Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2951 Re: Demografija

Post by n+1 »

Pa dobro, očigledno postoje eksterni šokovi, mi smo imali rat koji je promijenio demografiju devedesetih, oni su imali priliv izbjeglica, koje su promijenile demografiju od 2015.

Zato i jeste potrebna šira slika koja će pokazati da postoje demografske silnice koje dugoročno obaraju broj djece u školama, umjesto mikrofokusa na bilo koji partikularni period.

S obzirom da je pala klapna za izbjeglice, EU će se brzo vratiti svom dugoročnom trendu, čim mali Arapčići izađu iz osnovnih škola. Mean reversion, što bi se reklo.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2952 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

n+1 wrote: 18/07/2022 08:07
jeza u ledja wrote: 18/07/2022 05:32

Nije. Jer je u isto vrijeme u nju imigrilalo 1.5 miliona.

Sta mislis koji je odnos emigracije i imigracije u BiH?

Mislim, nema potrebe da se pravimo ludi pa preskacemo ocito.

Meni nije jasno sta ti uopste zelis reci? Nije tako strasno kakvim se predstavlja? OK super.
To ne mijenja cinjenicu da smo pri dnu statistike i prirodnig prirastaja i net-migracije.

Broj ljudi koji uplacuje doprinose je itekako bitan, ako se povecava to je super, ali to sigurno nije zato sto imamo vise radno sposobnog stanovnistva, ili veci procenat istih, a to je jedino sto je u ovoj prici bitno.

Zbog cega je tebi tacno bitan natalitet? Sto uopste o ovome pricamo?
Koga boli kurac jel rodjeno 100 ili 120 djece recimo ove godine u nekoj opcini? Ne pricamo o potrebama ginekoloskih odjeljenja, vec sta te brojke znace za buducnost.
Zato kada govoris o padu nataliteta prije 20 godina, on je bitan jer se efekat tek vidi danas. Prica je o demografskom slomu. On nece biti sutra, nije bio juce, on se odvija danas.


Broj registrovanih vozila nije proxy nizasta.
Aha, znači u slučaju BiH dovoljno je pogledati broj emigranata da zaključimo kako je kataklizma, ali u slučaju Njemačke ide sasvim drugi princip i moramo kontrastirati emigratne i imigrante. Dobro, hajde onda da to uradimo i za BiH, a pošto kažeš da nema potrebe da se pravimo ludi po tom pitanju, zamolit ću te da navedeš odnos emigracije i imigracije za BiH, te izvor podatka.

Nadalje, kažeš da rast doprinosa nije rezultat rasta broja radno sposobnih. OK, čega je tačno rezultat?
De ti meni prvo reci koji dio od NETO iz prvobitnog posta nisi razumio?
Ozimician wrote: 18/07/2022 01:05 Ove kataklizmičke procjene o iseljavanju naravno da nisu tačne, Njemačka objavljuje svake godine migracijsku statistiku i recimo za 2021 god. iz BIH u Njemačku je neto odselilo malo iznad 10 000 ljudi. Rekord je bio 2018. god. - nešto iznad 30 000 ljudi.
Naravno da postoji i imigracija u BiH, ali je odnos negativan, za razliku od Njemacke. Je li stvarno to treba dokazivati, ili sta?

Kvalitetne podatke o emigraciji je nemoguce naci, u odnosu na imigraciju u jednu zemlju, postoje samo procjene. Procjene UN-a su da se u zadnjih 5 godina iz BiH odselilo 141k stanovnika. NETO. To je cca 8.3 stanovnika na 1000.
U istom periodu, isti izvor, procjena je da je prirodni prirastaj u BiH bio -74k.

Znaci ukupno 215k u minusu za zadnjih 5 godina.

Zadnji put smo imali pozitivan prirodni prirastaj 2009-e. Od tada on je sve gori i gori.

Najveci gubitak stanovnistva nakon rata se desio u periodu 2007-2012. Od tada je pala emigracija (i jos pada), ali pada i prirodni prirastaj. Koliko vidim ovim tempom bi uskoro opet mogli pribliziti se tim godinama.
TFR se popravio u odnosu na 2010-e, ali opet je vrlo vrlo nizak (1.35)

Izvor UN, Population Division, Dep of Economic and Social Affairs, World Population Prospects 2022
https://population.un.org/wpp/Download/ ... /MostUsed/
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2953 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

n+1 wrote: 18/07/2022 08:07 Nadalje, kažeš da rast doprinosa nije rezultat rasta broja radno sposobnih. OK, čega je tačno rezultat?
Zar treba i ovo dokazivati, da je broj radno sposobnih opao?

Rezultat je ili vece stope zaposlenja ili manje stope izbjegavanja placanja poreza.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3226
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#2954 Re: Demografija

Post by darius_maximus »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 15:34
n+1 wrote: 18/07/2022 08:07 Nadalje, kažeš da rast doprinosa nije rezultat rasta broja radno sposobnih. OK, čega je tačno rezultat?
Zar treba i ovo dokazivati, da je broj radno sposobnih opao?

