Poplave u cijeloj BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
say_cheese
Posts: 456
Joined: 15/07/2013 13:49

#9851 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by say_cheese »

dresdener78 wrote:Biće čudo ako u toku ljeta neće Bosnom harati epidemije raznih zaraznih bolesti jer poplavna voda puna fekalija iz desetina hiljadu septičkih jama, hemikalija iz fabrika i poljoprivrede itd. je uništila stotine hiljadu izvora pitke vode, bunara itd.
Ono sto me najvise zabrinjava je ho-ruk akcija za pokretanje poljoprivrede i akcionizam u prikupljanju sjemenki. Da budem iskrena, ja bih strogo izbjegavala voce i povrce iz regiona, gdje su zemlja i voda kontaminirani bakterijama. Svima nam je poznat slucaj EHEC, mutacija e-koli bakterije i katastrofalne posljedice. Ne bih da sirim paniku, ali bih se vodila starom izrekom, da je opreznost majka mudrosti.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#9852 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by bach »

Užas jedan.


O snalaženju, volonterski by radio sarajevo

Najra Krvavac
U Maglaju, 16.05. rano poslijepodne, na jedinom tada mogućem ulazu u grad, nedaleko od pruge, nas pedesetak. Mahom iz Sarajeva i nekoliko drugih gradova koji su se uspjeli nabrzinu organizovati da dovezu pomoć. Kroz grad se ne može osim čamcem ili nekakvim vojnim kamionom, koji je i 1943. bio star.

Na nečemu što izgleda kao šljunčani parking oko upravo započetih radova na nekom industrijskom objektu potpuni haos. Petnaestak vojnika i isto toliko pripadnika civilne zaštite, uz nekoliko GSS-ovaca, se zbunjeno vrti oko svoje osi. Pokušavamo doći do informacije gdje da iskrcamo hranu, vodu i odjeću koju smo donijeli. Nakon dobrih sat vremena upućuju nas u džamiju par stotina metara dalje, u Misurićima. Na minijaturnom parkingu oko džamije desetak privatnih vozila. Nosimo kutije do ulaza u džamiju, gdje se na nas izdire nekakav prijek čovjek, lokalac, da se ne penjemo stepenicama u blatnjavim čizmama. Ko će to za nama čistiti. Ostavljamo pakete i u tih 20 metara do auta nas zaustavljaju mještani koji čekaju pomoć. „Da ste Bog d'o u Bosnu bacili, a ne ovdje donijeli.“ Shvatamo vrlo brzo da ništa od toga što smo donijeli neće završiti u Maglaju.

Vraćamo se na parking. Vojska i CZ još uvijek bez ikakve kontrole. Prijateljica i ja obilazimo auta, kombije i kamione i molimo da priđu što bliže pružnom prelazu. Organizujemo ljude u špalir koji iz ruke u ruku iskrcava robu dalje, prema gradu. Na oko 200 m od nas, preko pruge, su dvije zgrade koje izgledaju kao solidna skladišta. Predpoplavnom logikom zaključujemo da roba završava u jednom od ta dva objekta, ali s ove strane pruge ne možemo vidjeti tačno gdje. U špaliru je oko 60 ljudi. Kiša i dalje pljušti, ne vidim dalje od dva čovjeka koja mi dodaju i trojice koji dalje iz mojih ruku uzimaju kutije i kese iz mojih ruku. Vojska, CZ, građani, GSS. Mi smo prve do vozila, koja se smjenjuju kako se koje isprazni, i kroz ruke nam prolaze gomile hrane, odjeće, vode, mlijeka, konzervi, svijeća, deka, igračaka. Nakon dva puna sata iskrcavanja, pojavljuje se policijsko auto i policajac nam zabranjuje da dalje tu iskrcavamo, preusmjerava nas na neku drugu lokaciju. Pretpostavljam ponovo u džamiju. Prvi put sam u Maglaju i ne snalazim se u prostoru.

Prelazimo prugu i ulazimo u Maglaj. Moja pretpostavka da se roba spremala u jednu od dvije skladištima nalik zgrade se ispostavlja potpuno netačnom. Oba su skladišta privatna i zaključana. Između te dvije zgrade je mala udžerica, sojenica s oko 40 m2 prostora, kojoj je voda do praga, poluprazna. U njoj su gomile garderobe, paketi vode i prozirne vreće s hljebovima. Ni mlijeka, ni konzervi, niti ičeg drugog što smo upravo sa druge strane pruge iskrcali. Niko od nas ne razumije šta se dogodilo s ostatkom. Za samo 10 minuta je sve što smo iskrcali prosto nestalo. Ibro, krupan čovjek koji je upravo izašao iz Natronke nakon 70 sati i vidno je nervozan, ulijeće u kolibicu. Ispostavlja se da su ljudi, muškarci i žene, njih 15-ak koji su „slagali“ robu, odjećom pokrili sokove, vodu, konzerve, pelene. Dio toga što je Ibro „našao“ ukrcavamo na vojni kamion, nas nekoliko, opet Sarajlije i Sarajke, par lokalaca. Prolazimo kroz ulice Maglaja (pored džamije koja je na svim slikama koje su u ta dva dana dolazile iz Maglaja, u naselje za koje mi kažu da se zove M-ovi), približavamo se ulazima u zgrade koji su još pod vodom što je bliže moguće i ljudima na balkonima dajemo šta imamo. Traže vodu, svijeće, hranu. S hljebom su, kažu, već prošli prije nas. Traže pelene. Od 12 paleta pelena koje su iskrcane samo sat vremena prije toga i samo 500 m dalje ni traga. Vadimo iz kamiona ono što imamo.

