Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Luce

#276 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by Luce »

Ne valja kad imas puno djece.

Ne valja kad imas jedno dijete.

Pa i da je sebicno (a ja ne mislim da jeste) imati jedno dijete, to je pravo i izbor roditelja. Oni najbolje znaju zasto tako izaberu. Njihova djeca njihova stvar.

Sta bi tek rekli za parove koji ne zele i odluce nemati djecu?
Matijevic_Vlado
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#277 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by Matijevic_Vlado »

rekli bi da su sebicni
Bambi_na_kofeinu

#278 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by Bambi_na_kofeinu »

madner wrote:Sebicna zato sto su ti egoisticni ciljevi na prvom, drugom i trecem mjestu te iskljucuju druge ciljeve.
Samozavaravanje zato sto se to opravdava zeljom da kao prvo dijete ne trpi.

:D
Dočim je rađanje djeteta potpuno nesebičan cilj zarad všeg dobra i poretka među zvijezdama? :D

Najsebičniji su roditelji koji produžuju vrstu iz svih pogrešnih razloga mada sami i ne žele baš još jedno dijete, ili dijete uopće.

Možda to drugo dijete bude teški individualac, a od njega se očekuje "da se nađe" prvom djetetu, je li to sebično?
KPNCTNJAH

#279 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by KPNCTNJAH »

bordo gandalf wrote:
Ma.Le.Na wrote:imati vise od jednog djetete za mene predstavlja kao neku policu osiguranja za dijete koje imam, da danas sutra ne ostane samo, da mu se nadje neko pri ruci u nevolji, da ima nekoga svoga, svoju krv, a na koga se bolje osloniti nego na brata/sestru
samim tim uskracivanje ove opcije, kada mogu, djetetu i za mene predstavlja svojevrstan cin sebicnosti, posebno jer su razlozi tako...banalni...u poredjenju sa dobrobiti koje dijete ovim dobiva
Ja cu da upadnem i samo da kazem da nema veceg blaga od sestre ili brata :thumbup: :D
Ima :mrgreen: Dva brata ili dvije sestre :mrgreen:
staradis

#280 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by staradis »

Ako cemo tom logikom radjanje djeteta je najsebicniji moguci potez
Mis mekinjas

#281 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by Mis mekinjas »

berenice wrote:
Dozer wrote:
Berenice
Ponekad poželim da ima brata ili sestru, pa da se može igrati s nekim, ali brzo me prođe ta želja - čim pomislim na trudnoću (a lako mi je prošla, bez ikakvih posebnih tegoba), porod i svo ono vrijeme kada stvarno ne možeš ništa raditi, nego samo biti tu.
Bez uvrede, ali ovo zaista jeste vrlo sebicno i samozivo s tvoje strane, pogotovo ako imas uslove za jos jedno dijete.
Ja imam godinu dana mlađeg brata, tj. nisam jedinica, a smatraš me sebičnom i samoživom - kako sad to? Pa zar to nije odlika jedinaca?

Trenutno nemam uslove za još jedno dijete, ali i da imam, ne bih htjela još jedno. To je tako zato što, kao što sam već spomenula, vidim da dijete treba tebe cijeloga i da se stvarno nema vremena ni za šta. Možda je tako samo zato što je moje dijete još maleno. Možda kasnije budem htjela još jedno, ali o tom' po tom'.

Hoću reći, ne mislim da sam sebična i samoživa samo zato što ne želim još jedno dijete. Stvar je u tome što imam još neke ciljeve koje želim da postignem, a treba mi vremena i živaca za to. Sa više djece to za mene ne bi bilo moguće. Ne mislim da je to sebičnost, jer jedino ako sam ja zadovoljna i sretna i moje dijete to može biti.
Dalje ne citam.
Ovo je vrlo zdrav stav od berenice, iako je prozvan sebicnim. I dijelim ga u potpunosti.
Sto ljudi lako sebicnim nazovu postenu iskrenost.
Pogotovo cinjenicu da samo zadovoljna majka odgaja zadovoljno dijete. Nije tesko za razumjeti. Sebicnike je nekog ubjedjivati da mu treba jos djece a on nije spreman bez obzira ima li love ili ne da ga dize. Laze svaka zena za pocetak da je biti majka najljepsa stvar na planeti. Lijepo je, to malo te veseli, ali vjecna je briga, a ponekad te obraduje, a ima jednako lijepih stvari koje covjeka cine sretnim kao dijete.
Inace kad cujem da majka kaze kao da nije zivjela prije rodjenja djeteta, pocnem je gledati drugim pogledom. Tuznim i pomalo podcjenjivackim. (Slobodno opalite) Ta zena ne zna drzati do sebe. Tuga.
dječak sa šibicama

#282 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by dječak sa šibicama »

Koja tema... sta nekog boli patka kad ce se ko ozeniti, koliko ce djece imati, i hoce li ih imati.

