Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
archi_a
Posts: 10390
Joined: 11/12/2011 18:11

#7451 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Ozbiljan post @ins :thumbup:
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#7452 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Comanche »

Dali su Amerikanci ikada negdje rekli kako oni vide spremnost i obucenost Vojske BiH. Oni ipak obucavaju razlicite vojske po cijelom svijetu. Kako smo po njihovom vidjenju kotirani?
GOLDZEN
Posts: 988
Joined: 22/07/2020 19:27

#7453 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

Sanski Most danas
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#7454 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Tesnjak_91 »

Jel' me oči varaju il' je grb sa ljiljanima na uniformi? :o
:bih:
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#7457 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by prasoje »

Greška pilota ili tehnička neispravnost?

https://www.bl-portal.com/novosti/sad-p ... m-uslovom/
User avatar
Penicilin
Posts: 511
Joined: 26/09/2009 13:59

#7458 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Penicilin »

ins wrote: 06/05/2022 17:10
Penicilin wrote: 04/05/2022 18:54
Mislim da je M113 klasični APC a Patria je modularna moze biti i APC i a moze mu se postaviti i kupola sa topom, protu oklpom ili PVO pa da bude IFV. U svakom slučaju mislim da treba imati i gusjeničare i točkaše i APC i IFV. Mislim da nama trenutno fali nesto poput Patria IFV točkaš. Mislim da je ideja da se to popuni iz ove Turske donacije sa BMC Kirpi, Ejder Yalcin ili tako nešto.
Tako nekako, najkraće se može reći da trebaju svi nabrojani.

Mi imamo dobar broj APC gusjeničara, jer imamo ex-JNA M-80 i USA M113, i recimo M-80 koliko god bio loš kao IFV može sasvim dobro poslužiti kao APC za pozadinske jedinice ili artiljeriju, jer može dobacivati municiju ili odvoziti ranjene. M113 je sposobniji, ali bez dodatne modernizacije nije IFV da ide naprijed, on mora ostati barem 2000 metara iza.

Što se tiče BMC Kirpi II, koji se spominje kao izbor OSBiH, s obzirom na kapacitet od posada + 10 vojnika, po tome nameće se kao APC za Laku pješadiju, umjesto kamiona. Ako ih bude u IFV konfiguraciji, to će vjerovatno biti svega par za Izviđačko odjeljenje na nivou lake pješadijske čete. Konfiguracija voda Lake pješadije bi bila ili 4x Kirpi II ili 3x Kirpi + 1x oklopni HMMWV za komadira voda. To znači jedan APC po odjeljenju.

U Lakoj pješadijskoj četi trebalo bi biti i jedno odjeljenje za vatrenu podršku i to bi mogao biti točkaš IFV. Minobacače 82mm na nivou čete može vući oklopni ili obični HMMWV. Haubice dobijaju sa nivoa Lakog pješadijskog bataljona, i to je kod nas baterija vučenih D-30 122 mm.

Oklopna pješadija u sastavu Oklopne čete mora biti u gusjeničaru IFV, i za to nam trebaju nova vozila tipa Bradley ili Turski FNSS ACV-15 ili modernizirani FNSS M113A IFV, i tu bi u kombinovanoj oklopnoj četi pored 6x M60A3 tenk trebao biti jedan vod Oklopne pješadije sa 4x gusjeničar IFV. Njima vatrena podrška dolazi sa nivoa Oklopnog bataljona, 6x Gvozdika 122 mm

E sad, u idealnom svijetu (za koji mnogi nemaju para) bi trebalo biti i ono između, što se zove Konjica/Mehanizovana/Kombinovana pješadija, a to je Mehanizovana pješadija čiji vod ima 4x točkaš IFV, od toga 3x odjeljenje i 1x komandir voda. To je npr Stryker ili Patrija ili Piranha sa 25-30mm topom. Njima je vatrena podrška na nivou čete 2x isti točkaš ali sa 105 mm top ili 120 mm minobacač, dok im je na nivou bataljona vatrena podrška točkaš samohotka 155 mm.

