Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#701 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

sherbett wrote: 19/11/2021 17:31 Zasto vi, kao hrvatski drzavljani, koji imate OIB, nemate pristup e-gradjaninu?
Zato što treba hrvatska osobna iskaznica i čitač pametnih kartica da se aktivira. Osobnu mogu dobiti i HR državljani koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj, jedino što moraju dva puta ići u Hrvatsku da bi to obavili, jednom da predaju zahtjev i drugi put da podignu izrađenu osobnu iskaznicu, tako da je većini prevelika gnjavaža za taj poduhvat, a benefiti mali, jer s putovnicom se može skoro sve kao i s osobnom iskaznicom, a ona se može izvaditi i u bilo kojem konzulatu Hrvatske što je mnogo praktičnije.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#702 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

Vitezanin wrote: 18/11/2021 21:40 Indirektno vezano za temu, hrvatski državljani koji su izvan RH primili vakcine mogu dobiti onaj EU zeleni certifikat od Hrvatske. Potrebno je poslati OIB i dokaz o vakcinaciji na mail i sačeka se koji dan. Praktično je, ako već koristite HRV dokument za putovanja, posebno u EU, da ne bi bilo zbunjole zašto u EU zašto imate HRV dokument, a vakcinu/dokument o vakcinaciji iz druge zemlje.
Kome se šalje ako nije problem da napišeš?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#703 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

beniat wrote: 30/11/2021 18:10 Pozdrav,

Da li se može dobiti prebivalište (lična karta) nakon nekog vremena na osnovu vlasništva nekretnine u Hrvatskoj?
Inače sam državljanin BiH.

Hvala unaprijed!
Nisam upoznat s time, ali ovdje bi trebalo da piše nešto o tome, pa pretraži u zakonu.

https://www.zakon.hr/z/142/Zakon-o-strancima
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#704 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Vitezanin »

TRANCE wrote: 06/12/2021 19:05
Vitezanin wrote: 18/11/2021 21:40 Indirektno vezano za temu, hrvatski državljani koji su izvan RH primili vakcine mogu dobiti onaj EU zeleni certifikat od Hrvatske. Potrebno je poslati OIB i dokaz o vakcinaciji na mail i sačeka se koji dan. Praktično je, ako već koristite HRV dokument za putovanja, posebno u EU, da ne bi bilo zbunjole zašto u EU zašto imate HRV dokument, a vakcinu/dokument o vakcinaciji iz druge zemlje.
Kome se šalje ako nije problem da napišeš?
Na [email protected] s potvrdom o vakcinaciji i OIB broj (nalazi se na drugoj stranici putovnice) i ovaj sadržaj u emailu;

- ime i prezime :
- datum rođenja:
- OIB/MBO: OIB ; MBO ne treba jer nemamo prebivalište u HRV

Molimo Vas da nam pošaljete fotografiju potvrde o cijepljenju sa pripadajućim podacima
-datum primitka pojedinih doza: prva doza .; druga doza
-naziv cjepiva:
-serija cjepiva: prva doza , druga doza
-naziv ustanove u kojoj ste cijepljeni i ime liječnika koji vas je cijepio sa pečatima: (napisao sam da nema imena liječnika niti pečat, bilo je prihvaćeno: potvrda koja se dobije u Srbiji, gdje sam cijepljen, nema pečata)

Ja sam čekao nekih 15ak dana. Ima i aplikacija CovidGO na kojoj možeš skenirati kod po primitku.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#705 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Vitezanin »

sherbett wrote: 19/11/2021 17:31 Zasto vi, kao hrvatski drzavljani, koji imate OIB, nemate pristup e-gradjaninu?
Jer nemamo one jeb.... vjerodajnice, e-osobne i čitače kartica :zzzz:

Inače, pristup imaju sljedeći:

Tko sve može koristiti portal e-Građani?
svi hrvatski državljani
državljani EU/EEA s boravištem u Hrvatskoj
državljani zemalja izvan EU s boravištem u Hrvatskoj
digitalni nomadi
državljani EU preko čvora za prekograničnu suradnju.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#706 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

Vitezanin wrote: 06/12/2021 20:29
TRANCE wrote: 06/12/2021 19:05

Kome se šalje ako nije problem da napišeš?
Na [email protected] s potvrdom o vakcinaciji i OIB broj (nalazi se na drugoj stranici putovnice) i ovaj sadržaj u emailu;

