Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3101 Re: Demografija

Post by Truba »

mirovine su na budžetu
:sax: :thumbup:

a i naše generacije je neće doživjeti većinom u ovoj tranziciji najbolje su prošli oni što su se 1991. umirovili u 55.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3102 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

Black swan wrote: 22/08/2022 12:39 mirovine su na budžetu
:sax: :thumbup:

a i naše generacije je neće doživjeti većinom u ovoj tranziciji najbolje su prošli oni što su se 1991. umirovili u 55.
Ne znam. Mislim da ce mirovine na proracun. Covic najavio poslije izbora de ce on iz legitimnog proracuna isplacivati mirovine legitimnim umirovljenicima.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#3103 Re: Demografija

Post by Seyfo »

Čim vidim u tekstu Uniju za održivi povratak i Mirhunisu, zlo mi bude.
Kad će Mirhunisa da iseli?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3104 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

Seyfo wrote: 22/08/2022 13:19 Čim vidim u tekstu Uniju za održivi povratak i Mirhunisu, zlo mi bude.
Kad će Mirhunisa da iseli?
Unija za odrzivi povratak koja se bavi koliko ko odlazi a ne koliko se vraca, umjesto da se bavi i medijski pokriva povratak. :D
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#3105 Re: Demografija

Post by Seyfo »

Ali uvijek im je tekst isti, počinje sa 2013 - om godinom zbog popisa, pa ponavlja petsto hiljada , pa odlaze čitave porodice, pa rubni kantoni najgori (jedino se tu uopšte spominju Odžak isl), pa USk, pa ovo pa ono, i tu se negdje ušulja Mirhunisino ime.
Baš ta "Unija" podržava i održava održivi povratak nema šta, govore samo o odlascima. Kao kad bi prvak u korupciji bio šef antikorupcionog tima (onomad u LZN). :bih:

Stvaano, ima li za Mirhunisu bar penzije isl?
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#3106 Re: Demografija

Post by patriot_bih »

Demografija je najveći politički i društveni problem BiH, a niko to ne spominje osim onako usput.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3107 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

patriot_bih wrote: 23/08/2022 13:50 Demografija je najveći politički i društveni problem BiH, a niko to ne spominje osim onako usput.
A sto je problem? Je li danas izasao tekst da fali 30 hiljada radnika, a jucer izasao o radnicima koji su dosli u Prnjavor u fabriku iz Bangladesa?

Onome sto ima kapital je svejedno. Je li iz Bangladesa ili Angole. Njemu je bitno da fabrika radi. Zaradu iz fabrike ce iskoristiti da skoluje djecu u Becu, i tamo ce mu djeca vjerovatno i ostati.

Tako, demografija nije problem.

Nek ide ko gdje hoce, a i ovdje ce doci ko hoce.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3108 Re: Demografija

Post by Ozimician »

Haris.ba wrote: 23/08/2022 15:44
patriot_bih wrote: 23/08/2022 13:50 Demografija je najveći politički i društveni problem BiH, a niko to ne spominje osim onako usput.
A sto je problem? Je li danas izasao tekst da fali 30 hiljada radnika, a jucer izasao o radnicima koji su dosli u Prnjavor u fabriku iz Bangladesa?

Onome sto ima kapital je svejedno. Je li iz Bangladesa ili Angole. Njemu je bitno da fabrika radi. Zaradu iz fabrike ce iskoristiti da skoluje djecu u Becu, i tamo ce mu djeca vjerovatno i ostati.

Tako, demografija nije problem.

Nek ide ko gdje hoce, a i ovdje ce doci ko hoce.
Upravo tako, licemjerna je priča da treba da se zaustavi dolazak strane radne snage jer naši kao idu vani - svako ide gdje mu je bolje.

Niko ne priča da jedan mladi čovjek iz BIH, koji se školovao i liječio besplatno u BiH - kada treba da uđe na tržište rada i da uplaćuje penziono i zdravstveno - odlazi vani - a njegovim roditeljima za penziju zarađuje neko treći.

