Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2976 Re: Demografija

Post by n+1 »

A kakve veze ima radno sposobno stanovništvo sa brojem penzionera? Penzioni fond ne pune radno sposobni, nego radno aktivni (zaposleni). A broj zaposlenih, kako smo vidjeli, raste. Uostalom, evo nas opet na ekonomiji, na tvoju inicijativu. Just saying, da ne bi opet pitao zašto demografiju povezujem s ekonomijom.

Na UN stranici nećeš naći podatak o zaposlenima koji su otišli. Ali ga je lako aproksimirati iz ukupnog broja onih koji su otišli, ako poznaješ osnovne statistike. :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45148
Joined: 29/12/2005 01:20

#2977 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

n+1 wrote: 18/07/2022 20:42 A kakve veze ima radno sposobno stanovništvo sa brojem penzionera? Penzioni fond ne pune radno sposobni, nego radno aktivni (zaposleni). A broj zaposlenih, kako smo vidjeli, raste. Uostalom, evo nas opet na ekonomiji, na tvoju inicijativu. Just saying, da ne bi opet pitao zašto demografiju povezujem s ekonomijom.

Na UN stranici nećeš naći podatak o zaposlenima koji su otišli. Ali ga je lako aproksimirati iz ukupnog broja onih koji su otišli, ako poznaješ osnovne statistike. :D
Kako si ga ti aproksimirao statisticaru? :D Gdje si nasao ukupan broj onih koji su otisli?

Penzioni fond pune radno aktivni, naravno. Broj raste, jakako, ali si u medjuvremenu izgubio par stotina hiljada ljudi koji su isto tako mogli doprinjeti, a nisu, jer su otisli. Istovremeno se broj penzionera povecava. To si izgleda zaboravio pogledati. Konkretno izmedju 2014-2019 se broj povecao za cca 68k (65+ godina), a i procenat istih skocio sa 14% nad 17%.

Odnos radno sposobnog stanovnistva izmedju 2004 i 2019 i penzionera je sa 2.32 pao na 1.83.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2978 Re: Demografija

Post by n+1 »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 20:50
n+1 wrote: 18/07/2022 20:42 A kakve veze ima radno sposobno stanovništvo sa brojem penzionera? Penzioni fond ne pune radno sposobni, nego radno aktivni (zaposleni). A broj zaposlenih, kako smo vidjeli, raste. Uostalom, evo nas opet na ekonomiji, na tvoju inicijativu. Just saying, da ne bi opet pitao zašto demografiju povezujem s ekonomijom.

Na UN stranici nećeš naći podatak o zaposlenima koji su otišli. Ali ga je lako aproksimirati iz ukupnog broja onih koji su otišli, ako poznaješ osnovne statistike. :D
Kako si ga ti aproksimirao statisticaru? :D Gdje si nasao ukupan broj onih koji su otisli?

Penzioni fond pune radno aktivni, naravno. Broj raste, jakako, ali si u medjuvremenu izgubio par stotina hiljada ljudi koji su isto tako mogli doprinjeti, a nisu, jer su otisli. Istovremeno se broj penzionera povecava. To si izgleda zaboravio pogledati. Konkretno izmedju 2014-2019 se broj povecao za cca 68k (65+ godina), a i procenat istih skocio sa 14% nad 17%.

Odnos radno sposobnog stanovnistva izmedju 2004 i 2019 i penzionera je sa 2.32 pao na 1.83.
To je bespredmetna priča, jer su penzije svakako prebačene na budžet, što znači da više ne ovise ni o radno aktivnima, nego ukupnoj potrošnji. Dakle, problem riješen.

