Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Šta bi(ste) Vi učinili?

1. "Patriotski" ostali u BiH i propali
10
42%
2. "Izdajnički" zamjenili BiH drugom državom i uspjeli
14
58%
 
Total votes: 24

Pjanic15
Posts: 2087
Joined: 27/04/2014 15:31
Location: www.klix.cc/_BHtubeTV
Contact:

#1 Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Pjanic15 »

http://www.klix.ba/sport/tenis/dea-herd ... /140918099

Nakon čitanja članka o Dei Hardželaš, jednog u moru slučajeva mladih talentovanih ljudi koji se bore da uspiju sa domaćeg terena, ove nam napaćene BiH, šta biste Vi uradili da ste na mjestu takvih. Da li bi ostali u ovoj državi, nikada ne ostvarivši napredak i uspjeh koji ste mogli da je bilo sredstava, što bi se kod našeg naroda okarakterisalo kao "patriotski, ponosni, častan" čin. Ili bi ipak zamjenili boje i ime neke druge države kako bi uspjeli jer trećeg izbora nije bilo, te tako od strane našeg naroda zauvijek ostali obilježeni kao "izdajnici, pobjegulje, prodane duše". Kraće rečeno, kao u anketi, da li bi propali "patriotski" ili uspjeli "izdajnički" ? Ili ako ste već učinili nešto od navedenog, podjelite iskustva.

:hmpf:
Last edited by Pjanic15 on 18/09/2014 19:47, edited 1 time in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#2 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by dječak sa šibicama »

Primjer ti bas i nije adekvatan, tenisom se naime bave uglavnom djeca iz imucnijih porodica. S obzirom na cijene teniske opreme, satova itd.

Tekst o Dei je, po meni, placen oglas vjerovatno od njenog oca, ili ko je vec financira.

Nebi li namakli sta para od drzave. Mozda grijesim, ali kako rekoh, teniseri nisu bas sirotinja. Gledam prilog iz Medjugorja, Cilic je imao privatni teren za tenis na imanju, dakle imucna porodica.

A sto se tice pitanja, drzava mi je tamo gdje mi je dobro. Neka idu ljudi gdje mogu uspjeti. Ne zivi se od zastave i grba.
Pjanic15
Posts: 2087
Joined: 27/04/2014 15:31
Location: www.klix.cc/_BHtubeTV
Contact:

#3 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Pjanic15 »

dječak sa šibicama wrote:placen oglas vjerovatno od njenog oca, ili ko je vec financira.

Nebi li namakli sta para od drzave.
Ali ovaj dio mi je najjači, platili članak da bi pisali o sedamnaestogodišnjem talentu kako je potrebna pomoć državnih institucija. :lol:
Last edited by Pjanic15 on 18/09/2014 20:14, edited 1 time in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#4 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by dječak sa šibicama »

GraphicDesigner wrote:Nikad nisam niobzabto da drzava pomaze teniserima.
Ko ih jebe. Za mene oni samo sebe predstavljaju i nek se sami i izbore.
Pa 90% (ili i vise) njih na kraju postanu monegasani, da nebi placali porez.
Pjanic15
Posts: 2087
Joined: 27/04/2014 15:31
Location: www.klix.cc/_BHtubeTV
Contact:

#5 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Pjanic15 »

Dakle teniseri našem narodu ne trebaju, tačnije tenis općenito treba ugasiti, ok, šta je sljedeće, hoćemo o fudbalu, košarci, rukometu jel i tu treba biti imućan za opremu itd. ili i to da ugasimo?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#6 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by exliberal-ex »

Ides tamo gdje ti je bolje ...ako ti niko nece pomoc ovdje ali oce negdje drugo....nema razmisljanja...noge se fataj :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#7 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Ridjobrki »

Kol'ko para - tol'ko muzike.

Nit' im šta davati nit' se kititi njihovim uspjesima i to je to.

Znam dečka koji je sa 16 godina otišao u Katar jer ima potencijal da se razvije u dobrog odbojkaša. Budemo li ga gledali za koju godinu na Olimpijadi rondaćemo nacionalno o dečku kojem Bosna nije u srcu a da je ostao ovdje završio bi kao standardni cuger u rangu ostatka muške populacije svoje familije. Moj mali ima dvojno državljanstvo i sutra da hoće da u nečemu nastupa za Švedsku ja mu riječ ne bih rekao.

Prije deset godina sam drugačije razmišljao ali fakat više ne mogu funkcionirati na principu 'časno je za domovinu mrijeti' - ja bih ako ikako može da ta država tu i tamo pogine za mene, makar kad kakvu dozvolu ganjam da pare u nju unesem.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#8 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by JThomas »

grunf je davno, davno dao odgovor na ovo i sva slična pitanja... 8-)
User avatar
motorna_pila
Posts: 1422
Joined: 24/09/2013 04:00

#9 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by motorna_pila »

Cekajte...

