"Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#26 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Sezam »

Ona teorija o Kjubriku i filmu Shining nije za odbaciti.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#27 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by insomnia78 »

Nije to samo jedna misija nego vise njih, koje uzgred niko od americkih suparnika nije demantov'o i koje je moguce dokazati

Tako da danas na zemlji samo najneobrazovaniji sloj stanovnistva vjeruje u nekakvu americku zavjeru i snimanje u studiju
User avatar
Saian
Posts: 15340
Joined: 08/04/2004 21:50

#28 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Saian »

“There’s a fascinating frailty of the human mind that psychologists know all about, called “argument from ignorance.” This is how it goes. Remember what the “U” stands for in “UFO”? You see lights flashing in the sky. You’ve never seen anything like this before and don’t understand what it is. You say, “It’s a UFO!” The “U” stands for “unidentified.”
But then you say, “I don’t know what it is; it must be aliens from outer space, visiting from another planet.” The issue here is that if you don’t know what something is, your interpretation of it should stop immediately. You don’t then say it must be X or Y or Z. That’s argument from ignorance. It’s common. I’m not blaming anybody; it may relate to our burning need to manufacture answers because we feel uncomfortable about being steeped in ignorance.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#29 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by JThomas »

insomnia78 wrote:Nije to samo jedna misija nego vise njih, koje uzgred niko od americkih suparnika nije demantov'o i koje je moguce dokazati

Tako da danas na zemlji samo najneobrazovaniji sloj stanovnistva vjeruje u nekakvu americku zavjeru i snimanje u studiju
sasvim dovoljno ljudi na zemlji i dalje ne zna čitati i pisati da bi to bilo bukvalno tačno. u ovo vjeruju kvaziobrazovani.
User avatar
astala_vistala
Posts: 1421
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#31 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by astala_vistala »

Dobra tema,nedavno sam gledao par nekih dokumentaraca u kojima se spominje i program apollo,uglavnom akteri dokumentaraca su Donald Rumsfeld,Henry Kissinger i mnoge poznate ličnosti iz američke administracije,uglavnom suština je da Richard Nixon zbog straha od neuspijeha,pogibije i sl odlucio da se napravi protumjera to jeste da se slijetanje na mjesec snimi u studiju,inspiacija za citavu tu pricu jeste "Odiseja u svemiru" imali su i glumce(agente) koje je poslije toga trebalo poslati u neku trecu zemlju,takođje i visokorangirani sovjeti potvrđiju slicnu pricu,i govore kako je istina da je apollo otisao jer su ih i oni pratili putem svojih instrumenata,tu je pala i prica o van alenovom pojasu zracenja koji je jedno vrijeme bio predmet zavjere i na kraju Henry Kissinger : kada smo Amstrongu dali papir na kojem pise sta treba reci kada sleti na mjesec,rekao je "ko je napisao ovu glupost" :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#32 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by ExNihilo »

User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#33 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Zviz »

Linco meni nema niko sta da dokazuje i ubjedjuje me. Ja vidim citavu pricu oko sljetanja na mjesec kao razloga, da se pokaze Sovjetskom savezu, vidite sad smo mi jaci po tom pitanju. Ovaj sto prica o fimu i formatima i tehnologiji. Iskreno receno, tehnologija je tada bila na sprem rezoluciji jednog obicnog TV znatno jaca nego sto je danasnji omjer. O onom sto on prica, o rezanju filma (negativa) i spajanju i sl. za sve i jedan film su to radili pa cak i za 2001 (film) pa opet kad gledate orginal snimak iz 1969 god. je cist ko mljeko.

Ja licno nemam razloga da vjerujem, niti sam ubjedjen da su bili na mjesecu, a jos manje imam razloga da vjerujem da je pripomogla Jugoslavija, tj. razvoju lunarnih letova. Moze se malo smjesnije objasniti, ako je stvarno Jugoslavija pomogla Amerikancima da slete na mjesec, odnosno ako je Tamic, FAP itd. pomogli, onda su Ford, Chrysler, tj. ako cemo se tako rukovati, obicne kante.

A brate vole i ovi Slovenci da lazu ko niko u svijetu. Gori su od Skota kad je para u pitanju.
User avatar
astala_vistala
Posts: 1421
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#34 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by astala_vistala »

Zviz wrote:Linco meni nema niko sta da dokazuje i ubjedjuje me. Ja vidim citavu pricu oko sljetanja na mjesec kao razloga, da se pokaze Sovjetskom savezu, vidite sad smo mi jaci po tom pitanju. Ovaj sto prica o fimu i formatima i tehnologiji. Iskreno receno, tehnologija je tada bila na sprem rezoluciji jednog obicnog TV znatno jaca nego sto je danasnji omjer. O onom sto on prica, o rezanju filma (negativa) i spajanju i sl. za sve i jedan film su to radili pa cak i za 2001 (film) pa opet kad gledate orginal snimak iz 1969 god. je cist ko mljeko.

Ja licno nemam razloga da vjerujem, niti sam ubjedjen da su bili na mjesecu, a jos manje imam razloga da vjerujem da je pripomogla Jugoslavija, tj. razvoju lunarnih letova. Moze se malo smjesnije objasniti, ako je stvarno Jugoslavija pomogla Amerikancima da slete na mjesec, odnosno ako je Tamic, FAP itd. pomogli, onda su Ford, Chrysler, tj. ako cemo se tako rukovati, obicne kante.

