Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8226 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

General War wrote: 19/01/2023 19:54
lavi wrote: 19/01/2023 19:52 izvini, udarao sam previše penzionera na protestima pa sam se zabunio. Defund the police.
...nema, pravi si asker, partija te nece zaboravit
prate me, ne zaboravljaju oni ništa.
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8227 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

Senator ERV koristi NASA za transport astronauta, a APC verziju koriste jedinice specijalne policije u Južnoj Koreji, SOU. Koreja ga je kupila 2021, a kako je negdje cirkulirao video, vozila APC su bila i u Kharkivu, koristi ga jedinica KRAKEN, dio ukrajinskog Spetsnaza.
emirolini
Posts: 3500
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#8228 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by emirolini »

Poznatiji kao i djeneral pelena. Cak vise i ne krije, za separatiste, Srbiju i bracu Rusiju.

Zato, sve sto se kupi dobro je. Ja bi nakacio i ljiljane na ova pa neka se buni ko hoce. Mi se brinuli o medjusobnoj toleranciji pa se odrekli zastave a separatisti ostavili sva obiljezja s kojima su ubijali.
sak
Posts: 33
Joined: 21/09/2021 18:51

#8229 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by sak »

PM72 wrote: 19/01/2023 19:35
lavi wrote: 19/01/2023 18:53 paša FUP već ima 2 helikoptera, imaju 15 ja mislim oklopnih vozila.
FUCZ ima na korištenje helikoptere EUFORa i OSBiH, a imaće i MUPa KS kada se kupi helikopter.
FMUP ima samo jedan helikopter i 4 oklopna vozila BOV...
FMUP ima dva helikoptera, jedan se koristi, a drugome su istekli resursi (to je helikopter koji je vraćen iz Srbije). Taj helikopter ima relativno niske sate i treba oko $750,000 servisa zbog starosti. Prijedlog je bio da se prebaci na civilnu zaštitu.

Federacija navodno (budžetski) planira kupovinu jednoga Bell 505 i jednoga Bell 412 sa planom da budu bazirani u Sarajevu, dok isti prijdlog uključuje i kupovinu dva Air Tractor 802, koji će biti u Mostaru. Za 2022, u budžetu Vlada FBiH je predvidjela 30 miliona KM (15 miliona evra) za nabavku letjelica za gašenje požara.

"Jedan Long Rendžer koji je bio u policiji pre rata od 1992. do 2010. leteo je u Srbiji i vraćen je u Sarajevo. NIkada nije ponovo poleteo iako je u više prilika pokretana inicijativa da se dovede u letno stanje i koristi u FUCZ." https://www.balkansec.net/post/posle-ba ... elikoptera
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#8230 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by PM72 »

sak wrote: 19/01/2023 21:03
FMUP ima dva helikoptera, jedan se koristi, a drugome su istekli resursi (to je helikopter koji je vraćen iz Srbije). Taj helikopter ima relativno niske sate i treba oko $750,000 servisa zbog starosti. Prijedlog je bio da se prebaci na civilnu zaštitu.
Volio bih da nam neko razjasni odakle taj drugi helikopter jer MUP nije u ratu i posle rata imao helikopter.Za jedan znam da je vraćen a ukrao ga je i odvukao u Beograd pilot MUP-a SRBiH sa Pala J.M.
sak
Posts: 33
Joined: 21/09/2021 18:51

#8231 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by sak »

PM72 wrote: 19/01/2023 21:15 MUP nije u ratu i posle rata imao helikopter
U toku a i poslije rata, nabavljene su desetine letjelica za potrebe Bosne i Hercegovine: Mi-8, Mi-17, Mi-34 Hermit, Let 410, Casa 212, ATR-42, pet Mi-24 koji nikada nisu transportovani iz Turske...

Helikopter Bell 206 koji se koristi nije spominjan u objavljenim nabavkama. To samo po sebi i nije znatno ako pogledamo veliki priljev opreme u tom periodu.