Ako bi BH TELECOM ili bilo koja jaca kompanija ulozili u ovu DEU, stipendirali je ili sta vec..

Kakvu I tacnu korist bi imale te kompanije od ove mlade teniserke?

KAKVU? Samo da bi ona predstavljala BIH? Jel to?

Ili sam glup ili stvarno mislim da su to uzalud bacene pare...

Sent from my LT18i using Tapatalk 2
Pjanic15
Posts: 2087
Joined: 27/04/2014 15:31
Location: www.klix.cc/_BHtubeTV
Contact:

#10 Re: Propasti

Post by Pjanic15 »

motorna_pila wrote:Cekajte...

Ako bi BH TELECOM ili bilo koja jaca kompanija ulozili u ovu DEU, stipendirali je ili sta vec..

Kakvu I tacnu korist bi imale te kompanije od ove mlade teniserke?

KAKVU? Samo da bi ona predstavljala BIH? Jel to?

Ili sam glup ili stvarno mislim da su to uzalud bacene pare...

Sent from my LT18i using Tapatalk 2
To je sića i nedovoljno:
Od kompanija, samo je BH Telecom pomogao, ali to nije ni blizu dovoljno

Novac za odlazak na takmičenja i za kupovinu opreme osiguravaju njeni roditelji. Za veće uspjehe je neophodno više ulaganja.

"Moji roditelji uz velika odricanja uspijevaju zadovoljiti moje osnovne potrebe. Zbog nedostatka novca sam prisiljena igrati turnire u regiji, koji su mnogo jači, dok druge djevojke idu na udaljenije turnire i lakše osvajaju bodove te brzo napreduju na rang listi"
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Hajvan »

….

nisu Lije ni zaslužile državu…

uskoro ce ovo biti ili Srbija, ili Hrvatska- u zavisnosti u kojem ste geografskom kraju ovog geografskog pojma zvanog bosna…

tako je i najbolje

Lije su ionako otpad….


Želim ovoj perspektivnoj djevojci sve najolje…
bježi iz ove vukojebine i što dalje od Lija…
Lije(ba) su vanago.


i da, nek roditelji prodaju svu imovinu, ako toliko vrijedis i mislis da ces napredovati…

nek uloze sve sto imaju…
ako si perspektivna kako kažeš, stostruko ce se vratiti!
zar ne?
Pjanic15
Posts: 2087
Joined: 27/04/2014 15:31
Location: www.klix.cc/_BHtubeTV
Contact:

#12 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Pjanic15 »

Rekoh ako vas tenis ne interesuje jer ovo nije samo tema o tenisu, preskočite i možete birati drugo polje, fudbal, košarka, rukomet itd., tu je i obrazovanje, poslovanje i sl.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#13 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Zviz »

Glupa tema ko kamen! Katolici u BiH sebe vide kao vece Hrvate nego sto su Hrvati u Hrvatskoj a pravoslavci u BiH isto tako gldeaju kad je rijec o Srbiji.

Biti drzavljan HR, SRB, BIH, CG itd. ako je to uspjeh onda ga jebi.

Ako je nekome trn u oku sto nece da ima BiH drzavljanstvo, jer ima Njemacke, Danske, Norveske, Australije... sta da kazem, da nije bilo rata mozda i ta brojka bi bila za 80-90% manja.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#14 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Hajvan »

Pjanic15 wrote:Rekoh ako vas tenis ne interesuje, preskočite i možete birati drugo polje, fudbal, košarka, rukomet itd., tu je i obrazovanje, poslovanje i sl.
ne baš, ali me interesuje gdje idu pare prikupljene od poreza.
dakle i moje pare, pa ne mogu bas da idem gdje ti hoces da idem… kontaš?



što ima država s ovim?
što ja, moja dijeca, moja zena, majka, brat, sestra… imaju s tim?
zašto da se moje pare troše na "sufinasiranje" samo jedne osobe?
ja onda želim da se finasira Labudovo jezero u Mrduši Donjoj, kao i izgradnja 'Teatra Koza i Međeda' u Dejčićima.
hocu auto-put do Kalinovika, jebiga otamo sam rodom.
nema veze šo prema Kalinoviku prođe 12 ipo vozila dnevn u oba pravca.


ono što država mora je da obezbjedi infrastrukturu za dobrobit što vise njenih državljana (u ovom slucaju bilo bi fino da imamo vise parkova i u njima odžavanih terena za tenis, košarku, bocanje, dubljenje na glavi- svak nek se izbori za svoj domen); država takođe mora da stvori sistem za jednak ili gotovo jednak start svakom njenom građaninu….
a ovu Deu treba da finansiraju mecene, ljudi koji imau višak novca/profita a vole (u ovom slucaju) tenis i voljni su pomoci.