I onda kaze, nismo mahala.
madner

#283 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by madner »

Neka si podjelio tu misao sa nama, orginalna je pravo. :D

Naravno da je odluka roditelja koliko ce imati djece, samo treba stvari nazvati pravim imenom. Sebicna pa sta.
Mis mekinjas

#284 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by Mis mekinjas »

I vrlo razumna, iskrena i intiligentna. :D
madner

#285 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by madner »

Razumna mozda. :D
dječak sa šibicama

#286 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Bojim se da te nisam pitao za misljenje.
madner

#287 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by madner »

Nisi, no to me ne sprijecava da istaknem kako je to samo ponavljanje bez ikakve sustine ili doprinosa temi.
dječak sa šibicama

#288 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Nesh ti teme, je li majka koja radja jedno, dvoje ili 12 djece, sebicna, ili nije... i do kada se zena i muskarac moraju udati/ozeniti.

Ko na sijelu u Tupkovicima.
madner

#289 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by madner »

Ne kontam sta si pokusao reci. Fali ti barem dio recenice.

Zaribalo kod prvog slobodnog pokusaja izrazavanja.
dječak sa šibicama

#290 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Mada, ti mi nekako i jesi za sijela u Tupkovicima, tamo bi tvoja superiorna inteligencija tek dosla do izrazaja.
madner

#291 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by madner »

Naravno, no kakve to veze ima sa cinjenicom da nisi u stanju napisati recenicu o temi?
Bluemore

#292 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by Bluemore »

:shock:

ne moze me niko uvjeriti da su cool ovi sto peglaju sa ovim izjavama na ovakvim temama, i btw nije vise ni saljivo (koji jad vlastiti te tjera na takvo sto, boga pitaj!)
Bambi_na_kofeinu

#293 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by Bambi_na_kofeinu »

Bilo bi interesantno da se da definicija sebičnosti :-D

Šta je suprotno tome, oni koji imaju po nekoliko djece su...'ta ja 'nam...velikodušni? Prema kome :D
staradis

#294 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by staradis »

[/quote]

Dalje ne citam.
Ovo je vrlo zdrav stav od berenice, iako je prozvan sebicnim. I dijelim ga u potpunosti.
Sto ljudi lako sebicnim nazovu postenu iskrenost.
Pogotovo cinjenicu da samo zadovoljna majka odgaja zadovoljno dijete. Nije tesko za razumjeti. Sebicnike je nekog ubjedjivati da mu treba jos djece a on nije spreman bez obzira ima li love ili ne da ga dize. Laze svaka zena za pocetak da je biti majka najljepsa stvar na planeti. Lijepo je, to malo te veseli, ali vjecna je briga, a ponekad te obraduje, a ima jednako lijepih stvari koje covjeka cine sretnim kao dijete.
Inace kad cujem da majka kaze kao da nije zivjela prije rodjenja djeteta, pocnem je gledati drugim pogledom. Tuznim i pomalo podcjenjivackim. (Slobodno opalite) Ta zena ne zna drzati do sebe. Tuga.[/quote]
:thumbup: :thumbup:
Dozer

#295 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by Dozer »

Dame i gospodo...mislim da, po obicaju, odlazite od sustine teme.

Tema je brak/zenidba/udaja - da ili ne?

Tacan odgovor je - svako odlucuje za sebe. Ne postoji univerzalno pravilo, ni raspored, ni potreba...nista sto bi trebalo ili moralo biti za, ili protiv braka.

Ovdje se samo, i u skladu s temom, daju misljenja i dijele iskustva. Ko zeli da ih procita i razmisli o njima, shvati ih, a onda mozda nesto od svega primijeni ili ne, licna je stvar.

Mislim da zaista nema potrebe za bilo kakvim svadjama, raspravama i sukanjima...

(meni je fakat fascinantno kako se sve, svaka moguca tema na ovom forumu, nakon cijele 2-3 stranice, a cesto i prije, pretvori u nekakvo prepucavanje tipa "vid' mu glave"... mislim...zaista...)
Sunny-7

#296 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by Sunny-7 »

@Dozer Svaka ti se pozlatila.

Sent from my iPhone using Tapatalk
dezurni_ucenik

#297 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by dezurni_ucenik »

Gledam nekad davno onog seljacinu Memu na tv-u.Prica kako je momkovao,zajebavao se provodio,i kad je doslo vrijeme ozenio se ,kako on rece - sve po redu.

"Sve po redu"-koliko meni to odvratno zvuci.Nekako mi djeluje da se sve to radi samo zbog drugih ljudi,zbog njhovih reakcija.
insomnia78

#298 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by insomnia78 »

A ti obrni, prvo dobij dijete pa se ozeni a tek onda kreni trebe gOnjati

Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
Megiddo

#299 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by Megiddo »

A to se radi kao radi sebe? :D
dezurni_ucenik

#300 Re: Čemu vrijeme tome i vakat : Ženidba !!!

Post by dezurni_ucenik »

insomnia78 wrote:A ti obrni, prvo dobij dijete pa se ozeni a tek onda kreni trebe gOnjati

Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk

Nisi me shvatio.Htio sam reci ,ovdje se neki zene/neke udavaju samo zbog okoline,najmanje zbog sebe.
Post Reply