Popularne stvari koje ne kontam

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#32776 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by foxlife »

dale cooper wrote: 27/01/2022 17:07
foxlife wrote: 27/01/2022 16:59

db i nisu bas znacajni ako gledamo kvalitet
sljedece oko signal to noise ratio se mozemo sloziti da je bolji kod cd-a
al si preskocio najbitnije frekvenciju koju cd ima i jedinu prednost u tome je od 0 do 20khz od 20 do 22.5 je isto a sve iznad je prednost ploce

ps. nasao sam i tekst odakle si skinuo
al si vjesto zaboravio ili namjerno izostavio ovu recenicu
the breaking down of music into binary data can never match the smooth and continuous nature of analog vinyl. Just like a million little square pixels can never make a perfect curve in a picture if you look closely enough.
Ali i ti isto zaboravljaš da same limitacije vinila kao nosača zvuka onemogućuju puno iskorištavanje ovog opsega frekvencija koje si
naveo. One se teoretski mogu postići, ali u praksi to nije baš tako.
There are built-in problems with using vinyl as a data encoding mechanisms that have no CD equivalent. Vinyl is physically limited by the fact that records have to be capable of being played without skipping or causing distortion. That both limits the dynamic range — the difference between the loudest and softest note — and the range of pitches (or "frequencies") you can hear.

If notes get too low in pitch, that means less audio can fit in a given amount of vinyl. If notes are too high, the stylus has difficulty tracking them, causing distortion. So engineers mastering for vinyl often cut back on extreme high or low ends, using a variety of methods, all of which alter the music.
https://www.vox.com/2014/4/19/5626058/v ... r-than-cds
ja o ploci kao ploci nisam rekao da je prednost nego sam zvuk
to da li moze stati na plocu fizicki je druga prica
ja cisto govorim o zvuku kao zvuku i kvalitetu istog
tako da je u tom slucaju ploca bolja
e sada posto cd ima te prednosti koje nabrajas naravno da su se ljudi opredijelili za cd jer je i digitano i svasta nesto tj naprednije od ploce
a tu nema sumnje da ce zbog toga ljudi generalno se odreci i kvaliteta zvuka u korist tih prednosti
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#32777 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by no_sikiriki »

Trolanje. Kontam kad si tinejdžer i imaš 13 godina, apsolutno kontam, i vjerujem da je zabavno poput zvonjenja na vrata i bježanja, ili zvanja ljudi na telefon sa nekom dobrom zajebancijom. Ali imati preko 25 i sjediti i revnosno trolati po cijeli dan, to ne kontam. Ako je nešto baš duhovito što će nasmijati ljude, hajd ok. Ali obično nije. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39944
Joined: 30/07/2015 20:01

#32778 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Hakiz »

foxlife wrote: 27/01/2022 16:59

ps. nasao sam i tekst odakle si skinuo
al si vjesto zaboravio ili namjerno izostavio ovu recenicu
the breaking down of music into binary data can never match the smooth and continuous nature of analog vinyl. Just like a million little square pixels can never make a perfect curve in a picture if you look closely enough.
Može. Onog trenutka kada rezolucija postane tako velika da ljudsko oko ne može vidjeti da je kriva sastavljena od "million little square pixels", stvar je završena. Ne mora biti "savršeno" kriva, potrebno je samo da bude "dovoljno" kriva.

Digitalna fotografija ne bi postojala da nije tako.

A tada rezolucija prestane biti bitna, važmiji postaju dinamički raspon, balans bijelog, ISO osjetljivost...
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#32779 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by foxlife »

Hakiz wrote: 27/01/2022 17:04
foxlife wrote: 27/01/2022 16:59

db i nisu bas znacajni ako gledamo kvalitet
sljedece oko signal to noise ratio se mozemo sloziti da je bolji kod cd-a
al si preskocio najbitnije frekvenciju koju cd ima i jedinu prednost u tome je od 0 do 20khz od 20 do 22.5 je isto a sve iznad je prednost ploce
Standard CD-a je namjerno namješten na 20 kHz zato što ljudi ne čuju frekvencije iznad 20 kHz. I ispod 20 Hz. Zbog toga jedina tehnička prednost ploče, ona koju ti navodiš, u stvari nije važna.

