Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#7651 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

Penicilin wrote: 17/07/2022 18:59
GOLDZEN wrote: 17/07/2022 17:58 Archi je nagovjestio u jednoj objavi da idu 4 nova Huey-a tako da eto ima i toga :)
+2 UH 60 ako se ne varam
To mu pamtimo :lol:
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#7653 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

Motor Huey II

Image
User avatar
Peacean
Posts: 2645
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#7656 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Peacean »

Jel naša verzija ima jedan ili dva ta motora?
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#7657 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

Peacean wrote: 18/07/2022 10:00 Jel naša verzija ima jedan ili dva ta motora?
1
archi_a
Posts: 10394
Joined: 11/12/2011 18:11

#7658 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Jednomotorni, Bell 412 je dvomotorni
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#7660 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

Kako bi nam sad dobro došao helikopter sa većom nosivošću kao što je to prije bio Mi8
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#7662 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Adoo90 »

https://youtu.be/sb9GKBQFLpo
Kao što sam nažalost pretpostavljao,bit će neke opreme ali ne tako brzo.....Helikopteri tek sljedeće godine i to 3-4...ajde što nije loše ipak se radi o skupoj opremi ali smo svi mislili da dolaze ove godine....Od Turske donacije ni riječi,nešto su se usudili,a čitavo vrijeme govore da je oprema na putu....jebe lud zbunjenog...
CrveniKuk
Posts: 2912
Joined: 22/04/2022 21:54

#7664 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by CrveniKuk »

Adoo90 wrote: 18/07/2022 22:03 https://youtu.be/sb9GKBQFLpo
Kao što sam nažalost pretpostavljao,bit će neke opreme ali ne tako brzo.....Helikopteri tek sljedeće godine i to 3-4...ajde što nije loše ipak se radi o skupoj opremi ali smo svi mislili da dolaze ove godine....Od Turske donacije ni riječi,nešto su se usudili,a čitavo vrijeme govore da je oprema na putu....jebe lud zbunjenog...
Problem je u blokadama od strane SNSD kadra. Zato još uvijek nemamo donaciju iz Turske u BiH.
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#7665 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

CrveniKuk wrote: 19/07/2022 20:46
Adoo90 wrote: 18/07/2022 22:03 https://youtu.be/sb9GKBQFLpo
Kao što sam nažalost pretpostavljao,bit će neke opreme ali ne tako brzo.....Helikopteri tek sljedeće godine i to 3-4...ajde što nije loše ipak se radi o skupoj opremi ali smo svi mislili da dolaze ove godine....Od Turske donacije ni riječi,nešto su se usudili,a čitavo vrijeme govore da je oprema na putu....jebe lud zbunjenog...
Problem je u blokadama od strane SNSD kadra. Zato još uvijek nemamo donaciju iz Turske u BiH.
Daj ne laži narod po forumu nego uzmi malo prelistaj zadnjih par stranica na temi.
User avatar
Penicilin
Posts: 511
Joined: 26/09/2009 13:59

#7666 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Penicilin »

GOLDZEN wrote: 19/07/2022 22:55
CrveniKuk wrote: 19/07/2022 20:46
Problem je u blokadama od strane SNSD kadra. Zato još uvijek nemamo donaciju iz Turske u BiH.
Daj ne laži narod po forumu nego uzmi malo prelistaj zadnjih par stranica na temi.
Koliko sam upratio donacija je bila 200 milona turskih lira što je 2020. godine iznosilo oko 60 miliona KM. Danas 200 milona lira vrijedi oko 20 milona KM a za godinu dana vrijediće 10 miliona KM. Dake osim ako nije ugovorena protuvrijednost u čvrstoj valuti tu donaciju će vrlo brzo pojesti turska inflacija. Donacija je obećana u nekim puno ekonomski boljim vremenima za Tursku tako da može biti da im takva donacija više i ne odgovara i da zato odugovlače kako bi što bolje prošli. Možda se varam ali od koga je ne bi me uopšte iznenadilo.
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#7667 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

Penicilin wrote: 19/07/2022 23:19
GOLDZEN wrote: 19/07/2022 22:55

Daj ne laži narod po forumu nego uzmi malo prelistaj zadnjih par stranica na temi.
Koliko sam upratio donacija je bila 200 milona turskih lira što je 2020. godine iznosilo oko 60 miliona KM. Danas 200 milona lira vrijedi oko 20 milona KM a za godinu dana vrijediće 10 miliona KM. Daklo osim ako nije ugovorena protuvrijednost u čvrstoj valuti tu donaciju će vrlo brzo pijeti turska inflacija. Donacija je obećana u nekim puno ekonomski boljim vremenima za Tutsku tako da može biti da im takva donacija više i ne odgovara ida zato odugpvlače kako bi što bolje prošli. Možda se varam ali od koga je ne bi me iuopšte znenadilo.
Ljudi po ne znam ni ja koji put, ugovor o vojno-ekonomskoj saradnji između BiH i Tr je prošao kroz sve potrebne procedure što se tiče birokratske strane i ozvaničen je u službenim novinama Bosne i Hercegovine.