Imamo li još šta da je problem?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45148
Joined: 29/12/2005 01:20

#2979 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

A budzet se puni magicnom prasinom jednoroga. :oops:

Kako si aproksimirao odlazak broja zaposlenih iz BiH?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#2980 Re: Demografija

Post by Ozimician »

Iskreno mislim da je tema otišla malo daleko, pa da doprinesem tome :wink:

U suštini vas dvojica ste obojica u pravu, samo zavisi iz kojeg ugla gledate.
Tačno je da cijela Evropa gubi stanovništvo, ali bogatije zemlje su toga svjesne pa uvoze radnu snagu.
BiH je napustilo puno ljudi, ali broj odlazaka iz BIH se iz godine u godinu smanjuje, zašto? - Prvenstveno jer nema više ko da ode, bukvalno danas ko god želi da se ispali u Njemačku (po svaku cijenu) - može to uraditi, tako da većina koji su htjeli otići - otišli su već.

Mi imamo solidnu priliku da popravimo stanje, elaborirao sam prije ca. mjesec dana u jednom postu, samo malkice vizije treba, a mislim da će se poslije izbora malo i krenuti u tom pravcu.
1. uvoz stranih radnika - ko god ima ugovor o radu, da može dobiti bez problema radnu dozvolu i vizu
2. privlačenje freelancera i digitalnih nomada
3. privlačenje bjelosvjetskih bogataša da ovdje peru novac

Ako se uradi nešto na privlačenju ovih grupa, to će indirektno smanjiti i iseljavanje, čak će se dio dijaspore i vratiti. Zašto? Jer se podiže ekonomska aktivnost i raste standard, samim tim domaći imaju veću ponudu kvalitetnijih i bolje plaćenih radnih mjesta.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2981 Re: Demografija

Post by n+1 »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 20:56 A budzet se puni magicnom prasinom jednoroga. :oops:

Kako si aproksimirao odlazak broja zaposlenih iz BiH?
Koliko plaćaš da ti otkrijem? :oops: :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45148
Joined: 29/12/2005 01:20

#2982 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

Koliko ja placam da bi tebi pomogao da ne ispadne da si se preracunao? :D

Cekam odgovor.
detroit-mercy
Posts: 16041
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2983 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 21:18 Koliko ja placam da bi tebi pomogao da ne ispadne da si se preracunao? :D

Cekam odgovor.
Mislim da ce Dilfas dobiti Nobelovu iz ekonomije za ovaj genijalni potez i da ce ga uskoro sve zemlje svijeta slijediti u ovoj genijalnosti. Prebacis penzioni na budzet, i tara problem rijesen :mrgreen:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#2984 Re: Demografija

Post by Ozimician »

detroit-mercy wrote: 18/07/2022 21:25
jeza u ledja wrote: 18/07/2022 21:18 Koliko ja placam da bi tebi pomogao da ne ispadne da si se preracunao? :D

Cekam odgovor.
Mislim da ce Dilfas dobiti Nobelovu iz ekonomije za ovaj genijalni potez i da ce ga uskoro sve zemlje svijeta slijediti u ovoj genijalnosti. Prebacis penzioni na budzet, i tara problem rijesen :mrgreen:
Mnoge zemlje su to uradile, npr. Austrija.
Njemačka nije još, ali kako stvari stoje, morat će i oni, jer im je penzioni sistem postao neodrživ, a bore se svim silama da to ne budu morali da urade.

Pošto imam konktakta i sa jednim i sa drugim penzionerima - austrijski su puno zadovoljniji.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45148
Joined: 29/12/2005 01:20

#2985 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

Interesantan papir bas na tu temu.

https://www.intereconomics.eu/contents/ ... opulation.

Iskreno ne vidim nigdje to o cemu pricate.

Sta znaci to tacno “prebacili se na budzet, pa ne ovise o radno aktivnim?”

Koliko vidim, upravo je suprotno. Austrija je zadrzala PAYG sistem, koji direktno ovisi od trenutnih radnika:

