Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#8551 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by metal »

archi_a wrote: 22/03/2023 21:49 :-)
Hajmo još jednom
Parlamentarna skupština BiH je na 27. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 9. marta, i na 25. sjednici Doma naroda, održanoj 29. avgusta 2022. godine, usvojila Zakon o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH.

Usvojenim izmjenama se povećavaju koeficijenti za obračun plata određenim kategorijama zaposlenika, državnih i policijskih službenika, te za profesionalna vojna lica sa primjenom od 1. 10. 2022. godine.
I to je to povećanje budžeta za Bosnu i Hercegovinu. Povećanje izdataka za sve budžetske korisnike uključujući i vojsku. Budžet je donešen tako što prati ZAKON O IZMJENAMA ZAKONA O PLATAMA I NAKNADAMA U INSTITUCIJAMA BiH. Automatizmom, po usvojenom zakonu, ne otimanjem, pogotovo ne dobrim pregovaračkim sposobnostima onih koji tvrde upravo to što si ti napisao.
Nadam se da nema puno ko fol stručnih rečenica i da možeš razumjeti.
A ko uopšte dovodi u pitanje to povećanje plata? Već sam objasnio o čemu se radi i ko je inicirao donošenje toga zakona.

Ja govorim da je ovogodišnjim budžetom (onim koji se tebi ne sviđa), predviđeno još jedno povećanje. Osnovica za plate je povećana za 65 KM.

Inače, možemo mi raspravljati i na nivou tih ko fol stručnih rečenica. Nisu one glavni problem, nego to što miješaš babe i žabe, pišeš preopširne i konfuzne tekstove, a sve s ciljem da braniš stav koji si zauzeo na početku rasprave.
Maliodmene
Posts: 2176
Joined: 10/01/2020 13:36

#8552 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Maliodmene »

Bezveze se raspravljate, samo pitajte prijatelje u OSBiH sta nakon ovog misle o Komsicu :lol:
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#8553 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Da, moj stav je da je bećirović trebao odigrati sa komšićem, uraditi pritisak sa zahtjevom da se napokon ispoštuju date i preuzete obaveze za odobrenje većeg izdvajanja za opremu, vratiti na doradu i korekciju na fiskalno vijeće jer ponovo tvrdim, bez usvajanja budžeta na državnom nivou ne može krenuti raspodjela prikupljenog novca prema entitetima, samim tim entitet rs ne može upravljati novcem koji je planirao upumpati u svoj donešeni budžet (što čini 80-90 % cjelokupnog planiranog) a što mu onda pravi problem za otplatu milijarde rata koje na otplatu dolaze već od sljedećeg mjeseca. Nove kredite teško da može dobiti na kakvu god kamatu da pristane, treba mu garancija a Ustavni sud mu ne da državno zemljište koje je planirao da stavi kao zalog. Zato ovoliko i kmeči.
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#8554 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, aerodrom Željava


Image

Image

Image
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#8555 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by metal »

archi_a wrote: 22/03/2023 22:12 Da, moj stav je da je bećirović trebao odigrati sa komšićem, uraditi pritisak sa zahtjevom da se napokon ispoštuju date i preuzete obaveze za odobrenje većeg izdvajanja za opremu, vratiti na doradu i korekciju na fiskalno vijeće jer ponovo tvrdim, bez usvajanja budžeta na državnom nivou ne može krenuti raspodjela prikupljenog novca prema entitetima, samim tim entitet rs ne može upravljati novcem koji je planirao upumpati u svoj donešeni budžet (što čini 80-90 % cjelokupnog planiranog) a što mu onda pravi problem za otplatu milijarde rata koje na otplatu dolaze već od sljedećeg mjeseca. Nove kredite teško da može dobiti na kakvu god kamatu da pristane, treba mu garancija a Ustavni sud mu ne da državno zemljište koje je planirao da stavi kao zalog. Zato ovoliko i kmeči.
Nešto si ti pogrešno skontao u vezi sa budžetima u BiH.