Ne kažem da su ti ljudi bilo šta dužni ovoj državi niti da trebaju šta da vraćaju, ali neko mora i njihovim roditeljima zaraditi penzije.

I ko će da zaradi? Pa evo ovih 30 000 iz Bangladeša, Nepala... Kad bi se u toku godine stvarno zaposlilo toliko stranih radnika u BiH - mi bi imali jedan mini ekonomski procvat. Punjenje fondova, porezi, jači budžeti, lokalna potrošnja (iako minimalna, ali će je biti), itd. A ako se neki odluči da tu ostane, osnuje porodicu - e to je onda i demografski dobitak.

I tih 30 000 radnika će više doprinjeti ekonomiji države nego 30 000 dijasporaca (iako je aktuelna priča da "dijaspora hrani BiH") - Ja sam ugrubo izračunao, da jedan dijasporac ekonomski nadoknadi svoj odlazak - mora godišnje potrošiti u BIH minimalno 10 000€, a koliko ih potroši toliko ??? 5% max.

Nekad je to bilo legit, jer su dijaporci gradili kuće po BH vrletima - nova dijaspora ne gradi kuće.
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#3109 Re: Demografija

Post by tvojkomsija »

Nije zapisano u kamenu da u BiH moraju zivjeti Bosnjaci, Srbi i Hrvati.

Ako mi ne zelimo zenidbu/udaju, dvoje troje djece, zivot u BiH... doci ce oni koji zele i to je to.

U iducih 10-15 godina ce najveci pokretac selidbi biti klimatske promjene... neizbjezno je da se to i u BiH pojaca

Nepal, Banglades, Pakistan, Indija - to su zemlje iz kojih ocekujem veliko doseljavanje u BiH

Ubrojao bih tu i Tursku, kriza sa inflacijom je ubitacna kod njih... a Turci su u Sarajevu svakako bolje primljeni nego igdje u EU
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3110 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

tvojkomsija wrote: 24/08/2022 06:16 Nepal, Banglades, Pakistan, Indija - to su zemlje iz kojih ocekujem veliko doseljavanje u BiH
Ja tipujem na Irak, Banglades i Egipat.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#3111 Re: Demografija

Post by Jimmy McNulty »

Nisam nikad razmišljao o odlasku iz BiH nit imam želju, ali u onom trenutku ako i kad nas masovnije počne naseljavat populacija iz Bangladeša, Egipta, Indije...prvi ću zapet da i ja idem odavde.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3112 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

Jimmy McNulty wrote: 24/08/2022 11:09 Nisam nikad razmišljao o odlasku iz BiH nit imam želju, ali u onom trenutku ako i kad nas masovnije počne naseljavat populacija iz Bangladeša, Egipta, Indije...prvi ću zapet da i ja idem odavde.
BiHexit? :D
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#3113 Re: Demografija

Post by Jimmy McNulty »

Haris.ba wrote: 24/08/2022 11:12
Jimmy McNulty wrote: 24/08/2022 11:09 Nisam nikad razmišljao o odlasku iz BiH nit imam želju, ali u onom trenutku ako i kad nas masovnije počne naseljavat populacija iz Bangladeša, Egipta, Indije...prvi ću zapet da i ja idem odavde.
BiHexit? :D
Ma bježi, meni se više muči sve ovo. Svi znaju da je jedini način da zaustaviš odlazak iz BiH da dadneš dobre plate ljudima i šta oni rade...uvoze neciviliziranu stoku da radi i za manje nego za što radi domaći radnik sad.

I ti ljudi će se ponašat i nekako dok su u debeloj manjini, čim više i više počnu pristizat u BiH vidjet ćemo kako je to fin narod.

Drug mi je bio poslovođa u Hrvatskoj, imao platu 4000 maraka, gazda ga pazio i čuvao ali kad su mu došli Bangladešani i Indijci i par Nepalaca čovjek napustio te uslove (koji su bili prva liga) i vratio se ovdje radit, kaže mi kakvi god da smo za njih smo kolijevka kulture i civilizacije.