Austria’s pension system also underwent numerous reforms, but all of them were related to the PAYG system.8 While the introduction of the new “pension account” legislation in 2005 did involve substantial changes to the system, the fundamental goal of ensuring that the state pension system protects people’s standard of living remained in place. The target for state pensions in Austria is based on the 80/45/65 rule: an 80% gross replacement rate9 for people who have paid 45 years of social security contributions and who retire at 65.
Btw ono sto sam pisao:
The demographics are also more favourable in Austria. In 2015 the dependency ratio – the ratio of over-65s to those aged 20-64 – was 30.3% in Austria and 35.3% in Germany. Nevertheless, demographic trends and the ageing of a country’s population can only serve as a rough guide. The key factor for the pension system is the ratio of contributors to beneficiaries. Ultimately, in order to achieve a sustainably funded pension system, the number of people in (well-paid) jobs with mandatory social security contributions needs to be as high as possible. However, this ratio is not included in the OECD report.
Mislim da je nas dependency ratio 30.9%, znaci bolji od Njemacke, ali opet naravno to ovisi od broja platisa.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#2986 Re: Demografija

Post by nles »

Nekoliko forumasa je spomenulo opciju uvoza radne snage ili zadrzavanja ovih vec pristiglih kao odgovor na demografski deficit.
Ali, malo je problematicno to sto nama odlaze skolovani i koliko-toliko civilizovani ljudi, a dolaze oni koji su, najblaze receno, belajli.
Nasi potencijalni gastarbajteri uglavnom dolaze iz sredina sa (blago receno) problematicnim mentalitetom, a od obrazovanja vrlo cesto imaju samo dzeparenje i provale.
saimidin
Posts: 2782
Joined: 20/05/2011 17:53

#2987 Re: Demografija

Post by saimidin »

nles wrote: 19/07/2022 11:51 Nekoliko forumasa je spomenulo opciju uvoza radne snage ili zadrzavanja ovih vec pristiglih kao odgovor na demografski deficit.
Ali, malo je problematicno to sto nama odlaze skolovani i koliko-toliko civilizovani ljudi, a dolaze oni koji su, najblaze receno, belajli.
Nasi potencijalni gastarbajteri uglavnom dolaze iz sredina sa (blago receno) problematicnim mentalitetom, a od obrazovanja vrlo cesto imaju samo dzeparenje i provale.
Ti govoris o migrantima, koji uglavnom zele na zapad I socijalu I sl

Treba pustiti trziste da radi svoj posao, da poslodavci koji za par mjeseci npr 6 ne mogu naci u :bih: radnika, da ga mogu uvesti na radnu dozvolu, na probno vrijeme, pa dalje...

Naravno da cemo ostati bez obrazovanih, jer nemamo para da ih platimo kao zapad, ali to ne znaci I da obrazovanje tih pametnih treba prestati, ali def treba vidjeti koja zanimanja subvencionirati, jer pravnika, ekonomista, sociologa, .... imamo, ali oni nikom ne trebaju u tom broju, ali to je tema obrazovanje ....

Ja ne znam zasto se uopste potencira ta prica odose ljudi, pa doce neki drugi, nije ovo prva seoba naroda, hajde da to pokusamo okrenuti u nesto korisno, jer koji bi kurac ti ljudi radili ovdje, dok nije otvorena njemacka, nezaposlenost je bila neizdrziva, sada je bolje I tim koji su otisli, I onima koji su ostali, jer se radnici bolje placaju I cijene u :bih:

Pogledajte bugarsku, koja nije imala rat, baltik, ... jednostavno "centar" privlaci "periferiju", to je kapitalizam I globalizacija

Po meni nas najveci problem su uhljebi koji zive na tudjoj grbaci, ususkali se I misle moze ovako dovijeka, uvukli se u sve stranke I koce bilo koju promjenu, zele kapitalizam, ali da oni imaju socijalizam, nikakvu odgovornost a platu, nikakvu produktivnost I jos pride da gdje god mogu ugrade sebe, u suprotnom ce te jebavati za svaki "papir"
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#2988 Re: Demografija

Post by nles »

saimidin wrote: 19/07/2022 14:34
nles wrote: 19/07/2022 11:51 Nekoliko forumasa je spomenulo opciju uvoza radne snage ili zadrzavanja ovih vec pristiglih kao odgovor na demografski deficit.
Ali, malo je problematicno to sto nama odlaze skolovani i koliko-toliko civilizovani ljudi, a dolaze oni koji su, najblaze receno, belajli.
Nasi potencijalni gastarbajteri uglavnom dolaze iz sredina sa (blago receno) problematicnim mentalitetom, a od obrazovanja vrlo cesto imaju samo dzeparenje i provale.
Ti govoris o migrantima, koji uglavnom zele na zapad I socijalu I sl

Treba pustiti trziste da radi svoj posao, da poslodavci koji za par mjeseci npr 6 ne mogu naci u :bih: radnika, da ga mogu uvesti na radnu dozvolu, na probno vrijeme, pa dalje...