- ime i prezime :
- datum rođenja:
- OIB/MBO: OIB ; MBO ne treba jer nemamo prebivalište u HRV

Molimo Vas da nam pošaljete fotografiju potvrde o cijepljenju sa pripadajućim podacima
-datum primitka pojedinih doza: prva doza .; druga doza
-naziv cjepiva:
-serija cjepiva: prva doza , druga doza
-naziv ustanove u kojoj ste cijepljeni i ime liječnika koji vas je cijepio sa pečatima: (napisao sam da nema imena liječnika niti pečat, bilo je prihvaćeno: potvrda koja se dobije u Srbiji, gdje sam cijepljen, nema pečata)

Ja sam čekao nekih 15ak dana. Ima i aplikacija CovidGO na kojoj možeš skenirati kod po primitku.
Hvala puno. Ako prođe uspješno, baš bih se obradovao, jer nedavno nisam dobio dobar posao na Malti upravo zbog naših covid potvrda koje ne priznaje pola država u Europi, budući da ih imamo 12 vrsta po kantonima, entitetima i distriktima... Kad rekoh ljudima da moram tamo proći karantin 14 dana i vakcinisati se ponovo jer ne priznaju BiH potvrde, samo mi se zahvališe i nađoše drugog koji nema takve probleme.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#707 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

Ako je kome promaklo, od naredne godine HR državljani mogu raditi i u Švicarskoj bez radnih dozvola.
Da sumiramo, može se bez radnih dozvola raditi u svih 27 država EU, 4 države EFTA (Švicarska, Lihtenštajn, Norveška i Island) i 11 prekomorskih teritorija (Kanari, Ceuta, Melilla (Španija), Azori, Madeira (Portugal), Francuska Gvajana, Guadeloupe, Martinique, Saint Martin, Mayotte, Reunion (Francuska))
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#708 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Vitezanin »

TRANCE wrote: 06/12/2021 23:58
Vitezanin wrote: 06/12/2021 20:29

Na [email protected] s potvrdom o vakcinaciji i OIB broj (nalazi se na drugoj stranici putovnice) i ovaj sadržaj u emailu;

- ime i prezime :
- datum rođenja:
- OIB/MBO: OIB ; MBO ne treba jer nemamo prebivalište u HRV

Molimo Vas da nam pošaljete fotografiju potvrde o cijepljenju sa pripadajućim podacima
-datum primitka pojedinih doza: prva doza .; druga doza
-naziv cjepiva:
-serija cjepiva: prva doza , druga doza
-naziv ustanove u kojoj ste cijepljeni i ime liječnika koji vas je cijepio sa pečatima: (napisao sam da nema imena liječnika niti pečat, bilo je prihvaćeno: potvrda koja se dobije u Srbiji, gdje sam cijepljen, nema pečata)

Ja sam čekao nekih 15ak dana. Ima i aplikacija CovidGO na kojoj možeš skenirati kod po primitku.
Hvala puno. Ako prođe uspješno, baš bih se obradovao, jer nedavno nisam dobio dobar posao na Malti upravo zbog naših covid potvrda koje ne priznaje pola država u Europi, budući da ih imamo 12 vrsta po kantonima, entitetima i distriktima... Kad rekoh ljudima da moram tamo proći karantin 14 dana i vakcinisati se ponovo jer ne priznaju BiH potvrde, samo mi se zahvališe i nađoše drugog koji nema takve probleme.
Ma proći će, samo moraš malo čekati jer je sad gužva. Dobit ćeš na mail kod koji možeš printati i onda skenirati za aplikaciju. Sretno.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#709 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by JanuaryJones »

TRANCE wrote: 06/12/2021 19:31
beniat wrote: 30/11/2021 18:10 Pozdrav,

Da li se može dobiti prebivalište (lična karta) nakon nekog vremena na osnovu vlasništva nekretnine u Hrvatskoj?
Inače sam državljanin BiH.

Hvala unaprijed!
Nisam upoznat s time, ali ovdje bi trebalo da piše nešto o tome, pa pretraži u zakonu.

https://www.zakon.hr/z/142/Zakon-o-strancima
Ne može. Prijava prebivališta ide na osnovu stvarnog prebivališta — prvo status stalno nastanjenog stranca (min. 5 godina) uz dokaz zaposlenja i zdr. osiguranja, pa onda trajno prebivalište.

