Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
anelsol
Posts: 3060
Joined: 10/05/2017 22:41

#8526 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by anelsol »

archi_a wrote: 22/03/2023 14:35 Spinuju vas a i vi prenoseći taj spin, svjesno ili nesvjesno spinujete dalje.
Odluka o povećanju koeficijenata i povećanju plata i naknada državnim službenicima, pa tako i policiji i vojnicima donijeta je u prošlom sazivu, tako da ovaj donešeni budžet i povećanje od 85 miliona za vojsku prati taj zakon, oko toga nije bilo pregovora i "dobre volje" pojedinaca. Budžet oslikava stvarnu potrebu, po novom zakonu o povećanjima plata i naknada. Nisu mogli dobiti manje. Sve institucije kojih se tiče ovo povećanje su u ovom budžetu dobile povećanja sukladno tome koliko treba da im se izdvoji po novim koeficijentima i potrebama. Nisu ga mogli umanjiti jer su ti koeficijenti sa novim stanjem morali biti uvršteni u novi budžet, donešenim zakonom o povećanju budžeta BIH za 22 posto. Mi problematizujemo što se nije napravio pritisak da se uvrsti dodatni dio, vezano za proces nabavke opreme i sistema, sada kada ta priča dobija svoje obrise.

Parlamentarna skupština BiH je na 27. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 9. marta, i na 25. sjednici Doma naroda, održanoj 29. avgusta 2022. godine, usvojila Zakon o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH.

Usvojenim izmjenama se povećavaju koeficijenti za obračun plata određenim kategorijama zaposlenika, državnih i policijskih službenika, te za profesionalna vojna lica sa primjenom od 1. 10. 2022. godine.


Prestanite spinovati, smiješni ste.
Nisam ovo znao. Ispade da se trojka kiti SDA/DF perjem :D
archi_a
Posts: 10390
Joined: 11/12/2011 18:11

#8527 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Zato ih ne mogu. Ne zato što se bore da pobijede političke oponente, ne zato što možda favorizujem nekog drugog, normalno je da se političari mijenjaju, to su normalni procesi u pluralizmu, već zato što izađe, gleda me u oči i priča priču za koju znam da laže. Iznervira me to što misli da može da me napravi budalom. Nisu svi ljudi kokoši, hadalji jedni. I šta da očekujem od takvog ministra, političara?!? Ja ništa dobro. On je već spinovima i lažima pokazao kakav je čovjek, na šta je spreman i šta mogu očekivati u buduće. :roll:
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#8528 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Škobo Habu »

archi_a wrote: 22/03/2023 14:35 Spinuju vas a i vi prenoseći taj spin, svjesno ili nesvjesno spinujete dalje.
Odluka o povećanju koeficijenata i povećanju plata i naknada državnim službenicima, pa tako i policiji i vojnicima donijeta je u prošlom sazivu, tako da ovaj donešeni budžet i povećanje od 85 miliona za vojsku prati taj zakon, oko toga nije bilo pregovora i "dobre volje" pojedinaca. Budžet oslikava stvarnu potrebu, po novom zakonu o povećanjima plata i naknada. Nisu mogli dobiti manje. Sve institucije kojih se tiče ovo povećanje su u ovom budžetu dobile povećanja sukladno tome koliko treba da im se izdvoji po novim koeficijentima i potrebama. Nisu ga mogli umanjiti jer su ti koeficijenti sa novim stanjem morali biti uvršteni u novi budžet, donešenim zakonom o povećanju budžeta BIH za 22 posto. Mi problematizujemo što se nije napravio pritisak da se uvrsti dodatni dio, vezano za proces nabavke opreme i sistema, sada kada ta priča dobija svoje obrise.

Parlamentarna skupština BiH je na 27. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 9. marta, i na 25. sjednici Doma naroda, održanoj 29. avgusta 2022. godine, usvojila Zakon o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH.

Usvojenim izmjenama se povećavaju koeficijenti za obračun plata određenim kategorijama zaposlenika, državnih i policijskih službenika, te za profesionalna vojna lica sa primjenom od 1. 10. 2022. godine.