Šta misliš kako su npr. 2021. godine entiteti "upravljali novcem koji su planirali upumpati u svoj donešeni budžet"? Te godine nije uopšte usvojen budžet na državnom nivou.
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#8556 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Ukoliko se do 31. marta ne donese odluka o Usvajanju budžeta institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine, aktivira se Zakon o privremenom finansiranju koji omogućava organima da funkcionišu na neophodnom minimumu, i opet je prije svega naglašeno izdvajanje za regulisanje vanjskog duga, pa tek onda funkcionisanje institucija. Tada je i entitetima još teže doći do neophodnog novca kojim pune rupe u budžetima, jer država "na aparatima" ne može biti garant. Nema povlačenja grantova, blokirani fondovi, nema dodatnog finansiranja osim divljeg zaduživanja ako uspije, nema garancija države u međunarodnim finansijskim institucijama, UIO ima problem sa raspodjelom novca, 23.000 državnih službenika zaposlenih u 75 institucija BiH sa teritorije cijele BiH sve više nezadovoljni prijete i najavljuju štrajkove. Sve je sistem spojenih posuda.
Da nije tako i da entiteti mogu tek tako funkcionisati nezavisno od donošenja odluke o državnom budžetu i dogovora na nivou države, znamo već ko nikad ne bi ni pregovarao o državnom budžetu, već bi ga uvijek držao na minimumu.
Škobo Habu
Posts: 9010
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#8557 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Škobo Habu »

Komšićevi i Bakirevi internet askeri bi, da im je stalo do pravovremenog informisanja, trebali prenjeti i ove riječi Heleza:
"Mi sto posto krećemo u to, dolaze američki helikopteri, moderniji i novi, koji imaju na sebi i borbene sposobnosti, a ne kao do sada što smo imali samo za gašenje požara i pomoć u nevolji. Ti helikopteri koje imamo osim što su ruski, stari su i neupotrebljivi", navodi Helez.

Na pitanje kako će izbjeći Vijeće ministara i nabaviti nove helikoptere, objašnjava da Oružane snage BiH imaju svoj novac od prethodnih godina te da helikoptere neće nabavljati iz ovogodišnjeg budžeta.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/kako-se ... /230323041

Međutim, pošto i jedni i drugi imaju uzore u Putinu i Erdoganu, teško je bilo očekivati da im je stalo do bilo kakvog napretka.
plavi_E
Posts: 6460
Joined: 18/10/2021 19:47

#8558 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by plavi_E »

OS BiH ce biti prva vojska na ovoj planeti koja kupuje opremu mimo politickoh odluka, ako izazmemo vojne diktature. Ako Helez to uspije postat ce najbolji ministar u 1000 godisnjoj historiji Bosne.
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#8559 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

"Mi ne tražimo dodatna sredstva, mi smo uštedili sedam miliona u OS i dat ćemo taj novac za kupovinu američkih helikoptera."
Koji bolan MI, tek si došao u Oružane snage! :lol:
Kako su OS uštedile novac, kad ovi botovi tvrde da nisu za hljeba imali? E pa botići partijski, za vašu informaciju OS godinama imaju dio koji se tumbanjima, preusmjeravanjem, odustajanjem od nekih projekata da bi uradili nešto drugo ostavlja sa strane kao rezerva.
Eto, to je ušteđevina o kojoj helez govori i na koju računa.
Ali, čekaj malo, zašto se računa na tu "ušteđevinu", kad tvrde da su "namakli" novih 100 jebenih miliona?!? :-)
Hajmo malo uključiti mozak, pa prestati spinovati. Strašno.
Nek nam je Bog na pomoći.
Maliodmene
Posts: 2176
Joined: 10/01/2020 13:36

#8560 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Maliodmene »

Ti fakat veze nemas o cemu pricas
Ljudi ti se smiju :lol:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12338
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#8561 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by dr_Evil »

vidim prva botovska na zadatku, uskoro cemo saznati da je OS zahvaljujuci fenomenalnom rukovodstvu do sada imala budzet veci od USA Army, pa im ovo 100 miliona i ne treba. Ne valja se zajebavat sa tim, ali posto im ne treba hajde da posaljemo turskoj i siriji. Ramazan je.
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#8562 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Ministarstvo odbrane BiH dobit će 85,5 miliona KM više nego prošle godine, od toga 81,3 miliona KM otpada na tekuće izdatke (povećana osnovica za obračun plaća, regres, naknada za smještaj), a na kapitalne izdatke tek 3,9 miliona KM. Tako na nabavku opreme ide 3,3 miliona KM više nego 2022, odnosno na opremu ide ukupno 5,5 miliona KM u ovoj godini.
Završena priča sa botovima.
plavi_E
Posts: 6460
Joined: 18/10/2021 19:47

