Popularne stvari koje ne kontam

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#28326 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by vjesticanametli »

:mrgreen: khm
Ja imam 1 dan bolovanja :lol:
Ma nije im uopste ofirno :-) ja ne bih mogla nema saMse
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#28327 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Nisrin »

Zato uvoze radnu snagu, mi super izdrzljivi, osim ako ne naidju na nekog levata i oni...ali zato su nama vize ogranicene :shock:

Ja u 3 godine imam 10 dana "BO", ali sam radila od kuce ipak, pa nisam pisala BO :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#28328 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by vjesticanametli »

Uh suti .....dosla sebi i trazila 2 laptopa da se donesu u vojnu :lol: na kablovima ja :lol: i sve oko mene....kaze doktor mogla si i nase plate obracunat :lol: to se vodilo ko homofis....ma ne valja ni to ba....nisam peka postujem pravila a mogicnost zloupotrebe imam samo tako....ipak
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21557
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28329 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by MarlboroGold »

Iskreno mene nerviraju i priče onih koji su skroz rijetko bili na bolovanju ili nisu nikad, a to nabijaju na nos onima kojima fakat jeste bilo potrebno. Takvih je dosta. To je ono ako mogu ja možeš i ti... ne može uvijek.

Zna se šta je bolovanje i šta isto predstavlja. Ako nisi dobar otvori ga i zdravo. Za mene su idioti oni koji pod gripom i temperaturom dođu na posao i usput zaraze i ostale.
User avatar
Logovan
Posts: 94312
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#28330 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Logovan »

MarlboroGold wrote: 13/02/2020 15:41 Iskreno mene nerviraju i priče onih koji su skroz rijetko bili na bolovanju ili nisu nikad, a to nabijaju na nos onima kojima fakat jeste bilo potrebno. Takvih je dosta. To je ono ako mogu ja možeš i ti... ne može uvijek.

Zna se šta je bolovanje i šta isto predstavlja. Ako nisi dobar otvori ga i zdravo. Za mene su idioti oni koji pod gripom i temperaturom dođu na posao i usput zaraze i ostale.
Osim onih koji su natjerani da dolaze, a ima ih koliko hoćeš.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21557
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28331 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by MarlboroGold »

Logovan wrote: 13/02/2020 15:45
MarlboroGold wrote: 13/02/2020 15:41 Iskreno mene nerviraju i priče onih koji su skroz rijetko bili na bolovanju ili nisu nikad, a to nabijaju na nos onima kojima fakat jeste bilo potrebno. Takvih je dosta. To je ono ako mogu ja možeš i ti... ne može uvijek.

Zna se šta je bolovanje i šta isto predstavlja. Ako nisi dobar otvori ga i zdravo. Za mene su idioti oni koji pod gripom i temperaturom dođu na posao i usput zaraze i ostale.
Osim onih koji su natjerani da dolaze, a ima ih koliko hoćeš.
Svakako da ih ima.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#28332 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

MarlboroGold wrote: 13/02/2020 15:41 Iskreno mene nerviraju i priče onih koji su skroz rijetko bili na bolovanju ili nisu nikad, a to nabijaju na nos onima kojima fakat jeste bilo potrebno. Takvih je dosta. To je ono ako mogu ja možeš i ti... ne može uvijek.

Zna se šta je bolovanje i šta isto predstavlja. Ako nisi dobar otvori ga i zdravo. Za mene su idioti oni koji pod gripom i temperaturom dođu na posao i usput zaraze i ostale.
HM, ako znas da si osjetljiv, pripremis se za sezonu- na vrijeme stakujesh sve potrebene -tablete, sirupe itd... ucestala bolovanja- nije znak i bolesti- vec - igranje sistema..
Prije rata je bilo da imas, 5 dana -- placenih- za bilo koje potrebe- dugo to nisam znala, da postoji, dok jedna radnica nije izletila i rekla -kako to ona koristi :-) :lol:
Hendrix
Posts: 4101
Joined: 27/02/2004 00:00

#28333 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Hendrix »

Nisrin wrote: 13/02/2020 11:20 Da, upravo govorim o ljudima koji kada kihnu, uzimaju bolovanje...ja ako bas opravdanje objektivno imam, naravno da necu doci na posao!