Prestanite spinovati, smiješni ste.
Ako je prošli saziv vlasti donio odluku, a presjedništvo BiH tu odluku potvrdilo osim Komšića, onda jedino komšićoidi i Bakirovi askeri trebaju da se zapitaju: zašto i zbog čega?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8529 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Bobi »

anelsol wrote: 22/03/2023 14:49 Nisam ovo znao. Ispade da se trojka kiti SDA/DF perjem
Zato sad SDF clan predsjedništva glasa protiv :D, kao mi radili a vi uzimate lovorike :D, e nemere to tako :D.
archi_a
Posts: 10390
Joined: 11/12/2011 18:11

#8530 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Nije Komšić oborio budžet, on je ovim htio da napravi pritisak i traži veće povećanje, da ga vrati na doradu u fiskalno vijeće, da ih odgodom usvajanja natjera da povećaju dio za opremanje!! Ovakav kakav je usvojen je minimum onoga što bi po zakonu o koeficijentima, platama i naknadama svakako bilo usvojeno. Odgoda usvajanja i zatezanje bi možda secesioniste natjeralo da pristanu na malu dopunu, jer im povlačenje novca treba pod hitno!!!
ŠTA VAM NIJE JASNO?!? :-)

Neeeeeevjeroooooovatnooooooooo
User avatar
anelsol
Posts: 3060
Joined: 10/05/2017 22:41

#8531 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by anelsol »

Bobi wrote: 22/03/2023 15:01
anelsol wrote: 22/03/2023 14:49 Nisam ovo znao. Ispade da se trojka kiti SDA/DF perjem
Zato sad SDF clan predsjedništva glasa protiv :D, kao mi radili a vi uzimate lovorike :D, e nemere to tako :D.
Sve se može kad se hoće :D Evo archi_a je pojasnio zašto je ljut. Meni ima smisla.
archi_a
Posts: 10390
Joined: 11/12/2011 18:11

#8532 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Pazi, ubijeđen sam da većina ovih koji mi idu u kontru, koji se oblizuju pripadaju liniji secesionističkih snaga. Nisu oni nikakvi pobornici trojke, niti su im pretjerano dragi konaković, nikšić, forto i kompanija. Oni samo koriste ovu situaciju, likuju na podijeljenosti probosanskog korpusa. Tako i ovaj duo čović dodik. Oni slave podijeljenost i "rat"u Sarajevu. Ne mogu da vjeruju da im uspijeva naum. Jednostavno, dočekali su svoj momenat podjele u većinskom bošnjačkom političkom tijelu i sad ordiniraju i rovare i guraju svoje davno utemeljene i do u tančine razrađene planove. Isto kao i u cg gdje je cijeli prosrpski korpus puhao u leđa dritanu, nosao ga na ramenima samo da radi u njihovu korist. To je tako. Žao mi je ako se neko od pobornika trojke upecao na njihova tumačenja i nesvjesno sudjeluje sa njima u rušenju svega što ima veze sa državom BiH.
Ne može meni nikad ni jedna probosanska stranka biti mrža od sds-a, hdz-a kao organizatora i idejnih tvoraca agresije (na sudovima dokazano) na BiH i snsd-a koji je dolaskom preuzeo palicu negiranja genocida, slavljenja ratnih zločinaca, pokušaja secesije i nastavka rata samo političkim sredstvima.
Ne može da ga jebeš! Moji su i sdp i sda i nip i df i ns i jebeni mirnes ajanović i svi kojima je BiH jedina država i tako tvrde. Odnosno nisu moji ali su mi sigurno draži od one tri navedene. Tako je, jebeš mene.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3027
Joined: 25/06/2014 14:16

#8533 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by kakotakonikako »

Škobo Habu wrote: 22/03/2023 14:17
kakotakonikako wrote: 22/03/2023 14:06

A gdje ti vidis kome ja sta fakturisem ? Malo bolje i detaljnije citaj, ubuduce.

Da, sada su NiP i SDP za to odgovorni i zasto ti to smeta ????

:bih:
Odgovorni zato što su povećali plaće uposlenicima OS BiH?

Odgovorni što su u materijalnom smislu zaustavili masovnu eroziju u smislu napuštanja OS-a?

DF i SDA su deceniju vlasti. Zašto nisu nešto poduzeli po tom pitanju?

Čudi me da Željko nije bio protiv u prošlim sazivima vlasti ili je možda sluš'o Bakira kako mu daje instrukcije da pristne na sve kada su pitanju fotelje.

Čim nema Bakira u raspodjeli fotelja odmah su se uspaničili SDA botovi oko helikoptera, tenkova i opreme. To što je običan vojnik, za to vrijeme, gulio straže i terene za 850 km, bolila je neka stvar i Izebegovića i Komšića.
O cemu ti to ?

Na moj konkretan post " A gdje ti vidis kome ja sta fakturisem ? Malo bolje i detaljnije citaj, ubuduce.", ti se upalis, profulis poentu i pises o necem desetom. Ali to i rade botovi.

Patriote ove zemlje ce je uvijek braniti. To te boli.

