava dohvatiti plodove sa stabla, ali ne uspjevaju jer nisu jednake visine pa ih treba „pogurati“. Ravnopravnost je nešto što treba shvatati kao jednakost u pravima, u postojanju jednakog kriterijuma za sve. S druge strane jednakost je nešto što anticipira jednako učešće svih u ostvarenim rezultatima. Pa prema tome ravnopravnost podrazumjeva i nejednake ishode, a jednakost ne. I to je problem oko kojeg se sporimo i on se može vidjeti u svemu, ako žena nema dovoljno u nečemu to se uzima kao pokazatelj neravnopravnosti i razlog joj se traži u društvu koje je utemeljeno na diskriminaciji.
Što se tiče ovoga drugoga ne znam tačno šta mi ovim želiš reći. Naravno da je kvalitet života vezan s dubinom džepa to nije sporno. Ovo je neka studija na 20 strana koja se bavi carskim rezom i ženama različitog etniciteta.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#14250 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

Ako nije fifty-fifty ne valja brale moj. Znaci da neko tu nekoga iskoristava.
Trenutno je jos okej, ali kad rod zamjeni spol bit ce cirkus. Kad polirodovi, arodovi i slicni krenu da se bore za svojih 1%.
Post Reply