Danas je uobicajeno postalo da ljudi lazu, jer kod nas je najlakse otvoriti bo u dogovoru sa ljekarom...Nije se jednom desilo da neko uzme BO, a ode negje na put, ili ga sefovi sretnu u trznom centru, restoranu i sta znam :D
Kako je napisala @dobar osjecaj , neki bas max koriste i to im prolazi...nije to samo kod nas, vidim da ni vani nije mnogo bolja situacija! :D
Fol je da to tvoje radnicko postenje i predan rad niko nece cjeniti, niko jos nikad nije dozivio od sefa da mu kaze "e svaka cast, svi ovi foliraju a ti radis predano, evo ti veca plata". Jer ako to prizna onda je los menadzer...kako je dozvolio da radnici zabusavaju...itd itd.

Nema od tog postenja nista, to je tako otkako je pojam firme nastao. Ja to dozivljavam od pocetka rada i evo 15 godina cekam da neko nekad provali folirante....nista...zivot ide dalje a ti skupljaj dane bolovanja neiskoristene. Mislis da ce firma propasti ako uzmes da bolovanja...lazni ili stvarni? Da ikoga ustvari briga za to?

Ja sam promjenio plocu i uzmem svako malo jedan dan, boli me stomak...nisam dobar...svejedno, niko se i ne pomakne za to. Zasto bi ja nekome poklonio dane koji mi pripadaju zakonom samo zato sto sam ja posten i predan radnik? Nema ba od toga nista, ako ne iskoristis sistem...sistem ce iskoristiti tebe. Pogotovo u Bosni.
Last edited by Hendrix on 13/02/2020 21:52, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#28334 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

Zasto ocekujes vecu platu, za rad koji si duzan odraditi.
Ima, teorija- da neki sefovi ili gazde ne hvale dobre radnike- iz istog razloga koji je pomenut- ocekuju vecu platu i ako ne dobije nakon pohvale- nastupa razocarenje.
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#28335 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by sadmire »

Problem je i sto vecina poslodavaca ne zeli ili bolje reci ne zna stimulisati i nagraditi dobre radnike...kod mene u firmi se toga sjete tek kad neko najavi svoj odlazak...a tad je vec kasno...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#28336 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

Kako da ga stimulishe.

Ako je u mogucnosti da nalazi poslove i drzi radnike zaposlene-- s time i sigurna isplata dohodka- sta vise treba.

Dobrom radniku bi treblo izac u susret- ako je u nekom problemu/ privatnom/ fonanancijskom... i bude, u manjim firmama - gdje je atmosfera opustenija.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21557
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#28337 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by MarlboroGold »

To ti malo prosipaš TRUMPizaciju :mrgreen:
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#28338 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Heller »

Većinu poslodavaca boli tuki jer au ratni profiteri, pa se ništa bolje od njih i ne može očekivati osim floakula kako su ugroženi, dok imaju nize troškove režija, radne snage itd... A proizvode prodaju po iaim cijenama kao i Evropski konkurenti.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#28339 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Nisrin »

Nece propasti firma, jer svi smo zamjenjivi, ali kad oem negdje pa dodjem za 5-10-15 dana znam ja najbolje sta me doceka i koliko mi vremena treba da to nadoknadim..ja volim svoj posao zavrsiti i da je sve organizovano i perfektno...drugacije ne mogu raditi! A svi mi radimo iskljucivo za platu, ja sam to 100x sefu rekla,, da je meni jedini motivator PLATA...i to je tako :D

A da ne buemo previse vise off topic, sta mislite o ne/radu nedjeljom? Da nam prodavnice kao u Njemackoj budu zatvorene, onda uvijek imamo ugostitelje koji se zale sto oni moraju...a to je usluzna djelatnost, velike se pare vrte oko turizma, meni je normalno da oni rade, isto kao policija, hitna, bolnice...svako neka bira sta zeli raditi, tako da ne kontam sto se uvijek nadje neko ugrozen...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#28340 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dobar osjecaj »

moonca wrote: 13/02/2020 21:35 Kako da ga stimulishe.

Ako je u mogucnosti da nalazi poslove i drzi radnike zaposlene-- s time i sigurna isplata dohodka- sta vise treba.

