Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#8051 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

dobar osjecaj wrote: 07/02/2020 10:58
Connaisseur Karlin wrote: 07/02/2020 10:55 pa za bilo sto u zivotu se , u skladu sa prioritetima i motivima, organiziramo

ne znam, zasto je ovo na temi feinizam :-)
Odgovaraš i pitaš se u skladu s ponašanjem nekoga ko nije pročitao članak. Nemam ti šta o tome više reći.
ne odpada mi se postavljanje doticnog primjera iskljucivo na jedan spol, jer doticni problem nije iskljucivo rezerviran za zene :-D

razumljivo, postoje situacije u kojim ce zena ili muskrac imati spceificne zivotne faze , okolnosti, ali iste, nisu rezirvirane za jedan spol :)
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#8052 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dobar osjecaj »

Connaisseur Karlin wrote: 07/02/2020 11:00 ne odpada mi se postavljanje doticnog primjera iskljucivo na jedan spol, jer doticni problem nije iskljucivo rezerviran za zene :-D

razumljivo, postoje situacije u kojim ce zena ili muskrac imati spceificne zivotne faze , okolnosti, ali iste, nisu rezirvirane za jedan spol :)
Odpadalo ili dopadalo ti se pitanje, nije fer da ti otimam vrijeme da te pitam o stvarima koje pišu u članku koji nisi pročitala. Ne razumijem potrebu da se uključuješ u raspravu o članku koji te ne zanima dovoljno da bi ga pročitala.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#8053 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

dobar osjecaj wrote: 07/02/2020 11:03
Connaisseur Karlin wrote: 07/02/2020 11:00 ne odpada mi se postavljanje doticnog primjera iskljucivo na jedan spol, jer doticni problem nije iskljucivo rezerviran za zene :-D

razumljivo, postoje situacije u kojim ce zena ili muskrac imati spceificne zivotne faze , okolnosti, ali iste, nisu rezirvirane za jedan spol :)
Odpadalo ili dopadalo ti se pitanje, nije fer da ti otimam vrijeme da te pitam o stvarima koje pišu u članku koji nisi pročitala. Ne razumijem potrebu da se uključuješ u raspravu o članku koji te ne zanima dovoljno da bi ga pročitala.
a gdje je tvoje misljenje :D ah, da, citirao si jednu recenicu :-) :lol:

forsiranje mi se ne dopada, cao :-D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#8054 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dobar osjecaj »

Connaisseur Karlin wrote: 07/02/2020 11:06 a gdje je tvoje misljenje :D ah, da, citirao si jednu recenicu :-) :lol:

forsiranje mi se ne dopada, cao :-D
Lijepo od tebe. Nemoj se forsirati da čitaš članak koji te ne zanima. Ugodan ostatak dana!
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#8055 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Connaisseur Karlin wrote: 07/02/2020 10:59

wewa, napisala sam da postoje situacije , zivotne faze, u kojim je teze organiziranje , ali kakve to veze ima sa feminizmima :)
Even today, around the globe, with so many women in the paid labor force, women still spend at least twice as much time as men doing housework and childcare, sometimes much more. One study of 32 families in Los Angeles found that the uninterrupted leisure time of most mothers lasted, on average, no more than 10 minutes at a stretch. And in mapping the daily lives of academics, the sociologist Joya Misra and her colleagues found that the work days of the female professors were much longer than their male colleagues, once you factored in all their unpaid labor at home. Even so, she found that the men and women she studied spent about the same amount of time at their paid work. But the women’s time at work, too, was interrupted and fragmented, chopped up with more service work, mentoring and teaching. The men spent more of their work days in long stretches of uninterrupted time to think, research, write, create and publish to make their names, advance their careers and get their ideas out into the world.
da probamo ovako.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#8056 Re: Danasnji "feminizam"

Post by cendlerbing »

dobar osjecaj wrote: 06/02/2020 09:52 A woman's greatest enemy? A lack of time to herself
https://www.theguardian.com/commentisfr ... e_btn_link
Feminist researchers have also found that many women don’t feel that they deserve long stretches of time to themselves, the way men do. They feel they have to earn it.
Podsjeti me članak na brojne divne starije žene naučene da se svaka minuta života mora korisno iskoristiti, uglavnom za servisiranje potreba drugih. Žene koje se iskreno plaše i iščuđuju šta jedna žena može raditi kad ima slobodno vrijeme za sebe.
Wow za članak :thumbup:
Nisam baš uspjela sve od riječi do riječi pročitati, ali mislim da svako treba da se lavovski bori za svoje slobodno vrijeme, koje će ispuniti čime god želi. A na današnjici mislim da se možemo boriti za to, koliko god bile rastrgane između posla i ostalih obaveza, jer upravo zbog posla smo nekako stekle "pravo" da budemo sebičnije (pod ovim mislim na borbu protiv robovanja tuđim prohtjevima).
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#8057 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

MarlboroGold wrote: 04/02/2020 12:22 https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... -tape.html

Hoće li sad ona izgubiti milione, poslove i ostalo prije presude? Čisto sumnjam, već će biti gurnuto pod tepih ili će ipak naći razumijevanje (pa i opravdanja) za njeno ponašanje.