Druge stvari čine ploču poželjnim nosačem zvuka, dale ih je spomenuo, kao i paradoks da je baš ta tehnička inferniornost čini "boljom". Mogu to obrazložiti, malo će trajati.

I da, vezani su upravo za db koje ti navodiš kao nebitne. A suštinski su važni za taj kvalitet.
pa decibeli su nebitni za kvalitet zvuka
to je ionako glasnoca a idealna glasnoca je 70 db sve iznad je mogucnost gubitka sluha zbog te glasnoce
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#32780 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by foxlife »

Hakiz wrote: 27/01/2022 17:13
foxlife wrote: 27/01/2022 16:59

ps. nasao sam i tekst odakle si skinuo
al si vjesto zaboravio ili namjerno izostavio ovu recenicu
the breaking down of music into binary data can never match the smooth and continuous nature of analog vinyl. Just like a million little square pixels can never make a perfect curve in a picture if you look closely enough.
Može. Onog trenutka kada rezolucija postane tako velika da ljudsko oko ne može vidjeti da je kriva sastavljena od "million little square pixels", stvar je završena. Ne mora biti "savršeno" kriva, potrebno je samo da bude "dovoljno" kriva.

Digitalna fotografija ne bi postojala da nije tako.

A tada rezolucija prestane biti bitna, važmiji postaju dinamički raspon, balans bijelog, ISO osjetljivost...
pa dobro ako ces gledati sliku sa 200 metara nije vazno sto su kad se priblizis kvadrati jasno vidljivi
sa zvukom je malo drugacije al u sustini isto
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#32781 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dale cooper »

foxlife wrote: 27/01/2022 17:11
dale cooper wrote: 27/01/2022 17:07

Ali i ti isto zaboravljaš da same limitacije vinila kao nosača zvuka onemogućuju puno iskorištavanje ovog opsega frekvencija koje si
naveo. One se teoretski mogu postići, ali u praksi to nije baš tako.



https://www.vox.com/2014/4/19/5626058/v ... r-than-cds
ja o ploci kao ploci nisam rekao da je prednost nego sam zvuk
to da li moze stati na plocu fizicki je druga prica
ja cisto govorim o zvuku kao zvuku i kvalitetu istog
tako da je u tom slucaju ploca bolja
e sada posto cd ima te prednosti koje nabrajas naravno da su se ljudi opredijelili za cd jer je i digitano i svasta nesto tj naprednije od ploce
a tu nema sumnje da ce zbog toga ljudi generalno se odreci i kvaliteta zvuka u korist tih prednosti
To o čemu ti govoriš je čisto subjektivna stvar i mnogi ljubitelji vinila (uključujući i mene) bi se složili. Međutim gledajući čisto
sa tehničkog aspekta naučne činjenice i parametri ne idu u tu korist. Mislim nije ovo prva rasprava koja se vodila o ovom pitanju
i većina članaka koje ćeš naći na internetu jasno idu u korist cd-a.
Hakiz
Posts: 39944
Joined: 30/07/2015 20:01

#32782 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Hakiz »

foxlife wrote: 27/01/2022 17:13
Hakiz wrote: 27/01/2022 17:04

Standard CD-a je namjerno namješten na 20 kHz zato što ljudi ne čuju frekvencije iznad 20 kHz. I ispod 20 Hz. Zbog toga jedina tehnička prednost ploče, ona koju ti navodiš, u stvari nije važna.