Rezultat je ili vece stope zaposlenja ili manje stope izbjegavanja placanja poreza.
Što se ovoga tiče, opet EU vs BiH:

Image

Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2955 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

n+1 wrote: 18/07/2022 13:55
detroit-mercy wrote: 18/07/2022 13:48
Fadile, je li ti kontas da je to i za Njemacku i za bilo koju drugu zemlju katastrofa. Samo jedan mali problem, koji ne vidis ili jednostavno ne kontas, Njemacka ce taj nedostatak prvacica nadomjestiti time sto ce dati 100k radnih dozvola godisnje ili pak i vise, se zavisi koliko procijene da im treba. A mi cemo popuniti taj nedostatak odakle? Ko ce tebi zaradjivati penziju za 20-25 godina kada se sve manje i manje radja a i ono sto se rodi prepolove migracije :skoljka:.
Iz moje porodice, jedan inzinjer je vec otisao (u nazad godinu), tri dokotora se spremaju da idu. Pa ti sad broji koliko prvacica fali u Svabiji.
A da li ti kontaš da to što isti demografski slom gledamo u svim zemljama razvijenog svijeta upravo negira vašu hipotezu da iza tog demografskog sloma u našem slučaju stoji emigracija? Da li ti je jasno da, prije nego što vlastitu avliju uzmeš za mjeru svijeta, moraš pogledati širu sliku?

Još uvijek čekam da ponudiš makar jedan statistički podatak koji će potkrijepiti bilo šta što si dosad napisao.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_s ... ility_rate

Na kojem smo mi mjestu ovdje???

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... ation_rate

A na kojem smo mjestu ovdje???

Je li vidis da smo i po natalitetu i po neto migraciji na samom dnu?

Znaci nismo kao ostale zemlje razvijenog svijeta, vec gori. Najgori od najgorih.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3226
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#2956 Re: Demografija

Post by darius_maximus »

n+1 wrote: 18/07/2022 15:25 Pa dobro, očigledno postoje eksterni šokovi, mi smo imali rat koji je promijenio demografiju devedesetih, oni su imali priliv izbjeglica, koje su promijenile demografiju od 2015.

Zato i jeste potrebna šira slika koja će pokazati da postoje demografske silnice koje dugoročno obaraju broj djece u školama, umjesto mikrofokusa na bilo koji partikularni period.

S obzirom da je pala klapna za izbjeglice, EU će se brzo vratiti svom dugoročnom trendu, čim mali Arapčići izađu iz osnovnih škola. Mean reversion, što bi se reklo.
Naravno da postoje eksterni faktori.
Jedini problem je što države kao Njemačka planiraju kako da se nose s njima (povećanje i smanjenje useljenika).
Mi nemamo nikakvih dugoročnih planova, koliko ja znam. Uglavnom je "šta Bog da".

EU nije nikada pala klapna za izbjeglice.
Dolazit će i dalje ljudi sa svih krajeva svijeta.
U toj famoznoj Njemačkoj ode 1 milion, dođe 1,3 miliona (prošle godine).
Ove godine im je do sada samo iz Ukrajine došlo 400.000, iako je pitanje koliko će ih ostati.
Uglavnom, bitno je da se vrti.

Samo se kod nas slabo vrti, ali vidjet ćemo.
Šta Bog da.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2957 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

detroit-mercy wrote: 18/07/2022 14:15
n+1 wrote: 18/07/2022 14:09

Čega je onda padajući broj upisane djece u školama širom EU pokazatelj?
Istog vraga, samo su im brojevi znatno manji nego kod nas i sto imaju nacin da apsorbuju migracije i da koliko toliko isprave negativne trendove.
Kod nas imas dva problema, prvi je demografski slom (manjak zivorodjenih) a drugi je konstantan odlazak fertilnog stanovnistva.
Za to sam i rekao, kakve ce posljedice biti tek za nekih 10-20 godina po drustvo.
Ja mislim da mi najgore vec gledamo. Cisto da okrenem malo pricu na pozitivniji spin. :-? Stopa neto migracije je najniza u zadnjih 20 godina (bila i prije korone). Istovremeno je TFR najveci u zadnjih 20 godina.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3226
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#2958 Re: Demografija

Post by darius_maximus »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 15:49
detroit-mercy wrote: 18/07/2022 14:15
Istog vraga, samo su im brojevi znatno manji nego kod nas i sto imaju nacin da apsorbuju migracije i da koliko toliko isprave negativne trendove.
Kod nas imas dva problema, prvi je demografski slom (manjak zivorodjenih) a drugi je konstantan odlazak fertilnog stanovnistva.
Za to sam i rekao, kakve ce posljedice biti tek za nekih 10-20 godina po drustvo.
Ja mislim da mi najgore vec gledamo. Cisto da okrenem malo pricu na pozitivniji spin. :-? Stopa neto migracije je najniza u zadnjih 20 godina (bila i prije korone). Istovremeno je TFR najveci u zadnjih 20 godina.
I prije i sada znam hejbet ljudi koji su otišli ili upravo pakuju kofere.
Obrazovani, mlađi, ljudi. Finansijski su ok, jedno dijete.
Kuma od supruge put Amerike, kolega moj s posla put Austrije.
Možda se samo krećem u takvim krugovima, ali svako malo neko ode.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2959 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

