Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

MarlboroGold

#13301 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold » 09/10/2020 09:05

uuu :mrgreen:

ovo je bilo nisko :lol:

wewa

#13302 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa » 09/10/2020 09:09

saint_mirad wrote:
09/10/2020 09:04

A čekaj, u nekom sbbkbb scenariju, ti misliš da bi svet bio bolji da su ga umesto muškaraca oblikovale žene?

Ok, mooozda bi bilo manje ratova, ali ne bi bilo interneta, električne struje i još mnogo toga što uzimamo zdravo za gotovo.
:lol:
jer su u vrijeme industrijske revolucije, recimo, zene imale jednak pristup obrazovanju i radnim mjestima kao i muskarci :lol:

saint_mirad

#13303 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad » 09/10/2020 09:12

wewa wrote:
09/10/2020 09:09
saint_mirad wrote:

A čekaj, u nekom sbbkbb scenariju, ti misliš da bi svet bio bolji da su ga umesto muškaraca oblikovale žene?

Ok, mooozda bi bilo manje ratova, ali ne bi bilo interneta, električne struje i još mnogo toga što uzimamo zdravo za gotovo.
jer su u vrijeme industrijske revolucije, recimo, zene imale jednak pristup obrazovanju i radnim mjestima kao i muskarci :lol:
Ne govorim sad o tome, već o hipotetickom scenariju u kojem bi žene imale sve uslove kao i muškarci, i gde bi se uloge zamenile. Da li misliš da bi svet bio podjednako tehnološki napredan kao i danas?

madner

#13304 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner » 09/10/2020 09:12

Dobro koliko stotina godina treba proci da ne bude do sistema?

GAU8

#13305 Re: Danasnji "feminizam"

Post by GAU8 » 09/10/2020 09:17

MarlboroGold wrote:
09/10/2020 08:38
GAU8 wrote:
09/10/2020 08:30
Zna li neko kakva je situacija trenutno oko "mee too" pokreta.
Ispuhao. Polako im je javnost prestala davati značaj zbog sve većeg broja lažnih optužbi. Kad nešto postane hashtag trend kojim "ugrožene" žene skreću pažnju na sebe zbog lajkova i clickova umjesto nečeg korisnijeg i boljeg ubrzo možeš pisati propalo.
Sam taj pokret (ako se ovako uopšte može nazvati) je najviše naštetio pravim žrtvama silovanja i seksualnog napastvovanja.
Iako su velikom vecinom zene zrtve a muskarci pocinitelji, ne treba previse generalizirati.
Ali mene zanima sta je sa zrtvama koje bivaju neduzno optuzene? Posebno kada imate situaciju u kojoj nema svjedoka ni dokaza, vec samo rijec zrtve protiv (navodnog) pocinitelja.

Slucaj Kevina Spacyja mi recimo ne izlazi iz glave.

wewa

#13306 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa » 09/10/2020 09:22

saint_mirad wrote:
09/10/2020 09:12

Ne govorim sad o tome, već o hipotetickom scenariju u kojem bi žene imale sve uslove kao i muškarci, i gde bi se uloge zamenile. Da li misliš da bi svet bio podjednako tehnološki napredan kao i danas?
naravno.
samo sto ja ne prizeljkujem zamjenu uloga, takav svijet ne zelim nikome, odnosno nikome ne zelim da bude diskriminiran onako kako je sada slucaj sa zenama.
svijet kakav ja zelim vidjeti, kakav prizeljkujem za svoju djecu, jeste onaj u kojem svako moze dostici svoj potencijal i baviti se onim sto zeli, za dobrobit svih.

bandit_mo

#13307 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo » 09/10/2020 09:24

GAU8 wrote:
09/10/2020 09:17
MarlboroGold wrote:
GAU8 wrote:
Ispuhao. Polako im je javnost prestala davati značaj zbog sve većeg broja lažnih optužbi. Kad nešto postane hashtag trend kojim "ugrožene" žene skreću pažnju na sebe zbog lajkova i clickova umjesto nečeg korisnijeg i boljeg ubrzo možeš pisati propalo.
Sam taj pokret (ako se ovako uopšte može nazvati) je najviše naštetio pravim žrtvama silovanja i seksualnog napastvovanja.
Iako su velikom vecinom zene zrtve a muskarci pocinitelji, ne treba previse generalizirati.
Ali mene zanima sta je sa zrtvama koje bivaju neduzno optuzene? Posebno kada imate situaciju u kojoj nema svjedoka ni dokaza, vec samo rijec zrtve protiv (navodnog) pocinitelja.