Na stepenicama zgrada vidimo par kršnih momaka. Jedan od njih, 30-godišnjak, mota duhan i pita imamo li soka. Nemamo, podijelili. Ima vode.''Koje ste onda p***e materine dolazili.'' Fino, u brk nam kaže.

Vraćamo se po drugu turu. U međuvremenu je mala kućica potpuno ispražnjena i u njoj, osim blatnjave hrpe odjeće, nema više ničega. Vraćamo se preko pruge i zatičemo prijatelje i poznanike iz Sarajeva sa još nekoliko kombija punih robe. Vojska nas prati i moli da im kažemo šta da naprave, jer im niko ništa nije delegirao cijeli dan otkako su tu. Zaključujemo da bi bilo najbolje da kamionom pređemo prugu i ukrcamo direktno na kamion i tu robu. Vojnici i dalje stoje i čekaju. Dočekuje nas policija koja i dalje ne dozvoljava da se roba tu, na jedinom ulazu u grad (na drugom su rafteri spašavali ljude čamcima) iskrca. Pokazuju nam čovjeka malo dalje od nas koji piše poruke na mobitelu. Ispostavlja se da je to maglajski gradonačelnik. Objašnjavamo mu da imamo robu koju želimo prebaciti u grad i dati direktno ljudima u ruke. Ne gleda nas, ni u jednom trenutku ne diže pogled s mobitela, i govori nekom iza naših leđa: „Vedrane, de vidi šta ovi ljudi hoće.“ Vedran nas množi s nulom, hvata se mobitela. Ne uspijevamo ukrcati ništa. Kratko nakon toga dolaze dva velika kamiona Pomozi.ba i uspijevaju ući u grad, pa po istom principu – u ruku – daju ljudima pomoć. Mi se vraćamo u Sarajevo.

Dan kasnije, u subotu 17.05., svojim i novcem nekoliko prijatelja, koji su preko Facebooka i naše male grupice koja se organizovala oko pomoći saznali da u subotu idemo u Zavidoviće, kupujemo osnovno i dijelimo ljudima u ruke u naselju koje je poplavljeno uz pomoć GSS-a. Mještani nam pričaju kako je „organizovano“ skladište u Prvoj osnovnoj školi, samo kilometar dalje, ali da niti oni imaju vremena ni snage da idu po pomoć, niti je ko dovozi njima, niti je oni koji i uspiju doći do škole dobiju. Dijeli se po nekim nemuštim i nikom razumljivim pravilima. Uglavnom – u tom naselju ne srećemo nikoga ko je pomoć dobio, iako su kuće prilično razorene i uz samu Bosnu. Ulazimo u štab GSS-a u Domu kulture. Prepoznaju nas i pitaju jesmo li mi „one što su jučer bile u Maglaju i pravile špalir“. Bili su na pola špalira između auta iz kojih se iskrcavala pomoć i skladišta i gledali pripadnike nekakve osiguravajuće agencije, obučene kao komandose, kako od tri paketa dva spuštaju pored svojih nogu, a tek svaki treći šalju dalje.

Svih ostalih dana, a bilo ih je još ravno 10, na potezu od Maglaja do Doboja uz pomoć dva nevjerovatna Modričanina koji su nam „nalazili“ najugroženije skupine, Ede i Sukija, dijelimo pomoć po prigradskim naseljima i selima. I svugdje, do utorka 27.05. kada smo zadnji put bili na terenu, nam ljudi isto govore: sva pomoć - hrana, higijena, lijekovi, piće - koja se centralizovano skladišti NE DOLAZI do njih. Dobijaju samo ono što im grupice koje se same organizuju dostave. Mjesto Poljice, recimo, na samom ulazu u Doboj. Oko 300 domaćinstava, potpuno uništenih. Mahom mladi ljudi sa dvoje ili više djece od 0 do 4 godine. Pomoć su u 7 dana dobili u tri navrata, i to dva puta od naše grupe. Od njih se traži da dolaze do skladišta koja su u gradu, što je njima u uslovima u kojima su, neizvodljivo. Djeca, mališani, već deset dana jedu konzerve. Niko ih ništa ne pita. Od Ede i Sukija dobijamo informaciju o 14 žena žrtava rata koje su na „posebnoj skrbi“, koje su izmještene iz sigurne kuće i dislocirane na nekoliko različitih lokacija, kojima se niko od onih koji „posebno skrbe o njima“ nije obratio. Ostavljamo 14 vreća koje su pripremili u SFF-u, skupa s paketima vode iz Coca Cole.

U međuvremenu u Sarajevu prijateljica tri dana pokušava doći do informacije o okvirnom broju djece u ugroženim opštinama, kako bi se organizovala posebno prilagođena pomoć za njih i njihove roditelje, i ne uspijeva. Ispada da niko u nadležnim službama nema ovaj podatak. Niti okvirno.

