Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3126 Re: Demografija

Post by Truba »

User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3127 Re: Demografija

Post by Ozimician »

Retro0000 wrote: 24/08/2022 23:30
hadzinicasa wrote: 24/08/2022 21:19 https://ba.voanews.com/amp/un-bih-prva- ... 12780.html

Moze komotno i na feminizam zbog rodnih nejednakosti..
"Gotovo pola miliona ljudi napustilo je Bosnu i Hercegovinu od 2013. godine, prema rezultatima istraživanja Unije za održivi povratak i integracije BiH. Samo u 2021. godini to je učinilo 170.000 stanovnika, gotovo grad veličine Banja Luke."

Zna li itko gdje su ti pola miliona ljudi otišli? Mislim može li se to dokazati? Mogu li se statistike UN uzeti ozbiljno jer su već 1992 godine oni tvrdili svijetu da ne postoje koncentracijoni logori za Bošnjake ali više hiljada Bošnjaka koji su prošli kroz njih je imalo drukčije mišljenje. UN je svijetu trvdio da će štititi sve Bošnjake koji predaju svoje oružje i postanu njihovi civili u za zaštićenim zonama Srebrenice i Žepe i 1995 godine ti civili nisu bili sigurni ko što su oni vjerovali i većina od njih je zbog njih bila ubijena, 2005 godine UN je svijetu trvdio da će zime postati sve toplije i zima koja je u 2008 godini počela bila je najhladnija odkad su se mjerile temperature. To su samo par grešaka koje su se desile toj organizaciji koja istraživa ovaj svijet.
Pa vjerovatno su ovi podati o pola miliona tacni - s tim da su uracunati i oni koji su vise puta isli i vracali se i obrnuto - pa ponovo sredjivali papire.
Njemacka vodi jako dobru statistiku sto se tice useljavanja. I kad se sve godine saberu, od 2013 do danas, oko 100-120 000 ljudi je iselilo u Njemacku (koja nam je glavna destinacija).

Njemacka je za vrijeme Merkel u svijetu od sebe pravila brend da su "welcoming" nacija i u koji god cosak zemaljske kugle odes, pri ozbiljnoj pomisli na imigraciju u Evropi, na 1. mjestu je Njemacka i svi su culi da se "tamo moze otici".

https://www.worlddata.info/average-age.php

Evo jedne zgodne statistike po kojoj se moze komotno reci da li neka zemlja treba da uvozi ili izvozi radnike.
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#3128 Re: Demografija

Post by Retro0000 »

Haris.ba wrote: 24/08/2022 23:41
Retro0000 wrote: 24/08/2022 23:30

"Gotovo pola miliona ljudi napustilo je Bosnu i Hercegovinu od 2013. godine, prema rezultatima istraživanja Unije za održivi povratak i integracije BiH. Samo u 2021. godini to je učinilo 170.000 stanovnika, gotovo grad veličine Banja Luke."

Zna li itko gdje su ti pola miliona ljudi otišli? Mislim može li se to dokazati? Mogu li se statistike UN uzeti ozbiljno jer su već 1992 godine oni tvrdili svijetu da ne postoje koncentracijoni logori za Bošnjake ali više hiljada Bošnjaka koji su prošli kroz njih je imalo drukčije mišljenje. UN je svijetu trvdio da će štititi sve Bošnjake koji predaju svoje oružje i postanu njihovi civili u za zaštićenim zonama Srebrenice i Žepe i 1995 godine ti civili nisu bili sigurni ko što su oni vjerovali i većina od njih je zbog njih bila ubijena, 2005 godine UN je svijetu trvdio da će zime postati sve toplije i zima koja je u 2008 godini počela bila je najhladnija odkad su se mjerile temperature. To su samo par grešaka koje su se desile toj organizaciji koja istraživa ovaj svijet.
Nenaucna je metoda. Ali, kada setam navece sablasno je koliko malo svjetala je po kucama i zgradama. Naroda jednostavno nema. Kada setam po danu vidim da je kuca prazna.

