Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

vješalica

#1626 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vješalica » 09/03/2017 17:27

Hakiz wrote:
Odličan odgovor. Znači, priča da su muškarci plaćeni više od žena za isti posao nije tačna.
jos uvijek podmeces :)
Moras iznijeti konkretne podatke za navedene kompanije koje koristis za prijmjer
A ne izmisljene tvrdnje to nisu konkretni podaci
Ili jednostavno nemoj izmisljati i podmetati sve u tom kontekstu

Klitemnestraaa

#1627 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Klitemnestraaa » 09/03/2017 17:27

shin wrote:

Od 0.59min kreće cirkus. Ne postoji luđa ekipa od ovih 3rd wave feministkinja

All hail lord Hugh Mungus za epsko trollanje kobile.

Mozes isto tako iskopati videe o agresivnim Muslimanima pa reci Islam je zlo, pa svecenike sto se igraju s djecacima pa reci svi su Krscani pedofili, pa o muskarcima koji ponizavaju i udaraju zene pa reci svi su muskarci seksisti, pa o nasim ratovima pa reci svi su Balkanci agresivni i glupi jer ratuju svako 20 godina... Lista se do sutra nastavlja, mozes bilo sta staviti, pojedinac ne predstavlja citavu skupinu.

shin

#1628 Re: Danasnji "feminizam"

Post by shin » 09/03/2017 17:28

Mogu ti u trenu iskopati desetak ovakvih pacijenata u pet klikova.

Razumijem feminizam u Saudijskoj Arabiji, ali plakanje po americi i zapadu stvarno nema smisla.

vješalica

#1629 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vješalica » 09/03/2017 17:30

Mnogima predstavlja prvenstveno sto nemaju pojma o sustini konkretno feminizma pa onda i svega ostalog.Nepoznavanjr sustine steti.

vješalica

#1630 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vješalica » 09/03/2017 17:30

shin wrote:Mogu ti u trenu iskopati desetak ovakvih pacijenata u pet klikova.

Razumijem feminizam u Saudijskoj Arabiji, ali plakanje po americi i zapadu stvarno nema smisla.
To je zato sto Ameriku i Zapad opcenito dozivljavamo kao nesto ekakluzivno i savrseno iako nije tako. ;)

shin

#1631 Re: Danasnji "feminizam"

Post by shin » 09/03/2017 17:36

vješalica wrote:

To je zato sto Ameriku i Zapad opcenito doživljavamo kao nesto ekskluzivno i savrseno iako nije tako. ;)

Vjerujem da nije, ali plakanje o seksističkim klima uređajima, online silovanju, rejp kulturi, trigerovanju.

Moderni feminizam je kriv što je takva slika formirana u javnosti, niko drugi.

Evo još jedan fin link čime se moderni feminizam bavi,

https://heatst.com/world/feminist-snow- ... tandstill/

Klitemnestraaa

#1632 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Klitemnestraaa » 09/03/2017 17:38

vješalica wrote:

To je zato sto Ameriku i Zapad opcenito dozivljavamo kao nesto ekakluzivno i savrseno iako nije tako. ;)
Mogu i ja u trenu pedeset islamista naci, ali to ne znaci da oni predstavljaju Islam.
Feminizam ima jako mnogo grana od liberalnog do radikalnog.

Cuj nema smisla, vidjeh nedavno Trump hoce da zabrani abortus. Kako bolan nema smisla, sutra da me neko siluje da sam u US drzava bi odlucivala u moje ime sta da radim s djetetom u sebi. A da me silovao prosle godine, onda bih imala slobodnu volju odlucivati sta da radim sa svojim tijelom. Kako to ima smisla, aj objasni? :? :? :? :? :?

A da ne pricam o sex-shamingu. :run:

vješalica

#1633 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vješalica » 09/03/2017 17:40

Feminizam je jedno
A moderni feminizam je drugo
Zato ne treba bacati u kos sve ;)
Doduse pojedinici ga bacaju i ne razumiju sustinu.