:bih:
Dr Arsla
Posts: 1181
Joined: 05/01/2013 16:16

#8534 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Dr Arsla »

Zeleni botovi na haparatima :mrgreen:
User avatar
anelsol
Posts: 3060
Joined: 10/05/2017 22:41

#8535 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by anelsol »

Šef kabineta člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića Alija Kožljak kazao je da su današnjim usvajanjem Budžeta za 2023. godinu uvećana izdvajanja za odbranu za gotovo 100 milona KM.

- Od izuzetne je važnosti naglasiti da će za operativne troškove Oružanih snaga BiH u 2023. godini biti na raspolaganju oko 40 miliona KM, što u oba slučaja predstavlja povećanje za 1/3 u odnosu na raspoloživa sredstava tokom 2022. godine – naveo je Kožljak.
User avatar
Penicilin
Posts: 511
Joined: 26/09/2009 13:59

#8536 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Penicilin »

archi_a wrote: 22/03/2023 15:23 Pazi, ubijeđen sam da većina ovih koji mi idu u kontru, koji se oblizuju pripadaju liniji secesionističkih snaga. Nisu oni nikakvi pobornici trojke, niti su im pretjerano dragi konaković, nikšić, forto i kompanija. Oni samo koriste ovu situaciju, likuju na podijeljenosti probosanskog korpusa. Tako i ovaj duo čović dodik. Oni slave podijeljenost i "rat"u Sarajevu. Ne mogu da vjeruju da im uspijeva naum. Jednostavno, dočekali su svoj momenat podjele u većinskom bošnjačkom političkom tijelu i sad ordiniraju i rovare i guraju svoje davno utemeljene i do u tančine razrađene planove. Isto kao i u cg gdje je cijeli prosrpski korpus puhao u leđa dritanu, nosao ga na ramenima samo da radi u njihovu korist. To je tako. Žao mi je ako se neko od pobornika trojke upecao na njihova tumačenja i nesvjesno sudjeluje sa njima u rušenju svega što ima veze sa državom BiH.
Ne može meni nikad ni jedna probosanska stranka biti mrža od sds-a, hdz-a kao organizatora i idejnih tvoraca agresije (na sudovima dokazano) na BiH i snsd-a koji je dolaskom preuzeo palicu negiranja genocida, slavljenja ratnih zločinaca, pokušaja secesije i nastavka rata samo političkim sredstvima.
Ne može da ga jebeš! Moji su i sdp i sda i nip i df i ns i jebeni mirnes ajanović i svi kojima je BiH jedina država i tako tvrde. Odnosno nisu moji ali su mi sigurno draži od one tri navedene. Tako je, jebeš mene.
Archi ti si svojim stavovima pokazao pristrasnost prema jednoj političkoj opciji bez valjanih argumenata. I sada ideš tako daleko da ko god se s tobom ne slaže taj je izdajnik i secesionista čime i dalje demonstriraš metode jedne politike. Upravo zato mnogi ovdje i ulaze u raspravu jer pokušavaš da budeš jedini kredibilan tumač bilo čega u vezi OS kao da niko drugi dobronamjeran nema pravo na mišljenje i argumente pogotovo ako su protivni tvojim. Činjenica je da poslije dugo vremena stagnacije imamo pozitivnu vijest u vezi OS i mnogi se ovdje tome raduju uključujući i mene. Ponudio si argument da se RS mogla ucijeniti i dobiti više međutim to nisi dokazao jer činjenica je da je RS već usvojila budžet i da povećanje plata u državnim institucijama nema nikakave veze sa otplatom duga RS. Ne može biti argument - trebali smo tražiti 300, a ne samo 100 jer ako nemaš pregovaračku poziciju onda gledaš da osiguraš ono što možeš dogovoriti. Za mene lično imajući u vidu kompletnu sigurnosnu i političku situaciju odobravanje povećanja plata za OS od strane SNSD kadrova je ravno odustajanju od politike secesije.

Prema tome bez obzira ko zato bio zaslužan imaćemo povećanje plata u OS što je za mene zaista razlog za slavlje jer smo se još prošle sedmice tješili "biće bolje" na objavu da u OS nedostaje preko 1200 vojnika i officira i pitali se šta će biti od oglasa za prijem novih vojnika ako se plate ne povećaju. Znamo dobro kakva je situacija bila u januaru prošle godine i što neko reče trebamo podići spomenik Zelenskom jer da su stvari krenule drugačije svi bi onda vidjeli šta znače OS kakve god da su. Prema tome mislim da su popunjenost jedinica i koliko toliko zadovoljan vojnik u ovom trenutku važniji nego dodatna oprema. To ne znači da dodatna oprema nije potrebna ali ono što su amerikanci naumili da nam daju sigurno će naći načina da nam daju. Ja sam također bio skeptičan oko Heleza imaju moji postovi od prije par mjeseci ali ovo što je napravljeno mislim da se treba složiti da je dobro za OS bez obzira na politiku. Međutim obzirom da ti smatraš da je trojka podjelila "bošnjački korpus" odnosno da secesionisti imaju razloga za slavlje jer SDA nije na vlasti jasno je u koju tikvu pušeš.