Naravno da cemo ostati bez obrazovanih, jer nemamo para da ih platimo kao zapad, ali to ne znaci I da obrazovanje tih pametnih treba prestati, ali def treba vidjeti koja zanimanja subvencionirati, jer pravnika, ekonomista, sociologa, .... imamo, ali oni nikom ne trebaju u tom broju, ali to je tema obrazovanje ....

Ja ne znam zasto se uopste potencira ta prica odose ljudi, pa doce neki drugi, nije ovo prva seoba naroda, hajde da to pokusamo okrenuti u nesto korisno, jer koji bi kurac ti ljudi radili ovdje, dok nije otvorena njemacka, nezaposlenost je bila neizdrziva, sada je bolje I tim koji su otisli, I onima koji su ostali, jer se radnici bolje placaju I cijene u :bih:

Pogledajte bugarsku, koja nije imala rat, baltik, ... jednostavno "centar" privlaci "periferiju", to je kapitalizam I globalizacija

Po meni nas najveci problem su uhljebi koji zive na tudjoj grbaci, ususkali se I misle moze ovako dovijeka, uvukli se u sve stranke I koce bilo koju promjenu, zele kapitalizam, ali da oni imaju socijalizam, nikakvu odgovornost a platu, nikakvu produktivnost I jos pride da gdje god mogu ugrade sebe, u suprotnom ce te jebavati za svaki "papir"
Ne, govorim o useljenicima iz odredjenih podrucja, a migranti mogu biti i ekonomski, kao npr. Jugosi '60-ih ili upravo zadnjih par godina.
Izvjesno je da nam ne bi dolazili iz Njemacke ili nordijskih zemalja.
A zasto je jednoj drzavi potreban bar neutralni (ako vec nije pozitivan) demografski saldo... vec je vise puta objasnjeno na ovoj temi, i to od ljudi koji imaju vise strpljenja od mene.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2989 Re: Demografija

Post by _BataZiv_0809 »

Nauka na klizištu kapitalizma: Sve manje mladih želi studirati društvene nauke

https://www.klix.ba/vijesti/bih/nauka-n ... /220718073

O ovome cesto govorim. Nove generacije (generacija Z) su skontale da nema fajde od one stare narodne da (bilo kakav) fakultet ne da pod noge, usmjereni su na ono sto je profitabilno i sto se moze unovcit. Ne vjeruju u bajke i gluposti nase generacije koja je odgajana i pripremanaza sistem kojeg vise nije bilo. Sve to ima veze naravno i sa temom o kojoj se ovdje diskutuje zadnjih par stranica.

Pohvalio bih diskutante svakako, osim par bespotrebnih doskocica, tipa "Fadile", diskusija je bila bas na visokom nivou :sax:
saimidin
Posts: 2782
Joined: 20/05/2011 17:53

#2990 Re: Demografija

Post by saimidin »

nles wrote: 19/07/2022 14:45
saimidin wrote: 19/07/2022 14:34

Ti govoris o migrantima, koji uglavnom zele na zapad I socijalu I sl

Treba pustiti trziste da radi svoj posao, da poslodavci koji za par mjeseci npr 6 ne mogu naci u :bih: radnika, da ga mogu uvesti na radnu dozvolu, na probno vrijeme, pa dalje...

Naravno da cemo ostati bez obrazovanih, jer nemamo para da ih platimo kao zapad, ali to ne znaci I da obrazovanje tih pametnih treba prestati, ali def treba vidjeti koja zanimanja subvencionirati, jer pravnika, ekonomista, sociologa, .... imamo, ali oni nikom ne trebaju u tom broju, ali to je tema obrazovanje ....

