Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#8176 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by HarTar »

costacurta wrote: 18/01/2023 22:50
General War wrote: 18/01/2023 22:41
Kurcenje inace kosta...hajd za helikopter to je Ok, ali pored nedostatka patrolnih vozila, hronicnog manjka policajaca, plate skoro nikakve, sredstva veze, sredstva specijalne namjene ( Ic, termovizija, nadzorne kamere, KZ oprema)...oni bacaju pare u nesto za sta vidim namjenu samo za demostracije... :mastakazes:
:thumbup:
Svaka čast.
To je to
Što su se našli :mrgreen: :lol: Upamtite, nikada više 92-uge i golorukog Bošnje :bih:
User avatar
donnie_darko
Posts: 1028
Joined: 11/11/2017 22:49

#8177 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by donnie_darko »

General War wrote: 18/01/2023 23:07 ...i sutra ce isti ovi koji pljescu reci eto osipa se drzava :-)
Imate F-MUP tamo osnovati helikoptersku jedinicu (vrh tri helikoptera sa namjenskom opremom) i vozila specijalne namjene.
Imate Federalmi sluzbu za spasavanje, tamo opet par helikoptera sa medicinskom opremom i air tractore ili helikoptere za borbu protiv pozara nego ove budalastine po kantonima...al hajd...
S obzirom kakve komsije imamo odbrambenog oruzja i opreme nikad dosta.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#8178 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by General War »

HarTar wrote: 18/01/2023 23:24
costacurta wrote: 18/01/2023 22:50

:thumbup:
Svaka čast.
To je to
Što su se našli :mrgreen: :lol: Upamtite, nikada više 92-uge i golorukog Bošnje :bih:
Upamti ti, deficitarni su pametni i nepotkupljivi a ne naoruzani :zzzz:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#8179 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by General War »

donnie_darko wrote: 18/01/2023 23:54
General War wrote: 18/01/2023 23:07 ...i sutra ce isti ovi koji pljescu reci eto osipa se drzava :-)
Imate F-MUP tamo osnovati helikoptersku jedinicu (vrh tri helikoptera sa namjenskom opremom) i vozila specijalne namjene.
Imate Federalmi sluzbu za spasavanje, tamo opet par helikoptera sa medicinskom opremom i air tractore ili helikoptere za borbu protiv pozara nego ove budalastine po kantonima...al hajd...
S obzirom kakve komsije imamo odbrambenog oruzja i opreme nikad dosta.
...ne znam, ali mene vise brine ko je ovdje na vlasti i sta smjera, nego komsije.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#8180 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Hrmpallier »

donnie_darko wrote:18/01/2023 23:54
General War wrote: 18/01/2023 23:07 ...i sutra ce isti ovi koji pljescu reci eto osipa se drzava :-)
Imate F-MUP tamo osnovati helikoptersku jedinicu (vrh tri helikoptera sa namjenskom opremom) i vozila specijalne namjene.
Imate Federalmi sluzbu za spasavanje, tamo opet par helikoptera sa medicinskom opremom i air tractore ili helikoptere za borbu protiv pozara nego ove budalastine po kantonima...al hajd...
S obzirom kakve komsije imamo odbrambenog oruzja i opreme nikad dosta.
Et' ja bih volio da se varam, ali .....

Ko bi to opet nametnuo zabranu letenja iznad BiH ? Uz Rosiu (kakva god da izađe iz ovog rata) i Kinu, a da ne spominjem druge, zabrana je misaona imenica.

Imamo artiljeriju, kao što smo nekad imali pješačko oružje, ali smo za borbu protiv neprijateljske avijacije spremni jedva malo bolje nego '92., tako da je odnos mi/neprijatelj skoro pa isti.
CrveniKuk
Posts: 2912
Joined: 22/04/2022 21:54

#8181 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by CrveniKuk »

General War wrote: 18/01/2023 23:07 ...i sutra ce isti ovi koji pljescu reci eto osipa se drzava :-)
Imate F-MUP tamo osnovati helikoptersku jedinicu (vrh tri helikoptera sa namjenskom opremom) i vozila specijalne namjene.
Imate Federalmi sluzbu za spasavanje, tamo opet par helikoptera sa medicinskom opremom i air tractore ili helikoptere za borbu protiv pozara nego ove budalastine po kantonima...al hajd...
I meni je bilo logično da se na federalnom nivou formira helikopterska jedinica za podršku MUP-u Federacije,kao i po potrebi kantonalnim MUP-ovima. I za ostatak se slažem.
User avatar
donnie_darko
Posts: 1028
Joined: 11/11/2017 22:49