Image
inlove
Posts: 15
Joined: 21/09/2012 14:20

#710 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by inlove »

TRANCE wrote: 04/06/2021 02:33
sime_cipol wrote: 01/06/2021 10:03
Pokusaj, nista te ne kosta, ali sanse su ti 10%. Da si maloljetan 100% bi dobio.
Ponavljam vec X puta, vadite djeci domovnice dok su maloljetni.
Odgovorio sam Jigsawu privatnom porukom da može dobiti iako je punoljetan, jer mu ja majka imala državljanstvo u trenutku njegova rođenja.
2019. su usvojili izmjene zakona, tako da član 5. stav 2. glasi:
"Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona."
Članak 8. stavka 1. točka 5.:
"5. da poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, da je podmirio dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo."

Znači svi iznad 21. godine koji imaju bar jednog roditelja koji je u trenutku njihova rođenja bio HR državljanin imaju do kraja godine vremena da predaju zahtjev za državljanstvo i dobit će ga prema zakonu, samo se moraju pozvati na navedeni član zakona.
Za one ispod 21. godine se uvijek i moglo dobiti pod uslovom da su rođeni nakon što su roditelji dobili HR državljanstvo.

"liberalizacija uvjeta za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem za iseljenike i njihove potomke jer se izostavlja generacijsko ograničenje u ravnoj liniji (do sada je bilo ograničenje do 3. stupnja srodstva), a ujedno se oslobađaju obveze poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja"

Ovo sam našla na stranici gov.hr, a veže se za izmjene zakona iz 2019. godine, može li mi neko pomoći protumačiti ovo? Izostavlja se generacijsko ograničenje u ravnoj liniji do 3. stupnja srodstva?

Situacija je sljedeća, baka je imala hrvatsku domovnicu, mama se prija rata izjašnjavala na nekim dokumentima kao hrvatica, kad je otišla u konzulat da pita može li dobiti državljanstvo, rekli su da ne može i nikad nije ni predala. Može li sad predati i u slučaju da ga dobije, možemo li brat i ja na osnovu toga ostvariti to pravo?
U matičnoj knjizi nisam upisana kao hrvat, ali bih to promijenila, pohađala školu po hrvatskom planu i programu, učila hrvatski jezik i slično. Negdje sam u zakonu našla da se i to i slično tome može priložiti kao dokaz o pripadnosti hrvatskom narodu.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#711 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

inlove wrote: 04/01/2022 15:18
TRANCE wrote: 04/06/2021 02:33

Odgovorio sam Jigsawu privatnom porukom da može dobiti iako je punoljetan, jer mu ja majka imala državljanstvo u trenutku njegova rođenja.
2019. su usvojili izmjene zakona, tako da član 5. stav 2. glasi:
"Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona."
Članak 8. stavka 1. točka 5.:
"5. da poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, da je podmirio dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo."

Znači svi iznad 21. godine koji imaju bar jednog roditelja koji je u trenutku njihova rođenja bio HR državljanin imaju do kraja godine vremena da predaju zahtjev za državljanstvo i dobit će ga prema zakonu, samo se moraju pozvati na navedeni član zakona.
Za one ispod 21. godine se uvijek i moglo dobiti pod uslovom da su rođeni nakon što su roditelji dobili HR državljanstvo.

"liberalizacija uvjeta za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem za iseljenike i njihove potomke jer se izostavlja generacijsko ograničenje u ravnoj liniji (do sada je bilo ograničenje do 3. stupnja srodstva), a ujedno se oslobađaju obveze poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja"

Ovo sam našla na stranici gov.hr, a veže se za izmjene zakona iz 2019. godine, može li mi neko pomoći protumačiti ovo? Izostavlja se generacijsko ograničenje u ravnoj liniji do 3. stupnja srodstva?

Situacija je sljedeća, baka je imala hrvatsku domovnicu, mama se prija rata izjašnjavala na nekim dokumentima kao hrvatica, kad je otišla u konzulat da pita može li dobiti državljanstvo, rekli su da ne može i nikad nije ni predala. Može li sad predati i u slučaju da ga dobije, možemo li brat i ja na osnovu toga ostvariti to pravo?
U matičnoj knjizi nisam upisana kao hrvat, ali bih to promijenila, pohađala školu po hrvatskom planu i programu, učila hrvatski jezik i slično. Negdje sam u zakonu našla da se i to i slično tome može priložiti kao dokaz o pripadnosti hrvatskom narodu.
Oni iseljenikom u zakonu o državljanstvu smatraju samo osobe koje ispunjavaju tri uvjeta:
- da se osoba iselila s područja Hrvatske prije 8.10.1991.
- da se nije iselila u druge države ex Jugoslavije poput BiH, već u inozemstvo
- da je imala bivše hrvatsko republičko državljanstvo ili zavičajnost na području Hrvatske

Kao i osobe koje ispunjavaju ove uvjete:
- da osoba nije živjela u Hrvatskoj, već u drugim državama ex Jugoslavije poput BiH
- da je pripadala hrvatskom narodu
- da se nije iselila u druge države ex Jugoslavije, već u inozemstvo
- da se osoba iselila prije 8.10.1991.

