Wizz air

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#3851 Re: Wizz air

Post by Dope_Man »

missCorduroy wrote: 20/09/2022 21:08 Da li je neko nedavno koristio London kao tranzit za drugu destinaciju u EU? Konkretno trebala bih da putujem u Lisabon na konferenciju, i ima super ruta Sarajevo - London - Lisabon. Citala sam o vizama za tranzit i kada popunim upitnik, ispadne da mi treba viza za tranzit (ocekivano), ali je naznaceno:

You may be eligible to transit without a visa if:
- you arrive and depart by air
- have a confirmed onward flight that leaves on the day you arrive or before midnight on the day after you arrive
- have the correct documents for your destination (eg a visa for that country)

Presjedanje je na istom aerodromu, i razlika izmedju letova je par sati (prije ponoci), tako da tehnicki ispunjavam prva dva uslova i mogla bih pokazati sve papire (avio karte, smjestaj, karte za konferenciju). Treci je svakako nebitan jer nam ne treba viza za Portugal.
Pa me zanima da nije neko imao slicno iskustvo ili poznaje nekoga ko jeste? Kontaktirala sam i WizzAir office u Tz, rekose kao da ne treba, ali nesto nisam jos uvijek ubijedila samu sebe da cu moci proci. Proces za vizu traje trenutno 7 sedmica, tako da nema teoretske sanse da dobijem vizu na vrijeme ukoliko bih sutra aplicirala.
U tvom slucaju ti ne treba, samo naravno ne pomisljaj da izadjes sa aerodroma jer onda bi to promijenilo stvari.
missCorduroy
Posts: 5
Joined: 20/09/2022 20:04

#3852 Re: Wizz air

Post by missCorduroy »

Dope_Man wrote: 21/09/2022 09:46
missCorduroy wrote: 20/09/2022 21:08 Da li je neko nedavno koristio London kao tranzit za drugu destinaciju u EU? Konkretno trebala bih da putujem u Lisabon na konferenciju, i ima super ruta Sarajevo - London - Lisabon. Citala sam o vizama za tranzit i kada popunim upitnik, ispadne da mi treba viza za tranzit (ocekivano), ali je naznaceno:

You may be eligible to transit without a visa if:
- you arrive and depart by air
- have a confirmed onward flight that leaves on the day you arrive or before midnight on the day after you arrive
- have the correct documents for your destination (eg a visa for that country)

Presjedanje je na istom aerodromu, i razlika izmedju letova je par sati (prije ponoci), tako da tehnicki ispunjavam prva dva uslova i mogla bih pokazati sve papire (avio karte, smjestaj, karte za konferenciju). Treci je svakako nebitan jer nam ne treba viza za Portugal.
Pa me zanima da nije neko imao slicno iskustvo ili poznaje nekoga ko jeste? Kontaktirala sam i WizzAir office u Tz, rekose kao da ne treba, ali nesto nisam jos uvijek ubijedila samu sebe da cu moci proci. Proces za vizu traje trenutno 7 sedmica, tako da nema teoretske sanse da dobijem vizu na vrijeme ukoliko bih sutra aplicirala.
U tvom slucaju ti ne treba, samo naravno ne pomisljaj da izadjes sa aerodroma jer onda bi to promijenilo stvari.
Ma kakvi, drazi mi je suncani Lisabon :-D Hvala puno!
User avatar
gentoo
Posts: 3288
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#3853 Re: Wizz air

Post by gentoo »

missCorduroy wrote: 22/09/2022 14:37
Dope_Man wrote: 21/09/2022 09:46

U tvom slucaju ti ne treba, samo naravno ne pomisljaj da izadjes sa aerodroma jer onda bi to promijenilo stvari.
Ma kakvi, drazi mi je suncani Lisabon :-D Hvala puno!
Samo pazi, zvanicno Wizz ti nece prodati tu kartu jer kod njih ne postoji to 2nd leg itd niti mozes kupiti kartu SJJ-LIS. Sto opet moze da znaci da ce ti traziti UK vizu u pasosu prije nego te i puste u avion za London. To sto ces ti presjedati i neces napustiti aerodrom nista ne znaci za Wizz koji mozda ima pravila od UK border da prima samo putnike sa UK vizom.
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#3854 Re: Wizz air

Post by Tango556 »

Pitanje je da li je to tranzitni let, prvo sto wizz to ne nudi, to znaci da ces morati uzeti prtljag, otici na check in i onda se ponovo ukrcati,za to ti mogu vizu traziti. Ja mislim da ti je ovo bas risky I da moze biti problema.
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#3855 Re: Wizz air

Post by Seawolf »

Tango556 wrote: 22/09/2022 14:55 Pitanje je da li je to tranzitni let, prvo sto wizz to ne nudi, to znaci da ces morati uzeti prtljag, otici na check in i onda se ponovo ukrcati,za to ti mogu vizu traziti. Ja mislim da ti je ovo bas risky I da moze biti problema.
Nije risky, nego je bez UK vize ovo nemoguće izvesti.