Ono što se kod nas zaboravlja je specifičan teren na preko 60% teritorije, koji spada u brdske ili planinske konfiguracije, i zato mi moramo voditi računa od veličini vozila, nama vozila od 8-9 metara dužine ili 2,5-2,8 metara širine lako mogu postati limitirajući faktor.
Hvala jo[ jednom na vrlo edukativnom postu. Dakle kao gusjeničar APC M113 ima perspektivu uz modernizaciju sa remote controled kupolom i fire on the move sistemom kao što to radi FNSS mogao ići naprijed zajedno sa tenkovima. Ako sam te shvatio Kirpi II je ok rješenje za potrebe lake pješadije i da bi time opremljenost znatno poboljšana u odnosu na sadašnje stanje (kamioni i HMMWV). Ja bi dodao da je za cijenu od cca 300 hiljada USD Kirpi također bolje rješenje od bilo kakvih eksperimenata sa vlastitim razvojem jer nikada ne bi mogli napraviti takvo vozilo za te pare. Međutim ostaje da se rješava pitanje lake konjice koje je najskuplje. Što se tiče dimenzija za naše uslove vjerovatno bi adekvatno rješenje moglo biti vozilo tipa FNSS Pars III 6x6 međutim cijena je opet 1-2 mil USD po vozilu što je i dalje Ok u odnosu na Patria koja je 5 mil+ a da ne spominjemo ostale 8x8 kao što su Boxer, VBCI, Phirana i LAV koji su još dosta skuplji.

Što se tiče vlastitog razvoja realno APC se može napraviti i mnogi su napravili nekakve prototipe međutim cijena a ni kvalitet takvog razvoja nikada ne može biti konkurentna u odnosu na vozila koja su naručena u serijama od hiljada komada. Sa druge strane razvoj IFV-a je nemoguća misija jer stvari kao što su amfibijske sposobnosti, kompozitni oklop nivo 4+, fire on the move RCWS itd jednostavno su tehnološki prekrupni zalogaji za naše proizvodne i razvojne kapacitete. Srbija je to prošla sa Lazarom i jasno je da je tu ispala skuplja pita nego tepsija a razvijaju ga od 2008. Hrvatska je napravila dobro rješenje sa Patrijom po pitanju kooperacije to su ok varijante među tim pitanje je kada će OSBiH raspolagati vlastitim budžetom za razvoj opreme. Vjerovatno ćemo opet čekati neku narednu tranšu donacija da bi opremili i formirali jedinice mehanizovane pješadije.

Pitanje: Da li bi se sa mehanizovanom pješadijom išlo na formiranje novih bataljona mehanizovane pješadije pri pješadijskim brigadama ili bi to bile mehanizovane čete pri pješadijskim bataljonima?
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#7459 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by ins »

Tako je, nikakav razvoj takvih sredstava se ne isplati. Realno, cijele OSBiH su na nivou jedne divizije ovih velikih sila, tipa USA, UK ili FRA, i naivno je misliti da BiH može ponuditi relevantno rješenje na međunarodnom tržištu, pogotovo jer su nam potrebe dijametralno suprotne od onih koji bi bili potencijalni kupci. Na kraju krajeva, JNA i namjenska SFRJ su razvijali BOV i M-80, koji su u prvim oružanim sukobima ispali tragikomični, bušio ih je i tromblon i 12,7 i zolja, a o nečem ozbiljnijem da ni ne govorimo. Na M-80 spadale gusjenice usred borbe. Pokazali su se dobri jedino protiv nenaoružanih civila. Zato su četnici i koristili Prage kao IFV, u paru sa tenkovima, jer im je jedino Praga davala zaštitu protiv pješadijskog oružja. Nakon što je ARBiH dobila veće količine RPG-7, i Praga se morala vratiti nazad na preko 1500 metara.

M113 je odličan APC, a modernizacijom može biti odličan IFV, sa kupolom i topom 25-30mm. On nama posebnu vrijednost ima zbog kompaktnih dimenzija, prolazi doslovno svugdje, a i dalje može voziti cijelo pješadijsko odjeljenje.

Što se strukture jedinica OSBiH tiče, nikakvo formiranje novih brigada nije dobro, jer ionako imamo 3 pješadijske, što je realno i previše (Austrija npr ima 4), tako da treba ići na pravljenje kombinovanih brigada, što je i predviđeno. Pregled odbrane iz 2016. po jednim informacijama predviđa po jednu mehanizovanu četu u svaku od tri pješadijske brigade, a po drugim po jednu mehanizovanu četu po svakom od lakih pješadijskih bataljona postojećih PBr. To bi trebali biti IFV, jer mehanizovana pješadija vodi borbu oko vozila, IFV prilazi čak i na 500 metara.