darius_maximus wrote: 18/07/2022 15:54
jeza u ledja wrote: 18/07/2022 15:49

Ja mislim da mi najgore vec gledamo. Cisto da okrenem malo pricu na pozitivniji spin. :-? Stopa neto migracije je najniza u zadnjih 20 godina (bila i prije korone). Istovremeno je TFR najveci u zadnjih 20 godina.
I prije i sada znam hejbet ljudi koji su otišli ili upravo pakuju kofere.
Obrazovani, mlađi, ljudi. Finansijski su ok, jedno dijete.
Kuma od supruge put Amerike, kolega moj s posla put Austrije.
Možda se samo krećem u takvim krugovima, ali svako malo neko ode.
Pa dobro. Ove cifre o net migraciji ne govore nista o dobi iseljenika. Moguce da je rata iseljavanja ista, ili cak i veca, ali posto vjerovatno opada stopa radno sposobnog stanvovnistva onda ce i stopa emigracije u odnosu na ukupan broj stanovnika opadati.

Opet, bar po ovim UN brojevima, stopa net migracije je vise nego duplo manja danas u odnosu na prije 10-ak godina.

Inace iz iskustva znam da je jako tesko dokazati ljudima da se ne mogu donositi zakljucci na osnovu anekdota i njihovog licnog iskustva. :-? Svi smo skloni tome jbg.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2960 Re: Demografija

Post by n+1 »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 15:31
n+1 wrote: 18/07/2022 08:07

Aha, znači u slučaju BiH dovoljno je pogledati broj emigranata da zaključimo kako je kataklizma, ali u slučaju Njemačke ide sasvim drugi princip i moramo kontrastirati emigratne i imigrante. Dobro, hajde onda da to uradimo i za BiH, a pošto kažeš da nema potrebe da se pravimo ludi po tom pitanju, zamolit ću te da navedeš odnos emigracije i imigracije za BiH, te izvor podatka.

Nadalje, kažeš da rast doprinosa nije rezultat rasta broja radno sposobnih. OK, čega je tačno rezultat?
De ti meni prvo reci koji dio od NETO iz prvobitnog posta nisi razumio?
Ozimician wrote: 18/07/2022 01:05 Ove kataklizmičke procjene o iseljavanju naravno da nisu tačne, Njemačka objavljuje svake godine migracijsku statistiku i recimo za 2021 god. iz BIH u Njemačku je neto odselilo malo iznad 10 000 ljudi. Rekord je bio 2018. god. - nešto iznad 30 000 ljudi.
Naravno da postoji i imigracija u BiH, ali je odnos negativan, za razliku od Njemacke. Je li stvarno to treba dokazivati, ili sta?

Kvalitetne podatke o emigraciji je nemoguce naci, u odnosu na imigraciju u jednu zemlju, postoje samo procjene. Procjene UN-a su da se u zadnjih 5 godina iz BiH odselilo 141k stanovnika. NETO. To je cca 8.3 stanovnika na 1000.
U istom periodu, isti izvor, procjena je da je prirodni prirastaj u BiH bio -74k.

Znaci ukupno 215k u minusu za zadnjih 5 godina.

Zadnji put smo imali pozitivan prirodni prirastaj 2009-e. Od tada on je sve gori i gori.

Najveci gubitak stanovnistva nakon rata se desio u periodu 2007-2012. Od tada je pala emigracija (i jos pada), ali pada i prirodni prirastaj. Koliko vidim ovim tempom bi uskoro opet mogli pribliziti se tim godinama.
TFR se popravio u odnosu na 2010-e, ali opet je vrlo vrlo nizak (1.35)

Izvor UN, Population Division, Dep of Economic and Social Affairs, World Population Prospects 2022
https://population.un.org/wpp/Download/ ... /MostUsed/
Bacio sam ti oko na ovaj UN dokument. Zaboravio si napisati da prema ovim procjenama, broj ljudi koji napušta BiH se smanjuje iz godine u godinu.

Recimo, UN procjenjuje da je BiH između 2007. i 2011. napustilo 334k ljudi, od 2012. do 2016. 205k, dok je posljednjih pet godina to 140k ljudi. Kako se to tačno uklapa u tvoju priču da ljudi sve više odlaze?

Recimo da je ova procjena od 140k tačna. To znači da godišnje ode 28k stanovnika, uz trend opadanja, što je otprilike na onom nivou koji je kolega Ozimician procijenio. Kako se to uklapa u priču da odlazi 100k ljudi godišnje?

Dakle, postavio si dokument koji osporava sve što osporavam i ja na temi: niti sve više ljudi odlazi, niti odlaze u brojkama koje se ovdje navode.

Hvala, I guess?
jeza u ledja wrote: 18/07/2022 15:34
n+1 wrote: 18/07/2022 08:07 Nadalje, kažeš da rast doprinosa nije rezultat rasta broja radno sposobnih. OK, čega je tačno rezultat?
Zar treba i ovo dokazivati, da je broj radno sposobnih opao?

