Burek sa sirom ili sirnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11507
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#301 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by japin_mutapi »



ogladnio sam
odoh mlatnut pola kile bureka
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#302 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Toffee karamela »

Toto wrote:Pite BiH...

iz kog si ovo kuhara prepisao, molim te otkrij nam

dalje, odakle se na ovoj listi nađoše klepe, kadaif, ružice...?

nije da ne vjerujem da sve ovo postoji, od sela do sela se jelovnik promijeni, osobito po posavini, sarajlije su nula prema njima kad je gurmanluk u pitanju
User avatar
Toto
Posts: 8097
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#303 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Toto »

Toffee karamela wrote:
Toto wrote:Pite BiH...
iz kog si ovo kuhara prepisao, molim te otkrij nam
dalje, odakle se na ovoj listi nađoše klepe, kadaif, ružice...?
nije da ne vjerujem da sve ovo postoji, od sela do sela se jelovnik promijeni, osobito po posavini, sarajlije su nula prema njima kad je gurmanluk u pitanju
Disertacija mr Alije Lakišića. Ima *.pdf verzija na netu. Reklo bi se da je nisi čitala. Šteta. Ovaj spisak je zbrdazdolisan.Dalo bi se dosta toga prodiskutavati. Možda ima uljeza. Pita je svjetska kuturna (gastronomsska) baština. Postoji šira definicia pite, pa može doći do nekih zabuna (klepe). Postoje slatke pite (ružice, kadaif).
Ovo je BiH kolekcija pita a ne sarajevska. A u pravu si za moderne sarajlije. Nula bodova, a kakvih je tu nekad bilo gurmanluka i akšamluka.
Sve su "nulovali". Kao sve počinje od njih. Evo slavimo 828 godina Povelje Kulina bana a sarajlije se ni po prknu počešat. :D Je li nešto starije od Opštine Stri grad i Centar: oni se prave mrtvi.To je ko seljački. Ono jeste:ne možeš svake god isto slavlje pravit.
mali_balon
Posts: 11230
Joined: 12/09/2012 09:57

#304 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by mali_balon »

Toto wrote:
Toffee karamela wrote:
Toto wrote:Pite BiH...
iz kog si ovo kuhara prepisao, molim te otkrij nam
dalje, odakle se na ovoj listi nađoše klepe, kadaif, ružice...?
nije da ne vjerujem da sve ovo postoji, od sela do sela se jelovnik promijeni, osobito po posavini, sarajlije su nula prema njima kad je gurmanluk u pitanju
Disertacija mr Alije Lakišića. Ima *.pdf verzija na netu. Reklo bi se da je nisi čitala. Šteta. Ovaj spisak je zbrdazdolisan.Dalo bi se dosta toga prodiskutavati. Možda ima uljeza. Pita je svjetska kuturna (gastronomsska) baština. Postoji šira definicia pite, pa može doći do nekih zabuna (klepe). Postoje slatke pite (ružice, kadaif).
Ovo je BiH kolekcija pita a ne sarajevska. A u pravu si za moderne sarajlije. Nula bodova, a kakvih je tu nekad bilo gurmanluka i akšamluka.
Sve su "nulovali". Kao sve počinje od njih. Evo slavimo 828 godina Povelje Kulina bana a sarajlije se ni po prknu počešat. :D Je li nešto starije od Opštine Stri grad i Centar: oni se prave mrtvi.To je ko seljački. Ono jeste:ne možeš svake god isto slavlje pravit.
Pa za SDA BiH pocinje postojati od 1463 do 1878 onda su do 1991 BiH upravljale mracne sile dok SDA nije upalila svjetlo i rastjerala te mracne sile


NA temu, u BLazuju u kafani previla, kod amira (prije bihamka na desnoj strani kada se ide prema mostaru) pita za 10
a i burek
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#305 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by sheilak »

ja sam u zg trazila burek sa sirnicom. i ovo sad bez zeze, nisam htjela njih za*ebavati, a u zadnjem trenutku se trgnula, kao ono, e necete tako. :Di izleti to :D nasmijala se prodavacica u dubravici.

