Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#3001 Re: Demografija

Post by n+1 »

jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:36
n+1 wrote: 19/07/2022 21:28 Pa čovjek ti ih navodi kao primjer baš zato što su usred ničega, a uspijevaju privući ljude da dosele.
Mozda zato sto su puni para?

Mozda. Nisam siguran. :stidljiva1:
Puni para su i Saudijci, pa dole opet niko ne ide. Dakle, ne, nije samo zbog toga što su puni para.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3002 Re: Demografija

Post by Ozimician »

jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:38
Ozimician wrote: 19/07/2022 21:29

Pa naravno da je pozitivan primjer imigracijske politike, ako u drzavi zivi 2/3 stranaca - onda ta drzava stvarno cini mnogo da privuce strance sebi.
Moze se meni i tebi UAE svidjati ili ne, ali sto se imigracijske politike tice - tu im nemamo sta reci.
Naravno da ne bi postojalo da nema nafte, niti neko misli da BiH moze ikada biti UAE, ali male korake trebamo napraviti. Trenutno su imigracijski zakoni za legalnu imigraciju stroziji u BiH nego u bilo kojoj drzavi EU, a ilegalni migranti se okolo hladno setaju i niko nista.

Uspjesnost imigracijske politike mozemo mjeriti po tome koliko je stranaca doselilo u neku zemlju i koliko ih se integrisalo na trziste rada i privredjivanja i ako uzmemo te dvije varijable u obzir - tesko da ima uspjesnije drzave u tome od UAE. + uz toliki broj stranih drzavljana raznih profila, uspijevaju odrzati nivo sigurnosti na kakvom im svi ostali mogu pozavidjeti.
Znaci da napravimo robovlasnicku drzavu za bjelosvjetske hostaplere koji ce kod nas slobodno ulagati bez ikakvih regulacija i poreznih obaveza. Odlicna ideja. :thumbup:


Sad vidim da si ti bio onaj sto je spomenuo njemacki i austrijski penzioni sistem. Ono sto sam ja procitao je potpuno suprotno od onog sto ti tvrdis, pa ako mozes objasni.
Sta te tacno zanima? Penzije su trenutno vece u Austriji nego u Njemackoj - iz razloga jer su penzije prebacili na budzet, a Njemacka jos uvijek nije.

Ako mene pitas, najposteniji bi bio americki penzioni sistem - biras koliko zelis da uplacujes i da li zelis. Kasnije drzava nema nikakvu obavezu prema tebi. Takodjer i UAE ima isti takav sistem. I da, u UAE demografija eksplodira, a u navedenim zemljama se ne moze odrzati ni uz solidan uvoz strane radne snage.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#3003 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

n+1 wrote: 19/07/2022 21:40
jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:36

Mozda zato sto su puni para?

Mozda. Nisam siguran. :stidljiva1:
Puni para su i Saudijci, pa dole opet niko ne ide. Dakle, ne, nije samo zbog toga što su puni para.
Saudijska Arabija ima preko 10 miliona imigranata. Vise od trecine stanovnistva tamo su imigranti. Ima ih skoro koliko u Njemackoj.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3004 Re: Demografija

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 19/07/2022 21:40
jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:36

Mozda zato sto su puni para?

Mozda. Nisam siguran. :stidljiva1:
Puni para su i Saudijci, pa dole opet niko ne ide. Dakle, ne, nije samo zbog toga što su puni para.
Pare + sloboda = recept za uspjeh nacije.

A jedina prava sloboda je sloboda od drzave, regulacija, poreza. Jednostavno da ti se drzava ne mijesa previse u zivot.