Nema nikoga ni da zovne policiju da vidi sto nepoznat covjek hoda po naselju i zagleda kuce. Raj za lopove.
Većina ljudi koji žive u BiH uopće nemaju novca da plate stan i iz toga razloga tu ne može gorjeti svijetlo. Po nekim istraživanjima 95% od mladih ljudi ispod 30 godina živi još uvijek kod roditelja iz toga razloga zato što ne mogu zaraditi dovoljno novca da mogu iznajmiti stan. Kupovina kuće za ljude koji žive u BiH je luksuz jer trebaju raditi cijeli život da je možda mogu kupiti. Da je ovdje ista situacija ko u Norveškoj ljudi bi čak i po danu ostavili da gore svijeta jer bi bilo dovoljno resursa za takvu nepotrebnu potrošnju.
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#3129 Re: Demografija

Post by Retro0000 »

Ozimician wrote: 25/08/2022 16:34
Retro0000 wrote: 24/08/2022 23:30

"Gotovo pola miliona ljudi napustilo je Bosnu i Hercegovinu od 2013. godine, prema rezultatima istraživanja Unije za održivi povratak i integracije BiH. Samo u 2021. godini to je učinilo 170.000 stanovnika, gotovo grad veličine Banja Luke."

Zna li itko gdje su ti pola miliona ljudi otišli? Mislim može li se to dokazati? Mogu li se statistike UN uzeti ozbiljno jer su već 1992 godine oni tvrdili svijetu da ne postoje koncentracijoni logori za Bošnjake ali više hiljada Bošnjaka koji su prošli kroz njih je imalo drukčije mišljenje. UN je svijetu trvdio da će štititi sve Bošnjake koji predaju svoje oružje i postanu njihovi civili u za zaštićenim zonama Srebrenice i Žepe i 1995 godine ti civili nisu bili sigurni ko što su oni vjerovali i većina od njih je zbog njih bila ubijena, 2005 godine UN je svijetu trvdio da će zime postati sve toplije i zima koja je u 2008 godini počela bila je najhladnija odkad su se mjerile temperature. To su samo par grešaka koje su se desile toj organizaciji koja istraživa ovaj svijet.
Pa vjerovatno su ovi podati o pola miliona tacni - s tim da su uracunati i oni koji su vise puta isli i vracali se i obrnuto - pa ponovo sredjivali papire.
Njemacka vodi jako dobru statistiku sto se tice useljavanja. I kad se sve godine saberu, od 2013 do danas, oko 100-120 000 ljudi je iselilo u Njemacku (koja nam je glavna destinacija).

Njemacka je za vrijeme Merkel u svijetu od sebe pravila brend da su "welcoming" nacija i u koji god cosak zemaljske kugle odes, pri ozbiljnoj pomisli na imigraciju u Evropi, na 1. mjestu je Njemacka i svi su culi da se "tamo moze otici".

https://www.worlddata.info/average-age.php

Evo jedne zgodne statistike po kojoj se moze komotno reci da li neka zemlja treba da uvozi ili izvozi radnike.
Ja stvarno ne razumijem zbog čega ste ostavili taj link. Tu samo piše koliko ljudi po prosjeku žive, koliko ljudi ima ispod 20 godina u procentima i koliko je po procjeni stanovništvo staro po državama. Njemačka ne istraživa uredno niti ima dokaze koliko stranaca u svojoj državi tačno boravi, niti izdaje podatke na koje strance je izdala radne ili boravišne dozvole na javnost van EU. Ako imate aktuelne podatke i tu jako dobru statistiku koliko državljana iz BiH trenutno tačno živi stavite ih ovdje i koliko viza je na nas izdala? Zanima me isto kada je Njemačka zadnji put brojala sve svoje građane uredno.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3130 Re: Demografija

Post by Ozimician »

Retro0000 wrote: 25/08/2022 22:16
Ozimician wrote: 25/08/2022 16:34

Pa vjerovatno su ovi podati o pola miliona tacni - s tim da su uracunati i oni koji su vise puta isli i vracali se i obrnuto - pa ponovo sredjivali papire.
Njemacka vodi jako dobru statistiku sto se tice useljavanja. I kad se sve godine saberu, od 2013 do danas, oko 100-120 000 ljudi je iselilo u Njemacku (koja nam je glavna destinacija).