U svakom slučaju hvala ti na slikama.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8537 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Bobi »

Digitalna patriotska brigada :bih:
User avatar
Peacean
Posts: 2638
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#8538 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Peacean »

Bobi wrote: 22/03/2023 17:18 Digitalna patriotska brigada :bih:
Bolje išta nego ništa :lol: :bih:
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#8539 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by metal »

archi_a wrote: 22/03/2023 14:35 Spinuju vas a i vi prenoseći taj spin, svjesno ili nesvjesno spinujete dalje.
Odluka o povećanju koeficijenata i povećanju plata i naknada državnim službenicima, pa tako i policiji i vojnicima donijeta je u prošlom sazivu, tako da ovaj donešeni budžet i povećanje od 85 miliona za vojsku prati taj zakon, oko toga nije bilo pregovora i "dobre volje" pojedinaca. Budžet oslikava stvarnu potrebu, po novom zakonu o povećanjima plata i naknada. Nisu mogli dobiti manje. Sve institucije kojih se tiče ovo povećanje su u ovom budžetu dobile povećanja sukladno tome koliko treba da im se izdvoji po novim koeficijentima i potrebama. Nisu ga mogli umanjiti jer su ti koeficijenti sa novim stanjem morali biti uvršteni u novi budžet, donešenim zakonom o povećanju budžeta BIH za 22 posto. Mi problematizujemo što se nije napravio pritisak da se uvrsti dodatni dio, vezano za proces nabavke opreme i sistema, sada kada ta priča dobija svoje obrise.

Parlamentarna skupština BiH je na 27. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 9. marta, i na 25. sjednici Doma naroda, održanoj 29. avgusta 2022. godine, usvojila Zakon o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH.

Usvojenim izmjenama se povećavaju koeficijenti za obračun plata određenim kategorijama zaposlenika, državnih i policijskih službenika, te za profesionalna vojna lica sa primjenom od 1. 10. 2022. godine.


Prestanite spinovati, smiješni ste.
Upravo ti u ovom slučaju spinuješ i uzdaš se u neobavještenost ljudi sa kojima diskutuješ.

Istina je da je krajem prošle godine povećan koeficijent za državne službenike, policajce i pripadnike OSBiH sa malim platama (niskim koeficijentom). Isto tako je istina da je to usvojeno na inicijativu Kluba HDZ-a u Predstavničkom domu PSBiH.

Drugo povećanje plata je planirano povećanjem osnovice za obračun plata. Tu odluku je Vijeće ministara BiH usvojilo na istoj sjednici na kojoj je utvrđen Nacrt budžeta za ovu godinu. Osnovica je povećana sa 535 na 600 KM.

Dakle, osim onog prošlogodišnjeg povećanja plate za najmanje plaćene državne službenike, policajce i vojnike, budžetom za ovu godinu je planirano dodatno povećanje plata. I povećanje regresa na 450 KM (bio je 300 KM). I protiv toga je glasao Komšić.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10717
Joined: 27/04/2021 22:52

#8540 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by tramvajtrojka »

metal wrote: 22/03/2023 18:11
archi_a wrote: 22/03/2023 14:35 Spinuju vas a i vi prenoseći taj spin, svjesno ili nesvjesno spinujete dalje.
Odluka o povećanju koeficijenata i povećanju plata i naknada državnim službenicima, pa tako i policiji i vojnicima donijeta je u prošlom sazivu, tako da ovaj donešeni budžet i povećanje od 85 miliona za vojsku prati taj zakon, oko toga nije bilo pregovora i "dobre volje" pojedinaca. Budžet oslikava stvarnu potrebu, po novom zakonu o povećanjima plata i naknada. Nisu mogli dobiti manje. Sve institucije kojih se tiče ovo povećanje su u ovom budžetu dobile povećanja sukladno tome koliko treba da im se izdvoji po novim koeficijentima i potrebama. Nisu ga mogli umanjiti jer su ti koeficijenti sa novim stanjem morali biti uvršteni u novi budžet, donešenim zakonom o povećanju budžeta BIH za 22 posto. Mi problematizujemo što se nije napravio pritisak da se uvrsti dodatni dio, vezano za proces nabavke opreme i sistema, sada kada ta priča dobija svoje obrise.



Prestanite spinovati, smiješni ste.
Upravo ti u ovom slučaju spinuješ i uzdaš se u neobavještenost ljudi sa kojima diskutuješ.