Connaisseur Karlin
Has thanked: 172 times
Been thanked: 31 times

#1634 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin » 09/03/2017 17:40

Hakiz wrote: Same žene koje u mojoj firmi rade duže i kojima su šefovali i muškarci i žene kažu da im je bolje kada su im šefovi muškarci.
to ces cuti od zena na Balkanu, jer je drugacija radna atmosfera , dok na Zapadu to neces cuti :-D

stav zena o zenama nije svugdje u svijetu isti,a najcesce ovisi od drustava u kojim su odrasle ili u kojim danas rade :)

Connaisseur Karlin

#1635 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin » 09/03/2017 17:42

vješalica wrote:

u SAD zene majke nisu dobro tretirane, od nemanja dovoljno vrmna za djete, do placanja vrtica , sve je jednostavno preskupo , i nije nikoga briga na poslu , da li se ista majka tromjescene beb dovoljno naspavala :)

bezVolana

#1636 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bezVolana » 09/03/2017 17:43

annoy wrote: Pitanje je zašto je feministicama ok posvetiti se karijeri nauštrb majčinstva ali obrnuto nije nego je dokaz opresije
po meni, pravom feministi je svejedno da li je zena odlucila da rodi 10 djece ili da se posveti i dobije tri mastera i dva doktorata.
kljucno u ovoj recenici je da je ZENA ODLUCILA, sama, sjela rekla, odoh uraditi to to i to i uradila.

svako ko osudjuje bilo sta, ne moze se nazvati aktivistom bilo koje vrste. lako je biti tolerantan prema onom sto ti je blisko

shin

#1637 Re: Danasnji "feminizam"

Post by shin » 09/03/2017 17:43

Stari feminizam se na zapadu izborio za svoja prava, žene imaju ista prava kao i muškarci, wage gap ne postoji, zakonski je zabranjen. Abortus je dozvoljen, zato je na zapadu feminizmu mjesto u istoriji, a ne da se bavi seksističkim klima uređajima.

Ja bih vam prvi kapu skinuo na prozivku saudijske arabije ili nekog poteza na štetu saudijske arabije, ili da radite nešta po tom pitanju, lov na vještice protiv nepostojećih problema vas samo svrstava u grupu sa klaunima.

Connaisseur Karlin

#1638 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin » 09/03/2017 17:47

annoy wrote: Uz rizik da me optuže da imam "internaliziranu mizoginiju", morat ću se složit s njima

Još nešto što ne razumijem iz članka, odnosno ne shvaćam zbog čega je to problem, je sljedeće
"Na osnovnim studijama svih univerziteta uspeva da diplomira mnogo više žena nego muškaraca. Ali, kad je reč o nastavku obrazovanja i sticanju viših akademskih titula, dolazi do velikog obrta: najednom, više je muškaraca među doktorima nauka. Normalno, jer džaba ženi stručnost, obrazovanje, diplome i titule, ako se nije udala i „ostvarila kao majka“.
Zašto je za feministice problematično to što žene donose drugačije odluke nego muškarci u vezi nastavka školovanja/karijere kako bi se ostvarile i kao majke? Pa ne mogu muževima delegirat da se porode. Ova zadnja rečenica prilično omalovažava ženinu majčinsku ulogu i želju za brakom, pretpostavljajući da zbog toga žena ne bi sebi trebala dozvoliti da prekine školovanje ili prestane raditi. Postoje žene kojima je uloga majke draža od bilo koje druge, od diplome, titule, stručnosti,i koje se osjećaju kao žene tek kad se ostvare na tom polju. I to je njihov slobodan izbor i ne shvaćam zbog čega se to omalovažava. Čini mi se kao da se pretpostavlja da je školovanje/karijera isključivo ženina osobna odluka, a ostvarivati se kao majka i žena je isključivo nametnuto od društva i zapravo opresija :roll:
annoy,prvi put cujem da feminstkinje tako razmisljaju, ili ti pises o nekom posebnom feministickom ogranku kojem je takva nonsense agenda :-)