Rezultat je ili vece stope zaposlenja ili manje stope izbjegavanja placanja poreza.
Radno sposobno stanovništvo kao ekonomski parametar relevantan je samo za one ekonomije koje funkcioniraju na limitu svog produktivnog kapaciteta, te da bi nastavile rasti, moraju osigurati i rast radne snage. No, pad broja radno sposobnih, koji svakako ne doprinose ekonomiji, nego leže kući, a takvih je u BiH doslovce stotine hiljada, ne znači apsolutno ništa. Štaviše, njihov odlazak rasterećuje ekonomiju socijalnih davanja.

Ono što je za BiH relevantno jeste da raste broj radno aktivnih, odnos zaposlenih, što u konačnici dovodi do porasta doprinosa, ali i drugih ekonomskih indikatora. I tu je konondrum koji ti sebi ne možeš raspetljati: kako je moguće da ljudi odoše, a država ekonomski jača? Moguće je, između ostalog, baš zbog toga što se broj radno sposobnih, ali neaktivnih smanjuje.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2961 Re: Demografija

Post by n+1 »

darius_maximus wrote: 18/07/2022 15:42
n+1 wrote: 18/07/2022 15:25 Pa dobro, očigledno postoje eksterni šokovi, mi smo imali rat koji je promijenio demografiju devedesetih, oni su imali priliv izbjeglica, koje su promijenile demografiju od 2015.

Zato i jeste potrebna šira slika koja će pokazati da postoje demografske silnice koje dugoročno obaraju broj djece u školama, umjesto mikrofokusa na bilo koji partikularni period.

S obzirom da je pala klapna za izbjeglice, EU će se brzo vratiti svom dugoročnom trendu, čim mali Arapčići izađu iz osnovnih škola. Mean reversion, što bi se reklo.
Naravno da postoje eksterni faktori.
Jedini problem je što države kao Njemačka planiraju kako da se nose s njima (povećanje i smanjenje useljenika).
Mi nemamo nikakvih dugoročnih planova, koliko ja znam. Uglavnom je "šta Bog da".

EU nije nikada pala klapna za izbjeglice.
Dolazit će i dalje ljudi sa svih krajeva svijeta.
U toj famoznoj Njemačkoj ode 1 milion, dođe 1,3 miliona (prošle godine).
Ove godine im je do sada samo iz Ukrajine došlo 400.000, iako je pitanje koliko će ih ostati.
Uglavnom, bitno je da se vrti.

Samo se kod nas slabo vrti, ali vidjet ćemo.
Šta Bog da.
Naravno da će dolaziti ljudi sa svih krajeva svijeta, ali u odsustvu šokova kakvi su Sirija ili Ukrajina, ili potpunog otvaranja granica, taj priliv neće biti dovoljan da trajno promijeni demografsku sliku, kao što to nije bio ni prije 2015.

No, poenta je da broj stanovnika nije svrha sam sebi. Kao što rekoh kolegi gore, Njemačka je ekonomija koja uglavnom operira na limitu svog produktivnog kapaciteta. Njima priliv stanovništa treba jer je preduslov daljnjeg rasta.

Mi ne znamo ni šta ćemo sa postojećom radnom snagom. Za našu ekonomiju, ova šaka jada što nas je ostala još uvijek je previše. Da nas je više, to bi samo značilo više nesreće, siromaštva, i jada.

Da, možda dođe dan kada ćemo udariti limit i poželjeti da generacije i generacije emigranata nikada nisu odlazile, ali taj dan je za nas, iz ove pozicije, samo slatki san, jer bi značio da smo pozapošljavali sve što možemo.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2962 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

n+1 wrote: 18/07/2022 16:31
Bacio sam ti oko na ovaj UN dokument. Zaboravio si napisati da prema ovim procjenama, broj ljudi koji napušta BiH se smanjuje iz godine u godinu.

Recimo, UN procjenjuje da je BiH između 2007. i 2011. napustilo 334k ljudi, od 2012. do 2016. 205k, dok je posljednjih pet godina to 140k ljudi. Kako se to tačno uklapa u tvoju priču da ljudi sve više odlaze?

Recimo da je ova procjena od 140k tačna. To znači da godišnje ode 28k stanovnika, uz trend opadanja, što je otprilike na onom nivou koji je kolega Ozimician procijenio. Kako se to uklapa u priču da odlazi 100k ljudi godišnje?

Dakle, postavio si dokument koji osporava sve što osporavam i ja na temi: niti sve više ljudi odllazi, niti odlaze u brojkama koje se ovdje navode.

Hvala, I guess?
Ja uopste ne govorim da se broj ljudi koji odlazi povecava, cak naprotiv. Niti sam igdje napisao da odlazi godisnje 100k stanovnika.

Govorim samo da je broj i dalje ogroman, a). I b) da je broj bitan samo u smislu odnosa radno sposobnog stanovnistva naspram penzionera i djece (tzv dependency ratio).
Zbog toga kazem da je natalitet najbitniji u kontekstu onog sto nas ocekuje za 20-ak godina.