Ja ne znam zasto se uopste potencira ta prica odose ljudi, pa doce neki drugi, nije ovo prva seoba naroda, hajde da to pokusamo okrenuti u nesto korisno, jer koji bi kurac ti ljudi radili ovdje, dok nije otvorena njemacka, nezaposlenost je bila neizdrziva, sada je bolje I tim koji su otisli, I onima koji su ostali, jer se radnici bolje placaju I cijene u :bih:

Pogledajte bugarsku, koja nije imala rat, baltik, ... jednostavno "centar" privlaci "periferiju", to je kapitalizam I globalizacija

Po meni nas najveci problem su uhljebi koji zive na tudjoj grbaci, ususkali se I misle moze ovako dovijeka, uvukli se u sve stranke I koce bilo koju promjenu, zele kapitalizam, ali da oni imaju socijalizam, nikakvu odgovornost a platu, nikakvu produktivnost I jos pride da gdje god mogu ugrade sebe, u suprotnom ce te jebavati za svaki "papir"
Ne, govorim o useljenicima iz odredjenih podrucja, a migranti mogu biti i ekonomski, kao npr. Jugosi '60-ih ili upravo zadnjih par godina.
Izvjesno je da nam ne bi dolazili iz Njemacke ili nordijskih zemalja.
A zasto je jednoj drzavi potreban bar neutralni (ako vec nije pozitivan) demografski saldo... vec je vise puta objasnjeno na ovoj temi, i to od ljudi koji imaju vise strpljenja od mene.
Slazem se da je rast populacije dobar, ali ako imas I rast ekonomije, kod nas je problem da smo u ratu imali ogroman ekonomski pad, I mnogo manji pad populacije

Onda nismo imali dobru privatizaciju, I danas je nismo zavrsili, a bez toga nije bilo dovoljnog rasta ekonomije

Jednostavno ovo se morali desiti, I sreca je da se de otvorila, jer smo imali proteste 2014, I da je nastavljen rast populacije, bez ekonomskog rasta imali bi srilanku, karikiram

Lahko je dovuci bruku ljudi, I nabiti brojeve, ali treba to uskalditi sa ekonomskim rastom, a ako stvarno bude ovo kako najavljuju oko gladi u africi I aziji, doce ljudi sami, treba se znati organizovati da proberes one koji ti trebaju

Na kraju nemoj podcjenjivati druge koji zive u siromasnijim drzavama, da ne mogu biti obrazovani I vrijedni, I nemoj misliti da svabe ne gledaju/li su 60-tih na jugose kao neke zatucane fizikanere
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45148
Joined: 29/12/2005 01:20

#2991 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

saimidin wrote: 19/07/2022 14:34
nles wrote: 19/07/2022 11:51 Nekoliko forumasa je spomenulo opciju uvoza radne snage ili zadrzavanja ovih vec pristiglih kao odgovor na demografski deficit.
Ali, malo je problematicno to sto nama odlaze skolovani i koliko-toliko civilizovani ljudi, a dolaze oni koji su, najblaze receno, belajli.
Nasi potencijalni gastarbajteri uglavnom dolaze iz sredina sa (blago receno) problematicnim mentalitetom, a od obrazovanja vrlo cesto imaju samo dzeparenje i provale.
Ti govoris o migrantima, koji uglavnom zele na zapad I socijalu I sl

Treba pustiti trziste da radi svoj posao, da poslodavci koji za par mjeseci npr 6 ne mogu naci u :bih: radnika, da ga mogu uvesti na radnu dozvolu, na probno vrijeme, pa dalje...

Naravno da cemo ostati bez obrazovanih, jer nemamo para da ih platimo kao zapad, ali to ne znaci I da obrazovanje tih pametnih treba prestati, ali def treba vidjeti koja zanimanja subvencionirati, jer pravnika, ekonomista, sociologa, .... imamo, ali oni nikom ne trebaju u tom broju, ali to je tema obrazovanje ....