A brate vole i ovi Slovenci da lazu ko niko u svijetu. Gori su od Skota kad je para u pitanju.
Zviz,pored svemirske utrke izmedju dva suprotstavljena bloka,najveci razlog jeste razvoj interkontinentalnih raketa,to jeste utrka u naoruzanju,ali kako poreskim obveznicima prodati pricu skupu 30 milijardi dolara ? citav projekt apollo je zasnovan na razvoju interkontinentalne rakete Saturn 5 koja koja se bazira na V1 i V2 raketama koje su sijale smrt po Londonu za vrijeme WW2 a glavni naučnik u citavoj toj prici Wernher von Braun SS oficir koji je u akciji "spajalica" odveden u SAD i nastavio da radi za NASU,da bi shvatio o cemu ti govorim,kada je 1957 uspijesno lansiran "Sputnjik 1" citava Amerika je bila zaprepastena,ali ne zbog poraza u "svemirskoj utrci" nego zato sto su sovjeti prvi imali interkontinentalnu raketu koja naravno moze nositi nuklearno oruzije i to je bit citave price bar po mojem misljenju,mada zasto je naglo prekinut program apollo je posebna prica.
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#35 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Edin H. »

Koliko je Tito opalio Amere po dzepu?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#36 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Fudo387 »

Edin H. wrote:Koliko je Tito opalio Amere po dzepu?
Pojma nemam, samo sam citajuci ovu temu sad potpuno siguran da se nas narod masovno drogira.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#37 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Zviz »

dječak sa šibicama wrote:Pa ima tu nekih stvari koje se skrivaju, Fabrika Motora Priboj je u tajnosti pravila repliku Aerojet Rocketdyne RS-25, Pobjeda iz Gorazda je radila tekuci hidrogen LH2 dok se u Energoinvestu Dalekovodi u Blazuju gradila lansirna rampa u tajnim podzemnim proizvodnim halama.

Onda su skontali da nema potrebe za svim tim, dovoljno je napraviti dobar filmski studio i angazirati Kjubrika, pred sam rat napravljen je studio na Kostunjaku sa replikom mjeseceve povrsine, vec je i jugoslovenska zastava zabodena "na Mjesec" ali poceo je rat i sve je palo u vodu, uskoro su u tom studiju snimali Zvezde Granda.
:pisnuo:
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#38 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Arminovski »

Zviz wrote:Linco meni nema niko sta da dokazuje i ubjedjuje me. Ja vidim citavu pricu oko sljetanja na mjesec kao razloga, da se pokaze Sovjetskom savezu, vidite sad smo mi jaci po tom pitanju. Ovaj sto prica o fimu i formatima i tehnologiji. Iskreno receno, tehnologija je tada bila na sprem rezoluciji jednog obicnog TV znatno jaca nego sto je danasnji omjer. O onom sto on prica, o rezanju filma (negativa) i spajanju i sl. za sve i jedan film su to radili pa cak i za 2001 (film) pa opet kad gledate orginal snimak iz 1969 god. je cist ko mljeko.
:-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#39 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Zviz »

User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#40 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Tercius »

Meni je vrh kad majorizirani hrvati iz BiH bolje poznaju geografiju i politicke prilike u Hrvatskoj a ne znaju za aerodrom Zeljave.A sto se tice ove teme kao da sam nekad negdje pokupio informaciju iz nekog clanka da ustvari je postojao neki lik sa ovih prostora Volksdeutscher,a koji je imao neku svoju ulogu u razvijanju V1-V2 raketa tokom WW2 a kojeg je OZNA-UDBA ili ko vec i nafatala u toj nekoj porodicnoj kuci gdje se skrivao sa kompletnom tom nekom relevantnom dokumentacijom.Takodje sam koliko se sjecam i procitao da su amerikanci tih godina u stvari imali problema sa aerodinamikom letjelica koje bi bile koristene za lanisranje u svemir te da su na osnovu tih dokumentacija dobijenih od strane Yugoslavije uspjesno i rjesili taj problem.Po mom misljenu ovo nije suplja.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#41 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by hrle1976 »

Slabo ko moze toliko da laze ko USA svoje gradjane.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#42 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by insomnia78 »

Edin H. wrote:Koliko je Tito opalio Amere po dzepu?
Dobio je kamen s mjeseca
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#43 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Hajvan »

ozbiljni forumaši u ozbiljnoj diskusiji povodom sadržaja jednog mockumentarya.

:lol:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#45 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Thorgerson »

hrle1976 wrote:Slabo ko moze toliko da laze ko USA svoje gradjane.
upravo tako momce, sjedi pet.
Image
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#46 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by JThomas »

ozbiljni forumaši zviz i hrle.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#47 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by hrle1976 »

JThomas wrote:ozbiljni forumaši zviz i hrle.
Ozbiljnijeg od tebe nema na ovom dunjaluku :oops:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40711
Joined: 29/06/2011 23:39

#48 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by dječak sa šibicama »

Vi se tu zaebavate a nama je malo falilo da posaljemo raketu u svemir.

Da nebi rata...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#50 Re: "Houston, we have a problem!" - Jugoslovenski svemirski program ili ipak neka slovenacka naucna fantastika?

Post by Zviz »

Jthomas jedan od ovisnika foruma, brate izadjes li ti ikad vani? 7 godina na forumu sa prosjecnih 20 postova dnevno, jedno Commie te nadmasio :D


Amerikanci su samo vidili mjesec preko teleskopa kao i svi ostali. 61 ona budala od JFK najavila put na mjesec i to 7 dana poslje Gagarina u svemiru. Tad amerikanci nisu imali ni covjeka blizu svemira a 8 god kasnje bili na mjesecu, i to jos 60ih godina. Danas 10 godina poslje obustave space shutle programa nisu u stanju imati novi vec ih rusi vozikaju iz bajkura istom metotom kad su i Gagarina poslali gore. :oops:

A eto uz pomoc juge isli ameri u svemir, ne na mjesec. Znal ko jesu li mazali nase pastete na putu ? :oops:
Post Reply