Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#8426 Re: Danasnji "feminizam"

Post by HakanSukur »

Nisam uopšte optimističan, naivan još manje, ali borbu cijenim i poštujem, istrajnost uvijek daje neki rezultat, da su ove izašle kad' je to bilo, gorljivo bih bio na njihovoj strani, nek' ga osude na 230 godina nebitan mi je, ali ta paradigma da moćni muškarac može sve i na kraju završi ovako radi dvije slične priče, ma hajte molim vas.

Ako je već poznat po tim radnjama, kako su mu žene prilazile i preko njega pokušavale karijeru da prave, nije im to smetalo ili su mislile ma neće mene? Nisi ti kriv ako odeš u krek mahalu za koju znaš da je leglo narkomana koji napadaju, imaš slobodu kretanja, ali si svjestan gdje si došao, što ne umanjuje krivicu onog ko te tu dočeka, samo postavlja pitanje koji su bili tvoji motivi?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#8427 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Jeste, kod nas se vjeruje ženama na riječ.

Konkretno, ima konobar u povelikom hotelu u SA koji organizuje prostituciju preko učenica ugostiteljske škole koje dolaze na praksu, odnosno pokušava organizovati.

Kad to učenica prijavi školi, uposlenicima tog hotela, biva po kratkom postupku odstranjena s prakse, a konobar nastavlja sa svojim biznisom. Jer, između konobara i mlade djevojke, kome ćete vjerovati?
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8428 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Niemand wrote: 11/03/2020 23:23
wewa wrote: 11/03/2020 23:04
Bonićko, ja troje djece imam. Nemam kuveta ni za raspravu, kamoli za mržnju.

A životom bih branila tvoje pravo na drugačije mišljenje.
Eto, i jedno i drugo toboze otvorenog uma al ne kontaju, a sad ti jos narod lajka sto si to tako fino napisala i stavlja srcad pa mi malo glupo sad i reci al ja sam to vise mislila vako ko slobodno vi strahujte, dobro je to.. :| :evil:

Necu vise :run:

Helem :kakoste:
Pa napravila si malo veći deal od toga "gledajući" u wewu, which was...weird. :mrgreen:

Mogla si samo reći - ma volim vas ba ljudi, samo se zajebajem...and be on your way. :D
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#8429 Re: Danasnji "feminizam"

Post by HakanSukur »

Izađi u medije s tom pričom, dovedi te djevojke neka daju iskaz i vidjet ćeš da ima efekta ako je istina, ali i taj konobar vjerovatno kontroliše sve segmente društva, samo zato što je muškarac.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#8430 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Niemand wrote: 11/03/2020 23:23
wewa wrote: 11/03/2020 23:04
Bonićko, ja troje djece imam. Nemam kuveta ni za raspravu, kamoli za mržnju.

A životom bih branila tvoje pravo na drugačije mišljenje.
Eto, i jedno i drugo toboze otvorenog uma al ne kontaju, a sad ti jos narod lajka sto si to tako fino napisala i stavlja srcad pa mi malo glupo sad i reci al ja sam to vise mislila vako ko slobodno vi strahujte, dobro je to.. :| :evil:

Necu vise :run:

Helem :kakoste:
Ne zahateri, u našim godinama se teže konta zafrkancija, posebno iza akšama. :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#8431 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

HakanSukur wrote: 11/03/2020 23:28 Izađi u medije s tom pričom, dovedi te djevojke neka daju iskaz i vidjet ćeš da ima efekta ako je istina, ali i taj konobar vjerovatno kontroliše sve segmente društva, samo zato što je muškarac.
Ne zato što je muškarac, nego što je dio halke. Nejse.
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#8432 Re: Danasnji "feminizam"

Post by HakanSukur »

A masoni mu čuvaju leđa, zajedno sa ljudima gušterima... Ne kažem da je nemoguće da postoji lik kojeg krimosi "štite", ali sve treba objelodaniti ili će i ta djevojka za 20 godina pričati šta je bilo, mada ih niko ne siluje, ko zna šta će do tad biti u glavi.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#8433 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

dale cooper wrote: 11/03/2020 23:27
Pa napravila si malo veći deal od toga "gledajući" u wewu, which was...weird. :mrgreen:

Mogla si samo reći - ma volim vas ba ljudi, samo se zajebajem...and be on your way. :D
Greska u koracima, sta ces. :|
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8434 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

HakanSukur wrote: 11/03/2020 23:25 Nisam uopšte optimističan, naivan još manje, ali borbu cijenim i poštujem, istrajnost uvijek daje neki rezultat, da su ove izašle kad' je to bilo, gorljivo bih bio na njihovoj strani, nek' ga osude na 230 godina nebitan mi je, ali ta paradigma da moćni muškarac može sve i na kraju završi ovako radi dvije slične priče, ma hajte molim vas.