Ti tvrdis da je ono sto se desava sa BiH samo dio globalnog trenda. Prvenstveno jeste. Ali mi imamo dodatne probleme i to se oslikava u jos gorim brojevima.

n+1 wrote: 18/07/2022 16:31 Radno sposobno stanovništvo kao ekonomski parametar relevantan je samo za one ekonomije koje funkcioniraju na limitu svog produktivnog kapaciteta, te da bi nastavile rasti, moraju osigurati i rast radne snage. No, pad broja radno sposobnih, koji svakako ne doprinose ekonomiji, nego leže kući, a takvih je u BiH doslovce stotine hiljada, ne znači apsolutno ništa. Štaviše, njihov odlazak rasterećuje ekonomiju socijalnih davanja.

Ono što je za BiH relevantno jeste da raste broj radno aktivnih, odnos zaposlenih, što u konačnici dovodi do porasta doprinosa, ali i drugih ekonomskih indikatora. I tu je konondrum koji ti sebi ne možeš raspetljati: kako je moguće da ljudi odoše, a država ekonomski jača? Moguće je, između ostalog, baš zbog toga što se broj radno sposobnih, ali neaktivnih smanjuje.
Radno sposobno stanovnistvo je bitno kao udio ljudi koji doprinosi u ekonomiji. Ako je taj procenat veci, to je bolje. To nema nikakve veze sa produktivnim kapacitetom. Ti govoris o rastu GDP, ja govorim o poreznoj bazi i socijalnim izdavanjima.

I sta hoces reci? Kad dovoljno ljudi ode bice posla za one koji su ostali? :-)

Takodje stice se dojam da govoris da odlaze mahom oni koji nemaju posla? Mozda nisam dobro shvatio? Ono kao, ti koji odlaze su svakako oni koji su bili nezaposleni, pa je stoga to dobra stvar.

I de molim te postavi te podatke o broju radno aktivnih u BiH, da malo protabirimo.
Last edited by jeza u ledja on 18/07/2022 16:51, edited 1 time in total.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3226
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#2963 Re: Demografija

Post by darius_maximus »

Ne znam o kakvom povećanju pričamo.
Ovo su brojke koje sam uspio naći na stranici Porezne Uprave FBiH (koja hiljada gore/dole):

2019 - 530.000 zaposlenih
2020 - 520.000 zaposlenih
2021 - 530.000 zaposlenih

To bi značilo da ova država ustvari moli Boga da se ostatak stanovništva iseli (i da, po mogućnosti, penzioneri pomru), da smanji izdatke.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3226
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#2964 Re: Demografija

Post by darius_maximus »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 16:06
darius_maximus wrote: 18/07/2022 15:54

I prije i sada znam hejbet ljudi koji su otišli ili upravo pakuju kofere.
Obrazovani, mlađi, ljudi. Finansijski su ok, jedno dijete.
Kuma od supruge put Amerike, kolega moj s posla put Austrije.
Možda se samo krećem u takvim krugovima, ali svako malo neko ode.
Pa dobro. Ove cifre o net migraciji ne govore nista o dobi iseljenika. Moguce da je rata iseljavanja ista, ili cak i veca, ali posto vjerovatno opada stopa radno sposobnog stanvovnistva onda ce i stopa emigracije u odnosu na ukupan broj stanovnika opadati.

Opet, bar po ovim UN brojevima, stopa net migracije je vise nego duplo manja danas u odnosu na prije 10-ak godina.

Inace iz iskustva znam da je jako tesko dokazati ljudima da se ne mogu donositi zakljucci na osnovu anekdota i njihovog licnog iskustva. :-? Svi smo skloni tome jbg.
Jasno mi je ovo i ne pričam o brojkama iz svog ličnog iskustva.
To samo doprinosi tom čudnom osjećaju u stomaku.

Pošto mi je supruga u vodama zapošljavanja, preko nje čujem da je sve teže naći kadar u BiH.
Što manja sredina, to gore, jer se narod rijetko seli prema manjem kod nas (npr. da neko sada ode raditi u Jelah ili Žepče iz Sarajeva).
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2965 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

Sad i mene vise zanimaju ti podaci o broju zaposlenih. Ima li gdje zadnjih 5-10 godina zajedno?

Mislim, cak i ako je broj otprilike isti, to je dobra stvar (jer se baza smanjuje), ali ovdje iznad smo govorili o apsolutnim brojevima, ne stopi.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3226
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#2966 Re: Demografija

Post by darius_maximus »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 17:04 Sad i mene vise zanimaju ti podaci o broju zaposlenih. Ima li gdje zadnjih 5-10 godina zajedno?