#8182 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by donnie_darko »

General War wrote: 18/01/2023 23:59
donnie_darko wrote: 18/01/2023 23:54

S obzirom kakve komsije imamo odbrambenog oruzja i opreme nikad dosta.
...ne znam, ali mene vise brine ko je ovdje na vlasti i sta smjera, nego komsije.
Brines na pogresnoj temi.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#8183 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Spit_fire »

Joj panike jbt :lol: ..da se zatekbira iz zajebancije iskopalo
bi sutra rovoce, da napravimo kakvu paradu poceli bi egzodus u srbiju... :lol: :lol:

Neka ih nek skupljaju prasinu, kad je skupe dovoljno kupicemk nove...eto sta je problem?

Narod koji prezivi 10 genocida i drzava koja je okruzena nepriajteljima mora biti spremna na sve
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#8185 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by zforumas »

Neka ih, da mogu cuvati Vucicevog sina ako kad naleti na cevape ;-)
Škobo Habu
Posts: 9015
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#8186 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Škobo Habu »

General War wrote: 18/01/2023 22:41
Kurcenje inace kosta...hajd za helikopter to je Ok, ali pored nedostatka patrolnih vozila, hronicnog manjka policajaca, plate skoro nikakve, sredstva veze, sredstva specijalne namjene ( Ic, termovizija, nadzorne kamere, KZ oprema)...oni bacaju pare u nesto za sta vidim namjenu samo za demostracije... :mastakazes:
???

Nisam čuo do sada da policajci masovno skidaju uniforme i odlaze u Njemačku da rade kao moleri?
User avatar
Slo Burner
Posts: 5349
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#8187 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Slo Burner »

Sto se mene tice ja bih policiji Himmarse nabavio, makar mi drzava uduplala poreze
User avatar
zigubigule
Posts: 606
Joined: 03/08/2016 00:26

#8188 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by zigubigule »

General War wrote: 18/01/2023 23:07 ...i sutra ce isti ovi koji pljescu reci eto osipa se drzava :-)
Imate F-MUP tamo osnovati helikoptersku jedinicu (vrh tri helikoptera sa namjenskom opremom) i vozila specijalne namjene.
Imate Federalmi sluzbu za spasavanje, tamo opet par helikoptera sa medicinskom opremom i air tractore ili helikoptere za borbu protiv pozara nego ove budalastine po kantonima...al hajd...
Ne vidim problem u tome da se MUP naoruza i modernizira. Sto tebi smeta? Slazem se da se ponekad postoji logicniji nacin da se utrosi novac, ali ja ne vidim problem u nabavci oklopnih vozila za MUPove. Sto ti smeta?
User avatar
Peacean
Posts: 2646
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#8189 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Peacean »

Dr Arsla wrote: 18/01/2023 22:36 Očito služe za kurčenja i ništa više. Isto kao Despoti i Lazari ili kako se već zovu. Rpg iz Hadžića će raznijeti ih u komadiće
Svaka policija bi morala da ima bar nekoliko ovakvih vozila kako bi mogla da se nosi sa vanrednim situacijama. Zamisli da grupa kriminalaca krene da puca sa ak-47 kojih ima koliko hoćeš, obična vozila im ne bi mogla ni prići već bi završili kao oni policajci što su ubijeni u Sarajevu. Ovim vozilom bi mogao da adekvatno reaguješ i umanjiš opasnost. I naravno da nećeš ovo vozikati svaki dan, ovo je za specijalne jedinice i specifične situacije ali to ne znači da je beskorisno.
Last edited by Peacean on 19/01/2023 11:25, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#8190 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by PM72 »