Druge stvari čine ploču poželjnim nosačem zvuka, dale ih je spomenuo, kao i paradoks da je baš ta tehnička inferniornost čini "boljom". Mogu to obrazložiti, malo će trajati.

I da, vezani su upravo za db koje ti navodiš kao nebitne. A suštinski su važni za taj kvalitet.
pa decibeli su nebitni za kvalitet zvuka
to je ionako glasnoca a idealna glasnoca je 70 db sve iznad je mogucnost gubitka sluha zbog te glasnoce
Decibeli su izuzetno važni. Distorzija zvuka je direktna posljedica ulaska u pozitivni opseg decibela. A ti na pojačalu možeš imati malu glasnoću, ako je u snimanju i miksanju otišlo u clipping, iznad 0 db, imaćeš tih, ali distorziran zvuk.

Izvini, ali o audiju, zvuku, ne znaš puno, bolje se ostavi te teme.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#32783 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by foxlife »

dale cooper wrote: 27/01/2022 17:16
foxlife wrote: 27/01/2022 17:11

ja o ploci kao ploci nisam rekao da je prednost nego sam zvuk
to da li moze stati na plocu fizicki je druga prica
ja cisto govorim o zvuku kao zvuku i kvalitetu istog
tako da je u tom slucaju ploca bolja
e sada posto cd ima te prednosti koje nabrajas naravno da su se ljudi opredijelili za cd jer je i digitano i svasta nesto tj naprednije od ploce
a tu nema sumnje da ce zbog toga ljudi generalno se odreci i kvaliteta zvuka u korist tih prednosti
To o čemu ti govoriš je čisto subjektivna stvar i mnogi ljubitelji vinila (uključujući i mene) bi se složili. Međutim gledajući čisto
sa tehničkog aspekta naučne činjenice i parametri ne idu u tu korist. Mislim nije ovo prva rasprava koja se vodila o ovom pitanju
i većina članaka koje ćeš naći na internetu jasno idu u korist cd-a.
pa ako pogledas na pocetak rasprave i rekao sam kvalitet
a sad sta je kvalitet je pojedinacni zakljucak
nekome je kvalitet ako roka da ti usi zuje i sl itd
ovdje u tekstovima koje si ti postavio oni sami pisu da je da kazem raspon veci kod ploce plus sto se pretvorbom u digitalu gubi odredjeni postotak

da je cd kao sam medij bolji od ploce naravno da jeste
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#32784 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dale cooper »

I što Hakiz reče ljudski sluh je ograničen na oko 20khz. Kakva je onda korist od teoretske mogućnosti veće frekvencije kada je ne možeš čuti? :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#32785 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 27/01/2022 16:11
Možeš ti dobiti "topao" zvuk i sa CD-a, nađi dobru kombinaciju playera, pojačala i zvučnika/slušalica.
Ako ti nije zahmet, bi li mogao, naravno kada budeš imao vremena, napisati nešto o ovim kombinacijama ili barem uputiti i dati neke
linkove? Ima čini mi se tema o audiofilima i hi-fi pa možeš tamo. :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65606
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#32786 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by _BataZiv_0809 »

Frajer pokrene pricu o necemu i ispostavi se da sve sto zns o tome je pogresno :lol:
Hakiz
Posts: 39944
Joined: 30/07/2015 20:01

#32787 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 27/01/2022 17:45
Hakiz wrote: 27/01/2022 16:11
Možeš ti dobiti "topao" zvuk i sa CD-a, nađi dobru kombinaciju playera, pojačala i zvučnika/slušalica.
Ako ti nije zahmet, bi li mogao, naravno kada budeš imao vremena, napisati nešto o ovim kombinacijama ili barem uputiti i dati neke
linkove? Ima čini mi se tema o audiofilima i hi-fi pa možeš tamo. :)
Nisam ti neki stručnjak u konkretnim modelima, otkud pare :lol: Ja sam imao jedan Technics i jedan JVC CD i imam Technics pojačalo, i iako mi je JVC model više klase, Technics mi je sa tim pojačalom bolje zvučao. I to je sve šta iz ličnog iskustva znam. Sve je iz 1980-ih.