Prijatelj, Maglajlija, mi jutros, 30. maja, priča kako se njihov načelnik konačno „snašao“ (obzirom da je javno priznao na javnom servisu da se prva dana nije „snašao“, a njegovu smo nesnalažljivost i svojim očima gledali). Naime, stanovnici Maglaja sada mogu svaki peti dan podignuti paket s pomoći iz Crvenog krsta/križa, uz potvrdu.

To što su se ljudi koji su se o svom jadu zabavili i, realno, nemaju ni načina ni snage da dođu do nužne pomoći koja je mahom nekoliko kilometara daleko od njih, u nekakvim gradskim skladištima, to nikom ništa.

Hrpimice se šalje pomoć, a ljudi gladni. Valjda se nisu snašli, šta li.
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#9853 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Straza »

Ovako nesto bosnjackom narodu nije ni vlada FBiH do sad obezbjedila kao sto je to be-ha dijaspora do sad za nepunih 10 dana organizovala.

Neka Allah swt obilato nagradi aktiviste H.O. Dirhem-Zlatnik iz Tuzle koji nam odradjuju papirologiju za nesmetani uvoz svih donacija kao i naseg aktivistu Nocic Hrustana koji je u Tuzli do sad prihvatio i na terenu podjelio dosta robe koju smo sakupili preko Human Relief Wien uz suradnju isl. Centra iz Beca i koordinatora ispred ovog centra prof. Dalima Mujkanovica kao i sve ostale aktivistr i dobrovoljce iz Beca koji su nam svih ovih dana, ne stedeci sebe i svoje porodice itasli u susret oko raspodjele i utovara robe u do sad 6 kamiona koji su istu odvezli za BiH.
Imagejpg

Image
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#9854 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by channel10 »

Straza wrote:Iz Srebrenice u Topčić Polje

http://prosvjetitelj-muallim.org/aktivn ... polje.html

Image

Pored velike potrebe pomaganja ljudima u stanju potrebe u Podrinju, članovi Udruženja Prosvjetitelj su juče 28.05. odlučili krenuti put zeničke regije i mjesta Topčić Polje.

U saradnji sa općinskim timom Prosvjetitelja iz Zenice neprestano su se pomagali ljudi iz sela koja su zahvaćena elementarnim nepogodama.

Nakon prehrambenih i higijenskih paketa, Udruženje je odlučilo prijeći na drugu fazu podrške ovim ljudima i uz pomoć prijateljskih organizacija i povjerenja pojedinaca kupiti jedan motokultivator sa priključcima, agregat za proizvodnju električne energije i motornu pilu.

Image

Pošto su mjesta u nemilskom slivu odsječena, kao što su Kolići, Bistrica, Orahovica i druga, jedini način da se dopremi pomoć jeste putem helikoptera, traktora i motokultivatora.

Image


Na ovaj način će, bar određeni dio stanovništva, moći dopremiti hranu za ljude i stoku, alat i ostale potrepštine

Image

Imali smo priliku da vidimo veliku radost na licima Zeničana koji apeluju da svi koji pomažu prijeđu na drugu fazu pomoći.
Vjerovatno je novinar ovdje mislio na BistričaK, mada je put do Bistricaka probijen. A ako je mislio na Bistricu (mada ona nije na tom putnom pravcu), postoji put i za nju, mada je teze doci do nje(ide se jednim sumskim putem prema Starini i dalje se dodje do Bistrice. Put je poruzan i ide se malo sporije, ali se moze doci do ta dva sela. Ova dva sela bi trebala dobiti struju u ovih dan-dva. Bio sam jucer gore i malo sam se iznenadio bezobrazlukom naseg naroda. Uvodi im se struja( u ta dva sela) i stanovnika iz Starine je bilo jako puno da pomognu ljudima iz ED, dok recimo iz Bistrice nije bilo skoro nikoga. Pomogli su im nesto malo i otisli na Dzumu :shock: :-) .

Da se ja recimo pitam, ostavio bi ih bez struje jos 7 dana, pa neka idu u dzamiju i klanjaju sto vakat namaza jer je valjda to prece od struje u njihovim domovima.

Dole u Topcic polju nigdje nikoga. Radi jedan bager i otkupava onaj sljunak i zemlju sto se slilo dole. Mislim da na onom dijelu T.polja nema vise zivota. Ono je strasno :run:
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#9855 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by BISCANIN2 »

dresdener78 wrote:Gledao sam više snimaka onih potresnih situacija kada poplave i klizišta uništile toliko stambenog fonda i infrastrukture...
možete meni reci da sam zahebani zapadnjacki mudroser, ali čini mi se da katastrofalne posljedice kiše (poplave i hiljade klizišta) su velikim dijelom rezultat neodgovornog ponašanja ljudi.
Diplomirao sam u struci biologija/ekologija/revitalizacija krajolika.