Istina je da je krajem prošle godine povećan koeficijent za državne službenike, policajce i pripadnike OSBiH sa malim platama (niskim koeficijentom). Isto tako je istina da je to usvojeno na inicijativu Kluba HDZ-a u Predstavničkom domu PSBiH.

Drugo povećanje plata je planirano povećanjem osnovice za obračun plata. Tu odluku je Vijeće ministara BiH usvojilo na istoj sjednici na kojoj je utvrđen Nacrt budžeta za ovu godinu. Osnovica je povećana sa 535 na 600 KM.

Dakle, osim onog prošlogodišnjeg povećanja plate za najmanje plaćene državne službenike, policajce i vojnike, budžetom za ovu godinu je planirano dodatno povećanje plata. I povećanje regresa na 450 KM (bio je 300 KM). I protiv toga je glasao Komšić.
ma kao i sve drugo od sdf patriota uhvate se nečega laznog kao pijan plota i udaraju dok ta laz ne postane istina
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#8541 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by metal »

tramvajtrojka wrote: 22/03/2023 18:14
metal wrote: 22/03/2023 18:11

Upravo ti u ovom slučaju spinuješ i uzdaš se u neobavještenost ljudi sa kojima diskutuješ.

Istina je da je krajem prošle godine povećan koeficijent za državne službenike, policajce i pripadnike OSBiH sa malim platama (niskim koeficijentom). Isto tako je istina da je to usvojeno na inicijativu Kluba HDZ-a u Predstavničkom domu PSBiH.

Drugo povećanje plata je planirano povećanjem osnovice za obračun plata. Tu odluku je Vijeće ministara BiH usvojilo na istoj sjednici na kojoj je utvrđen Nacrt budžeta za ovu godinu. Osnovica je povećana sa 535 na 600 KM.

Dakle, osim onog prošlogodišnjeg povećanja plate za najmanje plaćene državne službenike, policajce i vojnike, budžetom za ovu godinu je planirano dodatno povećanje plata. I povećanje regresa na 450 KM (bio je 300 KM). I protiv toga je glasao Komšić.
ma kao i sve drugo od sdf patriota uhvate se nečega laznog kao pijan plota i udaraju dok ta laz ne postane istina
Ovog forumaša sam smatrao malo ozbiljnijim, bar kad su u pitanju OSBiH koje promoviše cijelo vrijeme. A onda ispadne da je veća mržnja prema "Trojki+" od dobrobiti pripadnika OSBiH.
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#8542 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Škobo Habu »

metal wrote: 22/03/2023 18:11
Dakle, osim onog prošlogodišnjeg povećanja plate za najmanje plaćene državne službenike, policajce i vojnike, budžetom za ovu godinu je planirano dodatno povećanje plata. I povećanje regresa na 450 KM (bio je 300 KM). I protiv toga je glasao Komšić.
Patriotski.

Najobičniji janjičar u službi Izet-bega.
User avatar
Athlon64
Posts: 2543
Joined: 24/11/2022 17:51

#8543 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Athlon64 »

Nisu ovdje baš svi intelektualno dovoljno kapacitirani da razumiju ono što @archi_a pokušava da objasni.

Svako normalan pozdravlja ovo izdvajanje dodatnih sredstava za OS BIH, ono što pomenuti forumaš pokušava (očito neuspješno) objasniti svjetini - na ovom pitanju se mogao izvršiti dodatni pritisak, jer budžet je potrebniji RS-u i HNS-u nego "muslimanskoj kvoti" - tako da se moglo tražiti veće izdvajanje za ovu namjenu i vjerovatno bi prošlo (u kojem procentu više, to ne znam, ali bi prošlo) jer druga strana nema izbora, ne odgovara im blokada sredstava....

Ali eto, po vašem ispade da je @archi_a protiv povećanja budžeta i plata za OS BiH ... wtf koji spin. :run:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10717
Joined: 27/04/2021 22:52

#8544 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by tramvajtrojka »

Athlon64 wrote: 22/03/2023 19:14 Nisu ovdje baš svi intelektualno dovoljno kapacitirani da razumiju ono što @archi_a pokušava da objasni.

Svako normalan pozdravlja ovo izdvajanje dodatnih sredstava za OS BIH, ono što pomenuti forumaš pokušava (očito neuspješno) objasniti svjetini - na ovom pitanju se mogao izvršiti dodatni pritisak, jer budžet je potrebniji RS-u i HNS-u nego "muslimanskoj kvoti" - tako da se moglo tražiti veće izdvajanje za ovu namjenu i vjerovatno bi prošlo (u kojem procentu više, to ne znam, ali bi prošlo) jer druga strana nema izbora, ne odgovara im blokada sredstava....