Kad to kaže on, koji jeste realno malo sirov...
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#3114 Re: Demografija

Post by addem »

Dolazice sve vise i vise strana radna snaga jer nece imati ko da radi poslove kod nas. Tako je i na zapadu oni su naucili da moraju da imaju useljenike jer propade ekonomija, slomi se penzioni sistem, i na kraju propade drzava. Kod nas autoput vec prave turci, prugu kinezi, sve vise turaka otvara ugostiteljske objekte na carsiji. To treba ocekivati u vrlo skorijoj buducnosti i nema tu promjene. A mozete misliti kako je nijemcima sa njihovim doseljenicima? Nema iz kojeg dijela svijeta ne dolaze.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3115 Re: Demografija

Post by Truba »

Jimmy McNulty wrote: 24/08/2022 11:09 Nisam nikad razmišljao o odlasku iz BiH nit imam želju, ali u onom trenutku ako i kad nas masovnije počne naseljavat populacija iz Bangladeša, Egipta, Indije...prvi ću zapet da i ja idem odavde.
Tad ti je vec kasno

A do tada cemo pljuvati po orbanu

Sve moze...milijun maraka roditeljima 10 djece sa minimalno po 10 godina staza :mrgreen:
100000maraka za 9.dijete
50000 maraka za 8.dijete
25000 7.
20000 6.
Itd

Besplatna skolarina s obvezom ostanka u bih 15 godina nakon diplome
Besplatni stanovi za mlade s obvezom ostanka 25 godina i stan se ne moze prodati ali dok si tu tvoj je
Kindergeld do 18.
Reforma skolstva za ostanak u bih
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#3116 Re: Demografija

Post by Jimmy McNulty »

Black swan wrote: 24/08/2022 13:20
Jimmy McNulty wrote: 24/08/2022 11:09 Nisam nikad razmišljao o odlasku iz BiH nit imam želju, ali u onom trenutku ako i kad nas masovnije počne naseljavat populacija iz Bangladeša, Egipta, Indije...prvi ću zapet da i ja idem odavde.
Tad ti je vec kasno
Inače kasnim u životu uvijek tako da mi nije problem ni u 40-oj ni u 45-oj dignuti sidro...
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3117 Re: Demografija

Post by Truba »

Ja sam skontao da kasnim oko 10 godina
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#3118 Re: Demografija

Post by Jimmy McNulty »

Black swan wrote: 24/08/2022 13:46 Ja sam skontao da kasnim oko 10 godina
Otprilike tako, sa svime sam zakasnio desetak godina, sa autom, prvom djevojkom, poljupcem i khm :D , poslom, mahmurlukom, izgleda da ću i sa odlaskom :lol:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3119 Re: Demografija

Post by dr_Evil »

Ne da kasnim nego sam ostao u prvoj dekadi 2000.

Neg nije mi jasna ova ekipa sta je za uvoz radne snage. Pomjeranje stanovnistva je sasvim normalna stvar, zapadna europa se konstatno puni, ali kod nas nije problem visak posla pa nam treba uvoz radnika, nego sto se radniku ne osiguravaju potrebni uslovi da bi ostao, a i drustvo se raspada.

Njemacka/Skandinavija uvozi radnu snagu ali su prvo popunili sva radna mjesta i osigurali odlicne uslove(za labuda uvjete). Sjecemo sebi granu na kojoj sjedimo, i uskoro nas nece biti, doci ce neki novi labudi i evili, onako crniji, ko sto nas Ante opisa.

A i neka ce, kad bolje razmislim, i nije BiH za nas. Cak i Jimmy ode :S
zvončica5
Posts: 132
Joined: 09/03/2011 19:08

#3120 Re: Demografija

Post by zvončica5 »

Privatnika ne zanima demografska slika. Država je ta koja treba da reguliše i kontroliše uvoz radne snage. Privatnik gleda samo na kratke staze. Uvešće radnike u ovom slučaju muškarce koji će doći bez porodica, dakle bez ikakvih obaveza. Naš radnik će možda tražiti tri puta godišnje izlaz da odveze dijete na vakcinu , a to je našem privatniku puno. Da ne pričam kakva je situacija kada su žene u pitanju i u kakvom su položaju.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3121 Re: Demografija