Probaj u BIH ili bilo gdje na Zapadu samostalno zaraditi bilo kakve pare - pa ces vidjeti kako ces proci, ogulit ce te porezima da neces znati jesi li dosao ili posao. Svi se sjecamo one afere sa freelancerima, trenutno je zabrana medjunarodnog trgovanja dionicama i kriptovalutama iz BiH, itd.
U UAE je sto se tice finansija - sve dozvoljeno, zato i napreduju.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#3005 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

Ozimician wrote: 19/07/2022 21:42
jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:38

Znaci da napravimo robovlasnicku drzavu za bjelosvjetske hostaplere koji ce kod nas slobodno ulagati bez ikakvih regulacija i poreznih obaveza. Odlicna ideja. :thumbup:


Sad vidim da si ti bio onaj sto je spomenuo njemacki i austrijski penzioni sistem. Ono sto sam ja procitao je potpuno suprotno od onog sto ti tvrdis, pa ako mozes objasni.
Sta te tacno zanima? Penzije su trenutno vece u Austriji nego u Njemackoj - iz razloga jer su penzije prebacili na budzet, a Njemacka jos uvijek nije.
Sta mislis pod tim "prebacili ih na budzet"?

Austrija i dalje ima sistem koji se direktno financira od strane onih koji trenutno rade i uplacuju doprinose.

Ozimician wrote: 19/07/2022 21:42 Ako mene pitas, najposteniji bi bio americki penzioni sistem - biras koliko zelis da uplacujes i da li zelis. Kasnije drzava nema nikakvu obavezu prema tebi. Takodjer i UAE ima isti takav sistem. I da, u UAE demografija eksplodira, a u navedenim zemljama se ne moze odrzati ni uz solidan uvoz strane radne snage.
Penzioni sistem u Americi svako mora placati, zove se social security. Moguce da oni koji zaradjuju jako malo ne moraju. I naravno da drzava ima obavezu da ti to poslije isplati.

Postoje penzioni planovi koje nude firme, a to je nesto sasvim drugo. Nije dio jednog sistema da bi ga nazvali takvim.

Postoje i prave penzije za radnike u javnom sektoru. I to obicno ovisi o kojem se nivou radi (federalni, drzavni).
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#3006 Re: Demografija

Post by n+1 »

jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:47
n+1 wrote: 19/07/2022 21:40

Puni para su i Saudijci, pa dole opet niko ne ide. Dakle, ne, nije samo zbog toga što su puni para.
Saudijska Arabija ima preko 10 miliona imigranata. Vise od trecine stanovnistva tamo su imigranti. Ima ih skoro koliko u Njemackoj.
Saudija je kolijevka islama i kao takva je važna muslimanima širom svijeta, pa će iz religijskih razloga uvijek privlačiti milione. Ako pogledaš strukturu migranata, uglavnom i jeste riječ o pridošlicama iz Azije i Afrike, te fizičkim radnicima iz okolnih sirotinjskih zemalja.

No, poentna je da zapadnjaci biraju u UAE prije negoli Suadiju, iako pare mogu dobiti i u Saudiji, što sugerira da nije sve u parama, te da politike privlačenja migranata moraju ponuditi još nešto. A to nešto je u najvećoj mjeri veći pojasnio kolega @Oz: sloboda.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#3007 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

Odustajem

Sve najbolje.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#3008 Re: Demografija

Post by n+1 »

jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:56
Ozimician wrote: 19/07/2022 21:42

Sta te tacno zanima? Penzije su trenutno vece u Austriji nego u Njemackoj - iz razloga jer su penzije prebacili na budzet, a Njemacka jos uvijek nije.
Sta mislis pod tim "prebacili ih na budzet"?

Austrija i dalje ima sistem koji se direktno financira od strane onih koji trenutno rade i uplacuju doprinose.

Ozimician wrote: 19/07/2022 21:42 Ako mene pitas, najposteniji bi bio americki penzioni sistem - biras koliko zelis da uplacujes i da li zelis. Kasnije drzava nema nikakvu obavezu prema tebi. Takodjer i UAE ima isti takav sistem. I da, u UAE demografija eksplodira, a u navedenim zemljama se ne moze odrzati ni uz solidan uvoz strane radne snage.
Penzioni sistem u Americi svako mora placati, zove se social security. Moguce da oni koji zaradjuju jako malo ne moraju. I naravno da drzava ima obavezu da ti to poslije isplati.

Postoje penzioni planovi koje nude firme, a to je nesto sasvim drugo. Nije dio jednog sistema da bi ga nazvali takvim.

Postoje i prave penzije za radnike u javnom sektoru. I to obicno ovisi o kojem se nivou radi (federalni, drzavni).