1. divlja i nekontrolisana izgradnja kuća. Ljudi grade na crno kuće u kliznim zonama, u poplavnim zonama. Ne moram biti inženjer građevinstva da meni nije jasno da kuća koju gradim u usponu gdje jedva da hodam bi morala biti učvršćena armiranim stubovima duboko sve u podložne slojeve krečnjaka ili druge vrste stijene. Vjekovima nisu stanovnici BiH na takvim mjestima gradili kuće - i oni su dobro znali zašto, samo mi u 21. vijeku mislimo da mozemo sve i da je priroda nešto bezveze. Apsolutna većina kuća koje su uništene u klizištima bila je nova i izgrađena u toku zadnjih 20-30 godina. Jer zbog biračkih glasova i lične koristi političari legaliziraju baš sve.

2. izuzetno loša regulacija terena, dakle na obroncima brda i padinskim mjestima ima samo minimalan broj stabla, i to u većini rijetko sađenih vočnjaka. Fatalno je nepostojanje širih horizontalnih pojasa šume od nekoliko desetina metara koji bi prekidali njive i polja, sa lisnatim drvećem tipa hrast, buk koje ima jako duboke korijene i drži teren i bukvalno "pije vodu".

3. budalaste poljoprivredne metode, izmedju ostalog uzgajanje kukuruza na ekstremnim usponima dok je kukuruz najviše rizičan sa pogleda erozije i pojava tipa talasa blata. I polje sa kojeg je nestala zemlja u obliku talasa blata je dalje neupotrebljivo. Osim toga mnogi ljudi, kao što sam vidio, prave na svojim poljima brazde u pravcu uzbrdo-izbrdo. Dok se na obroncima brda moraju brazde praviti horizontalno u formi terasa.

4. nula briga za rijeke, korištenje korita potoka i rijeka kao deponije otpada što negativno mijenja pravac vode i smanjuje prohodnost korita tako da se voda lako izlije u okolinu.

Svaki krajolik ima svoju historijsku pamet i naprimjer iz starih dokumenata se može saznati puno toga kako se teren i krajolik ponašaju u periodu od više decenija ili stoljeća. Nažalost većini ljudi oni "stari papiri" ništa ne vrijede i opća ignorancija i papakluk jesu jako popularni i opet ću saznati kakav sam mudroser i brinem se o nekim "bezvrijednim starim papirima dok narod gladuje" (jel gladuje valjda zbog vlastite gluposti?).

Svakako najkasnije u jesen se može očekivati nešto još puno gore nego nemiri u februaru. Biće čudo ako u toku ljeta neće Bosnom harati epidemije raznih zaraznih bolesti jer poplavna voda puna fekalija iz desetina hiljadu septičkih jama, hemikalija iz fabrika i poljoprivrede itd. je uništila stotine hiljadu izvora pitke vode, bunara itd. Neznam jeste li nekad čistili bunar. Morali smo prije par godina spašavati bunar, ukloniti čitav materijal i blato koje je ušlo u bunar. Duge sedmice smo morali sipati dezinfekciju na bazi hlora, ispumpirati vodu, opet dezinfekcija, opet ispumpirati, i u medjuvremenu ponovno biohemijske analize uzoraka vode dok su se parametri samo sporo poboljšavali. Ovoj e sad u BiH masovan problem. I stotine hiljadu ljudi su izgubile krov nad glavom, imovinu, svoje radionice, polja, štale i sve životinje od kojih je bila korist. Dok se Bakir i Mile i svi oni ostali foteljaši dalje brinu samo o vlastitim džepovima i ljudima se dalje ispiraju mozgovi religijskom i nacionalnom mržnjom. Prognoziram totalan kolaps države i sistema kao takvog i prijetnju totalne anarhije i masovnih fizičkih konflikta uz upotrebu oružja.
Svaka cast ovo je "to" struka nam treba, znaci sume, odovodi ,kanali i bicemanje klizista.
Kolega iskreno se nadam da tvoje znanje nece ostati ne iskoristeno .
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#9856 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Straza »

Članovi IZ Plav-Gusinje u Nju Jorku prikupili preko 50 hiljada dolara


....redstavnici bošnjačkih institucija u New Yorku suosjećajući se sa svojim sunarodnicima u domovini Bosni i Hercegovini odmah su se organizirali i u blic akciji su prikupili 10,000 američkih dollara koje su prije desetak dana uplatili na podračun Rijaseta IZ u BiH, stavljajući sredstva na raspolaganje Glavnom operativnom štabu IZ u BiH da ih upotrijebe tamo gdje smatraju da je ovog kriznog momenta najpotrebnije. ....



Naravno da je pomenuta akicija bila tek početak humanitarne akcije koju je prije heftu dana u ime Odbora Islamske zajednice & Kulturnog centra Plav-Gusinje u New Yorku putem telefonskih aparata članovima zajednice obznanio glavni imam hafiz Hako ef. Omeragić. Od tada do danas uposlenici u ovoj zajednici su u vanrednoj pripravnosti za sve one koji žele uplatiti pomoć stradalim Bošnjacima u poplavama u BiH to mogu uraditi od 10 sati ujutru do 22 sata navečer. Do momenta kada pišemo ovaj tekst na službenoj stranici IZ PG www.islamicunity.net stoji cifra od 52,370 dollara......

....Pored IZ Plav-Gusinje u New Yorku, advokat Almir Hot, pod nazivom Bosnia & Herzegovina Flood Relief Fund je prikupio blizu 20 hiljada dollara.