Ko će njemu vratiti njegove izgubljene milione (sudski sporovi, izgubljene uloge zbog njegove loše reputacije u tom vremenu itd.) zbog njenih laži i optužbi što se godinama vuklo po novinama i zbog toga što su najviše mnoge feministice, kao i pojedini muškarci, uzeli zdravo za gotovo da je on nju zlostavljao? #metoo što mu je radio neću ni spominjati. Ovo je samo jedan od razloga zašto nekome ne treba presuditi prije nego što se to dokaže na sudu.
A, ne, neće ovo proći tek tako...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#8058 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Da bi imao više vremena za sebe u situacijama kad ga sve manje imaš tad je potrebna što efikasnija organizacija da to vrijeme za sebe ne bi potpuno izgubio. Uostalom danas se sve manje žene prilagođavaju muškarcima i njihovim prohtjevima (u nekim slučajevima trebaju, ali i obrnuto) i to je ok.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#8059 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

wewa wrote: 07/02/2020 11:17
Connaisseur Karlin wrote: 07/02/2020 10:59

wewa, napisala sam da postoje situacije , zivotne faze, u kojim je teze organiziranje , ali kakve to veze ima sa feminizmima :)
Even today, around the globe, with so many women in the paid labor force, women still spend at least twice as much time as men doing housework and childcare, sometimes much more. One study of 32 families in Los Angeles found that the uninterrupted leisure time of most mothers lasted, on average, no more than 10 minutes at a stretch. And in mapping the daily lives of academics, the sociologist Joya Misra and her colleagues found that the work days of the female professors were much longer than their male colleagues, once you factored in all their unpaid labor at home. Even so, she found that the men and women she studied spent about the same amount of time at their paid work. But the women’s time at work, too, was interrupted and fragmented, chopped up with more service work, mentoring and teaching. The men spent more of their work days in long stretches of uninterrupted time to think, research, write, create and publish to make their names, advance their careers and get their ideas out into the world.
da probamo ovako.
wewa, znam kako se zivi u US , tamo je ludnica sa ritmom zivota

imam dovoljan primjer bracnih parova koje poznajem, i oboje supruznika se bore za slobodno vrijeme, i ako se dogvore, sve se moze :thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#8060 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Ne znam šta se ikada u Bosni postiglo online peticijom, ali mislim da je vrijeme da žene dignu glas protiv raznih mizogenih zloupotreba njihovih životnih tragedija. Znate već ovu priču o Arapoviću i poučnoj priči o nečasti silovanih žena.

Ono što ne piše u tekstovima mladih novinara je da je Arapović status preuzeo od nekakvog vjerskog 'učenjaka' po imenu Ismet Bašić, koji je ovu 'poučnu priču' prvobitno objavio na FB, da bi ista, nažalost (jer se sada više ne može vidjeti), bila uklonjena nakon prijava od strane većeg broja žena. Vidim da su neke žene individualno pisale Islamskoj zajednici tražeći da se zaustavi praksa širenja šovinističkih 'poučaka' o ženama.

https://www.onlinepeticija.com/stop_dis ... ju_rtava?

Treba dosadjivati i pisati svim mogućim institucijama.

Krajnje je vrijeme da se šovinizmu počnu pucati šamari.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#8061 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#8062 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Dangubic »

Niemand wrote: 21/04/2015 16:11 Licno-curica :chmoljava:, protiv "feminizma".

Ovaj "pokret" gledam cak ko neku vrstu uvrede sebi kao curici (zenskom rodu).

Smatram da feminizam kao pokret realno ne postoji odavno vise. Ono sto danas nazivaju feminizmom je za mene samo dobar zenski izgovor za sve i svasta; i cak neka vrsta "povladjivanja". Npr. muskarci i zene su isti i ravnopravni. U svemu. Osim-pa eto npr ako muskarac osamari zenu. Ona je zena, dje ce je osamariti, dje mu je obraz, to je nasilje nad zenama, to je ..upisistahos'... Ako zena osamari muskarca, ona je samouvjerena, ona drzi do sebe, pa nece nju niko praviti budalom..; :roll:

Ili, drugi primjer- muskarac da kaze: ja sam jak, ja sam karakter jer sam ja muskarac i mogu sve sto hocu i sto pozelim-mescini da bi on bio sovinista prema tim nekim arsinima. A zena kad izjavi ovo isto ona je feministicka pametnica. Sta pametnica, kraljica (mogu reci i sultanija, nesto mi tacno cejf za ovu priliku :mrgreen: ).