Dobrom radniku bi treblo izac u susret- ako je u nekom problemu/ privatnom/ fonanancijskom... i bude, u manjim firmama - gdje je atmosfera opustenija.
Zavisi o kakvim poslovima se radi i kakvim radnicima ali sigurno da postoje razni načini da se stimuliše radnike.
U istoj firmi sam radila s nekoliko različitih nadređenih. Jedni su imali takav stil rada i funkcionisanja da su sve informacije zadržavali za sebe. Ljudima su upravljali tako što su ih na razne načine okretali jedne protiv drugih, imali svoje hinje koje su im prenosile šta drugi rade/ne rade i nagrađivali te hinje. U tim timovima je bila jako loša radna atmosfera, nekoliko ljudi je dalo otkaz i otišlo raditi manje plaćene poslove. Sve prilike za profesionalni rast i razvoj su zadržavane u inboxu šefova koji bi ih ili koristili, ili propustili ili dali priliku samo svojim hinjama.

U drugim prilikama ću raditi za nadređene koji ne samo da dijele sve bitne informacije s timom s kojim rade, nego tjeraju ljude da nalaze prilike za lični i profesionalni razvoj, daju povratne informacije o kvaliteti tvog rada, predlažu inovativne ideje od kojih svaka zdrava osoba osjeća radost i motivaciju da nešto stvara.

Neki poslodavci će te uz iste mogućnosti izolovati, zatvoriti, iscrpiti i staviti u potpuni mrak da radiš kao konj bez mogućnosti da podigneš glavu, osvrneš se oko sebe ili pobuniš. Drugi će (ne)sebično izvući najbolje iz tebe a dati ti osjećaj da vrijediš, da rasteš i da imaš šta vrijedno da daš.
Ja lično oduvijek najviše uživam raditi s ljudima koji su krenuli od vlastite nule, prošli sve faze procesa rada, stekli široku sliku svega, poznaju sebe i svoje mogućnosti, jednostavni su, ponizni i lako pristupačni za rad i ideje.
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#28341 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by mali_balon »

Samo nek dignu minimlac i nek se pridrzavaju zakona. Postivanje radnog vremen isplata prekovremenih itd itd...i radnik ce biti sretan. Pozeljno stvoriti atmosferu zdravog takmicenja u firmi npr stimulisanje prbijanja norme.
Pa izleti tkz team bulding po novom, pa sjedaljke, pa 13 plata. Svast se moze ali sto bi kad gzda moze uzet pare a ulozit minimalno. I normalan poslodavac zna da radnik radi za platu a ne da radnik da mu ovj bude zahvalan sto mu daje posao


Nego sta se desava sa ovim frizurama ono nesta obrijano sa strane pa gore 3 dlake u neki repic, haj kontam djecu, ali sta likovi u 30im 40im s tim frizurma.
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#28342 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by sadmire »

dobar osjecaj wrote: 14/02/2020 09:14
moonca wrote: 13/02/2020 21:35 Kako da ga stimulishe.

Ako je u mogucnosti da nalazi poslove i drzi radnike zaposlene-- s time i sigurna isplata dohodka- sta vise treba.

Dobrom radniku bi treblo izac u susret- ako je u nekom problemu/ privatnom/ fonanancijskom... i bude, u manjim firmama - gdje je atmosfera opustenija.
Zavisi o kakvim poslovima se radi i kakvim radnicima ali sigurno da postoje razni načini da se stimuliše radnike.
U istoj firmi sam radila s nekoliko različitih nadređenih. Jedni su imali takav stil rada i funkcionisanja da su sve informacije zadržavali za sebe. Ljudima su upravljali tako što su ih na razne načine okretali jedne protiv drugih, imali svoje hinje koje su im prenosile šta drugi rade/ne rade i nagrađivali te hinje. U tim timovima je bila jako loša radna atmosfera, nekoliko ljudi je dalo otkaz i otišlo raditi manje plaćene poslove. Sve prilike za profesionalni rast i razvoj su zadržavane u inboxu šefova koji bi ih ili koristili, ili propustili ili dali priliku samo svojim hinjama.

U drugim prilikama ću raditi za nadređene koji ne samo da dijele sve bitne informacije s timom s kojim rade, nego tjeraju ljude da nalaze prilike za lični i profesionalni razvoj, daju povratne informacije o kvaliteti tvog rada, predlažu inovativne ideje od kojih svaka zdrava osoba osjeća radost i motivaciju da nešto stvara.