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=457
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9857 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by insomnia78 »

To Debeljko Radoncic, Mrki Mrkulic i ekipa :D


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#9858 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dresdener78 »

say_cheese wrote:
dresdener78 wrote:Biće čudo ako u toku ljeta neće Bosnom harati epidemije raznih zaraznih bolesti jer poplavna voda puna fekalija iz desetina hiljadu septičkih jama, hemikalija iz fabrika i poljoprivrede itd. je uništila stotine hiljadu izvora pitke vode, bunara itd.
Ono sto me najvise zabrinjava je ho-ruk akcija za pokretanje poljoprivrede i akcionizam u prikupljanju sjemenki. Da budem iskrena, ja bih strogo izbjegavala voce i povrce iz regiona, gdje su zemlja i voda kontaminirani bakterijama. Svima nam je poznat slucaj EHEC, mutacija e-koli bakterije i katastrofalne posljedice. Ne bih da sirim paniku, ali bih se vodila starom izrekom, da je opreznost majka mudrosti.
Pa mislim da to nije tako strašno šta se tiče bakteriološkog zagađenja polja. Većina fekalnih bakterija ne podnosi previše vazdušnog kiseonika i posebno sunčano zračenje. I ove bakterije ne preživljavaju temperature iznad 60 stepeni, naprimjer Escherichia Coli crkne najduže 2 minute nakon dostizanja temperature iznad 60 °C. Dakle sve povrće, voće i žitarice koje je sad bilo poplavljeno mora se nemilosrdno preorati i ponoviti sađenje i setva, ali nebi se nikako bojao vrsta koje se obavezno moraju kuhati. Recimo krompir, patlidžan, plusminus mrkva, karfiol. Odlučno bi izbjegavao voće tipa jagode, maline, kupine koje imaju plodove nisko iznad tla. Jer u pravu si, opreznost je majka mudrosti i imam samo jedno zdravlje.

Imali smo u toku prošlih 12 godina više velikih poplava u Češkoj i metoda likvidacije zagađenih plodina ponovnim oranjem i ponovna setva su se pokazale OK, nije došlo do nikakvih epidemija. Svakako morale su se i praviti analize zbog sadržaja hemikalija jer je svašta izašlo iz poplavljenih firma i fabrika, i u stotinama slučajeva ljudima je strogo zabranjeno uzgajati na bašti bilo šta kamoli to negdje prodavati. Moraju ostaviti zemljište, koje je nizvodno ispod neke fabrike i na kojem je otkrito prisustvo toksičnih supstancija, više godina netaknuto odnosno samo je njima dozvoljeno travu i korov uklanjati ali ništa više. Voće i povrće ni u kojem slučaju. Sve dok se sadržaj toksičnih supstancija ne smanji.

Dakle bakterije nebi vidio kao osnovni problem, više se plašim hemije koja je ušla u poplavnu vodu, teški metali, karcinogene supstancije i sve ono iz industrije... ironično rećeno u nekim selima nizvodno fabrika će stanovnici u noćnim satima sijati ako će jesti ono što je naraslo na njihovoj poplavljenoj bašti...
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#9859 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Straza »

Nasi ljudi iz iseljenistva(Salzburg) urucili 9.000€ novcane pomoci nasim ljudima u Sapni i Zvorniku

http://radioglasdrine.com/vijesti/lokal ... omoc-foto/


U prosli cetvratak je skupljeno preko 10.000€ na skupu Petangu(Luxembourg) koji je organizirao KSD Bosna iz Luxemburga.
Bit ce uruceno u novcu ugrozenim porodicama.

:thumbup:
enkoo83
Posts: 233
Joined: 20/12/2013 16:31

#9860 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by enkoo83 »

Iz norveskog grada jovik bi ove sedmice trebala krenuti 3 kamiona pomoci koju je skupila naša dijaspora i narod norveske kao i mnoge norveske firme.imam info da je juce jedna norveska firma donirala 3 palete cipsa(ima da se djeca obraduju hehe).

Sent from my ST21i using Tapatalk
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#9861 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Straza »

Turska : Krenulo 16 slepera - namjestaj

http://blogcikcik.blogspot.be/2014/06/m ... stina.html
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#9863 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Drinski »

sead80 wrote:Pozz svima,

sta je sa informacijom koja se pojavila na FB da BiH od subote zatvara sve granice zbog sirenja atraksa?????
Profil:
Amir Ljuca

Apel svim gradjanima BiH ko god moze da krene prema EU neka sto prije krenu jer granice u subotu ce biti zatvorene razlog zatvaranje ti granica je smrtonosni antraks koji je rasut sirom BiH i potrebno je cijepljenje u tuzli je vec pocela da se siri zaraza takozvana smrtonosna epidemija antraks koja je prepala vlasti EU koji poduzimaju te mjere da se sto prije zatvore granice radi straha sirenje smrtonosne epidemije antraks apelujem sve svoje drugove na fb da podjele moju objavu da bi se sto vise gradjana BiH spasilo