Mislim da krivooptuženi, kad već stigne presuda da nije kriv, ima pravnu osnovu tužiti onog tko ga je lažno optužio.
Ja znam slučaj gdje je krivooptužen nastavnik, što s mammom radi. Iako je poslije osobna priznala da ga je optužila "iz dosade", čovjek se još nije riješio trauma i stigme.

madner

#13308 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner » 09/10/2020 09:26

Svako moze raditi sta zeli, ako je dovoljno dobar da zaradi dovoljno za zivot u tom poslu.

GAU8

#13309 Re: Danasnji "feminizam"

Post by GAU8 » 09/10/2020 09:28

wewa wrote:
09/10/2020 09:09
saint_mirad wrote:

Ne razumijem poentu prepucavanja ko je bolji.
Cinjenica je, da su muskarci i zene fundamentalno razliciti na bioloskom nivou. Tako da je besmisleno uopce porediti koja strana je "bolja".
Jednakost mora postojati u svim sferama drustva koje ne zavise od te bioloske komponente. Potpuna jednakost je nemoguca i nema je smisla forsirati.
Banalan primjer, za istu djelatnost, gdje spol ne igra nikakvu ulogu, zarada mora biti identicna za zene i muskarce i ne smije se favorizirati pri zaposljavanju iskljucivo na osnovi spola.
Postoje poslovi gdje opet spol igra ulogu, ali to su izuzeci.

wewa

#13310 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa » 09/10/2020 09:31

GAU8 wrote:
09/10/2020 09:28

Ne razumijem poentu prepucavanja ko je bolji.
Cinjenica je, da su muskarci i zene fundamentalno razliciti na bioloskom nivou. Tako da je besmisleno uopce porediti koja strana je "bolja".
Jednakost mora postojati u svim sferama drustva koje ne zavise od te bioloske komponente. Potpuna jednakost je nemoguca i nema je smisla forsirati.
Banalan primjer, za istu djelatnost, gdje spol ne igra nikakvu ulogu, zarada mora biti identicna za zene i muskarce i ne smije se favorizirati pri zaposljavanju iskljucivo na osnovi spola.
Postoje poslovi gdje opet spol igra ulogu, ali to su izuzeci.
moj cilj nije dokazati da su zene bolji ljudi, naprotiv. problem su sagovornici kojima su zene bica nize vrste, a zasluzuju paznju samo ako ispunjavaju niz tradicionalnih kriterija, citaj odgovaraju patrijarhalnom stereotipu.

saint_mirad

#13311 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad » 09/10/2020 09:32

wewa wrote:
09/10/2020 09:22
saint_mirad wrote:
09/10/2020 09:12

naravno.
samo sto ja ne prizeljkujem zamjenu uloga, takav svijet ne zelim nikome, odnosno nikome ne zelim da bude diskriminiran onako kako je sada slucaj sa zenama.
svijet kakav ja zelim vidjeti, kakav prizeljkujem za svoju djecu, jeste onaj u kojem svako moze dostici svoj potencijal i baviti se onim sto zeli, za dobrobit svih.
Ja ne mislim da ne bi svet bio na ovom tehnološkom nivou jer žene imaju manje podsticaja za inovacijama od muškaraca. I dosta izuma koje imamo danas je nastalo kao produkt inicijative vojno-industrijskog kompleksa koji je davao novac. To kod žena ne bi imalo, jer bi se vojsci kresao budžet.

Ali pošto je hipoteticki scenario, ne mogu pouzdano znati jesam li u pravu ili ne, kao ni ti.

hadzinicasa

#13312 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa » 09/10/2020 09:36

piupiu wrote:
08/10/2020 18:52
ExNihilo wrote:
08/10/2020 17:13
Je li čitao ovdje neko Glück?
Pročitala tri pjesme.
Ne preobrazih nikad nikoga u svinju.
Neki to ljudi zaista jesu; ja samo činim da oni
izgledaju poput svinja.

Od tvojih sam bolesna riječi
što puštaju da spoljašnje preispituje nutarnje. Tvoji ljudi ne bjehu loši;
nedoličan život
učinio ih je takvim. Kao svinje

pod brigom
mojom i mojih dama, oni
su se sladili brzo.

Tada sam opozvala gatku, pokazujući ti dobru volju
kao dobru stranu moje moći. Vidjeh

da ovdje možemo biti sretni,
kao čovjek i žena
ukoliko su potrebe jednostavne. U istom udahu,

ukaza mi se tvoj odlazak
tvoji ljudi bjehu hrabri, uprkos mom hrabrom
plačućem i uskovitlanom moru. Misliš

da će me nekoliko suza uznemiriti? Prijatelju moj,
svako je vještičarenje
pragmatik u srcu; niko sušt ne vidi ko ne
postavi granicu liku. Ako sam poželjela samo da te zadržim

onda si mi mogao postati zatvorenikom.
alaj si je odabrala - u sridu! :)

GAU8

#13313 Re: Danasnji "feminizam"

Post by GAU8 » 09/10/2020 09:37

Postavlja se pitanje zasto su muskarci "agresivni".