Ali eto, po vašem ispade da je @archi_a protiv povećanja budžeta i plata za OS BiH ... wtf koji spin. :run:
Kako je potrebniji RS-u i HNS-u kad su entitetski budzeti usvojeni davnih dana :mrgreen: :lol: :lol:
User avatar
Athlon64
Posts: 2543
Joined: 24/11/2022 17:51

#8545 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Athlon64 »

tramvajtrojka wrote: 22/03/2023 19:19
Athlon64 wrote: 22/03/2023 19:14 Nisu ovdje baš svi intelektualno dovoljno kapacitirani da razumiju ono što @archi_a pokušava da objasni.

Svako normalan pozdravlja ovo izdvajanje dodatnih sredstava za OS BIH, ono što pomenuti forumaš pokušava (očito neuspješno) objasniti svjetini - na ovom pitanju se mogao izvršiti dodatni pritisak, jer budžet je potrebniji RS-u i HNS-u nego "muslimanskoj kvoti" - tako da se moglo tražiti veće izdvajanje za ovu namjenu i vjerovatno bi prošlo (u kojem procentu više, to ne znam, ali bi prošlo) jer druga strana nema izbora, ne odgovara im blokada sredstava....

Ali eto, po vašem ispade da je @archi_a protiv povećanja budžeta i plata za OS BiH ... wtf koji spin. :run:
Kako je potrebniji RS-u i HNS-u kad su entitetski budzeti usvojeni davnih dana :mrgreen: :lol: :lol:
U državnim institucijama sjedi više "njihovih" nego "naših" - bio - vidio. Loš pokušaj spina.
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#8546 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by metal »

Athlon64 wrote: 22/03/2023 19:32
tramvajtrojka wrote: 22/03/2023 19:19

Kako je potrebniji RS-u i HNS-u kad su entitetski budzeti usvojeni davnih dana :mrgreen: :lol: :lol:
U državnim institucijama sjedi više "njihovih" nego "naših" - bio - vidio. Loš pokušaj spina.
I šta sa tim što je "više njihovih nego naših"? Šta bismo trebali zaključiti iz te tvoje tvrdnje?

Možda to da treba spriječiti donošenje budžeta i nastaviti svođenje državnih institucija na prosjački štap jer će ipak "nastradati" više njihovih nego naših?
archi_a
Posts: 10390
Joined: 11/12/2011 18:11

#8547 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Da bi mogli tvrditi da je neko usvojio budžet, prvo morate shvatiti šta je budžet i kako se usvaja budžet nekog nivoa, šta se sve ubraja u sredstva koja taj budžet pune i šta znači projekcija budžeta. Šta znači spisak svih PLANIRANIH prihoda i rashoda. Budžet na kraju godine može biti i u deficitu (kao što u većini slučajeva vidimo u entitetu rs pa onda hoda okolo obećava ruski kredit manji i veći, traži od mađara kredit, ili prodaje obveznice na londonskoj berzi po 5% kamate da bi popunio rupe, nema para da isplati plate) i u suficitu (pa se onda zna desiti da se novac prebaci na sljedeću kalendarsku godinu. Rijetko ali se može desiti) . Dakle, usvajanje budžeta se planira na osnovu projekcija i potreba i vrši se, popunjava po dogovorenim kvotama na osnovu svih planiranih prihoda (raspodjele iz zajedničke kase po osnovu pdv-a, carina i svih ostalih nameta) što čini najveći dio entitetskih budžeta, posudbama, trgovinom obveznicama na berzi i kreditnim zaduženjima (ako imaš šta da staviš kao garanciju). Budžet je ništa drugo nego SPISAK ŽELJA.
Da zaključimo, to što su entiteti usvojili budžet je pohvalno, ali je to još u velikoj mjeri samo spisak želja, jer nije usvojen državni budžet od kojeg kreće daljnja podjela prema dogovorenoj kvoti na niže nivoe. ;)
Kad već to naglašavam po peti put, da naglasim da je svako dosadašnje usvajanje budžeta na nivou države bilo takvo da su se entitetlije trudile da što manje dozvole sredstava za budžet države BiH, pogađate zašto??? Da bi više sredstava namakli, da bi im više ostalo za raspodjelu na entitetski nivo. Zaključak: to što je budžet entiteta usvojen, znači da su dogovorili koliko otprilike planiraju da potroše, po svim osnovama, planovima, projekcijama i potrebama to nikako ne znači da je novac već obezbjeđen, već naprotiv, novac tek treba da legne nakon usvajanja svih budžeta, pogotovo budžeta države Bosne i Hercegovine. DOK TO NE BUDE GOTOVO, PARE NIKOME NEĆE LEĆI NA RAČUN.
Al kome objašnjavati.
Kredibilitet?!? Kredibilitet, majstore, dobijaš svojim pisanjem, jer ne znamo se face to face, iznošenjem izvora, time što kroz to pisanje dobiješ potvrdu drugih kolega forumaša koji tvoju priču potvrde ili ne potvrde, dokažu da lažeš ili da govoriš istinu. Tako se stvara ili gubi kredibilitet, a ne da ti se javi nick kojeg u zadnjih 10 godina nisi nikad ni čuo ni vidio na topicu i onda se pojavi i u jednom ili dva posta pokuša da ti udari na kredibilitet, da ti bez ikakvog kontra dokaza kaže da lažeš. :-)
Zaključak: boli me k. šta vas par koje niko po dobrom zapamtio nije mislite o mom kredibilitetu. Ni na jedan način niste doprinijeli temi, javljate se ko padobranci uglavnom da napišete nešto u jednoj rečenici na nivou:ta će on, vid mu glave. Smiješno. I bez imalo lažne skromnosti, po cijenu da ispadnem i nadmen i bezobrazan, jasno ću reći, na osnovu vaših par upisa i procjene "elokventnosti" za vas sam tata mata po raznim osnovama i na koju god temu hoćete da razgovarate. Živili.
Last edited by archi_a on 22/03/2023 21:42, edited 2 times in total.
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#8548 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Mrvice_ba »