Njemacka je za vrijeme Merkel u svijetu od sebe pravila brend da su "welcoming" nacija i u koji god cosak zemaljske kugle odes, pri ozbiljnoj pomisli na imigraciju u Evropi, na 1. mjestu je Njemacka i svi su culi da se "tamo moze otici".

https://www.worlddata.info/average-age.php

Evo jedne zgodne statistike po kojoj se moze komotno reci da li neka zemlja treba da uvozi ili izvozi radnike.
Ja stvarno ne razumijem zbog čega ste ostavili taj link. Tu samo piše koliko ljudi po prosjeku žive, koliko ljudi ima ispod 20 godina u procentima i koliko je po procjeni stanovništvo staro po državama. Njemačka ne istraživa uredno niti ima dokaze koliko stranaca u svojoj državi tačno boravi, niti izdaje podatke na koje strance je izdala radne ili boravišne dozvole na javnost van EU. Ako imate aktuelne podatke i tu jako dobru statistiku koliko državljana iz BiH trenutno tačno živi stavite ih ovdje i koliko viza je na nas izdala? Zanima me isto kada je Njemačka zadnji put brojala sve svoje građane uredno.
Ovaj link sam dao na temu uvoza radne snage - i očito je koje zemlje imaju potrebu za tim, i mi smo prilično u vrhu.

A statisitka za useljavanje u Njemačku (po zemljama odakle se uselilo) u 2021 god.

https://de.statista.com/statistik/daten ... land-2009/
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#3131 Re: Demografija

Post by Retro0000 »

Ozimician wrote: 25/08/2022 23:14
Retro0000 wrote: 25/08/2022 22:16

Ja stvarno ne razumijem zbog čega ste ostavili taj link. Tu samo piše koliko ljudi po prosjeku žive, koliko ljudi ima ispod 20 godina u procentima i koliko je po procjeni stanovništvo staro po državama. Njemačka ne istraživa uredno niti ima dokaze koliko stranaca u svojoj državi tačno boravi, niti izdaje podatke na koje strance je izdala radne ili boravišne dozvole na javnost van EU. Ako imate aktuelne podatke i tu jako dobru statistiku koliko državljana iz BiH trenutno tačno živi stavite ih ovdje i koliko viza je na nas izdala? Zanima me isto kada je Njemačka zadnji put brojala sve svoje građane uredno.
Ovaj link sam dao na temu uvoza radne snage - i očito je koje zemlje imaju potrebu za tim, i mi smo prilično u vrhu.

A statisitka za useljavanje u Njemačku (po zemljama odakle se uselilo) u 2021 god.

https://de.statista.com/statistik/daten ... land-2009/


Stvarno ste smiješni ista ota vebstranica tvrdi da BiH ima u 2021 godini oko 3.4 miliona stanovnika
https://de.statista.com/statistik/daten ... rzegowina/ i to su opet procjene i nikakvi dokazi, a ranije ste tvrdili da su oti podaci najvjerovatnije tačni da su iza 2013 godine oko 450 000 ljudi iz BiH preseli vani šta bi značilo da BiH ima oko 3 miliona stanovnika. Odlučite se za jednu stranu ne mogu biti isti podaci UN da je BiH napustio oko 450 000 najvjerovatnije tačni i podaci ove vebstranice tačni koji si nam ostavio i koji daju drukčije brojke. Najvjerovatnije nemate pojma o matematici ako vjerujete u oboje.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3132 Re: Demografija

Post by Ozimician »

Retro0000 wrote: 26/08/2022 00:01
Ozimician wrote: 25/08/2022 23:14

Ovaj link sam dao na temu uvoza radne snage - i očito je koje zemlje imaju potrebu za tim, i mi smo prilično u vrhu.