Ako je već poznat po tim radnjama, kako su mu žene prilazile i preko njega pokušavale karijeru da prave, nije im to smetalo ili su mislile ma neće mene? Nisi ti kriv ako odeš u krek mahalu za koju znaš da je leglo narkomana koji napadaju, imaš slobodu kretanja, ali si svjestan gdje si došao, što ne umanjuje krivicu onog ko te tu dočeka, samo postavlja pitanje koji su bili tvoji motivi?
To su stvari koje su se govorkale po kuloarima, ali nisu bile poznate javnosti dok skandal nije eksplodirao. Čovjek je imao ogroman novac
i moć kojim je mogao na različite načine zastaškavati i ućutkavati žrtve i svjedoke. Kada se ovo otkrilo, i nekolicina glumaca je izašla
u javnost sa izjavama da su uvijek sumnjali u neke stvari, ali naravno nisu govorili javno o tome. Zato što su se i sami plašili posljedica.
Čovjek je bio osnivač i suvlasnik Miramaxa koji je harao 90-tih i 2000-tih po broju blockbustera i zarađenom novcu. Svako se bojao da se nađe
na njegovoj crnoj listi jer je postajala realna mogućnost da više nikada ne radi na filmu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8435 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Niemand wrote: 11/03/2020 23:33
dale cooper wrote: 11/03/2020 23:27
Pa napravila si malo veći deal od toga "gledajući" u wewu, which was...weird. :mrgreen:

Mogla si samo reći - ma volim vas ba ljudi, samo se zajebajem...and be on your way. :D
Greska u koracima, sta ces. :|
Opet mi tebe volimo. :kiss: :srce:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8436 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

In the fall of 2016, Harvey Weinstein set out to suppress allegations that he had sexually harassed or assaulted numerous women. He began to hire private security agencies to collect information on the women and the journalists trying to expose the allegations. According to dozens of pages of documents, and seven people directly involved in the effort, the firms that Weinstein hired included Kroll, which is one of the world’s largest corporate-intelligence companies, and Black Cube, an enterprise run largely by former officers of Mossad and other Israeli intelligence agencies. Black Cube, which has branches in Tel Aviv, London, and Paris, offers its clients the skills of operatives “highly experienced and trained in Israel’s elite military and governmental intelligence units,” according to its literature.

Two private investigators from Black Cube, using false identities, met with the actress Rose McGowan, who eventually publicly accused Weinstein of rape, to extract information from her. One of the investigators pretended to be a women’s-rights advocate and secretly recorded at least four meetings with McGowan. The same operative, using a different false identity and implying that she had an allegation against Weinstein, met twice with a journalist to find out which women were talking to the press. In other cases, journalists directed by Weinstein or the private investigators interviewed women and reported back the details.

The explicit goal of the investigations, laid out in one contract with Black Cube, signed in July, was to stop the publication of the abuse allegations against Weinstein that eventually emerged in the New York Times and The New Yorker. Over the course of a year, Weinstein had the agencies “target,” or collect information on, dozens of individuals, and compile psychological profiles that sometimes focussed on their personal or sexual histories. Weinstein monitored the progress of the investigations personally. He also enlisted former employees from his film enterprises to join in the effort, collecting names and placing calls that, according to some sources who received them, felt intimidating.