archi_a wrote: 22/03/2023 21:20 Da bi mogli tvrditi da je neko usvojio budžet, prvo morate shvatiti šta je budžet i kako se usvaja budžet nekog nivoa, šta se sve ubraja u sredstva koja taj budžet pune i šta znači projekcija budžeta. Šta znači spisak svih PLANIRANIH prihoda i rashoda. Budžet na kraju godine može biti i u deficitu (kao što u većini slučajeva vidimo u entitetu rs pa onda hoda okolo obećava ruski kredit manji i veći, traži od mađara kredit, ili prodaje obveznice na londonskoj berzi po 5% kamate da bi popunio rupe, nema para da isplati plate) i u suficitu (pa se onda zna desiti da se novac prebaci na sljedeću kalendarsku godinu. Rijetko ali se može desiti) . Dakle, usvajanje budžeta se planira na osnovu projekcija i potreba i vrši se, popunjava po dogovorenim kvotama na osnovu svih planiranih prihoda (raspodjele iz zajedničke kase po osnovu pdv-a, carina i svih ostalih nameta) što čini najveći dio entitetskih budžeta, posudbama, trgovinom obveznicama na berzi i kreditnim zaduženjima (ako imaš šta da staviš kao garanciju). Budžet je ništa drugo nego SPISAK ŽELJA.
Da zaključimo, to što su entiteti usvojili budžet je pohvalno, ali je to još u velikoj mjeri samo spisak želja, jer nije usvojen državni budžet od kojeg kreće daljnja podjela prema dogovorenoj kvoti na niže nivoe. ;)
Kad već to naglašavam po peti put, da naglasim da je svako dosadašnje usvajanje budžeta na nivou države bilo takvo da su se entitetlije trudile da što manje dozvole sredstava za budžet države BiH, pogađate zašto??? Da bi više sredstava namakli, da bi im više ostalo za raspodjelu na entitetski nivo. Zaključak: to što je budžet entiteta usvojen, znači da su dogovorili koliko otprilike planiraju da potroše, po svim osnovama, planovima, projekcijama i potrebama to nikako ne znači da je novac već obezbjeđen, već naprotiv, novac tek treba da legne nakon usvajanja svih budžeta, pogotovo budžeta države Bosne i Hercegovine. DOK TO NE BUDE GOTOVO, PARE NIKOME NEĆE LEĆI NA RAČUN.
Al kome objašnjavati.
Kredibilitet?!? Kredibilitet, majstore, dobijaš svojim pisanjem, jer ne znamo se face to face, iznošenjem izvora, time što kroz to pisanje dobiješ potvrdu drugih kolega forumaša koji tvoju priču potvrde ili ne potvrde, dokažu da lažeš ili da govoriš istinu. Tako se stvara ili gubi kredibilitet, a ne da ti se javi nick kojeg u zadnjih 10 godina nisi nikad ni čuo ni vidio na topicu i onda se pojavi i u jednom ili dva posta pokuša da ti udari na kredibikitet, da ti bez ikakvog kontra dokaza kaže da lažeš. :-)
Zaključak: boli me k. šta par vas koje niko po dobrom zapamtio nije mislite o mom kredibilitetu. Ni na jedan način niste doprinijeli temi, javljate se ko padobranci uglavnom da napišete nešto u jednoj rečenici na nivou:ta će on, vid mu glave. Smiješno.
Sta pricas ublehe, bolje slusaj softica kad vazi.
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#8549 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by metal »