Pobogu, finansiraju se i kod nas penzije iz penzionih doprinosa, ali pod "prebacivanjem na budžet" se podrazumijeva da zakonska regulativa ostavlja mogućnost namirivanja eventualnog manjka sredstava direktno iz budžeta. Time se penzioni fond stabilizira i osigurava kontinuitet isplate penzija bez obzira da pokriće koje proizilazi iz odnosa zaposlenih i penzionera.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3009 Re: Demografija

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 19/07/2022 22:08 Pobogu, finansiraju se i kod nas penzije iz penzionih doprinosa, ali pod "prebacivanjem na budžet" se podrazumijeva da zakonska regulativa ostavlja mogućnost namirivanja eventualnog manjka sredstava direktno iz budžeta. Time se penzioni fond stabilizira i osigurava kontinuitet isplate penzija bez obzira da pokriće koje proizilazi iz odnosa zaposlenih i penzionera.
:thumbup:

Tacno, konkretno primjer Austrije i Njemacke - poznajem zenu koja je pola penzije zaradila u Austriji, pola u Njemackoj. Radila je isti posao - knjigovodja. Kaze da je za isti broj godina staza u Austriji dobila penziju od 1400€, a u Njemackoj 900€. Kasnije sam malo istrazivao i upravo u tome lezi ta razlika. Takodjer uslovi za penziju su trenutno hlabaviji u Austriji nego u Njemackoj. Generalno, austrijski penzioneri su zadovoljniji od njemackih trenutno.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#3010 Re: Demografija

Post by n+1 »

Ozimician wrote: 19/07/2022 22:24
n+1 wrote: 19/07/2022 22:08 Pobogu, finansiraju se i kod nas penzije iz penzionih doprinosa, ali pod "prebacivanjem na budžet" se podrazumijeva da zakonska regulativa ostavlja mogućnost namirivanja eventualnog manjka sredstava direktno iz budžeta. Time se penzioni fond stabilizira i osigurava kontinuitet isplate penzija bez obzira da pokriće koje proizilazi iz odnosa zaposlenih i penzionera.
:thumbup:

Tacno, konkretno primjer Austrije i Njemacke - poznajem zenu koja je pola penzije zaradila u Austriji, pola u Njemackoj. Radila je isti posao - knjigovodja. Kaze da je za isti broj godina staza u Austriji dobila penziju od 1400€, a u Njemackoj 900€. Kasnije sam malo istrazivao i upravo u tome lezi ta razlika. Takodjer uslovi za penziju su trenutno hlabaviji u Austriji nego u Njemackoj. Generalno, austrijski penzioneri su zadovoljniji od njemackih trenutno.
Da, jer je relativno lakše osigurati povećanje penzija kroz budžet, nego kroz doprinose, iz očiglednih razloga: u budžet se pare slijevaju po različitim osnovama, dok doprinosi ovise o povećanju zaposlenih. A za ekonomije u kojima svi rade i koje operiraju na granici svojih kapaciteta, ovo drugo postaje izrazito velik izazov.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#3011 Re: Demografija

Post by nles »

Ozimician wrote: 19/07/2022 20:59
nles wrote: 19/07/2022 20:29 Ovo sto si opisao i jeste moguce samo u pustinjskim Disneyland diktaturama.
Ni u jednoj zemlji koja je clanica vijeca Europe tako nesto nije dozvoljeno.
Mozes ih primiti ili ne, ali ako ih primis, onda im ne smijes uskratiti odredjena prava.
Pa iskreno ja svakako ne vidim koju konkretno korist imamo kao clanica vijeca Evrope?
A ako je tako, zasto onda nasim ljudima u Njemackoj prvih 5 god viza /boravak zavisi od poslodavca? - i za svaku promjenu poslodavca unutar tih 5 god (dok ne dobijes trajni boravak) - treba ti saglasnost ureda za strance i drzavne agencije za zaposljavanje?