Pomalo za svoje potrebe miksam i produciram, otud znanje o tehnologiji i postupcima, ali nisam bio u prilici da praktično probam različite uređaje, samo one koje imam i one koje sam slučajno uspio čuti kod drugih. A to je nedovoljno da bih ti bilo šta rekao u stilu "Uzmi Marantz X CD i Burmeister Y pojačalo sa Dynaudio Z zvučnicima". To ne mogu.

Moraćeš googlati, bojim se.

Ali, mogu reći ovo: Pored FLAC muzike u formatu 24 bps i 48 kHz ili i 96 kHz, zašto sluušati CD koji je 16/44.1?

Ako će neko već digitalno, bolje sa kompjutera ili DAP-a slušati FLAC 24/48 (96), ili WAV, Ogg ili drugi format tog bitratea nego CD.

Uz to, ogromna većina ljudi neće čuti razliku između MP3 320 i CD-a, pogotovo ako nemaju kvalitetn(ij)e audio uređaje, pa je MP3 većini dovoljan. A puno manje zauzima prostora.

Pogledaj recenzije raznih DAC, pa ga prikopčaš na kompjuter, i na njega pojačalo koje već imaš. Tako zaobiđeš DAC kompjutera, kompjuter ti služi samo kao skladište muzike, i zvuk ti odrede DAC, pojačalo i zvučnici/slušalice.
Last edited by Hakiz on 27/01/2022 18:29, edited 1 time in total.
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#32788 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 27/01/2022 18:12
dale cooper wrote: 27/01/2022 17:45

Ako ti nije zahmet, bi li mogao, naravno kada budeš imao vremena, napisati nešto o ovim kombinacijama ili barem uputiti i dati neke
linkove? Ima čini mi se tema o audiofilima i hi-fi pa možeš tamo. :)
Nisam ti neki stručnjak u konkretnim modelima, otkud pare :lol: Ja sam imao jedan Technics i jedan JVC CD i imam Technics pojačalo, i iako mi je JVC model više klase, Technics mi je bolje zvučao. I to je sve šta iz ličnog iskustva znam. Sve je iz 1980-ih.

Pomalo za svoje potrebe miksam i produciram, otud znanje o tehnologiji i postupcima, ali nisam bio u prilici da praktično probam različite uređaje, samo one koje imam i one koje sam slučajno uspio čuti kod drugih. A to je nedovoljno da bih ti bilo šta rekao u stilu "Uzmi Marantz X CD i Burmeister Y pojačalo sa Dynaudio Z zvučnicima". To ne mogu.

Moraćeš googlati, bojim se.
Thanx anyway! :kakoste: :D
Seawolf
Posts: 7544
Joined: 14/06/2012 22:59

#32789 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Seawolf »

dale cooper wrote: 27/01/2022 17:45
Hakiz wrote: 27/01/2022 16:11
Možeš ti dobiti "topao" zvuk i sa CD-a, nađi dobru kombinaciju playera, pojačala i zvučnika/slušalica.
Ako ti nije zahmet, bi li mogao, naravno kada budeš imao vremena, napisati nešto o ovim kombinacijama ili barem uputiti i dati neke
linkove? Ima čini mi se tema o audiofilima i hi-fi pa možeš tamo. :)
Što se tiče audio univerzalnog CD plejera (različitih formata), od onih koji se još uvijek mogu kupiti novi, ovaj je odličan:

https://www.denon.com/de-de/product/cd- ... dcd-1600ne

Čak je "Made in Japan".
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#32790 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dale cooper »

Seawolf wrote: 27/01/2022 18:43
dale cooper wrote: 27/01/2022 17:45

Ako ti nije zahmet, bi li mogao, naravno kada budeš imao vremena, napisati nešto o ovim kombinacijama ili barem uputiti i dati neke
linkove? Ima čini mi se tema o audiofilima i hi-fi pa možeš tamo. :)
Što se tiče audio univerzalnog CD plejera (različitih formata), od onih koji se još uvijek mogu kupiti novi, ovaj je odličan:

https://www.denon.com/de-de/product/cd- ... dcd-1600ne

Čak je "Made in Japan".

