Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2776 Re: Demografija

Post by Truba »

Stoljeca maltretieanja ljudi ratove krize bijedu imrznju
Rezultiraju ovim stoljecem kada jedinke uzimaju osvetu u svoje ruke :thumbup: :sax:
User avatar
fortaleza
Posts: 5586
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#2777 Re: Demografija

Post by fortaleza »

Sociolog wrote: 07/05/2022 12:01 Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u 1.752 osnovne škole u našoj zemlji upisano je 264.598 učenika, što je u odnosu na prethodnu školsku godinu manje za 3.461 ili 1,3 posto.

U ovoj školskoj godini u prve razrede osnovnih škola upisano je 27.906 učenika, što je u odnosu na školsku 2020/2021. godinu manje za 2,3 posto.

Debela faza

Ovi podaci pokazuju nastavak trenda na koji već duže vrijeme upozoravaju eksperti - da BiH postepeno nestaje, što zbog opće situacije i pada nataliteta, što zbog odlaska stanovništva.

Radi se o demografskoj imploziji, naglašava profesor geografije Vedran Zubić. Dodaje da je trenutna stopa nataliteta niža od 9 promila, a da je fertilitet (broj rođene djece po ženi u plodnom razdoblju života, plodnost populacije) trenutno 1,19.

To je najniža stopa otkako pratimo taj numerički podatak. Da bi stanovništvo biološki opstalo, potreban je fertilitet od minimalno 2. Dakle, na dva roditelja dvoje djece, samo da bismo nastavili biološku opstojnost. Jasno je da se radi o demografskoj imploziji i da smo ušli u debelu fazu gotovo nestanka s ovog geografskog prostora - ističe Zubić.
Koliko je situacija ozbiljna, govori i njegova procjena da BiH do kraja ovog stoljeća, čak i ako bismo u potpunosti zaustavili migracije i da sadašnji stanovnici naše zemlje žive u prosjeku 85 godina, neće imati dva miliona stanovnika.
2.3 je minimalni fertilitet za čistu smjenu stanovništva zbog kojekakvih razloga.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2778 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

fortaleza wrote: 07/05/2022 16:39
Sociolog wrote: 07/05/2022 12:01 Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u 1.752 osnovne škole u našoj zemlji upisano je 264.598 učenika, što je u odnosu na prethodnu školsku godinu manje za 3.461 ili 1,3 posto.

U ovoj školskoj godini u prve razrede osnovnih škola upisano je 27.906 učenika, što je u odnosu na školsku 2020/2021. godinu manje za 2,3 posto.

Debela faza

Ovi podaci pokazuju nastavak trenda na koji već duže vrijeme upozoravaju eksperti - da BiH postepeno nestaje, što zbog opće situacije i pada nataliteta, što zbog odlaska stanovništva.

Radi se o demografskoj imploziji, naglašava profesor geografije Vedran Zubić. Dodaje da je trenutna stopa nataliteta niža od 9 promila, a da je fertilitet (broj rođene djece po ženi u plodnom razdoblju života, plodnost populacije) trenutno 1,19.

To je najniža stopa otkako pratimo taj numerički podatak. Da bi stanovništvo biološki opstalo, potreban je fertilitet od minimalno 2. Dakle, na dva roditelja dvoje djece, samo da bismo nastavili biološku opstojnost. Jasno je da se radi o demografskoj imploziji i da smo ušli u debelu fazu gotovo nestanka s ovog geografskog prostora - ističe Zubić.
Koliko je situacija ozbiljna, govori i njegova procjena da BiH do kraja ovog stoljeća, čak i ako bismo u potpunosti zaustavili migracije i da sadašnji stanovnici naše zemlje žive u prosjeku 85 godina, neće imati dva miliona stanovnika.
2.3 je minimalni fertilitet za čistu smjenu stanovništva zbog kojekakvih razloga.
oko 2 s imigracijom
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#2779 Re: Demografija

Post by mehoxy »

Za odlazak stanovnistva bi se nesto i moglo uraditi, da se ima volje, ali za natalitet ne vjerujem. Jednostavno su prosla ta vremena kada je skoro svaka zena radjala po 4-5 djece, nije to ni zbog ekonomskih faktora jer su ljudi objektivno i prije bili siromasni. Odlazak stanovnistva iz sela u gradove i bolje obrazovanje zena je odradilo svoje.
Sociolog
Posts: 4339
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#2780 Re: Demografija

Post by Sociolog »

Zato je sva ovolika gungula od strane Hrvatske oko izbornog zakona.