Tako da ne znam čemu izmišljanje stvari kao što su "donacija se blokira"....
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#7668 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Adoo90 »

Ma vidi ovako stoje stvari,sve je potpisano,sve je završeno.Oprema je na putu više puta ministar je rekao,ali ustvari stanje na terenu je drugačije...Kao što su najavljivali da će 2022 g biti posebna po donacijama,a kako vidimo više od pola godine prođe a donacija skroz slabo ili nikako....Nadam se da će ovo što je ostalo do kraja godine biti dosta bolje......lp
GOLDZEN
Posts: 989
Joined: 22/07/2020 19:27

#7669 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

10 miliona za EOD i veliki broj vozila
10 miliona za INF-L-BNG
4 nova Huey-a
Ozvaničen ugovor između BiH i Turske
Javelin plus preostale stvari koje je Mašović spominjao
Vjerojatno ima još nešta ali ovo na brzinu pišem "iz glave" što bi rekli

Ne treba zaboraviti niti usvojeni NATO paket pomoći
CrveniKuk
Posts: 2912
Joined: 22/04/2022 21:54

#7670 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by CrveniKuk »

GOLDZEN wrote: 19/07/2022 22:55
CrveniKuk wrote: 19/07/2022 20:46
Problem je u blokadama od strane SNSD kadra. Zato još uvijek nemamo donaciju iz Turske u BiH.
Daj ne laži narod po forumu nego uzmi malo prelistaj zadnjih par stranica na temi.
Zamolio bih te da ne vrijeđaš,zaista je ružna tvoja komunikacija. Pratim ovu temu od samog početka. Draga mi je,jer se radi o našim oružanim snagama. Volio bih da je stanje mnogo bolje u odnosu na sadašnje stanje u OS. Vidio sam ja pisanje,kako je sve završeno,ali dobro znam stanje uma i politika koje su protiv ove države. One na svaki mogući način,nastoje da zaustave napredak ove zemlje,pa samim tim i OS. Čuo sam,sasvim slučajno,od ljudi koji rade u MO,da još postoji par sitnica,koje se moraju uraditi,kako bi konačno Turska donacija mogla biti realizovana i naravno na putu tih sitnica su SNSD. Toliko od mene, imam pravo da sumnjam,a ti smanji malo doživljaj i pokušaj da ne vrijeđaš.
archi_a
Posts: 10394
Joined: 11/12/2011 18:11

#7671 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Stanje je puno bolje, nego što je bilo. Stanje u OS BiH je svakim danom bolje, nego što je bilo. Procesi se mogu usporiti ali su nezaustavljivi.
Najave su postojale i ja sam prenosio neke informacije za određenu opremu i količinu, potvrda je stigla da sam govorio istinu. Na žalost, izgleda da će termini dopremanja biti pomaknuti. Tako je kako je.
Imajte u vidu da su sve najave bile prije agresije na Ukrajinu. Ta agresija je neke prioritete redefinisala.
Možda je to čak i dobro jer će neke druge stvari biti ubrzane.
Najprioritetniji plan, ono što će biti prvo je potpuna formacijska popunjenost, opremanje i obučenost INF-L-BNG (oko 1000 ljudi), uz uhodanu logističku i inžinjersku podršku, po NATO standardu, BORBENO SPREMNA I CERTIFICIRANA, da se po potrebi i zahtjevu uputi na izvršenje zadatka zajedno sa bilo kojom jedinicom iz NATO bazena Zajedničkih snaga spremnosti, magacini naoružanja potpuno obnovljeni i osigurani, aerodromi, kasarne i ambulante (mi ih sada imamo 4) koje imaju spremne kapacitete da u svakom trenutku prime dijelove snaga Alijanse, po iskazanoj potrebi i zahtjevu. Sve ono što je ustvari svaka članica, pod broj jedan bila dužna da ponudi Alijansi.
Proces je nezaustavljiv.
🇧🇦
Koliko se poštuje naše iskustvo, između ostalog govori i činjenica da komadant naše logistike, kao predavač i mentor drži predavanja u Njemačkoj za vojnike NATO snaga.
Last edited by archi_a on 20/07/2022 12:51, edited 2 times in total.
User avatar
Peacean
Posts: 2645
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#7672 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Peacean »

Jeli taj bataljon popunjen po etničkim omjerima kao standardna OSBiH i ima li planova za još dodatnih formacija tog tipa? Takve jedinice mi definitivno izgledaju kao najbolji izbor za dugotrajno osiguravanje bezbjednosti BiH. :bih:
archi_a
Posts: 10394
Joined: 11/12/2011 18:11

#7673 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Taj bataljon je popunjen kao što je popunjena i svaka brigada OS BiH. Naravno, formacijski sa manjim brojem ljudi.
Post Reply