Sta ako je to zbog evolucijskog pritiska gdje same zene favorizirajuci partnere koji imaju vise testosterona (veca sansa da odbrane svoje potpmstvo) takodjer dovode do situacije u kojoj smo sada.

Dakle nema smisla odvojeno kriviti neku od strana jer su nerazdvojivo povezane.

MarlboroGold

#13314 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold » 09/10/2020 09:46

GAU8 wrote:
09/10/2020 09:17
MarlboroGold wrote:
GAU8 wrote:

Jednostavno... stigma da si ovo ili ono. Izgubiš posao, prihode, ugled i poštovanje u društvu. Kriv si prije nego što slučaj uopšte ode na sud, jer je društvo poprilično histerično po tom pitanju. U toj histeriji prednjače feministice - pogotovo one ekstremne. Nije ništa puno bolje kod ekstremnih ogranaka LGBTQ, Black Lives Matter itd. Sad je i cancel culture jači nego ikad. Nestaneš kao medijska ili internetska ličnost preko noći kao da nikad nisi postojao.

Eno ti i slučaj Johnny Deppa i one njegove Amber Heard kao jedan od poznatijih. Dok nije sve otišlo na sud, a gdje se pokazalo da je ipak većinom tačno ono što on govori za nju, Disney je lika totalno šutnuo da više ne bude Jack Sparrow i izgubio je, ako se ne varam, preko 100 miliona dolara. I druge kompanije su odustale od njega čime je izgubio još više novca.

#metoo je kasnije jednostavno prerastao u klasični lov na vještice. Nije im bitno koliku štetu prave muškarcima koje lažno optužuju, kao i oni koji nepromišljeno podržavaju nedokazane slučajeve. Time, kao što već rekoh, ujedno čine štetu i pravim žrtvama silovanja i seksualnog napastvovanja.

wewa

#13315 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa » 09/10/2020 09:53

konoplja

#13316 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja » 09/10/2020 14:36

wewa wrote:
09/10/2020 09:31

moj cilj nije dokazati da su zene bolji ljudi, naprotiv. problem su sagovornici kojima su zene bica nize vrste, a zasluzuju paznju samo ako ispunjavaju niz tradicionalnih kriterija, citaj odgovaraju patrijarhalnom stereotipu.
Vodis bitku sa vjetrenjacama. Takvi sagovornici ce uvijek postojati.

wewa

#13317 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa » 09/10/2020 14:41

konoplja wrote:
09/10/2020 14:36
wewa wrote:

sto ne znaci da cu ja odustati :)

Bloo
Globalna šefica

#13318 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo » 09/10/2020 16:32

piupiu wrote:
08/10/2020 18:52
ExNihilo wrote:
08/10/2020 17:13
Je li čitao ovdje neko Glück?
Pročitala tri pjesme.
Ne preobrazih nikad nikoga u svinju.
Neki to ljudi zaista jesu; ja samo činim da oni
izgledaju poput svinja.

Od tvojih sam bolesna riječi
što puštaju da spoljašnje preispituje nutarnje. Tvoji ljudi ne bjehu loši;
nedoličan život
učinio ih je takvim. Kao svinje

pod brigom
mojom i mojih dama, oni
su se sladili brzo.

Tada sam opozvala gatku, pokazujući ti dobru volju
kao dobru stranu moje moći. Vidjeh

da ovdje možemo biti sretni,
kao čovjek i žena
ukoliko su potrebe jednostavne. U istom udahu,

ukaza mi se tvoj odlazak
tvoji ljudi bjehu hrabri, uprkos mom hrabrom
plačućem i uskovitlanom moru. Misliš

da će me nekoliko suza uznemiriti? Prijatelju moj,
svako je vještičarenje
pragmatik u srcu; niko sušt ne vidi ko ne
postavi granicu liku. Ako sam poželjela samo da te zadržim

onda si mi mogao postati zatvorenikom.
Nu, ovo Kirka i Odisej ako se dobro sjecam Schwaba?

belfy

#13319 Re: Danasnji "feminizam"

Post by belfy » 09/10/2020 16:39

wewa wrote:
09/10/2020 14:41
konoplja wrote:
wewa wrote:

djes' Don Kihote! :mrgreen:

piupiu

#13320 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu » 09/10/2020 18:49

wewa wrote:
09/10/2020 14:41
konoplja wrote:
wewa wrote:

Tako jeeee! ŽiviJoooo govorniiiik! :D :kiss:

paladinka

#13321 Re: Danasnji "feminizam"

Post by paladinka » 09/10/2020 21:34

Moze se reci tako ali nije davno bilo , gdje se ugled zena isto puno gledao , pa malo nesto , odma kurva ..