Znači neko ko se iselio iz Hrvatske u BiH ne može dobiti državljanstvo po tom osnovu.

Mislim da je vaša jedina opcija da tražite državljanstvo na osnovu pripadnosti hrvatskom narodu.
Ja nisam odvjetnik, pa nemoj moje tumačenje zakona uzimati kao 100% tačnim.
inlove
Posts: 15
Joined: 21/09/2012 14:20

#712 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by inlove »

TRANCE wrote: 05/01/2022 23:37
inlove wrote: 04/01/2022 15:18


"liberalizacija uvjeta za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem za iseljenike i njihove potomke jer se izostavlja generacijsko ograničenje u ravnoj liniji (do sada je bilo ograničenje do 3. stupnja srodstva), a ujedno se oslobađaju obveze poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja"

Ovo sam našla na stranici gov.hr, a veže se za izmjene zakona iz 2019. godine, može li mi neko pomoći protumačiti ovo? Izostavlja se generacijsko ograničenje u ravnoj liniji do 3. stupnja srodstva?

Situacija je sljedeća, baka je imala hrvatsku domovnicu, mama se prija rata izjašnjavala na nekim dokumentima kao hrvatica, kad je otišla u konzulat da pita može li dobiti državljanstvo, rekli su da ne može i nikad nije ni predala. Može li sad predati i u slučaju da ga dobije, možemo li brat i ja na osnovu toga ostvariti to pravo?
U matičnoj knjizi nisam upisana kao hrvat, ali bih to promijenila, pohađala školu po hrvatskom planu i programu, učila hrvatski jezik i slično. Negdje sam u zakonu našla da se i to i slično tome može priložiti kao dokaz o pripadnosti hrvatskom narodu.
Oni iseljenikom u zakonu o državljanstvu smatraju samo osobe koje ispunjavaju tri uvjeta:
- da se osoba iselila s područja Hrvatske prije 8.10.1991.
- da se nije iselila u druge države ex Jugoslavije poput BiH, već u inozemstvo
- da je imala bivše hrvatsko republičko državljanstvo ili zavičajnost na području Hrvatske

Kao i osobe koje ispunjavaju ove uvjete:
- da osoba nije živjela u Hrvatskoj, već u drugim državama ex Jugoslavije poput BiH
- da je pripadala hrvatskom narodu
- da se nije iselila u druge države ex Jugoslavije, već u inozemstvo
- da se osoba iselila prije 8.10.1991.

Znači neko ko se iselio iz Hrvatske u BiH ne može dobiti državljanstvo po tom osnovu.

Mislim da je vaša jedina opcija da tražite državljanstvo na osnovu pripadnosti hrvatskom narodu.
Ja nisam odvjetnik, pa nemoj moje tumačenje zakona uzimati kao 100% tačnim.


Da, ne mogu se svakako smatrati iseljenikom, jer sam rođena 1993. godine, i mislila sam po osnovu pripadnosti hrvatskom narodu, s tim da bih priložila to što mi je baka imala hrvatsko državljanstvo, to što mi se majka izjašnjavala kao hrvat prije početka rata, kao i ove okolnosti koje sam gore navela, čime bih pokušala dokazati pripadnost hrvatskom narodu.

Ima li netko slično iskustvo?
Beni2009
Posts: 6
Joined: 19/01/2022 22:45

#713 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Beni2009 »

Bok
Ja sam novi član u forum.
Dobio sam ovu poruku iz MUP.

Poštovani,

Zaprimili smo Vaš podnesak kojim tražite informaciju o Vašem zahtjevu za stjecanje hrvatskog državljanstva kojeg ste podnijeli putem Veleposlanstva Republike Hrvatske u Skopju.