Što se lake pješadije tiče, da, Kirpi II sa svojim kapacitetom posada+lako pješadijsko odjeljenje od 9-10 vojnika je dovoljan za laku pješadiju, mada treba biti svjestan da je opremanje Lakog pješadijskog voda sa APC rezultat vrste ratova iz zadnjih 20 godina i mirovnih misija, ili kod Turaka zbog Kurdske pobune, jer pitanje je koliko zemlji koja nema ofanzivne pretenzije treba za svu laku pješadiju oklop. Tu je Unimog više nego dovoljan po odjeljenju, i Mercedes G za komadira voda. Mislim da nama kada (ako) ovo sa Ruskim ekspanzionizmom prođe, laka pješadija u oklopu je dovoljna u jednom vodu po četi ili čak po lakom pješadijskom bataljonu.

Sve u svemu, u 2023. dobijamo L-INF-BTG po NATO, što je ogromna stvar, i tu ćemo vidjeti šta će biti rješenje za prijevoz. Po meni, vjerovatno Kirpi II, oklopni M1115 HMMWV i Stryker točkaš IFV.

IFV gusjeničar ostaje u oklopnoj pješadijskoj četi, pri Oklopnom bataljonu
Last edited by ins on 10/05/2022 16:49, edited 1 time in total.
aplik5
Posts: 34
Joined: 01/05/2020 17:15

#7460 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by aplik5 »

ins wrote: 10/05/2022 12:32 Tako je, nikakav razvoj takvih sredstava se ne isplati. Realno, cijele OSBiH su na nivou jedne divizije ovih velikih sila, tipa USA, UK ili FRA, i naivno je misliti da Bih može ponuditi relevantno rješenje, pogotovo jer su nam potrebe dijametralno suprotne. Na kraju krajeva, JNA i namjenska SFRJ su razvijali BOV i M-80, koji su u prvim oružanim sukobima ispali tragikomični, bušio ih je i tromblon i 12,7 i zolja, a o nečem ozbiljnijem da ni ne govorimo. Na M-80 spadale gusjenice usred borbe. Pokazali su se dobri jedino protiv nenaoružanih civila. Zato su četnici i koristili Prage kao IFV, u paru sa tenkovima, jer im je jedina ona davala zaštitu protiv pješadijskog oružja. Nakon što je ARBiH dobila veće količine RPG-7, i Praga se morala vratiti nazad na preko 1500 metara.

M113 je odličan APC, a modernizacijom može biti odličan IFV, sa kupolom i topom 25-30mm. On nama posebnu vrijednost ima zbog kompaktnih dimenzija, prolazi doslovno svugdje, a i dalje može voziti cijelo pješadijsko odjeljenje.

Što se strukture jedinica OSBiH tiče, nikakvo formiranje novih brigada nije dobro, jer ionako imamo 3 pješadijske, što je realno i previše (Austrija npr ima 4), tako da treba ići na pravljenje kombinovanih brigada, što je i predviđeno. Pregled odbrane iz 2016. po jednim informacijama predviđa po jednu mehanizovanu četu u svaku od tri pješadijske brigade, a po drugim po jednu mehanizovanu četu po svakom od lakih pješadijskih bataljona postojećih PBr. To bi trebali biti IFV, jer mehanizovana pješadija vodi borbu oko vozila, IFV prilazi čak i na 500 metara.

Što se lake pješadije tiče, da Kirpi II sa svojim kapacitetom posada+lako pješadijsko odjeljenje od 9-10 vojnika je dovoljan za laku pješadiju, mada treba biti svjestan da je opremanje Lakog pješadijskog voda sa APC rezultat vrste ratova iz zadnjih 20 godina i mirovnih misija, ili kod Turaka zbog Kurdske pobune, jer pitanje je koliko zemlji koja nema ofanzivne pretenzije treba za svu laku pješadiju oklop. Tu je Unimog više nego dovoljan po odjeljenju, i Mercedes G za komadira voda. Mislim da nama kada (ako) ovo sa Ruskim ekspanizmom prođe, laka pješadija u oklopu je dovoljna u jednom vodu po četi ili čak po lakom pješadijskom bataljonu.