A statisitka za useljavanje u Njemačku (po zemljama odakle se uselilo) u 2021 god.

https://de.statista.com/statistik/daten ... land-2009/


Stvarno ste smiješni ista ota vebstranica tvrdi da BiH ima u 2021 godini oko 3.4 miliona stanovnika
https://de.statista.com/statistik/daten ... rzegowina/ i to su opet procjene i nikakvi dokazi, a ranije ste tvrdili da su oti podaci najvjerovatnije tačni da su iza 2013 godine oko 450 000 ljudi iz BiH preseli vani šta bi značilo da BiH ima oko 3 miliona stanovnika. Odlučite se za jednu stranu ne mogu biti isti podaci UN da je BiH napustio oko 450 000 najvjerovatnije tačni i podaci ove vebstranice tačni koji si nam ostavio i koji daju drukčije brojke. Najvjerovatnije nemate pojma o matematici ako vjerujete u oboje.
TI UN podaci su tačni u smislu da je toliko ljudi napustilo BIH, ali nisu ubrojali ljude koji su se u međuvremenu vratili u BiH.
Razumijete?
Npr. ako sam ja otišao da radim pola godine u DE (Sezonski rad npr.), nakon toga se vratio u BiH, pa opet nekad otišao iz BiH, pa se vratio - oni su to evidentirali kao 2 odlaska, a zapravo nije nijedan odlazak.

Ovo je stranica koja objavljuje službenu njemačku statistiku i tačnija je i od UN-ovih procjena i naše domaće statistike u svakom slučaju. U Njemačku kad dođete, morate se prijaviti u lokalni ured za strance i to se evidentira statistički. Moguće da ilegalne migracije prolaze ispod radara, ali 99% BH državljana ide legalnim putem, tako da to ulazi u evidenciju.

Također ne tvrdim da ova stranica ima tačne podatke za bilo koju drugu zemlju osim Njemačke, ali vjerujem da su podaci vezani za DE prilično tačni.

Moja lična procjena je da je u Njemačku iz BIH od 2013 do danas - iselilo oko 100 000 građana i maximalno još toliko u sve ostale zemlje. I to je naravno previše, ali daleko od ove UN brojke - UN brojka je tačna samo na način brojanja koji sam dao u primjeru.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24407
Joined: 08/09/2005 20:08

#3133 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

Retro0000 wrote: 25/08/2022 22:02

Većina ljudi koji žive u BiH uopće nemaju novca da plate stan i iz toga razloga tu ne može gorjeti svijetlo. Po nekim istraživanjima 95% od mladih ljudi ispod 30 godina živi još uvijek kod roditelja iz toga razloga zato što ne mogu zaraditi dovoljno novca da mogu iznajmiti stan. Kupovina kuće za ljude koji žive u BiH je luksuz jer trebaju raditi cijeli život da je možda mogu kupiti. Da je ovdje ista situacija ko u Norveškoj ljudi bi čak i po danu ostavili da gore svijeta jer bi bilo dovoljno resursa za takvu nepotrebnu potrošnju.
Bosna ima skoro najmanju cijenu struje za domacinstva. Ako neko zivi u kuci - gorice svjetlo, pa barem televizor.
Kakva je to nepotrebna potrosnja? Pa nije Bosna toliki bantustan.

Oko 90% je procenat vlasnistva nad nekretninom, za evropske prosjeke - veoma mali procenat ljudi zivi u tudjem.

To sto neko zivi sa roditeljima ne objasnjava sto citave ulice izgledaju prazne.
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3134 Re: Demografija

Post by Truba »

to sam primijetio kad navecer prodjem s kombajnom kroz butmir

al je fascinantno da se trenutno gradi 4 5 vila... vjerojatno iznajmljivanje
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3135 Re: Demografija

Post by Truba »

Према подацима добијеним од основних школа, у школску 2022/2023. годину у априлу и мају мјесецу уписано је 9.074 ученика (4.673 дјечака и 4.401 дјевојчица), што је за 125 ученика више у односу на број ученика који је похађао први разред у школској 2021/2022. години.
rs
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3136 Re: Demografija

Post by MarlboroGold »

Livno, Duvno, Jajce, Mrkonjić Grad i još neka manja mjesta kojih se ne sjećam.