Ne znam na koja prava konkretno mislis, ali svaka drzava ima pravo da deportuje osobe u maticne zemlje, s tim da ih ne smiju vracati u aktivnu ratnu zonu. Pa sve nase izbjeglice koje su u toku rata otisle u Njemacku, cim je rat stao - dobile su protjerivanje i opciju ili BIH ili negdje dalje da traze srecu. - Iako je velika vecina njih imala poslove i nije bila na teretu drzave.
Pa ne znam ni koja je korist clanstvo u UN... a bogami i koja je korist od ljudskih prava uopste?
Svaka drzava ima pravo da odredi NACIN useljavanja i integracije. Nakon perioda integracije, ne smijes strane radnike tretirati losije od domacih.
U Njemackoj si nakon 5 godina skoro pa izjednacen sa domacim stanovnistvom, izuzev npr. ucesce na izborima. A od prvog dana moras biti placen isto kao i domaci radnik za isti posao, imas socijalno, odmor itd. I daj se odluci je li rijec o izbjeglicama ili stranim radnicima, jer to nije ni priblizno isto.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#3012 Re: Demografija

Post by nles »

Ozimician wrote: 19/07/2022 21:40
U Dubaiju postoji pored para osjecaj slobode,
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#3013 Re: Demografija

Post by nles »

Ozimician wrote: 19/07/2022 21:48

A jedina prava sloboda je sloboda od drzave, regulacija, poreza. Jednostavno da ti se drzava ne mijesa previse u zivot.

Ah, sorry, kasno sam ovo vidio...
hvala, dovidjenja.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3238
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#3014 Re: Demografija

Post by darius_maximus »

Ozimician wrote: 19/07/2022 21:40
jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:36

Mozda zato sto su puni para?

Mozda. Nisam siguran. :stidljiva1:
Mozda, ali puna je i Norveska i Svicarska pa opet nemaju toliku imigraciju, vjerovatno im i ne treba.
U Dubaiju postoji pored para osjecaj slobode, 0% income tax, PDV od 5%, itd.
Trenutno je trend iseljavanja iz Njemacke npr, i to ko ide: mladi, pametni, obrazovani, digitalno potkovani - odlaze u J. Ameriku, Bali, Tajland, itd.
Zasto? Zato sto im se ne svidja porezna politika Njemacke i ogranicavanje sloboda (hint:koronaI).

Pare + sloboda = recept za uspjesnu naciju. Amerika iz 19. st. najbolji primjer za to.
Nijemci tradicionalno migriraju unutar Evrope najviše (pretpostavljam brak pomiješan s parama, jer su im glavne destinacije Švica i Austrija).
Nakon toga slijedi SAD.
Ostalo, Azija, Afrika, itd. je koja hiljada ljudi.

Image
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3015 Re: Demografija

Post by Ozimician »

nles wrote: 20/07/2022 07:27
Ozimician wrote: 19/07/2022 20:59

Pa iskreno ja svakako ne vidim koju konkretno korist imamo kao clanica vijeca Evrope?
A ako je tako, zasto onda nasim ljudima u Njemackoj prvih 5 god viza /boravak zavisi od poslodavca? - i za svaku promjenu poslodavca unutar tih 5 god (dok ne dobijes trajni boravak) - treba ti saglasnost ureda za strance i drzavne agencije za zaposljavanje?

Ne znam na koja prava konkretno mislis, ali svaka drzava ima pravo da deportuje osobe u maticne zemlje, s tim da ih ne smiju vracati u aktivnu ratnu zonu. Pa sve nase izbjeglice koje su u toku rata otisle u Njemacku, cim je rat stao - dobile su protjerivanje i opciju ili BIH ili negdje dalje da traze srecu. - Iako je velika vecina njih imala poslove i nije bila na teretu drzave.
Pa ne znam ni koja je korist clanstvo u UN... a bogami i koja je korist od ljudskih prava uopste?
Svaka drzava ima pravo da odredi NACIN useljavanja i integracije. Nakon perioda integracije, ne smijes strane radnike tretirati losije od domacih.
U Njemackoj si nakon 5 godina skoro pa izjednacen sa domacim stanovnistvom, izuzev npr. ucesce na izborima. A od prvog dana moras biti placen isto kao i domaci radnik za isti posao, imas socijalno, odmor itd. I daj se odluci je li rijec o izbjeglicama ili stranim radnicima, jer to nije ni priblizno isto.
Ja nikad nisam rekao da trebamo primiti izbjeglice - nego strane radnike. Niko ne spori da ti radnici trebaju biti placeni isto ili slicno kao domaci (na istim poslovima!), da imaju odmor i socijalno. Tj. da zakon o radu vrijedi jednako i za domace i za strane radnike.