Sve u svemu, u 2023. dobijamo L-INF-BTG po NATO, što je ogromna stvar, i tu ćemo vidjeti šta će biti rješenje za prijevoz. Po meni, vjerovatno Kirpi II, oklopni M1115 HMMWV i Stryker točkaš IFV.

IFV gusjeničar ostaje u oklopnoj pješadijskoj četi, pri Oklopnom bataljonu
Slažem se o broju brigada. Sadašnje su dobra osnova za dalji razvitak. Samo još mislim da bi jedna ''teža'' brigada za brzu reakciju bila dobar dodatak. Tri-četiri bataljona, svaki po četu tenkova M60A3 TTS i 2-3 čete IFV gusjeničara, + samohodna artiljerija, četa izviđača itd. Za 3 lahke brigade svaka po jednu interventnu četu točkaša tipa Stryker + vod Kirpija po četi pješadije kao što si već naveo. Uz to formacija bataljona ili dva za specijalne namjene ne bi bila zahmetli. Mislim da nam uzor trebaju biti baltičke zemlje, ali koliko je to moguće, ne znam.
User avatar
dulekrele
Posts: 3838
Joined: 10/04/2014 18:25

#7461 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by dulekrele »

Tesnjak_91 wrote: 09/05/2022 21:29 Jel' me oči varaju il' je grb sa ljiljanima na uniformi? :o
:bih:
Pa logicno. To je bosnjacka komponenta OS.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#7462 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by laserShow »

prasoje wrote: 09/05/2022 23:49 Greška pilota ili tehnička neispravnost?

https://www.bl-portal.com/novosti/sad-p ... m-uslovom/
Je li to nabacujes na to da je u pitanju "neko" ko nije Bosnjak ko treba da bude kriv? :D
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#7463 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by prasoje »

laserShow wrote: 10/05/2022 14:02
prasoje wrote: 09/05/2022 23:49 Greška pilota ili tehnička neispravnost?

https://www.bl-portal.com/novosti/sad-p ... m-uslovom/
Je li to nabacujes na to da je u pitanju "neko" ko nije Bosnjak ko treba da bude kriv? :D
Ne. Sažeo sam tekst.
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#7464 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by ins »

GOLDZEN wrote: 09/05/2022 21:24 Sanski Most danas
Image
Image
Image
Baš veliki napredak u MUP USK zadnjih godina, em imaju definisane formacije, em je oprema sve bolja. FN SCAR-L za JPP nije mala stvar :thumbup:

:bih:
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#7465 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by ins »

aplik5 wrote: 10/05/2022 13:52
Slažem se o broju brigada. Sadašnje su dobra osnova za dalji razvitak. Samo još mislim da bi jedna ''teža'' brigada za brzu reakciju bila dobar dodatak. Tri-četiri bataljona, svaki po četu tenkova M60A3 TTS i 2-3 čete IFV gusjeničara, + samohodna artiljerija, četa izviđača itd. Za 3 lahke brigade svaka po jednu interventnu četu točkaša tipa Stryker + vod Kirpija po četi pješadije kao što si već naveo. Uz to formacija bataljona ili dva za specijalne namjene ne bi bila zahmetli. Mislim da nam uzor trebaju biti baltičke zemlje, ali koliko je to moguće, ne znam.
Po Pregledu odbrane, MI bataljon i MP bataljon se trebaju iz Brigade taktičke podrške prebaciti prebaciti pod Operativnu komandu, što je normalno i tako i treba. Time se u Taktičkoj brigadi otvara prostor za nove jedinice, i onako na prvu, ja bih išao na još jedan oklopni bataljon, s tim da bi po jednu oklopnu četu od sada već dva oklopna bataljona ojačao po jednim oklopnim pješadijskim vodom sa 4x IFV gusjeničar. Dakle, 2x Oklopni bataljon, a svaki po 2x oklopna četa i 1x kombinovana oklopna četa. Taj vod može biti i samostalan u bataljonu, tako da se može pridružiti svakoj od oklopnih četa u Btn.