Samo do 2032 ce im trebati STALNIH a ne Sezonskih 300.000 ljudi ispod 40 godina da odrzavaju ekonomski nivo.

Znam barem 4 momka iz naselja koji su se Udali doli u Sibenik i Split.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2781 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Joj i ti sve sa nekim mahalskim primjerima :D

Hrvatska je svjesna da je ovaj bazen u BiH iscrpila.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#2782 Re: Demografija

Post by zlajaBHF »

mehoxy wrote: 08/05/2022 09:35 Za odlazak stanovnistva bi se nesto i moglo uraditi, da se ima volje, ali za natalitet ne vjerujem. Jednostavno su prosla ta vremena kada je skoro svaka zena radjala po 4-5 djece, nije to ni zbog ekonomskih faktora jer su ljudi objektivno i prije bili siromasni. Odlazak stanovnistva iz sela u gradove i bolje obrazovanje zena je odradilo svoje.
Obratno....

Odlazak se tesko moze zaustaviti, jer je to trend koji je ne samo kod nas nego u cijeloj evropi.

Natalitet se brze moze popraviti.

Vremena kad su se radjala 4-5 djece su prosla, ali 2-3 djece je normalno u mnogim zapadnim zemljama.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2783 Re: Demografija

Post by Truba »

_BataZiv_0809 wrote: 08/05/2022 13:19 Joj i ti sve sa nekim mahalskim primjerima :D

Hrvatska je svjesna da je ovaj bazen u BiH iscrpila.
Hodajuca dezinformacija :mrgreen:
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#2784 Re: Demografija

Post by mehoxy »

zlajaBHF wrote: 08/05/2022 13:26
mehoxy wrote: 08/05/2022 09:35 Za odlazak stanovnistva bi se nesto i moglo uraditi, da se ima volje, ali za natalitet ne vjerujem. Jednostavno su prosla ta vremena kada je skoro svaka zena radjala po 4-5 djece, nije to ni zbog ekonomskih faktora jer su ljudi objektivno i prije bili siromasni. Odlazak stanovnistva iz sela u gradove i bolje obrazovanje zena je odradilo svoje.
Obratno....

Odlazak se tesko moze zaustaviti, jer je to trend koji je ne samo kod nas nego u cijeloj evropi.

Natalitet se brze moze popraviti.

Vremena kad su se radjala 4-5 djece su prosla, ali 2-3 djece je normalno u mnogim zapadnim zemljama.
Ne mozes potpuno zaustaviti odlazak, ali da zivimo u normalnoj drzavi sa pristojnim zivotnim standardom opao bi na manje apokalipticne brojeve.

Nisam pratio podatke u zemljama zapadne evrope u zadnje vrijeme, ali koliko znam kod njih je bio negativan pp iako su im brojke popravljali africki i azijski migranti.

Evo, google pretraga mi je izbacila ovo https://ec.europa.eu/eurostat/web/produ ... 20210323-2, sto podupire ono sto sam upravo napisao.
Sociolog
Posts: 4339
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#2785 Re: Demografija

Post by Sociolog »

_BataZiv_0809 wrote: 08/05/2022 13:19 Joj i ti sve sa nekim mahalskim primjerima :D

Hrvatska je svjesna da je ovaj bazen u BiH iscrpila.
Nije mahala
Drugovi iz Osnovne..s basketa s Zeljinog juga.
Nije uopste mahalska..ljudi s kojima sam milion kafa ispio.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2786 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Sociolog wrote: 08/05/2022 14:04
_BataZiv_0809 wrote: 08/05/2022 13:19 Joj i ti sve sa nekim mahalskim primjerima :D

Hrvatska je svjesna da je ovaj bazen u BiH iscrpila.
Nije mahala
Drugovi iz Osnovne..s basketa s Zeljinog juga.
Nije uopste mahalska..ljudi s kojima sam milion kafa ispio.
Pa dobro, sta ce njih 4 promijeniti? Da 44.000 tvojih jarana ode, to RH nece osjetiti.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#2787 Re: Demografija

Post by zlajaBHF »

mehoxy wrote: 08/05/2022 13:56
zlajaBHF wrote: 08/05/2022 13:26

Obratno....