In some cases, the investigative effort was run through Weinstein’s lawyers, including David Boies, a celebrated attorney who represented Al Gore in the 2000 Presidential-election dispute and argued for marriage equality before the U.S. Supreme Court. Boies personally signed the contract directing Black Cube to attempt to uncover information that would stop the publication of a Times story about Weinstein’s abuses, while his firm was also representing the Times, including in a libel case.


https://www.newyorker.com/news/news-des ... y-of-spies

@HakanSukur

Jel' sad malo jasnije o kakvom se liku radi i koliko je spreman daleko ići?
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#8437 Re: Danasnji "feminizam"

Post by HakanSukur »

U biti, sve se znalo, ali su ljudi šutili zbog konformizma, žene k'o delfini gledale na jedno oko, bitno je karijeru napraviti, pa ćemo za 20 godina pričati šta je bilo. Ne kažem ovaj je kriv ili nije kriv, samo je metodologija utvrđivanja činjenica krajnje kontroverzna i to je problem.

Eno Mamić je lud 1/1, na prvu stvara dojam čovjeka spremnog na sve, ne bih se iznenadio da u hrvatskom tužilaštvu osvane 10 priča, gotovo identičnih, šta je radio ženama i to je cijela poenta, ako si bogat i poznat, takvih strvinarki ima bezbroj, a ako se daju potkupiti, zastrašiti, pa za 15 godina pričaju šta je bilo, to je priča za idiote.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8438 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

HakanSukur wrote: 11/03/2020 23:55 U biti, sve se znalo, ali su ljudi šutili zbog konformizma, žene k'o delfini gledale na jedno oko, bitno je karijeru napraviti, pa ćemo za 20 godina pričati šta je bilo. Ne kažem ovaj je kriv ili nije kriv, samo je metodologija utvrđivanja činjenica krajnje kontroverzna i to je problem.

Eno Mamić je lud 1/1, na prvu stvara dojam čovjeka spremnog na sve, ne bih se iznenadio da u hrvatskom tužilaštvu osvane 10 priča, gotovo identičnih, šta je radio ženama i to je cijela poenta, ako si bogat i poznat, takvih strvinarki ima bezbroj, a ako se daju potkupiti, zastrašiti, pa za 15 godina pričaju šta je bilo, to je priča za idiote.
And there it is - on jadan bogat i poznat one strvinarke koje bi ga ogulile zato što ih je kao eto malo silovao nekada davno :| Ko ih jebe...što
nisu ranije prijavile, kakve imaju veze prijetnje uništenjem karijere, egzistencije pa čak i prijetnje smrću (nemoj misliti da lik koji unajmljuje
bivše špijune i vojne operativce nije imao i to na umu) Pronaći će se hiljadu i jedno opravdanje za lika koji je objektivno bio smeće od
ljudskog bića, jer je jebiga muškarac, jer je imao moć i jer mu se moglo. I onda neki još postavljaju pitanje potrebe feminizma kao pokreta. :roll:

Ja da sam na njihovom mjestu bio bih kao jebena gerila. :twisted:
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#8439 Re: Danasnji "feminizam"

Post by HakanSukur »

Neš jeb.at ove drugarice, džaba prosipaš te žena u menopauzi fazone, nije on jadan, nit tvrdim da je nevin, samo danas većinom imaš presumpciju krivnje u ovakvim situacijama, dok ne dokažeš suprotno, a i tada ostaje stigma. Ovaj nek' struhne u zatvoru, živo me zaboli, samo bih iskreno volio da se sutra nađeš u situaciji da se braniš i da si po defaultu kriv, samo zato jer si šovinistička patrijarhalna svinja koja je neki faktor u društvu.

Ti ćeš očito slijepo odbaciti činjenicu da je osuđen na abra kadabra način i to je sva poenta, ja tu ništa ne mogu, objasnio sam za ljude koji žele da shvate, tako da odustajem od daljnje diskusije s tobom na ovu temu, besmislena je.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#8440 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

HakanSukur wrote: 11/03/2020 21:06 Biološke razlike kao takve postoje i među spolovima i među rasama i među pojedincima istih etničkih i spolnih karakteristika, ali se pokušava prodati neka ubleha svi sve mogu i svi su jednaki i ravnopravni, a činjenica je da nikad nisu bili i nikad neće biti.
Biološke razlike medju rasama? Na šta konkretno misliš? Ako je išta zanimljivo u silnim istraživanjima genetskog porijekla, zanimljivo je to što pobijaju ideju o rasnim karakteristikama i što su genetske varijacije unutar rasa toliko velike da se ne može govoriti o tipovima. Što se biologije i spolova tiče, čovjeka od ostalih živih bića razlikuju svijest, volja i civilizacija, zar ne?
Ista stvar je i sa ženama, niko im ne treba braniti da budu rudarke, automehaničarke ili šta god žele, ali biološke karakteristike razvijene evolucijskim putem će ih prirodno determinirati kao bolje za nešto i lošije za nešto, uvijek ima izuzetaka sa drugačijim sklopom, ali činjenica je također da su radikalne feministkinje, kao i svi radikali, osobe odvojene od realnosti koje sanjaju neka svoja Dušanova carstva, halifate, matrijarhat i ostale utopije, traže neprijatelje u svakome ko misli drugačije i konstantno ih neko ugrožava.