Mislim, cak i ako je broj otprilike isti, to je dobra stvar (jer se baza smanjuje), ali ovdje iznad smo govorili o apsolutnim brojevima, ne stopi.
Ovo što sam nalazio je sve upitno.
Na primjer, drugačiji su brojevi Zavoda za statistiku i Porezne uprave, u nekoliko hiljada, koliko sam upratio.
Moguće je da se mogu naći neki okvirni podaci za posljednjih nekoliko godina, ali teško da ima u kompletu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2967 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

Pa evo n+1 kaze da ti brojevi rastu, valjda ce nam dati neki izvor podataka.
saimidin
Posts: 2783
Joined: 20/05/2011 17:53

#2968 Re: Demografija

Post by saimidin »

U tema se uzarila

Ljudi odlaze, vjerovatno vise nego statistika pokazuje

Odlaze jer traze bolje, za njih bolje

Ali ne kontam tu pricu kako je katastrofa sto ljudi odlaze u bolje

Mislim da ih deportuju u sibir, pa I da razumijes

Sa duge strane nezaposlenost je jos velika, ali raspolozivi poslovi nisu interesantni/potrebni nezaposlenim, jer ili se prekvalifikuju za neki posao koji vise zele vani, ili nemaju potrebu da rade ovdje

Problem :bih: su ljudi I ovi koji su tu jos, a I dijelom ovi koji su otisli, jer nisu znali birati na izborima I traziti odgovornost, te imamo budzetarijat/uhljebistan

Po nekim koji su otisli I kako I tamo sada rade, mene je pravo strah da ce sjebati I zapad, dobro nece sami ima migranata sa svih strana

Stvari ovdje ekonomski idu na bolje, ali jako sporo, jer se bojimo promjena, pogotovo uhljebi, a oni moraju najebati da ostalima bude bolje, te zato uhljebi kontrolisu sve stranke kako bi sprijecili promjene

Uglavnom svijet pun ljudi, ako bude trebalo moze se dovesti, ima mnogo gorih mjesta na svijetu odakle bi rado pobjegli I u :bih: , mislim tu :bih: u kojoj fali ljudi, jer manjak radnika podize plate I standard zivota

Ono sto ja cujem u zadnje vrijeme mnogi odlaze jer misle ide novi rat, I to bi moglo resetovati stanje na 92-95, a mozda I puno gore

Licno mislim da nije bilo rata, :bih: bi bila kao bugarska, oh wait
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2969 Re: Demografija

Post by Bloo »

darius_maximus wrote: 18/07/2022 17:07
jeza u ledja wrote: 18/07/2022 17:04 Sad i mene vise zanimaju ti podaci o broju zaposlenih. Ima li gdje zadnjih 5-10 godina zajedno?

Mislim, cak i ako je broj otprilike isti, to je dobra stvar (jer se baza smanjuje), ali ovdje iznad smo govorili o apsolutnim brojevima, ne stopi.
Ovo što sam nalazio je sve upitno.
Na primjer, drugačiji su brojevi Zavoda za statistiku i Porezne uprave, u nekoliko hiljada, koliko sam upratio.
Moguće je da se mogu naći neki okvirni podaci za posljednjih nekoliko godina, ali teško da ima u kompletu.
Mozda udio u porastu imaju i oni koji se zaposle na 6 mjeseci ili n mjeseci preko poticaja/projekata za zaposljavanje :)
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2970 Re: Demografija

Post by n+1 »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 16:49
n+1 wrote: 18/07/2022 16:31
Bacio sam ti oko na ovaj UN dokument. Zaboravio si napisati da prema ovim procjenama, broj ljudi koji napušta BiH se smanjuje iz godine u godinu.

Recimo, UN procjenjuje da je BiH između 2007. i 2011. napustilo 334k ljudi, od 2012. do 2016. 205k, dok je posljednjih pet godina to 140k ljudi. Kako se to tačno uklapa u tvoju priču da ljudi sve više odlaze?

Recimo da je ova procjena od 140k tačna. To znači da godišnje ode 28k stanovnika, uz trend opadanja, što je otprilike na onom nivou koji je kolega Ozimician procijenio. Kako se to uklapa u priču da odlazi 100k ljudi godišnje?

Dakle, postavio si dokument koji osporava sve što osporavam i ja na temi: niti sve više ljudi odllazi, niti odlaze u brojkama koje se ovdje navode.

Hvala, I guess?
Ja uopste ne govorim da se broj ljudi koji odlazi povecava, cak naprotiv. Niti sam igdje napisao da odlazi godisnje 100k stanovnika.

Govorim samo da je broj i dalje ogroman, a). I b) da je broj bitan samo u smislu odnosa radno sposobnog stanovnistva naspram penzionera i djece (tzv dependency ratio).
Zbog toga kazem da je natalitet najbitniji u kontekstu onog sto nas ocekuje za 20-ak godina.

Ti tvrdis da je ono sto se desava sa BiH samo dio globalnog trenda. Prvenstveno jeste. Ali mi imamo dodatne probleme i to se oslikava u jos gorim brojevima.

n+1 wrote: 18/07/2022 16:31 Radno sposobno stanovništvo kao ekonomski parametar relevantan je samo za one ekonomije koje funkcioniraju na limitu svog produktivnog kapaciteta, te da bi nastavile rasti, moraju osigurati i rast radne snage. No, pad broja radno sposobnih, koji svakako ne doprinose ekonomiji, nego leže kući, a takvih je u BiH doslovce stotine hiljada, ne znači apsolutno ništa. Štaviše, njihov odlazak rasterećuje ekonomiju socijalnih davanja.