Upravo potvrdjujes to sto sam rekao, nakon 5 god si skoro izjednacen sa domacim stanovnistvom, a do tad nemas pravo na socijalne naknade, ne mozes se prijaviti na biro, jednostavno od posla i poslodavca ti zavisi boravak u zemlji, inace dobijas sut-kartu. A za Njemacku navodim primjer jer su nasi ljudi, nase izbjeglice, vecinom bili ljudi sa zaposlenjem u Njemackoj, vrlo mali broj je bio na socijali i pored toga su dobili protjerivanje. Toliko o ljudskim pravima (univerzalnim).

A to da su strani i domaci radnici jednako placeni - toga nema nigdje u svijetu nazalost. Placen si onoliko koliko dorinosis. Evo npr. Njemacka sad na aerodromima i zeljeznici nudi strancima platu po kolektivnom ugovoru - zasto? Zato sto niko od domacih nece raditi za taj iznos vise, jer u privatnom sektoru mogu dobiti mnogo vise od tog "kolektivnog ugovora". I u BIH je kolektivni ugovor bio svetinja, ali u zadnje vrijeme bolje prolaze oni u privatnom sektoru sto se tice plata (bez kolektivnog ugovora).
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#3016 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

Ozimician wrote: 19/07/2022 21:42
jeza u ledja wrote: 19/07/2022 21:38

Znaci da napravimo robovlasnicku drzavu za bjelosvjetske hostaplere koji ce kod nas slobodno ulagati bez ikakvih regulacija i poreznih obaveza. Odlicna ideja. :thumbup:


Sad vidim da si ti bio onaj sto je spomenuo njemacki i austrijski penzioni sistem. Ono sto sam ja procitao je potpuno suprotno od onog sto ti tvrdis, pa ako mozes objasni.
Sta te tacno zanima? Penzije su trenutno vece u Austriji nego u Njemackoj - iz razloga jer su penzije prebacili na budzet, a Njemacka jos uvijek nije.

Ako mene pitas, najposteniji bi bio americki penzioni sistem - biras koliko zelis da uplacujes i da li zelis. Kasnije drzava nema nikakvu obavezu prema tebi. Takodjer i UAE ima isti takav sistem. I da, u UAE demografija eksplodira, a u navedenim zemljama se ne moze odrzati ni uz solidan uvoz strane radne snage.
Ko ti je slagao da je ovo americki penzioni sistem :mrgreen: ne fercera bas tako.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#3017 Re: Demografija

Post by jeza u ledja »

detroit-mercy wrote: 20/07/2022 17:14
Ozimician wrote: 19/07/2022 21:42

Sta te tacno zanima? Penzije su trenutno vece u Austriji nego u Njemackoj - iz razloga jer su penzije prebacili na budzet, a Njemacka jos uvijek nije.

Ako mene pitas, najposteniji bi bio americki penzioni sistem - biras koliko zelis da uplacujes i da li zelis. Kasnije drzava nema nikakvu obavezu prema tebi. Takodjer i UAE ima isti takav sistem. I da, u UAE demografija eksplodira, a u navedenim zemljama se ne moze odrzati ni uz solidan uvoz strane radne snage.
Ko ti je slagao da je ovo americki penzioni sistem :mrgreen: ne fercera bas tako.
Ama ne zna bolan uopste o cemu prica. I ovo o Austriji/Njemackoj je lupio. Ja mu postavim nesto sto doslovce pise suprotno on to preskoci ko da nista nisam stavio.
Mrsko citat valjda sta li.

Al kad procitas ove nebuloze za Arape, Tajland, libertarijanske hvalospjeve o Americi iz 19-og vijeka, skontas na cemu si.