#8563 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by plavi_E »

Pa jei' 100 miliona il' je 85.5.
plavi_E
Posts: 6460
Joined: 18/10/2021 19:47

#8564 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by plavi_E »

Kako Helez prica nije bitno za sta je novac namjenjen. On kad dobije te pare on moze zakinuti od plate i kupiti helikoptere. I to borbene a ne one za gasenje pozara. Ovi iz X-morke izgleda da spas traze u populizmu. Gori od njih su ovi sto vjeruju u helezove bajke.
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#8565 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Posle dugo vremena, moje lično mišljenje, koje nevoljno izgovaram je da polako primamo udarce i gubimo na svim frontovima. Iskreno sam se nadao da nisam u pravu i da će se ispostaviti da pretjerujem kad tvrdim da se ide u krivom smjeru, da će se na bitne pozicije postavljati kompetentni ljudi, britkog uma, stručni i borbeni, koji se znaju izboriti sa začkoljicama i težnjama onih koji igraju kontru, a ne da to bude samo puko popunjavanje fotelja po dogovorenim kvotama. Iskreno sam se nadao da neću biti u pravu. To bi bila očekivana promjena, nešto bolje, nešto novo.
Jedino čemu se još nadam je da će me Helez opovrgnuti i da će uspjeti vratiti temu "ulaganje u kapitalne projekte za OS BiH" na vijeće ministara, kao što je i obećao, da će uspjeti to izgurati do kraja. Ja ću tada priznati da sam pogriješio i da on zna šta radi.
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#8566 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Mrvice_ba »

archi_a wrote: 23/03/2023 13:57 Posle dugo vremena, moje lično mišljenje, koje nevoljno izgovaram je da polako primamo udarce i gubimo na svim frontovima. Iskreno sam se nadao da nisam u pravu i da će se ispostaviti da pretjerujem kad tvrdim da se ide u krivom smjeru, da će se na bitne pozicije postavljati kompetentni ljudi, britkog uma, stručni i borbeni, koji se znaju izboriti sa začkoljicama i težnjama onih koji igraju kontru, a ne da to bude samo puko popunjavanje fotelja po dogovorenim kvotama. Iskreno sam se nadao da neću biti u pravu. To bi bila očekivana promjena, nešto bolje, nešto novo.
Jedino čemu se još nadam je da će me Helez opovrgnuti i da će uspjeti vratiti temu "ulaganje u kapitalne projekte za OS BiH" na vijeće ministara, kao što je i obećao, da će uspjeti to izgurati do kraja. Ja ću tada priznati da sam pogriješio i da on zna šta radi.
Sad ce sda i df patriote.
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#8567 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Cilj posjete su incijalni koraci za osnivanje regionalnog vojnog koledža na lokaciji kasarne Rajlovac.

Pored generala Mašovića prisustvovali su i Zamjenik NZŠ za operacije generalmajor Ivica Jerkić, Zamjenik NZŠ za resurse generalmajor Gojko Knežević, brigadir Nebojša Bošnjak, brigadir Marko Mandić, brigadir Ermin Avdović.

Predstavnici CEDC-a su bili General major Anton Wessely, Generalštabni brigadir Klaus Anderle, Brigadir Helmut Hermann, Dr. Martina Hermann, Ministarstvo inostranih poslova Republike Austrije, Gospođa Elisabeth Prosser, odsjek za vojnu diplomatiju, Gospođa Birgit Wulz odsjek za vojnu politiku Ministarstava odbrane Republike Austrije, Gospođa Martina Petrovicova, predstavnica odbrane R.Češke, Brigadir Erich Simburger, VA R.Austrije u BiH, Pukovnik Radomir Kuzma.

Image


Image

E ovo je vijest. :bih:
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#8568 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

U sklopu preduzimanja sveobuhvatnih aktivnosti na modernizaciji i jačanju kapaciteta vida Zrakoplovstva i protivzračne odbrana OS BiH (ZiPZO OS BiH), delegacija Oružanih snaga BiH sastavljena od stručnih lica vida ZiPZO OS BiH i predstavnika Ureda za odbrambenu saradnju Ambasade SAD-a u BiH će od 03. do 07. aprila ove godine posjetiti Centar za obuku pilota u Alabami SAD-u i upoznati se sa taktičko-tehničkim karakteristikama simulatora letenja helikoptera.