Pored ta dva oklopna bataljona, ja bi u Taktičku brigadu ugradio Bataljon specijalnih snaga, prije svega vlastitih desantnih ali ii protivterorističkih specijalnosti, koje bi mogle imati ulogu Snaga za brzo djelovanje QRF. Gledajući okruženje, s obzirom da Srbija zadnjih godina intenzivno razvija desantne jedinice (ponovo imaju 63. padobransku brigadu), ne bi bilo loše imati ovakvu jedinicu. Vozila bi bila M1115 HMMWV, Otokar Kobra 2, M1117 ASV, i slično. Naravno, takav bataljon može biti i samostalan ispod operativne komande ali ima smisla da bude i u Brigadi taktičke podrške. U okviru tog Bataljona specijalnih snaga mogli bi imati i klasičnu commando četu.

Što se tiče postojeće 3 pješadijske brigade, to je definitivno previše, i sa smirivanjem situacije, odnosno nakon što se iskristališu i propadnu Ruski, Mađarski i Srbijanski planovi, treba ih smanjiti na 2 aktivne, a od treće kreirati razervne formacije, da tamo imamo 3x laka pješadijska brigada u rezervi.

Dok se to ne desi, treba vidjeti šta sa ovim sadašnjim brigadama. Idealno bi bilo kada bi se po jedna četa svakog lakog pješadijskog bataljona stavila u APC, tako da imamo svaki pješadijski bataljon koji se sastoji od 2x laka pješadijska četa sa Unimog+Mercedes G, 1x kombinovana četa sa pješadijskim vodovima u Kirpi II, 1x četa za vatrenu podršku sa 6x IFV točkašem Stryker 30mm i 6x MB 120 mm. Problem je što bi za to trebalo kupiti cca 120 Kirpi II i cca 40 Stryker na nivou OSBIH. Manje idealno je da takav sastav dobije samo po jedan bataljon svake PBr, pa da u brigadi imamo 2 čistokrvna bataljona lake pješadije (Unimog+G) a po 1 bataljon u svakoj PBr sa kombinovanom četom. To je cca 50 komada Kirpi II, i mislim da je to realno već u ovom trenutku. Isto tako, mislim da je realno dobiti 18x Stryker 30mm IFV po brigadi, dakle ukupno cca 45-50 komada od USA. Treća varijanta je da dvije PBr ostanu čiste Lake pješadijske (Unimog+G) a da treća sadašnja Pbr postane Kombinovana borbena, gdje bi svaki bataljon imao kombinovanu mehanizovanu četu (Kirpi II, Stryker IFV)

Što se vozila tiče, mislim da smo na dobrom putu zadnjih godina, M1115 Humwee i Kirpi II su veliki napredak, na to nam treba ovaj M1117 ASV ili recimo Kobra 2 za recce/JTAC/QRF, onda naravno točkaš Stryker/Patria za mehanizovane, i na kraju modernizacija M113 na FNSS ISV i modernizacija M60 na Sabru za oklopne jedinice.

Inače, BiH je zahvaljujući svojoj geografiji i dalje neosvojiva kao što je bila i prije 1000 godinu, tako da se nama najviše isplati ulagati u "protiv" naoružanje :-D , dakle: protivoklopno, protivavionsko, protivradarsko, protivterorističko/desantno, itd itd...
User avatar
Penicilin
Posts: 511
Joined: 26/09/2009 13:59

#7466 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Penicilin »

Nekoliko puta se spominje Strayker jel to već nešto dogovarano ili je samo na listi želja?

Također - možda je banalno pitanje ali u čemu je toliki značaj L-INF-BTG po NATO što se također više puta spominjalo?
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#7467 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by ins »

Što se Strykera tiče, potpuno sam proizvoljno njih navodio, jer više ljudi zna o čemu je riječ nego kada im se napiše Piranha, Patria, PARS, itd... Mada, s obzirom na okolnosti, oni i jesu jedna u startu više izgledna opcija, da ih dobijemo kroz FMS program, nego da idemo na međunarodni tender za takvog IFV.