Sablasno je biti, a kamo li živjeti u tim gradovima. Nema žive duše. Sve djeluje prazno i mrtvo čak i ljeti.
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3137 Re: Demografija

Post by Truba »

vruće
ljudi u kućama ili na izletu
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3138 Re: Demografija

Post by MarlboroGold »

Ma kakvi vrućina... znao sam tu biti i na puno manjim temperaturama pogotovo u Hercegovini gdje imam dio familije.

Baš smo sa nekim mještanima iz Mrkonjić Grada sjedili i upravo se i oni sami žale na to. Umire im grad.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3139 Re: Demografija

Post by MarlboroGold »

Vitez je isto propao... ono etno selo što malo navuče omladine to je sve.

Relativno prazno mjesto
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3140 Re: Demografija

Post by Truba »

Pa svi smo gledali filmove o americkim gradicima u kojim se nista ne dogadja i iz kojih se bjezi nakon srednje skole

E to je bih
Minus 4 5 gradova
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#3141 Re: Demografija

Post by purgatorio »

Velika Kladuša, Bužim, Cazin i Bihać se iseljavaju tolikom brzinom da je to fascinatno. Ne radi se više o migraciji, već evakuaciji. Ostatak USK-a je već odavno dubioza. Vidjet ćemo po izlaznosti na izbore u oktobru, to bi u odnosu na lokalne i prošle opće moglo dati neku realn(ij)u projekciju.
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#3142 Re: Demografija

Post by Retro0000 »

Haris.ba wrote: 26/08/2022 10:19
Retro0000 wrote: 25/08/2022 22:02

Većina ljudi koji žive u BiH uopće nemaju novca da plate stan i iz toga razloga tu ne može gorjeti svijetlo. Po nekim istraživanjima 95% od mladih ljudi ispod 30 godina živi još uvijek kod roditelja iz toga razloga zato što ne mogu zaraditi dovoljno novca da mogu iznajmiti stan. Kupovina kuće za ljude koji žive u BiH je luksuz jer trebaju raditi cijeli život da je možda mogu kupiti. Da je ovdje ista situacija ko u Norveškoj ljudi bi čak i po danu ostavili da gore svijeta jer bi bilo dovoljno resursa za takvu nepotrebnu potrošnju.
Bosna ima skoro najmanju cijenu struje za domacinstva. Ako neko zivi u kuci - gorice svjetlo, pa barem televizor.
Kakva je to nepotrebna potrosnja? Pa nije Bosna toliki bantustan.

Oko 90% je procenat vlasnistva nad nekretninom, za evropske prosjeke - veoma mali procenat ljudi zivi u tudjem.

To sto neko zivi sa roditeljima ne objasnjava sto citave ulice izgledaju prazne.
Ja imam televizor. Jedino ga palim kada imam vremena da igram na PlayStationu i nemam posla za raditi koji donosi novac. Dnevnik Rtvusk gledam na YouTubeu preko tableta jer oni ga stavljaju online, preko laptopa snimam filmove i serije koje isto na tabletu gledam. Ja isto 365 dana u godini spustim roletine na balkonskim vratima i na mome velikom prozoru da se ništa sa vani u kući ne vidi, na maleni prozor koji nema roletine nalijepio sam tamnu traku koju sam kupio u FISu da i po danu u mojoj sobi bude tamno da i po danu tu mogu spavati. Tako mogu sebi objasniti kako izgleda moja kuća prazno šta ona nije.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#3143 Re: Demografija

Post by 90minut »

purgatorio wrote: 26/08/2022 18:17 Velika Kladuša, Bužim, Cazin i Bihać se iseljavaju tolikom brzinom da je to fascinatno. Ne radi se više o migraciji, već evakuaciji. Ostatak USK-a je već odavno dubioza. Vidjet ćemo po izlaznosti na izbore u oktobru, to bi u odnosu na lokalne i prošle opće moglo dati neku realn(ij)u projekciju.
Svugdje je to isto ostace nas na kraju oko 900k srba 500k i hrvata 200k.