Dje tu logika?

Zene (one dosadasnje, slabe i zaostale kako to feministicki prosvjetljena bica cesto vole reci :mrgreen: ) smo ocito samo po potrebi i kad nama to odgovora. I eto ako imamo kakve koristi od toga.

Zene su dobile ljudska, humana, normalna, nazovi kako hos, prava vec odavno. Danasnji "feminizam" je meni licno- cisto pre******** i povladjivanje.

Ne zelim sama mjenjati probusene gume, zakucavati eksere il nosati kese iz supermarketa samo zato jer ja "sve mogu sama". Ne mogu. Ne smatram to nikakvim svojim nedostatkom ako priznam da sam "slabija". Upravo suprotno. Osim eto sto ce navratiti valjda neko i da mi kaze kako sam zaostala, glupa i zatucana. Bujrum, kako god.

Da cujem sta vi mislite o "danasnjem feminizmu"?
(Inspiraciju pronasla of kors na forumu).

Fala.
Negdje jesu dobile prava ali u većini zemalja ne. Slažem se da se smatra da ako žena muškarca osamari je u redu a ako muškarac ženu ne. Dok je normalno da se 8 Mart slavi kao dan žena nemaju sva prava. Daj im jedan dan u godini da se ne bune puno. 😁
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#8063 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Da se podsjetimo

almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#8064 Re: Danasnji "feminizam"

Post by almir90 »

MarlboroGold wrote: 07/03/2020 10:50 Da se podsjetimo

https://www.youtube.com/watch?v=u3PgH86OyEM
:shock: :shock:

Što je tužno, ovo je fakat istina.

Neki dan slučaj, i ovo nije jednom da se desilo; dođe čovjek i priča mi kako je vidio da se čovjek i žena svađaju u parku, nakon toga čovjek nasrne na ženu i krene da je udara, ovaj se umiješa i rastavi ih, da bi ta ista žena njega napala šta se on petlja. :lol: I onaj ko je bio ikada svjedok ovakvim situacijama zna da je to istina - žene koje budu u vezama sa zlostavljačima su same izabrale istog. Hoćemo pričati o jednakosti u ovom slučaju, to znači da se moraš brinuti o tome šta radiš, i kada nešto uradiš moraš snositi posljedice svojih odluka, a ne kriviti nekoga drugog. Ne može se u istom trenutku biti i ravnopravan i biti žrtva, to se dvoje kosi.

Narod pođe kako treba pomoći, pa neki pomognu i uvijek je isto, nađe se u problemima taj koji je pokušao da pomogne, jer se iste u 90% slučajeva ponovo same vrate onima koji ih zostavljaju. Ovi su ozbiljni problemi koji se vuku od djetinjstva, i zbog čega žene koje budu u takvim vezama i brakovima izaberu da ostaju; ja to gledam kao slobodan izbor ako mu se ona konstantno vraća, i ne vidim razloga zašto neko treba da leti da im pomaže. Nije čaba izreka: "sam pao, sam se ubio" i to odlično važi u ovom slučaju.

Za muškarce koji budu u takvim vezama, gdje se radi o psihičkom zlostavljanju, jer žene većinom pristupe takvom načinu zlostavljanja, to znači da je tip potpuni slabić i on kao takav vuče ozbiljne psihičke probleme i posljedice iz djetinjstva, i nije imao nekoga da ga nauči i uputi da to nije normalno. Možda je odstastao uz oca koji je bio u istoj situaciji, i on je odlučio da je to normalno, obično je to slučaj.

Ima nas svakakvih, ima loših i dobrih žena i muškaraca, ne može samo jedan spol uvijek se predstavljati kao problem, bez da se pogleda kakva toksična ponašanja ima i drugi. I treba prvo svako da nauči da se za vlastite pogrešne odluke u životu, zbog kojih se kajemo ne možemo uvijek kriviti druge, nekad treba biti iskren i reći da je i do nas lično problem što smo nešto dozvolili sebi, a nešto jer smo vjerovali i slušali pogrešne osobe.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#8065 Re: Danasnji "feminizam"

Post by almir90 »