vješalica

#1639 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vješalica » 09/03/2017 17:48

shin wrote:Stari feminizam se na zapadu izborio za svoja prava, žene imaju ista prava kao i muškarci, wage gap ne postoji, zakonski je zabranjen. Abortus je dozvoljen, zato je na zapadu feminizmu mjesto u istoriji, a ne da se bavi seksističkim klima uređajima.

Ja bih vam prvi kapu skinuo na prozivku saudijske arabije ili nekog poteza na štetu saudijske arabije, ili da radite nešta po tom pitanju, lov na vještice protiv nepostojećih problema vas samo svrstava u grupu sa klaunima.
Ako je zakonski zabranjen ne znaci da ne postoji. Isto kao npr ubistvo. Ukljucujuci i atereotipe o zabranjenim stvarima.Suati a je u tome izlijeciti misljenje kod ljudi da je npr silovana zna izazivala itd itd...to ne mozes zakonom uraditi
A inace sto si se svezao seksistickog klima uredjaja?
Umjesto toga treebao si diskutovati o feminizmu u Saudiji ako uopce ista o tome znas ;)

bezVolana

#1640 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bezVolana » 09/03/2017 17:52

isto tako je lako iskopati jedan primjer o klimama i hvatati se na to i ne saslusati milion drugih.

evo jedan od licnih primjera zbog kojeg tvrdim da moja borba nije gotova: izasla na 5 min iz kancelarije, vracam se, moja stolica zauzeta. tu sjedi jedan polusefic i prica nesto sa kolegama. ja stala pored i cekam da on primijeti, ustane, pomjeri se, nesto - sve opusteno naravno i spremna na salu. kad on pogleda me, skonta da je moja stolica, i lupi par puta dlanom o koljeno kao da mu sjednem u krilo
to kako sam se osjecala u tom ternutku, kako sam odreagovala i to da on to vise nikad nije ponovio nije bitno.

bitno je da se mogu kladiti da se ovo muskarcima ne desava.

podvlacim, ovo je jedan od primjera, bilo je i ruznijih. a sigurna sam da svaka zena moze doci i izvuci po jednu situaciju minimalno.
ali nema veze, nek nam muskarci fino objasne i kazu kako smo mi to sve umislile i zakomplikovale. :thumbup:
Last edited by bezVolana on 09/03/2017 18:02, edited 1 time in total.

annoy

#1641 Re: Danasnji "feminizam"

Post by annoy » 09/03/2017 17:55

Ako prihvatimo da feminizam ima neke svoje suštinske vrijednosti, nažalost činjenica je da se treći val feminizma od njih odmaknuo najdalje što je mogao. Da je barem ovaj primjer iz videa nešto što je izolirano i pojedinačno. Imam osjećaj da kod nas nije tako, kod nas po meni postoji još dosta "zdravog" feminizma jer kod nas ima još posla na polju ženske ravnopravnosti (doduše ima jednako toliko posla oko ljudskih prava općenito, ne samo ženskih), međutim promatrajući problematiku feminizma na zapadu općenito postaje očito kako je tu nešto trulo, još od 2. vala, a 3. val da ne spominjemo. Ovo što vidimo u videu, histerija, kult žrtve, to je nešto što se nažalost itekako udomaćilo u današnji feminizam. Pogledajte situaciju na američkim sveučilištima. "Ženske studije" su proizvele toliko mitova i histerije, podvaljujući potpuno pogrešne interpretacije određenih statističkih podataka i stvara se opća histerija kako žene na zapadu, pogotovo na sveučilištima, žive u nekakvoj kulturi silovanja gdje je normalno da će svaka četvrta biti seksualno zlostavljana. To je samo jedan primjer. Mitove o razlikama u plaći da ne spominjem. Razvija se kultura političke korektnosti, tzv. trigger warnings, safe spaces, i slično. Od žena se stvaraju nemoćne žrtve koje nisu dovoljno snažne da čuju različita razmišljanja nego im treba sigurno okruženje gdje neće ni na koji način biti intelektualno izazvane. Na šta je feminizam danas na zapadu spao je zapravo jako žalosno. I uglavnom ignorira stvarne probleme žena danas, žena koje žive u sustavima koji ih zaista diskriminiraju, i gdje stvarno postoji opresija prema ženama.
Ja se iskreno nadam da mi ovdje nećemo postati dio tog užasnog trenda. Nadam se da će žene svoje napore usmjeriti tamo gdje je potrebno i da neće pasti pod utjecaj onih koji im govore kako su žrtve, da su potlačene i sustavno diskriminirane, da postoji nekakav fantomski patrijarhat i da ih treba voditi za ruku kroz život, kroz posao, kroz školovanje. Mi žene smo puno više od toga.