Odlazak se tesko moze zaustaviti, jer je to trend koji je ne samo kod nas nego u cijeloj evropi.

Natalitet se brze moze popraviti.

Vremena kad su se radjala 4-5 djece su prosla, ali 2-3 djece je normalno u mnogim zapadnim zemljama.
Ne mozes potpuno zaustaviti odlazak, ali da zivimo u normalnoj drzavi sa pristojnim zivotnim standardom opao bi na manje apokalipticne brojeve.

Nisam pratio podatke u zemljama zapadne evrope u zadnje vrijeme, ali koliko znam kod njih je bio negativan pp iako su im brojke popravljali africki i azijski migranti.

Evo, google pretraga mi je izbacila ovo https://ec.europa.eu/eurostat/web/produ ... 20210323-2, sto podupire ono sto sam upravo napisao.
Sve okej, ali nemoj da zaboravimo na ljudi napustaju Rumuniju, Bugarsku, Srbiju, Makedoniju, Hrvatsku, Poljsku. Pa i Grcku, Italiju, Spaniju.....Da li su to normalne zemlje?


Ne znam za sve drzave, ali zivim u zemlji u kojoj broj rodjenih raste svake godine..... I takvih ima jos u EU. Ja ovdje ne znam nikoga sa jednim djetetom. U BiH im znam vise.....

Mislim da je lakse povecati broj rodjenih nego zaustaviti odlazak....
Sociolog
Posts: 4339
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#2788 Re: Demografija

Post by Sociolog »

zlajaBHF wrote: 08/05/2022 15:37
mehoxy wrote: 08/05/2022 13:56
Ne mozes potpuno zaustaviti odlazak, ali da zivimo u normalnoj drzavi sa pristojnim zivotnim standardom opao bi na manje apokalipticne brojeve.

Nisam pratio podatke u zemljama zapadne evrope u zadnje vrijeme, ali koliko znam kod njih je bio negativan pp iako su im brojke popravljali africki i azijski migranti.

Evo, google pretraga mi je izbacila ovo https://ec.europa.eu/eurostat/web/produ ... 20210323-2, sto podupire ono sto sam upravo napisao.
Sve okej, ali nemoj da zaboravimo na ljudi napustaju Rumuniju, Bugarsku, Srbiju, Makedoniju, Hrvatsku, Poljsku. Pa i Grcku, Italiju, Spaniju.....Da li su to normalne zemlje?


Ne znam za sve drzave, ali zivim u zemlji u kojoj broj rodjenih raste svake godine..... I takvih ima jos u EU. Ja ovdje ne znam nikoga sa jednim djetetom. U BiH im znam vise.....

Mislim da je lakse povecati broj rodjenih nego zaustaviti odlazak....
" mislim da je lakse povecati broj rodjenih . "

Ne znam u kojem svijetu iluzija zivis, niti gdje..pretpostavljam na Zapadu..cim ti je BHF neki nick..ljudi ovdje jedva 1 mogu imati...plus sad ova raznorazna poskupljenja...

Fakat ovi dijasporci su cudna sorta
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2789 Re: Demografija

Post by Truba »

na zapadu ima ko želi
sve nešto seru o bijeloj kuZI a ja na moru viđam norvežane sa po 3 4 djece

u bosni ima ko može i ko nađe partnera i koje zdrav psihički i fizički

možda nije bijela kuga nego kuga za kapitalizam

pa da uvoze azijate i afrikance

evo sad imaju priliku uvesti milijune ukrajinaca i rusa vidjet ćemo
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#2790 Re: Demografija

Post by mehoxy »

zlajaBHF wrote: 08/05/2022 15:37
mehoxy wrote: 08/05/2022 13:56
Ne mozes potpuno zaustaviti odlazak, ali da zivimo u normalnoj drzavi sa pristojnim zivotnim standardom opao bi na manje apokalipticne brojeve.

Nisam pratio podatke u zemljama zapadne evrope u zadnje vrijeme, ali koliko znam kod njih je bio negativan pp iako su im brojke popravljali africki i azijski migranti.

Evo, google pretraga mi je izbacila ovo https://ec.europa.eu/eurostat/web/produ ... 20210323-2, sto podupire ono sto sam upravo napisao.
Sve okej, ali nemoj da zaboravimo na ljudi napustaju Rumuniju, Bugarsku, Srbiju, Makedoniju, Hrvatsku, Poljsku. Pa i Grcku, Italiju, Spaniju.....Da li su to normalne zemlje?