MarlboroGold

#13322 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold » 09/10/2020 23:20

"A lap dancing venue that was threatened with closure by equality groups has had its license renewed after its dancers insisted they were feminists too.
Urban Tiger, a gentleman's club located in Bristol City’s Centre, received its annual permit despite objections from women’s rights groups who called for the “sexist” venue to be closed.
Campaigners claimed that the club promoted outdated attitudes towards women as the dancers are objectified by the people who pay to see them perform.
They also argued that the venue, which hires 37 dancers and seven bar staff, is located too close to residential apartments and areas frequently used by families with young children.
But after hearing that the lap-dancers were “strong, independent feminists” working in a safe environment, Bristol City Council’s licensing sub-committee approved the Broad Quay venue’s sex entertainment licence application.
Campaigners claimed that the club promoted outdated attitudes towards women.
The club’s barrister, Philip Kolvin QC, told the hearing on Wednesday that Urban Tiger was an established and responsible club, in which customers and dancers adhered to the appropriate codes of conduct.
Mr Kolin said: “They regard themselves as feminists.
“They have generated a family atmosphere among club workers. The dancers are an integral part of the team. They are valued and protected.”
Strips clubs are legally required to update their Sexual Entertainment Venues licences every year to ensure maximum protection for the safety of staff and patrons.
There were no objections from the police to the renewal, and an inspection by the council’s neighbourhood enforcement team found no issues with the lap dancing venue itself.
However, sixteen objections were submitted by gender equality groups and local residents concerned about the message the club was sending to Bristol’s population.
A spokesperson for Bristol Fawcett women’s rights organisation said they opposed the licence renewal because violence against women was linked to a sexist culture encouraged by lap-dancing clubs, which she branded “sexist and harmful”.
Another objector said of the club's previous licence renewal: “I am unable to avoid seeing Urban Tiger whenever I go to the city centre area. I experience this as a constant reminder of my place as a woman in our society and of Bristol's tolerance of sexism.
“Alongside objectification concerns, others say it is not appropriate to have strip clubs in the centre of the city close to residential apartments and close to areas used by families with young children.”

https://www.telegraph.co.uk/news/2019/0 ... d-closure/
Interesantno. Feminizam kaže da bi žene mogle i trebale raditi sve ono što žele bez diskriminacija. Striperke ovog kluba, a koje se identificiraju sa feminizmom, rade upravo ono što žele raditi u super atmosferi kluba u kojem su zaštićene. Bez obzira na navedeno strip klub su peticijama pokušali zatvoriti, pored jednog broja lokalnih stanovnika, i aktivistice koje se bore za prava žena. Digla se i prašina pa su pojedine striperke bile i u emisijama gdje su potvrdile naprijed navedeno. Klub nisu uspjeli zatvoriti jer je ustanovljeno da žene rade u super uslovima i da su zadovoljne.

Ovo je pravi trenutak da se iskoristi Šampionovo "regruterke...".

Naravno da to nije situacija u svim takvim klubovima gdje stvarno postoji diskriminacija i puno gore, ali u ovom slučaju i u svim sličnim gdje je to super regulisano je teški autogol.

S druge strane kladim se da ovim aktivisticama ne bi smetali striperi poput Magic Mike-a :mrgreen:

dale cooper

#13323 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper » 09/10/2020 23:40

Ako se žele baviti time i ako je okruženje u kojem to rade sigurno i pruža im adekvatnu zaštitu ne vidim problem da se bave tim poslom.
I mogu apsolutno biti feministice.

paladinka

#13324 Re: Danasnji "feminizam"

Post by paladinka » 09/10/2020 23:46

Tja , Telegraph , bas konzervativna dnevna novina.

saint_mirad

#13325 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad » 10/10/2020 00:51

dale cooper wrote:
09/10/2020 23:40
Ako se žele baviti time i ako je okruženje u kojem to rade sigurno i pruža im adekvatnu zaštitu ne vidim problem da se bave tim poslom.
I mogu apsolutno biti feministice.
I medju feministkinjama postoje ostre debate is sex work real work ili je to svodjenje zene na hodajucu picku? Gledano sa strane, ovo drugo je mnogo blize istini i sigurno nije zanimanje koje bi neko pozeleo za sopstvenu cerku.

Post Reply