Preskocit samo pacurliju, ne isplati se.
aston_martin
Posts: 454
Joined: 26/09/2020 18:41

#3018 Re: Demografija

Post by aston_martin »

Sanjarko wrote: 13/07/2022 13:21
fortaleza wrote: 13/07/2022 12:21

Zakon ponude i potražnje, drug.

Nisi ništa izgubio.

Tu srednju "informatičku" mogu objesiti o nešto. Ni IT fakultet nije čemu ukoliko se čovjek dodatno ne posveti tome.
ma i tad ih je falilo, a meni informatika isla od ruke, pa morao upisat za elektrotehnicara, pao skoro i da nepadnem prebacim se u drugi smjer, zanatski, taj jedva zavrsio, vjerovatno vec tad sam dobio, mozda i prije sch, posto mi srednja nije isla od ruke i zadnja 2 razreda slabije osnovne

da sam za informaticara zavrsio ko zna kako bi mi zivot isao, kojim tokom
Ne moras imati fakultet da bi se bavio informatikom. Imas brdo besplatnih tutorijala iz kojih mozes nauciti ono sto ti treba za posao.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3019 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

aston_martin wrote: 20/07/2022 20:39
Sanjarko wrote: 13/07/2022 13:21

ma i tad ih je falilo, a meni informatika isla od ruke, pa morao upisat za elektrotehnicara, pao skoro i da nepadnem prebacim se u drugi smjer, zanatski, taj jedva zavrsio, vjerovatno vec tad sam dobio, mozda i prije sch, posto mi srednja nije isla od ruke i zadnja 2 razreda slabije osnovne

da sam za informaticara zavrsio ko zna kako bi mi zivot isao, kojim tokom
Ne moras imati fakultet da bi se bavio informatikom. Imas brdo besplatnih tutorijala iz kojih mozes nauciti ono sto ti treba za posao.
znam, ali informaticki smjer tad skole bi pomogao, i ko zna kako bi mi zivot kazem isao, sad sam vec stariji za upijati bilo sta od gradiva u vezi nje, jos finansijski smo u belaju, i tad smo bili, ali ne ovoliko
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#3020 Re: Demografija

Post by nles »

Ozimician wrote: 20/07/2022 16:32

Upravo potvrdjujes to sto sam rekao, nakon 5 god si skoro izjednacen sa domacim stanovnistvom, a do tad nemas pravo na socijalne naknade, ne mozes se prijaviti na biro, jednostavno od posla i poslodavca ti zavisi boravak u zemlji, inace dobijas sut-kartu. A za Njemacku navodim primjer jer su nasi ljudi, nase izbjeglice, vecinom bili ljudi sa zaposlenjem u Njemackoj, vrlo mali broj je bio na socijali i pored toga su dobili protjerivanje. Toliko o ljudskim pravima (univerzalnim).
Netacno. Imas pravo na socijalne naknade i naknadu za nezaposlene nakon minimalno 9 mjeseci rada.
Nase izbjeglice su bili primljeni u tzv. subsidijarnu zastitu i dozvoljeno im je da (pored pomoci za izbjeglice) mogu raditi i zaraditi, ali to ni za trenutak nije promijenilo njihov status - bili su i ostali izbjeglice.

A to da su strani i domaci radnici jednako placeni - toga nema nigdje u svijetu nazalost. Placen si onoliko koliko dorinosis. Evo npr. Njemacka sad na aerodromima i zeljeznici nudi strancima platu po kolektivnom ugovoru - zasto? Zato sto niko od domacih nece raditi za taj iznos vise, jer u privatnom sektoru mogu dobiti mnogo vise od tog "kolektivnog ugovora". I u BIH je kolektivni ugovor bio svetinja, ali u zadnje vrijeme bolje prolaze oni u privatnom sektoru sto se tice plata (bez kolektivnog ugovora).
Netacno. Zakonom je zabranjeno placati stranog radnika manje, jer bi se tako otvorio prostor za mesetarenje svake vrste. I naravno da si placen koliko doprinosis, je li to mozda drugacije za domace radnike? U svakoj trzisnoj privredi je tako. A taj kolektivni ugovor nije nikome nametnut. Ko ti brani da trazis poslodavca koji nudi vise? I mijesas pojmove, kolektivni ugovor se odnosi na SVE poslodavce, kako drzavne, tako i privatne. To je najmanje zagarantovano primanje koje su dogovorili poslodavci i sindikati.