Ne znam za sve drzave, ali zivim u zemlji u kojoj broj rodjenih raste svake godine..... I takvih ima jos u EU. Ja ovdje ne znam nikoga sa jednim djetetom. U BiH im znam vise.....

Mislim da je lakse povecati broj rodjenih nego zaustaviti odlazak....
Dobar dio pobrojanih zemalja mogu izgledati normalno samo u poredjenju sa nama i pojedinim africkim/azijskim drzavama. Nisu li Rumunija, Bugarska i Hrvatska najsiromasnije clanice EU ? o Srbiji i Makedoniji pogotovo ne treba trositi rijeci. Grcka i Spanija mislim da su prilicno ispod nivoa jedne Njemacke ili Francuske, Poljska definitivno jeste a opet vjerovatno nemaju ovoliki problem sa iseljavanjem kao mi.

BTW,
jesi li uopste pogledao link koji sam postavio. SVE zemlje EU su u crvenom, neke manje neke vise. Zvanicni podaci EU, nisam ih ja izvadio iz dupeta i postavio na internet :lol:
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#2791 Re: Demografija

Post by zlajaBHF »

Sociolog wrote: 08/05/2022 16:25

" mislim da je lakse povecati broj rodjenih . "

Ne znam u kojem svijetu iluzija zivis, niti gdje..pretpostavljam na Zapadu..cim ti je BHF neki nick..ljudi ovdje jedva 1 mogu imati...plus sad ova raznorazna poskupljenja...

Fakat ovi dijasporci su cudna sorta
Kakav mentalni sklop :-)


Uglavnom, ti ocigledno ne citas sta se pise.


Znaci, da ponovim, za drzavu je lakse popraviti prirodni prirastaj, nego zaustaviti migraciju ljudi
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#2792 Re: Demografija

Post by zlajaBHF »

mehoxy wrote: 08/05/2022 17:07
zlajaBHF wrote: 08/05/2022 15:37

Sve okej, ali nemoj da zaboravimo na ljudi napustaju Rumuniju, Bugarsku, Srbiju, Makedoniju, Hrvatsku, Poljsku. Pa i Grcku, Italiju, Spaniju.....Da li su to normalne zemlje?


Ne znam za sve drzave, ali zivim u zemlji u kojoj broj rodjenih raste svake godine..... I takvih ima jos u EU. Ja ovdje ne znam nikoga sa jednim djetetom. U BiH im znam vise.....

Mislim da je lakse povecati broj rodjenih nego zaustaviti odlazak....
Dobar dio pobrojanih zemalja mogu izgledati normalno samo u poredjenju sa nama i pojedinim africkim/azijskim drzavama. Nisu li Rumunija, Bugarska i Hrvatska najsiromasnije clanice EU ? o Srbiji i Makedoniji pogotovo ne treba trositi rijeci. Grcka i Spanija mislim da su prilicno ispod nivoa jedne Njemacke ili Francuske, Poljska definitivno jeste a opet vjerovatno nemaju ovoliki problem sa iseljavanjem kao mi.

BTW,
jesi li uopste pogledao link koji sam postavio. SVE zemlje EU su u crvenom, neke manje neke vise. Zvanicni podaci EU, nisam ih ja izvadio iz dupeta i postavio na internet :lol:
Pa normalne su uporedjujuci sa nama, i opet imaju odliv stanovnistva.

Poljska nema problem kao mi? Preko 2 miliona ih je napustilo Poljsku.


Velika je razlika u EU. Nije isto Rumunija i Norveska.

Ja ti govorim se se u naprednijim drzavama radja vise djece, nego ranije....znaci broj novorodjeih se povecava. To nije slucaj u siromasnijim drzavama kao sto je Rumunija.


Link koji si postavio kaze i ovo:

The total fertility rate stood at 1.53 births per woman in the EU in 2019, a small decrease from its recent peak in 2016 (1.57), yet an increase compared with 2001 (1.43)
Sociolog
Posts: 4339
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#2793 Re: Demografija

Post by Sociolog »

zlajaBHF wrote: 08/05/2022 17:07
Sociolog wrote: 08/05/2022 16:25

" mislim da je lakse povecati broj rodjenih . "

Ne znam u kojem svijetu iluzija zivis, niti gdje..pretpostavljam na Zapadu..cim ti je BHF neki nick..ljudi ovdje jedva 1 mogu imati...plus sad ova raznorazna poskupljenja...