archi_a wrote: 22/03/2023 21:20 Da bi mogli tvrditi da je neko usvojio budžet, prvo morate shvatiti šta je budžet i kako se usvaja budžet nekog nivoa, šta se sve ubraja u sredstva koja taj budžet pune i šta znači projekcija budžeta. Šta znači spisak svih PLANIRANIH prihoda i rashoda. Budžet na kraju godine može biti i u deficitu (kao što u većini slučajeva vidimo u entitetu rs pa onda hoda okolo obećava ruski kredit manji i veći, traži od mađara kredit, ili prodaje obveznice na londonskoj berzi po 5% kamate da bi popunio rupe, nema para da isplati plate) i u suficitu (pa se onda zna desiti da se novac prebaci na sljedeću kalendarsku godinu. Rijetko ali se može desiti) . Dakle, usvajanje budžeta se planira na osnovu projekcija i potreba i vrši se, popunjava po dogovorenim kvotama na osnovu svih planiranih prihoda (raspodjele iz zajedničke kase po osnovu pdv-a, carina i svih ostalih nameta) što čini najveći dio entitetskih budžeta, posudbama, trgovinom obveznicama na berzi i kreditnim zaduženjima (ako imaš šta da staviš kao garanciju). Budžet je ništa drugo nego SPISAK ŽELJA.
Da zaključimo, to što su entiteti usvojili budžet je pohvalno, ali je to još u velikoj mjeri samo spisak želja, jer nije usvojen državni budžet od kojeg kreće daljnja podjela prema dogovorenoj kvoti na niže nivoe. ;)
Kad već to naglašavam po peti put, da naglasim da je svako dosadašnje usvajanje budžeta na nivou države bilo takvo da su se entitetlije trudile da što manje dozvole sredstava za budžet države BiH, pogađate zašto??? Da bi više sredstava namakli, da bi im više ostalo za raspodjelu na entitetski nivo.
Al kome objašnjavati.
Kredibilitet?!? Kredibilitet, majstore, dobijaš svojim pisanjem, jer ne znamo se face to face, iznošenjem izvora, time što kroz to pisanje dobiješ potvrdu drugih kolega forumaša koji tvoju priču potvrde ili ne potvrde, dokažu da lažeš ili da govoriš istinu. Tako se stvara ili gubi kredibilitet, a ne da ti se javi nick kojeg u zadnjih 10 godina nisi nikad ni čuo ni vidio na topicu i onda se pojavi i u jednom ili dva posta pokuša da ti udari na kredibilnost, da ti bez ikakvog kontra dokaza kaže da lažeš. :-)
Zaključak: boli me k. šta par vas koje niko po dobrom zapamtio nije mislite o mom kredibilitetu. Ni na jedan način niste doprinijeli temi, javljate se ko padobranci uglavnom da napišete nešto u jednoj rečenici na nivou:ta će on, vid mu glave. Smiješno.
Ti izgleda pokušavaš da gomilom ko fol stručnih rečenica impresionirao sagovornike na ovoj temi.

Tačno je da se entiteti trude da bude što manje novca u državnom budžetu. A ovo ostalo što si napisao je prilično bez glave i repa.

Uglavnom, država je jedva otela od entiteta nešto para za povećanje budžeta. To je priličan uspjeh, s obzirom na to kakvo je stanje bilo godinama unazad. I sad ti nas ubjeđuješ da je to loše i da bi to "patriote" bolje uradile. Pa zašto to nisu uradili do sada? Imali su puno prilika.
archi_a
Posts: 10390
Joined: 11/12/2011 18:11

#8550 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

:-)
Hajmo još jednom
Parlamentarna skupština BiH je na 27. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 9. marta, i na 25. sjednici Doma naroda, održanoj 29. avgusta 2022. godine, usvojila Zakon o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH.

Usvojenim izmjenama se povećavaju koeficijenti za obračun plata određenim kategorijama zaposlenika, državnih i policijskih službenika, te za profesionalna vojna lica sa primjenom od 1. 10. 2022. godine.
I to je to povećanje budžeta za Bosnu i Hercegovinu. Povećanje izdataka za sve budžetske korisnike uključujući i vojsku. Budžet je donešen tako što prati ZAKON O IZMJENAMA ZAKONA O PLATAMA I NAKNADAMA U INSTITUCIJAMA BiH. Automatizmom, po usvojenom zakonu, ne otimanjem, pogotovo ne dobrim pregovaračkim sposobnostima onih koji tvrde upravo to što si ti napisao.
Nadam se da nema puno ko fol stručnih rečenica i da možeš razumjeti.
Post Reply