Ako nije tajna, gdje zivis i radis?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3021 Re: Demografija

Post by Ozimician »

nles wrote: 20/07/2022 22:19
Ozimician wrote: 20/07/2022 16:32

Upravo potvrdjujes to sto sam rekao, nakon 5 god si skoro izjednacen sa domacim stanovnistvom, a do tad nemas pravo na socijalne naknade, ne mozes se prijaviti na biro, jednostavno od posla i poslodavca ti zavisi boravak u zemlji, inace dobijas sut-kartu. A za Njemacku navodim primjer jer su nasi ljudi, nase izbjeglice, vecinom bili ljudi sa zaposlenjem u Njemackoj, vrlo mali broj je bio na socijali i pored toga su dobili protjerivanje. Toliko o ljudskim pravima (univerzalnim).
Netacno. Imas pravo na socijalne naknade i naknadu za nezaposlene nakon minimalno 9 mjeseci rada.
Nase izbjeglice su bili primljeni u tzv. subsidijarnu zastitu i dozvoljeno im je da (pored pomoci za izbjeglice) mogu raditi i zaraditi, ali to ni za trenutak nije promijenilo njihov status - bili su i ostali izbjeglice.

A to da su strani i domaci radnici jednako placeni - toga nema nigdje u svijetu nazalost. Placen si onoliko koliko dorinosis. Evo npr. Njemacka sad na aerodromima i zeljeznici nudi strancima platu po kolektivnom ugovoru - zasto? Zato sto niko od domacih nece raditi za taj iznos vise, jer u privatnom sektoru mogu dobiti mnogo vise od tog "kolektivnog ugovora". I u BIH je kolektivni ugovor bio svetinja, ali u zadnje vrijeme bolje prolaze oni u privatnom sektoru sto se tice plata (bez kolektivnog ugovora).
Netacno. Zakonom je zabranjeno placati stranog radnika manje, jer bi se tako otvorio prostor za mesetarenje svake vrste. I naravno da si placen koliko doprinosis, je li to mozda drugacije za domace radnike? U svakoj trzisnoj privredi je tako. A taj kolektivni ugovor nije nikome nametnut. Ko ti brani da trazis poslodavca koji nudi vise? I mijesas pojmove, kolektivni ugovor se odnosi na SVE poslodavce, kako drzavne, tako i privatne. To je najmanje zagarantovano primanje koje su dogovorili poslodavci i sindikati.

Ako nije tajna, gdje zivis i radis?
Radim Home Office trenutno za jednu njemačku firmu u Rosenheimu, oficijelno sam prijavljen u DE i živim na relaciji BIH - DE.
Zakonom je jedino zabranjeno plaćati radnika ispod minimalne satnice, a i tu ima fušeraja... tako da.
Iskreno da nemam jako dobro iskustvo za Zapadom, mislio bih da se tamo zakoni itekako poštuju...
User avatar
fortaleza
Posts: 5586
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#3022 Re: Demografija

Post by fortaleza »

Sanjarko wrote: 20/07/2022 22:00
aston_martin wrote: 20/07/2022 20:39

Ne moras imati fakultet da bi se bavio informatikom. Imas brdo besplatnih tutorijala iz kojih mozes nauciti ono sto ti treba za posao.
znam, ali informaticki smjer tad skole bi pomogao, i ko zna kako bi mi zivot kazem isao, sad sam vec stariji za upijati bilo sta od gradiva u vezi nje, jos finansijski smo u belaju, i tad smo bili, ali ne ovoliko
Doslovno se cijela srednja škola od 4 godine "informatičkog" smjera da svesti u par mjeseci intenzivnog učenja.

Isto sam tako mislio prije da srednje usmjerenje predodredi nešto, jedino mi poslije bilo žao što nisam išao u gimnaziju ili ekonomsku zbog većeg udjela cura u istima.