Fakat ovi dijasporci su cudna sorta
Kakav mentalni sklop :-)


Uglavnom, ti ocigledno ne citas sta se pise.


Znaci, da ponovim, za drzavu je lakse popraviti prirodni prirastaj, nego zaustaviti migraciju ljudi
Mentolac

Djaba ti i 3 djece kad ta djeca porastu..od cega ce zivjeti..gdje ce raditi..kako ce obezbjediti egzistenciju za buduce narastaje i potomstvo?
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#2794 Re: Demografija

Post by mehoxy »

zlajaBHF wrote: 08/05/2022 17:14
mehoxy wrote: 08/05/2022 17:07
Dobar dio pobrojanih zemalja mogu izgledati normalno samo u poredjenju sa nama i pojedinim africkim/azijskim drzavama. Nisu li Rumunija, Bugarska i Hrvatska najsiromasnije clanice EU ? o Srbiji i Makedoniji pogotovo ne treba trositi rijeci. Grcka i Spanija mislim da su prilicno ispod nivoa jedne Njemacke ili Francuske, Poljska definitivno jeste a opet vjerovatno nemaju ovoliki problem sa iseljavanjem kao mi.

BTW,
jesi li uopste pogledao link koji sam postavio. SVE zemlje EU su u crvenom, neke manje neke vise. Zvanicni podaci EU, nisam ih ja izvadio iz dupeta i postavio na internet :lol:
Pa normalne su uporedjujuci sa nama, i opet imaju odliv stanovnistva.

Poljska nema problem kao mi? Preko 2 miliona ih je napustilo Poljsku.


Velika je razlika u EU. Nije isto Rumunija i Norveska.

Ja ti govorim se se u naprednijim drzavama radja vise djece, nego ranije....znaci broj novorodjeih se povecava. To nije slucaj u siromasnijim drzavama kao sto je Rumunija.


Link koji si postavio kaze i ovo:

The total fertility rate stood at 1.53 births per woman in the EU in 2019, a small decrease from its recent peak in 2016 (1.57), yet an increase compared with 2001 (1.43)
To sto su normalne u poredjenju s nama, ne znaci da su zapravo normalne, bar ne za moj pojam. Kad sam napisao "da smo normalna drzava sa pristojnim standardom" pomislio sam na jednu Njemacku, Austriju, Svedsku pa i Italiju a ne na Srbiju i Hrvatsku, pobogu :-)

Svjestan sam da je Poljsku napustio veliki broj ljudi, ali u kojem periodu ? Poljska je prije nekih 20 i kusur godina bila karina u rangu Bugarske

Velika je razlika u EU ? Ja, i ? gdje sam ja tvrdio drugacije ?

Zabiljezeno je blago povecanje pp u odnosu na period od prije 20-ak godina, ali to kao prvo i dalje nije ni blizu pozitivnom pp, drugo ocito se ne radi o trendu stalnog rasta obzirom na 2016-u, trece - i to povecanje je, da se zakljuciti iz teksta, uglavnom zahvaljuci migrantima kojih je sve vise u pomenutim zemljama, a ne raznim ekonomskim podsticajima i pomoci koji su uvodjeni i ponudjeni obiteljima sa vise djece.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#2795 Re: Demografija

Post by zlajaBHF »

mehoxy wrote: 08/05/2022 17:47

To sto su normalne u poredjenju s nama, ne znaci da su zapravo normalne, bar ne za moj pojam. Kad sam napisao "da smo normalna drzava sa pristojnim standardom" pomislio sam na jednu Njemacku, Austriju, Svedsku pa i Italiju a ne na Srbiju i Hrvatsku, pobogu :-)

Svjestan sam da je Poljsku napustio veliki broj ljudi, ali u kojem periodu ? Poljska je prije nekih 20 i kusur godina bila karina u rangu Bugarske

Velika je razlika u EU ? Ja, i ? gdje sam ja tvrdio drugacije ?