Budi debela, budi zapuštena, bacaj kladivo, ne brij noge i brkove, ali nemoj onda druge tjerati da im se to sviđa i da se dive tome, dopusti činjenicu da budeš ne prihvaćena u društvu i nađi sebi slične, kad' vas bude dovoljno pravite revoluciju i uspostavite svoj sistem sa svojim pravilima, samo historija vam ne ide u prilog, budući da se takav scenario nigdje ne pamti.
Hmmmm. Koliko stereotipa na jednom mjestu. Šta li u nečijoj glavi znači 'radikalna feministkinja'? Evo, ja sam anarho-feministikinja, to je možda po nekoj definiciji, radikalni feminizam.

Nemam brkove, nisam debela, nisam zapuštena, ne bacam kladivo, nemam dlaka, prihvaćena u društvu, zadovoljna u svom poslu, obrazovana, načitana, 'naputovana', ne sanjam Dušanova carstva i halifate (to su, ipak, klasične muške fantazije i fantazme), finansijski samoobezbijedjena, ne širim noge za milost, ne mrzim muškarce... i ne dozvoljavam da mi sole pamet, da me definišu, da mi nameću pravila, niti da mi stoje na putu. Sisteme dominacije treba razmonitrati. Jednostavno. Feminizam.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8441 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

HakanSukur wrote: 12/03/2020 00:31 Neš jeb.at ove drugarice, džaba prosipaš te žena u menopauzi fazone, nije on jadan, nit tvrdim da je nevin, samo danas većinom imaš presumpciju krivnje u ovakvim situacijama, dok ne dokažeš suprotno, a i tada ostaje stigma. Ovaj nek' struhne u zatvoru, živo me zaboli, samo bih iskreno volio da se sutra nađeš u situaciji da se braniš i da si po defaultu kriv, samo zato jer si šovinistička patrijarhalna svinja koja je neki faktor u društvu.

Ti ćeš očito slijepo odbaciti činjenicu da je osuđen na abra kadabra način i to je sva poenta, ja tu ništa ne mogu, objasnio sam za ljude koji žele da shvate, tako da odustajem od daljnje diskusije s tobom na ovu temu, besmislena je.
Da sam zlonamjeran, kao što si ti, mogao bih ti poželjeti da se nađeš u poziciji nekoga ko je silovan a niko mu ne vjeruje. Ali nisam, i nikada
to nikome ne bih poželio, pa ni tebi.

Nema ništa abrakadabra u Weinsteinovom slučaju. Imao je fer suđenje, imao je pravo na adekvatnu odbranu, žrtve koje su se hrabro odlučile
na to su svjedočile, porota ga je proglasila krivim, dobio je 23 godine zatvora. Kraj priče. Nema ničega nepravednog u tome. Osim možda
u visini kazne.

Doviđenja, sretno i prijatno. :kakoste:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#8442 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

madner wrote: 11/03/2020 22:26
piupiu wrote: 11/03/2020 21:39 23 godine zatvora za Harveya

http://ba.n1info.com/Svijet/a415565/Har ... tvora.html
Koja je ovo nepravda, samo zbog glasina covjeka osudise. Ocekivala se oslobadjajuca presuda, ali nema pravde kada se ljudi boje agresivnog pokreta.
Sumnjam da američki pravni sistem 'samo zbog glasina' osudi bogatog i uticajnog čovjeka na 23 godine. A da sam iznenadjena (ni pozitivno, ni negativno), samo iznenadjena dužinom kazne, jesam.
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#8443 Re: Danasnji "feminizam"

Post by HakanSukur »

To debela bacačica kladiva je karikiranje, kao i halifat, samo očito nekima teško za shvatiti poentu.