MUPBiH je imao pilote za Bell 206 i Bell 412 (Vikićev). Bell 412 je '92 bio sklonjen u Sloveniji i poslije je dat Sloveniji u razmijenu za oružije. Dva Bell 206, zajedno sa avionima Aero Kluba Sarajevo su ukradena iz Butmira i bili Srbiji do 2010. Jedan od otudženih aviona se srušio u Zrenjaninu.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8232 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Bobi »

Nemamo mi ništa, FBiH 30 godina nakon rata nema ni jebeni heli da ga moze poslat u roku od pola sata na neki požar. Bivsa Yuga je 30 godina poslije 2WW imala 300 helikoptera :D.
sak
Posts: 33
Joined: 21/09/2021 18:51

#8233 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by sak »

Bobi wrote: 19/01/2023 21:46 Nemamo mi ništa, FBiH 30 godina nakon rata nema ni jebeni heli da ga moze poslat u roku od pola sata na neki požar. Bivsa Yuga je 30 godina poslije 2WW imala 300 helikoptera :D.
Vi ste u pravu, ali treba razumijeti da je Armija bila u dobroj poziciji sa oko 30 helikoptera do osnivanja OSBiH. Takva je armija bila dovoljna i za vojne i za civilne potrebe Federacije. OSBiH su i sada minimalno operativne i mogu zadovoljiti te potrebe ali imaju komadnu opstrukciju. Pitanje je koliko vrijedi što Dodik nema VRS sa mlaznom avijacijom za 9. januar?

Isto tako, vi ste u pravu da je Federacija mogla organizovati 3-4 helikoptera i 3-4 protivpožarna aviona. Ali Audi i VW...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8234 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Bobi »

sak wrote: 19/01/2023 22:04
Bobi wrote: 19/01/2023 21:46 Nemamo mi ništa, FBiH 30 godina nakon rata nema ni jebeni heli da ga moze poslat u roku od pola sata na neki požar. Bivsa Yuga je 30 godina poslije 2WW imala 300 helikoptera :D.
Vi ste u pravu, ali treba razumijeti da je Armija bila u dobroj poziciji sa oko 30 helikoptera do osnivanja OSBiH. Takva je armija bila dovoljna i za vojne i za civilne potrebe Federacije. OSBiH su i sada minimalno operativne i mogu zadovoljiti te potrebe ali imaju komadnu opstrukciju. Pitanje je koliko vrijedi što Dodik nema VRS sa mlaznom avijacijom za 9. januar?

Isto tako, vi ste u pravu da je Federacija mogla organizovati 3-4 helikoptera i 3-4 protivpožarna aviona. Ali Audi i VW...
..apartman na Jadranu, apartman na Bjelašnici :D, kakav suv QX i to sve od plata političarskih :D.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5345
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#8235 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Slo Burner »

izvrsni direktor wrote: 19/01/2023 15:49
Slo Burner wrote: 19/01/2023 10:04 makar mi drzava uduplala poreze
Jedna od glupljih izjava, a forum je pretrpio svasta..

Od takvih kao ti sda i profitira plasenjem naroda sa ratom. Vec 30 godina...
Bezobrazan si
User avatar
Penicilin
Posts: 511
Joined: 26/09/2009 13:59

#8236 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Penicilin »

Uglavnom poslije ublehe da MUP TK nabavlja LAV700 vijest o Roshel Senatorima nam je došla kao glas razuma.

Sad kad su se malo slegli utisci možemo samo reći svaka čast MUP TK i nadamo se da će i ostali kantoni MUPovi i FUP krenuti vašim stopama i navabiti barem po još toliko vozila istih specifikacija. MUP RS tvrdi da posjeduje 12 vozila Despot iako su prije par dana u Lukavici pokazali 5 Despota i 2 Vihora zajedo sa jedinicom SAJ koja broji 50 pripadnika i žandarmeriju sa koliko sam vidio 250 pripadnika te još 300 policajaca sa dugim cijevima. Pokazana su i 3 helikoptera.

Imajući u vidu opstrukcije u opremanju OS koje dolaze od kadrova iz RSa trka u naoružanja prebacila se na MUPove i neophodno je održavati balans u brojnoj snazi i opremljenosti policijskih snaga u tom kontekstu. Kao što smo vidjeli na navedenoj paradi, RS je zadnjih par godina dosta odskočila u opremanju MUPa međutim na navedeno brojno stanje dugih cijevi i oklopnih vozila u RSu sa ovom nabavkom oklopnih vozila i dugih cijevi samo u TK i helikoptera u KS već se značajno parira. Međuitim to nije ni izbliza dovoljno.

Regionalni sporazum o naoružanju dozvoljava policiji da ima borbena oklopna vozila s naoružanjem kalibra 12,7 milimetara, a jedino se ograničenje odnosi na broj od po 38 oklopnih vozila u svakom od entiteta tako da ima još dosta fore. Dakle da bi izbili iz glave bilo kakvu ideju o separatizmu potrebno je da bez obzira na opremljenost i snagu OS BiH, MUPovi u FBiH imaju barem 3 na prema 1 brojčanu snagu i opremljenost u odnosu na MUP RS kako bi se svi planovi i mokri snovi o samostalnosti završili sa prvim jutarnjim pijetlovima.