Što se tiče L-INF-BTG, odnosno Lake pješadijske bataljonske taktičke grupe, s obzirom da je to osnovna borbena taktička jedinica NATO pakta, svaka zemlja mora da prođe proces certifikacije po NATO standardu, tako da kada pošalje svoju BTG u neku zonu da ta jedinica bude potpuno organizaciono, komandno i operativno usklađena sa drugim BTG u istom teatru bez obzira što dolaze iz različitih zemalja. Dodatno, ne radi se samo o pješadijskim četama, već BTG obuhvata i pozadinske i čete za podršku, tako da BTG obično ima minimalno 600-700 pripadnika, a često i više. Članice NATO pakta u skladu sa svojom veličinom u svakom trenutku moraju imati najmanje po jednu L-INF-BTG spremnu za Rapid deployment, npr. SLO i HR su na tom minimumu, a što je veća zemlja mora imati veći broj spremnih BTG. Mi kada uđemo isto ćemo morati imati jednu BTG imati spremnu za angažovanje bilo gdje na planeti.

Svaka zemlja dok dođe do BTG po NATO krene od početka, deklarisani pješadijski vod, pa deklarisana pješadijska četa, pa deklarisane jedinice iz podrške, i to završi sa certificiranim BTG. To je kod nas proces od 10+ godina, i zato je to velika stvar za OSBiH :thumbup:

Jedan od Ruskih problema u Ukrajini je potpuna neusklađenost BTG, a koje su oni uveli po ugledu na NATO
CrveniKuk
Posts: 2912
Joined: 22/04/2022 21:54

#7468 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by CrveniKuk »

ins wrote: 11/05/2022 17:08 Što se Strykera tiče, potpuno sam proizvoljno njih navodio, jer više ljudi zna o čemu je riječ nego kada im se napiše Piranha, Patria, PARS, itd... Mada, s obzirom na okolnosti, oni i jesu jedna u startu više izgledna opcija, da ih dobijemo kroz FMS program, nego da idemo na međunarodni tender za takvog IFV.
Moguće,s obzirom na okolnosti u našoj državi,da Amerikanci doniraju Strykere našim OS. Makedonci su kupili Strykere za opremanje svoje bataljonske borbene grupe,gdje su uplatili oko 2 trećine,a Amerikanci su kroz program pomoći platili jednu trećinu.
BIH

OGLAS

Sjeverna Makedonija nabavlja 54 oklopna vozila od SAD-a

REGIJA Autor:Beta17. mar. 202122:181 komentar

Podijeli:

Izvor: JUNG YEON-JE / AFP

State Department SAD-a odobrio je prodaju 54 laka oklopna vozila "Striker" Armiji Sjeverne Makedonije, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane ove zemlje.

Kako se navodi, kupovina tih vozila „Striker“ u vrijednosti od 210 miliona dolara je nastavak započetog višegodišnjeg (2019-2024) projekta nabavke lakih oklopnih vozila za moderizaciju Armije Sjeverne Makedonije u saglasnosti sa standardima NATO-a.

Odlukom vlade u Skoplju taj projekat se realizuje u saradnji sa američkom vladom uz korištenje programa za prodaju stranim armijama (Foreign military sales), pri čemu se koriste i američki fondovi ERIP, CRIFF i program 333, pa će učešće SAD iznositi od 20 do 25 posto ukupne sume.

„Projekat se realizije ka dogovor vlada sa vladom i uključuje nabavku od dvije renomirane kompanije vojne idustrije SAD-a Oshkosh Defense i General Dynamics Land Systems. Već je u toku nabavka platforme JLTV kompanije Oshkosh Defense i do sada su sklopljeni svi aranžani za nabavku oko 40 vozila ove kompanije“, navodi se u saopštenju.

Isporuka lakih oklopnih vozila „Striker“ Armiji Sjeverne Makedonije počet će 2022. godine.


CrveniKuk
Posts: 2912
Joined: 22/04/2022 21:54

#7469 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by CrveniKuk »

........
User avatar
erotica
Posts: 851
Joined: 08/09/2011 17:56

#7470 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by erotica »

Da samo što je to Stryker u ICV izvedbi a US Army je tek od 2017 počeo da koristi Stryker Dragoon koji dođe kao IFV http://www.military-today.com/apc/m1296_dragoon.htm
Nešto sumnjam da bi nam "poklonili" ove u IFV verziji, a oni nam baš trebaju.
https://www.dsca.mil/press-media/major- ... r-vehicles
Bosnianwarrior22
Posts: 80
Joined: 22/04/2022 23:33