Ja ne znam zasto se uopste potencira ta prica odose ljudi, pa doce neki drugi, nije ovo prva seoba naroda, hajde da to pokusamo okrenuti u nesto korisno, jer koji bi kurac ti ljudi radili ovdje, dok nije otvorena njemacka, nezaposlenost je bila neizdrziva, sada je bolje I tim koji su otisli, I onima koji su ostali, jer se radnici bolje placaju I cijene u :bih:

Pogledajte bugarsku, koja nije imala rat, baltik, ... jednostavno "centar" privlaci "periferiju", to je kapitalizam I globalizacija

Po meni nas najveci problem su uhljebi koji zive na tudjoj grbaci, ususkali se I misle moze ovako dovijeka, uvukli se u sve stranke I koce bilo koju promjenu, zele kapitalizam, ali da oni imaju socijalizam, nikakvu odgovornost a platu, nikakvu produktivnost I jos pride da gdje god mogu ugrade sebe, u suprotnom ce te jebavati za svaki "papir"
Upravo tako. Odlazak i ekonomske migracije su sasvim normalna stvar, kako unutar zemlje tako i vani. Kod nas se od toga dugo pravila fama kao "ides u bijeli svijet".
I unutar zapadnih zemalja imate podrucja iz kojih ljudi iseljavaju.

Mi tesko da cemo ikada biti zemlja koja ima pozitivnu net migraciju, pitanje je samo brojeva. Koliko je previse da bi uticalo na prosperitet zemlje, koliko je "taman" itd.

Nekad su ljudi masovno iseljavali iz zemalja u kojima je populacijski bum, pa je previse ljudi, a nedovoljno poslova. Kod nas (i u cijeloj istocnoj Evropi, nit ima ljudi nit ima posla :-? ). Ostaje nada da ce se to nivelirati uskoro.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#2992 Re: Demografija

Post by Ozimician »

Pozitivnu migraciju mozemo imati jedino ako liberaliziramo sistem, oduvijek sam se pitao zasto bogatasi ulazu u Dubai npr. ?
Pa tamo su sigurni od poreza i sigurni od oduzimaja imovine (sto se sad radi po Evropi Rusima), a svaki taj bogatas vuce ekonomiju za sobom.

Sto se tice "kvaliteta" useljenika u BIH - i tu se treba postaviti kao UAE - svako moze dobiti radnu dozvolu i dok radis - mozes biti tu. Nema biroa, nema socijalne pomoci, to se moze uvesti da se potpise pri useljavanju u BIH da necete traziti socijalnu pomoc. Tako da poslodavac zapravo regulise "sigurnosni aspekt", jer od zaposlenja zavisi ostanak ili deportacija.

Njemacka je napravila ogroman problem sebi sto je neselektivno primila 2014 i 2015. god. arapske izbjeglice, od kojih tesko da je ostalo sta korisno na trzistu rada u DE. Ali eto oni se opet nadaju - OK je sto oni nece raditi, ali radit ce sutra njihova djeca.

I ovo sve ako se poklopi, nasi radnici dobijaju bolje placena radna mjesta, ostavlja se prostor i za rast plata u drzavnoj sluzbi = ne isplati se vise iseljavati. Npr. da je trenutno prosjecna BH plata 2000 KM (sluzbeno) - zaustavilo bi se iseljavanje iz ekonomskih razloga, cak bi dobar dio nove dijaspore vratio se nazad za tu platu.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#2993 Re: Demografija

Post by nles »

Ozimician wrote: 19/07/2022 20:22 Pozitivnu migraciju mozemo imati jedino ako liberaliziramo sistem, oduvijek sam se pitao zasto bogatasi ulazu u Dubai npr. ?
Pa tamo su sigurni od poreza i sigurni od oduzimaja imovine (sto se sad radi po Evropi Rusima), a svaki taj bogatas vuce ekonomiju za sobom.

Sto se tice "kvaliteta" useljenika u BIH - i tu se treba postaviti kao UAE - svako moze dobiti radnu dozvolu i dok radis - mozes biti tu. Nema biroa, nema socijalne pomoci, to se moze uvesti da se potpise pri useljavanju u BIH da necete traziti socijalnu pomoc. Tako da poslodavac zapravo regulise "sigurnosni aspekt", jer od zaposlenja zavisi ostanak ili deportacija.

