Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#6177 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by KraljicaIzJajca »

archi_a wrote: 07/12/2021 12:59 Image

:wink:
A što ako Dodik opet reagira kao prošli put, nema dizanja helića?
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#6178 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Milenkov buraz »

KraljicaIzJajca wrote: 07/12/2021 12:01
archi_a wrote: 06/12/2021 21:15 Sva četiri idu za Banja Luku, jer je tako uslovila majkić dušanka. :lol:
Ljudi da li stvarno nasjedate na "bajke"?!?
Helikopteri oružanih snaga operativno lete na području cijele države, prema operativnim planovima i komandi. Ako treba da budu mjesec dana u Bihaću, bit će. Ako treba u Trebinju bit će i tamo. Nije isključeno da će u sezoni požara biti u Mostaru, koliko god bude trebalo. Matična baza ovih letjelica je u Rajlovcu i tako će biti dok se u OS-u ne donese drugačija odluka. Nekad ili nikad, to su Oružane snage BiH. One snage koje će biti NATO snage na teritoriji Bosne i Hercegovine. Može li neko od vas prepoznati koje ime nosi pilot huey-a, Mi8 ili gazele? Iznenadili bi se kako se pojedinci zovu, i u Rajlovcu i u Banja Luci. (nije iznenađenje, ako imate informacije kako OS funkcionišu od prvog dana, a ne da vam je informant dušanka majkić, branka kusmuk ili neki od foruma na kojima obitavaju mitomani). Opušteno.
Zašto bi se iznenadili? :?
Sve je to OK ali neka im je matična baza Rajlovac. :thumbup:
KraljicaIzJajca wrote: 07/12/2021 13:01 A što ako Dodik opet reagira kao prošli put, nema dizanja helića?
Pa to će i raditi, nije ništa novo. Neka sivonja radi šta misli da treba ali neka helića. :wink:
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#6179 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Horcrux »

Kako se postaje pilot za ove letjelice? :D
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#6180 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by KraljicaIzJajca »

Milenkov buraz wrote: 07/12/2021 13:08
KraljicaIzJajca wrote: 07/12/2021 12:01

Zašto bi se iznenadili? :?
Sve je to OK ali neka im je matična baza Rajlovac. :thumbup:
KraljicaIzJajca wrote: 07/12/2021 13:01 A što ako Dodik opet reagira kao prošli put, nema dizanja helića?
Pa to će i raditi, nije ništa novo. Neka sivonja radi šta misli da treba ali neka helića. :wink:
Pa nije uopće normalno da sve ovisi od nekoliko političk8h debila koje upravo BiH Zakon legalno štiti, jer treba mjenjati takav dio legalnog dijela. :evil:

Imam neoliko kolega koji lete na helićima, od mene uvijek imaju podršku. :bih:
bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#6181 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by bhnapoleon1 »

Kaže Dodik ili duplo manje OS ili VRS
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#6182 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by KraljicaIzJajca »

Seawolf wrote: 06/12/2021 21:21
archi_a wrote: 06/12/2021 21:15 Sva četiri idu za Banja Luku, jer je tako uslovila majkić dušanka. :lol:
Ljudi da li stvarno nasjedate na "bajke"?!?
Helikopteri oružanih snaga operativno lete na području cijele države, prema operativnim planovima i komandi. Ako treba da budu mjesec dana u Bihaću, bit će. Ako treba u Trebinju bit će i tamo. Nije isključeno da će u sezoni požara biti u Mostaru, koliko god bude trebalo. Matična baza ovih letjelica je u Rajlovcu i tako će biti dok se u OS-u ne donese drugačija odluka. Nekad ili nikad, to su Oružane snage BiH. One snage koje će biti NATO snage na teritoriji Bosne i Hercegovine. Može li neko od vas prepoznati koje ime nosi pilot huey-a, Mi8 ili gazele? Iznenadili bi se kako se pojedinci zovu, i u Rajlovcu i u Banja Luci. (nije iznenađenje, ako imate informacije kako OS funkcionišu od prvog dana, a ne da vam je informant dušanka majkić, branka kusmuk ili neki od foruma na kojima obitavaju mitomani). Opušteno.
Da pojednostavimo, sva 4 ulaze u sastav 2. helikopterske eskadrile, Brigade RV i PVO, Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Izbacili su pojam eskadrila, a ubacili su pojam skvadron. :-)
bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#6183 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by bhnapoleon1 »

bhnapoleon1 wrote: 07/12/2021 13:57 Kaže Dodik ili duplo manje OS ili VRS
Očekujem da će evropski birokarti vršiti pritisak da se pristane na ovo, nadam se da neće naći sugovornike
plavi_E
Posts: 6378
Joined: 18/10/2021 19:47

#6184 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by plavi_E »

"Mi ćemo ponuditi prvo da se prepolovi sastav Oružanih snaga BiH i dajemo im neki rok da žive još. Ukoliko za to ne bude spremnosti već je napisan novi zakon o vojsci RS i novi zakon o demilitarizaciji RS", rekao je Dodik.