Da bi nešto bilo tranzitni let, putnik mora imati boarding kartu za let Luton - Lisabon u trenutku kada krene na ukrcavanje u avion na tuzlanskom aerodromu, a to u ovom slučaju nije moguće.

Trebat će tražiti neki drugi način da se preveze do Lisabona.
akcija007
Posts: 2852
Joined: 17/05/2008 23:50

#3856 Re: Wizz air

Post by akcija007 »

Ne pokusavaj preko Londona bez vize da ides. Ili ce te u Sarajevu odmah skunuti s leta za London ili ce te u Londonu odmah deportovati nazad .
Trazi karte na Austrianu Lufthansu ili Turkishu preko Beca ili Frankfurta ili Istanbula i budi mirna
missCorduroy
Posts: 5
Joined: 20/09/2022 20:04

#3857 Re: Wizz air

Post by missCorduroy »

Ali imala bih boarding pass za Lisabon kada sletim u London, jer je let za Lisabon isti dan, tako da kada radim checkin, radim za oba leta i vec imam boarding pass za oba leta. Ista stvar i u povratku. A check-in necu raditi, jer ce biti dovoljan carry-on.
Uz sve ovo, apsolutno sam svjesna da je risky.
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#3858 Re: Wizz air

Post by Seawolf »

missCorduroy wrote: 26/09/2022 08:48 Ali imala bih boarding pass za Lisabon kada sletim u London, jer je let za Lisabon isti dan, tako da kada radim checkin, radim za oba leta i vec imam boarding pass za oba leta. Ista stvar i u povratku. A check-in necu raditi, jer ce biti dovoljan carry-on.
Uz sve ovo, apsolutno sam svjesna da je risky.
Jesi li baš sigurna da ćeš u Sarajevu moći dobiti boarding pass i za let Luton - Lisabon?
missCorduroy
Posts: 5
Joined: 20/09/2022 20:04

#3859 Re: Wizz air

Post by missCorduroy »

Seawolf wrote: 26/09/2022 09:07
missCorduroy wrote: 26/09/2022 08:48 Ali imala bih boarding pass za Lisabon kada sletim u London, jer je let za Lisabon isti dan, tako da kada radim checkin, radim za oba leta i vec imam boarding pass za oba leta. Ista stvar i u povratku. A check-in necu raditi, jer ce biti dovoljan carry-on.
Uz sve ovo, apsolutno sam svjesna da je risky.
Jesi li baš sigurna da ćeš u Sarajevu moći dobiti boarding pass i za let Luton - Lisabon?
Pa radim online check-in. Mislim tako sam uvijek radila za sve wizz letove, i onda mi je sve na telefonu u njihovoj aplikaciji. Mislim jasno je meni kao dan da su to dva neovisna leta, igrom slucaja isti prevoznik. Sutra ujutro ima let iz Sarajeva, kontam da odem na aerodrom pa da ih pitam hoce li pustiti. Jer jedno je ako oni odmah nece pustiti, a drugo je ako oni puste ali onda treba border control u Londonu da uvazi (ili ne) moje dokaze da idem dalje.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#3860 Re: Wizz air

Post by Ajatolah_ »

missCorduroy wrote: 26/09/2022 10:41
Seawolf wrote: 26/09/2022 09:07
Jesi li baš sigurna da ćeš u Sarajevu moći dobiti boarding pass i za let Luton - Lisabon?
Pa radim online check-in. Mislim tako sam uvijek radila za sve wizz letove, i onda mi je sve na telefonu u njihovoj aplikaciji. Mislim jasno je meni kao dan da su to dva neovisna leta, igrom slucaja isti prevoznik. Sutra ujutro ima let iz Sarajeva, kontam da odem na aerodrom pa da ih pitam hoce li pustiti. Jer jedno je ako oni odmah nece pustiti, a drugo je ako oni puste ali onda treba border control u Londonu da uvazi (ili ne) moje dokaze da idem dalje.
U teoriji, to što planiraš bi bilo moguće pod uslovima da nemaš čekiran prtljag, da možeš dobiti online boarding kartu, i da si 100% sigurna će ovi u Sarajevu (i u povratku iz Lisabona) biti dovoljno fini da te puste na let u državu za koje nemaš dokumente na ulazak.

Ali u tvom slučaju, ideš na aerodrom Luton koji ne nudi tranzit i sve putnike u dolaksu prebacuje na pasošku kontrolu: https://www.london-luton.co.uk/to-and-f ... passengers Tako da na ovaj aerodrom konkretno ne možeš bez dodatnih dokumenata.