Jedino što mi nije jasno, i nisam baš siguran, a možda neka od forumašica podijeli svoje mišljenje. Da li postoji mogućnost kada je žena ovakva i da psihički zlostavlja muškarca, da li ona sticajem okolnosti i ne mogućnosti da nađe nekog boljeg na ovakav način ga testira i gura da se on zauzme za sebe i postane psihički jačim i dominantnijim? Mislim na to, a ovo je moja pretpostavka da ovakve žene vape za takvim muškarcem kojem se mogu prepustiti, tj. da je muškarac jak i dominantan, neko kome mogu vjerovati i pored koga se mogu osjećati ženstveno. Ne mislim na kontrolirajući način se prepustiti, već na dominantni način, a mislim da većina ovdje znamo razliku između ta dva pojma.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#8066 Re: Danasnji "feminizam"

Post by paladinka »

almir90 wrote: 07/03/2020 11:04
MarlboroGold wrote: 07/03/2020 10:50 Da se podsjetimo

https://www.youtube.com/watch?v=u3PgH86OyEM
:shock: :shock:

Što je tužno, ovo je fakat istina.

Neki dan slučaj, i ovo nije jednom da se desilo; dođe čovjek i priča mi kako je vidio da se čovjek i žena svađaju u parku, nakon toga čovjek nasrne na ženu i krene da je udara, ovaj se umiješa i rastavi ih, da bi ta ista žena njega napala šta se on petlja. :lol: I onaj ko je bio ikada svjedok ovakvim situacijama zna da je to istina - žene koje budu u vezama sa zlostavljačima su same izabrale istog. Hoćemo pričati o jednakosti u ovom slučaju, to znači da se moraš brinuti o tome šta radiš, i kada nešto uradiš moraš snositi posljedice svojih odluka, a ne kriviti nekoga drugog. Ne može se u istom trenutku biti i ravnopravan i biti žrtva, to se dvoje kosi.

Narod pođe kako treba pomoći, pa neki pomognu i uvijek je isto, nađe se u problemima taj koji je pokušao da pomogne, jer se iste u 90% slučajeva ponovo same vrate onima koji ih zostavljaju. Ovi su ozbiljni problemi koji se vuku od djetinjstva, i zbog čega žene koje budu u takvim vezama i brakovima izaberu da ostaju; ja to gledam kao slobodan izbor ako mu se ona konstantno vraća, i ne vidim razloga zašto neko treba da leti da im pomaže. Nije čaba izreka: "sam pao, sam se ubio" i to odlično važi u ovom slučaju.

Za muškarce koji budu u takvim vezama, gdje se radi o psihičkom zlostavljanju, jer žene većinom pristupe takvom načinu zlostavljanja, to znači da je tip potpuni slabić i on kao takav vuče ozbiljne psihičke probleme i posljedice iz djetinjstva, i nije imao nekoga da ga nauči i uputi da to nije normalno. Možda je odstastao uz oca koji je bio u istoj situaciji, i on je odlučio da je to normalno, obično je to slučaj.

Ima nas svakakvih, ima loših i dobrih žena i muškaraca, ne može samo jedan spol uvijek se predstavljati kao problem, bez da se pogleda kakva toksična ponašanja ima i drugi. I treba prvo svako da nauči da se za vlastite pogrešne odluke u životu, zbog kojih se kajemo ne možemo uvijek kriviti druge, nekad treba biti iskren i reći da je i do nas lično problem što smo nešto dozvolili sebi, a nešto jer smo vjerovali i slušali pogrešne osobe.
Cuj , slobad izbor da te neko mlati?
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#8067 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

User avatar
vjeshalica
Posts: 17263
Joined: 31/03/2019 14:56

#8068 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

Image

:-)
Kad se prosjecna seljacina "internetuje" i u javni prostor pise sve i svasta i postavlja sve i svasta....alfa muzjak seljacic zajedno sa svojom alfa seljankom...
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7511
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#8069 Re: Danasnji "feminizam"

Post by AleksoMKD »

paladinka wrote: 08/03/2020 01:51 Cuj , slobad izbor da te neko mlati?
Kada jedan partner maltretira drugog, psihicki ili fizicki cesto je zrtva "ubedjena" da je ona sama kriva.

U stilu "sigurno sam ja u krivu, jos je on/ona dobar sa mnom, drugi bi me ostavili kakva sam ja" ili slicno.

Dva put u zivotu sam vidio svojim ocima da zena zrtva nasilja (samari i sutiranje od strane partnera) fizicki napadne ljude koji je pokusavaju odbraniti.

Fakticki Stokholmski sindrom.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#8070 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#8071 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#8072 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

muškobare nedajmo se :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8073 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Image
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#8074 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Sistem je posten, rezultati su jasni.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8075 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Da, ovo je najposteniji sistem od svih.mogucih sistema.

https://www.portalnovosti.com/sretan-dan-zena
Post Reply