Ako te IT zanima jednostavno kreni s tim. Milijun tutorijala po internetu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3023 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

fortaleza wrote: 21/07/2022 00:09
Sanjarko wrote: 20/07/2022 22:00

znam, ali informaticki smjer tad skole bi pomogao, i ko zna kako bi mi zivot kazem isao, sad sam vec stariji za upijati bilo sta od gradiva u vezi nje, jos finansijski smo u belaju, i tad smo bili, ali ne ovoliko
Doslovno se cijela srednja škola od 4 godine "informatičkog" smjera da svesti u par mjeseci intenzivnog učenja.

Isto sam tako mislio prije da srednje usmjerenje predodredi nešto, jedino mi poslije bilo žao što nisam išao u gimnaziju ili ekonomsku zbog većeg udjela cura u istima.

Ako te IT zanima jednostavno kreni s tim. Milijun tutorijala po internetu.
ma da se hoce rijesit moj slucaj u vezi primanja, pa bi od toga uplatio kurs ili prekvalifikaciju, jer za sve ti ipak treba diploma/papir, i ako mi je sad oduzeta radna sposobnost

ali prije bio mlad, momcic, zeljan ucenja, upijao mozak u vezi informatike pravo itd, sad samo zelja ostala, samouk sam i sam sam se naucio na sto sta

nisam imao ni laptop, ni smartfon, ni internet itd, a eto nauci dosta od rada na laptopu do stimanja sto sta

samo problem su uvijek bile finansije
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#3024 Re: Demografija

Post by nles »

Ozimician wrote: 20/07/2022 22:25
nles wrote: 20/07/2022 22:19
Netacno. Imas pravo na socijalne naknade i naknadu za nezaposlene nakon minimalno 9 mjeseci rada.
Nase izbjeglice su bili primljeni u tzv. subsidijarnu zastitu i dozvoljeno im je da (pored pomoci za izbjeglice) mogu raditi i zaraditi, ali to ni za trenutak nije promijenilo njihov status - bili su i ostali izbjeglice.




Netacno. Zakonom je zabranjeno placati stranog radnika manje, jer bi se tako otvorio prostor za mesetarenje svake vrste. I naravno da si placen koliko doprinosis, je li to mozda drugacije za domace radnike? U svakoj trzisnoj privredi je tako. A taj kolektivni ugovor nije nikome nametnut. Ko ti brani da trazis poslodavca koji nudi vise? I mijesas pojmove, kolektivni ugovor se odnosi na SVE poslodavce, kako drzavne, tako i privatne. To je najmanje zagarantovano primanje koje su dogovorili poslodavci i sindikati.

Ako nije tajna, gdje zivis i radis?
Radim Home Office trenutno za jednu njemačku firmu u Rosenheimu, oficijelno sam prijavljen u DE i živim na relaciji BIH - DE.
Zakonom je jedino zabranjeno plaćati radnika ispod minimalne satnice, a i tu ima fušeraja... tako da.
Iskreno da nemam jako dobro iskustvo za Zapadom, mislio bih da se tamo zakoni itekako poštuju...
Iskreno, zivim vec duze od dvije decenije u Austriji, ovdje radim, stanujem, spavam, jedem, vozim, lijecim se, djeca mi idu u skolu....
i zakoni se itekako postuju, ne zato sto su ljudi toliko posteniji, vec postoje institucije sistema koje sankcionisu krsenje zakona.
Ne znam sta je bilo tvoje lose iskustvo sa zapadom, tako da ne mogu pricati o tome, ali to se nikako ne moze uzeti kao opste vazece za citav zivot ovdje. Svaki parametar zivota (zakoni, obrazovanje, zdravstvo, infrastruktura, socijalna zastita) je u poredjenju sa BiH "nebo i zemlja".
I da ne bude zabune, jos uvijek sam drzavljanin BiH i Bosnu volim vise od Austrije.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#3025 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

Ima fantasticna emisija Opstanak petkom u 22h na Hrt1.

Prosla bila o odlasku iz Hrvatske u Irsku. Sastavljena je od intervjua onih sto su otisli.
Post Reply