Za tvoj slučaj, Velika Britanija izdaje tranzitne vize za putnike koji se neće zadržavati duže od dan i imaju kartu, mislim da je dosta jeftinija od "prave" vize i vjerovatno se brže lakše izdaje: https://www.gov.uk/transit-visa
missCorduroy
Posts: 5
Joined: 20/09/2022 20:04

#3861 Re: Wizz air

Post by missCorduroy »

Ajatolah_ wrote: 26/09/2022 11:01
missCorduroy wrote: 26/09/2022 10:41

Pa radim online check-in. Mislim tako sam uvijek radila za sve wizz letove, i onda mi je sve na telefonu u njihovoj aplikaciji. Mislim jasno je meni kao dan da su to dva neovisna leta, igrom slucaja isti prevoznik. Sutra ujutro ima let iz Sarajeva, kontam da odem na aerodrom pa da ih pitam hoce li pustiti. Jer jedno je ako oni odmah nece pustiti, a drugo je ako oni puste ali onda treba border control u Londonu da uvazi (ili ne) moje dokaze da idem dalje.
U teoriji, to što planiraš bi bilo moguće pod uslovima da nemaš čekiran prtljag, da možeš dobiti online boarding kartu, i da si 100% sigurna će ovi u Sarajevu (i u povratku iz Lisabona) biti dovoljno fini da te puste na let u državu za koje nemaš dokumente na ulazak.

Ali u tvom slučaju, ideš na aerodrom Luton koji ne nudi tranzit i sve putnike u dolaksu prebacuje na pasošku kontrolu: https://www.london-luton.co.uk/to-and-f ... passengers Tako da na ovaj aerodrom konkretno ne možeš bez dodatnih dokumenata.

Za tvoj slučaj, Velika Britanija izdaje tranzitne vize za putnike koji se neće zadržavati duže od dan i imaju kartu, mislim da je dosta jeftinija od "prave" vize i vjerovatno se brže lakše izdaje: https://www.gov.uk/transit-visa

Mislim da bi tehnicki bilo sve izvodivo da aerodrom ima tranzit area, ali ovo je kao da sletis u Tz ili Sa, tehnicki nemaju me gdje smjestiti i da me puste. Šteta :) Nista, hvala svima.
al-em
Posts: 3119
Joined: 01/03/2014 00:26

#3862 Re: Wizz air

Post by al-em »

Rijesio sve. Hvala. :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3863 Re: Wizz air

Post by SmokingMan »

Šta je ovo sa letom iz Ciriha?

Image
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#3864 Re: Wizz air

Post by Seawolf »

Magla.

Drugi pokušaj je bio O.K.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3865 Re: Wizz air

Post by SmokingMan »

Vidim pustili SMATSA da odradi svoj dio posla. :bih:
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#3866 Re: Wizz air

Post by Seawolf »

Da, njihov Beechcraft King Air 350, za kalibraciju opreme za kontrolu letenja.
MinistarKulture
Posts: 304
Joined: 29/06/2021 11:05
Location: K2

#3868 Re: Wizz air

Post by MinistarKulture »

User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1958
Joined: 13/07/2016 11:10

#3869 Re: Wizz air

Post by sve_ovo_ja »

MinistarKulture wrote: 05/10/2022 14:34
Sezonska odluka?
Ne znam, ali nadam se da je tako. Valjalo bi kada bi opet od marta/aprila otvorili.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#3870 Re: Wizz air

Post by skafiskafsnjak »

sve_ovo_ja wrote: 05/10/2022 14:35
MinistarKulture wrote: 05/10/2022 14:34

Sezonska odluka?
Ne znam, ali nadam se da je tako. Valjalo bi kada bi opet od marta/aprila otvorili.
A neshto kontam da je za stalno...budemo.vidjeli
elk
Posts: 2800
Joined: 14/08/2006 12:03

#3871 Re: Wizz air

Post by elk »

Nema mi logike ovo. Puni avioni uvijek bili :?
MinistarKulture
Posts: 304
Joined: 29/06/2021 11:05
Location: K2

#3872 Re: Wizz air

Post by MinistarKulture »

skafiskafsnjak wrote: 05/10/2022 14:36
sve_ovo_ja wrote: 05/10/2022 14:35
Ne znam, ali nadam se da je tako. Valjalo bi kada bi opet od marta/aprila otvorili.
A neshto kontam da je za stalno...budemo.vidjeli
I prosle su godine koliko se sjecam prekinuli letove u ovo doba godine, pa ih opet uspostavili u martu
elk
Posts: 2800
Joined: 14/08/2006 12:03

#3873 Re: Wizz air

Post by elk »

Nisu prekidali mislim
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#3874 Re: Wizz air

Post by skafiskafsnjak »

MinistarKulture wrote: 05/10/2022 14:43
skafiskafsnjak wrote: 05/10/2022 14:36

A neshto kontam da je za stalno...budemo.vidjeli
I prosle su godine koliko se sjecam prekinuli letove u ovo doba godine, pa ih opet uspostavili u martu
Iz Sarajeva za Memingen nisu. Mozda druge destinacije
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2827
Joined: 14/01/2019 04:56

#3875 Re: Wizz air

Post by Porodice Foht »

skafiskafsnjak wrote: 05/10/2022 14:36
sve_ovo_ja wrote: 05/10/2022 14:35
Ne znam, ali nadam se da je tako. Valjalo bi kada bi opet od marta/aprila otvorili.
A neshto kontam da je za stalno...budemo.vidjeli
Nigdje nisu rekli da je privremeno. Nesto se valja iza brda. Tuzla ce ponovo podici promet s novim linijama sto se cinilo i logicnim, ali im je nemusto objasnjenje za Sarajevo. Nis ne kontam sta bi mogli biti pravi razlozi. :?
Post Reply