Da li je stereotip da je 90% vrhunskih igrača NBA afroameričkog porijekla? Da imaju više mišićne mase, da su eksplozivniji, skočniji, snažniji?
Da li je stereotip da su isti užasni plivači zbog svoje konstitucije i kada imaju iste uslove za razvoj kao bijeli plivači, ne dostižu ni približne rezultate?

Te ljevičarsko-anarhističke fore okači mačku o rep, pričamo o realnim stvarima, a ne naglabanjima kojekakvih društvenih teoretičara i istraživanjima koja su jasno ideološki dirigovana, da samo potvrde već izrečeno.

Kome širiš ili ne širiš noge, baš me briga, tvoja stvar, kao i tvoj socijalni status, nigdje nisam rekao da je žena tvornica djece koja treba biti čuvarkuća, to možeš ovim talibanima pričati.

Sisteme dominacije nikad nećeš dekonstruisati, samo će se javljati novi, valjda su te naučili kako se društvena moć generiše i ako je bilo šta historijska konstanta to je odnos moći, koji samo mijenja oblik, ali nikada ne nestaje. Svijest nije posebnost homo sapiensa, to bi isto trebala znati, čak ni samosvijest nije nešto što samo čovjek ima, ali ga najveći stepen istih stavlja na tron lanca živih bića.

Tako da, slobodno se bori, ne daj nikome da ti soli pamet, savršeno me ne zanima, ali kada bacaš ublehe o stvarima koje se tiču nečega mimo tvog ličnog života i percepcije istog, ne očekuj da se ni tebi sklanjaju i dopuštaju da soliš pamet. :skoljka:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#8444 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

hadzinicasa wrote: 11/03/2020 22:05
MarlboroGold wrote: 11/03/2020 18:40
Muškost - Snaga, hrabrost, ponos i dostojanstvo. Četiri stuba. Od pamtivijeka je ovo četvero. To tražimo i od drugih muškaraca (svjesno i podsvjesno), a nekad i zahtijevamo kad su u pitanju preživljavanje, odbrana i zaštita. Biti dio tima i stalno raditi na sebi, ali i na drugima. Ovo ne pripada ekskluzivno muškarcima, ali nam je uvijek bilo važnije.

.....
dakle - snaga, hrabrost, ponos i dostojanstvote bivanje dijelom tima i stalni rad na sebi je uvijek bilo vaznije muskarcima nego zenama. - ja tacno je vjerujem svojim ocima.
Dobro je, nisam sama, i ja sam malkice razrogačila oči na ovaj ekspoze. Ovdje se, čini mi se, radi o internaliziranoj idealizaciji i prisvajanju poželjnih ljudskih osobina. Snaga (ličnosti, pretpostavljam?), dostojanstvo, hrabrost... su univerzalne. I ponos je, mada ga ja ne smatram pretjerano pozitivnom osobinom. :D

A iz moje vizure, na primjer, ideal muškosti čine stvaralaštvo (čovjek stvara svoj svijet), snaga, solidarnost, odgovornost, čovječnost...
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#8445 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

HakanSukur wrote: 12/03/2020 00:49 To debela bacačica kladiva je karikiranje, kao i halifat, samo očito nekima teško za shvatiti poentu.

Da li je stereotip da je 90% vrhunskih igrača NBA afroameričkog porijekla? Da imaju više mišićne mase, da su eksplozivniji, skočniji, snažniji?
Da li je stereotip da su isti užasni plivači zbog svoje konstitucije i kada imaju iste uslove za razvoj kao bijeli plivači, ne dostižu ni približne rezultate?

Te ljevičarsko-anarhističke fore okači mačku o rep, pričamo o realnim stvarima, a ne naglabanjima kojekakvih društvenih teoretičara i istraživanjima koja su jasno ideološki dirigovana, da samo potvrde već izrečeno.

Kome širiš ili ne širiš noge, baš me briga, tvoja stvar, kao i tvoj socijalni status, nigdje nisam rekao da je žena tvornica djece koja treba biti čuvarkuća, to možeš ovim talibanima pričati.