#7471 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Bosnianwarrior22 »

erotica wrote: 12/05/2022 12:25 Da samo što je to Stryker u ICV izvedbi a US Army je tek od 2017 počeo da koristi Stryker Dragoon koji dođe kao IFV http://www.military-today.com/apc/m1296_dragoon.htm
Nešto sumnjam da bi nam "poklonili" ove u IFV verziji, a oni nam baš trebaju.
https://www.dsca.mil/press-media/major- ... r-vehicles
I ja sumnjam u to, od oklopa mislim da bi od njih jedino mogli dobiti M1117 Guardian jer to masovno poklanjaju grcina, cak su i kosovari dobili 55.
Kad sam vec kod grka i poklona oni su dobili prije par godina ponudu od Amera za Abrams M1A1 Aim sto je po meni jako dobar tenk. Nazalost neko rece da od tenkova nema bista do 2027 tako da ostaje samo masta.
GOLDZEN
Posts: 988
Joined: 22/07/2020 19:27

#7472 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

Pomalo nevezano za konkretnu temu ali danas je MO Slovenije objavilo da je potpisalo memorandum o sporazumijevanju vezano za potencijalnu kupovinu 45 vozila Boxer koji će biti naoružani sa 30mm topom za cijenu od 281 miliona EURA (bez VAT-a).

Zanimljivo za usporediti sa onim što su makedonci i hrvati kupili/dobili na polju vozila 8x8.
User avatar
erotica
Posts: 851
Joined: 08/09/2011 17:56

#7473 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by erotica »

Odlična kupovina, Slovenci su se baš fino modernizovali, imaju dobre APC i Oshkoshe, sad i Boxere kao IFV i još im ostane mbt, a i to da uzmu dvadesetak Leoparda 2A6 njima je sasvim dovoljno.
User avatar
Penicilin
Posts: 511
Joined: 26/09/2009 13:59

#7474 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Penicilin »

GOLDZEN wrote: 12/05/2022 20:31 Pomalo nevezano za konkretnu temu ali danas je MO Slovenije objavilo da je potpisalo memorandum o sporazumijevanju vezano za potencijalnu kupovinu 45 vozila Boxer koji će biti naoružani sa 30mm topom za cijenu od 281 miliona EURA (bez VAT-a).

Zanimljivo za usporediti sa onim što su makedonci i hrvati kupili/dobili na polju vozila 8x8.
I Slovačka je sad u martu ugovorila nabavku 78 Patria sa 30mm topom za 447 mil Eur što izađe 5,9 mil eur po komadu a Slovence će Boxeri izaći 6.2 mil eur. Al opet jarane švabo je švabo. Boxer je ipak šminka :-D
MAkedonci su ugovorili 54 Straykera za 210 mil usd što je 3.9 mil usad po vozilu. Međutim Strayker je ipak sporije, manje i lakše vozilo sa slabijim oklopom što se vidi i na cijeni.
CrveniKuk
Posts: 2912
Joined: 22/04/2022 21:54

#7475 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by CrveniKuk »

Penicilin wrote: 13/05/2022 00:03
GOLDZEN wrote: 12/05/2022 20:31 Pomalo nevezano za konkretnu temu ali danas je MO Slovenije objavilo da je potpisalo memorandum o sporazumijevanju vezano za potencijalnu kupovinu 45 vozila Boxer koji će biti naoružani sa 30mm topom za cijenu od 281 miliona EURA (bez VAT-a).

Zanimljivo za usporediti sa onim što su makedonci i hrvati kupili/dobili na polju vozila 8x8.
I Slovačka je sad u martu ugovorila nabavku 78 Patria sa 30mm topom za 447 mil Eur što izađe 5,9 mil eur po komadu a Slovence će Boxeri izaći 6.2 mil eur. Al opet jarane švabo je švabo. Boxer je ipak šminka :-D
MAkedonci su ugovorili 54 Straykera za 210 mil usd što je 3.9 mil usad po vozilu. Međutim Strayker je ipak sporije, manje i lakše vozilo sa slabijim oklopom što se vidi i na cijeni.
Od tog iznosa nekih 20-25% Amerikanci će,kroz program FSM,uplatiti za Makedonce. Znaci,Makedonci će,platiti nekih 158-169 miliona dolara. I,Makedonci su dobro prošli.
Post Reply