Naravno svako ima pravo na mišljenje i slobodu govora, zato ovaj forum i služi, ali onaj ko iskreno misli da je ulaganje u sigurnost bacanje para glup je ko ku'ac :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#8237 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by General War »

Penicilin wrote: 20/01/2023 00:32 Uglavnom poslije ublehe da MUP TK nabavlja LAV700 vijest o Roshel Senatorima nam je došla kao glas razuma.

Sad kad su se malo slegli utisci možemo samo reći svaka čast MUP TK i nadamo se da će i ostali kantoni MUPovi i FUP krenuti vašim stopama i navabiti barem po još toliko vozila istih specifikacija. MUP RS tvrdi da posjeduje 12 vozila Despot iako su prije par dana u Lukavici pokazali 5 Despota i 2 Vihora zajedo sa jedinicom SAJ koja broji 50 pripadnika i žandarmeriju sa koliko sam vidio 250 pripadnika te još 300 policajaca sa dugim cijevima. Pokazana su i 3 helikoptera.

Imajući u vidu opstrukcije u opremanju OS koje dolaze od kadrova iz RSa trka u naoružanja prebacila se na MUPove i neophodno je održavati balans u brojnoj snazi i opremljenosti policijskih snaga u tom kontekstu. Kao što smo vidjeli na navedenoj paradi, RS je zadnjih par godina dosta odskočila u opremanju MUPa međutim na navedeno brojno stanje dugih cijevi i oklopnih vozila u RSu sa ovom nabavkom oklopnih vozila i dugih cijevi samo u TK i helikoptera u KS već se značajno parira. Međuitim to nije ni izbliza dovoljno.

Regionalni sporazum o naoružanju dozvoljava policiji da ima borbena oklopna vozila s naoružanjem kalibra 12,7 milimetara, a jedino se ograničenje odnosi na broj od po 38 oklopnih vozila u svakom od entiteta tako da ima još dosta fore. Dakle da bi izbili iz glave bilo kakvu ideju o separatizmu potrebno je da bez obzira na opremljenost i snagu OS BiH, MUPovi u FBiH imaju barem 3 na prema 1 brojčanu snagu i opremljenost u odnosu na MUP RS kako bi se svi planovi i mokri snovi o samostalnosti završili sa prvim jutarnjim pijetlovima.

Naravno svako ima pravo na mišljenje i slobodu govora, zato ovaj forum i služi, ali onaj ko iskreno misli da je ulaganje u sigurnost bacanje para glup je ko ku'ac :D
Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Selme Cikotića: Sklapanjem štetnih ugovora o prodaji viškova naoružanja oštetio budžet za oko šest miliona maraka
https://istraga.ba/tuzilastvo-bih-podig ... na-maraka/


Image

Image
Image

Ja se samo nadam da ces ti bit zajedno sa ovim internet talibanima u tom oklopnom vozilu, da dokazes ko je glup ko ku'ac, jer drugacije ocito ne dolazi..moje neko generalno misljene :mrgreen:
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#8238 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by desni »

emirolini wrote: 19/01/2023 20:22 Poznatiji kao i djeneral pelena. Cak vise i ne krije, za separatiste, Srbiju i bracu Rusiju.

Zato, sve sto se kupi dobro je. Ja bi nakacio i ljiljane na ova pa neka se buni ko hoce. Mi se brinuli o medjusobnoj toleranciji pa se odrekli zastave a separatisti ostavili sva obiljezja s kojima su ubijali.
Baš tako. Na ovoj planiranoj paradi za Dan policije TK-a sve ih ukrasiti ljiljanima :thumbup: Još ako bude završena nabavka ovih 400 automatskih pušaka, upotpuniće paradu.
S druge strane šta je sa kantonima gdje vlada trojka?
Sad kad vladaju i u Goraždu, hoće li ga i oni ostaviti sa samo 4 duge cijevi?

https://www.narodipravda.ba/vijesti/gor ... i-domovina
„Mi smo obišli veliki dio Bosne i Hercegovine, i sa strankom, ali i sa Vladom KS. To je jedan potpuno drugi koncept gdje Sarajevo preuzima odgovornost i nastoji pomoći koliko može svim dijelovima BiH, nastojimo otići do povratnika. Kada smo ovdje došli prije nekoliko mjeseci rekli su nam da cijeli MUP BPK ima samo četiri duge cijevi, da nemaju terenskih auta, da im nedostaje ljudi… A to nam je najistočnija granica, to je kanton koji je na Drini. Na nama je da mijenjamo takvo katastrofalno stanje u koje su nas doveli lažni zaštitnici nacionalnih interesa“, kazao je Konaković.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#8239 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by PM72 »