Neki poslodavci će te uz iste mogućnosti izolovati, zatvoriti, iscrpiti i staviti u potpuni mrak da radiš kao konj bez mogućnosti da podigneš glavu, osvrneš se oko sebe ili pobuniš. Drugi će (ne)sebično izvući najbolje iz tebe a dati ti osjećaj da vrijediš, da rasteš i da imaš šta vrijedno da daš.
Ja lično oduvijek najviše uživam raditi s ljudima koji su krenuli od vlastite nule, prošli sve faze procesa rada, stekli široku sliku svega, poznaju sebe i svoje mogućnosti, jednostavni su, ponizni i lako pristupačni za rad i ideje.
Tacno tako...za neke nadredjene ces ginuti, a za neke ces samo otaljavati...prema nekim istrazivanjima je plata tek na petom ili sestom mjestu sto se tice prioriteta za rad u odredjenoj firmi...na platu se naviknes i onda ti ona poslije nekog vremena i nije neki kljucni kriterij za zadovoljstvo, vise ti dodje kao utjeha...a valjda bi trebalo biti samo po sebi razumljivo da je redovna...
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#28343 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Mariella »

moonca wrote: 13/02/2020 21:35 Kako da ga stimulishe.

Ako je u mogucnosti da nalazi poslove i drzi radnike zaposlene-- s time i sigurna isplata dohodka- sta vise treba.

Dobrom radniku bi treblo izac u susret- ako je u nekom problemu/ privatnom/ fonanancijskom... i bude, u manjim firmama - gdje je atmosfera opustenija.
Nadam se na ti nisi nekome sef :run: Samo plata i sta vise radniku treba :shock:
Kakve mi veze ima plata ako moram da radim ko konj, ako sam uvijek pod stresom, ako je atmosfera toksicna, i ako se ocekuje da sljedecih 40 godina ostanem na istoj poziciji radeci istu stvar. Bolje raditi za manje pare pod normalnijim uslovima.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#28344 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Tomahawk11 »

vjesticanametli wrote: 13/02/2020 15:22 :mrgreen: khm
Ja imam 1 dan bolovanja :lol:
Ma nije im uopste ofirno :-) ja ne bih mogla nema saMse
Pih, 0 dana :diva:

I sa gipsom na nozi dolazio na posao :D

Nisam morao, da podvučem, ali da budem u stanu nema šanse :oops:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#28345 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

Mariella wrote: 14/02/2020 13:25
moonca wrote: 13/02/2020 21:35 Kako da ga stimulishe.

Ako je u mogucnosti da nalazi poslove i drzi radnike zaposlene-- s time i sigurna isplata dohodka- sta vise treba.

Dobrom radniku bi treblo izac u susret- ako je u nekom problemu/ privatnom/ fonanancijskom... i bude, u manjim firmama - gdje je atmosfera opustenija.
Nadam se na ti nisi nekome sef :run: Samo plata i sta vise radniku treba :shock:
Kakve mi veze ima plata ako moram da radim ko konj, ako sam uvijek pod stresom, ako je atmosfera toksicna, i ako se ocekuje da sljedecih 40 godina ostanem na istoj poziciji radeci istu stvar. Bolje raditi za manje pare pod normalnijim uslovima.
Ti radis ko konj , pod stresom, itd---- neko taj isti posao radi -lezerno, bez stresa itd... dakle-- radis za ono za sta si tu... povisice idu -godisnje ili u vidu bonusa- to nema veze s ovim i cemu pisemo.

Sto su tebi nenormalni uslovi , nekome su sasvim s ocekivanim--

:)
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#28346 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Mariella »

moonca wrote: 14/02/2020 13:36
Mariella wrote: 14/02/2020 13:25
moonca wrote: 13/02/2020 21:35 Kako da ga stimulishe.

Ako je u mogucnosti da nalazi poslove i drzi radnike zaposlene-- s time i sigurna isplata dohodka- sta vise treba.