al de vise dosta s tim. bitno je da je pita dobra.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#306 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Sara03 »

:D

User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#307 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by sadie_forever »

shbc wrote:Ubjedljivo mi je najmrzi argument "na turskom burek znaci pita". Sta me boli briga koji je prijevod sa turskog. Nit zivim u Turskoj nit pricam taj jezik. I na njemackom "kurz" znaci "kratak" pa ne hodam ulicom i ne govorim "pokupila mi se majica poslije pranja, sad mi kurcevita".

A na kraju krajeva, Turci, niti bilo ko drugi, pitu s glave ne znaju napraviti. Barem ne neku koja je u pola dobra kao bosanska. Da, bosanska, jer onaj napravi insinuaciju da samo Bosnjaci pametuju oko ovoga. Ne. Jedina stvar u kojoj su svi drzavljani BiH istinski na istoj strani je ova. Svadjaju se itekako Banjalucani i Mostarci sa Purgerima i Beogradjanima oko izraza.

ma evo sandzaklije prave ko i mi pa kazu burek sa sirom,albanci takodjer

jedino kod nas u Bosni je burek samo sa mesom,a da jebe jez jeza,nismo samo mi izmislili burek ima ga svugdje na bvisim otomanskim muslimanskim mjestima(jest cudno sto je vezan za vjeru,ali je tako jer vidim ni srbi ga ne prave kao mi i sandze :D)
User avatar
Toto
Posts: 8097
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#308 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Toto »

zašto mi za svo pite imamo svoj naziv, a za pitu s mesom koristimo turski?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#309 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by sadie_forever »

Toto wrote:zašto mi za svo pite imamo svoj naziv, a za pitu s mesom koristimo turski?
kako ko,evo moja mama ne koristi burek,za nju je to pita od mesa,a burek je ono sto jedes u buregdzinici,,,ali pravo domace je pita od mesa
User avatar
Toto
Posts: 8097
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#310 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Toto »

može li zavičaj tvoje majke biti reprezentativni uzorak za bih?
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#311 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by orinoco »

Toto wrote:zašto mi za svo pite imamo svoj naziv, a za pitu s mesom koristimo turski?
Pita sa sirom - sirnica
Pita sa zeljem - zeljanica- Zašto nije zeljnica
Pita sa krompirom - krompiruša. Zašto nije krompirnica
Pita s tikvom - tikvenica. Zašto nije tikvica
Pita s mesom - burek. Zašto nije mesnica

Najbolji bi bio naziv bosanski burek
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#312 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by SmokingMan »

japin_mutapi wrote:Image
Uvijek sam mrzio pitu iz ovakve tepsije,nikada se ne zapeče dovoljno dobro na dnu,bude mi nekako knjecava,dok korica na vrhu fino porumeni.Još kada neko ne zna razviti tanku jukfu,tačno bi je zafrljacio kroz prozor,bez kajanja....
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#313 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by sadie_forever »

Toto wrote:može li zavičaj tvoje majke biti reprezentativni uzorak za bih?
A koji moze? sarajevski'?
User avatar
Toto
Posts: 8097
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#314 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Toto »

Može većina "zavičaja".
Tvoja majka je u pravu: ono što nam nude u burekdžinicama je najmanje burek. To ne znači da zbog toga moramo mijenjati tradicionalne nazive.
Burekdžinice su otvarane sedamdesetih godina dvadesetog vijeka i nisu imale nikakav uticaj na tradicionalnu gastronomiju.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#315 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by triconja »