Pojedinci su baš sigurni da će političari i narod u RS prestat sa "vlažnim snovima" ako MUP-ovi po Federaciji (bošnjački dio) nabavi 5 ili 50 oklopnih džipova i par stotina pušaka?
Prepašće se i promjeniti ploču?
To je projekat viših sila isto kao i samo postojanje RS.Preko noći se može uzet gumica pa to prebrisati ali to ne ovisi o našoj volji i htijenju.
archi_a
Posts: 10390
Joined: 11/12/2011 18:11

#8240 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

MUP BPK, JZP i JKM


Image



Image

Image

Funfact: Gospodo, što se tiče ličnog naoružanja, Goražde je najnaoružaniji grad po glavi stanovnika.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#8241 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by PM72 »

Dino reče da policija u Goraždu ima samo 4 duge cijevi...na slici ih ima više
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#8242 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by holowey »

archi_a wrote: 20/01/2023 09:35 MUP BPK, JZP i JKM


Image
meni nekako upada u oci starost ovih uniformisanih lica... nikako mi ne djeluju pouzdano 50+ "specijalci"... 25-35 da, ali duplo stariji, sumnjam da imaju staminu mladje raje...
Test1234
Posts: 246
Joined: 22/02/2021 11:10

#8243 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Test1234 »

PM72 wrote: 20/01/2023 07:36 Pojedinci su baš sigurni da će političari i narod u RS prestat sa "vlažnim snovima" ako MUP-ovi po Federaciji (bošnjački dio) nabavi 5 ili 50 oklopnih džipova i par stotina pušaka?
Prepašće se i promjeniti ploču?
To je projekat viših sila isto kao i samo postojanje RS.Preko noći se može uzet gumica pa to prebrisati ali to ne ovisi o našoj volji i htijenju.
Slažem se u potpunosti, i smatram da ako vec nesto kupujemo to treba biti tipa dronovi i ta hitech oprema, ovi oklopnjaci 5-pari ne vrijede, vidjeli smo u Ukrajini sta im rade dronovi, bespilotne letjelice itd..
Opcenito ne podržavam rat i ovo zamahivanje s jedne i druge strane smatram teskom gluposcu ali ako vec i kupuju opremu a tako i kupuju glasove velike marodne mase, pa neka kupe makar nesta korisno a ne ove neke kamioncice bezveze koje 7.62 mm pistolj ne moze probiti, smijuljija...
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#8244 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by PM72 »

holowey wrote: 20/01/2023 10:05
archi_a wrote: 20/01/2023 09:35 MUP BPK, JZP i JKM


Image
meni nekako upada u oci starost ovih uniformisanih lica... nikako mi ne djeluju pouzdano 50+ "specijalci"... 25-35 da, ali duplo stariji, sumnjam da imaju staminu mladje raje...
Nemoj da vrijeđaš!
Šta fali nama od 50 i koju godinu? :lol:
Imamo bar iskustvo za razliku od balavaca koji mogu napravit 100 sklekova al ne znaju ispalit tromblon niti imat smirenu ruku pa pucat u napadača.
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#8245 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by izvrsni direktor »

Slo Burner wrote: 20/01/2023 00:03
izvrsni direktor wrote: 19/01/2023 15:49
Jedna od glupljih izjava, a forum je pretrpio svasta..

Od takvih kao ti sda i profitira plasenjem naroda sa ratom. Vec 30 godina...
Bezobrazan si
Zasluzio si, pokusavam ti oci otvorit. 30 godina profitiraju na prepadanju naroda sa novim ratom i svaki put je situacija ozbiljnija nego ikad prije. Eno neko postavi na nekoj temi dnevnik iz 2009 gdje senad pita visokog predstavnika kad ce smijenit dodika jer prijeti ratom, a silajdzic govori kako su teska vremena i situacija slozenija nego ikad.
30 godina nasjedate kao ovce na tu pricu, u medjuvremenu zdravstvo se svodi na skupljenje para preko humanitarnih brojeva, direktorica najvece zdravstvene ustanove nema diplomu, obrazovanje sve losije i losije, autoput se gradi dinamikom 2 metra sedmicno...ali ti bi dobrovoljno da te jos vise osiromase. Produkt si 30togodosnje sda vladavine, niti je sda u interesu da narod bude obrazovan, niti da narod razmislja u smislu "pa dobro kad ce nama biti bolje?"
User avatar
Slo Burner
Posts: 5345
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#8246 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Slo Burner »