Sta reci o ovome??
treba poskidati IP adrese, identifikovati počinioca i podnijeti kriv. prijavu i pooštreno kazniti, primjera radi.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#9864 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Drinski »

dresdener78 wrote:Javio mi se drug koji živi na drugoj strani zemaljske kugle dakle koji ne može stići i pomoći osim slanja para o situaciji u Bosanskom Šamcu :(

Kao sto sam i ocekivao nasa humanost i solidarnost nije prezivjela duze od 10 dana. Samac je u potpunom haosu i beznadju. Moj 60 godisnji otac i sestra sami gacaju po vodi do koljena jer odmah moraju iznijeti unistene stvari iz prizemlja, inace vojska ce provaliti u kucu i nasumice dezinfikovati prostorije. Niko te ni ne pita kako ces cistiti jos uvijek poplavljenu kucu, te silne pumpe za ispumpavnje vode o kojima se trubi po forumima ce vidjeti kada Bog kaze laku noc. Mama otisla da se prijavi u selu gdje privremeno boravi, nije ni trazila nikakvu pomoc, a "pobro" navalio da je ponizava ko je ona, zasto je dosla, da ce dobiti samo jedno sledovanje i da vise ne dolazi. Vracaju mi se slike iz rata, zaista nista nismo naucili.
Neka dođe taj iz daleka svijeta, pa pomogne roditeljima.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#9865 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by 5 0 5 »

Drinski wrote: Neka dođe taj iz daleka svijeta, pa pomogne roditeljima.
a da li roditelji placaju porez sinu ili drzavi, da ih izmedju ostalog, i zastite u ovakvim situacijama? kada se treba obnoviti vozni park, onda se ne stedi na dodatnim opcijama. licemjeri hostaplerski. lakse je potrositi 100 000 maraka za pasata, nego 10 za kilo rize. pogotovo ako ta kila rize treba otici kakvoj bijedi.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#9866 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Drinski »

505sCrtom wrote:
Drinski wrote: Neka dođe taj iz daleka svijeta, pa pomogne roditeljima.
a da li roditelji placaju porez sinu ili drzavi, da ih izmedju ostalog, i zastite u ovakvim situacijama? kada se treba obnoviti vozni park, onda se ne stedi na dodatnim opcijama. licemjeri hostaplerski. lakse je potrositi 100 000 maraka za pasata, nego 10 za kilo rize. pogotovo ako ta kila rize treba otici kakvoj bijedi.
Izlisno je govoriti o tome da je CZ zakazala.
međutim, po nasem zakonu, a i onom iz SFRJ, i to sasvim opravdano, postoji i obaveza djece da izdrzavaju roditelje.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#9867 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by 5 0 5 »

Drinski wrote: Izlisno je govoriti o tome da je CZ zakazala.
međutim, po nasem zakonu, a i onom iz SFRJ, i to sasvim opravdano, postoji i obaveza djece da izdrzavaju roditelje.
i sta ti sad predlazes. da se covjek spakuje iz amerike i da dodje cistiti podrum, jer se drzava brine za svoje gradjane kao prema zadnjem govnetu. ne lupetaj bogati. cuj po zakonu. sad si se nasao pozivati na zakone iz sfrj-a.

evo imam ja praktican savjet. sve automobile kojih su vlasnici razne vlade, predsjednistva, mjesne zajednice i sl. rasprodati i od tih para platiti nezaposlene ljude da idu sanirati stetu koja je nastala ovom nesreceom.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#9868 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Drinski »

505sCrtom wrote: i sta ti sad predlazes. da se covjek spakuje iz amerike i da dodje cistiti podrum, jer se drzava brine za svoje gradjane kao prema zadnjem govnetu. ne lupetaj bogati. cuj po zakonu. sad si se nasao pozivati na zakone iz sfrj-a.
Pa kada ti se smeta da se vozis po putu koji smo naslijedili iz SFRJ, ne vidim sto ti smetanju i naslijeđeni propisi. Ali ako ti vec toliko smeta, onda cu ti kazati da i u ovom novom Porodicnom zakonu, koji su donijeli antikomunisti, stoji isto.
evo imam ja praktican savjet. sve automobile kojih su vlasnici razne vlade, predsjednistva, mjesne zajednice i sl. rasprodati i od tih para platiti nezaposlene ljude da idu sanirati stetu koja je nastala ovom nesreceom.
Moze i tako. Ali da prvo onaj sa početka price počne da izdrzava svoje roditelje.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#9869 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Dozer »

Pomoc sto je dolazila - dolazila je. Sad slijedi pravi period haosa.
Jos ce se tu i tamo provuci koji kamion i nesto love, a onda - kapak. Vise je razloga za to.

Prvo, onaj incijalni val pomoci, koji su ljudi sakupili ko zna gdje, vec je dosao i podijeljen. Kako je i kome to podijeljeno, saznacemo detaljnije u narednom periodu, kao i uvijek...

Drugo, lova koja je do sad stigla, a koju su opet prikupili ljudi ko zna gdje, takodjer je - stigla. Od danas ce i ta vrsta pomoci stizati neuporedivo sporije i u manjem obimu, sto radi cinjenice da su ljudi vec dali pare i sad ce davati manje, sto radi najnovijih sankcija prema BiH po kojima ce banke izvana rigorozno pratiti svaki pfening koji ide prema BiH, a to ce, naravno, odbiti ljude koji nece da se peglaju. Jasno, za ovo imamo zahvaliti iskljucivo domacim politicarima, kao i za ono prvo.