Njemacka je napravila ogroman problem sebi sto je neselektivno primila 2014 i 2015. god. arapske izbjeglice, od kojih tesko da je ostalo sta korisno na trzistu rada u DE. Ali eto oni se opet nadaju - OK je sto oni nece raditi, ali radit ce sutra njihova djeca.

I ovo sve ako se poklopi, nasi radnici dobijaju bolje placena radna mjesta, ostavlja se prostor i za rast plata u drzavnoj sluzbi = ne isplati se vise iseljavati. Npr. da je trenutno prosjecna BH plata 2000 KM (sluzbeno) - zaustavilo bi se iseljavanje iz ekonomskih razloga, cak bi dobar dio nove dijaspore vratio se nazad za tu platu.
Ovo sto si opisao i jeste moguce samo u pustinjskim Disneyland diktaturama.
Ni u jednoj zemlji koja je clanica vijeca Europe tako nesto nije dozvoljeno.
Mozes ih primiti ili ne, ali ako ih primis, onda im ne smijes uskratiti odredjena prava.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#2994 Re: Demografija

Post by Ozimician »

nles wrote: 19/07/2022 20:29 Ovo sto si opisao i jeste moguce samo u pustinjskim Disneyland diktaturama.
Ni u jednoj zemlji koja je clanica vijeca Europe tako nesto nije dozvoljeno.
Mozes ih primiti ili ne, ali ako ih primis, onda im ne smijes uskratiti odredjena prava.
Pa iskreno ja svakako ne vidim koju konkretno korist imamo kao clanica vijeca Evrope?
A ako je tako, zasto onda nasim ljudima u Njemackoj prvih 5 god viza /boravak zavisi od poslodavca? - i za svaku promjenu poslodavca unutar tih 5 god (dok ne dobijes trajni boravak) - treba ti saglasnost ureda za strance i drzavne agencije za zaposljavanje?

Ne znam na koja prava konkretno mislis, ali svaka drzava ima pravo da deportuje osobe u maticne zemlje, s tim da ih ne smiju vracati u aktivnu ratnu zonu. Pa sve nase izbjeglice koje su u toku rata otisle u Njemacku, cim je rat stao - dobile su protjerivanje i opciju ili BIH ili negdje dalje da traze srecu. - Iako je velika vecina njih imala poslove i nije bila na teretu drzave.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45148
Joined: 29/12/2005 01:20

#2995 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

Cekaj ti ozbiljno navodis UAE kao uzor za nesto? :-)

Je li tebi jasno za nista tamo ne bi postojalo, nista, da nema nafte?

A i s tim sto imaju mogli su mnogo vise. Ono isprazno govno usred pustinje moze samo sluziti kao monument beskrajnoj ljudskoj gluposti i pohlepi.

I nevjerovatno da njih uzimas kao pozitivan primjer imigracijske politike. :shock:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2996 Re: Demografija

Post by n+1 »

Pa čovjek ti ih navodi kao primjer baš zato što su usred ničega, a uspijevaju privući ljude da dosele.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#2997 Re: Demografija

Post by Ozimician »

jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:20 Cekaj ti ozbiljno navodis UAE kao uzor za nesto? :-)

Je li tebi jasno za nista tamo ne bi postojalo, nista, da nema nafte?

A i s tim sto imaju mogli su mnogo vise. Ono isprazno govno usred pustinje moze samo sluziti kao monument beskrajnoj ljudskoj gluposti i pohlepi.

I nevjerovatno da njih uzimas kao pozitivan primjer imigracijske politike. :shock:
Pa naravno da je pozitivan primjer imigracijske politike, ako u drzavi zivi 2/3 stranaca - onda ta drzava stvarno cini mnogo da privuce strance sebi.
Moze se meni i tebi UAE svidjati ili ne, ali sto se imigracijske politike tice - tu im nemamo sta reci.
Naravno da ne bi postojalo da nema nafte, niti neko misli da BiH moze ikada biti UAE, ali male korake trebamo napraviti. Trenutno su imigracijski zakoni za legalnu imigraciju stroziji u BiH nego u bilo kojoj drzavi EU, a ilegalni migranti se okolo hladno setaju i niko nista.