vješalica

#1642 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vješalica » 09/03/2017 17:55

Draga moja
Osim sto im se ne desava indolentni su na takvo ponasanje.Vjerujem da niko u kancelariji nije posteno odreagovao osim tebe.Tipicno za jedno 'mentalno doatignuce izvrnutog naseg mentaliteta'.

annoy

#1643 Re: Danasnji "feminizam"

Post by annoy » 09/03/2017 17:56

Connaisseur Karlin wrote:
annoy,prvi put cujem da feminstkinje tako razmisljaju, ili ti pises o nekom posebnom feministickom ogranku kojem je takva nonsense agenda :-)
To je doslovan citat iz članka kojeg je navela wewa

Connaisseur Karlin

#1644 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin » 09/03/2017 17:59

shin wrote:Stari feminizam se na zapadu izborio za svoja prava, žene imaju ista prava kao i muškarci, wage gap ne postoji, zakonski je zabranjen. Abortus je dozvoljen, zato je na zapadu feminizmu mjesto u istoriji, a ne da se bavi seksističkim klima uređajima.
Zapad i daje "pati" od stereotipa, a to se ne moze regulisati zakonom, npr. prilikom zaposljavanja, komisija nije duzna obrazloziti razlog odbijanja ponude za rad , a u SAD se i danas frosiraju procenti bijeli i crnih zaposlenih u kompanijama,kao legalni oblik kontroliranja kompanija,a to i dalje ne mjenja status da su zene crnkinje u losijoj poziciciji od zene bjelkinje, jer procentilalna evidencija ponekad ima i kontraefekat . :)

Connaisseur Karlin

#1645 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin » 09/03/2017 18:00

annoy wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
To je doslovan citat iz članka kojeg je navela wewa
izjava je ortodoksna glupost :)

bezVolana

#1646 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bezVolana » 09/03/2017 18:00

naravno da nije niko odreagovao. jos sam se tu kao trebala nasmijesiti i biti polaskana time sto sma toliko slatka da mi se nudi da sjednem u krilo . . .
ne sjecam se da je iko od muskaraca ikad stao i odbranio ijednu djevojku/zenu koja se nasla na udaru seksistickih komentara. ili se ona sama brani ili neka druga djevojka/zena uskoci. i obicno je sve to jako simpaticno i ako zensko odbrusi, pretjeruje. pa samo su se salili.