Vezano uz navedeno, ponovno Vas obavještavamo da smo u svrhu utvrđivanja relevantnih činjenica u navedenom predmetu od drugih tijela javne vlasti zatražili potrebna izvješća vezana za ispunjenje zakonske pretpostavke poštivanja pravnog poretka Republike Hrvatske, koja do današnjeg dana nismo zaprimili.

Nakon što zaprimimo traženo, okončat ćemo postupak meritornom odlukom koja će Vam biti uručena prema mjestu podnošenja zahtjeva.

S poštovanjem,
Dali se mogu nadati o nečemu pozitivno, i o kojoj je fazi moj zahtjev.
Hvala odnaprijed o odgovoru
User avatar
drndalo
Posts: 22739
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#714 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by drndalo »

Imam upit i ja.

Jedan supruznik nije HR drzavljanin, drugi i djeca jesu. Supruznik koji jeste (bio) HR drzavljanin je preminuo, drugi supruznik i djeca ostadose. Djeca maloljetna. Da li drugi supruznik, sada samohrani staratelj tih maloljetnika sa HR drzavljanstvom ima pravo po tom osnovu na prijem u HR drzavljanstvo? I ako ima, na osnovu kojeg zakona/propisa?
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#715 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Truba »

ja je trebam produžiti ali evo 2 dana tražim kako ono se to radi i što mi treba
vala baš su zabagerisali stranicu

treba stara putovnica
uplatnica
2 4 fotografije?


sjećam se da sam prije isprintao što treba i išao po tome
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#716 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by JanuaryJones »

drndalo wrote: 23/01/2022 13:55 Imam upit i ja.

Jedan supruznik nije HR drzavljanin, drugi i djeca jesu. Supruznik koji jeste (bio) HR drzavljanin je preminuo, drugi supruznik i djeca ostadose. Djeca maloljetna. Da li drugi supruznik, sada samohrani staratelj tih maloljetnika sa HR drzavljanstvom ima pravo po tom osnovu na prijem u HR drzavljanstvo? I ako ima, na osnovu kojeg zakona/propisa?
Mislim da po nekom ubzranom osnovu nema ali može se nastaniti u HR i zemljama EU (ako je to cilj), na konto djece.
User avatar
drndalo
Posts: 22739
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#717 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by drndalo »

JanuaryJones wrote: 23/01/2022 14:06
drndalo wrote: 23/01/2022 13:55 Imam upit i ja.

Jedan supruznik nije HR drzavljanin, drugi i djeca jesu. Supruznik koji jeste (bio) HR drzavljanin je preminuo, drugi supruznik i djeca ostadose. Djeca maloljetna. Da li drugi supruznik, sada samohrani staratelj tih maloljetnika sa HR drzavljanstvom ima pravo po tom osnovu na prijem u HR drzavljanstvo? I ako ima, na osnovu kojeg zakona/propisa?
Mislim da po nekom ubzranom osnovu nema ali može se nastaniti u HR i zemljama EU (ako je to cilj), na konto djece.
Neko im rece da ima nesto, pa da vidim da li je neko cuo nesto slicno...
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#718 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Truba »

Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#719 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Isaiah4110 »

Black swan wrote: 23/01/2022 14:06 ja je trebam produžiti ali evo 2 dana tražim kako ono se to radi i što mi treba
vala baš su zabagerisali stranicu

treba stara putovnica
uplatnica
2 4 fotografije?


sjećam se da sam prije isprintao što treba i išao po tome
Mislim da ti treba i potvrda o prebivalistu ako se dobro sjecam, to 75 KM, i fotka i stara putovnica...citao sam u decembru na stranici jer planiram produziti u aprilu, a sad vise nema tih info na stranici...ja cu nazvati da provjerim...

ovo je sa stranice https://gov.hr/hr/izdavanje-putovnice-u ... staji/1890
fotografija - 35 x 45 milimetara, (naglasak fotografu da je fotografija za biometrijsku putovnicu)
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#720 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Truba »

sta ono znači potvrda o prebivalištu
cips?

jbt ne sjećam se ovoga

koliko ono ranije da se preda

kao da su uklonili sa stranice podatke
sjećam se prošli put sam fino isprintao i po tome išao

mislim da je manje od 75 bilo :?
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#721 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Truba »

izračunao sam ako me sreća posluži još 3 vađenja putovnice i pod zemlju :mrgreen: :cry: :lol:
jebote ovo :lol:
User avatar
autotoxis
Posts: 74
Joined: 06/10/2009 19:51
Location: Rajvosa

#722 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by autotoxis »

inlove wrote: 04/01/2022 15:18
TRANCE wrote: 04/06/2021 02:33

Odgovorio sam Jigsawu privatnom porukom da može dobiti iako je punoljetan, jer mu ja majka imala državljanstvo u trenutku njegova rođenja.
2019. su usvojili izmjene zakona, tako da član 5. stav 2. glasi:
"Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona."
Članak 8. stavka 1. točka 5.:
"5. da poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, da je podmirio dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo."