Nisam ja balavac da mi ti otvaras oci, nit sam ikad birao SDA kao ti pretpostavljam. Nije moj babo za Aliju ratovao, nit je 92 docekao nespreman.
Nemoj mi ukazivati da je sve predizborna prica, kad sav kriminal vladajucih struktura odvojis na stranu, ostaje to da smo okruzeni smrtnim neprijateljima i da to ni u jednom trenutku ne smijemo gubiti iz vida
GOLDZEN
Posts: 988
Joined: 22/07/2020 19:27

#8247 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

izvrsni direktor wrote: 20/01/2023 16:00
Slo Burner wrote: 20/01/2023 00:03
Bezobrazan si
Zasluzio si, pokusavam ti oci otvorit. 30 godina profitiraju na prepadanju naroda sa novim ratom i svaki put je situacija ozbiljnija nego ikad prije. Eno neko postavi na nekoj temi dnevnik iz 2009 gdje senad pita visokog predstavnika kad ce smijenit dodika jer prijeti ratom, a silajdzic govori kako su teska vremena i situacija slozenija nego ikad.
30 godina nasjedate kao ovce na tu pricu, u medjuvremenu zdravstvo se svodi na skupljenje para preko humanitarnih brojeva, direktorica najvece zdravstvene ustanove nema diplomu, obrazovanje sve losije i losije, autoput se gradi dinamikom 2 metra sedmicno...ali ti bi dobrovoljno da te jos vise osiromase. Produkt si 30togodosnje sda vladavine, niti je sda u interesu da narod bude obrazovan, niti da narod razmislja u smislu "pa dobro kad ce nama biti bolje?"
Da, bolje je da se sastanemo u Sarajevu i opletemo onu "samo da rata ne bude" dok na bijeljinskim ulicama leže hladnokrvno ubijeni civili.

Na kraju ovo nije tema oko nekih XY političkih opcija, raznih političara, autoputeva i slično. Ukoliko je tvoj jedini doprinos forumu to neko tvoje prosipanje šuplje priče bilo bi lijepo da to nastaviš na forumima gdje to inače i radiš ili se drži teme.
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8248 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

PM72 wrote: 20/01/2023 09:52 Dino reče da policija u Goraždu ima samo 4 duge cijevi...na slici ih ima više
Goražde se oprema odnedavno, skoro su mislim i ovu JZP oformili i odmah su nabavili AUGe. Srbima smeta, valjda što misle da je za nedaj Bože :lol:
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8249 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

sak wrote: 19/01/2023 21:41
PM72 wrote: 19/01/2023 21:15 MUP nije u ratu i posle rata imao helikopter
U toku a i poslije rata, nabavljene su desetine letjelica za potrebe Bosne i Hercegovine: Mi-8, Mi-17, Mi-34 Hermit, Let 410, Casa 212, ATR-42, pet Mi-24 koji nikada nisu transportovani iz Turske...

Helikopter Bell 206 koji se koristi nije spominjan u objavljenim nabavkama. To samo po sebi i nije znatno ako pogledamo veliki priljev opreme u tom periodu.

MUPBiH je imao pilote za Bell 206 i Bell 412 (Vikićev). Bell 412 je '92 bio sklonjen u Sloveniji i poslije je dat Sloveniji u razmijenu za oružije. Dva Bell 206, zajedno sa avionima Aero Kluba Sarajevo su ukradena iz Butmira i bili Srbiji do 2010. Jedan od otudženih aviona se srušio u Zrenjaninu.
a znam da su imali 2, znam da je bilo nešto u Srbiji da su ih ukrali pa su nam vratili jedan valjda a drugi je negdje ostao. Crni, znam dobro da sam ga viđao na slikama obuke specijalaca FMUPa.
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8250 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

holowey wrote: 20/01/2023 10:05
archi_a wrote: 20/01/2023 09:35 MUP BPK, JZP i JKM


Image
meni nekako upada u oci starost ovih uniformisanih lica... nikako mi ne djeluju pouzdano 50+ "specijalci"... 25-35 da, ali duplo stariji, sumnjam da imaju staminu mladje raje...
jedinica nije tradicionalni SWAT fazon kao u KS, ZDK ili TK naprimjer. Više se koristi kao interventna policija i tu je uz jedinicu za JRIM. Svugdje ima starijih ljudi u specijalnim jedinicama, a eto Goražde nije nešto velik grad pa da ima 300 mladih momaka koji bi rado u specijalce. Bolje da ih ima pa da nemaju po jednu nogu nego da ih nema nikako.
Post Reply