vješalica

#1647 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vješalica » 09/03/2017 18:02

bezVolana wrote:naravno da nije niko odreagovao. jos sam se tu kao trebala nasmijesiti i biti polaskana time sto sma toliko slatka da mi se nudi da sjednem u krilo . . .
ne sjecam se da je iko od muskaraca ikad stao i odbranio ijednu djevojku/zenu koja se nasla na udaru seksistickih komentara. ili se ona sama brani ili neka druga djevojka/zena uskoci. i obicno je sve to jako simpaticno i ako zensko odbrusi, pretjeruje. pa samo su se salili.
Pa 'logicno'. Tipicna zloupotreba zrtve za niske strasti mentaliteta.
Obicno odbrana poprimi nekakvu simpaticnost(a ne znam po cemu) ili sistem 'zasto toliko to dozivljavas licno'.
Nije dzaba receno sit gladnom ne vjeruje

Connaisseur Karlin

#1648 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin » 09/03/2017 18:13

annoy wrote:Ako prihvatimo da feminizam ima neke svoje suštinske vrijednosti, nažalost činjenica je da se treći val feminizma od njih odmaknuo najdalje što je mogao. Da je barem ovaj primjer iz videa nešto što je izolirano i pojedinačno. Imam osjećaj da kod nas nije tako, kod nas po meni postoji još dosta "zdravog" feminizma jer kod nas ima još posla na polju ženske ravnopravnosti (doduše ima jednako toliko posla oko ljudskih prava općenito, ne samo ženskih), međutim promatrajući problematiku feminizma na zapadu općenito postaje očito kako je tu nešto trulo, još od 2. vala, a 3. val da ne spominjemo. Ovo što vidimo u videu, histerija, kult žrtve, to je nešto što se nažalost itekako udomaćilo u današnji feminizam. Pogledajte situaciju na američkim sveučilištima. "Ženske studije" su proizvele toliko mitova i histerije, podvaljujući potpuno pogrešne interpretacije određenih statističkih podataka i stvara se opća histerija kako žene na zapadu, pogotovo na sveučilištima, žive u nekakvoj kulturi silovanja gdje je normalno da će svaka četvrta biti seksualno zlostavljana. To je samo jedan primjer. Mitove o razlikama u plaći da ne spominjem. Razvija se kultura političke korektnosti, tzv. trigger warnings, safe spaces, i slično. Od žena se stvaraju nemoćne žrtve koje nisu dovoljno snažne da čuju različita razmišljanja nego im treba sigurno okruženje gdje neće ni na koji način biti intelektualno izazvane. Na šta je feminizam danas na zapadu spao je zapravo jako žalosno. I uglavnom ignorira stvarne probleme žena danas, žena koje žive u sustavima koji ih zaista diskriminiraju, i gdje stvarno postoji opresija prema ženama.
Ja se iskreno nadam da mi ovdje nećemo postati dio tog užasnog trenda. Nadam se da će žene svoje napore usmjeriti tamo gdje je potrebno i da neće pasti pod utjecaj onih koji im govore kako su žrtve, da su potlačene i sustavno diskriminirane, da postoji nekakav fantomski patrijarhat i da ih treba voditi za ruku kroz život, kroz posao, kroz školovanje. Mi žene smo puno više od toga.
annoy,ja jso nisam bila svjedok tog strasnog i nonsesne vala treceg feinizma :-D sad si me "natjerla" da razmislim, gdje se isti konkretno deseva :)

Connaisseur Karlin

#1649 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin » 09/03/2017 18:16

bezVolana wrote:naravno da nije niko odreagovao. jos sam se tu kao trebala nasmijesiti i biti polaskana time sto sma toliko slatka da mi se nudi da sjednem u krilo . . .
isti muskraci iz tvoje kancelarije bi izgbili posao u drugim drzavama :)

tvoj primjer se desio gdje?

annoy

#1650 Re: Danasnji "feminizam"

Post by annoy » 09/03/2017 18:20

Connaisseur Karlin wrote: annoy,ja jso nisam bila svjedok tog strasnog i nonsesne vala treceg feinizma :-D sad si me "natjerla" da razmislim, gdje se isti konkretno deseva :)
drago mi je :)

preporučujem predavanja feministice Christine Hoff Sommers

Post Reply