Smanjenje OS BiH bi bilo samo da pozive jos malo i onda ide ili ukidanje OS ili entitetske vojske. Ja sam za potpunu demilitarizaciju EX-YU. To bi bilo najbolje dugorocno rijesenje za sve.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#6186 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Hrmpallier »

archi_a wrote: 07/12/2021 00:02 Onaj ko je doživio da ga poklopi plotunska paljba haubica, ili plotun bilo čega, ili bar iz pozadine da sluša grmljavinu i podrhtavanje od haubica, ne bi sa podsmjehom govorio o tom naoružanju. O VBR-ovima da ne govorimo, pada kilometar od tebe, osjećaj ko da te je u čelo pogodio!
Bosna i Hercegovina je od 92 trpila te plotune svakodnevno, tek je od kraja 94 i 95 ponegdje mogla uzvratiti sa plotunima. Tako da...... Opušteno :wink:
Takoe ! Takoe ! Bilo. Ima tome tri decenije. U međuvremenu se tu i tamo izdešavalo ponešto.

Rujo je, ispravite me ako griješim, proizveo još dvije generacije haubica poslije famozne D-30. Zašto ?

U međuvremenu je bio i nekakav rat na Kawkazu, gdje su dronovi nokautirali vučene, i ne samo vučene haubice.

Mislim, ne znam od kud nekome hrabrosti da se smije drugome koji je neuporedivo tehnički napredniji. I pri tome, busajući se u bosansku patriotsku grud, slavi novu, nevidljivu samohodnu haubicu dizajniranu u - Srbii.

Znam, sad će neki pojedinac (ne bih da ga imenTujem), skočiti na noge lagane i početi da nam objašnjava tehnologije izvlačenja i provlačenja, navlačenja i uvlačenja, o presama i kesama i još milion tehničkih detalja, a da ne spomene da je ogromna većina toga, ako ne i sve, naslijeđe bivše države.

Nema nama selameta dok se industrija naoružanja (NAMENSKA, što bi rekle bezbEdnosno svEsne osibe), ne PRIVATIZUJE (pod strogo određenim uslovima - zadržavanje osnovne djelatnosti po cijenu nacionalizacije ). Druge nema.
Očekivati da partijski aparatčici u liku direktora velikih firmi pokažu i trunku kreativnisti (kopiranje montiranog minobacača na lakom, mobilnom terenskom vozilu, npr. ili proizvodnja toliko nam potrebnog PA topa), je dječije naivno.
Maliodmene
Posts: 2147
Joined: 10/01/2020 13:36

#6187 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Maliodmene »

https://youtu.be/d3CEJ83FQHs

Ne znam koliko je ovo tacno, al vjerujem da priblizno jest. Jel fali nesto ovde?
Koliko samo ovde ima posla oko modernizacije, topljenja itd itd. Vecina ovih stvari samo dzaba zauzima mjesto, zasto se to vec ne topi i ne usmjerava na nesto drugo?
archi_a
Posts: 10356
Joined: 11/12/2011 18:11

#6188 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, kasarna Rajlovac

Image

Image

Image


Image

Image
User avatar
atmel
Posts: 1624
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#6191 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by atmel »

Stari helikopteri imaju broj 25, 22, 20 i 15.
Kakve su informacije u kakvom stanju su ostali helikopteri.
:bih:
archi_a
Posts: 10356
Joined: 11/12/2011 18:11

#6193 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

atmel wrote: 10/12/2021 12:23 Stari helikopteri imaju broj 25, 22, 20 i 15.
Kakve su informacije u kakvom stanju su ostali helikopteri.
:bih:
U stanju da im treba obnova resursa i opet mogu letjeti. :bih:
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#6194 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by PM72 »

archi_a wrote: 10/12/2021 12:22 Image

Image

Image

Image

Image
Na prve tri slike je helikopter gazela ,iz sastava bivše VRS jer Armija BiH i HVO nisu imali nijedan od tih helkoptera.
archi_a
Posts: 10356
Joined: 11/12/2011 18:11

#6195 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Totalno nebitna informacija, jer ne postoji vrs. Ovo je helikopter Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Ako je to bitno, onda da kažemo da je ovo Gazela iz sastava bivše jugoslovenske narodne armije.
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#6198 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by PM72 »

archi_a wrote: 10/12/2021 12:27 Totalno nebitna informacija, jer ne postoji vrs. Ovo je helikopter Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Ako je to bitno, onda da kažemo da je ovo Gazela iz sastava bivše jugoslovenske narodne armije.
Ti si u pravu nego samo primjećujem ,da se neko ne zajebe i zamjeni gazelu za ovaj novi helikopter.
archi_a
Posts: 10356
Joined: 11/12/2011 18:11

#6200 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Image

Image



Famozni cockpit. :D Da fali "digitale" koja bi zasigurno olakšala pilotima, fali, što jest, jest. Da li se to trebalo očekivati u ovoj cijeni helikoptera, ne znam. Da li se inteligentni sistem može naknadno ugraditi i integrisati, može, al daBogda.


Image
Post Reply