Uspjesnost imigracijske politike mozemo mjeriti po tome koliko je stranaca doselilo u neku zemlju i koliko ih se integrisalo na trziste rada i privredjivanja i ako uzmemo te dvije varijable u obzir - tesko da ima uspjesnije drzave u tome od UAE. + uz toliki broj stranih drzavljana raznih profila, uspijevaju odrzati nivo sigurnosti na kakvom im svi ostali mogu pozavidjeti.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45148
Joined: 29/12/2005 01:20

#2998 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

n+1 wrote: 19/07/2022 21:28 Pa čovjek ti ih navodi kao primjer baš zato što su usred ničega, a uspijevaju privući ljude da dosele.
Mozda zato sto su puni para?

Mozda. Nisam siguran. :stidljiva1:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45148
Joined: 29/12/2005 01:20

#2999 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

Ozimician wrote: 19/07/2022 21:29
jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:20 Cekaj ti ozbiljno navodis UAE kao uzor za nesto? :-)

Je li tebi jasno za nista tamo ne bi postojalo, nista, da nema nafte?

A i s tim sto imaju mogli su mnogo vise. Ono isprazno govno usred pustinje moze samo sluziti kao monument beskrajnoj ljudskoj gluposti i pohlepi.

I nevjerovatno da njih uzimas kao pozitivan primjer imigracijske politike. :shock:
Pa naravno da je pozitivan primjer imigracijske politike, ako u drzavi zivi 2/3 stranaca - onda ta drzava stvarno cini mnogo da privuce strance sebi.
Moze se meni i tebi UAE svidjati ili ne, ali sto se imigracijske politike tice - tu im nemamo sta reci.
Naravno da ne bi postojalo da nema nafte, niti neko misli da BiH moze ikada biti UAE, ali male korake trebamo napraviti. Trenutno su imigracijski zakoni za legalnu imigraciju stroziji u BiH nego u bilo kojoj drzavi EU, a ilegalni migranti se okolo hladno setaju i niko nista.

Uspjesnost imigracijske politike mozemo mjeriti po tome koliko je stranaca doselilo u neku zemlju i koliko ih se integrisalo na trziste rada i privredjivanja i ako uzmemo te dvije varijable u obzir - tesko da ima uspjesnije drzave u tome od UAE. + uz toliki broj stranih drzavljana raznih profila, uspijevaju odrzati nivo sigurnosti na kakvom im svi ostali mogu pozavidjeti.
Znaci da napravimo robovlasnicku drzavu za bjelosvjetske hostaplere koji ce kod nas slobodno ulagati bez ikakvih regulacija i poreznih obaveza. Odlicna ideja. :thumbup:


Sad vidim da si ti bio onaj sto je spomenuo njemacki i austrijski penzioni sistem. Ono sto sam ja procitao je potpuno suprotno od onog sto ti tvrdis, pa ako mozes objasni.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3000 Re: Demografija

Post by Ozimician »

jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:36
n+1 wrote: 19/07/2022 21:28 Pa čovjek ti ih navodi kao primjer baš zato što su usred ničega, a uspijevaju privući ljude da dosele.
Mozda zato sto su puni para?

Mozda. Nisam siguran. :stidljiva1:
Mozda, ali puna je i Norveska i Svicarska pa opet nemaju toliku imigraciju, vjerovatno im i ne treba.
U Dubaiju postoji pored para osjecaj slobode, 0% income tax, PDV od 5%, itd.
Trenutno je trend iseljavanja iz Njemacke npr, i to ko ide: mladi, pametni, obrazovani, digitalno potkovani - odlaze u J. Ameriku, Bali, Tajland, itd.
Zasto? Zato sto im se ne svidja porezna politika Njemacke i ogranicavanje sloboda (hint:koronaI).

Pare + sloboda = recept za uspjesnu naciju. Amerika iz 19. st. najbolji primjer za to.
Post Reply