Peacean wrote: 19/01/2023 10:55
Dr Arsla wrote: 18/01/2023 22:36 Očito služe za kurčenja i ništa više. Isto kao Despoti i Lazari ili kako se već zovu. Rpg iz Hadžića će raznijeti ih u komadiće
Svaka policija bi morala da ima bar nekoliko ovakvih vozila kako bi mogla da se nosi sa vanrednim situacijama. Zamisli da grupa kriminalaca krene da puca sa ak-47 kojih ima koliko hoćeš, obična vozila im ne bi mogla ni prići već bi završili kao oni što su ubijeni u I. Sarajevu. Ovim vozilom bi mogao da adekvatno reaguješ i umanjiš opasnost. I naravno da nećeš ovo vozikati svaki dan, ovo je za specijalne jedinice i specifične situacije ali to ne znači da je beskorisno.
Naravno da svaka policija treba imati ovakva vozila i ona se vrlo rijetko koriste u nekim vatrenim okršajima.Većinom je to za vježbe i pokazivanje mišića i sa njima se ne ide u patrole.
P.s.policajci nisu ubijeni u I.Sarajevu nego na Alipaćinom polju u Sarajevu.
User avatar
Peacean
Posts: 2646
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#8191 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Peacean »

PM72 wrote: 19/01/2023 10:59
P.s.policajci nisu ubijeni u I.Sarajevu nego na Alipaćinom polju u Sarajevu.
Puno se I. Sarajevo spominjalo na temi pa mi se omaklo :D
Hvala na ispravci, ne bih ni primjetio :thumbup:
Dr Arsla
Posts: 1181
Joined: 05/01/2013 16:16

#8192 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Dr Arsla »

Peacean wrote: 19/01/2023 10:55
Dr Arsla wrote: 18/01/2023 22:36 Očito služe za kurčenja i ništa više. Isto kao Despoti i Lazari ili kako se već zovu. Rpg iz Hadžića će raznijeti ih u komadiće
Svaka policija bi morala da ima bar nekoliko ovakvih vozila kako bi mogla da se nosi sa vanrednim situacijama. Zamisli da grupa kriminalaca krene da puca sa ak-47 kojih ima koliko hoćeš, obična vozila im ne bi mogla ni prići već bi završili kao oni policajci što su ubijeni u Sarajevu. Ovim vozilom bi mogao da adekvatno reaguješ i umanjiš opasnost. I naravno da nećeš ovo vozikati svaki dan, ovo je za specijalne jedinice i specifične situacije ali to ne znači da je beskorisno.
Ne moze se porediti sa ubijenim policajcima u Sa jer su oni ubijeni mučki, moze se reći iz zasjede. Da ne bude zabune i ja sam za opremanje policije i za helikoptere, oklop, nove uniforme, kamere na uniformi itd. Moja reakcija je bila na smiješnu izjavu premijera Tk da se ova vozila nabavljaju za nedaj Bože.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#8193 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by General War »

zigubigule wrote: 19/01/2023 10:25
General War wrote: 18/01/2023 23:07 ...i sutra ce isti ovi koji pljescu reci eto osipa se drzava :-)
Imate F-MUP tamo osnovati helikoptersku jedinicu (vrh tri helikoptera sa namjenskom opremom) i vozila specijalne namjene.
Imate Federalmi sluzbu za spasavanje, tamo opet par helikoptera sa medicinskom opremom i air tractore ili helikoptere za borbu protiv pozara nego ove budalastine po kantonima...al hajd...
Ne vidim problem u tome da se MUP naoruza i modernizira. Sto tebi smeta? Slazem se da se ponekad postoji logicniji nacin da se utrosi novac, ali ja ne vidim problem u nabavci oklopnih vozila za MUPove. Sto ti smeta?
Oklopno vozilo nije naoruzavanje vec vozilo specijalne namjene gdje se ocekuje da neko puca u to...ja koliko se sjecam nismo imali teroristicku akciju u BiH a ne u TK zadnjih 20 godina....daleko sam ja od ne naoruzavanja policije vec opremanja...policija nije za to sto vi ocekujete...posebno policije na nizim nivoima, osim ako me misle da to koriste za nesto sasvim drugo...recimo suzbijanja demonstracija
User avatar
doox
Posts: 887
Joined: 30/04/2010 08:35

#8194 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by doox »

Zabrinuti Ratko, pa dokle više. Ovi zabranuti su opasni, ovi šire defetizam i nezadovoljstvo, ne nasjedajte na ove prekodrinske fore.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#8195 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Spit_fire »