Trece, i sredstva koja su ovdje postojala za te namjene, unutar BIH, uredno su raskrcmljena za ko zna kakve budzetske rupe i s te strane, drzavne, jednostavno vise nema nikakve pomoci. Istrage, k'o fol optuznice protiv odgovornih i slicna sranja tu ama bas nista nece promijeniti. Na to se onda dodaje i drastican pad prihoda u sve budzete jer su ove poplave masakrirale ionako jadnu BH privredu, i imamo odlican recept za pravi pravcati haos.

A da bismo realno sagledali obim steta, koji nije ni priblizan ovome sto nam vlasti sada govore i gdje spominju par desetina i stotina miliona, dovoljno je samo baciti prostu racunicu.
Oko milion u ljudi u BIH je pogodjeno poplavama, sto znaci da im je dom poplavljen i unisten, i ako samo to pretvorimo u broj unistenih stambenih jedinica, na nacin da racunamo prosjek od cetveroclane porodice po domacistvu, dobicemo 250.000 unistenih stambenih jedinica.
Ako uzmemo da je za potpuno renoviranje jednog stana, i to ne napucavanje, nego osnovno renoviranje koje podrazumijeva nove parkete, isusivanje i sredjivanje zidova, instalacije i namjestaj potrebno min. 20.000 KM, pa to onda pomnozimo sa 250.000 domacinstava, dobicemo jednu lijepu okruglu cifru sa 9 nula, tj - 5.000.000.000 KM (slovima: petmilijardiKM).

A ovo je cifra samo za privatna domacinstva, tj. stanove i kuce. A gdje su u ovome putevi i ostala infrasturktura, gdje je steta u poljoprivrednim dobrima i stoci, u unistenim proizvodnim pogonima, poplavljenim i unistenim skladistima svega i svacega, troskovima sanacije desetina klizista koja su sad prijetnja za svaku narednu kisu ili snijeg, itd. itd.....

Na kraju, troskovi ove katastrofe se nece mjeriti desetinama ili stotinama miliona KM, nego bukvalno milijardama, i to vjerovatno iznosom od preko 10 milijardi.
Da bi se shvatilo o kakvoj se cifri prica dovoljno je samo reci da su svi godisnji budzeti negdje oko 2-2,5 milijarde KM, zajedno. A ti budzeti su vec sada - prazni. I dobrim dijelom se vise nemaju odakle ni napuniti.

Kome "zahvaliti" za sve ovo? Dobrim dijelom upravo nesposobnim vlastima jer, da su imalo razmisljali, odavno su mogli i trebali preduzeti mjere. Nije da nije bilo naznaka svega ovoga u prethodnom periodu i prethodnim poplavama iz protekle 3-4 godine. A, povrh svega, ako je istina ono sto se prica da je Dodik Srbiji izasao u susret i provalio savske nasipe kako bi se spasio Sabac, i tako unistio pola BiH... Onda je tek katastrofa potpuna. A misljenja sam da je ovo i te kakva istina gledajuci na one 4 rupe u savskom nasipu, koje jednostavno nisu mogle nastati same na onako kratkom prostoru.

Na kraju, sta reci osim da nas je ovdje dovelo nista vise i nista manje nego dugogodisnje naprdjivanje izmedju Bosnjaka, Hrvata i Srba i tih nakaradnih politika. Upravo i samo radi toga ova drzava ne funkcionise, sve ostalo su bajke. Dokaz ovoga su cak i sadasnja medjusobna prepucavanja istih i prebacivanja loptice krivice s jednih na druge. A rjesenje je tako jednostavno - treba ih sve rastjerati i protjerati iz drzave.
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#9870 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by arman1 »

Dušebrižnici su odlučili da povale ono malo BH privrede i da uvedu nov namete, da bi navodno pomogli poplavljenim područjima.
3 verzije zakona su u pripremi što setiće FBiH i jedan prijedlog za povačanje stope PDV-a(nivo BiH).
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#9871 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by vodoinstalater »

Dozer wrote:Pomoc sto je dolazila - dolazila je. Sad slijedi pravi period haosa.
Jos ce se tu i tamo provuci koji kamion i nesto love, a onda - kapak. Vise je razloga za to.

Prvo, onaj incijalni val pomoci, koji su ljudi sakupili ko zna gdje, vec je dosao i podijeljen. Kako je i kome to podijeljeno, saznacemo detaljnije u narednom periodu, kao i uvijek...

Drugo, lova koja je do sad stigla, a koju su opet prikupili ljudi ko zna gdje, takodjer je - stigla. Od danas ce i ta vrsta pomoci stizati neuporedivo sporije i u manjem obimu, sto radi cinjenice da su ljudi vec dali pare i sad ce davati manje, sto radi najnovijih sankcija prema BiH po kojima ce banke izvana rigorozno pratiti svaki pfening koji ide prema BiH, a to ce, naravno, odbiti ljude koji nece da se peglaju. Jasno, za ovo imamo zahvaliti iskljucivo domacim politicarima, kao i za ono prvo.