Sisteme dominacije nikad nećeš dekonstruisati, samo će se javljati novi, valjda su te naučili kako se društvena moć generiše i ako je bilo šta historijska konstanta to je odnos moći, koji samo mijenja oblik, ali nikada ne nestaje. Svijest nije posebnost homo sapiensa, to bi isto trebala znati, čak ni samosvijest nije nešto što samo čovjek ima, ali ga najveći stepen istih stavlja na tron lanca živih bića.

Tako da, slobodno se bori, ne daj nikome da ti soli pamet, savršeno me ne zanima, ali kada bacaš ublehe o stvarima koje se tiču nečega mimo tvog ličnog života i percepcije istog, ne očekuj da se ni tebi sklanjaju i dopuštaju da soliš pamet. :skoljka:
Drago mi je da te baš briga za sve to. To je prava stvar! :thumbup:

Haj, laka ti noć. Uživaj.
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#8446 Re: Danasnji "feminizam"

Post by HakanSukur »

Imaš ovog podoficira s ružom, pa se njemu pravdaj i jadikuj ako ti ćeif, idealan friendzone tip za takve stvari, za druge životne radosti u paru se snalazi sama, u svakom slučaju, laku noć želim i kako kažu, svako dobro.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#8447 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Žena je stvorena od muškarca, radi muškarca i da mu služi!

"Aristotelova teza o ženskoj ništavnosti uzimala se kao znanstvena paradigma do 17. stoljeća. [...] Androcentričnost cjelokupne znanosti pa i teologije izražavala se u prevladavajućem stavu po kojem se jedino muškarac poimao čovjekom. Zbog toga se uvjerenje o nepotpunosti ženskoga bića kao i socijalne norme koje su ga pratile teško mijenjalo.

Položaj žene postao je duboko tradicijski i diskurzivno ukorijenjen u europskome kulturološkom obrascu. Samo je prevrat poput Francuske revolucije iz koje je proizašla moderna politička misao mogao pružiti priliku unutar koje se počinje progovarati i o pravima žena. Mada još ne možemo govoriti o artikuliranim zahtjevima žena, ali u vrijeme u kojem se postavlja pitanje o općim ljudskim pravima i slobodama javlja se i ideja o pojedinačnim pravima žena.

U tome duhu modernoga doba je i Mary Astell u knjizi Reflectiones of Marriage (1706.) postavila čuveno pitanje: Ako su svi muškarci rođeni slobodni kako to da se sve žene rađaju kao robinje?

Zanimljivo je da su upravo žene činile jezgru mase koja je započela Francusku revoluciju s kojom počinje ulazak nižih slojeva u politički život. Bile su to žene iz siromašnih obitelji koje su najviše osjećale povećanje cijene kruha i oskudicu namirnica. Iako ne smišljeno ipak su postale protagonistice povijesnoga procesa u kojem nisu dobile prava slobodnoga čovjeka.

Deklaracija o pravima čovjeka i građanina temeljni je dokument Francuske revolucije (1792.) kojim je nastavljena patrijarhalna tradicija unutar koje su sloboda i jednakost postali isključivo pravo muškaraca. Dramska spisateljica i esejistkinja Olympe de Gouges, kritizirajući androcentristički pristup, objavila je Deklaraciju o pravima žena građanki.

Muškarci, jeste li sposobni da budete pravedni? Žena vam postavlja ovo pitanje… Kažite mi! Tko vam je dao suvereni autoritet da potčinite moj spol.“

Takva pitanja shvaćena su kao krajnje subverzivna misao i akcija po postojeće patrijarhalne odnose. Smrtna kazna na giljotini presuđena za De Gouges dvije godine nakon objavljivanja Deklaracije bila je poruka svim drugim ženama ako se usude mijenjati postojeće norme.

Uslijedila je zabrana ženskih pokreta u Francuskoj koja je trebala ušutkati žene. Vrlo progresivan razvoj ljudskih prava, započet usvajanjem dviju deklaracija o pravima čovjeka američke (1776.) i francuske (1789.), iz kojih su bile isključene žene, dao je naslutiti kako će borba za emancipaciju žena biti vrlo težak pothvat.

Međutim, ideja De Gouges koju je platila životom zračila je i bez njezina uspjeha i jačala svijest o dubokoj nepravdi koja se nanosi ženama. Utemeljena na kolektivnome iskustvu žena ideja o neravnopravnosti postepeno je artikulirala njihova htijenja i djelovanja usmjerena na razaranje tradicionalne patrijarhalne paradigme. Široku osnovu identifikacije pružila je činjenica da ih je zakon definirao kao isključenu kategoriju."