Znači svi iznad 21. godine koji imaju bar jednog roditelja koji je u trenutku njihova rođenja bio HR državljanin imaju do kraja godine vremena da predaju zahtjev za državljanstvo i dobit će ga prema zakonu, samo se moraju pozvati na navedeni član zakona.
Za one ispod 21. godine se uvijek i moglo dobiti pod uslovom da su rođeni nakon što su roditelji dobili HR državljanstvo.

"liberalizacija uvjeta za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem za iseljenike i njihove potomke jer se izostavlja generacijsko ograničenje u ravnoj liniji (do sada je bilo ograničenje do 3. stupnja srodstva), a ujedno se oslobađaju obveze poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja"

Ovo sam našla na stranici gov.hr, a veže se za izmjene zakona iz 2019. godine, može li mi neko pomoći protumačiti ovo? Izostavlja se generacijsko ograničenje u ravnoj liniji do 3. stupnja srodstva?

Situacija je sljedeća, baka je imala hrvatsku domovnicu, mama se prija rata izjašnjavala na nekim dokumentima kao hrvatica, kad je otišla u konzulat da pita može li dobiti državljanstvo, rekli su da ne može i nikad nije ni predala. Može li sad predati i u slučaju da ga dobije, možemo li brat i ja na osnovu toga ostvariti to pravo?
U matičnoj knjizi nisam upisana kao hrvat, ali bih to promijenila, pohađala školu po hrvatskom planu i programu, učila hrvatski jezik i slično. Negdje sam u zakonu našla da se i to i slično tome može priložiti kao dokaz o pripadnosti hrvatskom narodu.
Najvažniji dokaz ti je da si se izjašnjavala kao hrvatica i što više dokaza imaš to ti je bolje, također prilažeš i dokaz da ti se neko od roditelja izjašnjavao kao hrvat. I supruga i ja smo bili u istoj situaciji a to je da smo se izjašnjavali kao hrvati a roditelji nam nisu imali domovnice. Mislim da veliku ulogu igra i kome predmet dospije u ruke. Mi smo dobili prije 3 godine domovnice i to nakon 6 mjeseci čekanja. Odma nakon nas je predala sestra od supruge sa identičnim dokazima (čak je imala i koji više npr. u rodnom listu joj piše hrvatica itd..) i evo još čeka na odgovor tako da ti je sve to relativno. Mislim da je nama išlo u korist to što smo zajedno predali i našim zahtjevom smo obuhvatili i dijete.
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#723 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dinao »

Vitezanin wrote: 18/11/2021 21:40 Indirektno vezano za temu, hrvatski državljani koji su izvan RH primili vakcine mogu dobiti onaj EU zeleni certifikat od Hrvatske. Potrebno je poslati OIB i dokaz o vakcinaciji na mail i sačeka se koji dan. Praktično je, ako već koristite HRV dokument za putovanja, posebno u EU, da ne bi bilo zbunjole zašto u EU zašto imate HRV dokument, a vakcinu/dokument o vakcinaciji iz druge zemlje.
Ne moze ovo. Dobili odgovor da vazi samo za cijepljene u Hrvatskoj.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#724 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Truba »

Image
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#725 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Vitezanin »

dinao wrote: 27/01/2022 11:35
Vitezanin wrote: 18/11/2021 21:40 Indirektno vezano za temu, hrvatski državljani koji su izvan RH primili vakcine mogu dobiti onaj EU zeleni certifikat od Hrvatske. Potrebno je poslati OIB i dokaz o vakcinaciji na mail i sačeka se koji dan. Praktično je, ako već koristite HRV dokument za putovanja, posebno u EU, da ne bi bilo zbunjole zašto u EU zašto imate HRV dokument, a vakcinu/dokument o vakcinaciji iz druge zemlje.
Ne moze ovo. Dobili odgovor da vazi samo za cijepljene u Hrvatskoj.
:?

Ja dobio na mail potvrdu i EU pass preko CovidGo aplikacije.
Post Reply