Post by hadzinicasa »

https://ba.voanews.com/amp/un-bih-prva- ... 12780.html

Moze komotno i na feminizam zbog rodnih nejednakosti..
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#3122 Re: Demografija

Post by Jimmy McNulty »

Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#3123 Re: Demografija

Post by Retro0000 »

hadzinicasa wrote: 24/08/2022 21:19 https://ba.voanews.com/amp/un-bih-prva- ... 12780.html

Moze komotno i na feminizam zbog rodnih nejednakosti..
"Gotovo pola miliona ljudi napustilo je Bosnu i Hercegovinu od 2013. godine, prema rezultatima istraživanja Unije za održivi povratak i integracije BiH. Samo u 2021. godini to je učinilo 170.000 stanovnika, gotovo grad veličine Banja Luke."

Zna li itko gdje su ti pola miliona ljudi otišli? Mislim može li se to dokazati? Mogu li se statistike UN uzeti ozbiljno jer su već 1992 godine oni tvrdili svijetu da ne postoje koncentracijoni logori za Bošnjake ali više hiljada Bošnjaka koji su prošli kroz njih je imalo drukčije mišljenje. UN je svijetu trvdio da će štititi sve Bošnjake koji predaju svoje oružje i postanu njihovi civili u za zaštićenim zonama Srebrenice i Žepe i 1995 godine ti civili nisu bili sigurni ko što su oni vjerovali i većina od njih je zbog njih bila ubijena, 2005 godine UN je svijetu trvdio da će zime postati sve toplije i zima koja je u 2008 godini počela bila je najhladnija odkad su se mjerile temperature. To su samo par grešaka koje su se desile toj organizaciji koja istraživa ovaj svijet.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3124 Re: Demografija

Post by radostan dan »

šta kukate, eno i po srbiji indijci rade na izgradnji autoputa.
čak su i one buseve sa sobom dovukli...
no to me ne sekira....brinem dal se sa njima nije prošvercovala i koja kobra, bilo slučajno, bilo namjerno.
i šta ako se razmnože,kobre?
bez zajebancije...

treba dobro pretresti ove radnike iz indije...i svakog sa onom frulom vratiti nazad.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3125 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

Retro0000 wrote: 24/08/2022 23:30
hadzinicasa wrote: 24/08/2022 21:19 https://ba.voanews.com/amp/un-bih-prva- ... 12780.html

Moze komotno i na feminizam zbog rodnih nejednakosti..
"Gotovo pola miliona ljudi napustilo je Bosnu i Hercegovinu od 2013. godine, prema rezultatima istraživanja Unije za održivi povratak i integracije BiH. Samo u 2021. godini to je učinilo 170.000 stanovnika, gotovo grad veličine Banja Luke."

Zna li itko gdje su ti pola miliona ljudi otišli? Mislim može li se to dokazati? Mogu li se statistike UN uzeti ozbiljno jer su već 1992 godine oni tvrdili svijetu da ne postoje koncentracijoni logori za Bošnjake ali više hiljada Bošnjaka koji su prošli kroz njih je imalo drukčije mišljenje. UN je svijetu trvdio da će štititi sve Bošnjake koji predaju svoje oružje i postanu njihovi civili u za zaštićenim zonama Srebrenice i Žepe i 1995 godine ti civili nisu bili sigurni ko što su oni vjerovali i većina od njih je zbog njih bila ubijena, 2005 godine UN je svijetu trvdio da će zime postati sve toplije i zima koja je u 2008 godini počela bila je najhladnija odkad su se mjerile temperature. To su samo par grešaka koje su se desile toj organizaciji koja istraživa ovaj svijet.
Nenaucna je metoda. Ali, kada setam navece sablasno je koliko malo svjetala je po kucama i zgradama. Naroda jednostavno nema. Kada setam po danu vidim da je kuca prazna.

Nema nikoga ni da zovne policiju da vidi sto nepoznat covjek hoda po naselju i zagleda kuce. Raj za lopove.
Post Reply