General War wrote: 19/01/2023 14:24
zigubigule wrote: 19/01/2023 10:25

Ne vidim problem u tome da se MUP naoruza i modernizira. Sto tebi smeta? Slazem se da se ponekad postoji logicniji nacin da se utrosi novac, ali ja ne vidim problem u nabavci oklopnih vozila za MUPove. Sto ti smeta?
Oklopno vozilo nije naoruzavanje vec vozilo specijalne namjene gdje se ocekuje da neko puca u to...ja koliko se sjecam nismo imali teroristicku akciju u BiH a ne u TK zadnjih 20 godina....daleko sam ja od ne naoruzavanja policije vec opremanja...policija nije za to sto vi ocekujete...posebno policije na nizim nivoima, osim ako me misle da to koriste za nesto sasvim drugo...recimo suzbijanja demonstracija
Imamo zato stotine hiljada potencijalnih terorista ...nikd ne znas kad ce pripucat
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#8196 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by izvrsni direktor »

Slo Burner wrote: 19/01/2023 10:04 makar mi drzava uduplala poreze
Jedna od glupljih izjava, a forum je pretrpio svasta..

Od takvih kao ti sda i profitira plasenjem naroda sa ratom. Vec 30 godina...
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#8197 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by General War »

Spit_fire wrote: 19/01/2023 15:46
General War wrote: 19/01/2023 14:24
Oklopno vozilo nije naoruzavanje vec vozilo specijalne namjene gdje se ocekuje da neko puca u to...ja koliko se sjecam nismo imali teroristicku akciju u BiH a ne u TK zadnjih 20 godina....daleko sam ja od ne naoruzavanja policije vec opremanja...policija nije za to sto vi ocekujete...posebno policije na nizim nivoima, osim ako me misle da to koriste za nesto sasvim drugo...recimo suzbijanja demonstracija
Imamo zato stotine hiljada potencijalnih terorista ...nikd ne znas kad ce pripucat
Na ovaj nacin na koji se nadas, samo ces djaba izgubit jos pare uzalud potrosit...al eto bujrum ako mislis da je to to
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#8198 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by ins »

Ahhhhh, po već preko deceniju dugom običaju na Klix forumu, dobra vijest po pitanju pravilnog ulaganja u odbranu i zaštitu BiH je bio znak da na forum dođe cijela plejada forumaša, zabrinutih za svrsishodnost nabavki, dobrobit zajednice, zaštitu okoliša, pravedniju raspodjelu budžetskih sredstava, zagovornici većih ulaganja u kulturu, umjetnost, naravno u "ko nas bre zavadi" modusu operandi :run:

Sreća naša pa se desila Ruska agresija na Ukrajinu, pa je broj onih koji nisu skloni ulaganju para u sredstva za Nedaj Bože zapravo statistička greška, bez obzira koliko Pro-Ruskih botova bilo ovdje :bih:
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#8199 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Spit_fire »

General War wrote: 19/01/2023 16:17
Spit_fire wrote: 19/01/2023 15:46

Imamo zato stotine hiljada potencijalnih terorista ...nikd ne znas kad ce pripucat
Na ovaj nacin na koji se nadas, samo ces djaba izgubit jos pare uzalud potrosit...al eto bujrum ako mislis da je to to
Ionako me odrase porezom pa nek makar ide na prave stvari :bih:
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8200 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

Ocean 11 wrote: 18/01/2023 20:57
PM72 wrote: 18/01/2023 20:42

Možemo onda kupit motor i da Soko u Mostaru vari plehove i eto nam helikoptera :D

Hajde molim te pusti tvoj sarkazam na stranu i saberi se malo.

Proizvoditi oklopno vozilo nije viša matematika.
Proizvodimo vatrogasno vozilo koje je teže napraviti neko ovo oklopno vozilo.

https://avaz.ba/vijesti/bih/680229/prvo ... u-upotrebi
Kako je teže napraviti vatrogasno vozilo? Nema logike.
Kupiš kamion MAN, zavarši kutiju na njega i u kutiju staviš sve komponente koje trebaju vatrogascima. Proizvesti i napraviti oklopno vozilo je dosta teže.
Post Reply