Takođe, država treba da omoguci poreske olaksice onima koji na bilo koji nacin pomazu drugima, sa striktnim meritima što to znaci kao i pod kojim uvjetima…

sve ostalo je "sadaka mentalitet" i naprđivanje…
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#15 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by lajkujMe »

U slucaju nase drzave sasvim razumijem nase mlade talente u sportu. Vecina njih je 100% svojim trudom i trudom familije dosla do neke razine. Da kad bi pitali bar za simbolicnu drzavnu pomoc drzava ne da im odgovori nego im uopste ne odgovori ili im kaze ko si sta si ti pomozi sam sebi.

Da kazem jos nesto nije najvaznije od drzave dobiti novac na ruke ne, drzava bi trebala da osigura dobre uslove za razvoj mladih sportista od sportskih terena/borislista, opreme, placena putovanja na takmicenja i razne druge organizacione elemente. Medjutim svi sportski savezi (osim NSBIH) su osiromaseni. Jedan Kosarkaski savez BIH mora da moljaka sopstvene igrace da im se posude novci za odlazak na pripreme, takmicenja i slicno. Tako je slucaj sa svim ostalim savezima u BIH.


NSBIH je jedini izuzetak ali u njihovom slucaju potrefili su sport u kojem se vrte milijarde a gdje i sitnije ribe dobivaju dobre gromade novca.


A sto se tice ostalih ljudi njih malo manje razumijem jer svugdje u svijetu moras da se boris da uspijes sopstvenim trudom, u nekim zemljama je lakse a u drugim teze. Dok sportiste mozemo gubiti obicne ljude pametne i vrijedne ljude ne smijemo jer cu radije izabrati jednog pametnog i vrijednog od Edina Dzeke.

Ja cvrsto vjerujem da manja skupina takvih ljudi moze ovu zemlju odvesti na daleko bolji put.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#16 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by dječak sa šibicama »

Uostalom, ako je veliki talent kakvom je predstavise, neka aplicira u cuvenu IMG akademiju Nicka Bollettieria, on je lud za najvecim teniskim talentima svijeta.

Tamo je Mala Mo, nasa vojvodjanka, napravila karijeru.

Ali prvo naci sponzore, privatne naravno, koji ce uloziti u nju i ocekivati povrat novca sa kamatama. Ali i za to, moras biti ekstra talent.
Ja prvi put cujem za ovu Deu.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#17 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Hajvan »

ovdjesu izgleda svi naucili da djeluju u sivoj zoni.

da li postoji Teniski Savez?
Kako se on finasira?
Da li i koliko godišnje novca dobiju od države<?
ukoliko da, na što se troše ta sredstva?
Na plate uposlenika Teniskog saveza, možda?
ukoliko da, što rade ti uposlenici tog saveza?
zašto ne lobiraju za više sredstava od prikupljenog poreza?
zašto ne lobiraju kod banaka koje posluju u BiH za povoljne kredite?

zašto ovo sve ovako blesavao nabrojah?
pa eto fino, nama kao mladom demokrtskom društvu fali MERITOKRATIJA…

što to u ovom slučaju znači vrlo je jednostavno!

evo i da imaju ta stredstva, što će se desiti ako Dea ne uspije?
ko ce biti odgovoran?
da li ce biti novca za Leu, Teu i Feu sledeci put da i one probaju nešto napraviti!

Ili je samo " daj meni paree. .. a đe su preeeee???!!!! daj meni, pare… samo meni"
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#18 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by TheMule »

Treba se naci covjek ili preduzece koje ce finansirati Deu, ne moze drzava jednu osobu finansirati. Naravno, trebalo bi pomoci donekle kroz savez tenisera, i to treba istraziti da se slucajno ne muti tu nesto s parama od poreza.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#19 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by jefferson »

Hajvan wrote:ovdjesu izgleda svi naucili da djeluju u sivoj zoni.

da li postoji Teniski Savez?
Kako se on finasira?
Da li i koliko godišnje novca dobiju od države<?
ukoliko da, na što se troše ta sredstva?
Na plate uposlenika Teniskog saveza, možda?
ukoliko da, što rade ti uposlenici tog saveza?
zašto ne lobiraju za više sredstava od prikupljenog poreza?
zašto ne lobiraju kod banaka koje posluju u BiH za povoljne kredite?

zašto ovo sve ovako blesavao nabrojah?
pa eto fino, nama kao mladom demokrtskom društvu fali MERITOKRATIJA…

što to u ovom slučaju znači vrlo je jednostavno!

evo i da imaju ta stredstva, što će se desiti ako Dea ne uspije?
ko ce biti odgovoran?
da li ce biti novca za Leu, Teu i Feu sledeci put da i one probaju nešto napraviti!