Toto wrote:Može većina "zavičaja".
Tvoja majka je u pravu: ono što nam nude u burekdžinicama je najmanje burek. To ne znači da zbog toga moramo mijenjati tradicionalne nazive.
Burekdžinice su otvarane sedamdesetih godina dvadesetog vijeka i nisu imale nikakav uticaj na tradicionalnu gastronomiju.
Burekdzinica, radi te rijeci sam dobio 1 iz diktata u osnovnoj :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#316 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Edin H. »

triconja wrote:
Toto wrote:Može većina "zavičaja".
Tvoja majka je u pravu: ono što nam nude u burekdžinicama je najmanje burek. To ne znači da zbog toga moramo mijenjati tradicionalne nazive.
Burekdžinice su otvarane sedamdesetih godina dvadesetog vijeka i nisu imale nikakav uticaj na tradicionalnu gastronomiju.
Burekdzinica, radi te rijeci sam dobio 1 iz diktata u osnovnoj :lol:
Sjedi 1 :D
User avatar
Toto
Posts: 8097
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#317 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Toto »

triconja wrote: Burekdzinica, radi te rijeci sam dobio 1 iz diktata u osnovnoj :lol:
Što? Nisi znao albanski? :D :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#318 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by triconja »

Toto wrote:
triconja wrote: Burekdzinica, radi te rijeci sam dobio 1 iz diktata u osnovnoj :lol:
Što? Nisi znao albanski? :D :lol:
Pa bila nastavnica malo na svoju ruku :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#319 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by triconja »

Edin H. wrote:
triconja wrote:
Toto wrote:Može većina "zavičaja".
Tvoja majka je u pravu: ono što nam nude u burekdžinicama je najmanje burek. To ne znači da zbog toga moramo mijenjati tradicionalne nazive.
Burekdžinice su otvarane sedamdesetih godina dvadesetog vijeka i nisu imale nikakav uticaj na tradicionalnu gastronomiju.
Burekdzinica, radi te rijeci sam dobio 1 iz diktata u osnovnoj :lol:
Sjedi 1 :D
Ma pusti bolan, znam kako se pise jer poslije te jedinice naucio sam za sekund :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#320 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Edin H. »

triconja wrote: Sjedi 1 :D
Ma pusti bolan, znam kako se pise jer poslije te jedinice naucio sam za sekund :lol:[/quote]

Ma znam da znas, nego mi smijesno sto si napisao. :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#321 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by triconja »

Edin H. wrote:
triconja wrote: Sjedi 1 :D
Ma pusti bolan, znam kako se pise jer poslije te jedinice naucio sam za sekund :lol:
Ma znam da znas, nego mi smijesno sto si napisao. :D[/quote]
Ziva istina :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#322 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Edin H. »

triconja wrote:
Edin H. wrote:
triconja wrote: Sjedi 1 :D
Ma pusti bolan, znam kako se pise jer poslije te jedinice naucio sam za sekund :lol:
Ma znam da znas, nego mi smijesno sto si napisao. :D
Ziva istina :lol:[/quote]

Jeste li imali u diktatu cevape I cevabdzinicu? :D

Ima ih masa, pogresno napisano na reklami. :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#323 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by triconja »

Edin H. wrote:
Jeste li imali u diktatu cevape I cevabdzinicu? :D

Ima ih masa, pogresno napisano na reklami. :D
Naravno, ja zapamtio burekdzinica (sa reklame) i tako i napisem :lol: . Razvojem interneta ima sve manje i manje tih "gresaka" :lol:
User avatar
Toto
Posts: 8097
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#324 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Toto »

Kad sam ja pošo u školu nije ni bilo burekdžinica(1965), pa se nije imalo gdje naučiti. :mrgreen: :lol: Tek poslije su uvodili neka pravila- ali bijaše kasno. Kad jednom naopako naučiš: hiljadu diktata ne ispravi.
:lol:
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#325 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by -Ekser- »

Ono što mi zovemo pita sa sirom tj. sirnica, to je zapravo burek sa sirom, jer pita sa sirom je širok pojam, pošto postoji npr. i američka pita sa sirom, koja se razlikuje od naše, a isto se zove pita sa sirom, samo što je drugačija od naše.
Post Reply