Organizacijom ove posjete Vlada i Oružane snage SAD-a još jednom pokazuju svoju neupitnu i kontinuiranu posvećenost izgradnji kapaciteta i sposobnosti Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u cilju njihovog približavanja standardima partnerskih Oružanih snaga, punopravnih članica NATO saveza.
E i ovo je vijest. :bih:
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3025
Joined: 25/06/2014 14:16

#8569 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by kakotakonikako »

archi_a wrote: 22/03/2023 23:36 Ukoliko se do 31. marta ne donese odluka o Usvajanju budžeta institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine, aktivira se Zakon o privremenom finansiranju koji omogućava organima da funkcionišu na neophodnom minimumu, i opet je prije svega naglašeno izdvajanje za regulisanje vanjskog duga, pa tek onda funkcionisanje institucija. Tada je i entitetima još teže doći do neophodnog novca kojim pune rupe u budžetima, jer država "na aparatima" ne može biti garant. Nema povlačenja grantova, blokirani fondovi, nema dodatnog finansiranja osim divljeg zaduživanja ako uspije, nema garancija države u međunarodnim finansijskim institucijama, UIO ima problem sa raspodjelom novca, 23.000 državnih službenika zaposlenih u 75 institucija BiH sa teritorije cijele BiH sve više nezadovoljni prijete i najavljuju štrajkove. Sve je sistem spojenih posuda.
Da nije tako i da entiteti mogu tek tako funkcionisati nezavisno od donošenja odluke o državnom budžetu i dogovora na nivou države, znamo već ko nikad ne bi ni pregovarao o državnom budžetu, već bi ga uvijek držao na minimumu.
:thumbup:
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3025
Joined: 25/06/2014 14:16

#8570 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by kakotakonikako »

dr_Evil wrote: 23/03/2023 13:29 vidim prva botovska na zadatku, uskoro cemo saznati da je OS zahvaljujuci fenomenalnom rukovodstvu do sada imala budzet veci od USA Army, pa im ovo 100 miliona i ne treba. Ne valja se zajebavat sa tim, ali posto im ne treba hajde da posaljemo turskoj i siriji. Ramazan je.
:thumbup:
SSemir
Posts: 4565
Joined: 26/02/2009 08:42

#8571 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by SSemir »

archi_a wrote: 23/03/2023 13:57 Posle dugo vremena, moje lično mišljenje, koje nevoljno izgovaram je da polako primamo udarce i gubimo na svim frontovima. Iskreno sam se nadao da nisam u pravu i da će se ispostaviti da pretjerujem kad tvrdim da se ide u krivom smjeru, da će se na bitne pozicije postavljati kompetentni ljudi, britkog uma, stručni i borbeni, koji se znaju izboriti sa začkoljicama i težnjama onih koji igraju kontru, a ne da to bude samo puko popunjavanje fotelja po dogovorenim kvotama. Iskreno sam se nadao da neću biti u pravu. To bi bila očekivana promjena, nešto bolje, nešto novo.
Jedino čemu se još nadam je da će me Helez opovrgnuti i da će uspjeti vratiti temu "ulaganje u kapitalne projekte za OS BiH" na vijeće ministara, kao što je i obećao, da će uspjeti to izgurati do kraja. Ja ću tada priznati da sam pogriješio i da on zna šta radi.
A sve zbog sdfa gubitka vlasti...nikako da se pomirite
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#8572 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, vježba vod za brzo reagovanje (QRF)

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
dr_Evil
Posts: 12338
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#8573 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by dr_Evil »

archi_a wrote: 23/03/2023 14:57 OS BiH, vježba vod za brzo reagovanje (QRF)

Image
Gdje je ovo? Bas lijepa priroda i sadrvan
archi_a
Posts: 10387
Joined: 11/12/2011 18:11

#8574 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, kasarna "Adil Bešić" Bihać, 2.pješadijski bataljon/6.pbr OS BiH
User avatar
dr_Evil
Posts: 12338
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#8575 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by dr_Evil »

Hvala
Post Reply