Ili je samo " daj meni paree. .. a đe su preeeee???!!!! daj meni, pare… samo meni"
Kao neko ko se kretao u tim vodama mogu ti samo reci da je konkretno marin Cilic bio finansiran iz tog istog TS BiH sve dok otac Cilic nije trazio da se njegovo dijete tretira drugacije od ostalih, iako tada nicim nije ukazivao da je bolji od Dodiga, Setkica itd.
Nigdje u svijetu niti jedan teniski saveze ne finansira kampove igrace itd. Ovdje je problem sto mi nemamo izradjen sistem odgovornosti, pa da privredni subjekti ucestvuju u sponzoriranju igraca. Posto je ovo drzava cevapa i fudbala, svi lete ka fudbalu.
ja ti samo mogu reci da je TS BiH znao Marinu Cilicu zadnji dinar dati da bi otisao na neko takmicenje.
Ali isto tako, TS BiH nece finansirati privatna Marinova putovanja, kaos to niti ejdan teniski savez ne finansira. Ili nadjes sponozra ili platis sam, ukljucujuci i ove akademije.
Inace razlog zbog kojeg igra Marin nije sto ga BiH nije podrzavala, nego sto familija Cilic iz principa nece da igra za BiH. Tu je sva mudrost ove situacije. Marin je igrao za BiH kada u HR timu nije bilo mjesta, jer je HR forsirala "prave" hrvate, tj. one iz HR. Kada je Marin odskocio (zahvaljujuci takodje i TS BiH) HR ga je pozvala, a familija Cilic je to objerucke prihvatila da konacno mali marin odigra za "svoju" domovinu.
Pjanic15
Posts: 2087
Joined: 27/04/2014 15:31
Location: www.klix.cc/_BHtubeTV
Contact:

#20 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Pjanic15 »

Mesud Pezer odlazi u Švedsku: Moju državu nije briga za sportiste
http://www.klix.ba/sport/nogomet/mesud- ... /131205085

Najbolji mladi atletičar Bosne i Hercegovine, bacač kugle i diska Mesud Pezer, odlaskom u Švedsku zaključio je do daljnjeg svoju karijeru i nastupe u Bosni i Hercegovini.

Sportista koji je napustio BiH zbog nemara države niže uspjehe
http://www.klix.ba/sport/sportista-koji ... /140219142
User avatar
FIDELCA
Posts: 887
Joined: 05/11/2013 20:06

#21 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by FIDELCA »

Danas se patriotizam ne placa, tako da... :D
User avatar
FIDELCA
Posts: 887
Joined: 05/11/2013 20:06

#22 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by FIDELCA »

JThomas wrote:grunf je davno, davno dao odgovor na ovo i sva slična pitanja... 8-)
mozes li ponoviti odgovor,nisam bio tad u kafani :mrgreen:
User avatar
Steph
Posts: 3204
Joined: 02/05/2013 19:37
Location: A cornered fox is more dangerous than a jackal!

#23 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Steph »

Jebo patriotizam.
User avatar
astala_vistala
Posts: 1423
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#24 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by astala_vistala »

Mladoj dami preporucujem da pod hitno napusti zemlju,i neka se bori pod zastavom neke druge drzave koja ce ulagati u nju,jer to joj je jedini izlaz s obzirom da joj treba sponzor.

Na stranu ona,ali Tenis je popularno zvani bijeli sport,sport kojim se bave imucni ljudi to jeste djeca iz bogatih porodica ovo za sitnu buraniju je fudbal ka gdje pukne da pukne dzekin stari je nekad bjezo sa kafe da je ne plati danas zgrade kupuju po sarajevu zivotna lutrija se okrece,i svak treba pokusati ali tenis je druga dimenzija i nije za ljude sa ovog podneblja.
User avatar
Butmiran
Posts: 9171
Joined: 28/01/2013 22:06

#25 Re: Propasti "patriotski" ili uspjeti "izdajnički" ?

Post by Butmiran »

Nevezano za ovaj slučaj, strašno me nervira kad raznorazni anonimusi počnu srati po državi kako ih ne pomaže itd.Onaj skijaš je bio neki, ode na Olimpijadu, bude predzadnji i ima obraza reći kako ga država ne pomaže. Mene da pošalju predzadnji bi bio i nađe se buniti nešto. (možda nije bio predzadnji, znam da su svi naši bili među zadnjim na Olimpijadi ali helenejse)

Što se tiče Dee i ostalih perspektivnih sportista tu je druga priča i njima država treba pomoći koliko god može.
Post Reply