Ovo je što bi se reklo way out of my price range, ali hvala. :D :thumbup: Nema sumnje da se radi o zvijeri. Našao sam neke rasprave
na različitim forumima o ovoj tematici pa ću malo proučavati.
User avatar
madesa
Posts: 4192
Joined: 26/07/2013 02:37

#32791 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by madesa »

Jack Be Nimble wrote: 27/01/2022 16:25
madesa wrote: 27/01/2022 14:29 evo vam primjer za ploce. Prije nekih 2 godine stavio sam na pik da prodajem preko 1000 ploca ( domaca i strana , 80,90-te) . Rijetko ko mi se javljao i ako se javljao traazio da kupi 2-3 ploce. Od septembra 2021 pocinje u prosjeku bar 3-4 poruke dnevno da ljudi traze da kupe. Sve je otislo za neka dva mjeseca. :lol:
Joj, to si trebao sacuvati za nas dijasporce. Pogotovo ako su place ex yu rock, tako nesto bi komotno mogao prodati za $25 - 35. Ja bi za album EKV dao $50.

Da li raja prodaje ploce kao romane/knjige na cesti?
Ja sam za 5km po komadu prodao sve
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#32792 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Raigor Stonehoof »

Hakiz wrote: 27/01/2022 17:17
foxlife wrote: 27/01/2022 17:13

pa decibeli su nebitni za kvalitet zvuka
to je ionako glasnoca a idealna glasnoca je 70 db sve iznad je mogucnost gubitka sluha zbog te glasnoce
Decibeli su izuzetno važni. Distorzija zvuka je direktna posljedica ulaska u pozitivni opseg decibela. A ti na pojačalu možeš imati malu glasnoću, ako je u snimanju i miksanju otišlo u clipping, iznad 0 db, imaćeš tih, ali distorziran zvuk.

Izvini, ali o audiju, zvuku, ne znaš puno, bolje se ostavi te teme.
Kako se usudjujes :shock:

Respo zna sve o svemu

Petlja se u sve moguce teme na forumu i u svaku ulazi sa stavom kao da ima doktorat iz te oblasti

za 6 sati s Kube stigao u Sarajevo, a ti mu proturijecis
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65606
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#32793 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by _BataZiv_0809 »

Raigor Stonehoof wrote: 27/01/2022 20:53

za 6 sati s Kube stigao u Sarajevo, a ti mu proturijecis
Sta ba :?
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#32794 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by NediM17 »

Javilo mu da dedo soli i odmah doletio. :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#32795 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by foxlife »

Raigor Stonehoof wrote: 27/01/2022 20:53
Hakiz wrote: 27/01/2022 17:17

Decibeli su izuzetno važni. Distorzija zvuka je direktna posljedica ulaska u pozitivni opseg decibela. A ti na pojačalu možeš imati malu glasnoću, ako je u snimanju i miksanju otišlo u clipping, iznad 0 db, imaćeš tih, ali distorziran zvuk.