Ono što je za BiH relevantno jeste da raste broj radno aktivnih, odnos zaposlenih, što u konačnici dovodi do porasta doprinosa, ali i drugih ekonomskih indikatora. I tu je konondrum koji ti sebi ne možeš raspetljati: kako je moguće da ljudi odoše, a država ekonomski jača? Moguće je, između ostalog, baš zbog toga što se broj radno sposobnih, ali neaktivnih smanjuje.
Radno sposobno stanovnistvo je bitno kao udio ljudi koji doprinosi u ekonomiji. Ako je taj procenat veci, to je bolje. To nema nikakve veze sa produktivnim kapacitetom. Ti govoris o rastu GDP, ja govorim o poreznoj bazi i socijalnim izdavanjima.

I sta hoces reci? Kad dovoljno ljudi ode bice posla za one koji su ostali? :-)

Takodje stice se dojam da govoris da odlaze mahom oni koji nemaju posla? Mozda nisam dobro shvatio? Ono kao, ti koji odlaze su svakako oni koji su bili nezaposleni, pa je stoga to dobra stvar.

I de molim te postavi te podatke o broju radno aktivnih u BiH, da malo protabirimo.
Ali ti si bukvalno na ovoj temi, u odgovoru meni, sinoć napisao kako posljednjih 5 godina ljudi odlaze najviše. I onda postaviš dokument kojim samog sebe negiraš. :D

Što se tiče podataka o radno aktivnim osobama, imate sve detaljno na web portalu Agencije za statistiku BiH. Ako vam je lakše, te ako više vjerujete međunarodnim organizacijama, nego našim institucijama, možete koristi isti World Bank portal sa kojeg sve vrijeme linkam podatke:

Image

Da se razumijemo, ovo su podaci po ILO metodologiji (kao što piše ispod naslova), da odmah preduprijedim komentare "skin'o Bakir s biroa raju". Ne, nije podatak s biroa, nego je zasnovan na stvarno aktivnom stanovništvu, i kao takav je nezavisno potvrđen od ILO.

Ako hoćete u apsolutnim brojkama kretanje, konsultirajte dokument Zaposlenost po djelatnosti na web stranici Agencije. Evo:

Januar 2022 - 834 796
Januar 2021 - 809.667 (korona)
Januar 2020 - 833.909
Januar 2019 - 823.455
Januar 2018 - 790.943
Januar 2017 - 749 566
Januar 2016 - 737.954

Dakle, stopa nezaposlenosti od 2015. smanjena je za 13%. I sad mene ovdje neko ubjeđuje da je to nebitan podatak, kao što je nebitan rast prosječne plate, rast doprinosa, rast potrošnje, i budžetskih prihoda. Dakle, poboljšanje svih ekonomskih parametara je nebitno, ali hajmo se fokusirati na pad broja radno sposobnih, mada ni sami ne možemo aritkulirati zašto bi taj parametar uopće trebao biti relevantan? :D

Da sumiram, broj ljudi koji se radno aktivira, svake godine, veći je od broja zaposlenih ljudi koji napusti državu, ako onu UN procjenu uzimamo kao relevantnu. Eh sad, ja svakako dopuštam da svi imamo pravo na subjektivne percepcije značenja pojma ogromno, ali ogromni odlasci bili bi oni koji inhibiraju ekonomski rast ovog društva. Trenutni odlasci to matematički nisu.

Uživajte. :kakoste:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2971 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

n+1 wrote: 18/07/2022 18:53 Ali ti si bukvalno na ovoj temi, u odgovoru meni, sinoć napisao kako posljednjih 5 godina ljudi odlaze najviše. I onda postaviš dokument kojim samog sebe negiraš. :D
Ne, nisam. Citaj sa razumijevanjem.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2972 Re: Demografija

Post by n+1 »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 19:31
n+1 wrote: 18/07/2022 18:53 Ali ti si bukvalno na ovoj temi, u odgovoru meni, sinoć napisao kako posljednjih 5 godina ljudi odlaze najviše. I onda postaviš dokument kojim samog sebe negiraš. :D
Ne, nisam. Citaj sa razumijevanjem.
Nije valjda da samo to imaš za reći. :cry:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2973 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

n+1 wrote: 18/07/2022 18:53 Dakle, stopa nezaposlenosti od 2015. smanjena je za 13%. I sad mene ovdje neko ubjeđuje da je to nebitan podatak, kao što je nebitan rast prosječne plate, rast doprinosa, rast potrošnje, i budžetskih prihoda. Dakle, poboljšanje svih ekonomskih parametara je nebitno, ali hajmo se fokusirati na pad broja radno sposobnih, mada ni sami ne možemo aritkulirati zašto bi taj parametar uopće trebao biti relevantan? :D
Receno ti je zasto je relevantan, ali tebi je tesko razumjeti sta pise izgleda.

Naravno da je rast doprinosa, rast prosjecne plate, rast budzetskih prihoda, sve to zajedno, ono sto je bitno. To sam vec jednom napisao.