Damirka Mihaljević. "Feminizam: Šta je ostvario?" Mostariensia, 20 (2016.) 1-2, str. 149-169

Elem, neke su žene platile glavom za ženska prava da bi se danas njihove nasljednice prema feminizmu odnosile s gadjenjem i prezirom. Da parafraziramo jednog Mišela, borba protiv raznih oblika moći primarni je zadatak svakog slobodoumnog čovjeka, a kamo li žene!
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#8448 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

hadzinicasa wrote: 11/03/2020 22:05
MarlboroGold wrote: 11/03/2020 18:40
Muškost - Snaga, hrabrost, ponos i dostojanstvo. Četiri stuba. Od pamtivijeka je ovo četvero. To tražimo i od drugih muškaraca (svjesno i podsvjesno), a nekad i zahtijevamo kad su u pitanju preživljavanje, odbrana i zaštita. Biti dio tima i stalno raditi na sebi, ali i na drugima. Ovo ne pripada ekskluzivno muškarcima, ali nam je uvijek bilo važnije.

.....
dakle - snaga, hrabrost, ponos i dostojanstvote bivanje dijelom tima i stalni rad na sebi je uvijek bilo vaznije muskarcima nego zenama. - ja tacno je vjerujem svojim ocima. u ovome je sadrzana srz predrasuda koje ovo drustvo ima.
a na ostatak teksta ocekujem da se osvrnu muskarci. prema tvom obrazlozenju, oni koji imaju neke druge vrijednosti ili karakteristike - nemaju dovoljno muskosti, nisu reprezentativni primjerci muskog roda.

pa ide Petersonov red zbunjenosti danasnjih muskaraca onim sto se od njih (ne)ocekuje danas

ne samo da imas predrasude prema zenama, vec i muskarcima koji se ne uklapaju u sliku stereotipa.
Nisam ni ocekivao drugaciji odgovor.
Patrijarhat qme qme
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#8449 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Aristotel je bio veliki mislilac, cijela zapadna civilizacija je napravljena na temeljima njegovih misli. Moguce da mu teorije kao i Newtone nisu bile univerzalno tacno, nego su samo vazile za vecinu vidljivih slucajeva.

Ipak imati jednu tako jasnu viziju drustva prije toliko godina, koje je nadjacalo sva ostala drustva...

I da bude zabune ta Marija nije stradala zbog borbe za prava zena nego zbog toga sto se zalozila za povratak monarhije.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#8450 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

dale cooper wrote: 11/03/2020 22:17
hadzinicasa wrote: 11/03/2020 22:05
MarlboroGold wrote: 11/03/2020 18:40
Muškost - Snaga, hrabrost, ponos i dostojanstvo. Četiri stuba. Od pamtivijeka je ovo četvero. To tražimo i od drugih muškaraca (svjesno i podsvjesno), a nekad i zahtijevamo kad su u pitanju preživljavanje, odbrana i zaštita. Biti dio tima i stalno raditi na sebi, ali i na drugima. Ovo ne pripada ekskluzivno muškarcima, ali nam je uvijek bilo važnije.

.....
dakle - snaga, hrabrost, ponos i dostojanstvote bivanje dijelom tima i stalni rad na sebi je uvijek bilo vaznije muskarcima nego zenama. - ja tacno je vjerujem svojim ocima. u ovome je sadrzana srz predrasuda koje ovo drustvo ima.
a na ostatak teksta ocekujem da se osvrnu muskarci. prema tvom obrazlozenju, oni koji imaju neke druge vrijednosti ili karakteristike - nemaju dovoljno muskosti, nisu reprezentativni primjerci muskog roda.

pa ide Petersonov red zbunjenosti danasnjih muskaraca onim sto se od njih (ne)ocekuje danas

ne samo da imas predrasude prema zenama, vec i muskarcima koji se ne uklapaju u sliku stereotipa.
Čini mi se da ove osobine cijenimo generalno u ljudima, ne vidim to kao neki domen muškosti, posebno ne kao neki arhetip "pravog muškarca".
Svakako da cijenimo, ali kao što rekoh, muškarcima su u globalu uvijek bile bitnije i potrebnije.
Post Reply