Izvini, ali o audiju, zvuku, ne znaš puno, bolje se ostavi te teme.
Kako se usudjujes :shock:

Respo zna sve o svemu

Petlja se u sve moguce teme na forumu i u svaku ulazi sa stavom kao da ima doktorat iz te oblasti

za 6 sati s Kube stigao u Sarajevo, a ti mu proturijecis
Najlakse lagati
Bukvalno sve izvrnete
Sutra ce biti za 3 sata al nema veze kad drugacije ne znate
Hakiz
Posts: 39944
Joined: 30/07/2015 20:01

#32796 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Hakiz »

Seawolf wrote: 27/01/2022 18:43
dale cooper wrote: 27/01/2022 17:45

Ako ti nije zahmet, bi li mogao, naravno kada budeš imao vremena, napisati nešto o ovim kombinacijama ili barem uputiti i dati neke
linkove? Ima čini mi se tema o audiofilima i hi-fi pa možeš tamo. :)
Što se tiče audio univerzalnog CD plejera (različitih formata), od onih koji se još uvijek mogu kupiti novi, ovaj je odličan:

https://www.denon.com/de-de/product/cd- ... dcd-1600ne

Čak je "Made in Japan".
Denon je ime, trebalo bi to provjeriti.

Kao što sam pisao daleu, meni je na papiru slabiji uređaj zvučao bolje od na papiru jačeg. Ukus je čudna zvijer :-D
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#32797 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Nierika »

detroit-mercy wrote: 27/01/2022 14:49
Ako cemo textualno, ne treba zaboraviti James Douglas Morrison-a i the Doors :mrgreen: . Strasni tekstovi, ja ih i danas rado slusam i svaki puta se iznenadim koliko su jaki- textualno. Mada muzika nije samo tekst vec i muzika/insturmenti, nacin izvodjenja, karizma pjevaca, hemija benda i masa drugih stvari.
Meni recimo, Piano Man od Billy Joela je tako jak tekst, tako je napisan da kada slusam tu pjesmu mogu da vidim i bar i ljude koji sjede u njemu i da osjetim citavu atmosferu bara. Niti u jednoj drugoj pjesmi od bilo kog izvodjaca ne mogu da se transportujem na to mjesto i da vidim/osjetim karktere i atmosferu odnosno da vizualno osjetim o cemu textopisac govori.

It's nine o'clock on a Saturday
The regular crowd shuffles in
There's an old man sittin' next to me
Makin' love to his tonic and gin.... :mrgreen:


wtf, ne znam da quotam izgleda :mrgreen:

Drugačije zvuči kad se napiše tako ime Morrisonovo :mrgreen:, jesu, i dosta atmosferični. Puno catchy one-linera mi se vrti njihovih u glavi, Strange days have found us, ili Break on through to the other side ili Into this world we're born, Light my fire, The End, itd. A i on je dosta i kontraverzan i karizmatičan bio. Ova od Billy Joela (nisam je ranije slušala čini mi se) mi je možda više storytelling i podsjeća me na Cavea ili Waitsa, kod Doorsa su više fragmenti/smjernice a na slušaocu je da zamišlja detalje ili likove (ovisi i od pjesme). Slažem se da muzika nije samo tekst nego mi je ovih dana zanimljivo prolaziti kroz tekstove, nekad budu jasni u pjesmi, a nekad samo ako naknadno nadjem lyrics (pa mi često i promaknu).
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#32798 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by detroit-mercy »

Nierika wrote: 28/01/2022 11:23
detroit-mercy wrote: 27/01/2022 14:49
Ako cemo textualno, ne treba zaboraviti James Douglas Morrison-a i the Doors :mrgreen: . Strasni tekstovi, ja ih i danas rado slusam i svaki puta se iznenadim koliko su jaki- textualno. Mada muzika nije samo tekst vec i muzika/insturmenti, nacin izvodjenja, karizma pjevaca, hemija benda i masa drugih stvari.
Meni recimo, Piano Man od Billy Joela je tako jak tekst, tako je napisan da kada slusam tu pjesmu mogu da vidim i bar i ljude koji sjede u njemu i da osjetim citavu atmosferu bara. Niti u jednoj drugoj pjesmi od bilo kog izvodjaca ne mogu da se transportujem na to mjesto i da vidim/osjetim karktere i atmosferu odnosno da vizualno osjetim o cemu textopisac govori.