No ovdje govorimo prvenstveno o demografiji, ne o ekonomiji. Ti zelis dokazati da je ekonomija u boljoj situaciji nego sto je bila. Super. Kakve to ima veze s demografijom tacno? Na koji nacin demografska slika utice na to i obratno?
Ono, nije da nema nikakve veze, ali ti pravis neke poveznice sa brojem zasposlenih i imigracijom, natalitetom.

n+1 wrote: 18/07/2022 18:53 Da sumiram, broj ljudi koji se radno aktivira, svake godine, veći je od broja zaposlenih ljudi koji napusti državu, ako onu UN procjenu uzimamo kao relevantnu. Eh sad, ja svakako dopuštam da svi imamo pravo na subjektivne percepcije značenja pojma ogromno, ali ogromni odlasci bili bi oni koji inhibiraju ekonomski rast ovog društva. Trenutni odlasci to matematički nisu.

Uživajte. :kakoste:
Ovo uopste nije tacno. Cak sta vise u ovih 6 godina sto si postavio skoro duplo vise ljudi je otislo iz BiH nego sto je pridodano broju zaposlenih.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2974 Re: Demografija

Post by n+1 »

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 19:56
n+1 wrote: 18/07/2022 18:53 Dakle, stopa nezaposlenosti od 2015. smanjena je za 13%. I sad mene ovdje neko ubjeđuje da je to nebitan podatak, kao što je nebitan rast prosječne plate, rast doprinosa, rast potrošnje, i budžetskih prihoda. Dakle, poboljšanje svih ekonomskih parametara je nebitno, ali hajmo se fokusirati na pad broja radno sposobnih, mada ni sami ne možemo aritkulirati zašto bi taj parametar uopće trebao biti relevantan? :D
Receno ti je zasto je relevantan, ali tebi je tesko razumjeti sta pise izgleda.

Naravno da je rast doprinosa, rast prosjecne plate, rast budzetskih prihoda, sve to zajedno, ono sto je bitno. To sam vec jednom napisao.

No ovdje govorimo prvenstveno o demografiji, ne o ekonomiji. Ti zelis dokazati da je ekonomija u boljoj situaciji nego sto je bila. Super. Kakve to ima veze s demografijom tacno? Na koji nacin demografska slika utice na to i obratno?
Ono, nije da nema nikakve veze, ali ti pravis neke poveznice sa brojem zasposlenih i imigracijom, natalitetom.
Ja govorim o ekonomiji jer si ti na početku ovog razgovora demografski slom eksplicitno povezao sa ekonomijom. No, možemo i ovako: ako odlazak stanovništva nije problem zbog toga što strahujemo da će se na koncu odraziti na naš standard života, što će reći na ekonomiju, zašto onda jeste problem? To je pitanje na kojem očekujem da dadneš odgovor, pa ga nemoj preskočiti.

jeza u ledja wrote: 18/07/2022 19:56
n+1 wrote: 18/07/2022 18:53 Da sumiram, broj ljudi koji se radno aktivira, svake godine, veći je od broja zaposlenih ljudi koji napusti državu, ako onu UN procjenu uzimamo kao relevantnu. Eh sad, ja svakako dopuštam da svi imamo pravo na subjektivne percepcije značenja pojma ogromno, ali ogromni odlasci bili bi oni koji inhibiraju ekonomski rast ovog društva. Trenutni odlasci to matematički nisu.

Uživajte. :kakoste:
Ovo uopste nije tacno. Cak sta vise u ovih 6 godina sto si postavio skoro duplo vise ljudi je otislo iz BiH nego sto je pridodano broju zaposlenih.
Pročitaj ponovo, dok ne shvatiš šta sam rekao, jer ne piše to što misliš da piše.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45177
Joined: 29/12/2005 01:20

#2975 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

n+1 wrote: 18/07/2022 20:02 Ja govorim o ekonomiji jer si ti na početku ovog razgovora demografski slom eksplicitno povezao sa ekonomijom. No, možemo i ovako: ako odlazak stanovništva nije problem zbog toga što strahujemo da će se na koncu odraziti na naš standard života, što će reći na ekonomiju, zašto onda jeste problem? To je pitanje na kojem očekujem da dadneš odgovor, pa ga nemoj preskočiti.
Odlazak stanovnistva jeste problem jer se odrazava na standard zivota. Ko je rekao da nije problem? Problem je jer se uglavnom radi o radno sposobnom stanovnistvu. Da odlaze penzioneri ne bi bio problem, naprotiv.

Ti si naveo parametre kojim zelis dokazati da je ekonomija danas u boljem stanju nego sto je bila. To nije dokaz da odlazak stanovnistva ne utice na zivotni standard. Ti moras dokazati da je povecanje apsolutnog broja zaposlenih posljedica nekih demografskih promjena i koliko bi to povecanje bilo da niko nije otisao.

Poenta je da gubis radno sposobno stanovnistvo svake godine, dok ti broj penzionera raste.

n+1 wrote: 18/07/2022 20:02 Pročitaj ponovo, dok ne shvatiš šta sam rekao, jer ne piše to što misliš da piše.
Pa zbunio si me jer jedini broj koji na UN-ovoj tabeli vidim je net-migracija. Ti vidim govoris o zaposlenima koji su otisli. Ima li gdje taj podatak na UN-ovoj stranici, pa da vidim kako si izracunao da je on manji?
Post Reply