Zabiljezeno je blago povecanje pp u odnosu na period od prije 20-ak godina, ali to kao prvo i dalje nije ni blizu pozitivnom pp, drugo ocito se ne radi o trendu stalnog rasta obzirom na 2016-u, trece - i to povecanje je, da se zakljuciti iz teksta, uglavnom zahvaljuci migrantima kojih je sve vise u pomenutim zemljama, a ne raznim ekonomskim podsticajima i pomoci koji su uvodjeni i ponudjeni obiteljima sa vise djece.
Znaci mi trebamo biti na nivou Njemacke i Austrije da bi rjesili problem iseljavanja.....Slazem se.
Sad ti meni reci koliko je to realno.

Zato i govorim da je problem iseljavanja jos teze rjesiti od problema malog broja rodjenih, iako ni to nije lagano.


Zasto spominjem broj rodjenih u naprednim zemljama? Zato sto je kod njih situacija bila dosta losija, ali se mijenja. Mnogi misle kako se u naprednim zemljama radja manje i manje djece, ali to nije bas tako. Barem ne svugdje. Nema to toliko mozda veze sa ekonomijom. Koliko ja vidim, radi se vise o promjeni prioriteta. Ljudi su vise spremni da dobiju jos jedno dijete, ali da voze losije auto i slicno...... EU je velika, i zapadna evropa je razlicita, ali ovo je slucaj u odredjenim zemljama.

Doce dan kada ce i kod nas situacija da se promjeni, kao u Poljskoj, pa ce situacija biti drugacija, ali je to spor proces....Rumunija i Bugarska su davno poceli, ali jso uvijek se bore stim....
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#2796 Re: Demografija

Post by desni »

Česi su zanimljivi. Zvanično evropska nacija sa najmanje deklarisanih vjernika, sa stopom fertiliteta u porastu a bez značajnijeg useljavanja
About 75%[187] to 79%[188] of residents of the Czech Republic do not declare having any religion or faith in surveys, and the proportion of convinced atheists (30%) is the third highest in the world behind those of China (47%) and Japan (31%).[189] The Czech people have been historically characterized as "tolerant and even indifferent towards religion"
Almost half (45.2%) of the Czech population prefer not to respond to religious questions in the Census. Others claim to have no religion or that they are without religious affiliation (34.2%). In comparison, one in every five claims to have some personal belief (20.6%).

The largest denominations are Roman Catholicism, estimated at 10.3% of the population, Protestant (0.5%), Hussites (0.4%). Other organized religions, including non-organized believers, totalled about (9.4%) (as of Census 2011).
According to the most recent Eurobarometer Poll 2005,[39] 19% of Czech citizens responded that "they believe there is a God", whereas 50% answered that "they believe there is some sort of spirit or life force" and 30% that "they do not believe there is any sort of spirit, god, or life force"; the percentage of believers is thus the lowest of EU countries after Estonia with 16
There were 496,413 (4.5% of population) foreigners residing in the country in 2016, according to the Czech Statistical Office, with the largest groups being Ukrainian (22%), Slovak (22%), Vietnamese (12%), Russian (7%) and German (4%). Most of the foreign population lives in Prague (37.3%) and Central Bohemia Region (13.2%)
Stopa fertiliteta (broj rođene djece po ženi u reproduktivnoj dobi) veća nego i u jednoj evropskoj zemlji, veća nego i u Iranu na kraju 2021.godine.

User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2797 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

sa mamine strane, njih 6-ro, po dvoje djece, pola ih se iselilo, 6/12, sa rahmetli tatine strane, njih dvojica, po dvoje djece, 1 se iselilo, 1/4, to je 7/16, juce igrao prijateljske na menadzer igrici s timovima iz tih drzava, samo s jednom zaboravio igrat

imali su posao ovdje, ne svi, pola, i to za nase Bosanske uslove okej poslove

jedino mi crne ovce u porodici, siromasni, zbog bolesti ja, stara, rahmetli stari

sto se tice predvidzanja ovoga, ja sam predvidio i pisao o tome, ima na temi "Demografija" u uvodu moje teme ima upis i po KOP-u da nas ce spast na oko 1,8 miliona stanovnika bez migracija

ali ko mene slusa
s druge teme prekopirano

PS ima i Ceska veliku imigraciju u nju, solidnu, barem imala je
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2798 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

evo sad gledao Eurostat za Cesku, uselilo im se za 2 godine prije Korona sranja skoro 250.000 dusa
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2799 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

ispravka, za 3 godine, i nisu im podatci potpuni ili ja neznam se snac i nac
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2800 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

imigracija u Cesku 2016-2020

Image
Post Reply