It's nine o'clock on a Saturday
The regular crowd shuffles in
There's an old man sittin' next to me
Makin' love to his tonic and gin.... :mrgreen:


wtf, ne znam da quotam izgleda :mrgreen:

Drugačije zvuči kad se napiše tako ime Morrisonovo :mrgreen:, jesu, i dosta atmosferični. Puno catchy one-linera mi se vrti njihovih u glavi, Strange days have found us, ili Break on through to the other side ili Into this world we're born, Light my fire, The End, itd. A i on je dosta i kontraverzan i karizmatičan bio. Ova od Billy Joela (nisam je ranije slušala čini mi se) mi je možda više storytelling i podsjeća me na Cavea ili Waitsa, kod Doorsa su više fragmenti/smjernice a na slušaocu je da zamišlja detalje ili likove (ovisi i od pjesme). Slažem se da muzika nije samo tekst nego mi je ovih dana zanimljivo prolaziti kroz tekstove, nekad budu jasni u pjesmi, a nekad samo ako naknadno nadjem lyrics (pa mi često i promaknu).
U pravu si, Billy ovdje vise prica pricu i kroz tu pricu mozes da vidis i likove cak i da dokucis njihove sudbine i zivotne price ali se mora priznati da je na naratoru da tako kompleksnu pricu isprica tako jednostavno, u par stihova.
Door's mu dodje nekako filozofski, drugi svijet i nacin razmisljanja;

People are strange when you're a stranger
Faces look ugly when you're alone
Women seem wicked when you're unwanted
Streets are uneven when you're down :mrgreen:

Onda na sve ovo nadovezes Helikopter, helikopter, para kofer para kofer od Fazlije :mrgreen: i kazes, sta je pisac ovdje htio da kaze :mrgreen:
Na sve to se raja nadje osupnuta i kazu ma sve je to u pet deka :mrgreen:.
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#32799 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Nierika »

detroit-mercy wrote: 28/01/2022 15:29
U pravu si, Billy ovdje vise prica pricu i kroz tu pricu mozes da vidis i likove cak i da dokucis njihove sudbine i zivotne price ali se mora priznati da je na naratoru da tako kompleksnu pricu isprica tako jednostavno, u par stihova.
Door's mu dodje nekako filozofski, drugi svijet i nacin razmisljanja;

People are strange when you're a stranger
Faces look ugly when you're alone
Women seem wicked when you're unwanted
Streets are uneven when you're down :mrgreen:

Onda na sve ovo nadovezes Helikopter, helikopter, para kofer para kofer od Fazlije :mrgreen: i kazes, sta je pisac ovdje htio da kaze :mrgreen:
Na sve to se raja nadje osupnuta i kazu ma sve je to u pet deka :mrgreen:.
I meni Doorsi zvuče filozofski ili bar apstraktnije, ima i dosta simbola i metafora. Čini mi se da Billy i co. pripovijedaju o konkretnim događajima u stvarnom svijetu a Doorsi više o emocijama i unutarnjem svijetu. Za Fazliju - :D. Mada mislim da je kod nas trend pojednostavljivati, ne mogu nijednog domaćeg/regionalog muzičara da se sjetim trenutno a da ne pokušava na jednostavan način se izraziti u pjesmama ili sa dosta opisa i detalja. Uglavnom, mislim da neke priče funkcionišu bolje kad se ispričaju na jednostavan način, druge možda kad se naglase npr detalji, likovi itd.
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#32800 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dale cooper »

Kod nas ima dosta autora koji imaju krajnje banalne tekstove. Uvijek se sjetim one Čolićeve "Šljive Su Rodile" koju je pisao Zlatan Fazlić.
Pa jebote ako si se počeo baviti poljuprivredom ne znači da hoćemo da slušamo nečije observacije o ovogodišnjem rodu šljiva. :mrgreen:
Post Reply