Ono hardkor patriota na sve 3 strane što se kaze.
User avatar
Ironmen
Posts: 5975
Joined: 29/07/2015 17:36

#3144 Re: Demografija

Post by Ironmen »

purgatorio wrote: 26/08/2022 18:17 Velika Kladuša, Bužim, Cazin i Bihać se iseljavaju tolikom brzinom da je to fascinatno. Ne radi se više o migraciji, već evakuaciji. Ostatak USK-a je već odavno dubioza. Vidjet ćemo po izlaznosti na izbore u oktobru, to bi u odnosu na lokalne i prošle opće moglo dati neku realn(ij)u projekciju.
Posavina se isto tako velikom brzinom prazni Samac,Odzak, Modrica, Orasje se prazne velikom brzinom, kada prolazim starim putem kraj autputa Svilaj-Odzak jeza te fata od praznih kuca i velikih imanja 95% sela oko Odzaka i Svilaja je prazno, zarasle i oronule kuce, ceto prodjem sa biciklom stvarno tuzno sve izgleda.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3145 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

zeni penzionerki ovdje trebala pomoc da joj se snese ves masina, jedva nasla ko ce joj pomoc, ispaljuju se polako mnogi, nema ni pojedinih kriticnih pojedinaca :nargila: < njih
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3146 Re: Demografija

Post by Truba »

patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#3147 Re: Demografija

Post by patriot_bih »

Haris.ba wrote: 23/08/2022 15:44
patriot_bih wrote: 23/08/2022 13:50 Demografija je najveći politički i društveni problem BiH, a niko to ne spominje osim onako usput.
A sto je problem? Je li danas izasao tekst da fali 30 hiljada radnika, a jucer izasao o radnicima koji su dosli u Prnjavor u fabriku iz Bangladesa?

Onome sto ima kapital je svejedno. Je li iz Bangladesa ili Angole. Njemu je bitno da fabrika radi. Zaradu iz fabrike ce iskoristiti da skoluje djecu u Becu, i tamo ce mu djeca vjerovatno i ostati.

Tako, demografija nije problem.

Nek ide ko gdje hoce, a i ovdje ce doci ko hoce.
Što je se onda ratovalo u BiH, kad se sve tako lako može dati i prepustiti?

Defetizam najviše od Bošnjaka dolazi...

Kad smo se izborili za naciju i državu, počelo mahanje bijelim zastavama, kukanje i zapomaganje.
Znam da imamo najnesposobnije političare u Evropi, ali i pojedinac ima odgovornost da gradi državu i poziva političare na odgovornost.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15991
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#3148 Re: Demografija

Post by sime_cipol »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zena-u- ... /220829070
Tacno bi joj dao penziju od 1000 KM.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#3149 Re: Demografija

Post by Sydnor »

Možda nije loša ideja :D

Žena koja rodi 3 djece ima 1500 maraka mjesečno dok najstarije dijete ne napuni 21 godinu i za svako iduće povećavat 500 maraka.

Jedino tako možda i možemo napraviti neki baby boom
User avatar
Haris.ba
Posts: 24407
Joined: 08/09/2005 20:08

#3150 Re: Demografija

Post by Haris.ba »

patriot_bih wrote: 30/08/2022 21:40
Haris.ba wrote: 23/08/2022 15:44

A sto je problem? Je li danas izasao tekst da fali 30 hiljada radnika, a jucer izasao o radnicima koji su dosli u Prnjavor u fabriku iz Bangladesa?

Onome sto ima kapital je svejedno. Je li iz Bangladesa ili Angole. Njemu je bitno da fabrika radi. Zaradu iz fabrike ce iskoristiti da skoluje djecu u Becu, i tamo ce mu djeca vjerovatno i ostati.

Tako, demografija nije problem.

Nek ide ko gdje hoce, a i ovdje ce doci ko hoce.
Što je se onda ratovalo u BiH, kad se sve tako lako može dati i prepustiti?

Defetizam najviše od Bošnjaka dolazi...

Kad smo se izborili za naciju i državu, počelo mahanje bijelim zastavama, kukanje i zapomaganje.
Znam da imamo najnesposobnije političare u Evropi, ali i pojedinac ima odgovornost da gradi državu i poziva političare na odgovornost.
Politicari su fantasticni kakav je narod. Da narod sta valja, i politicari bi valjali.
Post Reply