Trece, i sredstva koja su ovdje postojala za te namjene, unutar BIH, uredno su raskrcmljena za ko zna kakve budzetske rupe i s te strane, drzavne, jednostavno vise nema nikakve pomoci. Istrage, k'o fol optuznice protiv odgovornih i slicna sranja tu ama bas nista nece promijeniti. Na to se onda dodaje i drastican pad prihoda u sve budzete jer su ove poplave masakrirale ionako jadnu BH privredu, i imamo odlican recept za pravi pravcati haos.
Apsolutno sve gore receno je tacno. Ja razmisljam o ovome od prvog dana kada je prosla neposredna opasnost, u najvecoj mjeri je prosla ali ne do kraja.
Bilo bi dobro kada bio bio integralan sistem registrovanja pomoci, samo registrovanja. To barem ne bi trebao biti problem uspostaviti u narednom periodu. Nazalost slazem se da je moguce ocekivati samo daljnji haos.
Dozer wrote:Oko milion u ljudi u BIH je pogodjeno poplavama, sto znaci da im je dom poplavljen i unisten, i ako samo to pretvorimo u broj unistenih stambenih jedinica, na nacin da racunamo prosjek od cetveroclane porodice po domacistvu, dobicemo 250.000 unistenih stambenih jedinica.
Ovaj podatak o milion ljudi je dat iz neko ministarstva na jedan vrlo ofrljativan nacin, neprofesionalan i nasrecu ipak netacan. Broj unistenih jedinica je daleko manji ali i dalje ogroman. Veliki vecina objekata iz poplavljenih podrucja, konstruktivno nije unisten nego znacajno ostecen. Kuce koje su zahvacene klizistima i koje su se nalazile direktno na vodenom toku u trenutku poplavnog vala su uglavnom potpuno unistene. Broj ovakvih objekata je reda do 25-40 hiljada i dalje veliki broj ali puno podnosljiviji.
Ove neodgovorne osobe iz ministarstava i institucija koje daju pogresne informacije pokazuju sta mozemo ocekivati od istih. Zaboravio sam ime one gospodje iz koja je spominjala svevisnjeg u kontekstu prognoza razvoja zaraza. To govori o njenoj sposobnosti da obavlja trenutnu poziciju. Vjerovatno kvalifikovani ljecnik ali totalno neodgovorno. Vjerovatno se i vjerskim zvanicnicima digla kosa na glavi od njenog glupavog stava.
Budimo objektivni sami prema sebi pa nam bude bolje.

I da ponovim sta sam prije rekao. Poplave se nisu dale sprijeciti ali su se mogle prognozirati obzirom na postojecu tehnologiju u Agenciji za Vode slivova rijeke Save i Federalnog hidrometeoroloskog zavoda. Konkreno moglo se kupiti vrijeme od cca 12sati do 24 sata zavisno od podrucja duz rijeke Bosne. Za takvu prognozu postoji sistem i ljudi koji primaju placu i to im je u opisu radnog mjesta. Najgore je sto nece nista biti promjenjeno u tom pravcu i nakon ovih poplava.....
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#9872 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Drinski »

arman1 wrote:Dušebrižnici su odlučili da povale ono malo BH privrede i da uvedu nov namete, da bi navodno pomogli poplavljenim područjima.
3 verzije zakona su u pripremi što setiće FBiH i jedan prijedlog za povačanje stope PDV-a(nivo BiH).
a sta to konkretnije predlazu za FBIH?
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#9873 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by arman1 »

Drinski wrote:
arman1 wrote:Dušebrižnici su odlučili da povale ono malo BH privrede i da uvedu nov namete, da bi navodno pomogli poplavljenim područjima.
3 verzije zakona su u pripremi što setiće FBiH i jedan prijedlog za povačanje stope PDV-a(nivo BiH).
a sta to konkretnije predlazu za FBIH?
Povečanje doprinosa na plaću
Uvođenje dodatne takse za sve privredne subjekte u nekom paušalnom iznosu
povečanje poreza na dobit
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#9874 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by kandelabar »

Jest oko 950.000 stanovnistva prinudno iseljeno ali nisu im sve kuce ostecene i unistene neke su samo poplavljene pa su prinudno evakuisani tu ce trebati samo krecenje,zamjene podova,namjestaj islicno tako da ne mozemo mnoziti sa 20.000KM svaku stambenu jedinicu ali cinjenica sa infrastrukturom da je preko milijardu eura steta..
Tacno je da ce se privatne donacije umanjiti,ali mi i ne mozemo bazirati na njima obnovu uskoro ce biti donatorska konferencija,pa IPA fondovi to treba maksimalno uzeti..Bosna i H. mora da nauci da upija sredstva koja joj nudi EU ali sa nesposobnim politicarima vrlo tesko..
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#9875 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by vodoinstalater »

Ponavljam da je brojka od 950 000 ljudi preuvelicana. Pogledati ukupan broj stanovnika koji zivi u ugrozenim podrucijima pa onda se lako shvati da je preuvelicana. Mada je to relativno irelevantna stvar, osim ako zelimo malo da manipuliramo podacima kako bi dobili vise pomoci. Nije problem ali nije pozeljno da sami sebe lazemo :)
Post Reply