Dobrom radniku bi treblo izac u susret- ako je u nekom problemu/ privatnom/ fonanancijskom... i bude, u manjim firmama - gdje je atmosfera opustenija.
Nadam se na ti nisi nekome sef :run: Samo plata i sta vise radniku treba :shock:
Kakve mi veze ima plata ako moram da radim ko konj, ako sam uvijek pod stresom, ako je atmosfera toksicna, i ako se ocekuje da sljedecih 40 godina ostanem na istoj poziciji radeci istu stvar. Bolje raditi za manje pare pod normalnijim uslovima.
Ti radis ko konj , pod stresom, itd---- neko taj isti posao radi -lezerno, bez stresa itd... dakle-- radis za ono za sta si tu... povisice idu -godisnje ili u vidu bonusa- to nema veze s ovim i cemu pisemo.

Sto su tebi nenormalni uslovi , nekome su sasvim s ocekivanim--

:)
Jel hoces da kazes, kad je uposlenik pod stresom to je samo do njega?
I da je pitanje toga samo da nadjes budalu kojoj ce i najgori uslovi biti "ocekivani" pa se nece puno zaliti :D Daj sta das
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#28347 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

Mariella wrote: 14/02/2020 14:27 Jel hoces da kazes, kad je uposlenik pod stresom to je samo do njega?
I da je pitanje toga samo da nadjes budalu kojoj ce i najgori uslovi biti "ocekivani" pa se nece puno zaliti Daj sta das
Da.

On - neko- firma- nude posao - opisan - na tebi je da ga prihvatis. Da li si u situaciji da kazes -daj sta das --ili- ne moze me, malo platiti koliko ja mogu malo raditi je opet do tebe, mene, bilo koga ko to tako shvata.
User avatar
dale cooper
Posts: 28459
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#28348 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by dale cooper »

MarlboroGold wrote: 14/02/2020 07:36 To ti malo prosipaš TRUMPizaciju :mrgreen:
Ovo je čini mi se klasični primjer onoga što zovu nastup sa pozicije privilegiranosti. :mrgreen:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#28349 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Bodkin »

Hendrix wrote: 13/02/2020 21:14
Nisrin wrote: 13/02/2020 11:20 Da, upravo govorim o ljudima koji kada kihnu, uzimaju bolovanje...ja ako bas opravdanje objektivno imam, naravno da necu doci na posao!

Danas je uobicajeno postalo da ljudi lazu, jer kod nas je najlakse otvoriti bo u dogovoru sa ljekarom...Nije se jednom desilo da neko uzme BO, a ode negje na put, ili ga sefovi sretnu u trznom centru, restoranu i sta znam :D
Kako je napisala @dobar osjecaj , neki bas max koriste i to im prolazi...nije to samo kod nas, vidim da ni vani nije mnogo bolja situacija! :D
Fol je da to tvoje radnicko postenje i predan rad niko nece cjeniti, niko jos nikad nije dozivio od sefa da mu kaze "e svaka cast, svi ovi foliraju a ti radis predano, evo ti veca plata". Jer ako to prizna onda je los menadzer...kako je dozvolio da radnici zabusavaju...itd itd.

Nema od tog postenja nista, to je tako otkako je pojam firme nastao. Ja to dozivljavam od pocetka rada i evo 15 godina cekam da neko nekad provali folirante....nista...zivot ide dalje a ti skupljaj dane bolovanja neiskoristene. Mislis da ce firma propasti ako uzmes da bolovanja...lazni ili stvarni? Da ikoga ustvari briga za to?

Ja sam promjenio plocu i uzmem svako malo jedan dan, boli me stomak...nisam dobar...svejedno, niko se i ne pomakne za to. Zasto bi ja nekome poklonio dane koji mi pripadaju zakonom samo zato sto sam ja posten i predan radnik? Nema ba od toga nista, ako ne iskoristis sistem...sistem ce iskoristiti tebe. Pogotovo u Bosni.
Sta znaci zabusavaju? Osim ako nisi u nekom top consultingu, svaka firma ima prosjecne radnike. Apsolutno svaka ima i neradnike, i slabije radnike, i gluplje inone na pogresnom mjestu pa tako i one sto se ubijaju od posla i rade za troje

To zavisi od tipa osobe. Ja ne bih mogao svako malo na bolovanje ili ubijati vrijeme na poslu.
Imao sam srece da se moj rad ponekad prepoznao pa sam dobijao lijepe stvari. U drugim slucajevima nije i jebiga. To je tako u zivotu
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#28350 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by cendlerbing »

Nije problem kad firma ima i zabušante i vrijedne radnike, problem je kad se zabušanti više cijene od vrijednih radnika.
Post Reply